Boeren teleurgesteld naar huis S?P^ek 'Andere investeringen in de knel door TGV' UerelFd ijp leeg' Leraren kunnen een jaar lang op andere school inspiratie op doen Export varkens kan waarschijnlijk pas morgen worden hervat Eerste Kamer aanvaardt wet tegen discriminatie Jitbreiding A2F DKbTËM BINNENLAND A3 IE STEM COMMENTAAR Horeca heeft al gewonnen 'Stemplicht' KIEZINGEN 'Geen illegalen' CD-kandidaat durft niet op bureau te komen Rabbae straks fractievoorzitter Verkiezingen 'onder de loep' 1 BINNENLAND KORT (IAART 1994 WOENSDAG 2 MAART 1994 I Den Haag (anp) - Leraren kunnen programma Vitaal Leraarschap dat hij raarschap, dat in het onderwijs projec- ment in Zoetermeer. Volgens de be- commissie-Van Es worden moment Arendskerke geboren| nan de sfeer in het Zee. de jaren '50 te bekro®. id, dat hij bij justitie ■rde. Zijn vader was z'j ïg landarbeider geweest es Timmerman zelf wist) dat hij geen zin had oK g met zijn handen in de euwse klei te wroeten, zijn diensttijd had Tim.! 'al wat van de wereld oen hij achtereenvolgens irabantse Oirschot en h id gelegerd was. Na zijn :r in de burgermaat. 'bleek er in de tuin. ouwens toch niet veel tt dus solliciteerde Tim, naar een baan bij Justi. d aangenomen en kreeg, ele maanden opleiding stelling als GeWa, ofte- stichtswacht. Hij went rneerd' in Veenhuizen volgden in hoog tempj stellingen als gestichts- in De Koepel in Breda] toen nog veel politieke :nen zaten) en Vught. ■man: „In het kamp was een gevangeniscom- or jongeren. Daar liep ik] i karabijn rond het prik- id. De jongeren hadden er wat vrijheid. Op een dag een voetbalwedstrijd op d buiten een van de ba- Een van jongens die toe- dacht dat hij er wel tus-L ;on knijpen zonder gezien den. Een collega vuurde ien waarschuwingsschot jn hoofd af. Die jongen| et hoe snel hij weer terug •ennen naar binnen." ■er dertig jaar gelede: le pas getrouwde Timmer- m aanstelling als bewab Koepel in Breda. Hel nde een eind aan he; ekken. mg maakt hij zijn ronde: de ring'. Hij maakte e: jd beruchte gevangene) ls 'Zwarte Ruiter' („Di n politieman overhoop g n") en Gerrit 'De Stottf De laatste was een notoi rer. „Hij was net zo gau' ouiten als hij binnen was, hij was vervolgens oo.' net zo gauw weer binne j buiten was. Ja, Gerrit ;e er echt een sport van oi snappen." werken met mannelijke ei elijke gedetineerden zie el een groot verschil. „Bi; fen blijven problemen al eel langer broeien. Ik ver het wel eens met mest. Al blemen zijn geweest tusse: neerden, dan vraag je o; lepaald moment aan dii ■en of ze het uit hebbei at. 'Ja' hoor je dan. Ma lijft doorbroeien. Na ee: weken vliegen dezelfdf ren elkaar toch weer in d Bij mannen is het: 'Een litgepraat, is uitgepraat' Den Haag (anp) - Leraren kunnen binnenkort maximaal een jaar op een andere school gaan werken. Ze doen daar inspiratie op en hebben de garantie dat ze naar hun oude school kunnen terugkeren. Minister Ritzen (Onderwijs) wil komend schooljaar op enkele scholen begin- nen met een dergelijk project. Ritzen schrijft dat in het activiteiten programma Vitaal Leraarschap dat hij naar de Tweede Kamer heeft verzon den. De bewindsman geeft daarin een overzicht van zijn vorderingen om het beroep van leraar aantrekkelijker te maken. Een voorzet daartoe werd vorig jaar gegeven door de commissie Toe komst Leraarschap onder leiding van oud-Kamerlid Andrée van Es. Deze commissie krijgt_deze maand een soort opvolger in het Forum voor Vitaal Le raarschap, dat in het