Akkoord Mexico en rebellen Duitser PRIME Verenigde Naties dringen Indonesië en China in de verdediging Pact brengt einde van Bosnische oorlog in zicht Interpolis: sar naar geen on Deel ministers Israël: Kolonisten weg uit Hebron Milieu-onderzoek Basis Nederlandse militairen DE STEM BUITENLAND Ai )ESTEM Snoepreisje voor leden Europarlement Roetskoj pleit voor nationale verzoening BUITENLAND KORT n minder dan een uu PTT-Telecom legt glasvezelkabelnet voor Defensie aan Stee zees slee DONDERDAG 3 MAART 1994 Genève - De jaarlijkse, zes weken durende bijeenkomst van de VN- Commissie voor de Rechten van de Mens vormde decennia lang geen enkele bedreiging voor notoire schenders van de mensenrechten. Maar de laatste jaren krijgen de 'slech teriken' het steeds moeilijker. Zelfs po litiek invloedrijke landen als Indonesië en China zijn in de verdediging gedron gen. Om dreigend onheil af te wenden, neemt de Chinese delegatie bij de VN soms haar toevlucht tot krasse taal. Amnesty International heeft nog niet begrepen dat de Koude Oorlog voorbij is, betoogt Peking dezer dagen in Genève. Vandaar dat Amnesty de con frontatie blijft zoeken. De Chinese delegatieleider bij de VN- Commissie voor de Rechten van de Mens is een geplaagd man. Hij staat voor de zware taak te voorkomen dat zijn land wordt veroordeeld wegens schendingen van de mensenrechten, ook al meldt het ene na het andere rapport dat zijn regering onderdrukt, martelt en moordt. Bij de Indonesische delegatie bestaat wel enig begrip voor de benarde positie van China. Jakarta is vorig jaar voor het eerst door de VN veroordeeld we gens de onderdrukking in Oost-Timor. Nu worden alle zeilen bijgezet om een tweede veroordeling te voorkomen. Dit jaar hebben de Indonesiërs een andere strategie gekozen. Ze zijn coöpe ratiever en hebben verklaard mee te willen werken aan een nieuw VN-on- derzoek in Oost-Timor, een voormalige Portugese kolonie. „Ze hebben hun lesje geleerd," zegt een Europese diplomaat. Zijn Indonesische collega's denken met afschuw terug aan vorig jaar. Toen hielden ze hun been stijf en bleven ze weigeren nog in 1993 een nieuw VN-on- derzoek toe te staan. Daarmee riepen ze een veroordeling over zich af. De Wes terse landen bleef geen andere keus dan een Portugese motie tegen Jakarta te steunen. Zowel Indonesië als het Westen wil .een herhaling voorkomen. Achter de scher men werken de partijen nu druk aan een gezamenlijke verklaring, waarin Ja karta alsnog akkoord gaat met één gezamenlijk bezoek van vier VN-onder- zoekers aan Oost-Timor. Om druk op de ketel te houden, hebben de Westerse landen wel een voorstel voor een nieu we veroordeling achter de hand. Actiegroepen bezien de gang van zaken met gemengde gevoelens. Ze menen dat het Westen met het oog op zijn econo mische belangen Indonesië niet echt durft aan te pakken. Duitsland wil oorlogsschepen leveren en Groot-Brit- tannië verkoopt gevechtsvliegtuigen, al dus Liem Soei Liong van de actiegroep Tapol. Anderen noemen Nederland, dat Indonesië op geen enkele manier voor hefhoofd zou willen stoten. Actievoerders erkennen echter ook dat de bevolking van Oost-Timor waar schijnlijk meer gebaat is bij een gede gen onderzoek dan bij een nieuwe ver oordeling van Jakarta. De Chinese activist Ziao Qiang heeft dezelfde gemengde gevoelens als zijn Indonesische en Oosttimorese collega's. „De realiteit van de schendingen van de mensenrechten speelt geen rol bij de discussie in de VN. Het is volledig gepolitiseerd," zegt hij. Ziao meent ech ter ook dat alleen al de dreiging van een veroordeling China dwingt zijn leven te beteren. „Het is geen toeval dat ze enkele dissidenten vrijlaten, vlak