Cubaanse 'kameraad' verdwijnt Palestijnse vrouwen volgen PLO-leider Yasser Arafat kritisch Vloedgolf van 'journo-porno' bij Britse tabloids èn kwaliteitskranten val Sovjetunie is Cuba opgezadeld met dilemma tussen 'senor' en 'companero' BUITENLAND Poppen Koekje van eigen deeg \G 26 FEBRUARI 1994 A8 pESTEM ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 toen geëist zou hebben om de latex-uitzending te stoppen, op het moment dat zendge machtigde Canal Plus op nieuw met de regering moest onderhandelen over vernieu wing van de machtiging. De makers hebben gereageerd zoals het hoort: nooit was Chirac zo door de mangel gehaald. En nu is er dus Jean-Christian Barbet die een geheel moder ne zedenmeester wil spelen. Hij zegt dat de satirische pro gramma's er voor zorgen dat minder jongeren zich inschrij ven op de kieslijsten. Op 31 december is de laatste cam pagne geëindigd. Ieder jaar roept het Burgerinformatie centrum jongeren van 17 en 18 op om zich in te schrijven, en vraagt ook beleefd aan de ouderen die nog nooit hebben gestemd om hetzelfde te doen. Door Wilko Voordouw In Volgens Barbet is de inschrij- |n ving dit jaar twintig procent lager dan andere jaren, met pieken tot vijftig procent in sommige wijken van Parijs. Dat alles is dus de schuld van wat poppen. „De karikatuur kan van goede smaak getui gen en grappig zijn. Maar vanaf het moment dat het enige doel is om mensen bela chelijk te maken is dat ge vaarlijk," aldus de burger- baas. Hij vervolgt: „De men- rs sen willen weten om te begrij- e- pen, en begrijpen om te age- ot ren. En die elementen worden in de twee programma's niet le- gegeven." t's Ik lees de laatste zin nog maar en eens over. En vraag mij af of de Barbet niet per ongeluk bij og het kerstballen ophangen in le- van de kruk is gevallen, bo de venop zijn kalende hoofd. Het er- gaat per slot van rekening niet fan om het nieuws, dus wat wil ije die man nu eigenlijk? Het is :ne misschien waar dat het aantal nt- inschrijvingen voor de kieslijs ten dit jaar is gedaald. Maar m- misschien, beste meneer Bar- ide bet, ligt dat ook een beetje let aan het feit dat de Fransen de niet warmlopen voor de ver- de kiezingen, die in 1994 worden uur gehouden. Ze moeten naar de og- stembus voor het Europarle- ;aat ment, en de helft van Frank- 'hi- rijk kiest zijn provinciale sta ler ten. In 1995, met de presi- en. dentsverkiezingen, zal het hij aantal inschrijvingen weer zo stijgen, menen veel Fransen, zijn Bovendien, zo schreef het sa- stte tirische weekblad Le Canard de Enchainé is het lage percenta- léry ge in sommige wijken van :1de Parijs alleen maar een bewijs iele dat het een stad wordt, waar eke steeds minder jongeren wo- ge- nen. van Zelfs het conservatieve Le Fi- een garo - bepaald geen liefheb zijn ber van beide satirische pro gramma's - vroeg zich beleefd af of bij Jean-Christian Bar bet niet een steekje los zat. gister dam (anp) - Het is lard nodig dat er regels ko- jjen waardoor de positie van je Palestijnse vrouwen wordt „erbeterd. Dit meent Maha Shamas, één van de Pales tijnse vrouwen die door de jjovib zijn uitgenodigd om in Amsterdam te komen praten 0ver hun situatie in de door Israël bezette gebieden. piO-leider Yasser Arafat slaagt er binnenkort misschien in een volledig akkoord met Israël te bereiken over beperkt Palestijns relfbestuur in de Gazastrook en Jericho. Niet alleen de wereld, naar ook de groep vrouwen bin nen zijn eigen organisatie zal jan nauwlettend toezien op de