Clinton 'verspeelde Rusland' Allegaartje traint leger Azerbeidzjan Palestijn Moskouse 'flatmoorden' eisen honderden bejaarde slachtoffers Debat in Amerika: Wie is schuld aan mislukken Russische hervormingen Na val Sovj DE STEM BUITENLAND Kijk Poppen pE STEM ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 Vari onze correspondent Mare de Koninck Washington - Een populaire dis cussie dezer dagen in de Ameri- kaane media is getiteld: Wie ver speelde Rusland Who lost RussiaHet is een somber debat dat ervan uitgaat dat het al te laat is. Dat de hervorming tot democratie en kapitalisme in Rusland definitief van de baan is en dat Rusland spoedig een agressieve dictatuur zal zijn die dood en verderf zaait in grote delen van Europa. Wie draagt de schuld? Twee scholen beheersen het Amerikaanse dispuut. De ene richt de betichtende vinger op de Russen zelf, die blijkbaar niet in staat waren hun van het communisme verlos te samenleving om te vormen tot een goed georganiseerde rechtstaat met een vrije markt. De andere leer houdt 'ons Amerikanen' - en dus vooral Bill Clin ton- verantwoordelijk voor Ruslands teloorgang en voor de gemiste buiten kans de wereld na de Koude Oorlog tot een veiliger en gelukkiger planeet te maken. De eerste leer heeft veel minder aan hangers dan de tweede. Een man als Pat Buchanan, de zeer conservatieve Repu blikeinse ex-presidentskandidaat, staat in het kleine koor dat 'der Russen eigen schuld' zingt. Of dat iets ziet wat nog ontmoedigender is: leiders en burgers in Rusland die, allicht genetisch misvormd door een lange geschiedenis van onder drukking, nu eenmaal het hormoon missen dat andere mensen naar vrijheid doet smachten. Buchanan houdt het erop dat ook als het Westen massale financiële, econo mische en technische hulp had verstrekt na de instorting van de Sovjetunie, het niks geworden zou zijn met Rusland. Het is in die visie wijsheid geweest van voormalig president George Bush, die in tegenstelling tot opvolger Bill Clin ton wél kijk had op de wereld, om niet aan een soort kolossaal Marshall-plan te beginnen zoals Amerika na de Twee de Wereldoorlog voor Westeuropa in petto had. 'Misschien is ons nooit de optie gegeven geweest Rusland te ver spelen', schreef Buchanan dezer dagen. Kortzichtig Zelfs al zou de blame the Russians'-leer het dichtst bij de waarheid liggen, de tegenovergestelde overtuiging is binnen Amerika natuurlijk veel pikanter. Die schetst de contouren van een historisch noodlotsdrama, waarin de VS op een kruispunt in de wereldgeschiedenis ver zuimde de weg naar de vooruitgang in te slaan en zich omkeerde om zich terug te trekken in zichzelf. De langdurige economische recessie die George Bush plaagde tijdens diens ter mijn in het Witte Huis en de kans die Bill Clinton daardoor kreeg om presi dent te worden als hij maar volhield dat nu 'Amerika eerst' aan de beurt is, hebben ertoe bijgedragen dat de enig overgebleven supermogendheid een po litiek voorman kreeg die niet het leider schap opbracht om van het Amerikaan se en het Westeuropese volk offers te vragen voor de opbouw van Oosteiiro- pa. Volgens hoogleraar (politieke weten schappen aan American University in Washington) Amos Perlmutter heeft Clinton zijn Rusland-beleid overgedra gen aan het Internationale Monetaire Fonds (IMF), om zelf geen impopulair gevecht te hoeven aangaan met het Amerikaanse Congres voor meer hulp aan Rusland. En 'opinion makers' als Anthony Lewis (New York Times) en Stephen Rosen- feld (Washington