voor deze vergadering." Mexico-City - Opstandelingen en de Mexicaanse regering hebben gisteren overeenstemming bereikt over een pakket economische en politieke hervormingen. Daarmee lijkt een einde te zijn gekomen aan de rebellie die twee maanden geleden uitbrak in de zuidelijke Mexicaanse staat Chiapas. Het akkoord omvat 32 punten en wordt, als de rebellen ermee in stemmen, als een formeel vredes verdrag ondertekend, heeft de Van onze correspondent Brussel - De 518 Europarle mentariërs mogen dit jaar hun zomervakantie op kos ten van de Griekse belas tingbetaler doorbrengen in Griekenland. Dat aanbod deed de Griekse minister Livanos van toeris me in de commissie voor transport en toerisme van het Europees Parlement. Griekenland is momenteel voorzitter van de Europese Unie. De Nederlandse Europarle mentariër Nel van Dijk (Groenen), wees het snoep reisje onmiddellijk en ver ontwaardigd van de hand. Zij had het over een gevaar lijk aanbod. Minister Livanos, zich van geen kwaad bewust, had er nog aan toe gevoegd dat de dames en heren afgevaar digden ook hun partners mogen meebrengen. Zijn re gering, vertelde Livanos, heeft het Grieks verkeers bureau in Brussel inmiddels de nodige instructies gege ven om de Europarlementa riërs te helpen bij het ma ken van hun keuze. Ongetwijfeld zullen er poli tici zijn die deze kans niet laten lopen. Een groot deel van het Europarlement keert immers na de verkie zingen van juni niet terug en kan zonder scrupules naar een Grieks eiland vlie gen of varen. regeringsbemiddelaar Camacho gemeld. De onderhandelingen tussen de Mexicaanse regering en de op standelingen van Zapatista Na tionale Bevrijdingsleger in de kathedraal van San Cristobal' de las Casas begonnen op 22 fe bruari. Bisschop Samuel Ruiz van de stad bemiddelde tussen beide partijen. Centraal stond de posi tie van de kleine boeren in het arme zuiden van Mexico. De Zapatista-opstandelingen, verte genwoordigd door hun charis matische leider 'ondercomman dant Marcos', eisten sociale en politieke veranderingen die, in dien aanvaard door de Mexi caanse regering, het gezicht van het land zouden veranderen. De eerste week werden beide partijen het eens over betere ge zondheidszorg, huisvesting en onderwijs. De eisen van de Indi anen voor meer democratie, her vorming van het grondbezit en zelfbestuur leverden meer pro blemen op. Het Zapatista-leger, voorname lijk bestaande uit afstammelin gen van de Maya's, kwam op Nieuwjaarsdag in de zuidelijke deelstaat Chiapas in opstand. Het nam vier steden in Chiapas in, waaronder San Cristobal de las Casas. Volgens officiële cij fers kwamen in de eerste twee weken van dit jaar 145 mensen om het leven, maar mensenrech- tengroeperingen schatten dat het dodental veel hoger ligt. De voormalige gouverneur van de deelstaat, een grootgrondbe zitter en invloedrijk politicus, werd gegijzeld en na 46 dagen vrijgelaten. De Zapatistas ont trokken zich later aan de strijd met het leger door de jungle in te trekken. Palestijnen op Gaza vluchten voor Israëlisch traangas. FOTO EPA Van onze redactie buitenland Tel Aviv - Een aantal Israëlische minis ters wil dat de ongeveer 600 joodse kolonisten uit het centrum van Hebron worden geëvacueerd. De bewindslieden in kwestie zijn van plan dit tijdens de kabinetszitting van zondag aan de orde te stellen. En dat belooft een fikse discussie, premier Rabin heeft gisteren nog voor de radio gezegd dat er van ontman teling van joodse nederzettingen in bezet gebied geen sprake kan zijn. Hebron ligt op de bezette westelijke Jor- daanoever, in de Ibrahimi-moskee aldaar werden vorige week tientallen Palestijnen doodgeschoten, door