ne Cupido's record houdt al veertig jaar stand REN Elf van de twaalf getrouwden uit twee families REGIO SEN DKAMERS Publiek toonde massale belangstelling bij zesdubbel huwelijk in Berkel-Enschot Arjan Kamp heeft gouden toekomst als bestuurder DE STEM DONDERDAG 3 MAART 1994 op onder deur. Want ïben we de Irlaagd tot niets meer wel waar tmisschien? triekleur fcn antenne In (93 kW) Iers b.v., juron hjf/t centrum", Veertig jaar ge leden trouwden ie paren in de kerk van St. Pet rus' Banden in Oisterwijk. Op ie foto de zes bruidsparen naast elkaar voor het altaar met aan weers kanten de bruidsmeisjes. reproductie fo topersbureau Van Eijndhoven) Het volk liep te hoop en j de internationale pers rukte massaal uit. Een zesvoudige bruiloft in Berkel-Enschot beteken- I de in 1954 wereldnieuws. Vooral omdat de bruids paren uit slechts drie f a- milies kwamen. Veertig jaar later zijn de huwelij- ken nog allemaal intact en is het record-feest nog eens dunnetjes overge daan. I Door Ilse Reeuwijk Cupido had z'n pijlen in een wel heel bijzonder goedje gedoopt toen hij op dinsdag 23 februari 1954 een record vestigde met een zesdubbele bruiloft. Ook Amor moet een grote vinger in de pap hebben gehad, want dat record houdt nu al veertig jaar stand. 'Unieke bruiloft op Heukelom trok duizenden kijkers', kopte Het Nieuwsblad van het Zuiden. Een zesvoudige bruiloft, die vooral bijzonder was omdat bij zes bruidsparen maar drie gezinnen betrokken waren: zes De Korten, vijf Bertensen en één Van Haaren. De belangstelling was dan ook overweldigend, 's Morgens vroeg om acht uur al, toen de bruids stoet - met motorpolitie voorop - van de woning van de familie De Kort in het buurtschap Heukel om naar het raadhuis van de gemeente Berkel-Enschot trok. Langs de route zag het zwart van de mensen. Op het gemeentehuis werden de paren voor de wet getrouwd foor de toenmalige burgemees- lor A. Panis. „Hoe het precies wam dat wij getrouwd werden door de burgemeester, weet ik "iet meer. Misschien had het iets te maken met het feit dat ons pa wethouder en loco-burgemeester was," denkt Jo Bertens-de Kort Gejuich Daarna ging de stoet die bestond zes glimmendzwarte Chevro- 'ets richting de parochiekerk van St Petrus' Banden in Oisterwijk, waartoe de familie De Kort be hoorde. Uit de kelen van de duizenden aanwezigen op het Plein voor de kerk steeg gejuich "P toen de auto's op het kerk plein arriveerden. ■De mensen zaten overal: in de "omen, op de daken en in ven sterbanken. De politie moest er- 'an te pas komen om de meute bedwang te houden," aldus Jo Dertens. De bruidsparen werden terst naar binnen geloosd, daar- "a mocht het publiek de kerk in. Het was een gedrang en men, >®g op stoelen en banken staan "malles te kunnen zien." Twaalf jjaal klonk het ja-woord. 'a de kerkdienst was het zo "■ogelijk nog drukker geworden IP het kerkplein. Tiny Bertens- *e Kort (66) herinnert zich waar ■en fotograaf een mooi plekje tad weten te bemachtigen. „Hij tet in de nek van pater Poirters' standbeeld. Zes anderen waren achterna geklommen en het ïeeld bezweek bijna onder de Oensen." "i'pperdag piy Bertens: „De scholen in Oisterwijk waren dicht vanwege ons huwelijk." Bovendien werd op praktisch alle fabrieken een paar uur vrij gegeven, omdat tachtig procent van de werkne mers toch al een halve of een hele snipperdag had aange vraagd. Jo Bertens kan het nog steeds niet begrijpen: „Wij hadden er eigenlijk van tevoren helemaal niet zo'n erg in dat er zo veel belangsteling zou zijn. Wij zijn toch maar gewone mensen, heb ben we die dag een paar keer tegen elkaar gezegd." Zelfs de bisschop, monseigneur Mutsae- rts, kwam de bruidsparen geluk wensen op de receptie. Natuurlijk moesten er van zo'n bijzondere gebeurtenis ook groepsfoto's gemaakt worden. Omdat fotograaf A. van Beurden uit de Willem-II straat in Til burg als beste bekend stond, moest de hele stoet daar naartoe. „Met een politie-escorte voorop reden we door rode stoplichten," vertelt Tiny Bertens. Haar stem klinkt alsof zij het veertig jaar later nog net zo spannend vindt als toen. 