Post) vinden dat Clin ton niet alleen passiviteit moet worden verweten. Zij betogen dezer dagen dat de Amerikaanse president - mogelijk in zijn naïviteit - de verkeerde machten in Rusland stimuleert. Clinton heeft zo niet alleen meegewerkt aan de teloor gang van dat land, hij helpt nu zelfs met de wederopbouw van een nieuw maar levensgevaarlijk Rusland- Tijdens zijn recente reis naar onder meer Moskou heeft Clinton volgens Ro- senfeld feitelijk een vrijbrief gegeven aan het Russische leger om in te grijpen in al zijn nabuur-(voormalige Sovjet landen, door het begrip 'Russische in vloedsfeer' te erkennen en vergelijkin gen te trekken met Amerika's interven-. ties in Panama en Grenada. 'Geen won der dat Jeltsin's minister van Buiten landse Zaken Kozyrev sedertdien drei gend durft te spreken over Ruslands belangen in wat hij het 'nabije buiten land' noemt'. Ook Clinton's weigering om Polen en andere voormalige Oostbloklanden vol ledig Navo-lidmaatschap .en daarmee een militaire veiligheidsgarantie te ge ven, kenmerkt volgens Lewis de ge neigdheid van Clinton tot 'kortzichtige lieve vrede' met de Russische militairen, nationalisten en de fascisten van Zhi rinovsky, die daar alleen maar sterker van zullen worden. Intussen is het ook - door ontbrekend leiderschap van allereerst Europa maar tevens van de VS- in Bosnië zover gekomen dat de oorlog daar volgens veel Amerikaanse commentatoren tot een veel omvangrijker drama voor ge heel Europa (en daarmee toch tot on vermijdelijke Amerikaanse militaire be moeienis) dreigt te leiden. Bosnië kan een 'motor voor Russisch fascisme' wor den, want Zjirinovski zou voor de ver spreiding van zijn boosaardige senti menten niets liever willen dan dat er Westerse bommen gaan vallen op stel lingen van zijn Servische bloedbroe ders. En terwijl de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA burgeroorlog in Oekraïne voorspelt en de laatste gefrustreerde hervormers Jeltsin's kabinet hebben verlaten (pal na Clinton's 'geslaagde' visite aan Moskou), slaagt de Ameri kaanse president er nog steeds niet in een stevig buitenlandteam in zijn rege ring te vormen. Bij Warren Christopher (Buitenlandse Zaken) denken de meeste Amerikanen met heimwee aan diens voorganger Ja mes Baker, Anthony Lake (Nationaal Veiligheidsadviseur) is praktisch on zichtbaar en voor de langdurige vaka- ture op Defensie moet de Senaat de vrijwel onbekende Bill Perry nog goed keuren. Nieuwste aanwinst moet de ook nog op Senaatsinstemming wachtende onder minister voor BZ en Ruslandkenner Strobe Talbott worden. Maar deze vroe gere studiegenoot van Bill Clinton heeft nu al veel kritiek op zijn tegenstrijdige uitspraken over hulp aan Rusland. Therapie Toen Zjirinovski de verkiezingen had gewonnen pleitte Talbott voor 'minder schok, meer therapie' voor de Russische economie, iets wat de hervormers daar als een klap in het gezicht ervoeren en wat hun vertrek heeft bespoedigd. Intussen verklaart Talbott zich weer aanhanger van de snelle kapitalistische hervorming in Rusland. Maar nu is het daar mogelijk te laat voor. 