een aanhanger van de radicaal-joodse Kach-beweging. In Hebron werd het uitgaansverbod, dat sinds het bloedbad gold, voor enkele uren opgeheven, zodat de mensen boodschappen konden doen. Maar daar braken onmiddel lijk rellen uit, een zeventienjarige jongen werd gedood en tientallen andere mensen gewond. In de Gaza-strook werden de meeste uit gaansverboden gisteren opgeheven. Winkels en scholen bleven in verband met een pro teststaking echter gesloten. In Gaza vielen bij gevechten met Israëlische militairen ze ker zeven gewonden. Palestijnse arbeiders konden door een aanhoudend reisverbod nog steeds niet naar hun werk in Israël. De Israëlische regering heeft haar ambassa des in het buitenland gewaarschuwd alert te blijven op mogelijke terroristische aansla gen. Ook Israëlische reizigers werden ge maand voorzichtigheid in acht te nemen. Inmiddels heeft PLO-leider Arafat een brief aan de Israëlische premier Rabin geschreven, waarin hij uiteenzet onder welke voorwaar den de Palestijnen de vredesbesprekingen met Israël willen hervatten. Hij wil het volgende: - Israël moet de joodse kolonisten ontwape nen en akkoord gaan met 'een internationale aanwezigheid' in de bezette gebieden. Arafat heeft doelbewust de term 'aanwezigheid' en niet 'vredesmacht' gebruikt om ruimte te laten voor verschillende mogelijkheden van buitenlandse betrokkenheid. De Verenigde Naties hebben tot dusverre weinig enthou siasme betoond ten aanzien van de mogelijk heid VN-vredestroepen in de bezette gebie den te stationeren. - Bepaalde joodse nederzettingen moeten worden 'gehergroepeerd'. Het gaat daarbij om nederzettingen die dichtbij Palestijnse bevolkingscentra liggen, zoals Netzarim in Gaza, en om nederzettingen waar veel joodse extremisten wonen, zoals Kiryat Arba bij Hebron en nog twee nederzettingen in Jeri cho, waar de fel anti-Palestijnse Kach-bewe ging veel aanhang heeft. Arafat stelt voor de bewoners van Netzarim naar een andere nederzetting ten zuiden van Gaza te ver plaatsen en oppert ook de mogelijkheid dat Palestijnen een deel van het land kunnen kopen dat door de kolonisten wordt verla ten. - Israël mag geen Palestijns land in de bezette gebieden meer confisqueren en er ook geen nieuwe nederzettingen meer bou wen. De PLO heeft met dit eisenpakket een dui delijk harder standpunt ingenomen. Gehoopt wordt dat de woede en ontzetting over het bloedbad in Hebron de kans op inwilliging van deze eisen vergroten. Volgens een hoge PLO-functionaris voelt de PLO zich onverminderd verplicht het vre desoverleg met Israël voort te zetten, maar is de organisatie nu wel uit op meer concessies van joodse zijde. Moskou - De voormalige Russi sche vice-president Roetskoj heeft gisteren laten weten dat hij niet uit is op wraak voor de nederlaag die hij en andere hardliners in oktober leden te gen president Jeltsin. In plaats daarvan pleitte hij in een open brief voor een 'natio nale verzoening', zonder welke Rusland de huidige economische, politieke en sociale chaos niet kan overwinnen. Jeltsin waarschuwde zijn tegen standers gisteren dat zij onmid dellijk weer gearresteerd zullen worden als ze de situatie in het land opnieuw proberen te desta biliseren. De vorige week vrijgelaten hard liners hebben zich trouwens de nieuwe Russische politieke mo res snel eigen gemaakt: voor een interview moet de pers in de buidel tasten. Volgens de Komsomolskaja Pra- vda vragen de meesten tussen de 500 en 1.000 dollar per inter view. Intussen heeft de ultrana tionalist Vladimir Zjirinovski zijn tarief verhoogd: in plaats van 30 dollar vraagt hij nu 100 dollar per minuut. Kosomolskaja Pravda stelde voor in Rusland een 'politieke