'Het leek wel of een of ander waardevol artikel gratis en voor niks verkrijgbaar was in de Wil lem-II straat', schreef Het Nieuwsblad toen over de drukte. „Dat was écht zo. We konden niet bij de zaak van de fotograaf komen, het zat potdicht. Uitein delijk gingen de mensen wel op zij voor de politie en konden we naar binnen." De overwelddigende belangstel ling kwam niet alleen van het publiek maar ook van de kant van de pers. Een leger van pers fotografen volgde de gebeurte nissen de hele dag op de voet. Knipsels uit onder meer het weekblad Revue, de Katholieke Illustratie, het katholiek week blad voor de vrouw Beatrijs en verschillende buitenlandse kran ten worden door Jo Bertens zorgvuldig bewaard. Het Nieuwsblad van het Zuiden bracht twee dagen achtereen een bijna paginagroot verhaal met vele foto's van het massa-huwe lijk. Een passage uit het verslag van toen: 'De eenvoudige men sen van Heukelom, die niet zo veel gewend zijn, keken hun ogen uit. De bruidsstoet was dan ook prachtig en helemaal niet dorps.' Verliefd Het begon in 1948, toen Piet Alle twaalf weer bij elkaar in Berkel-Enschot, met in hun midden een statiefoto van veertig jaar geleden. Voorste rij v.l.n.r.: Rieka en Frank Bertens-de Kort, Jo en Piet Bertens-de Kort en John en Lucy Van Haaren-de Kort. Op de achterste rij v.l.n.r: Annie en Gerrie Bertens-de Kort, Jos en Tiny Bertens-de Kort en Ad en An de Kort-Bertens. foto jeroen appels Door Ilse Reeuwijk Berkel-Enschot - Zes bruidsparen, die veertig jaar geleden samen op een dag trouwden, vierden op 23 februari hun robijnen huwelijksjubileum. Om het nóg uitzonderlijker te maken: elf van de twaalf zijn afkomstig uit slechts twee families uit Berkel-Enschot-Heukel- om; De Kort en Bertens. Bovendien ver huisden vier stellen een maand na het huwelijk naar Canada, om daar een boe renbestaan op te bouwen. De echtparen die tegenwoordig in de Ca nadese provincie Ontario wonen, waren samen met twaalf kinderen overgekomen om het feest gezamenlijk te kunnen vieren. Ze werden op Schiphol opgewacht door een ontvangstcomité van 27 personen. „De ontvangst op Schiphol was heel gezel lig," vertelt de vrouwelijke helft van het oudste stel, Jo Bertens-de Kort (71). Zij en haar man Piet Bertens (72) zijn altijd in Berkel-Enschot blijven wonen, evenals haar zus Tiny Bertens-de Kort (66) en haar man Jos Bertens (69). „Daarna zijn we met z'n allen in een grote bus terug naar Berkel-Enschot gereden, waar we de middag met de familie hebben doorgebracht in een tot feestzaal omge bouwde schuur." Media Veertig jaar geleden liep heel Berkel-En schot en Oisterwijk - waar een twaalfvou dig 'ja, ik wil' in de kerk klonk - uit en haalde het nieuws van de zesdubbele brui loft alle kranten in het land. Ook de buitenlandse media berichtten over de unieke gebeurtenis; er verschenen artike len in onder meer België, Frankrijk en Engeland, maar ook aan de andere kant van de oceaan (Amerika en Canada) pikten ze het nieuws op. Jo Bertens weet te vertellen dat er toen zelfs in Australië over is geschreven. „Niet altijd even correct trouwens," meldt zij erbij. „Het was weieens moeilijk te begrijpen hoe die zes huwelijken nou in elkaar zaten. Ik zeg het altijd zo: vijf zusjes en een broer van De Kort trouwden met' vier broers en een zusje van Bertens plus John van Haaren." De zes paren kregen in de loop der jaren in totaal 38 kinderen en er zijn nu 53 klein kinderen. Een extra bijzonderheid is dat de zesdubbele bruiloft een dubbele geboor te voort wist te brengen. Op dezelfde dag werden de twee