DE STEM Verkiezing mogelijk ongeldig Het huilt water bij de waterschappen Van den Hemel in Biervliet failliet verklaard D66 in bijna alle Zeeuws-Ylaamse gemeenten in de raad Voorraad stembiljetten uitgeput bij bureau waterschap in Koewacht Werkiezingspamfletten' in Lamswaarde verwijderd Regiopolitie mag voorlopig geen nieuwe chef aanstellen Warme bakker Sluiskil in raad Terneuzen gekozen WD heeft twijfels over voorkeurstemmen Sas ïaar Ivoet, [rode en na gels. Ikken. 'gels. ft bij- dan win- :ane- fkaart larten [lazen /ering rkaart Llle in- onze ?bben eerlijk 2.95 Drugdealer gepakt ^D in Vlissingen laait drie zetels Verkrachter maakt De Ster onveilig X 5| Zeeland DONDERDAG 3 MAART 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Biervliet - Aannemingsbe drijf Gebroeders van den He mel uit Biervliet is gisteren door de rechtbank in Middel burg failliet verklaard. Het faillissement betekent ont slag voor 38 dertig mensen. £e hebben de afgelopen twee weken geen salaris meer ontvan gen. Het bedrijf droeg sinds no vember vorig jaar ook geen pre mies en vakantiegeld af. Een deel van het personeel is inmiddels overgenomen door Visser Smit en Hanab uit Rotter dam en aannemingsbedrijf Van Kerckhoven in Kloosterzande. Voor de overname van een ande re tak van Van den Hemel, het uitleenbedrijf waar nog achttien mensen werken, worden onder handelingen gevoerd. Een woordvoerster van het bedrijf sprak gisteren van serieuze be langstelling. „Negentig procent kans dat het door gaat". Van de Hemel kwam eind vorig jaar in de problemen en vroeg toen collectief ontslag aan voor 28 medewerkers. Gebrek aan op drachten en het opzeggen van een contract door chemieconcern Dow, waar Van den Hemel der tig jaar werkte, betekende de nekslag voor het familiebedrijf. H. Lenting van de Hout en Bouwbond FNV voerde daar gis teren een andere reden aan toe: wanbeleid. „Het bedrijf is de afgelopen jaren op zeer amateu ristische wijze geleid. In deze tijd met de huidige regelgeving en eisen op het gebied van vei ligheid is zo'n bedrijf niet le vensvatbaar", aldus Lenting. Het feit dat het bedrijf geen financiële gegevens kon overleg gen om de collectieve ontslag aanvraag te begeleiden spreekt volgens hem boekdelen. De vak bondsman lag regelmatig in de clinch met het bedrijf omdat ze de cao niet naleefde. Ook het opzetten van een ondernemings raad kostte volgens Lenting de grootste moeite. Lenting houdt vandaag een bij eenkomst voor het personeel in café De Landbouw in Biervliet. Het personeel hoeft volgens hem niet bang te zijn dat zij het achterstallig loon moeten mis sen. „De ww voorziet daarin". Van een sociaal plan komt ech ter niets. Het ontbreekt het aan nemingsbedrijf aan contanten om een goede afvloeiingsregeling te treffen. De rechtbank be noemde gisteren mr. I. de Groot uit Terneuzen tot curator van het faillissement. De Groot heeft vandaag een eerste onderhoud met de directie. De bijeenkomst in De Landbouw begint om 10.00 uur. -«Man FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Hier en daar moest een flinke hobbel worden genomen om te gaan stemmen, zoals bij bejaardenhuis De Molenhof in Zaamslag. Ierneuzen - D66 is in Zeeuws-Vlaan- iren de grote overwinnaar bij de lemeenteraadsverkiezingen gewor- ien. In zeven van de acht Zeeuws- laamse gemeenten (behalve in Hon- taisse) zijn de links-liberalen verte- ïmwoordigd. 