beurs' op te richten, waar de interviewtarieven van politici worden bijgehouden om te zien wie in opkomst is en wie in verval is geraakt. Van onze correspondent Harald Doornbos Zagreb - Nu moslims en Kroaten in Bosnië akkoord gaan met een confederatie met Kroatië, bestaat er ein delijk een mogelijkheid om vrede te bereiken in Bosnië. Het klinkt misschien een tik keltje tegenstrijdig, maar de 'koude-oorlog-achtige'-strijd op dit moment tussen de Vere nigde Staten en Rusland om de invloedssferen op de Balkan, is er de reden van dat de oorlog in Bosnië binnenkort afgelopen is. In de nacht van dinsdag op woensdag gingen in Washing ton de Bosnische Kroaten, de Bosnische moslims en de Kroa ten akkoord met de vorming van een confederatie. Dat houdt in dat Kroaten en moslims in Bosnië - tot de dag van van daag bevechten ze elkaar trou wens nog op leven en dood in centraal-Bosnië - een soort van Klein-Bosnië zullen vormen. Het gebied dat Kroaten en mos lims op dit moment beheersen (ongeveer 30 procent van geheel Bosnië, de resterende 70 pro cent is in handen van de Bosni sche Serviërs) zal worden ver deeld in zeven kantons. De pre sident hiervan is het ene jaar een moslim, het andere jaar een Kroaat. Alle vluchtelingen kunnen vol gens het gisteren gesloten ak koord terugkeren naar hun woonplaats. Er bestaat zelfs de mogelijkheid tot schadevergoe ding van verloren gegane bezit tingen. Als de Klein-Bosnische federa tie een feit is, zal er een nauwe samenwerking worden aange gaan met Kroatië. Dat heet een confederatie tussen beide sta ten. Maar aangezien dit slechts zelden in de geschiedenis is voorgekomen, is het nu nog te vroeg om te zeggen wie er pre sident van die Kroatisch-Klein- Bosnische federatie wordt, of hoe het buitenland- of defensie beleid zal worden bepaald. Maar de Kroaten en moslims in Bosnië hebben geen akkoord met elkaar gesloten, omdat ze elkaar plotseling zo mogen. Sinds ruim een jaar zijn de twee partijen met elkaar slaags geraakt in centraal-Bosnië. De reden Voor het aangaan van de confederatie moet dan ook worden gezocht in puur politiek opportunistische redenen. Wat is namelijk het geval: sinds de verkiezingszege in Rusland van de extreem-nationalistische Zjirinovski, vaart de Russische president Jeltsin een zeer natio nalistische koers om binnen lands gedram te sussen. Maar gevoed door heimwee naar de tijd dat Rusland als supermacht nog een woordje meesprak, wordt toch ook aan expansie gedaan. Niet onder de noemer van het wereldcommu nisme, maar onder het mom van: 'Russen en andere christe- lijk-orthodoxen, verenigt U'. Deze nieuwe vorm van Russi sche expansie luistert naar de naam van de nieuwe Byzantijn se Unie. Rusland, Bulgarije, Griekenland, Roemenië wel licht en natuurlijk Servië. Zo komen we dus weer uit bij het voormalig Joegoslavië. Want de Russen zagen in Servië een perfecte deelnemer aan die nieuwe Byzantijnse Unie. Ser vië van na 1989 werd steeds anti-Westerser. Met name toen er sancties tegen Servië werden uitgeroepen vanwege zijn poli tiek van etnische zuiveringen in Karadzic FOTO ANP Bosnië en Kroatië, moesten slechts weinigen in Servië nog wat hebben van het Westen. Want met name Westerse lan den hadden voor die boycot geijverd. De Russen kozen dan ook sinds het uitbreken van de oorlog in het voormalige Joegoslavië par tij voor de Serviërs. Dat waren namelijk ook orthodoxe chris tenen en de geschiedenis heeft geleerd dat Servië nu eenmaal oude banden heeft met Rus land. De Amerikanen maken zich, ondanks het einde van de Kou de Oorlog, zorgen om de toene mende invloed van de Russen op de Balkan. In dit licht is het Navo-ultimatum - zware wa