Buthelezi zet deur op een kier BELEN! *99 Vliegveld Tuzla weer open, Russen houden zaak in de gaten ssé Tmunflh EU biedt nieuwkomers ruimte voor eigen gezicht Op zoek naar sporen teren ie doorslag Inkatha-leider wil voorlopige registratie als deelnemer verkiezingen Politici opgepakt na moord op Frans kamerlid DE STEM BUITENLAND A4 n Seat. Jritse spion in Moskou aangehouden Lingerie van wereldklasse BUITENLAND KORT Fiscale vragen over woon-werkverkeer? Ja, een hele file! Belastingdienst WOENSDAG 2 MAART 1994 tuurder en met een ij is al te een ander Zondag open Van onze redactie buitenland Moskou - De luchthaven van Tuzla wordt weer opengesteld voor de aanvoer van humanitaire hulp. De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Kozyrev hebben dat gisteren in Moskou afgesproken. De Verenigde Naties hadden de Ser viërs eerder een ultimatum gesteld dat de luchthaven uiterlijk 7 maart open gaat. „Dat de Bosnische Serviërs bereid zijn tot opening van het vliegveld komt doordat Russische waarnemers zullen deelnemen aan het toezien op het niet- militair gebruik van de luchthaven," aldus de gezamenlijke verklaring van Karadzic en Kozyrev. Volgens Kozyrev zullen Russische waarnemers in Tuzla worden gestationeerd om de heropening te waarborgen en te garanderen dat alleen humanitaire hulp binnenkomt. De Bosnische vice-president Ganic, een hardliner in de moslimregering, noemt de overeenkomst 'een belediging voor de VN'. „We hebben al meer dan genoeg Russen in Bosnië." Hij zegt dat de Russen traditioneel de Serviërs steunen en geen neutrale positie innemen. Karadzic gaf gisteren opnieuw geen duidelijkheid over het neerschieten van vier gevechtsvliegtuigen door de Navo. In kringen van het bondgenootschap wordt ervan uitgegaan dat het gaat om Servische toestellen. Karadzic zegt dat de Bosnische Serviërs de zaak onder zoeken. Een vriend van de piloten, die zelf bij het Joegoslavische luchtmacht werkt, zegt dat bij de Navo-actie drie piloten zijn omgekomen. De vierde zou zich bijtijds in veiligheid hebben gebracht. Inmiddels zetten de Bosnische Serviërs hun offensief, onder de codenaam Grenzen '94, tegen enclaves van de moslims en Kroaten voort. Met name de situatie in Maglaj, in het noorden, wordt als kritisch beschouwd. De mos- limstad lijkt op het punt te staan te vallen. Ook om de moslimenclave Bi- hac, in het westen van Bosnië, wordt fel gevochten. Volgens VN-waarnemers rukken Servische tanks op en is het aantal slachtoffers onder de burgerbe volking groot. Vanuit Nederland zijn gisterochtend 125 militairen van de Koninklijke Landmacht naar Split vertrokken om personeel van het transportbataljon en het hoofdkwartier van de VN-vredes- macht in Bosnië-Herzegowina af te los sen. Verder ging een een tweede groep in fanteristen van het luchtmobiele batal jon naar de Kroatische havenstad. De 239 infanteristen worden vergezeld door 40 militairen van Support Com mand, de ondersteuningseenheid die in Lukavac haar thuisbasis krijgt. Met de komst van deze tweede groep Dutchbat-militairen komt het aantal militairen van deze eenheid in Bosnië op ongeveer 1150. In totaal gaat Dutch- bat 1250 militairen tellen. De eenheid moet in Oost-Bosnië de belegerde Mos lim-enclaves Srebrenica en Zepa be schermen. Van onze redactie buitenland Durban - Voor de eerste keer overweegt Zulu-leider Buthelezi toch mee te doen aan de eerste niet-raciale verkiezingen in Zuid-Afrika. Tot nu toe heeft hij iedere deelname rigoureus afgewezen. Buthelezi, de belangrijkste zwarte rivaal van ANC-leider Nelson Mandela, wil zijn Inka- tha Vrijheidspartij voorstellen om zich voorlopig te laten regis treren als deelnemer aan de ver kiezingen. Hij liet dat gisteren weten in een gezamenlijke