stappen van hun leider. De uit komst van de besprekingen tus sen Israël en de PLO zal grote mvloed hebben op het dagelijks leven van iedere Palestijn en dus ook op dat van de Palestijnse vrouwen in de toekomstige auto- nomiegebieden. Zij willen méér dan de rol die hen is opgelegd; wassen en koken. Dat ook de vrouwen het niet altijd eens zijn met het eigen handige optreden van Arafat blijkt uit een boycot van een belangrijke feestdag van Al Fa tah, een van de vijf groeperingen binnen de PLO. De vrouwen lie ten daarbij verstek gaan uit pro test tegen het feit dat de PLO- 'leiding hen niet bij beslissingen betrekt. „Ik weet zeker dat Arafat dat heeft vernomen. Het moet hem toch wel aan het denken hebben gezet." Mona Rishmawi, werk zaam bij de Internationale Com missie van Juristen in Genève, zegt het fel. Ook deze Palestijnse is op uitnodiging van de organi satie voor ontwikkelingssamen werking Novib naar Amsterdam gekomen. Op tafel ligt een deel van de wetgeving die in de toekomstige Palestijnse gebieden moet gaan gelden. Het hoofdstuk over fami liewetgeving is van haar hand. Vrouwen krijgen daarin dezelfde rechten als mannen. De wettekst maakt geen deel uit van de besprekingen tussen de PLO en Israël, noch tussen Pa- lestijnen onderling. „Ik begrijp dat de onderhandelingen tussen Arafat en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres in eerste instantie over andere za ken gaan." Maar Rishmawi neemt aan dat Arafat 'haar wet tekst' inmiddels wel heeft ge zien. Ze beseft dat het niet alleen aan hem is om nieuwe wetgeving in te voeren. „Er is sprake van een overgangssituatie waarin de Pa lestij nen geen nieuwe wetten mogen invoeren en geen verkie zingen kunnen uitschrijven. We zijn afhankelijk van wat de ge vende partij, Israël, ons toestaat. Het enige dat we als vrouwen zouden kunnen doen is lobbyen bij het parlement van Jordanië, in de hoop dat we de Jordaanse wetgeving kunnen beïnvloeden en op den duur kunnen invoeren in Gaza en Jericho." Het is hard nodig dat er regels komen waardoor de positie van de Palestijnse vrouwen wordt verbeterd, beaamt Maha Sha mas. In Jeruzalem is zij actief in een zuster-organisatie van de Novib; 'Women's Center for Le gal Aid and Counselling'. Alhoewel er sinds de jaren twin tig al Palestijnse vrouwenorga nisaties zijn, hebben die zich tot nu toe vooral beziggehouden met de strijd voor een eigen staat. Pas de laatste tijd komt daar verandering in. Maar de regels waaronder de vrouwen in de bezette gebieden leven zijn tra ditioneel, door de godsdienst in gegeven. Shamas vertelt dat vrouwen slechts een bijrol spelen doordat ze ondergeschikt zijn aan hun vader en broers. Meisjes worden steeds jonger uitgehuwelijkt. De gezondheidssituatie van veel vrouwen laat zowel psychisch als lichamelijk te wensen over. Steeds meer baby's overlijden tijdens de bevalling. Tijdens de uitgaansverboden die in de Ga zastrook soms wel veertig dagen duren, worden veel vrouwen het slachtoffer van lichamelijk ge weld door hun echtgenoot. Bij scheidingen ziet niemand erop toe dat vrouwen na de uitspraak door de rechtbank, daadwerke lijk een deel van de bezittingen krijgen die ze vaak jarenlang zelf hebben helpen opbouwen. Hoop dat er snel veranderingen komen, hebben de beide vrou wen niet. Rishmawi: „Waarom zou Arafat beter zijn dan alle andere wereldleiders? Hij moet laveren tussen de Palestijnse en Israëlische eisen, binnen eigen kring zijn er mensen die hem niet langer willen steunen en