pens weg uit (de omgeving van) Sarajevo anders bombarderen we - te zien. Vervolgens vonden de Amerikanen het goed dat de Russen hun invloed op de Ser viërs aanwendden om het con flict in Bosnië snel te beëindi gen. Verwacht wordt dat de Bosni sche Serviërs zich na het berei ken van een opdelingsakkoord aansluiten bij moederland Ser vië. Voor iedereen is immers al duidelijk dat de eenheid van Bosnië niet gered kan worden. Vandaar dat de Amerikanen er met name op gespitst waren om de Kroaten en de Bosnische moslims in het Westerse kamp te krijgen. En dat zou alleen maar kunnen als de oorlog in Bosnië snel ophoudt en de oude vertrouwde duidelijkheid weer terugkwam betreffende de ver schillende invloedssferen. Amerika zette zodoende Kroa tië via zijn historische bondge noot Duitsland onder druk om de Kroatische vijandelijkheden ten opzichte van de Bosnische moslims te stoppen. Die ge vechten ondermijnen immers alleen maar het belang van het Westerse blok. En als de Kroa ten niet wilden luisteren, dan konden ze ook sancties aan hun broek krijgen. Zodoende kregen de Amerika nen uiteindelijk de Bosnische moslims en de Kroaten zover om gisteren akkoord te gaan met de vorming van een confe deratie. Het voormalig Joegoslavië is nu duidelijk verdeeld in een Wes ters gedeelte (Kroatië en de Bosnische moslims) en een by zantijns gedeelte (Servië en Bosnisch Servië). En met het akkoord van gisteren komt er waarschijnlijk binnen afzienba re tijd een einde aan de oorlog in Bosnië. Eind goed al goed, zou wellicht de conclusie kunnen luiden. Ware het niet dat de oorlog 200.000 doden heeft gekost, ve le honderdduizenden gewon den, ruim 2V2 miljoen vluchte lingen, het land is verwoest, de economie geruïneerd, en het zal volgens schattingen van specia listen nog minimaal vijftien jaar duren voordat het voorma lig Joegoslavië weer op het peil van voor de oorlog is. Gedurende die periode kan de wereld zich afvragen of het niet verstandiger was om eerder se rieus in te grijpen. In het voor malig Joegoslavië bestaat er nu tijd om zich af te vragen: „Wat hebben we eigenlijk gedaan?, Was die oorlog het wel allemaal waard?" Het ontnuchterende antwoord daarop kunnen slechts de inwo ners en de politici in het voor malige Joegoslavië geven. Toevoeging persbureaus: Rusland en de Bosnische Ser viërs hebben gematigd positief gereageerd op het bereikte ak koord over de confederatie. De overeenkomst is 'een nieuwe wending in de onderhandelin gen', zegt de Russische onder minister van Buitenlandse Za ken, Tsjoerkin. Hij verklaart dat het in Washington bereikte akkoord een positieve rol kan spelen, 'als het op juiste wijze wordt toegepast'. De leider van de Bosnische Ser viërs Karadzic zegt dat hij over de inhoud van het akkoord wil praten. „Als de Amerikanen, aan wie dit akkoord te danken is, hiermee de vrede helpen, zijn wij voor. Maar als het is be doeld om de Serviërs onder druk te zetten, zijn wij tegen." EU-bemiddelaar Lord Owen verwelkomt het akkoord tussen de Kroaten en moslims, evenals de grotere bemoeienis van de Russen en de Amerikanen. „We zijn niet jaloers of gefrus treerd." Militair veroorzaakte explosie Brussel Brussel - De explosie in een Brussels flatgebouw dinsdagoch tend is veroorzaakt door een beroepsmilitair, die in zijn flat experimenteerde met de gevaarlijke springstof pentriet. Dat is bevestigd door deskundigen van de mijnopruimingsdienst van de Belgische landmacht. De militair behoorde tot de zes dodelijke slachtoffers van de ramp. De 51-jarige man was een verzamelaar van wapens en explosieven. Zijn buren waren daarvan op de hoogte, maar hebben nooit klachten ingediend. Pentriet is