,RG ID&T en D66 winnaars Oostburg IDA in Terneuzen erliest twee zetels De Loopplank in Ternenzen definitief dicht Philippine neemt voorschotje op boomfeestdag Korpsbeheerder neemt uitspraak zeer serieus CDA Hulst handhaaft zich tegen landelijke tendens in POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER Ten koste van CDA en PvdA die ieder een zetel kwijtraken Terneuzen trekt vijftig mille uit voor speeltuinen D66 en Gemeentebelangen Groot Sas grote winnaars pESTEM ZEELAND C3 ARKT (ATIES ksteen IWE IAARS- ÏTIE '94 5dens de sens bij ons )ezoek onze iet echte (BIEDINGEN steen zarmarkt uke prijzen en! Thools bedrijf vindt geen kóelmonteurs x 51 DONDERDAG 3 MAART 1994 j met de -eniging e.o. 5.00 uur edingen In open huis re look. ld gaan. len verrassen u |Van onze verslaggever I Terneuzen - De openbare ba sisschool voor schipperskin deren de Loopplank in Ter- neuzen gaat per 1 augustus definitief dicht. De kinderen L personeel worden waar schijnlijk ondergebracht in pe Zuidlandschool. Vanwege de brand in deze school zijn er mogelijkheden het gebouw aan te passen om een goede opvang van schipperskinde ren mogelijk te maken. pe kinderen kunnen waarschijn lijk nog niet per 1 augustus in de .- en bankzaken deposito's Zuidlandschool terecht. De her bouw is dan nog in volle gang. Daarom wordt gedacht aan een spreiding van de kinderen over de noodlocaties waarvan de leer lingen en het personeel van de Zuidlandschool momenteel ge bruik maken. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen publiceerde in mei '91 een beleidsbrief over de integratie van schippers- en woonwagenkinderen in het regu liere onderwijs en de opheffing van specifieke scholen. Een van de conclusies van dit rapport was dat het instandhouden van scholen voor schipperskinderen niet meer noodzakelijk was. Uiterlijk 1 augustus moeten de specifieke scholen voor schip perskinderen de deuren sluiten. Hierdoor is volgens Burgemees ter en Wethouders van Terneu- zen een eind gekomen aan een lange onzekere periode van het wel of niet blijven voortbestaan van de Loopplank. De schippersschool kan wel zelf standig blijven voortbestaan, maar het college vindt dat geen verstandige zaak. Het leerlin genaantal is immers te gering en een nieuwe instroom van wal kinderen is in de toekomst niet te verwachten. Het college ver onderstelt eerder dat, met name in verband met de verhuizing van het schippersinternaat, het aantal leerlingen terug zal lopen. Vandaar dat het college kiest voor een samensmelting tussen de Loopplank en een andere ba sisschool. De deskundigheid van de leerkrachten van de te sluiten school blijft behouden en die deskundigheid wordt overgedra gen aan de teams van de scholen die de leerlingen ontvangen. Het personeel van de Loopplank kan voor drie jaar worden ver bonden aan een school die een aantal leerlingen van deze school ontvangt. Het ligt volgens het college voor de hand te denken aan de Zuidlandschool. Ook de ouders van de schipperskinderen kiezen gezamenlijk voor een an dere openbare basisschool in plaats van de mogelijkheid als ouder zelf het kind te plaatsen op een willekeurige basisschool. Mede in verband met het behoud van de faciliteiten en de verhui zing van het internaat. Om de samenvoeging zo goed mogelijk te laten verlopen is een integratieplan opgesteld. De Me dezeggenschapsraad van De Zuidlandschool gaat akkoord met dit plan. Het voorstel wordt donderdag besproken door de leden van de raadscommissie Onderwijs. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Li onze verslaggever Oostburg - Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) en D66 'zijn de grote overwinnaars van de gemeenteraadsverkie zingen in Oostburg. D&T eindigde op zes zetels, nieuw- iomer D66 behaalde er een. Dat gebeurde ten koste van |CDA en PvdA, die elk een zetel verloren. dat haar partij op vier zetels zou blijven. Tevredenheid over de uitslag heerste wel in het WD-kamp. „Constant, maar meer stemmen dan de vorige keer", aldus lijst trekker H. Thomaes. „Een zetel kwijt raken was een ramp ge weest. Voor de samenleving al thans", aldus Thomaes. Feest ook bij de aanhang van nieuwkomer D66. Lijsttrekker A. Verhage schatte vooraf in dat het moeilijk zou zijn om 'in te breken' in de huidige politieke verhoudingen. Hij was dan ook uiterst tevreden over de zetel winst. „Elke zetel is winst voor ons." De combinatie van drie kleine christelijke partijen, SGP/ GPV/RPF, haalde het niet. De combinatie eindigde op een stemmentotaal van 351, met een kiesdeler van 534 te weinig voor een raadszetel. De volgende mensen zijn in de Oostburgse raad gekozen (onder voorbehoud): Dorpsbelangen en Toerisme: Carien Bolijn, Liber Baarends, Sander de Putter, Harrie van de Weegen, Henny Groosman, Nellie Spierenburg, PvdA: L. Wille, J. Wielakker, W. Verplancke-De Vuijst, CDA: L. Cuelenaere-Faes, H. Lippens, J. Quist, WD: J. Thomaes, A. Ro- sendaal, J. Provoost, D. Doeze Jager, D66: A. Verhage. pot stomme verbazing van de iloze belangstellenden in het lemeentehuis van Oostburg D&T erin een zetel winst e boeken in plaats van een of teer zetels te verliezen. Zelfs tjsttrekker Carien Bolijn zei lor het bekend worden van de litslag nog uit te gaan van vier pëtels. Zij stond dan ook te tril- i op haar benen toen burge- feeester J. Kruize gisteravond Jond kwart over negen de offi- Hle einduitslag bekendmaakte, liet opkomstpercentage bedroeg Kim 63 procent. IDit hadden we absoluut niet (wacht", aldus Bolijn. De be- 1 wethouder in het nieuw te [urmen college zag in de winst beloning voor de 'recht- loor-zee-politiek' van haar ppering de afgelopen vier {aar Ze sprak een voorkeur uit tor de vorming van een coalitie pet CDA en WD, ofwel een van leze beide partijen. (en forse tegenvaller kregen JA en PvdA te verwerken. Bei- e partijen raakten een zetel rijt. De prognoses in het kamp lande sociaal-democraten wa ai verdeeld. Afdelingsvoorzitter piy Termont koesterde vooraf i dat de fractie de vierde lelel zou behouden. Ook lijst- pesker L. Cuelenaere-Faes DA) sprak de stille hoop uit an onze verslaggever tmeuzen - Het CDA is in Terneuzen de grote verliezer worden van de gemeenteraadsverkiezingen. De partij ver st twee zetels en komt uit op zeven. D66 en GPV/RPF ajgen er ieder één bij en komen respectievelijk uit op drie en e zetels. *-19852 dgebonden boeket. anbiedingen. ;en per week. .lebrug iPvdA, WD, Groen Links en !P blijven stabiel. Ze blijven spectievelijk op vijf, vier, twee itwee zetels staan. De uitslag daarom in Terneuzen a grote aardverschuiving te- J, fractievoorzitters vertelden teavond in een eerste reactie lieden te zijn over de uitslag, sctievoorzitter C. de Mol-Mar- van het CDA vindt het aard jammer dat haar partij «zetels inlevert, maar toch is "ij met de zeven zetels. „Er is een stuk vertrouwen bij de pzers. Gezien de landelijke Wikkelingen hebben we het niet slecht gedaan." leefde er onder de aanwezi- i> het gemeentehuis het idee et CDA met een verlies van acht proeent toch fors heeft tooet. En dat kan bij de ko- 1e college-besprekingen een ran betekenis spelen. Het A heeft momenteel twee wet- "ters en dat zal een punt van Aussie opleveren. Alsmede de verdeling van de porte- ®es. Met name de PvdA liet "fer weten de portefeuilles a,ket CDA onevenredig zwaar inden. Stahl-Hemelsoet van de PvdA 15 ih ieder geval zeer tevreden het behoud van vijf zetels. zijn blij dat we dezelfde ''ag hebben geboekt als vier geleden. Want dat was toen 'oor het wao-debat." 1TD en Groen Links misten haar na een extra zetel, fzo'n 25 stemmen na," ver- •htte K. van der Hoofd (WD). 