hun ontslag hebben ingediend. De vraag is of wij in deze machtsstrijd een kans hebben onze stem te laten horen. Van ons wordt verlangd dat we ap- plaudiseren en niet dat we mee denken. We moeten wachten op een resolutie, maar dat is auto cratie." „De discussie op dit moment gaat alleen maar over het feit of de onderhandelingsdelegaties het eens zijn of niet. Waarover wordt niet eens gevraagd. Maar de details zullen ons leven gaan bepalen, die maken uit hoeveel autoriteit we straks nog over ons eigen leven zullen hebben." Ook de Palestijnse vrouwen willen betrokken worden bij de beslissingen van de PLO-leiding. foto I Havana (ips) - Het dage- I ;.;ks leven in Cuba is vol- I ledig overhoop gegooid. I Bestaande zekerheden ver dwijnen; maskers waar achter je je kon verschui- i vallen af, nu Cuba be- is te overleven na de Ineenstorting van de voor malige Sovjetunie. I De overschakeling van een stali- 1 sistische volksdemocratie naar burgerlijke vrije-markteco- Itomie is een pijnlijk proces en laiet alleen in economische zin. |ai en toe is het ronduit gênant. dagelijkse omgangstaal is I hiervan een zeer gevoelige laraadmeter. I Senor', het Spaanse woord voor I ~eneer' was sinds 1959 volledig luit de gratie. 'Companero' of lrompanera' als het een vrouw I betrof, de Latijnsamerikaanse ■variant van 'kameraad' was van- laf het moment dat Cuba soeialis- Itsch werd de enig denkbare laanspreekvorm. |Het was alsof oude kleren wer- i weggegooid. De naakte, so cialistische, nieuwe mens was I voortaan in de eerste en laatste I piaats companero. Revolutionai re ijver en sociale status hingen lean het gebruik van dat woord |af. nieuwe regering van Castro Iwilde begin jaren zestig niet al lien een nieuw Cuba, maar ook leen nieuwe mens. Het woord I senor(a)' stond in die ideologie Ivoor een hoop verkeerde dingen, I zoals sociale ongelijkheid, privé- Iszit en andere zaken the de regering wilde afschaffen. Ih het begin waren er nog Iwarsliggers, die niets met het laeuwe regime te maken wilden I lebben. Zij hielden vast aan me- leeer en mevrouw. „Wat com- ■panero?" zeiden dezen als ze zo I werden aangesproken door men- lan die de tekenen des tijds wat laeller verstonden. „Companeros |bjn een stel ossen voor de g." Voor hen werd seiior een Iprannaam, maar ze waren van |ït uitstervende soort. Cuba: Een sefior of een companero? on- >ben le ien," Gor- enige entie: s be- ïaker, - een en ze. f een 4500 hun kocht serin- r van ngen. waar- ver- hioge- i wo- orde ;en en zijn," geld ■ereld. 1 geen iensen gering die na hun dood weer aan de staat toekwamen. „Er is een heel netwerk van zwendelaars," Gorbatsjov. „Sommigen leveren de zwarte lijsten van geschikte slachtoffers, anderen zorgen voor de verkoop van de flats." De buit stelt in Westerse o; misschien weinig voor; een uit-| gewoonde eenkamerflat in eenj vervallen flatgebouw. Maar opl de expanderende onroereff,| goed-markt in Moskou is zo'n kamertje al gauw 25.0' dollar waard, een enorm voor een Rus. Klop „Een vierkante meter in doet nu zo'n 2500 dollar, dat evenveel als in Parijs," ze$ therine Rozjdestvenskaja, dire - teur van een woningverhuurhe- drijf. De vraag naar flats Moskou overstijgt het aan f de wachtlijsten gaan terug 1982. De vraag is nog Sefe°, door de komst van buitenlan I bedrijven naar Rusland; t>UIte landers die zaken doen in I Russische hoofdstad zijn °el honderden of zelfs duizend dollars per maand neer te teli I Dit alles draagt bij tot de on* kerheid van de