een uiterst gevaarlijke en makkelijk te ontsteken springstof met een sterke vernietigingskracht. Banken doelwit fundamentalisten Egypte Cairo - Egyptische moslimfundamentalisten hebben nieuwe aanslagen gepleegd op bankfilialen. In Abu Tig, in de zuidelijke provincie Assiut, openden drie mannen dinsdag het vuur op een filiaal van de Banque Misr en wierpen een bom. Kort voor deze aanslag ontplofte in het centrum van Gizeh een bom bij een gebouw waarin acht bankfilialen waren gevestigd. Banken zijn eerder het doelwit geweest van aanslagen. De fundamentalisti sche organisatie Gama'at al-Islamiyya heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist. Hongarije vraagt lidmaatschap EU aan Boedapest - Hongarije vraagt in april het lidmaatschap van de Europese Unie aan, heeft premier Boross in Bonn verklaard tegenover Hongaarse journalisten. Volgens Boross zou Duitsland dit voornemen steunen. Hongarije, Polen, Tsjechië en Slowakije hebben al eerder te kennen gegeven dat zij zich bij de EU willen aansluiten. Hongarije is dus het eerste Amerikaanse land dat de daad bij het woord voegt. Rebellen laten ontvoerde priester vrij Rome - Ugandese rebellen hebben de Spaanse priester Luigi Paulino Aguilera vrijgelaten. Deze was maandag samen met twee Ugandese nonnen ontvoerd. Dat maakte de orde waartoe de missionarissen behoren gisteren bekend. De inzittenden van een bus, die dezelfde dag werden ontvoerd, zijn erin geslaagd te vluchten. Over het lot van de normen is nog niets bekend. De rebellenbeweging 'Weerstandsleger van de Heer' is verantwoor delijk voor de ontvoering. Deze organisatie komt voort uit 'een voormalige katholieke sekte. Ze wil de regering van president Yoweri Museveni omver werpen en vervangen door een regering die zich laat leiden door de Tien Geboden. Opnieuw meer werklozen in België Brussel - Het aantal werklozen in België blijft stijgen. Eind februari zaten er ruim 516.000 Belgen zonder werk, wat neerkomt op 13,8 procent van de beroepsbevolking. Dat is 0,9 procent meer dan eind januari en ruim 11 procent meer dan eind februari vorig jaar. Minister Smet van arbeid en tewerkstelling maakte gisteren verder bekend dat de werkloosheid onder mannen boven de 10 procent ligt en die onder vrouwen op meer dan 18 procent. Het aantal jonge werklozen (tot 25 jaar) steeg met meer dan 4procent tot ruim 115.000. Het werkloosheidscij fer is nog geflatteerd omdat bijna 75.000 oudere niet-werkzoe- kende uitkeringsgerechtigden niet zijn meegeteld. Dili-getuigen: gesprek met Kooijmans Geneve - De twee Oosttimorezen die een tweede bloedbad in Dili hebben gemeld, eisen een gesprek met minister Kooijmans nog vóór deze met premier Lubbers naar Indonesië vertrekt. De beide belangrijke getuigen toonden zich gisteren 'geschokt' en 'gepijnigd' over de uitspraak van Kooijmans, dat het bewijs voor een tweede slachtpartij onvoldoende is. Beide Oosttimorezen zijn pas vorige week in de openbaarheid getreden. Ze waren de belangrijkste, toen nog anonieme, bronnen voor de film Death of a Nation. Die documentaire maakte voor het eerst melding van de (vermeende) moord op tientallen overlevenden van een bloedbad in 1991 onder demonstranten in de Oosttimorese hoofdstad Dili. Grondwet Zuid-Afrika gewijzigd Kaapstad - Het Zuidafrikaanse parlement is gisteren akkoord gegaan met amendementen op de grondwet, die de blanke en zwarte conservatieven moeten overhalen alsnog deel te nemen aan de eerste democratische verkiezingen van eind april. De amendementen op de grondwet, die de dag na de verkiezingen van kracht wordt, behelzen onder meer de instelling van een parlementaire commissie die de oprichting van een