59.75 CDA en PvdA moeten veel zetels inleveren 'Dit systeem heeft afgedaan' I Beurzen in W-Europa beleven 'mini-krach' Meteen KLEINTJE in DE STEM faterschap: te weinig stembiljetten fan der Valk vrij na betalen van een borgsom Anderlecht wint op de valreep leer orders ledrijven Export varkens weer toegestaan LAMELPARKET toplaag 4 mm II Meer mensen naar stembus door angst voor opmars CD Fictieve zetelverdeling Tweede Kamer 1994 Wall Street krabbelt weer op Revolutie in taarten-land Van Mierlo bgt goed als premier Waarnemers uit de Derde Wereld over verkiezingen: Politie pakt handelaren illegale cd's Nederlander drinkt minder bier Gratis 10% extra bij 250 gr.Unox Rookworst. i Maakt u oen dikke kans op succes. Inderdaad Kans. omdat negen van de tien Stem-lezers en week in week uit in onze ,,Kteintjes"-kolommen van hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele ti kleintjes lezers DE STEM 10311"000218 I I I I I DONDERDAG 3 MAART 1994 134e JAARGANG HET WEER MIN./MAX. 3/10 Kans op een buitje De weerkundige lente kende een nat begin. Echt lente weer wordt het nog niet. Veel bewolking, een regen bui niet uitgesloten en de wind is matig. Terneuzen - Omdat er op het stembureau van Koewacht te weinig stembiljetten in voorraad waren voor de verkiezingen van het bestuur van het waterschap De Drie Ambachten, moet een deel van de kiezers mogelijk op nieuw naar de stembus. Zo'n twintig kiezers hebben namelijk een protest ingediend. ZIE ZEELAND - C1 Den Haag - De zeven nog in hechtenis verblijvende verdach- van het Van der Valk-con- cern komen op vrije voeten als ie ieder een borgsom van 250.000 gulden hebben betaald. Omdat de familie daartoe bereid is, worden de verdachten waar schijnlijk vanmorgen vrijgelaten. ■ZIE OOK BINNENLAND - A7 Brussel - Door een doelpunt van ac Nilis in de slotfase heeft inderlecht in groep B van de Champions League FC Porto tiet 1-0 verslagen. In dezelfde poule klopte favoriet AC Milan Werder Bremen met 2-1. Barce lona liet in groep A de winst schieten bij Spartak Moskou (2-2). Monaco is de nieuwe kop loper na een ruime 3-0-zege op Galatasaray. ZIE SPORT - B1 eri - B2 Den Haag - Het ziet er naar uit iat de bedrijvigheid in de indus trie zich de komende maanden «eer zal herstellen. De orderpo- sitie van de industriële onderne mingen is in januari ten opzichte van december verbeterd, meldt te Centraal Bureau voor de statistiek. Haag - Staatssecretaris Ga- te (Landbouw) heeft gistera- ted het exportverbod voor le- ïnde varkens opgeheven. Vanaf teimiddag kunnen weer mond- Snaat varkens worden uitge voerd. De actievoerende boeren handelaren zullen hun acties "staken. •ZIE BINNENLAND -A7 (ADVERTENTIE) ttt®L Den Haag (anp) - De in verhouding meevallende opkomst bij de raadsverkiezingen van rond de 67 procent is met name te danken aan de angst bij burgers dat een lage opkomst vooral de CD in de kaart zou spelen. Dat constateert onderzoeker De Hond van bureau Inter/View in een verklaring voor de circa 12 procent hogere opkomst dan was voorspeld. Vooral in de grote steden is het aantal mensen dat alsnog naar de stembus ging hoger uitgevallen dan was verondersteld. De Hond mikte vorige week nog op een percentage van rond de 55. Door de dreigende winst voor de CD bij een lage opkomst is volgens hem gaandeweg een trend ontstaan om alsnog te gaan stemmen. „In de grote steden zie je juist in de oude wijken een grote opkomst, het lijkt er op dat veel mensen niet wilden dat de CD zou winnen," veronderstelt De Hond. Opkomst I j in procenten Tweede Kamer 1989 Gemeenteraad 1990 10 20 30 40 50 70 80 90 100 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Amsterdam/New York - De Amsterdamse effectenbeurs heeft zich gisteren gevoegd in de rij van markten waar rake klappen zijn gevallen. Londen verloor tientallen punten, Frankfurt moest ruim 40 punten omlaag en Wall Street begon de handel al bijna 50 punten lager. Later wist New York dat verlies om te zetten in een lichte winst. Groen Links klein extreem overigen rechts rechts D66 wint in Zeeland Erica Terpstra en Frits Bolkestein begroeten verkiezingsuitslag af. VANDAAG IN DEZE KRANT In taarten-land is een kleine revolutie gaande. De slagroompunt wordt bedreigd door luxe bak sels die alsmaar opval lender van vorm, samen stelling en smaak wor den. Design heeft ook bij de banketbakker zijn in trede gedaan. zie consument-deel d elkaar hartelijk in het stadhuis