bevolking, dl angst leeft voor berovingen l aanslagen en iedere tfl°P,0PpUt deur. Volgens een topadvl van Boris Jeltsin spreidt de derwereld haar tentakels over heel Rusland en maa^ caie| de weg vrij voor de rac» J extremist Vladimir Zjirih^ bij de presidentsverkiez van 1996. Itameraad Nixon ■Hetzelfde woord companero |Wrd inderdaad voor een span i gebruikt, maar de geschie- lieius was onverbiddelijk: het ■woord 'senor' verdween, zonder spoor in het geheugen achter te laten. Zo sterk zelfs dat in de jaren zeventig tijdens een massa manifestatie op het Plein van de Revolutie een van de sprekers in zijn revolutionaire vuur drei gend zijn vuist ophief tegen de eeuwige vijand Amerika en on der donderend applaus uitriep: „Kameraad Nixon, het is afgelo pen!" Inmiddels zijn de oude Sovjetka meraden vertrokken. Nog hiel den de politiek bewuste Cuba nen dapper vast aan hun com panero, maar de slijtagever- schijnselen braken al gauw door. De manier waarop mensen met elkaar omgaan in een socialis tische samenleving veranderde met het wegvallen van het socia lisme. Toen eind jaren tachtig het massatoerisme naar Cuba op gang begon te komen, vooral uit Latijns-Amerika en Spanje, lie pen er opeens een hoop mensen op het eiland rond die je met de beste wil van de wereld geen 'companero' kon noemen. Die hadden, in tegenstelling tot de revolutionaire 'fellow-travellers' - de aanhangers van het commu nisme - die zich maar al te graag de onderscheiding companero lieten aanleunen, met de revolu tie immers niets van doen. Die FOTO AP kwamen voor zon, zee, muziek en alles wat daar bij komt. Het Cubaanse collectieve geheu gen werkte feilloos. Het greep terug op het massatoerisme van voor 1959, toen de meeste toeris ten Amerikanen waren. Span jaarden werden op straat en in hotels aangesproken met 'mis ter', maar die deden of hun neus bloedde. Ze spraken Spaans en wilden niet verwisseld worden met een Amerikaan, zeker niet met eentje van voor 1959. Pepe Op straat werden de Spaanse en Latijns-Amerikaanse toeristen al gauw aangeduid als 'Pepe' en 'Tio'. Zo kon je op de zeeboule vard van Havana, de Malecon, twee 'jineteras' onder elkaar ho ren vertellen over wat hun 'Pepe' zoal voor hen gekocht had en wat zij nog meer zouden vragen. Pepe werd op straat al gauw de benaming voor iedere buitenlan der met dollars en zin om ze uit te geven. „Ik heb me gisteravond toch een Pepe aan de haak gesla gen," kon je dan ook in de lauwwarme wind op de Malecon horen. Maar in hotels en restaurants worden de toeristen onthaald met senor of senora. Alsof er nooit iets gebeurd is? Nee, het kostte sommigen aanvankelijk wel moeite om dat contra-revo lutionaire woord uit de mond te krijgen. Daarmee stelde je im mers op gelijk niveau met de wormen en onderkruipers die naar Miami waren gevlucht. Maar, opdracht is opdracht en als de Revolutie je zoiets op draagt kan het niet contra-revo lutionair zijn. Senor dus. „Senor, wilt u nog een kop koffie; senor, hebt u een goede nachtrust gehad; vindt u het geen mooie dag vandaag, sefior?" Als een kelner het ver maledijde woord opeens was ontschoten, vulde hij senor op een willekeurige plek in de zin nog in: „Moet u senor horen, ik heb wat speciaals voor u gere geld." Gevaarlijk In de tijd dat de ideologische onderdrukking op haar scherpst was, was het gebruik van het woord senor ronduit gevaarlijk. Een Cubaanse die na jaren in het buitenland gewoond te hebben weer terugkeerde, sprak zonder er erg in te hebben de