aparte staat voor de blanken in Zuid-Afrika moet onderzoeken. Ook kunnen bij verkiezingen twee stemmen worden uitgebracht, een voor het nationaal parlement en een voor een regionale vergadering. Van den Broek blijft bemiddelen Brussel - Europees commissaris voor Buitenlandse Zaken Van den Broek mag zijn bemiddeling in het conflict tussen Grieken land en de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië voortzetten. De Europese Commissie heeft hem daartoe gisteren gemachtigd. Van den Broek zal de Macedonische kwestie vandaag bespreken met de Griekse minister Papoulias van Buitenlandse Zaken. Van den Broek voegt zich bij Papoulias in het Midden-Oosten, waar ze gezamenlijk namens de Europese Unie een vredesmissie uitvoeren.Griekenland besloot op 16 februari tot een handelsembargo tegen Joegoslavisch Macedo nië. De boycot trof de republiek zwaar, omdat negentig procent van de import loopt via de Griekse haven Saloniki. joor onze correspondent rans Wijnands 5onn - Het Duitse kabinet reeft gisteren het sein op vei- ig gezet voor de Transrapid, ,en supersnelle 'zweeftrein' een baan met ingebouwde, ■lectronisch gestuurde mag- ïeten. Vanaf 2004 zal de motorloze .rein - de motor zit in de zweef- jaan ingebouwd - de 300 kilo- neter tussen Hamburg en Ber- ijn in 53 minuten overbruggen. Iet project gaat 8,9 miljard nark kosten, waarvan 5,6 mil- ard voor rekening van de. over bid komen. Die betaalt de aan- van de 'zweefbaan'. De rest jetaalt een consortium van Juitse ondernemingen en ban- :en. Het projet wordt gev< fel omstre uit de po regionale keersexpei tuurbeschf Transrapic hoge 'rail betekent verkeersin al bestaan gen wege railtrajectt wone spot de supers: zeggen de de Transr: meer dan geluid ma: vliegende De ministt lijk Onder Paul Krüg Den Haag (anp) - Deskundigen van de VN-vredesmacht in Bosnië gaan onderzoeken of het verblijf van Nederlandse Dutchbat-militairen in Lukavac nadelige gevolgen voor de gezondheid heeft. Het is nog onbekend wanneer het onderzoek wordt uitgevoerd en hoeveel tijd het in beslag zal nemen, meldt Defensie. Tot het onderzoek is besloten na vermoedens dat het fabriekster rein, waar de ondersteuning seenheid van Dutchbat is onder gebracht, sterk vervuild is. Ma joor-arts Ruikes van het lucht mobiele bataljon pleitte gisteren vanuit Lukavac voor een milieu onderzoek om de mogelijke ge volgen van de vervuiling in te schatten. De ondersteuningseen heid zit op het terrein van een voormalige cokesfabriek, waar ook andere chemische produk- tieprocessen zijn uitgevoerd. Na enkele klachten over ver koudheid en irritatie aan lucht wegen en keel, het zou gaan om in totaal ongeveer 8 10 geval len, is besloten Unprofor in te schakelen voor een onderzoek. Defensie zegt zekerheid te willen hebben over de eventuele nadeli ge effecten van een langdurig verblijf in Lukavac. Een andere lokatie voor de ondersteuning seenheid is vooralsnog niet aan de orde. Defensie wil eerst de [ilburg (anp) - Er komen geen gedwon Cilburgse verzekeringmaatschappij Inte: dochteronderneming van de Rabobank. jisteren aan de ondernemingsraad en c ïeeld. Die zijn daar bijzonder verheugd iind januari is bij Interpolis een irganisatie-onderzoek begonnen waarbij het bureau McKinsey is ageschakeld. Het sluit aan bij soortgelijke studies bij de Rabo- lank. Het oogmerk is verster- dng van de gezamenlijke strate- [ische positie op de markt voor inanciële dienstverlening. De :oncurrentiepositie kan onder andere door nadere integratie tan bedrijfsprocessen bij Inter- lolis en Rabo worden verbeterd, 'evens kan verdere groei worden lewerkstelngd. nterpolis kan op het ogenblik geen concrete uitspraken