4jn in ieder geval stabiel "even en hebben toch gewon- Want meer mensen hebben op de WD gestemd dan •laar geleden." her Hoofd stak gisteravond onder stoelen of banken in 11 voor het wethouderschap, 'tuurlijk hoop ik wethouder orden. Maar dat hangt uiter- faf van de komende college- ■■rhandelingen." ®zet van Groen Links was 1 "e verkiezingen vier zetels. was de blik van Van Him- me niet in treurnis gedompeld. „Natuurlijk, op een haar na de derde zetel gemist. Maar daar moeten we niet lang bij stilstaan. We zijn stabiel gebleven." Volgens Van Himme kan Groen Links een rol van betekenis spe len bij de college-onderhande lingen. „De niet-confessionele partijen PvdA, D66, WD en Groen Links vormen een meer derheid. We willen best meepra ten maar dan moeten wij wel iets van onze doelstellingen terug vinden. Zoals investeringen in welzijn en het voorzieningenni veau. En het CDA zal toch een toontje lager moeten zingen. Ik denk dat het CDA een wethou der-zetel moet inleveren. Maar dat hangt uiteraard af van de opstelling van het CDA tijdens de onderhandelingen." D66 doet het minder goed dan de prognoses maar J. van Mil is toch tevreden met drie zetels. „We zijn blij dat we Groen Links nu achter ons hebben gelaten." De nieuwe raad bestaat onder voorbehoud uit de volgende le den: CDA: C. de Mol-Marcusse, P. Hamelinck, J. van Rooijen, W. Goethals, J. Schrier, G. Dijkhuis en A. de Bruijne. PvdA: A. Sta- hl-Hemelsoet, W. van Walraven, E. Kerckhaert, J. Dubbeldam en N. Atmaf-Yigit. WD: W. Gosse- laar, W. de Zeeuw, W. Broek- huysen en K. van der Hoofd. Groen Links: G. Piscaer en A. van Himme. D66: J. van Mil, J. de Zeeuw en P. van Nieuwen- huijsen. SGP: P. Hamelink en C. van Burg. GPV/RPF: J. van den Berg-Van Dijk en C. Leunis. VERVOLG VAN ZEELAND - C1 Korpsbeheerder mr. C. Rutten, burgemeester van Middelburg, zei de uitspraak zeer serieus te nemen. „Wij zullen de motive ring voor de uitspraak zorgvul dig bestuderen, maar ik heb wel begrepen dat wij eventueel met werving van een nieuwe politie chef mogen doorgaan. Mij staat eigenlijk een twee-sporenbeleid voor ogen. Enerzijds een zorg vuldige behandeling van het be zwaarschrift van Roost, ander zijds het opstarten van de wer ving voor een nieuwe politiechef. Zodat als straks een punt achter de zaak gezet kan worden Zeeuws-Vlaanderen zo snel mo gelijk een nieuwe politiechef heeft. Dat kan Roost, maar ook iemand anders zijn. Want de situatie bij de politie in dit dis trict is bijna niet acceptabel". Rutten wil alles wat geleid heeft tot het passeren van Roost, on der de loep nemen. „Wij gaan hierover praten met korpslei- Van onze verslaggeefster Tholen - Het Thoolse bedrijf Van der Harst schreeuwt om koelmonteurs maar kan er geen vinden. Van der Harst Koeltechniek en Interieurbouw telt twintig werk nemers, maar verwacht dat dat aantal komend jaar verdubbelt vanwege 'goede economische vooruitzichten'. Die zijn volgens directeur A. van der Harst te danken aan de steeds strengere milieu-eisen die de overheid stelt aan koelinstal laties van middenstanders, de belangrijkste klantengroep van de koelbedrijven. ding, personeel, staf en districts college Zeeuws-Vlaanderen. Het is mogelijk dat door de vele aandacht die de totale reorgani satie heeft gevraagd, niet vol doende zorgvuldigheid in deze zaak is betracht. Het bezwaar schrift van Roost zal uiterst con sciëntieus worden behandeld". Nare zaak Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen, voorzitter van het dis- trietscollege Zeeuws-Vlaande ren, betreurde het dat de aan stelling van een nieuwe districts chef door de rechterlijke uit spraak voorlopig is uitgesteld. „Een buitengewoon nare zaak voor de politie in Zeeuws-Vlaan deren. Wij hebben al te lang met vervangers moeten werken, we gens ziekte van Roost, en moeten dat nog een tijdje blijven doen. Daarnaast zitten we met het probleem dat er ook geen tweede man is. Dat is niet in het belang van het functioneren van de po litie". Barbé zei dat het districtscollege op zich buiten de zaak staat. „Het gaat tussen korpsbeheer der/korpschef en Roost. Daar hebben wij niets mee te maken, het moet via de ambtenaren rechter zijn beloop hebben". Gevraagd waarom Roost niet is meegedeeld dat het districtscol lege het vertrouwen in hem had verloren, een van de dinsdag namens de korpsbeheerder aan gevoerde argumenten om Roost niet te benoemen, zei Barbé dat het college hiertoe niet in de gelegenheid is geweest. „Er is binnen het college een aantal bezwaren geformuleerd, maar wij konden dat Roost formeel niet meedelen omdat hij ziek is", zei Barbé. 