Het maatpak van de milieucrimineel Artsen mogen onderzoek doen met embryo's WD: 'Wins goed vooru CDA-leider B) 6Ik baal als ee Het grote ongen DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Al Koffie -DE STEM- CDA betreurt achterwege blijven discussie over omstreden kabinetsbesluit DE STEM Kater voor Amster DE STEM DONDERDAG 3 MAART 1994 We gaan een lek ker kopje koffie drinken. Dat kan tegenwoordig hier in Ameri ka, waar tot voor kort onder de titel koffie alleen maar een substantie te krijgen was die nog het meeste weg heeft van veel te lang getrokken thee en die als je er cream in doet een gedaante krijgt die me altijd herinnert aan die sloot in Ne derland toen boze boeren daar de melk in hadden gekie- perd. Je kunt die 'koffie' overal in Amerika vinden, in restau rants waar ze 'm in kolossale mokken storten en in alle winkels en benzinestations waar je 'm zelf uit de altijd op het warmhoudplaatje klaar staande glazen kan in een schuimplastic beker kunt gie ten. Vandaag de dag echter is er een alternatief. We kunnen hier nu echte Italiaanse koffie krijgen in de waarachtige kof fieshops die alom in het reus achtige land als paddestoelen uit de bodem komen. Er is sprake van een krachtige trend, waarin zich een interes sante ontmoeting tussen de Amerikaanse en de Italiaanse cultuur voordoet en waarvan ik u niet wil onthouden hoe onze regelmatige blootstelling eraan pleegt te verlopen. Vooraf moet ik nog even zeg gen dat Amerikanen geen en kel woord buitenlands plegen te kennen. Enige uitzondering vormden tot onlangs de' aan duidingen van een paar Fran se druivesoorten. De exoti sche vocabulaire van de ge middelde Amerikaan beperk te zich tot de nogal vettig uitgesproken klanken Bozjo- leej en Sjardonneej. Daar is nu een flinke Italiaanse woor denschat bijgekomen. Goed, we gaan dus een lekker kopje koffie drinken hier in Washington. „Hi!," roept de jongeman achter de toonbank bij Star bucks - zo heet de grootste landelijke keten van Italiaan se koffieshops - enthousiast, „how are you guys doing to day?" Het gaat prima met ons. „What can I get you today?" Wij dachten aan 'n cappucci no en 'n caffè latte. Ja, ja, dat dachten we. Maar we zijn hier wel in Amerika. Of we onze wens wat kunnen nuanceren: „You wanna regu lar or a décaf keppoetsjie- now?" Doe maar décaf en doe de caffè latte maar regular. En of we een double shot espressow er in willen of een single. Zij double en ik single graag. Vervolgens luidt de keuze of de bestelling for here (in een echte kop) of to go (in papie ren beker met deksel) is be doeld. 't Is om mee te nemen. Dan komt de beslissing aan de orde over de maat van het brouwsel. Willen we short, tall of grandeej. De cappuccino grande en de caffè latte short please. We willen 't toch toevallig niet koud hè, want 'iced', dat kan ook. Nou ja, dat is eigenlijk ook best lekker en het is al warm buiten. Weet je wat, doe voor haar de caffè latte maar iced en voor mij de cappuccino gewoon warm. „So yóü wanna short regular double shot iced caffeej lat- teej to go and yóü wanna hot décaf single grandeej kep- poetsjienow also to go?," re peteert onze vriend even tus sentijds. Tussentijds inderdaad, want we zijn er nog niet. De aard van de melk dient ook nog bepaald. We hebben magere (skim milk) en volle (full). Door Mare de Koninck Ik skim, zij full. Als tenslotte ook nog is vast gesteld wie er nootmuskaat (nutmeg) en wie kaneel (cin namon) op het schuim wil, gaat onze koffiezetter aan het werk en kunnen wij even het interieur van de zaak bekij ken. Er is een hele kast met boeken, atlassen en folders over alle geheimen van zowel de koffieboon als van de uitheemse streken van her komst en de kunst om uitein delijk de nobelste drank met precies de gewenste eigen schappen (smaak, aroma, neus, complexiteit, karakter, body, balans, zuurte, stroop te, olie-te) in 'n kop te krij gen. Verder biedt de winkel na tuurlijk in oneindige variëteit