doen over het aantal banen dat nogelijk zal moeten verdwijnen, let onderzoek van McKinsey is ias begonnen en zal naar ver- rachting omstreeks juli zijn vol- ooid. nterpolis noemt zich een gezond ledrijf. De winst vóór belasting vorig jaar gestegen van 91 niljoen tot 95 miljoen gulden. Iet als bij andere verzekeraars staan de resultaten van het scha- lebedrijf sterk onder druk. Bij nterpolis werken ruim 2000 nensen, die vorig jaar goed wa- 'en voor een omzet van 3,4 mil- ard gulden. Onder het personeel was de af- [elopen dagen grote onrust ont- itaan naar aanleiding van be richten da den banen overleg v; onrust do* weggenon voorzitter raad, C. besprekin Toch com den dat v< processen koómbaar gemaakt van de va ganisatiep Zij worde: den van 0 portage daaruit quenties V resultaten van het VN-onder- zoek afwachten. Defensie was trouwens op de hoogte van de gesteldheid van het complex. Lukavac en bet nabijgelegen Tuzla waren voor het uitbreken van de oorlog Bosnië centra van petrochemi sche industrie. Zo stuitten de verkenners van het luchtmobiele bataljon vorige maand ep de vervuilde staat van het complex- Uit voorzorg vroegen zij Noorse VN-militairen om de kwaliteit van het drinkwater te onderzoe ken. „De uitslag was, dat de kwaliteit te wensen overliet. Het drinkwa- 1 ter wordt inmiddels van elders aangevoerd," zegt een woord voerder, die eraan toevoegde dat 1 er er momenteel geen sprake is van onaanvaardbare risico's. De fensie wijst erop dat in de omge ving van Lukavac weinig andere mogelijkheden zijn om een logis tieke basis voor Dutchbat in te richten. Bovendien is er in Luka- j vac een redelijke infrastructuur en is het fabrieksterrein goed te j beveiligen. Den Haag (anp) - PTT-Tele com gaat de aanleg verzorgen van het glasvezelkabelnet voor het nieuwe verbindings stelsel van het ministerie van Defensie. Het bedrijf verzorgt ook het onderhoud, heeft staatssecretaris Frinking gis teren in een brief aan de Tweede Kamer bekendge maakt. Het gaat bij de aanleg van het 26 00 kilometer lange kabelnet om een order van 134,5 miljoen Solden. Het nieuwe kabelnet Wordt 1 januari 1996 in gebruik Senomen. Het glasvezelkabelnet maakt uit van het zogeheten Na tel-project dat voorziet in de vervanging van het huidige ver- Wndingsstelsel binnen de krijgs tocht en tussen de krijgsmacht de Navo. Ook de Nederlandse politie kan 111 de toekomst van het nieuwe netwerk gebruik maken. Met tofin is een bedrag gemoeid van D3 miljoen gulden. uitvoering van Nafin ge- ttedt in fases. De aanleg van "e| glasvezelkabelnet wordt ge- v°lgd door de aanschaf en in- tollatie van transmissie-appa- tetuur en netwerkmanagement de realisering van het data- sPraakcommunicatiedeel. Rotten aantal zich in bevind Dat bli ging de het aan de Sche vaarvei Dat jaar 30 1992 nc en 254 kregen gaan paratie Volgen State bij de I zijn er die m veroorz daarbij olie te 50 pro: gaat h< die eei lieu he Voor denkei van be ten en goed pen. Het lij uit de verbot komst jaren Het g: landei Cypru sities over den op da de op zich 1 werd verbo dezell jaar. ADVERTENTIE HP DES Inkjefprii roe» Resolj |KE»|f 3 I Standat] W: y,e N'euwesloot 73, tel: 072 - 20 1! UNH{u. J' 69 92- Hoofddorpweg 26 (bij HoofddorppUin), ld: 020 tolDlHüT w^00'51' *®l: 085 45 51 84, IIEDA: Vlasxok 14, tel: 0 I .J06?"00» 258<,el; 078 14 16 66, IDE: Grotestraa» 99, td: 08380 M: 023 ,,7"r"in9«r«haol 3A, ld: 053 - 30 91 74, GIONINGINi Herestraat W M|I»»N: SfoHonilroat 18, td: 045 - 71 88 73, HIlVIISÜMi I I 058 - 15 85 38<ll,DÏN' Haarlemmerstraat 239, tel: 071 - 12 21 6*, 1 Ibtroot59.nl; on 44 58 97, UTIECHT: Nachtegaalstraat 49, tel: 030 3

de Stem | 1994 | | pagina 8