van Almere. De WD wachtte daar de foto anp INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Verkiezingen A3/A6 Binnenland A7 Buitenland A8 Economie A9/A10 Beurs A10 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Den Haag (anp) - De Nederland se kiezers hebben geen duidelij ke voorkeur voor een bepaalde lijsttrekker als het gaat om de premier van een nieuw kabinet. In de race om de verkiezings- gunst gaat lijsttrekker Van Mier lo van D66 voorop met 23 pro cent van de ondervraagden. Brinkman (CDA) en Kok (PvdA) volgen ieder met 22 procent. WD-lijsttrekker Bolkestein krijgt van 9 procent van de on dervraagden de voorkeur. Van onze verslaggevers Terneuzen/Breda - In Zeeuws-Vlaanderen is D66 de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezin gen geworden. De Demo craten doen in zeven van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten hun intrede in de raad. In heel Zeeland gaat D66 van 14 naar' 32 zetels. Ook de lokale partijen hebben het in Zeeuws-Vlaanderen goed gedaan. De lokale lijsten komen op 32 zetels, een winst van 5 zetels. De PvdA, die landelijk gezien een forse dreun moest incasse ren, wist het verlies in Zeeland te beperken. De sociaal-demo craten moeten 14 van de 85 zetels inleveren. Het CDA is de grote verliezer. De partij raakt in Zeeland 17 raadszetels kwijt en komt daar door op 86. De WD wint 9 raadszetels en komt op 64, Groen Links gaat in Zeeland van 5 naar 9 zetels. De combinatie SGP/GVP/RPF ten slotte wint 7 raadszetels en komt op 52. De Centrum-Democraten had den alleen in Vlissingen een lijst ingediend. En met succes: de partij komt van niets op 3 zetels. In Goes slaagde de CP'86 er niet in een raadszetel te veroveren. In alle grote steden in Brabant komt de CD in de raad. In Breda en Roosendaal maar liefst met 3 zetels, in Tilburg, Eindhoven en Bergen op Zoom met 2 zetels. De opkomst - 67 procent - was aanmerkelijk hoger dan was ver wacht. Bij de raadsverkiezingen in 1990 ging 62,3 procent van de kiezers stemmen. Landelijk gezien kreeg de PvdA - zoals verwacht - de grootste klap. Als er nu voor de Kamer was gekozen zou de PvdA 32 zetels overhouden, een verlies van 17. Voor het CDA zou het een teruggang van 54 naar 39 betekenen, voor de WD een winst van 22 naar 28 en voor D66 van 12 naar 22. MEER VERKIEZINGSNIEUWS OP PAGINA - A3 - A4 -A5-A6 '«lustrieterrein DORDRECHT-WEST ïfMnstraat 23, tel. 078-185982 Bij stembureaus in Den Bosch, Utrecht en Gro ningen was het gisteren de omgekeerde wereld; zij werden bezocht door waarnemers uit de Derde Wereld. In Den Bosch waren Star Motswege uit Zuid-Afrika en Sunila Abeysekera uit Sri Lan ka. Door Lindy Jense „Geen democratie meer, alstu blieft." Het is laat in de middag, en Star Motswege klimt in Den Bosch samen met Sunila Abeysekera voor de zoveelste keer het busje in. De glimlach op hun gezicht is onderhand bevroren; ze zijn sinds de vroege ochtend langs vier stembureaus, handenvol lo kale bestuurders en vele kiezers gevoerd. Onder leiding van hun gasthe ren, medewerkers van de huma nistische ontwikkelingsorganisa tie Hivos en het centrum voor ontwikkelingssamenwerking COS hebben ze geroken aan de democratische cultuur van een Westerse welvaartsstaat. Hun oordeel? „Ik ben teleurgesteld," zegt Motswege. „Dit systeem heeft afgedaan. De mensen interesse ren zich nauwelijks meer voor de politiek, ze laten hun kans om te stemmen schieten. En de politici geven zelf ook toe dat ze niet meer weten hoe ze de kiezers erbij moeten betrekken." Abeysekera's gezicht staat zor gelijk. „Laat de democratie niet sterven," zegt ze zacht. „In mijn land zetten mensen hun leven op het spel voor verkiezingen. Ik hoop dat men hier tenminste nog in het geweer komt tegen par tijen als de CD." Het eerste dat Motswege opviel in de stembureaus waren de computers. „Wie controleert die apparaten?" wilde hij weten. „Hoe weet je nou zeker dat de uitslagen juist zi;n?". Echt tevreden was hij pas in het dorpje Esch. Daar stonden ten minste nog gewone stemhokjes, met formulieren en potloden. Motswege informeerde naar de verwachte opkomst. „Negentig procent. Juist. En hier doen al leen maar lokale partijen mee? Uitstekend. Zó werkt democra tie, van onderen naar boven. Met lokale partijen kunnen de men sen zich tenminste identifice ren." De afgelopen dagen zijn Mots wege en Abeysekera gedegen voorbereid op hun taak als waarnemer. In hun eigen landen zijn