douanebe ambte aan met senora. Die ver stijfde, haar bruine ogen werden bijna grijs van kilte, en terwijl ze het Cubaanse paspoort doorbla derde vroeg ze ijzig: „En waar komt u dan wel vandaan?" Nu is dit dilemma eenvoudig opgelost. Een Cubaan 'van de overkant', stel dat hij Fernandez heet, is geen companero. Na tuurlijk niet. Maar hij is ook geen senor. Gewoon Fernandez. Diepvriesvoeding in plaats van verse produkten. Op de menukaart aangekondigde specialiteiten die uiteindelijk banale produkten blijken. Be drog dus. De reputatie van het fameuze restaurant 'Fou- quet's' aan de al even fameu ze Champs Elysées heeft een gevoelige knauw gekregen. Terecht. Want lekker of bij zonder is het er niet. Ik voel me zwaar bedrogen door de eigenaar van Fou- quet's, het in 1989 tot monu ment verheven restaurant aan 'de mooiste avenue ter we reld'. Want de rechtbank in Parijs heeft Maurice Msellatti veroordeeld tot een - overi gens lichte - boete van der tienduizend gulden voor di verse overtredingen van de warenwet. Volgens de ex-di recteur - zijn vrouw zwaait nu de scepter - is er sprake van een complot en wil men de Champs Elysées 'veranderen tot het koninkrijk van de fast- foods. Wij zijn het laatste bas tion.' Mooi bastion. Waar diepvries wordt verkocht als vers, boe renkaas afkomstig blijkt uit de melkfabriek, waar kakker lakken vrij spel hebben en waar wasbenzine naast de wit te bonen wordt opgesteld en WC-blokjes naast de suiker klonten staan. Driemaal had ik het genoegen te eten bij Fouquet's. Altijd als deelnemer aan een pers conferentie, gekoppeld aan een lunch. Zeker de eerste keer stel je je heel wat voor bij een bezoek aan zo'n fa meus etablissement. Maar het viel allemaal nogal tegen. Het was wat gewoontjes. Een ge rookte lap zalm, carpaccio van tonijn, een magret de ca nard en een vrij smakeloze pot-au-feu, zijn de gerechten die ik mij kan herinneren. De toetjes zijn in het vergeetboek van mijn hersenpan geraakt. Terwijl ik toch als groot lief hebber bekend sta. Elke keer weer als ik langs loop bij Fouquet's kijken de sterren mij uitnodigend aan. Het weinig attente, en vooral onbeschofte personeel doet zeer zijn best om er voor te zorgen dat ik snel langsloop. Hetgeen ik met ingang van nu dan ook met nog meer over tuiging doe. Zo positief als ik aanvankelijk was over de Franse restau rants, zo negatief was ik over de Nederlandse kookkunst. Een Hollandse kok die zijn best doet om de Fransen te imiteren vond ik altijd een beetje aandoenlijk. Als Fran se vrienden aan mij vragen wat je in Nederland moet gaan eten dan antwoordde ik steevast 'Indisch'. Om de sim pele reden dat ik dacht dat de Nederlandse pot ofwel oneet baar was, ofwel genoten moet worden bij moeder thuis. Tot dat ik onlangs het genoegen had om te kunnen proeven van het goeds uit de keuken van De Roode Leeuw, een Nederlands-regionaal restau rant uit Amsterdam. In een Door Wilko Voordouw gezelschap van vrijwel alleen maar Fransen - het Neder landse Bureau van Tourisme in Parijs hield zijn jaarlijkse reisbeurs voor Franse touro perators - vielen we aan op capucijners met spek, een ha ring- en een garnalenvariatie met Achterhoekse nagelhout (gedroogd rundvlees), soep en Friese kaas. Bitterkoekjes ijs met boerenjongens was de afsluiter en het voorgerecht werd overgoten met Neder landse wijn. Fransen kunnen heel beleefd zijn en zeggen dat het lekker is, maar hier werd overtui gend bewezen dat Hollandse kost 'exporteerbaar' is. Zel den zag ik zoveel