verklaring na acht uur overleg met Mandela. De Inkatha-partij behoort tot de Vrijheidsalliantie, een verbond van groeperingen die niet mee willen doen aan de verkiezingen uit onvrede over de gerigne re gionale autonomie. Maar ondanks zijn toezegging houdt Buthelezi een slag om de arm. Hij sluit een uiteindelijke boycot niet uit. De registratie komt alleen als we een oplossing vinden. Zonder oplossing geen deelname. De roorlopige registratie laat onze mogelijkheden open," stelt de Zulu-leider. Buthelezi en Mandela verwijzen in hun verklaring naar mogelijk internationale bemiddelingspo gingen die een einde moeten ma ken aan het conflict tussen ANC Inkatha over de door Zulu's nagestreefde grotere zelfstandig heid. Het ANC blijft echter tegen elke wijziging van de grondwet die dat mogelijk maakt. Moskou - De Russische contra spionagedienst heeft een hoge imctionaris, werkzaam in de militaire industrie, gearresteerd beschuldiging van spionage ■oor de Britse geheime dienst. Dit werd gisteren in Moskou door een officiële woordvoerder gemeld. man, een Russisch staatsbur- wiens identiteit niet nader lekend werd gemaakt, kan ver- Mrdeeld worden tot de dood straf wegens hoogverraad, als bewezen wordt dat hij militaire en economische geheimen aan de geheime dienst heeft ver- tocht. Engelse 'mol' wordt ervan xschuldigd in de afgelopen an- erhalf jaar informatie te heb- en doorgespeeld aan de Britse rcbassade in Moskou over de Mtwikkeling van nieuwe Russi- sthe wapensystemen. 3e arrestatie van de spion vond il op 15 januari plaats, maar 'erd pas gisteren bekend ge- Kakt, precies een week nadat ie Amerikaanse president Clin- ta melding maakte van de ont maskering van Aldrich Ames, ten Russische 'mol' binnen de "IA. eigens de FBI heeft Ames de eod op zijn geweten van ten ttiaste tien Russen die als infor- Knten werkten voor de CIA. De &ire leidde ertoe dat de VS si Russische diplomaat en de 'essen een Amerikaanse verte- eiwoordiger het land uitzetten. De tegemoetkoming van Buthe lezi komt na de eerste onderhan delingen in negen maanden tus sen hem en Mandela. Mandela toonde zich tevreden over het gesprek: „Ik heb een warm gevoel van binnen, omdat ik denk dat we een solide voor uitgang hebben geboekt." Vol gens Buthelezi was het overleg „erg vruchtbaar en niet slechts een diplomatieke oefening." De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken Schutte is enthousiast. „Dit is gedenkwaar dig nieuws. Meer dan negentig procent van de Zuidafrikaanse bevolking of de leiders die hen vertegenwoordigen is nu bereid mee te doen aan de verkiezin gen." De Vrijheidsalliantie zelf spreekt over 'bemoedigend nieuws'. De alliantie is voorstander van in ternationale bemiddeling om de grondwet gewijzigd te krijgen. Premier Lubbers heeft na afloop van zijn gesprek met president De Klerk, op de laatste dag van zijn bezoek aan Zuid-Afrika, ge zegd dat Nederland zijn uiterste best zal doen om binnen de Eu ropese Unie steun voor het nieu we Zuid-Afrika te verwerven. In een anderhalf uur durend ge sprek bespraken Lubbers, minis ter Kooijmans van Buitenlandse Zaken en vice-premier Kok met De Klerk behalve de mogelijkhe den voor samenwerking ook de politieke ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Eerder op de dag sprak het Ner- landse drietal met Constand Vil- joen, de leider van het Afrikaner Volksfront (AVF). Viljoen zette de Nederlandse delegatie nog maals uiteen waarom zijn partij niet aan de verkiezingen wil meedoen. Lubbers zei achteraf wel enig begrip voor de angsten van de aanhangers van het AVF op te kunnen brengen. Volgens de premier zijn er nog verschillende wegen om de pro blemen op te lossen. Maar het voornaamste is dat de blanken zo veel mogelijk zekerheid