186 maakte al deel uit van de raden van 'denburg, Sluis en Terneuzen. Straks maken ze ook hun opwachting in Sas van Gent, Oostburg en Hulst. Grote verliezer is het CDA geworden. Ging men in Hontenisse nog een zetel vooruit en bleven de christen-democraten in Hulst op hetzelfde aantal steken, in alle andere gemeenten boerden zij achter uit. In Axel en Terneuzen moesten zelfs twee zetels worden ingeleverd. In Sas en Oostburg één. Opmerkelijk, en tegen de landelijke trend in, wist de PvdA het verlies in Zeeuws- Vlaanderen te beperken. Alleen in Sas van Gent en Oostburg moest een zetel prijsgegeven worden. In Sas kan dit grote betekenis hebben omdat met dit verlies de huidige coalitie van Gemeentebelan gen Groot Sas en de sociaal-democraten geen meerderheid meer vormen. De persoonslijsten en/of plaatselijke groeperingen, die vier jaar geleden een triomfantelijke rentree in diverse raden maakten, bleven het ook nu zeer goed doen. Dorpsbelangen Toerisme in Oost- Ongelukkig burg wist zijn koppositie zelfs te verster ken. Met zes zetels is D&T thans veruit de grootste fractie in de Oostburgse raad. Dat geldt ook voor Gemeentebelangen/ Groot Hulst, die in de Reynaertstad het zelfde aantal zetels bezet. Van onze verslaggever Terneuzen - De verkiezing van nieuwe bestuursleden voor het waterschap De Drie Ambachten in Ter neuzen is mogelijk gedeel telijk ongeldig. Het gaat om de categorie ingezete nen. Zeker twintig kiezers hebben gisteren niet kunnen stemmen omdat bij het stembureau van het waterschap in Koewacht de voorraad stembiljetten was uit geput. Een deel van deze kiezers heeft al aangekondigd vandaag protest te zullen aantekenen. Bij het stembureau in het be jaardenhuis De Lange Akkers in Koewacht ontstond gisteravond tussen 18.00 en 19.00 uur plotse ling een topdrukte. Rond 18.45 uur was het laatste stembiljet voor de categorie ingezetenen vergeven. Het duurde geruime tijd voordat er nieuwe stembiljetten beschik baar waren. Zo'n twintig kiezers hadden inmiddels na een half uur het wachten opgegeven en waren onverrichter zake huis waarts gekeerd. Misnoegen Eén van deze kiezers is mevrouw J. van der Ha-Vermeulen uit Koewacht. Thuis probeerde ze vergeefs contact te leggen met het vertegenwoordigers van het waterschap De Drie Ambachten. „Dit laat ik echter niet onge daan", uitte ze gisteravond haar misnoegen. „De mogelijkheid bestaat dat een kandidaat hier door een zetel in het water schapsbestuur misloopt." Ook R. Kint uit Koewacht zegt vandaag bezwaar te zullen aan tekenen. „Ik ben tegen 20.00 uur nog in het stembureau terugge weest. De stembiljetten waren inmiddels gearriveerd en er is aangeboden dat ik alsnog kon stemmen. Ik heb dat niet gedaan omdat de stembureaus officieel om 19.00 uur sluiten." Van onze correspondent Vlissingen - De politie te Vlissingen heeft gistermor gen een 30-jarige inwoner uit Vlissingen aangehouden. De man werd verdacht van handel in harddrugs. Bij rijn aanhouding in de Ar- heidstraat was hij in het bezit van kleine hoeveelhe den heroïne en cocaïne die in beslag werden genomen. Verder wordt hij verdacht van heling van een gestolen Personenauto. De man is in "erzekerde bewaring ge steld. "a" onze verslaggever "issingen - Bij de politieke partijen in Vlissingen heerst de verkiezingen grote te- stelling over de opkomst "in de CD. De partij ging van •ids naar drie zetels. f bestaande partijen laten we- 5 de verkiezingsdag als een ri'arte dag te zien. De PvdA jjjrloor drie zetels (naar 7), het •OA twee (naar 5). GroenLinks g van niets naar twee zetels. opkomst in Vlissingen over al de verwachtingen. Bij de /"ge verkiezingen voor de ge- /enteraad kwam 52,8 procent de bevolking stemmen. Nu "as dat 58 procent. Van onze verslaggever Cees Maas Op de dag dat de democratie wordt gemaakt, regent het. Natuurlijk regent het. Alles rond het schone dorp Kloosterzande druipt van het hemelwater, er staan plassen op 't land en het enige dat op de verzopen akkers groeit, zijn groene bordjes CDA. Maar om dat gewone politieke gaat het niet hier. Thuis heb ik een verkiezingskrant van de waterschappen gekregen. Maar ook na ge concentreerd lezen snap ik niets van het nut en van het systeem. Het is geen kwestie van bloot wat volksvertegenwoordigers kiezen, Jantje, Pietje of Klaasje, van links, rechts of midden, nee, ik moet uit de 'categorie onbe bouwd' kiezen als ik dat