4v I VERVOLG VAN ZEELAND - C2 Ook het CDA handhaafde zich met vier zetels, ook al tegen de landelijke tendens in. „Een rede lijke uitslag," vond lijsttrekker G. van de Voorde. „We hebben een goede campagne gevoerd de laatste weken had ik er alle vertrouwen in dat we het zouden redden." Al een voorschotje nemend op de komende coalitievorming, stelt Van de Voorde dat de uitslag aangeeft dat de huidige coalitie het vertrouwen van de kiezer heeft gekregen. PvdA-lijsttrekker P. Weemaes toonde zich zeer tevreden over het behoud van de drie zetels. „Afgezet tegen de landelijke da ling een uitstekende uitslag. We hebben er ook hard voor ge werkt." Wat de collegevorming betreft kon hij de woorden van Van de Voorde onderschrijven. B. Picavet (Groot Hulst/Ge meenschappelijke Belangen) vond de uitslag het bewijs dat de kiezers zijn partij opnieuw het vertrouwen hebben geschonken. „Ik heb er óók vier jaar keihard aan gewerkt." De collegevor ming ligt wat Picavet betreft nog geheel open. „Al zie ik meteen ook geen reden om nee te zeggen tegen de huidige coalitie." De nieuwe gemeenteraad: Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen: B. Picavet, W. de Brou wer, A. van Duyse, F. de Vries, P. de Cock, H. Neefgs, CDA: G.' van de Voorde, J. Steijaert, J. van Eek, G. Naessens, PvdA: P. Weemaes, A. Hegger, J. Habra- ken, WD: W. Kayser, R. van Haperen, Lijst Bruggeman: A. Bruggeman, D66: T. Blommaert. Mishandeling Middelburg - De politie te Middelburg heeft een 19-jarige jongeman uit die plaats aangehouden verdacht van mishandeling. Na het op maken van een proces-verbaal werd hij weer op vrije voeten gesteld. De man kreeg dins dagnacht omstreek één uur op de Schroeweg in Middelburg autopech. Om het euvel te ver helpen belde hij de wegen wacht. Toen deze arriveerde ontstond een meningsverschil betreffende het lidmaatschap. Die liep uit de hand en de wegenwachter kreeg enkele klappen en werd daarbij licht gewond. Inbraken Oostburg - Gisteren is tussen 9.00 en 13.30 uur ingebroken in twee woningen in IJzendij- ke en Draaibrug. De eigenaar van de woning te Draaibrug mist een onbekend geldbe drag. Voor zover bekend wordt uit de woning te IJzen- dijke niets vermist. In beide gevallen verschafte men zich toegang door het vernielen van een ruit. WOENSDAG HEIKANT - 't Heike, KBO, 13.30 uur, kaarten en bingo. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, gezelschapsspelen. I SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur, koers- bal. IGRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester en Wethouders van Terneuzen willen vijftigduizend gulden uittrekken voor de aanleg van twee speeltuinen in Terneuzen. Het gaat om een speelgelegenheid aan de Rozenstraat en een speeltuin in de wijk Katspolder. De gemeenteraad stelde in '91 de Nota Speelgelegenheden vast. In deze nota wordt onder andere geconcludeerd dat voor '92 tot en met '96 433.000 gulden nodig is om een aantal speelgelegenheden te realise ren. Nu zijn de speeltuinen aan de Rozenstraat en in Katspolder aan de beurt. Buurtbewoners hebben naar aanleiding van de sluiting van het Schippersinternaat een werkgroep Speelgelegenheid Rozenstraat opgericht. De kinderen speelden immers vaak op het terrein van het internaat. Door de sluiting van het internaat is de speel tuin aan de Rozenstraat aan een opknapbeurt toe. De werkgroep trof voorbereidin gen voor de herinrichting en werkte een concreet plan uit. Het college heeft daar dertig duizend gulden voor over. Voor de aanschaf van speel toestellen wordt 26.000 gulden uitgetrokken en voor het straatmeubilair 2.700 gulden. Voor de speeltuin in de wijk Katspolder heeft het college twintigduizend gulden over. De huidige drie zandbakken worden verwijderd en er wor den nieuwe speelwerktuigen aangeschaft. Het voorstel wordt woensdag besproken door de leden van de raadscommissie Financiën en de raadscommissie Welzijn. Beide vergaderingen beginnen om 19.30 uur in het stadhuis. Philippine heeft gisteren alvast een voorschotje genomen op de nationale boomfeestdag die dit jaar op 23 maart valt. Schoolkin deren van basischool De Werf plantten gisteren onder toeziend oog van burgemeester J. van Rest, vijftien