raasdonders naar binnen worden gewerkt terwijl men een bewonderend 'Oh que c'est bon' kon horen. Zelfs de 'Vin de Maastricht', zoals de Louwberg van de Apostelhoeve voor het gemak maar werd gedoopt, kon Franse goedkeuring krijgen. Over het waarom van zijn uitheemse succes was eige naar De Goede simpel: „Mijn capucijners zijn vers, de vis is vers aangevoerd. Dat is de beste garantie voor succes." Misschien dat wij deze wet matigheid eens moeten voor leggen aan de eigenaren van een van de 'laatste bastions' van de goede Franse smaak. Wie weet wordt het dan nog wat. -^em Mj!lUrf0t,°' mn Pr*nses Diana op de voorpagina van de Le krant 'Sunday Mirror' van 7 november 1993. De krant Wor e m*nstens een half miljoen gulden om Diana met een 9en camera te fotograferen tijdens een fitness-training. foto epa Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Vraag een Engels man wat hij denkt van de sensationele berichtgeving over overspelige politici en hij antwoordt 'schande'. Ver volgens koopt hij in zijn kiosk de krant die de jongste affaire het smeuïgst vertelt en voor de spannendste illus traties zorgt. Over het waarom van de onver zadigbare honger van de Britten naar seks en onderhoudende 'journo-porno' (tot en met de zeer expliciete en vaak dubieuze mediabeschrijvingen van rechts zaken tegen verkrachters) zijn onderhand bibliotheken vol ge schreven. Het heeft allemaal te maken met de eilandmentaliteit, Victoriaans puritanisme, reli gieuze conventies, onderdruk king van gevoelens, klassen maatschappij en ga zo nog maar even door. „Wij Engelsen hebben een hoofd vol seks en dat is een weinig bevredigende plek om het te hebben," concludeerde Malcolm Muggeridge, schrijver en hoofd redacteur van het satirische blad Punch. Maar voor de Britse me dia blijkt het een zeer lucratieve plek, getuige de voor Nederland se begrippen onvoorstelbare hoeveelheid van dattum die elke dag weer in alle mogelijke varia ties aan de man (of vrouw) wordt gebracht. Engelands best verkochte ta bloid, The Sun (oplage 3,74 mil joen exemplaren), heeft als her kenbaarste verkoopargument een blote juf met grote borsten op pagina drie. Het is de surro- gaat-erotica waarmee de popu laire kranten doordrenkt zijn. Pappenheimers De Britten zijn en blijven op seksueel gebied pubers. Hoe goed de tabloids hun pappenhei mers kennen blijkt wel uit de fenomenale bedragen die men betaalt voor 'tips' die Neder landse of Franse kranten zouden afwijzen als irrelevant. Privacy wetten die Franse politici en sterren beschermen in hun pri- vé-leven zijn aan de overzijde van Het Kanaal onbekend met alle gevolgen van dien. Zo legde de Daily Mirror twee jaar terug al dertigduizend gulden op tafel voor de exclusieve foto van de verlaten matras waarop cul tuurminister David Mellor het zou hebben gedaan met juffrouw Antonia. Zusterkrant, The Sunday Mirror, investeerde minstens een half miljoen gulden in de spraakma kende gluurfoto's van prinses Diana's bezwete dijen op de leg press en verkocht die zondag prompt 85.000 kranten extra: Het zondagsblad The People dacht er serieus over om negen ton betalen voor de kleffe ont hullingen van de homofiele voet baller Justin Fashanu. Hij be weerde een partijtje onder de lakens te hebben gespeeld met twee heimelijk-homofiele minis ters. Fashanu kon geen bewijzen leveren voor zijn ministeriële or gie en bekende later dat hij het hele verhaal had verzonnen in de hoop op wat 'snelle cash'. Hysterie De kwaliteitsbladen doen