onderwijs projec ten op gang zal helpen om het beroep van leraar dynamischer te maken. De zogenoemde interim-functievervul ling, waarbij een leraar een tijdje elders werkt, is een van de projecten die de komende jaren brede navolging moeten krijgen. Op Ritzens eigen ministerie is daar de afgelopen jaren al ervaring mee opgedaan; leerkrachten kunnen een tijd werken in een functie op het departe ment in Zoetermeer. Volgens de be windsman verloopt dat tot ieders tevre denheid. Ritzen laat ook onderzoeken hoe hij een betere doorstroming van onderwijsper soneel op gang kan helpen door loop baanbeleid en .scholing. Hij en ook de Tweede Kamer willen af van de prak tijk dat leraren tientallen jaren achter een exact hetzelfde werk verrichten. Ook veel andere voorstellen van de commissie-Van Es worden momenteel nog uitgewerkt, zoals de invoering van sabbatsverlof (een paar jaar sparen om er een heel of half jaar tussenuit te kunnen), functiewaardering, een beoor delingsstelsel, kwaliteitsverbetering van de lerarenopleidingen en de opvang en begeleiding van jonge leraren. Ritzen wil over de meeste onderwerpen nog voor de Kamerverkiezingen op 3 mei rapporteren. Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans is groot dat morgenmiddag de export van levende varkens kan worden hervat. Staats secretaris Gabor (Landbouw) neemt vandaag om 18.00 uur een besluit over opheffing van het exportverbod. De tien boeren uit de Peel, die namens boze varkensfokkers in actie kwamen en gisteravond opnieuw met Gabor spraken, hebben zich bij het resultaat neergelegd. Eigenlijk eisten ze de garantie dat het verbod ko mende nacht zou worden opge heven. „We zijn niet meer boos, maar nog wel erg teleurgesteld," aldus voorman J. Knapen uit Nederweert. Als negentig procent van de ver zamelplaatsen waar de dieren bij elkaar worden gebracht voor de export gekeurd en ontsmet zijn, heft Gabor het verbod op. Op dat moment geldt voor elke ont smette exportplaats nog een wachttijd van 48 uur. De eerste plaatsen zijn gisteren in de voor lag schoon opgeleverd. Dat betekent dat, als Gabor vandaag [het verbod opheft, morgenmid dag de eerste varkens weer de grens over kunnen. Gabor stelde het exportverbod afgelopen vrijdag in, omdat in Merland het virus van de ge- veesde blaasjesziekte was aan getroffen. Hij heeft gisteren in tensief overlegd met het georga niseerde bedrijfsleven (Land bouwschap, Produktschap Vee en Vlees, de handelaren). De varkensfokkers uit de Peel roeien zich in de steek gelaten door hun georganiseerde voor- pannen, die hun belangen niet 1 zouden behartigen. Boven dien verweten ze de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) dat die gisteren veel te laat aan het werk gegaan is met het keuren en ontsmetten van de exportplaatsen. Gabor wijst deze kritiek met kracht van de hand. Van de 45 exportplaatsen die zich voor keuring hadden aangemeld, wa ren er gisteren 17 gekeurd en ontsmet. De RW zette voor de klus vijftig man in, verdeeld over twintig teams. Het Produktschap Vee en Vlees (PW) heeft gisteren een totaal pakket gelanceerd' om voor de nabije toekomst nieuwe proble men te voorkomen. Gabor heeft beloofd het pakket uit te gaan werken. Het voorziet vooral in een strengere controle op het transport. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) schaarde zich gisteren tijdens een gesprek met de tien boeren in Mierlo groten deels achter de eisen van het ■tiental. De belangenorganisatie van de boeren in Zuid-Neder land vindt het echter misplaatst dat de NCB min of meer de zwarte piet toegespeeld krijgt. „Volledig onterecht," aldus NCB's vice-voorzitter A. Ver meer. Hij benadrukt dat de NCB sinds het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen veel geld en energie gestoken heeft in het schoon krijgen van de varkens sector. ll/an onze Haagse redactie Den Haag - Na tientallen jaren discussie heeft Nederland zijn wet tegen discriminatie. De Eerste Kamer ging gisteren in meerderheid akkoord met de Wet Gelijke Behandeling, die het Imaken van onderscheid op grond van godsdienst, ras, ge- lslacht, nationaliteit, seksuele geaardheid of burgerlijke staat verbiedt. inTS reageren °P De Stem 'n te k°rten en te bewerken. Puh? br'SVen op Nm. J'Cat,ebet<*entniet automatisch dat de stanrtC"ehetmet,JW landpunt eens is. de wet stemden de drie Men van de kleine christelijke kacties, twee leden van de CDA- actie (oud-minister Van Dijk Vermaat) en de WD'er Van loven. tóde CDA'ers vinden dat de wet Mellingen op godsdienstige andslag belemmert hun grond- naar eer en geweten na te (ven. De kleine christelijke cties - SGP, GPV en RPF - ioten zich daarbij aan. Zij vin- ta dat de wet de overheid een grote bevoegdheid geeft om maatschappelijk leven te re- iteen. Bovendien denken zij 't de wet niet zal werken om- werkgevers die willen discri mineren daarvoor argumenten Hen zoeken die niet in strijd met de wet zijn. Woordvoeder Veling: „Deze wet draagt niet bij aan een vrije en rechtvaardige samenleving." Voor de WD'er van Boven gaf de doorslag zijn visie dat de wet aan andere grondrechten dan de vrijheid van onderwijs en gods dienst voorrang geeft. „Mijn te genstem betekent echter niet dat ik enige sympathie zou hebben voor welke vorm van discrimina tie dan ook." Op basis van de wet wordt een commissie gelijke behandeling gevormd die gevallen van discri minatie kan opsporen, kan advi seren en bemiddelen in conflic ten en vermoedens van discrimi natie aan de rechter kan voor leggen. ruikt, komen uit hun luchtjes van spruit- liebollen en boerenkool rorst. is lid van de klaver- de ander zit op 'volks- Eens per jaar organi- plaatselijke Holland avond waarop - als leefde- Tante Leen figuur zou slaan, jn Kadir, Yoesoef, of Zarina en ze wo- Nederland, ze wonen 'gewone' Nederlandse Ze bidden in de mos dezelfde god als wij, reet hij voor hen Al- vrouwen dragen soms ïoofddoek en de mannen snorren. Allerlei atri- kastjes en aan mu- jieren aan hun va- Ze zingen vreemde en uit hun keukens soms de geur van ge- n lamsvles. ken naar hun eigen te- iekwis en hebben hun ei- theehuizen... waarmee ik 1 zeggen dat de titel schrijven aangevuld worden met: kleur de tjes en maak de slagzin C. Eelants ren :n ib in' de een ag gek 1 heten an ,n n en ;ot a 1 De op lerinneren md :s wil dit L vergadercircuit van de Europese Unie in Brussel heeft de popen dagen vele overuren gedraaid. Tot diep in de nacht Nen de uiterst moeizame onderhandelingen over toetreding pZweden, Noorwegen, Finland en Oostenrijk voortgezet. I marathonsessies zijn niet voor niets geweest. Met Zweden, Pand en Oostenrijk is een akkoord bereikt over toetreding tot r Jnie. Alleen Noorwegen zou nog uit de boot kunnen vallen Neer de Noren zich in de visserijkwestie zo keihard zullen riven opstellen als ze tot nu toe hebben gedaan. Vooral de lelijke lidstaten zijn nauwelijks bereid om op dit gevoelige fit nog meer consessies te doen. jtoetreding