eerste meisjes geboren: Ine in Nederland en Joanne in Canada. Bertens uit Enschot kennis maakte met Jo de Kort uit Heu kelom. Ze kregen verkering. Jo's broer, Ad de Kort, leerde daar door Piet's zus (An Bertens) ken nen en het duurde niet lang of hij volgde het voorbeeld van zijn zus en werd eveneens verliefd. De jaren verstreken en dit voor beeld werd door andere telgen uit de families De Kort en Ber tens gevolgd. Het eindresultaat was dat vijf kinderen van het gezin De Kort verloofd waren met vijf afstammelingen uit het gezin Bertens. Een zesde van De Kort, Lucy, was intussen ver loofd met John van Haaren uit Udenhout. Maar hoe kwam het nou tot dat zesdubbele huwelijk? „Onze mannen waren agrariër. Hier aan de slag komen op een boer derij lukte niet," gaat Jo Bertens terug in de tijd. „Nederland was voor boeren toen overvol. En er kon niet getrouwd worden vóór dat er werk gevonden was." John van Haaren en Frank Ber tens (de jongste mannen van de zes bruidsparen) gingen toen voor anderhalf jaar naar Canada om 'ns te kijken of daar iets op poten te zetten was. „Op 3 de cember 1953 kwamen ze terug met goede berichten. Er was op korte termijn werk te vinden met het vooruitzicht op een eigen bedrijf." Ontario Twee andere stellen (Ad en An en Gerry en Annie) durfden de oversteek ook wel aan en dus besloten vier stellen naar de Ca nadese provincie Ontario te emi greren. Van de twee stellen die in Berkel-Enschot bleven, nam één het ouderlijk bedrijf over en het andere het bedrijf van fami lieleden, beiden aan de Enschot- sebaan. „Toen is het allemaal heel snel gegaan, als een kettingreactie. Op de 8e december viel het be sluit om met z'n allen te trouwen en de bruiloft was al op 23 februari." Een maand daarna vertrokken vier echtparen naar Canada. „We hadden maar weinig voor bereidingstijd. Het waren een paar hele drukke maanden," vullen Jo en haar zus Tiny elkaar aan. „Alle bruidsmeisjesjurken hebben we zelf gemaakt. En ie der bruidspaar had een eigen bruidsmeisje." Het kleinste en zevende bruids meisje, dat op een kussentje de twaalf trouwringen droeg, was dit maal ook weer aanwezig op het feest. Annie van Roessel uit Haaren was toen pas tien jaar oud, maar ze weet toch nog goed hoe bijzonder de gebeurtenis was. „Het ging allemaal in het geheim. Ik mocht tegen niemand iets vertellen en dat wilde ik juist zo graag." Ooievaars Alle echtparen zijn voor het 40-jarig huwelijksfeest overge komen uit Canada, samen met twaalf kinderen. In totaal kregen de zes stellen 38 kinderen en 53 kleinkinderen. Toen de eerste twee kinderen geboren werden - op dezelfde dag één in Canada en één in Nederland - verscheen er een cartoon in de krant van twee ooievaars die tegen elkaar zeiden: 'Zullen we er om loten wie er naar Canada vliegt - jij of ik?' Melkveehouder stopt als NAJK-voorzitter „In een agrarische or ganisatie zie je vaak dat een bestuurder na vele jaren toch nog maar blijft zitten, bij voorbeeld om een jubi- leumspeld te halen. Ge lukkig is dat bij ons niet zo. Statutair moet ik weg en dat is een goede zaak. Ik ga mij richten op mijn gezin en ons bedrijf. Het is mooi geweest". Dertig jaar is hij nog maar, Arjan Kamp uit Raamsdonk. Veel insi ders zien voor hem een gouden toekomst als bestuurder en belan genbehartiger. Maar na vier jaar legt hij de voorzittershamer van het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt (NAJK) neer. Door onze redacteur Kees den Exter Onlangs koos het congres van het NAJK, een landelijke or ganisatie van jonge agrarische ondernemers, een nieuwe voorzitter in de persoon van Evert-Jan Aalpoel (24) uit Twello, eveneens melkveehou der. Per 1 juni wisselen Aal poel en Kamp van stoel. Voor Arjan Kamp zit de maxi male termijn van twee keer twee jaar er op. Hij zegt: „Wij zijn een jongerenorganisatie. Dan