trou wens net zo hard mee in de nationale sekshysterie. Vunzige tabloid-onthullingen zijn voor The Times en The Guardian pri ma alibi's om, indirect, hetzelfde vieze verhaaltje te kunnen bren gen. En minstens zo gedetail leerd. De fatale verkleedpartij van het Conservatieve kamerlid Steven Milligan beheerste dagen achtereen de voorpagina van de Times. De levenloze Milligan was half naakt met een koord om de nek en een plastic zak over het hoofd in zijn keuken aangetroffen. Hij droeg dames kousen en een jarretelgordel. Een onbenullige verliefdheid van de supersaaie afgevaardigde Harvey Booth werd het ope ningsverhaal van The Sunday Times. Het hek ging pas goed van de dam in 1963 met het zeer opge klopte 'Profumoschandaal'; de toenmalige oorlogsminister John Profumo had bekend dat hij een vaste klant was geweest van de beruchte Londense call-girl Christine Keeler. Deze prosti tuee ontving ook geregeld be zoek van een Russische spion. Deze link met Rusland bracht de toenmalige regering aan het wankelen. De media had hier mee een excuus om histigheid te verkopen onder het mom van 'Koude Oorlog'. Behalve de tra ditionele Britse obsessie voor erotica en de bijbehorende be hoeftevoorziening via de enorm concurrerende media zijn er voor de huidige vloedgolf 'journo- porno' ook andere redenen te noemen. De voornaamste draagt de wei- nig'opwindende naam 'John Ma jor'. Het was immers de in poli tieke nood geraakte premier die zijn toevlucht zocht tot de mora liserende kreet 'back to basics' (btb). Op het laatste partijcon gres leek het een meesterzet om de gespleten rijen weer te sluiten met stoere Victoriaanse retoriek. Probleem was alleen dat de nieuwe zedenprekers zelf niet naar hun woord leefden. Sinds Kerstmis mochten de Britten dus elke week van een nieuw seks schandaal smullen dat, voor de goede orde van zaken, door de tabloids dit maal zeer degelijk kon worden verpakt als 'poli tieke hypocrisie'. Acht min of meer vooraanstaan de Tories zijn inmiddels door de mand gevallen als overspelige seksmaniakken of erger. Vast niet minder ondeugende colle ga's bij Labour of de Liberaal- Democraten hebben als overtui gend argument dat zij nooit de btb-kansel hebben beklommen. Vestje «jekeerd Bij dat alles heeft een aantal traditionele 'bondgenoten' van de Tories op spectaculaire wijze zijn vestje gekeerd. Dezelfde ta bloids die bij de laatste verkie zingen zeer fanatiek campagne voerden voor de Conservatieve Partij overladen hun oude favo riet nu met bagger. Het is voor een deel de prijs die de kleurloze John Major moet betalen voor gebroken verkiezingsbeloften en zeer impopulaire belastingver hogingen die natuurlijk ook Sun en Daily-Maillezers treffen. En nu de tabloids eenmaal bloed hebben geroken is het heel moei lijk ze kwijt te raken. Cynische geesten hebben al opgemerkt dat waar Margaret Thatcher electo raal werd gered door de Fal- klandsoorlog, John Major best wat Navo-vuurwerk in Bosnië kan gebruiken. Overigens, aan alle consternatie in Britse regeringskringen over de 'un-faire' behandeling door de 'ontketende' media kleeft nog een saillant detail. Het was Kei vin MacKenzie, de onlangs ver trokken hoofdredacteur van The Sun die ooit onthulde dat hij tijdens de laatste verkiezings campagne thuis was opgebeld door een vooraanstaande Con servatieve minister met het aan bod de namen en telefoonnum mers te geven van maitresses van Paddy Ashdown, de leider van de Liberaal-Democraten...

de Stem | 1994 | | pagina 9