van vier rijke landen kan in veel opzichten voor aulsen zorgen binnen de Unie, waar de euforie na het akkoord Maastricht heeft plaatsgemaakt voor droefenis over de Nge voortgang op essentiële punten. Noodzakelijk is dan dat 'bestuurskracht van de Unie niet lijdt onder de uitbreiding. De te landen hebben tenslotte recht op het leveren van pmissarissen. De groei van het 'kabinet' van de Unie zou de 'Mkracht wel eens in de weg kunnen staan. Zeker wanneer de 'te van de onderscheidene lidstaten zo groot blijft als in de We situatie. j commissarissen moeten met alle plannen terug naar de i Verraad die het voor het zeggen heeft; het Europees foment heeft nagenoeg geen bevoegdheden. Op dat punt kan j -toetreding van het noordelijke blok ook tot verbetering leiden, r Scandinavische landen hebben een rijke democratische pfe. Vanuit die opvatting zullen zij niet accepteren dat het Topees Parlement niet meer is dan een lege huls. Hun helling kan ertoe bijdragen dat het begrip democratie in de lr°pese Unie meerwaarde krijgt. Bewoners van een bejaardenhuis in Volendam worden ingewijd in de geheimen van de stemcomputer, waarmee ze vandaag hun stem voor de gemeenteraad moeten uitbrengen. F0T0 ANP De veelgeplaagde vaderlandse horeca, geteisterd door afne mend kroeg- en toenemend Fi- od-bezoek, heeft dit jaar al thans één lichtpuntje: de ver kiezingscampagnes. Tot in de verste uithoeken van het land organiseren partijafdelingen bijeenkomsten-met-spreker die meestal hun beslag krijgen in een horecagelegenheid. Vooral de nazit kan de exploi tant, zeker als het gaat om partijen die het glas niet schu wen, op eenvoudige doorde weekse avonden nog aan een aardige extra duit helpen. Vol gens de afdeling bedrijfsecono misch onderzoek van het be drijfschap Horeca moeten we daarbij denken aan 'tussen de zes en elf miljoen' extra omzet. Voorlichter Waninge van het bedrijfschap Horeca: „Het zal dichter bij de elf liggen. Dat komt in de buurt van wat we extra vangen in een jaar waarin Nederlandse voetbalclubs het tot Europese of internationale voetbalkampioenschappen brengen. Alleen is het een an der publiek." Volgens de liberale rabbijnen in Nederland is het een 'demo cratische plicht' om vandaag te gaan stemmen. „Wanneer wij aan die plicht voldoen, hebben de CentrumDemocraten geen schijn van kans," aldus de rab- bijnen, onder wie dr. J. Soeten- dorp. Het uitbrengen van een stem op een van de democratische par tijen is volgens hen een 'een voudige maar levensnoodzake lijke bijdrage aan de bouw van een samenleving waarin ieder individu wordt gerespecteerd en toekomstkansen heeft'. Volgens minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) moeten een aantal mensen echter weg blijven bij de stemlokalen: de illegale buitenlanders. Vorige week werd bekend dat illegale buitenlanders in Amsterdam een oproep om te komen stem men in de bus hebben gekre gen. Mensen ouder dan 18 jaar die een adres in de hoofdstad hebben weten te bemachtigen, kunnen volgens de oude Am sterdamse gemeenteverorde ning hun stem uitbrengen bij verkiezingen voor stadsdeelra den. Die oproep valt echter in de categorie 'eens maar nooit weer', aldus Van Thijn gisteren in de Kamer. Het Haagse kandidaat-gemeen teraadslid voor de Centrumde mocraten W. Koek zal tijdens de gemeenteraadsverkiezingen vandaag niet als stembureau lid optreden. De Hagenaar, tiende op de lijst voor de Haag se CD, meldde zich bij de ver- kiezingsdienst van de gemeente