'Door het zelfde geflipflop en gezigzag dat ook Clinton's buitenlandse politiek jegens Bosnië, Somalië, Haïti en Noord-Korea kenmerkt, dreigt nu ook Rusland teloor te gaan. Met alle mogelijke huivering wekkende gevolgen van dien', conclu deert professor Perlmutter. Bakoe (ap) - Azerbeidzjan heeft de hulp ingeroepen van buitenlandse militaire in structeurs. Maar de Amerika nen, Turken, Iraniërs, Afgha- nen en Russen trainen nu legers die verschillende bin nenlandse belangengroepen vertegenwoordigen en de vraag is of Azerbeidzjan door hun bemoeienis niet van de regen in de drup terecht zal komen. Sommige instructeurs zijn via niet-officiële kanalen ingehuurd, zoals een 24-tal Amerikanen dat door een Amerikaanse joliemaat- schappij naar Afghanistan zou zijn gehaald als voorwaarde om een oliecontract in de wacht te slepen. Toen het conflict rond de in Azerbeidzjan gelegen Armeense enclave Nagorno-Karabach nog jong was, boekten enthousiaste Azerbeidzjaanse militieleiders zonder veel militaire ervaring aanvankelijk successen in de strijd tegen de Armeense meer derheid in de enclave. Maar toen de Armeniërs in de tegenaanval gingen werd de superieure training en leiding van hun troe pen snel duidelijk. De etnische Armeniërs namen Nagorno-Karabach over en ver plaatsten de strijd naar Azer- beidzjaans grondgebied. Tien duizenden mensen kwamen om in de strijd en honderdduizenden etnische Azerbeidzjanen sloegen op de vlucht. Ten einde raad besloot de Azer beidzjaanse regering dat haar manschappen beter voor de strijd moesten worden toegerust en nu wemelt het van de vreem de nationaliteiten in het land. In Hacikabul, 130 km ten zuid oosten van Bakoe, ligt een trai ningskamp dat Azerbeidzjan heeft geërfd van de Sovjetunie, herkenbaar aan de op een beton nen zuil geplaatste Soechoj- jachtbommenwerper. „Amerikanen? Hier zijn alleen Turkse instructeurs," zegt een Azerbeidzjaanse vrijwilliger. „Maar ik breng u wel naar het Amerikaanse kamp." Een bezoek aan een tien kilome ter verder gelegen ommuurd ka zerneterrein levert echter even min Amerikanen op. „Zij zijn er op het moment niet, maar zullen wel gauw komen," zegt een Azerbeidzjaanse officier die een zonnebril met spiegelglas draagt, hoewel het een sombere winter dag is. In een van de stenen gebouwen halen recruten mitrailleurs uit elkaar, terwijl anderen worden onderwezen in de werking van explosieven of kaartlezen. De le raren zijn Azerbeidzjanen die naar eigen zeggen door Ameri kanen zijn opgeleid. „Zij zijn uitgezocht uit de zesduizend beste strijders," zegt de com mandant, die net als de andere militairen niet bij naam ge noemd wil worden. Diplomaten in Bakoe zeggen dat in de kazerne ongeveer duizend soldaten worden opgeleid door 20 tot 25 Amerikaanse instruc teurs, die naar Azerbeidzjan zijn gehaald door Mega Oil USA. De oliemaatschappij heeft vol gens de zegslieden beloofd tien tot vijftien miljoen dollar te be- De leiding van Azerbeidzjan hoopt dat de buitenlandse instructeurs orde kunnen scheppen in de chaos die leger heet. FOTO AP steden aan de militaire opleiding van de Azerbeidzjanen om in aanmerking te komen voor een pompvergunning. Volgens veel mensen in Bakoe moet de door de Amerikanen opgeleide een heid dienen als een presidentiële garde voor Geidar Aliev, de voormalige leider van de com munistische partij, die tijdens de politieke onrust van afgelopen jaar terugkeerde als president en er kennelijk alles aan wil doen om die positie vast te houden. Volgens de diplomaten heeft Aliev sinds augustus ook nog eens 1000 tot 1200 moslim-strij ders geronseld in Afghanistan. Andere eenheden die door bui tenlanders worden opgeleid lij ken onder invloed te staan van andere leiders. Rusland heeft vierhonderd soldaten getraind in Gjandzja, de machtsbasis van premier Soerat Hoeseinov. Hoe- seinov heeft vorig jaar met suc ces een opstand aangevoerd te gen de vorige president