tenminste mag, maar dat mag ik nu juist niet. Volgens mijn oproepingskaart moet ik uit de 'categorie ingezetenen' kiezen. Op zoek naar mijn inge zetene, op de dag dat de hemel huilt. In het centrum van Kloosterzande hangen overal pamfletten. Progressief Hontenisse schreeuwt van een gejatte Mondriaanposter de slogan 'EINDELIJK' de verdrietige hoofdstraat in. Mensjes met paraplu's schui ven over de stoepen. Ik ben op zoek naar de verkiezingen, waar geen posters van hangen, ik zoek de waterschapsverkiezingen. „De waaah...?" vraagt een nat geregende moeder. In het gemeentehuis zegt een loketmeisje 't is bie De Nijs' en daar moet ik zijn, dertig meter zuidwaarts, waar Hotel Van Leuven de plaatselijke bingozaal een dag heeft uit geleend aan de democratie. Een briefje met een slordig getekende pijl, voert de zoekende mens over een tochtige binnenplaats een schemerig zaaltje binnen. De zaal is in helften gedeeld met stalen dranghekken die doorgaans alleen van zol der worden gehaald voor de Omloop van Kloosterzande. De voorste helft is voor de gemeenteraadsverkiezingen (een lange tafel, drie personen erachter en drie houten stem hokjes met gordijntjes), de achterste helft is identiek ingedeeld en voor de waterschaps verkiezingen. Het is een systeem van verbluffende een voud. Mensen komen binnen, overhandigen hun papierspul aan de man achter de eerste tafel ('regent het nog' vraagt hij telkens), ze worden verwezen naar de eerste rij stemhok jes, en daarna belanden ze automatisch in het tweede deel van de zaal. „Allez, waar is dit allemaal goed voor?" De mevrouw die door het systeem achterin de zaal is beland, krijgt geduldig antwoord van een heer achter de waterschapstafel en ze snapt er duidelijk nog minder van dan toen ze hier binnen kwam. Maar ze gaat het stemhokje binnen met een stembiljet en kleurt het hokje rood. „Weet ik niet," zegt ze wanneer ik vraag op wie ze heeft gestemd, „ik heb de eerste maar gedaan en er stond geen vrouw op ook." Aan deze kiezer lijkt de waterschapsdemocratie niet besteed. Maar er zijn anderen. Mannen die binnenko men en zwijgend het hele ritueel ondergaan. Die kijken alsof er voor hen geen geheimen kleven aan dit hele gedoe. „Wij zijn boeren, het gaat ons om de lasten," zegt zo'n man. „Daarom hebben we Piet Perdaen gestemd, van de categorie Ongebouwd," zegt de twee de. En hij vervolgt „Maar wij mogen meer stemmen uitbrengen, weet u, ik heb drie keer gestemd, dat mogen alleen boeren." Ik zeg dat ik zo langzamerhand niets meer weet en ze wijzen me 'een kandidaat', die langskomt om eens poolshoogte te nemen van een tussenstandje. „Categorie Pachters, aangenaam," zo stelt de heer zich voor. Hij begint een moeizame uitleg over het districtenstelsel, want daar heb je hier ook mee te maken. Naast catego rieën heb je ook districten. Niets is zo makkelijk of het waterschap maakt het onbegrijpelijk voor u, zo lijkt het steeds meer. Natuurlijk weet ik dat een waterschap een deftige naam is voor een polderbestuur, met prachtige middeleeuwse functienamen als dijkgraaf, hoofdingeland en gezworene. Dat het van oudsher boerenrepublieken zijn die weinig moeten hebben van de inbreng van andere overheden als het over hun polders gaat. Nieuw is dat er dit jaar 'groene en politieke kandidaten' zijn, maar ze blijven in de minderheid. De hele zaak is expres zo inge wikkeld gemaakt zodat geen normaal mens er iets van snapt. Dat willen ze, het is een groot complot, denk ik boosaardig, al luister rend naar het technische verhaal van meneer Categorie Pachters. Een normaal mens zou zeggen: hef deze ouderwetse pseudo-democratieën op en voeg ze bij het provinciaal bestuur, maar wanneer ik deze suggestie voorleg aan meneer Cate gorie Pachters, blijkt dit een grove misvat ting te zijn. „Wij zijn mensen van de praktijk, we willen onze zaken niet door ambtenaren laten rege len, dat zou niet