af omdat hij verschillende ma len telefonisch bedreigd zou zijn. Dit naar aanleiding van zijn uitlatingen maandagavond in het televisieprogramma Ach ter Gesloten Deuren. Hij deed in dit programma een aantal discriminerende uitspraken over homoseksuelen. Hoewel Ina Brouwer en Moha- med Rabbae samen de lijst van GroenLinks aanvoeren, wordt Rabbae straks de voorzitter van de nieuwe fractie. in een inter view met het blad Poorter van de Amsterdamse studentenvak bond ASVA zegt Rabbae dat Brouwer en hij dat zo hebben afgesproken. Overigens geeft de duo-lijsttrekker toe, dat deze kwestie nog niet met de rest van de fractie is besproken. Op de vraag of Rabbae zich in de Kamer niet 'meneer Mi grant' zal voelen, antwoordt Rabbae dat hij fractievoorzitter wordt om zich juist als 'genera list' te kunnen ontplooien. „Ik ben er allerminst op uit om het minderhedenbeleid te doen", aldus Rabbae, „Mijn interesses liggen meer bij financiën, ont wikkelingssamenwerking en sociale zaken." Rabbae's mede-lijsttrekker Brouwer pleitte gisteren in IJ- muiden voor de legalisering van verdovende middelen. Softdrugs moeten in de vrije verkoop. Heroïne, cocaïne en xtc dienen op proef beschik baar te komen. Brouwer denkt dat het vrijgeven van drugs een goede manier is om verslaafden uit de criminele sfeer te halen en de georganiseerde misdaad op dit terrein de wind uit de zeilen te nemen. Tot slot: door de voortdurende bemoeienis van al die landelij ke politici met de verkiezingen van vandaag - die toch echt alléén voor de gemeenteraad zijn - zou de kiezersblik danig kunnen vertroebelen. Maar in Eindhoven hoeven ze daar niet bang voor te zijn: de gemeente heeft daar namelijk 103 ver grootglazen aangeschaft. Op voorlichtingsbijeenkomsten was gebleken dat veel mensen moeite hebben met het lezen van de lijst van kandidaten voor de gemeenteraad. Dus nu ligt er bij élk stembureau in Eindhoven een vergrootglas. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Belgische Spoorwegen heb ben zelf een budget voor de aanleg van de hogesnelheidslijn, maar moeten om dat geld be schikbaar te houden mensen ontslaan. Een maatregel die voor Sauwens, tevens minister van Buitenlandse Handel van de Vlaamse regering, onverteerbaar is. De lijn ten noorden van Brus sel aanleggen, gaat volgens de vakbonden ten koste van 3000 banen. Na de bonden sprak gis teren ook Sauwens zich tegen dit plan uit. Vakbonden hebben de Vlaamse regering opgeroepen om het ont slag te voorkomen door zelf meer geld in de snelle spoorver binding tussen Parijs en Amster dam te steken. Dat is Sauwens niet van plan. „In tegenstelling tot de vakbonden ben ik ervan overtuigd dat de overheid geen frank extra aan het TGV-project mag uitgeven. In tegendeel, nu blijkt dat de binnenlandse inves teringen meer en meer worden teruggeschroefd omwille van de de duurder wordende TGV, moet het TGV-programma maar ver traagd worden." Volgens Sauwens zorgt een stij ging van de prijs van de TGV voor een te zware druk op het Vlaamse investeringsprogramma voor het binnenverkeer. In Wal lonië wordt de aanleg van de spoorlijn in een volledig nieuwe bedding niet afgewenteld op het deelregeringsbudget. In Vlaan deren gebeurt dat gedeeltelijk al wel. Sauwens vindt dat maar niks omdat ook in Wallonië bin nenlandse treinen gebruik gaan maken van de nieuwe sporen. Vlaanderen heeft 3,9 miljard Belgische frank beschikbaar voor het Vlaamse deel van het binnenlandse spoornet. Daarvan gaat 700 