Abulfaz Elcibej, en daarme Alievs terug keer mogelijk gemaakt. Hoeseinov, die voorstander is van een bondgenootschap met Rusland, verliest steeds meer po litieke invloed aan Aliev, die daarnaast ook nauwe banden wil aanknopen met Turkije en Iran. De Russen hebben onlangs vijf honderd goed opgeleide com mando's overgebacht naar de militaire basis Goran bij Gjandzja, zeggen de diplomaten. Volgens veel Azerbeidzjanen houdt Hoeseinov de Russen en de door hen opgeleide troepen achter de hand voor het geval er een interne strijd om de macht losbreekt. Een andere speler op het militai re toneel is Iran, dat met Turkije in de slag is om invloed in Azer beidzjan te verwerven. De diplo maten zeiden dat een Iraanse militaire missie met vier gene raals aan het hoofd vijf Azer beidzjaanse bataljons traint op een basis bij Pirekeshkul, negen tien kilometer ten noordoosten van Kabul. Gelukkig dat Jean- Christian Barbet er is. Hij heeft een dappere poging ondernomen mijn gevoelige ziel en die van veel Fransen te redden. Want zonder de uitermate serieuze voorzitter van het Burger-in formatiecentrum had ik nooit geweten dat mijn dagelijkse portie Guignols de l'Info le vensgevaarlijk is. Dat de latex poppen van de Franse versie van Spitting Image mijn visie op de politiek compleet verte kenen en dat jongeren door hen niet meer willen stem men. En ze zijn zo leuk, de Guignols de l'Info. Iedere avond kijk ik naar de harlekij nen die zo hun eigen licht werpen op politiek, economie, show-bizz en sport. Alles wat iedereen denkt, maar meestal niet hardop durft te zeggen, wordt in de Guignols de l'Info te berde gebracht. Dat kan heel ver gaan. Alle kleine en grote fouten van de mensen die boven het maaiveld uitste ken hebben recht op hun be handeling. Drie tekstschrij vers dopen vijf dagen in de week hun pennen in de vitri ool voor pakweg acht minu ten Guignols, twee grandioze imitatoren doen de stemmen, dé poppen zijn meer dan le vensecht, kortom, Les Guignols is een succes. Er kijken 3,5 miljoen mensen naar de avonturen van de la tex-helden. Op het geprivatiseerde TF1 trekt omstreeks dezelfde tijd de Bébête-show ongeveer tien miljoen fanaten. Nog zo'n programma dat volgens Jean- Christian Barbet het Franse volk op gedachten tegen de burgerplicht brengt. De Bébê- tes zijn gebaseerd op The Muppets, grote baas is Ker- mitterrand. Jacques Chirac is een kraai en communistenlei der Georges Marchais een varken. De poppen van het eerste net zijn -naar mijn bescheiden mening- minder leuk, want de tekstschrijvers beperken zich tot onderbroe- kenlol, waar de Guignols tot echte politieke satire komen. Enkele tientallen jaren gele den waren deze programma's in Frankrijk ondenkbaar. Ten tijde van de Generaal de Gaulle werd het nieuws nog gecensureerd en konden tele visie-journalisten die in de ogen van de vader des vader lands -of zijn minister van Informatie - een iets te vrije toon aanslopgen van de ene dag op de andere worden ont slagen. In Frankrijk zijn de program ma's met de vrijuit sprekende poppen dus erg populair. Het is niet de eerste keer dat de twee uitzendingen, de Guignols voorop, onder vuur liggen. Het schijnt dat er nog al wat politici zijn, het gaat onder meer om Jacques Chi rac, die zijn poppenkarakter maar matig kan waarderen. Daar staat tegenover dat hij zijn pop een jaar geleden zo leuk vond, dat hij voor zijn verjaardag een videocassette kreeg met een selectie van de sketches, waarin hij Valéry Giscard d'Estaing behandelde als ging