moet het uithangbord ook jong zijn, jeugdig elan uitstra len. Ik ben weliswaar ook nog maar dertig, maar na vier jaar in deze functie loop je toch het gevaar platgetreden paden te bewandelen. Daarom is het goed dat er een nieuwe vent komt, met frisse ideeën. Als NAJK hebben we ons ook, al tijd kritisch uitgelaten over de tradtionele boerenorganisaties waarbij mensen soms tiental len jaren in hetzelfde zadel zitten. Dat is een slechte zaak" Risico's Kamp en het NAJK beseffen dat die gereglementeerde doorstroming risico's met zich brengt voor de continuïteit: „Bovendien vertrekt vrijwel gelijktijdig ook de secretaris naar een mooie baan bij het ministerie van VROM. Maar door dit dalletje komt onze club heus wel heen". Het voorzitterschap van het NAJK kost Arjan Kamp per week dertig tot veertig uur: „Gemiddeld ben ik twee da gen en drie avonden op pad. Ik heb dat ook alleen maar kun nen doen dankzij het feit dat ik jonge ouders heb die mij de ruimte hebben gegeven. On danks het voorzitterschap en de drukte die dat met zich bracht heb ik toch altijd de eerste prioriteit gegeven aan mijn gezin en mijn tweede prioriteit aan ons bedrijf. Pas daarna kwam het NAJK, want thuis ligt mijn toekomst. Ik heb nog wel eens gerommeld met de volgorde, maar in die gevallen ben ik gelukkig altijd teruggefloten door mijn vrouw en mijn ouders". Als hij over een paar maanden de voorzittershamer van het NAJK neerlegt zal hij voor de organisatie 'alleen nog maar kleine dingetjes op de achter grond doen'. Kamp: „Ik ga mij volop richten op de boerderij. Ik zal het voorzitterschap heus wel missen, maar er komen nieuwe uitdagingen voor te rug. Ik denk dat ik heus nog weieens aan mijn jas getrok ken zal worden voor een be stuurlijk baantje, maar de eer ste jaren zal ik de boot afhou den voor tijdrovende klussen buitenshuis". Alles bij elkaar is Arjan Kamp tien jaar bestuurlijk actief ge weest in het NAJK. Bij zijn afscheid vertoeven talrijke agrarische sectoren in een die pe malaise. Valt er dan toch een positieve belans op te ma ken van jarenlang scheuren van de ene vergadering naar de andere bespreking? Resultaten Arjan Kamp glimlacht: „Zeker en vast. Het NAJK heeft tast bare resultaten bereikt. De fiscale aspecten van bedrijfso vername zijn voor jonge boe ren in positieve zin bijgesteld. De overheid en de georgani seerde landbouw hebben nu ook hun zegen gegeven aan de mineralenboekhouding. Dan heeft het toch zin gehad dat wij vele jaren hebben geroe pen dat het mestbeleid niet betuttelend maar stimulerend moest zijn. Langzamerhand wint nu ook de opvatting terrein dat pro- duktierechten niet verhandel baar zouden moeten zijn. Ie dereen ziet nu dat dat een absurd systeem is en leidt tot een ongehoorde kostprijsop drijving. Waar wij jarenlang als een roepende in de woes tijn hebben gezegd dat pro- duktiebeperking de enige uit weg is voor de malaise in de akkerbouw, delen nu steeds meer mensen die mening. Na tuurlijk hebben wij de crisis van dit moment niet kunnen keren. Maar onze kritische op stelling heeft andere organisa ties op een ander spoor gezet en dat is winst". Positief Ook voor Kamp persoonlijk is er na tien jaar een positieve balans: „Door veel vergade ringen en spreekbeurten, door contacten met Kamerleden en gesprekken met ministers en door geregeld te vertoeven in de Haagse arena heb ik een ontwikkeling doorgemaakt die veel en veel langer geduurd zou hebben als ik alleen maar melkveehouder was geweest. Als voorzitter geef je boven dien leiding aan een apparaat met veertig mensen. Dat leidt soms tot moeilijke besluiten, maar het is wel heel plezierig en boeiend. Dat geldt ook voor de vele contacten die ik in het hele land heb gemaakt met totaal verschillende mensen". Arjan Kamp. foto de stem/johan van gurp

de Stem | 1994 | | pagina 31