miljoen frank naar de aanleg van de TGV. Als dat bedrag stijgt omdat het huis houdboekje van de NMBS niet klopt, komen andere investerin gen in de knel. Dan kan Sau wens weer niet voldoen aan een andere binnen de federale Bel gische regering gemaakte af spraak. Die afspraak, uit 1990, werd gemaakt bij de goedkeuring voor het TGV-project en houdt in dat België het snelspoornet alleen aanlegt als uitvoering van het binnenlandse net geen vertra ging oploopt. Nu dat laatste wel dreigt te gebeuren, wil Sauwens het mes zetten in het hele TGV- project ten noorden van Brussel. Een TGV over bestaand spoor betekent vooral tijdsverlies voor reizigers die Nederland in zou den willen of uitkomen. Tussen Brussel en de Nederlands-Bel gische grens bij Essen is slechts een maximumsnelheid van 160 kilometer per uur haalbaar. Be staand spoor betekent per defi nitie ook dat de trein via Essen en Roosendaal Nederland bin nenrijdt. Een goede raad is duur. Ik bedoel daarmee niet dat het smeergeld kost om een gemeenteraad naar je hand te zetten. Nee, een goed functionerende gemeenteraad is een kostbaar bezit, dus je moet er via de stembus alles aan doen om die raad een beetje naar jouw hand te zetten. Veel mensen zijn vandaag van plan om niet te gaan stemmen, omdat ze het allemaal niet zo belangrijk vinden. Dat is hun goed recht, maar dom is het natuurlijk wel. Massaal niet gaan stemmen betekent dat amper een kwart van een lokale bevolking voor een vier jaar durende meerderheid kan zorgen. Dat heet democra tie, want het is bij vrije verkiezingen zo bepaald. Dat het gros van de kiezers zo vrij was om niet te gaan stemmen, doet er niet toe. Niet gaan stemmen betekent ook dat extreem-rechts met relatief weinig stemmen op democratisch verworven raadszetels plaats kan nemen. Thuisblijven is kiezen voor de opmars van lieden met verwerpelijke ideeën. Wie vandaag voor een rood hokje zorgt, krijgt morgen geen rood hoofd van schaamte. MERIJN Scheepsbotsing op Noordzee IJmuiden - Op de Noordzee zijn gisterochtend twee schepen in aanvaring gekomen. Beide vaartuigen hebben alleen materiële schade boven de waterlijn opgelopen. Op de schepen raakte niemand gewond. Het vrachtschip Solar botste op circa 35 kilometer ten westen van Den Helder op het Engelse vissersvaartuig Saint Thomas. De toedracht van de aanvaring is nog onbekend, maar mogelijk heeft de dichte mist daarbij een rol gespeeld, aldus de kust wacht. Grote olievlek bij Nederlandse kust Rijswijk - Op circa 15 kilometer voor de kust van Egmond aan Zee drijft een olievlek van ruim 20 kilometer lang en gemiddeld 50 meter breed. Dat hebben vliegtuigen van de marine en de kustwacht gisteren vastgesteld. Rijkswaterstaat berekent met een computer-programma of de olie de komende dagen de Noordhollandse kust kan bereiken. Volgens woordvoerder R. Schriel van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat gaat het vermoedelijk om een dunne oliesoort. Om de lozer van de olie te kunnen opsporen, heeft een schip van de kustwacht monsters genomen. Door de dunheid van de,olie is de vlek nauwelijks op te ruimen. Minder schadeclaims watersnood Venlo - Van de achttienhonderd niet-agrarische bedrijven die bij de recente watersnood in met name Limburg grote schade opliepen, hebben er 565 geen aanvraag voor een schadevergoe ding ingediend. De niet-ingediende aanvragen betekenen dat het ministerie van Economische Zaken een meevaller heeft van rond twaalf miljoen gulden. Gisteren