espresso-apparaten, koffie molens, diverse 'lijnen' de sign-mokken en -thermoskan- nen, T- en sweatshirts en ca deaupakketten te koop aan. En dan... is er koffie! „O.K, folks," klinkt het, „he re's one short regular double shot iced full milk caffeej lat- teej nutmeg to go and here's one grandeej hot décaf single skim milk keppoetsjienow cinnamon also to go. Enjoy!" En genieten doen we. Het is een heel smakelijk bakje. En het was weer een leuke Ame rikaanse ervaring om 't te be stellen. Maar toch smaakt 't in de verte naar heimwee naar, hoe zal ik het zeggen, naar een eenvoudiger genot. Niet eens per se naar een kleine koffiebar in een eeuwenoude Italiaanse straat, waar ze de cappuccino slechts in die éne soort hebben: de goddelijke. Misschien is 't heimwee naar veel te lang getrokken thee in een eerlijk Amerikaans benzi nestation. En naar een Hol landse sloot met boze melk. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stern B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13,30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. „We staan voor een mi- lieuhandhavings-in- farct," luidde de conclu sie van een vernietigend onderzoeksrapport over de bestrijding van de mi lieucriminaliteit. Minis teries haastten zich om met het onderzoek de vloer aan te vegen. De milieuregels dateren uit de beginjaren tachtig. Gemeenten en provincies zien pas drie jaar conse quent toe op naleving van die wirwar aan re gels. 'Kinderziektes' bij de handhaving mogen dan ook geen verbazing wekken, vindt D. van Ze- ben, de hoogste baas van het Milieubijstandsteam (MBT). Een kwestie van tijd, een paar jaar nog en het aantal milieudelicten daalt, durft hij te voor spellen. Van Zeben: 'In Nederland zijn het keurige burgers die zijn veroordeeld voor milieu delicten'. FOTO DE STEM Door onze redacteur Hans van den Broek De milieuwetgeving is nodeloos ingewikkeld, vergunningen blin ken niet uit in eenvoud, conve- nanten met het bedrijfsleven zijn soms opvallend vaag, straffen zijn nog betrekkelijk laag. En zonder precies te weten wat mi lieucriminaliteit is, wat straf baar is, wordt het knap lastig misdadigers op te sporen en te vervolgen. In een recent onderzoek in op dracht van twee ministeries heet dé remedie tegen deze kinder ziektes: gooi alle milieuregels op de schroothoop en begin met een schone lei. Deze radicale oplos sing kan rekenen op zeer weinig waardering van de rijksoverheid. 'Niet realistisch' heette het in een even kort als dodelijke com mentaar. D. van Zeben, hoofd van het Milieubijstandsteam van het mi nisterie van Vrom: „Zo'n onder zoeksrapport is in twee dagen te schrijven. Daar kunnen we niets mee. Het werkt demotiverend op al die provincies, gemeenten, agenten en officieren van justi tie, die zich inzetten voor de milieuhandhaving. Bovendien, er wordt achter de schermen druk gewerkt aan verbeteringen". Nauwere samenwerking tussen de 'spelers in het veld', informa tie- uitwisseling en vereenvoudi ging van de milieuregels moeten voorkomen dat de milieumaffia vaste grond onder de voeten krijgt. Sterker, Van Zeben ver wacht dat de kleine en middel grote milieumisdaad de komende jaren zal dalen, dankzij 'een maalstroom van handhavingsre- gels, waar geen ontkomen aan is'. Het in 1985 opgerichte Milieu bijstandsteam (MBT) laat de kleine overtreders dan ook met een gerust hart over aan de poli tieregio's. Van Zeben en zijn honderd ambtenaren gaan zich nadrukkelijk richten op de lan delijke en internationale afval- criminaliteit. Op, zeg maar, 'de zware jongens'. Over de omvang van deze vorm van milieumis daad zijn geen cijfers bekend, maar 'de ernst moet niet worden onderschat'. Met het illegaal storten van af val zijn per slot van rekening miljoenen guldens gemoeid. Af- valcriminaliteit zal in de jaren negentig de boventoon blijven voeren, maar 'het afvalprobleem wordt langzaam maar zeker be heersbaar - het aantal verwer kingsfabrieken breidt zich uit - dus de winsten worden