het om een seniele man. De gewijzigde politieke omstandigheden hebben ge maakt, dat de scenaristen van de Guignols nu Chirac een klein beetje als 'passé' zijn gaan beschouwen. In oktober en november was er een grote rel omdat Chirac toen geëist zou hebben om de latex-uitzending te stoppen op het moment dat zendge^ machtigde Canal Plus op. nieuw met de regering moest onderhandelen over vernieu- wing van de machtiging. De makers hebben gereageerd zoals het hoort: nooit was Chirac zo door de mangel gehaald. En nu is er dus Jean-Christian Barbet die een geheel moder ne zedenmeester wil spelen. Hij zegt dat de satirische pro gramma's er voor zorgen dat minder jongeren zich inschrij ven op de kieslijsten. Op 3] december is de laatste cam pagne geëindigd. Ieder jaar roept het Burgerinformatie- centrum jongeren van 17 en 18 op om zich in te schrijven, en vraagt ook beleefd aan de ouderen die nog nooit hebben gestemd om hetzelfde te doen. Door Wilko Voordouw Volgens Barbet is de inschrij ving dit jaar twintig procent lager dan andere jaren, met pieken tot vijftig procent in sommige wijken van Parijs, Dat alles is dus de schuld van wat poppen.. „De karikatuur kan van goede smaak getui gen en grappig zijn. Maai vanaf het moment dat het enige doel is om mensen bela chelijk te maken is dat vaarlijk," aldus de burger baas. Hij vervolgt: „De men sen willen weten om te begrij pen, en begrijpen om te age ren. En die elementen worden in de twee programma's niet gegeven." Ik lees de laatste zin nog maar eens over. En vraag mij af of Barbet niet per ongeluk bij het kerstballen ophangen in van de kruk is gevallen, bo venop zijn kalende hoofd. Het gaat per slot van rekening niet om het nieuws, dus wat wil die man nu eigenlijk? Het is misschien waar dat het aantal inschrijvingen voor de kieslijs ten dit jaar is gëdaald. Maar misschien, beste meneer Bar bet, ligt dat ook een beetje aan het feit dat de Fransen niet warmlopen voor de ver kiezingen, die in 1994 worden gehouden. Ze moeten naar de stembus voor het Europarle ment, en de helft van Frank rijk kiest zijn provinciale sta ten. In 1995, met de presi dentsverkiezingen, zal het aantal inschrijvingen weer stijgen, menen veel Fransen. Bovendien, zo schreef het s tirische weekblad Le Canard Enchaïné is het lage percenta ge in sommige wijken van Parijs alleen maar een bewijs dat het een stad wordt, waar steeds minder jongeren wo nen. Zelfs het conservatieve Le Fi garo -bepaald geen liefheb ber van beide satirische pro gramma's - vroeg zich beleefd af of bij Jean-Christian Bar bet niet een steekje los Doör Matthew Campbell (Times) Moskou - De Russische poli tie heeft te kampen met een misdaadepidemie die de exte- mistische nationalisten in de kaart speelt. Bendes sporen verarmde woningeigenaars op, laten ze met valse belof ten afstand doen van hun eigendommen en vermoorden hen dan. Voor types als Zji rinovski een logisch gevolg van democratie en hervor mingen. Het leek zo'n perfecte overeen komst. Raisa Milstein, een 52-jarige weduwe, zou geld in het handje krijgen, ieder jaar op vakantie mogen naar de Krim en nog een bediende krijgen ook die voor haar zou schoonmaken en de boodschappen doen. Ze hoef de alleen maar een formuliertje te tekenen dat iemand anders na haar dood recht gaf op haar flatje. Ze zag een welvoorziene oude dag voor zich toen ze op de stippellijn haar handtekening zette. Maar een paar dagen later kreeg ze een grote dosis chloroform toegediend. De politie vermoedt dat