sloot de termijn waarbinnen schade-aanvragen ingediend konden worden. Het eindtotaal bedraagt 1235. Het is niet helemaal duidelijk wat de reden is waarom zoveel bedrijven wel de waterschade gemeld hebben maar daarna geen aanvraag hebben ingediend voor een uitkering. Sommige bedrij ven voeren als excuus te veel werk aan, anderen afwezigheid door vakantie of drukte bij de boekhouding. Boetes voor wachtdehct Bosnië Arnhem - De militaire kamer van de Arnhemse rechtbank heeft gisteren twee dienstplichtigen die tijdens het wachtlopen in Bosnië-Hercegovina in slaap waren gevallen, tot boetes en drie weken voorwaardelijke militaire detentie veroordeeld. Een 21-jarige soldaat uit Scherpenzeel kreeg conform de eis een boete van 750 gulden, een 19-jarige soldaat uit Deventer kreeg 1200 gulden boete na een eis van 1000 gulden. Hij was die nacht in zijn wachthokje zelfs twee keer in slaap gevallen. De soldaten moesten het kamp in Busovaca bewaken. Daar waren 100 manschappen gelegerd. Het tweetal was door oververmoeidheid in slaap gevallen. CD-kaderhd gedagvaard voor fraude Alkmaar - Het openbaar ministerie in Alkmaar heeft het Purmerendse raadslid voor de Centrumdemocraten en kandi daat-kamerlid R. van der Plas gedagvaard voor een poging tot verzekeringsfraude, het doen van valse aangifte en verboden wapenbezit. Van der P. erkent alleen het bezit van één vuurwapen. Hij moet zich 29 maart verantwoorden voor de politierechter in Alkmaar. Volgens een onderzoek van de politie van Purmerend in september 1993 heeft Van der P. zijn auto 'veilig gesteld' om vervolgens aangifte van diefstal te doen. Het raadslid claimde het verlies bij zijn verzekeraar. Van der Plas kwam vorige week ook in opspraak omdat hij de auteur Adriaan Venema mishandeld zou hebben. NOS mogelijk toch in zee met FilmNet Hilversum - Een contract tus sen de NOS en FilmNet Plus over het uitzenden van voet balwedstrijden via abonnee-tv is allesbehalve van de baan. Vooralsnog gaat de NOS uit van een samenwerking met het slechts een paar duizend abonnees tellende TV Plus. Dat bleek gisteren tijdens een eerste persontmoeting met de nieuwe NOS-voorzitter André van der Louw (foto), de opvol ger van Max de Jong. „Geen enkel alternatief is uitgesloten. Abonnee-tv voor zoveel mogelijk Nederlanders," propageerde Van der Louw, die zich verder de komende vier jaar sterk wil maken voor de ingrijpen de samenwerking van omroepen per net. „Maar dan wel zo dat het niet allemaal één pot nat wordt." Over de nieuwe mogelijkheden voor de NOS om abonnee-tv te bedrijven heeft Van der Louw 'gemengde gevoelens'. De NOS, die middels haar lopende voetbalcontract met de KNVB ook de rechten voor uitzendingen via abonnee-tv bezit, mag daar volgens Den Haag slechts bij wijze van experiment wat mee doen. Treintaxi: Utrecht snel koploper Utrecht - Utrecht wordt de treintaxi-regio met de meeste passagiers. Die verwachting koestert Treintaxi BV bij de start van het project in de Domstad. Gisteren gingen in Utrecht de eerste treintaxi s rijden. Treintaxi BV sloot daarvoor een contract met UTC, de nieuwe Utrechtse taxicentrale die in de plaats is gekomen van Ratax en Utax. UTC heeft acht blauwe treintaxi's op de weg en kan in geval van pieken een beroep doen op andere auto's. Treintaxi BV, een volle dochteronderne ming van NS, rekent erop dat de Utrechtse treintaxi's in de beginfase ruim tienduizend passagiers per maand gaan vervoe ren.

de Stem | 1994 | | pagina 3