ze actief in democratise ringsbewegingen. Ze stellen concrete vragen en schromen niet om de Nederland se situatie te bekritiseren. Na de lunch op het Bossche stadhuis met leden van de raad en het college is Abeysekera een beetje ontdaan. „Ik heb niet het gevoel dat deze mensen echt in contact staan met de bevolking," vindt ze. „Ze Sunila Abeysekera (links) en Star Motswege in een stembureau in Den Bosch. foto anp geven veel informatie, maar ik vraag me af of ze ook echt in discussie treden met hun kiezers. Ze zijn heel afstandelijk." In de 'probleemwijk' Boschveld wordt het laatste stembureau van de dag aangedaan. Het is half vijf en van de dertienhon derd kiesgerechtigden zijn er dik vierhonderd geweest. Er lopen twee jonge migranten binnen. „Waarom gaan jullie stemmen?" wil Abeysekere we ten. „Voor een beetje minder racisme," zeggen de jongens. De aandelenkoersen in Amster dam daalden over een breed front twee tot drie procent. Op de lokale markt kwamen verlie zen tot vier of vijf procent voor. Oorzaak was de rentestijging die niet meer de 'tijdelijke hobbel' lijkt te zijn waarvoor velen haar vorige week versleten. Op de obligatiemarkt werd 'een waar bloedbad' aangericht, zoals handelaren het omschreven. Ver liezen voor staatsleningen van anderhalf tot twee gulden waren schering en inslag. De valutamarkten werden in de loop van de woensdag opge schrikt door het bericht van de Bundesbank dat de hoeveelheid geld in omloop in Duitsland in januari met niet minder dan 20,6 procent is toegenomen. Het nieuws kwam als een volslagen verrassing. Gerekend was op een groei van 10 a 13 procent. Voor het hele jaar mikt de Duit se centrale bank op een geld- groei van tussen 4 en 6 procent. Op de financiële markten doem de meteen het inflatiespook op. Een snelle, verdere renteverla ging in Duitsland kan nu wel vergeten worden. Nu de kans daarop verkeken lijkt, is de dollar voor beleggers minder aantrekkelijk geworden tegenover de mark. De koers ging dan ook flink omlaag. Terwijl de handelaren op de aandelen- en obligatiemarkten met ingehouden adem naar de lagere koersen op hun computer schermen keken,.bleef het in het, Rotterdamse kantoor van Iris Research rustig. De koersdaling met gemiddeld drie procent is niet de voorbode voor een krach a la 1987, denkt onderzoeker" G. van Duinen. Hij voorspelt een bescheiden correc tie: „Ik verwacht niet een echte beurskrach, verre van dat." ■ZIE OOK BEURS - A10 Van onze verslaggever Den Bosch - In twee woriingen in Den Bosch zijn bij een huis zoeking enkele honderden illega le compact-discs, duizènden be speelde en onbespeelde cassette bandjes en 22 cassettedecks in beslag genomen. Vijf Bosschenaren zijn opgepakt wegens overtreden van de au teurswet. De opsporingsdienst Buma/ Stemra vermoedt dat de hoofd verdachten bétrokken zijn bij de verspreiding van tienduizenden illegale top 40-cd's. Deze cd's verschenen al maanden lang on der de namen Chartbusters, Me ga top-50 en MTV top-50. Volgens Buma/Stemra veroor zaakten deze illegale produkties 'grote onrust binnen handel en industrie'. Een woordvoerder van Buma/Stemra verwacht niet dat met het oprollen van de Brabantse organisatie een einde is gekomen aan de verspreiding van de illegale top-40. Amsterdam - De Nederlander heeft in 1993 vijf procent minder bier gedronken dan het jaar daarvoor, blijkt uit cijfers van het Centraal Brouwerij Kantoor. Oorzaak volgens de brouwers: de slechte zomer. Nederland nuttigde vorig jaar ongeveer 13 miljoen hectoliter, ofwel 85,2 liter per hoofd van de bevolking. Daarvan was ongeveer 5,3 liter alcoholvrij bier. In 1992 dronk de Nederlander nog 90,2 liter, waarvan 7,3 liter alcoholvrij bier. De consumptie van alcoholvrij bier daalde dus met meer dan een kwart, na enkele jaren van stijging. (ADVERTENTIES) Even later verkondigt een buurt bewoner dat4we hier wel mogen uitkijken'. „Als we nu niks doen, gaat deze wijk de kant van Zuid- Afrika op." Motswege veert op: „Dat is wel heel weinig vertrouwen in de politiek! Als jullie niks doen; vraag je er zelf om. Als wij in Zuid-Afrika zo weinig vertrou wen hadden, hadden wij eind april niet onze eerste vrije ver kiezingen." Het is tijd om weer in de bus te stappen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer a/s nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. 84.70 Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I

de Stem | 1994 | | pagina 1