bomen in op het gereconstrueerde pleintje aan de Visserslaan in Philippine. De kinderen deden dat gisteren al omdat de dienst gemeentewerken van Sas van Gent met de aankleding van het wandelparkje wilde beginnen. Het wandelperkje heeft de vorm gekregen van de oude haven van Philippine, wat eigenlijk water moet zijn is nu lage aanplanting. Met de aanpassing van het plein, dat vorig jaar nog omzoomd was met hoge populieren, is een bedrag van 120.000 gulden gemoeid. foto's camile schelstraete CDA en PvdA raken elk een zetel kwijt Van onze verslaggever Sas van Gent - D66 is in Sas van Gent de grote winnaar geworden van de gemeenteraadsverkiezingen. De partij kwam van niets op twee zetels. van de avond gespannen af. „Het woord is nu aan de politiek. Je kunt verschuivingen verwach ten, maar het is niet mijn taak om daar iets over te zeggen. Als burgemeester ben je eigenlijk de enige stabiele factor en verder is het afwachten." Van Rest had de winst van D66 verwacht, maar benadrukte dat ook GGS het als plaatselijke partij goed had ge daan, ondanks de 'landelijke trends'. Door die trends was ook het verlies van de PvdA geen verras sing voor wethouder J. Plat- schorre. „Het zat erin dat bij ons een zetel onder druk zou komen te staan door D66. Jammer, maar blijkbaar valt er niet te ontkomen aan landelijke ont wikkelingen.'-' R. Noët (WD) was niet ontevre den over het behoud van twee zetels van zijn partij, temeer om dat het aantal stemmen van de hen toebedeelde restzetel veel hoger lag dan vier jaar geleden. Hij stak wel alvast een lontje in de komende onderhandelingen: „Weemaes is destijds met flink wat frustraties weggegaan bij GGS en straks moet hij ef weer mee onderhandelen". De gekozen raadsleden: L. van Waes, R. Bruggeman, R. de Mul (CDA); L. Marquinie, J. de la Ruelle, M. Hemelsoet, R. van Bellegem (GGS); J. Platschorre, De Meijer (PvdA); R. Noët, M. Sparreboom-Dupain (WD); J. Smit, M. Weemaes (D'66). Maar ook Gemeentebelangen Groot Sas viel gisteravond in de prijzen. De partij bleef welis waar stabiel (4 zetels), maar om dat het CDA terugging van 4 naar 3, is GGS de grootste partij geworden in Sas van Gent. Zoals te verwachten was, viel ook de PvdA terug (van 3 naar 2 zetels). De WD bleef met twee zetels stabiel. Door de verkiezingsuitslag zijn GGS en PvdA hun gezamenlijke meerderheid kwijt. Samen heb ben ze nu zes zetels, terwijl de overige partijen er samen zeven hebben. De onderhandelingen over de samenstelling kunnen nu beginnen en ieder van de par tijen gaf gisteravond al aan daarbij betrokken te willen wor den. Zo ook D66-lijsttrekker Smit. „Ons belangrijkste speerpunt is steeds geweest: openbaarheid van bestuur. Deze uitslag laat zien dat onze kiezers mee willen denken. We willen dan ook in de onderhandelingen meepraten. Dat is een harde eis. We zullen onze ziel niet zomaar verkopen en vinden dat alle partijen bij de onderhandelingen aanwezig moeten zijn. Er zal een ander college komen, ik denk tenmin ste niet dat iemand voor een minderheidscollege zal opteren." Smit kreeg als Westdorpenaar flink wat voorkeurstemmen in zijn eigen kern, maar dat gold ook voor M. Weemaes. Het oud raadslid kreeg alleen al in het stembureau Concordia 95 van de 125 stemmen voor D66. Smit erkende gisteren dat er sprake was van een 'Westdorpe effect', maar stelde daar tegenover dat D66 ook in de ander stembu- reau's goed had gescoord. Gemeentebelangen Groot Sas heeft straks weer vier zetels, in clusief die van M. Hemelsoet, die alleen al in 't Verlaet 98 voor keurstemmen kreeg. Van Wet houder L. Marquinie (GGS) straalde de tevredenheid af. „We hebben ons kunnen handhaven en zijn bovendien de grootste partij geworden." L. van Waes (CDA) vond het jammer dat zijn partij een zetel kwijt is, maar had dit, gelet op de landelijke ontwikkelingen, wel verwacht. Hij kondigde alvast aan dat het CDA bestuursverantwoordelijk- heid wil blijven dragen. Gespannen Burgemeester J. van Rest wacht te de ontwikkelingen in de loop •L. van Waes: ...'jammer'... FOTO ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1994 | | pagina 27