goed gaan," sputtert Cate gorie Pachters. Misschien heeft deze man gelijk. Maar hoe meer ik verneem hier in en om dit zaaltje, hoe minder ik begrijp. Het regent nog buiten. Natuurlijk regent het nog buiten. Op deze dag dat de polderdemo cratie wordt gemaakt, huilt de hemel. Dat mensen onwetend en ongeïnteresseerd stem biljetten invullen omdat ze nu eenmaal in een systeem lopen met dranghekken en twee tafels. En ómdat ze een oproepkaart hebben gekregen. Natuurlijk regent het buiten. Van onze verslaggever Hontenisse/Hulst - In het dorpshuis de Luifel, waar het stembureau in Lamswaarde zetelde, zijn gisteren twee 'verkiezingspamfletten' verwijderd die als storend werden ervaren. Het ging om een op het eerste gezicht ludieke actie voor een jarige plaatselijke horeea-on- dernemer, die Abraham zag. 'Stem lijst 50' stond er op de pamfletten, maar de goede verstaander kon er nog wat meer uithalen. Behalve de naam van de horeca-onderne- mer prijkten ook de namen Fons, Frank en Jan er op. Toevallig de voornamen van kandidaten die voor de lijst Algemeen Belang meededen aan de gemeenteraadsverkie zingen. Omdat er in de onmid dellijke nabijheid van een stembureau geen politieke propaganda gevoerd mag wor den, werden de pamfletten verwijderd. Volgens burgemeester Th. Steenkamp waren er gisteren in Hontenisse op het eerste gezicht geen uitwassen te con stateren. Steenkamp trok twee keer langs alle stembureaus om een oogje in het zeil te houden. In Hontenisse werd extra goed gelet op het stem men met volmachten omdat daar vier jaar geleden heel wat over te doen was. Steen kamp zei gisteren de indruk te hebben dat er dit keer niet buitengewoon veel met vol machten is gestemd. Hij zelf deed dat overigens wel, met de kaart van zijn echtgenote. In Hulst constateerde burge meester A. Kessen ook geen problemen met overdreven veel volmachtstemmen. De burgervader had alle raadsle den een hart onder de riem gestoken door ze een fles wijn cadeau te doen. Om te klinken op de overwinning, of om het verdriet weg te drinken. Af hankelijk uiteraard van de verkiezingsuitslag. Scharen Het was in Hulst gisteravond nog niet bekend of er een halt is toegeroepen aan de raadsel achtige verdwijning van scha ren. Toen de veertien stemdo- zen een paar weken geleden uit de kast werden gehaald, bleken er twaalf scharen te zijn verdwenen. „Het blijkt dat er veel geknipt wordt", aldus een gemeentelijke mede deling aan de verschillende stembureaus. Vandaag worden alle dozen op inhoud gecontroleerd en bij verdwenen spullen worden de verantwoordelijken hierop aangesproken. Terneuzense commissaris Roost wint eerste slag Van onze verslaggever Middelburg - De Regiopolitie Zeeland mag voorlopig geen nieuwe districtschef voor Zeeuws-Vlaanderen aanstellen. Ge wacht moet worden tot zes weken nadat korpsbeheer en korpsleiding een beslissing hebben genomen op een bezwaar schrift dat de Terneuzense commissaris Roost indiende tegen zijn niet-benoeming als districtschef. Deze voorlopige voorziening trof gisteren mr. T. Damsteeg, funge rend president van de rechtbank in Middelburg en voorzitter van de sector bestuursrecht. Hij schorste tevens het besluit van de korpsbeheerder, genomen op 24 januari van dit jaar, om Roost voor de functie te passeren. In een spoedprocedure had Roost zich tot de rechter gewend. Een verheugde Roost nam gister morgen kennis van de uitspraak. „In dit soort zaken kun je eigen lijk niet spreken van winnaars en verliezers. Er zijn in mijn optiek alleen maar verliezers. Maar ik ben toch blij dat ik de eerste horde genomen heb. Ik ga nu met mijn raadsman overleg gen over de verdere procedure. Wij wachten eerst de beslissing op mijn ingediende bezwaar schrift af om ons op eventuele volgende stappen te beraden", zei Roost. VERVOLG OP ZEELAND - C3 Dijkgraaf W. Gosselaar van De Drie Ambachten zei gisteravond dat het voorval