om trent hun toekomst wordt gebo den. (ADVERTENTIE) Een politieagent zoekt naar sporen van de aanslag, gisteren op de Brooklyn Bridge in New York. Drie ultra-orthodoxe joodse tieners zijn daar gewond geraakt, toen de bus waarin ze zaten werd beschoten. Dat gebeurde vanuit een passerende auto, juist toen de bus over de brug reed. De schutter schreeuwde 'dood aan de joden' in het Arabisch, voordat hij het vuur opende. De politie van New York sluit niet uit dat de aanslag verband houdt met de moordaanslag in Hebron, waarbij een aanhanger van de joodse Kach-beweging afgelopen vrijdag 52 mensen ombracht. foto ap INTERNATIONAL Toulon - De Franse politie heeft giste ren ongeveer dertig plaatselijke politici en gangsters opgepakt in verband met de moord op het parlementslid Yann Piat. De arrestaties hadden plaats enkele uren voordat de 44-jarige Piat, die vermoedelijk het slachtoffer is geworden van een wraakactie, werd begraven. Piat maakte vorig jaar naam als co-auteur van een rapport van de Nationale Assemblee over pogingen van de Italiaanse maffia haar activiteiten uit te breiden tot Frankrijk, speciaal tot de Riviera. Zij stelde zich dit jaar bovendien kandidaat voor het burge meesterschap van Hyères, niet ver van Tou lon, en had beloofd in deze stad schoon schip te maken en de misdaad hard aan te pak- ken.Zij werd vrijdag vanaf een motor achter het stuur van haar auto doodgeschoten. Rechercheurs deden gisteren voor dag en dauw verscheidene invallen in woningen van lokale politici, zakenlieden en gangsters. Naar verluidt is een van de daders van de aanslag geïdentificeerd, maar nog niet aan gehouden. De politie gaf de identiteit van de arrestan ten niet vrij. Inmiddels is wel bekend dat een van de arrestanten Joseph Sercia is, een politiek tegenstander van Piat die in 1993 bij gemeenteraadsverkiezingen door haar werd verslagen. Sercia had vermoedelijk haar ri vaal zullen zijn in de strijd om het burge meestersambt van Hyères. De recherche is kennelijk op het spoor van de arrestanten gezet door Piat zelf, die een gedetailleerd dagboek van haar zakelijke contacten bijhield. Zij noteerde in het boekje onder meer welke politici zij verdacht van connecties met de onderwereld. De Rivièra is het centrum van de Franse onderwereld, met veel drughandel, casino's, afpersing, onderlinge moorden en het wit wassen van geld. Piat waarschuwde in haar rapport voor een ontwikkeling als in Italië, waar politici op grote schaal vuile handen hebben en de staat zelf door de georganiseerde misdaad is on dermijnd. Haar gezworen vijand was Jean-Louis Far- gette, de godfather van de onderwereld in Toulon en omgeving. Medewerkers van Far- gette probeerden vorig jaar haar campagne voor de verkiezingen te verstoren. Fargette, die nooit een geheim maakte van zijn ban den met politici, werd op 17 maart 1993 in San Remo, Italië, doodgeschoten. De politie zegt dat veel van de arrestanten deel hadden uitgemaakt van zijn bende. Piat werd gisteren begraven. foto epa Explosie in flat Brussel Een hevige ontploffing in de nacht van maandag op dinsdag in een flatgebouw in de Brusselse gemeente Sint- Agatha-Berchem heeft het leven gekost aan zeker vier bewoners. Twee mensen worden nog vermist. Gevreesd wordt dat zij de ramp niet overleefd hebben. Het flatgebouw is zwaar beschadigd. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Een politieke aanslag wordt niet uitgesloten. Korea's praten over uitwisseling gezanten Seoul - Noord-Korea gaat in op de uitnodiging van Zuid-Korea om morgen te overleggen over de uitwisseling van gezanten. De bijeenkomst is het eerste officiële contact tussen de twee Korea's in vier maanden. Het overleg zal vooral gaan over de uitwisse ling van speciale gezanten die een oplossing moeten vinden voor het conflict over de inspectie van de Noordkoreaanse nucleaire installaties. Deze afgevaardigden krijgen ook tot taak een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen tussen beide staten voor te bereiden. Algerijnse journalist gedood Parijs - Drie gewapende mannen hebben in een plaats in de provincie Algiers de 29-jarige journalist Abdelkader Hichène van de Algerijnse staatstelevisie gedood. Twee van diens metge zellen raakten gewond, van wie een zeer ernstig, meldt het Algerijnse persbureau APS. De moord wordt toegeschreven aan moslim-militanten; het afgelopen jaar zijn acht journalisten in Algerije vermoord. Onderwijzend personeel in heel Algerije heeft gisteren gestaakt uit protest .tegen de moord op een collega. De vrouw in kwestie werd zondag doodgeschoten; ze is de 24e onderwijskracht die de afgelopen 2 jaar is vermoord door moslim-extremisten. Kosten Duitse gezondheidszorg gedaald Bonn - De kosten van de Duitse gezondheidszorg zijn vorig jaar duidelijk gedaald; met 1,3 procent. De wettelijke ziekenfondsen samen hielden vorig jaar ruim 10 miljard over. In 1992 hadden ze nog een gezamenlijk tekort van bijna 10 miljard mark. Volgens de minister van Gezondheid, Horst Seehofer (CSU), is die gunstige ontwikkeling een direct gevolg van de invoering van zijn herstructureringswet voor de openbare gezondheid, een jaar geleden. Voor premieverlagingen vindt hij het echter nog te vroeg. Rebellen Sudan houden Britten vast Khartoum - Sudanese rebellen houden al geruime tijd een groep Britse hulpverleners vast. Dat is pas gisteren bekend geworden. De vijf Britten, medewerkers van het Wereldvoedselprogramma (WFP), werden opgepakt bij Attar al Deleib, een afgelegen plaats waar voedsel werd verstrekt. De hulpverleners waren verbonden aan de Operatie Levenslijn Sudan, een programma van de Verenigde Naties om 3,5 miljoen noodlijdende Sudanezen van voedsel te voorzien. Verdachten aanslag kerk Libanon gepakt Beiroet - De Libanese autoriteiten hebben gisteren vier vrouwen gearresteerd die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de bomaanslag zondag in een maronitische kerk. Daarbij kwamen tien Libanese christenen om het leven en raakten er zo'n veertig gewond. Een vijfde vrouw, de vermeende leider van de terroris tische organisatie, zou kort na de bomaanslag Libanon zijn ontvlucht. Vervolging coupplegers stopgezet Moskou - Het Russische Hooggerechtshof heeft de vervolging van de leiders van de coup tegen de toenmalige president Gorbatsjov in augustus 1991 gestaakt. Het proces, dat zich al tien maanden voortsleepte zonder dat er uitzicht was op een uitspraak, is gisteren gestopt. De militaire afdeling van het hof heeft hiertoe besloten in verband met de amnestie die het conservatieve parlement vorige week verleende aan de coupple gers. Alle aangeklaagden zijn vrijgelaten. Twee van hen werden in december in het nieuwe parlement gekozen. Camorra-baas breekt zwijgplicht Rome - Carmine Alfieri, de leider van de Camorra, de maffia in Napels, heeft het stilzwijgen verbroken. Volgens de hoofdaan klager in Napels werkt Alfieri, die anderhalf jaar geleden werd gearresteerd, inmiddels mee met de autoriteiten. Volgens kran ten kan Alfieri veel onthullen over vermeende banden tussen de Camorra en een aantal invloedrijke politici. De 51-jarige Alfieri is de eerste leider van de Napolitaanse maffia die breekt met de zwijgplicht. Hij zou diepgaand betrokken zijn bij het witwassen van geld dat door misdadige praktijken is verkregen. Zijn eigen vermogen wordt geschat op 1,5 miljard gulden. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - Voor Zwe den, Finland en Oostenrijk zijn de poorten van de Euro pese Unie opengegaan. En die landen lijken er blij mee. De Zweedse premier Bildt sprak gisteren over 'de belangrijkste internationale overeenkomst die Zweden deze eeuw heeft geslo ten'. Stockholm en Helsinki heb ben vooral hoge verwachtingen van de economische voordelen die een EU-lidmaatschap in hun ogen zal bieden. De onderhandelingen met Noor wegen worden volgende week hervat. Het land lijkt van plan zijn huid duur te verkopen. De problemen bij de toetredings onderhandelingen betroffen vooral de contributie, de be scherming van de arctische- en alpinelandbouw en het transito- verkeer door de Alpen. Het opgeven van de neutraliteit in de internationale politiek was voor Zweden, Finland en Oos tenrijk nauwelijks een heikel punt. Voor Noorwegen speelt dit probleem niet, aangezien het lid van de Navo is. Formeel bijten de begrippen neutraliteit en Europese Unie el kaar niet. Nieuwe lidstaten die in zee gaan met het Verdrag van Maastricht, onderschrijven de plannen voor een gemeenschap pelijk buitenlands en veilig heidsbeleid, stelt Brussel. 'Maas tricht' laat de keuze om ook op defensiegebied volledig te inte greren open. Het is de vraag of dit gemeen schappelijk beleid de afgelopen dagen hoog op de onderhande lingsagenda heeft gestaan. Een dergelijk beleid verkeert sinds 'Maastricht' nog steeds in een embryonaal stadium. De beoog de defensiepoot van de EU, de Westeuropese Unie (WEU), is in haar ontwikkeling niet veel ver der. Zweden, Finland en Oostenrijk hebben al laten weten weinig moeite te hebben zich te schik ken in een gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid. De landen hikken meer aan te gen een gezamenlijk defensiebe leid. „In een Europa dat niet langer verdeeld is door de Koude Oorlog, kan de Finse neutraliteit worden omschreven als niet-mi- litair gebonden met een onaf hankelijk defensie-apparaat," luidt het Finse standpunt. De Zweedse premier Bildt is een soortgelijke mening toegedaan. Hij verwijst graag naar de posi tie van Ierland dat als lid van de EU neutraal is (geen lid van de Navo of de WEU). Een lidmaat schap van de WEU vormt geen voorgaarde voor toetreding tot de EU, beklemtonen Stockholm, Helsinki en Wenen. Zij willen een mogelijk WEU-lidmaatschap laten afhangen van de vraag in hoeverre de WEU zich daadwer kelijk ontwikkelt tot het uitvoe ringsorgaan van het buitenland se en veiligheidsbeleid van Brus sel. Het seizoen van de aangiftebiljetten breekt weer aan. En dan is het goed mogelijk dat u vragen heeft over het reiskostenforfait, carpoolen of de openbaar-vervoer- verklaring. In de brochure 'Reiskosten woning-werk en de auto van de zaak' vindt u hierover uitgebreide informatie. "Staat er ook wat in over m'n trein abonnement?" Ja, en niet alleen abonnementen op openbaar vervoer worden in de brochure behandeld, maar ook woon-werkverkeer dat verzorgd wordt door de werkgever, bijvoorbeeld een personeelsbusje. In de hoofdstukken die aan dit onderwerp zijn gewijd leest u meer hierover. "Ik krijg een reiskostenvergoeding, is dat belastingvrij?" De reiskostenvergoeding die u van uw werkgever krijgt is tot een bepaald bedrag belastingvrij. De hoogte van dit bedrag hangt af van zaken als de reisafstand, het aantal keren per week dat u reist en hoe u reist. Als u bijvoorbeeld voor het openbaar vervoer kiest, geldt onder bepaalde voorwaarden een hogere vrijstelling. "Waar is de brochure 'Reiskosten woning- werk en de auto van de zaak' verkrijgbaar?" U kunt deze vinden op het postkantoor, bij de bibliotheek en de Belastingdienst. Voor algemene vragen kunt u tijdens kantoor uren gratis bellen met de BelastingTelefoon voor particulieren (06-0543). Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

de Stem | 1994 | | pagina 5