ze nog in leven was toen ze in een bos even buiten Moskou werd begraven. De moord was een actie van een van de vele Russische criminele bendes die zich uitgeven voor Tiefdadig- heidsorganisatie'. De 'flatmoorden' vergroten de Veel oudjes komen na huizenzwendel op straat te staan, waar hun een ellendige, maar vaak onvrede van de mensen over de barmhartig korte strijd wacht om warmte en onderdak. foto piet den blanken autoriteiten alleen nog maar. De misdaad heeft in Rusland de touwtjes in handen, mokken ze. Zelfs de meest geharde recher cheurs zijn verbijsterd over de praktijken van de Russische 'wo ningzoekenden'. De meeste slachtoffers zijn gepensioneer den die alleen wonen in de talrij ke torenflats en vaak geen geld meer hebben om voedsel te ko pen of familieleden om om hulp te vragen. Sommige oudjes zijn vergiftigd, anderen werden over het balkon geduwd om hun dood op zelfmoord te doen lijken. Zoutzuur Niet alleen bejaarden lopen ge vaar. Een vrouw, haar dochter en haar moeder werden neerge- kogeld tijdens een bezoek aan de Oekraïne. Ook zij hadden een formulier ondertekend waarmee ze afstand deden van hun appar tement. Ze werden met zoutzuur overgoten om herkenning onmo gelijk te maken. De 9-jarige dochter overleefde de aanslag en hielp de politie met de opsporing van de moordenaars. Veel oudjes komen na huizen- zwendel op straat te staan, waar hun een ellendige, maar vaak barmhartig korte strijd wacht om warmte en onderdak. Dage lijks vriezen deze winter gemid deld 10 'bomzhi' (daklozen) dood op straat. De politie vermoedt dat veel van de 2000 lijken die ongeïdentifi ceerd in de lijkenhuizen van de stad liggen, slachtoffers zijn van de huizenzwendel. Waarschijn lijk worden nog meer lichamen ontdekt wanneer in het voorjaar de sneeuw smelt. Er zijn inmid dels duizenden arrestaties ver richt en de werknemers van de organisatie 'Centrum Hulp' zijn beschuldigd van de moord op elf bejaarden. Van een rechtzaak is het evenwel nog niet gekomen. Het publiek krijgt het gevoel dat de politie, die slecht is uitgerust en slecht wordt betaald (en dus kwetsbaar is voor corruptie) het moet afleg gen tegen de goed geoutilleerde en rijke misdadigers. Het precieze aantal slachtoffers van de flatmoorden is onbekend. De schaal waarop wordt geope reerd is volgens de politie enorm. Als gevolg van de armoede zijn eenzame oude Moskovieten een gemakkelijke prooi voor de mis dadigers, die hen overhalen pa pieren te tekenen die ze nauwe lijks begrijpen. „Veel gepensioneerden leven on der de armoedegrens en hebben niet genoeg geld om in hun le vensonderhoud te voorzien," zegt rechercheur Aleksandr Gor- batsjov. „Hun flat is hun enige bezit. Ze zien een advertentie: een bedrijf dat ze van alles be looft, eten, een schoonmaker, een vakantie aan de kust - een paradijs kortom. Dus tekenen ze. En een dag, een week of een maand later zijn ze dood." Paradijs Gorbatsjovs team probeert 4500 mensen op te sporen die hun eenkamerflat hebben verkocht sinds 1992, toen de privatiserin gen begonnen in het kader van de economische hervormingen. Volgens Gorbatsjov zijn waar schijnlijk veel van hen ver moord. „Het is heel goed moge lijk dat ze elders zijn gaan wo nen en dat het allemaal in orde is. Maar we maken ons zorgen en we willen er zeker van zijn,"- zegt hij. Onroerend goed is goud geld voor de Moskouse onderwereld. Tot 1992 was er in Rusland geen huizenmarkt. De meeste mensen woonden in flats van de regering die na hun dood weer aan 4 staat