in het proces verbaal van het stembureau zal worden vermeld. „Wij zijn hier zeer ongelukkig mee. Maar niet temin denk ik dat de stemming geldig is. De kiezers zijn in de gelegenheid gesteld om hun stem uit te brengen. Er zijn nieuwe biljetten gekomen. Maar als er van kiezers of kandidaten toch bezwaren binnenkomen, dan zullen wij die grondig bestude ren. Veel zal echter ook afhan gen van de uitslag van deze verkiezing." Het kiesreglement van het wa terschap zegt dat een kiezer zijn stem mag uitbrengen als hij ui terlijk om 19,00 uur in het stem bureau aanwezig is. Met andere woorden: Wie op dat tijdstip binnen is, mag stemmen. Van onze verslaggever Sint-Niklaas - Op het recreatie domein De Ster in Sint-Niklaas, dat ook druk wordt bezocht door Zeeuws-Vlaamse gezinnen, zijn binnen korte tijd twee meisjes verkracht en mishandeld. De laatste keer gebeurde dat afgelopen zaterdag, toen een ze venjarig meisje op brute wijze werd verkracht en mishandeld. Het meisje was met haar twee jaar oudere broer aan het wan delen en de twee werden door een 'jogger' meegelokt in de bos jes. Op zaterdag 8 januari werd in hetzelfde domein eveneens en jong meisje slachtoffer van ver krachting. De politie houdt reke ning met de mogelijkheid dat er een verband is en dat de dader opnieuw zal toeslaan. Ouders wordt daarom aangeraden hun jonge kinderen niet onbewaakt in het domein te laten rondlo pen. Bijna vijfhonderd voorkeurstemmen Van onze verslaggever Terneuzen - Bakker A. de Bruijne uit Sluiskil komt voor het CDA in de Terneuzense gemeenteraad. Hij sleepte gisteren tijdens de gemeenteraadverkiezingen bijna vijfhonderd voor keurstemmen in de wacht. De Bruijne staat op nummer 13 van de CD A-lijst en zou normaliter niet in aanmerking komen voor een raadzetel. Maar de afgelopen dagen was in het kanaaldorp een actie op gang gekomen om de warme bakker in de raad te krijgen. Het actiecomité Sluiskilse CDA-ze- tels vroeg de Sluiskilse bevol king op De Bruijne te stemmen. De inzet van het comité was vier Sluiskillenaren in de Terneuzen se raad. En dat is gelukt. De Bruijne heeft via voorkeurstemmen de raad gehaald en Sluiskil telt vier vertegenwoordigers. De Bruijne en W. Goethals voor het CDA en J. Dubbeldam en N. Atma?-Yigit voor de PvdA. Ook A. van Himme (Groen Links) komt via voorkeurstem men in de raad. Van Himme staat op nummer 3 van de lijst. Deze partij blijft op twee zetels staan zodat Van Himme dus ei genlijk afscheid van de raad zou moeten nemen. Maar bijna ze venhonderd mensen brachten een voorkeurstem op Van Him me uit. R. Meijer staat op de tweede plaats van de lijst, maar hij maakt dus plaats voor Van Himme. Van onze verslaggever Sas van Gent - De WD Sas van Gent/Terneuzen heeft grote twijfels over het aantal voorkeurstemmen dat bij de gemeenteraadsverkiezingen in Sas van Gent is behaald, met name door kandidaten van D66 en Gemeentebelangen Groot Sas. Bestuurslid C. Provoost, gis teravond tijdens de verkie zingsbijeenkomst in Sas: „Het zijn idioot grote aantallen voorkeurstemmen. Zulke hoge scores zijn niet normaal. Dat vind je alleen bij GGS en bij D'66. Ik beschuldig niemand, maar ik heb er hele grote twijfels over en bedenkingen bij. Dit moet eens uitgezocht worden." Volgens Provoost moet het machtigingsbeleid bij gemeen teraadsverkiezingen eens goed onder de loupe genomen wor den. „Zoals de uitslag er nu bij ligt, lijkt het een kwestie van de auto pakken en kilo meters rijden. Maar zo werkt het niet. Zulke aantallen voor keurstemmen spelen een veel te grote rol in een kleine ge meente", vindt hij. D'66 kwam in de raad dankzij voorkeurstemmen voor lijst-, trekker J. Smit en oud-GGS- raadslid M. Weemaes. Beiden wonen in Westdorpe. Maar ook GGS had voordeel van het 'Westdorpe-effect', want M. Hemelsoet-de Jager uit die kern kwam ook dankzij voor keurstemmen in de raad.

de Stem | 1994 | | pagina 23