minder', luidt de redenering van Van Ze ben. Nieuwe markten voor de milieu criminelen dienen zich al aan. Het algehele verbod op het ge bruik van cfk's (chloorfluorkool- stoffen) maakt zwarte handel lu cratief. Van Zeben: „Dat zie je aankomen. De bouw ziet isola tiemateriaal duurder worden. En malafide ondernemers gaan dat spul dan betrekken uit Polen of Duitsland. Daar is de produktie (nog) niet verboden." De zware milieumisdaad in Ne derland is synoniem met zogehe ten organisatiecriminaliteit: gro tere bedrijven die zich naast le gale ook met illegale activiteiten bezighouden. De gedachte dat de onderwereld greep krijgt op mi lieubedrijven ontzenuwt Van Ze ben. „We hebben niet te maken met cowboys die schietend rond lopen, mensen afpersen of be dreigen. Er doen af en toe wel eens spannende verhalen de ron de dat criminelen in een haven een schip met hasj lossen en op de terugtocht een container met chemisch afval meenemen om het spul op zee te dumpen." „Maar voorlopig zijn die verha len niet gebaseerd op feiten. Voor de onderwereld is het te moeilijk om zich met milieucri minaliteit bezig te houden. Je moet goed met het bestuur kun nen omgaan, in de afvalverwer- kende industrie terecht komen, en vergunningen hebben. Bedrij ven opkopen? Zo slim zijn die mensen helemaal niet. Het kost te veel tijd en energie om zich in die wereld in te werken. In lan den als Rusland en Italië ligt dat anders, omdat daar het open baar bestuur op z'n gat ligt. In Nederland gaat dat niet op. Mensen die in ons land veroor deeld zijn om milieudelicten, zijn hele normale, keurige bur gers," aldus een zelfverzekerde Van Zeben. Onderzoeker Van den Berg van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum (WODC, onderdeel van het mi nisterie van Justitie) bevestigt het beeld van de milieucrimineel in maatpak. Dat wil zeggen: „Het vermoeden bestaat dat het hier veelal om witte-boordencri- minaliteit gaat. Daders zijn waarschijnlijk eerder te vinden op de golfbaan dan in louche kroegen." In een onderzoeksrap port schreef zij twee jaar gele den: „Handhavingspartners wachten af of spelen elkaar de zwartepiet toe." Haar kritiek is nooit helemaal verstomd. De grootscheepse re organisatie bij de politie is geen onverdeeld succes voor zover het de aanpak van milieumisdaad betreft. Van den Berg: „Het is belangrijk dat handhavers prio riteiten stellen. Dat garandeert een betere inzet van beschikbare agenten. De politie moet nu sco ren. Zij blijft daarom nogal eens te lang op informatie van tipge vers zitten in plaats van het MBT of de CRI (Centrale Re cherche Informatie) in te schake len." Op verzoek van de CRI start het WODC op korte termijn een on derzoek naar de risico's van on der andere doelgroepenoverleg. Dat overleg mondt veelal uit in afspraken met bedrijfstakken over het terugdringen van mi lieu-overlast. Onder 'doelgroe pen' vallen onder andere de boe ren, de consument, de tuinders, de chemie en de metaalindustrie. Deze aanpak benadrukt sterk de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Een van de risico's is dat het bedrijfsleven te veel zeggen schap krijgt over het rijksbeleid, meent Van den Berg. „Sorrmiij bedrijven hebben baat bij mes regels. Een voorbeeld: een afval inzamelaar komt met de suggei tie om koffiebekertjes te gas verwerken en bepleit dat ande ren hun bekertjes bij hem inlew ren. Dat zou zelfs in een rijksrt geling vastgelegd kunnen wor den," aldus de onderzoeker. Zij wijst verder op de kennis e kunde van bedrijven, waarbi het gevaar op de loer ligt milieu-ambtenaren zich late 'overrulen', speelbal worden ii de handen van ondernemers. „E zal een redelijke afstand moete zijn tussen de ambtenaar en ie bedrijf met wie hij onderhandel! Het kan niet zo zijn dat regelmatig gezellig met elkaai een borrel gaan drinken." Van Zeben onderstreept dat zogeheten zelfregulering 'de con troleerbaarheid van bedrijvei een reëel probleem is'. „Over heidstoezicht moet je