toekwamen. „Er is een netwerk van zwendelaars," Gorbatsjov. „Sommigen leveren de zwarte lijsten van geschikte slachtoffers, anderen zo voor de verkoop van de flats. De buit stelt in Westerse misschien weinig voor; een t»1' gewoonde eenkamerflat in vervallen flatgebouw. Maartf de expanderende onrof"" goed-markt in Moskou is zo'n kamertje al gauw 25JW dollar waard, een enorm voor een Rus. Klop „Een vierkante meter in doet nu zo'n 2500 dollar, evenveel als in Parijs," zegt therine Rozjdestvenskaja, difi1' teur van een woningverhuri* drijf. De vraag naar flats Moskou overstijgt het aanM de wachtlijsten gaan terug 1982. De vraag is nog geste|® door de komst van buitenlau® bedrijven naar Rusland; buit® landers die zaken doen in Russische hoofdstad zijn ber honderden of zelfs duizen" dollars per maand neer te telle Dit alles draagt bij tot de kerheid van de bevolking, ®e angst leeft voor berovingen aanslagen en iedere klop op deur. Volgens een topadvis van Boris Jeltsin spreidt de derwereld haar tentakels over heel Rusland en maak de weg vrij voor de radi extremist Vladimir Zjirmo» bij de presidentsverkiezing van 1996. Amsterdam (anp) - He hard nodig dat er regels men waardoor de positie (je Palestijnse vrouwen vt verbeterd. Dit meent I ghamas, één van de P tijnse vrouwen die doo flovib zijn uitgenodigd o! Amsterdam te komen pi over hun situatie in de Israël bezette gebieden. pLO-leider Yasser Arafat s er binnenkort misschien ii volledig akkoord met Isra bereiken over beperkt Pale, zelfbestuur in de Gazastro< Jericho. Niet alleen de wé maar ook de groep vrouwen nen zijn eigen organisath dan nauwlettend toezien c stappen van hun leider. Dé komst van de besprekingen sen Israël en de PLO zal invloed hebben op het dagi Cub. Havana (ips) - Het c lijks leven in Cuba is ledig overhoop gegt Bestaande zekerheden dwijnen; maskers w achter je je kon verse len vallen af, nu Cuba zig is te overleven na ineenstorting van de v< malige Sovjetunie. De overschakeling van een nistische volksdemocratie een burgerlijke vrije-mark nomie is een pijnlijk procÉ niet alleen in economische Af en toe is het ronduit gêi De dagelijkse omgangstaa hiervan een zeer gevo graadmeter. 'Senor', het Spaanse woord 'meneer' was sinds 1959 vol uit de gratie. 'Companerc 'companera' als het een v: betrof, de Latijnsamerika variant van 'kameraad' was af het moment dat Cuba soci tisch werd de enig denk aanspreekvorm. Het was alsof oude kleren den weggegooid. De naakte cialistische, nieuwe mens voortaan in de eerste en la plaats companero. Revolutie re ijver en sociale status hi van het gebruik van dat w af. De nieuwe regering van C: wilde begin jaren zestig nie leen een nieuw Cuba, maai een nieuwe mens. Het w 'senor(a)' stond in die ideo voor een hoop verkeerde dii zoals sociale ongelijkheid, p bezit en andere zaken di regering wilde afschaffen. In het begin waren er dwarsliggers, die niets mei nieuwe regime te maken w hebben. Zij hielden vast aap neer en mevrouw. „Wat panero?" zeiden dezen als werden aangesproken door i sen die de tekenen des tijds sneller verstonden. „Compaf zijn een stel ossen vooi ploeg." Voor hen werd seno: geuzennaam, maar ze waren net uitstervende soort. Kameraad Nixon Hetzelfde woord compa werd inderdaad voor een ossen gebruikt, maar de gesc denis was onverbiddelijk: woord 'senor' verdween, zo een spoor in het geheugen ac k I I riuai J°t0 van prini ZI J™711 'Sunday Miri ,er4r„de minsteus een li 9 n camera te fotogri

de Stem | 1994 | | pagina 8