niet v geven. Maar het gaat hier een moeizaam proces: enerzijf wil je het bedrijfsleven de mi lieuproblemen laten oplossen dii ze zelf veroorzaakt hebben tegelijkertijd moet je de zaal wel beheersbaar en controleer baar houden. Het is zaak on daarom convenanten en milieu vergunningen zo concreet lijk te maken." Voor corruptie en infiltratie var milieucriminelen moet de over heid niet te bang zijn, vindt Var Zeben. „Corruptie is van alk tijden. Maar dit verschijnsel helemaal niet kenmerkend voor het milieu. Het komt overal voor: bij de politie, bij justitie gemeenten, provincies, alle de partementen. Er zal ongetwijfeli ook corruptie bij Vrom voorko men. We hebben hier onze eig dienst Recherchezaken en ki nelijk heeft die werk genoeg". „Maar corruptie is makkelijk tl ontdekken. Dan is er sprake var een kortdurend schandaaltje, er is de zaak weer opgelost. Cor ruptie komt altijd uit. De over heid moet er wel voor zorgen da regelgeving geen mogelijkheden tot misdadig gedrag biedt. Re gelmatig veranderen van b en het opstellen van heldere dragregels zijn enkele waarbor gen om corruptie te voorkomen" Door Carla Joosten Reageerbuisbevruchting (ivf) is vandaag de dag heel ge woon. In 1992 werd in Neder land een op de 180 borelingen verwekt in het laboratorium. Maar ivf (in vitro fertilisatie) biedt meer mogelijkheden dan alleen bestrijding van ongewenste kinderloosheid. Het heeft de deur open gezet voor toepassing van nieuwe medische technologieën. Enkele daarvan zijn de afgelo pen tijd in het nieuws geweest. Vrouwen van boven de vijftig werden zwanger door middel van reageerbuisbevruchting; in Engeland werd een kliniek geo pend waar toekomstige ouderpa ren kunnen kiezen of ze een jongetje of een meisje willen; en zelfs de kleur van het nageslacht kan worden gekozen, bleek toen een zwarte vrouw ervoor koos een blank kindje uit een eicel van een blanke vrouw en de zaadcel van haar eigen blanke man - te krijgen. Met ivf is het embryo in het prilste stadium beschikbaar ge komen. Het zit immers niet in de baarmoeder. Er kan die eerste uren en dagen na zijn ontstaan van alles mee worden gedaan. Het kan worden ingevroren en worden bewaard, maar er kan ook onderzoek mee worden ge daan. Zo kan het embryo wor den onderzocht op ziektes alvo rens het wordt ingeplant in de baarmoeder. Die pre-implanta- tiediagnostiek (PID) biedt nieu we mogelijkheden, bijvoorbeeld aan families met erfelijke afwij kingen. Omdat voor dat onder zoek splitsing van het embryo nodig is, is het onderzoek om streden. Dat hebben onderzoekers van het Academisch Ziekenhuis Maastricht ondervonden. Zij ontwikkelden een techniek, maar moesten voor de toepas sing naar Engeland, waar PID is toegestaan. De Maastrichtse onderzoekers brengen via reageerbuisbevruch ting een eicel en een zaadcel bij elkaar. Zo ontstaat er een be vruchte eicel: een embryo. Bin nen 72 uur ontwikkelen zich in dat embryo verschillende em bryo-cellen. Na die periode wordt een van de embryo-cellen weggezogen. Blijkt die cel 'fout' dan wordt het embryo niet inge plant. In Nederland is lang gedubd of onderzoek op nog niet ingeplan te embryo's toelaatbaar moest zijn. De politiek kan de techni sche ontwikkelingen nauwelijks bijbenen. Weliswaar waken in de ziekenhuizen medisch ethische commissies over het doen en la ten van de artsen en weten schappers, wettelijke regels ont breken veelal. Zo ook over han delingen die geoorloofd zijn met menselijke embryo's en ge slachtscellen. Al in de vorige kabinetsperiode stelde de CDA-fractie in de Tweede Kamer vragen over de ontwikkelingen in Maastricht. Pas het huidige kabinet besloot vorige maand om PID toe te staan. Regeringsfractie CDA is daar helemaal niet blij mee. In het verkiezingsprogramma van deze partij wordt gepleit voor een verbod op PID. Woordvoerster Frouwke Laning-Boersema zegt het zeer te betreuren dat er niet eerst een maatschappelijke dis cussie is gevoerd over de vraag of embryo-onderzoek wel moet worden toegestaan. Zij vreest dat het kabinetsbesluit de weg vrij maakt naar selectie en 'wensgeneeskunde'. Die genees kunde gaat niet uit van de medi sche noodzakelijkheid van be handelingen, maar van de wen sen van individuele patiënt. „Het is begrijpelijk dat mensen een gezond kind willen. Als je in een televisieprogramma over dit onderwerp een stralende moeder met een gezond kind ziet, dan is het moeilijk te stellen dat we met dit onderzoek op de verkeer de weg zijn," zegt Laning, „maar het is de vraag of we deze rich ting wel in willen slaan. Vorig jaar is er enorme rel ontstaan toen onderzoekers in Amerika uit een embryo een identieke embryo, een kloon, hadden ge kweekt. Maar wat het kabinet nu toestaat, is niet veel anders. Je creëert een tweede embryo door een cel uit een embryo te halen. Die wordt onderzocht en als het embryo niet goed is, worden beide vernietigd. Zo of fer je dus embryo's op." Het kabinetsbesluit bindt PID aan strenge voorwaarden. Zo wordt het onderzoek alleen toe- Reageerbuisbevruchting. gestaan voor diagnostiek ter voorkoming van erfelijke aan doeningen met een hoog risico van herhaling binnen het gezin en die zo ernstig zijn dat het kind op jeugdige leeftijd kan overlijden. Gedacht wordt aan spierdystrofie of taaislijmziekte. Laning vraagt zich af of de over heid nu gaat bepalen welke ziek te ernstig genoeg is. „Je moet je voorstellen dat je zelf die ziekte hebt en er wordt gezegd dat je er beter niet had kunnen zijn. Deze ontwikkeling gaat in de richting van het elimineren van alles wat ziek en gehandicapt is. Nu al hebben gehandicapten of ouders van gehandicapten vaak het ge voel dat andere mensen hen niet accepteren, omdat ze denken: dat hoeft toch niet meer voor te komen. Daar kun je toch wat aan doen. En hoe gaat dat ver der? Wat accepteer je wel en wat niet? Helemaal perfect is een kind nooit." Dat behalve de handtekening van (toen nog) PvdA-staatsse- cretaris Simons (Volkgezond heid) ook die van CDA-minister Hirsch Ballin (Justitie) onder het kabinetsbesluit prijkt, betreurt Laning zeer. „Maar dat is de verantwoordelijkheid van de re gering. We leggen ons daar niet bij neer." Het kabinet krijgt op dit moment echter de steun van een kamermeerderheid. Want niet alleen coalitiepartner PvdA, ook oppositiepartijen WD en D66 vinden dat PID mogelijk moet zijn. Voor de Pv dA gaat het kabinet eigenlijk nog niet ver genoeg. Kamerlid Tineke Netelenbos vindt dat ook wetenschappelijk onderzoek mo gelijk moet zijn met embryo's, die bij reageerbuisbevruchting overblijven. Bij ivf worden im mers meer embryo's gekweekt om de kans op een succesvolle bevruchting te verhogen. Het kabinet wil niet dat die rest-em- bryo's gebruikt worden. „Maar ik zie geen verschil tussen het niet gebruiken van embryo's of het doen van onderzoek met die embryo's," zegt Netelenbos. Ze deelt de bezwaren van La ning dan ook helemaal niet. Het PvdA-kamerlid: „Ik vind een abortus veel ingrijpender pre-implantatiediagnostiek. Abortus is veel belastender." Toch zijn ook in PvdA-kring bedenkingen te beluisteren. Ne telenbos' partijgenoot Huub Schellekens, medisch microbio loog, gaat reageerbuisbevruch ting zelf eigenlijk al te ver. Over embryo-onderzoek schrijft hij op persoonlijke titel in het boek 'Het perfecte kind': „De weten schap zal voortschrijden. Ik heb er moeite mee dat er straks niet voor ernstige erfelijke aandoe ningen, maar om heel andere redenen zal worden geselecteerd bij bevruchtingen en zwanger schap. Ik denk dan aan kenmer ken als haarkleur, kleurenblind heid en een hazelip. Een baby op bestelling ligt in het verschiet. Er zijn altijd wel een paar han dige jongens die op dit soort wensen willen inspelen en zeg gen dat ze het maakbare of per fecte kind kunnen leveren." Van onze verslaggevers Rotterdam - Op de daktuin van het hadden de toegestroomde CDA'eri met een nederlaag. Maar de klap ko als een stekker," bekent landelijk lij Een zigeunerorkestje kan weinig veranderen aan de bedrukte stemming. De litanie van slechte uitslagen kan niet worden over speeld. Steeds meer CDA'ers ge ven zich in de loop van de avond over aan sombere bespiegelin gen. De schuld ligt volgens velen bij de aow-affaire, de beroerde boodschap van het CDA voor de -plussers, die vier jaar lang niet op meer pensioen mogen rekenen. Voor het kamerlid Van der Hey- den ligt het aan het kabinetsbe leid. Niet aan CDA, noch aan PvdA, maar aan de compromis sen van beide partijen. „Eigen lijk had alleen het eerste kabinet van Lubbers spirit," zegt het kamerlid. Ejlco Brinkman kan hem maar deels gelijk geven. „De kiezer loopt uit het midden weg, naar radicale partijen. Kennelijk zijn we niet duidelijk genoeg. Als de beide regeringspartijen samen meer dan 30 zetels verliezen, dan kun je dat moeilijk uitleggen als steu Toe leid hebl pari lijk gem scor als een Beti met verf om wat De gen CD/ verc heei Min de heb vrol voel mee legg CD/ maa van Almere - Slechts enkele WD'ers Almere gekomen om de winst van 4 te vieren. Lijsttrekker Bolkestein, d: uurtje aandeed, noemde de winst mei'. De kantine van het stadhuis van Almere blijft kaal ogen, ook al kijken de WD'ers uiterst tevre den. WD-lijsttrekker Bolkestein t het nog maar eens: de WD moet de tweede partij van het land worden. Er blijft nog veel te wensen. Waarom profiteert de partij van Frits Bolkestein en Erica Terpstra niet meer van het stevi ge verlies van de regeringscoali tie, van CDA en PvdA? Het blijft onhelder. Voor diepgaande be spiegelingen hebben ze even geen tijd, voor optimistische toe komstverwachtingen des te meer. Voormalig zwemster en WD-co- tyfee Terpstra heeft er toch nog even over nagedacht. „De drem pel naar de WD is kennelijk toch te hoog," vermoedt ze. „De kiezers maken een proces van onthechting door, weg van de traditionele partijen." Als dat moei is, z variz Aan: Henl derk hij toch PvdA ring kijkt de ra Over demi ber. lever acht Ook polit deba „Hel lijke ten lang het Amsterdam (anp) - De PvdA als grote o winst. Daarop had niemand - inclusief dt een gokje durven wagen in de afgelope: druiven erg zuur. Volgens de peilingen kans om de grootste partij van Amsterda: daarvan kwam de kater door het verlies raad krijgt D66 er nog slechts acht terug. De PvdA gaat nu de college-onderhande opgelucht' is de Amsterdamse PvdA-lijs Laan. Terwijl de sociaal-democraten in c steeds bleven steken op 9 zetels, zijn de Laan het bewijs dat 'het vertrouwen va terug is. KIEZER heeft ongekend fel ge 9emeenteraadsverkiezingen aangegre °ver de landelijke politiek en het dac aan opgehangen plaatselijke bestuursi Vooral de coalitiepartijen hebben d< ongenoegen gepresenteerd gekrege 9emeenteraadsfracties van CDA en P eerder vertoond. voor een deel heeft de onvrede te r maatregelen die momenteel in Den I sociale voorzieningen staan op de subsidies en er wordt zelfs gemori heilige' aow. Dat dit tot heftige reacties zou leiden v Politici hebben duidelijk niet gerekenc Pie vooral de discussies over de wao üebracht. Waarmee voor de zoveel Politiek de voeling met de achterbar aanstaand PvdA'er van de oude stei ferkant: „De huidige politici weten keft, ze zijn het contact met de straat I De aardverschuiving van gisteren he "anten. Er is niets mis met de winst Politieke groeperingen die het plaal vaandel dragen. De representanten v Protest-partijen kunnen voor een ver herkenbaar geluid zorgen. Bovendie 9edachte dat ook zij na vier jaar geoordeeld. ^eel ernstiger is de winst die extree "et hele land is de CD fors vooruit s'eden van Zuidwest-Nederland is die 0rr> de bestaande onvrede uit te skoeperingen die nagenoeg hetzelfc j|ls de CD uitdragen, hebben verb ^haald. De opkomstcijfers geven enige hooi bij de vorige gemeenteraadsverk 'ik hoger dan de laatste peilingen d stelling dat die kiezer-van-het-laats xheem rechts heeft getemperd, is Politieke tijden geeft die gedachte de

de Stem | 1994 | | pagina 2