plank mis Topman Belgische PTT verdacht van ontucht via sekslijnen Schutter was 'vriendelijke' tegenstander vredesproces Aanslag in Hebron stelt relatie Israël-PLO op de proef HARD TEGEN CRIMINALITEIT. ZEKER NU! Palestijnse ziekenhuizen geven beeld van land in oorlog VN: Bestand Kroaten en moslims geschonden BUITENLAND A5 Nederland wil eventueel bemiddelen BUITENLAND KORT DAG 26 FEBRUARI 1994 Bnev*" voorde,* ™"edig on Fen brief mag rWet i Den^n200wo°^ r rdt ge- eld er- ~en rts ge- ak- K redactie b CC het recht voor een hi,ch O 'n'forten eo te Sf Q oevverken. Z*£sz^. cc aTmatixhd*<£ ujj £nyhgt™»» jjC-j anc*Punt eens is. Q. ose igs- Dit mig Het heel goed en duidelijk voor dit land en voor het CDA zelf zijn, als uit verkiezingsuitsla gen mocht blijken, dat men sen, die christenen heten te zijn dan wel met de christelij ke politiek instemmen, het niet langer pikken, dat de minst draagkrachtigen in on ze samenleving alsmaar en bij voortduring het slachtoffer van bezuinigingen worden, die mede door een zich chris telijk noemende partij wor den voorgesteld. Was het de lijstaanvoerder van het CDA niet, die als eerste de bevriezing van de aow voor de komende vier jaar aankondigde? Wat dit voor veel mensen met een aow-uitkering zonder of met een gering pensioen betekent, wordt kennelijk nauwelijks beseft. Kreten, als werkgele genheid, arbeidsproduktivi- teit en toekomstbeleid, die door Brinkman c.s. steeds weer in de mond worden ge nomen, zeggen deze mensen waarschijnlijk al even weinig als zijn vage toezegging, dat hen wellicht een tegemoetko ming in de vorm van pre mievermindering ziektekos ten zal worden toegekend. Dit is immers nog minder dan een doekje voor het bloeden. De harde waarheid is, dat 'eerlijk delen', de verkie zingsslogan van het CDA weleer, tot een regelrechte leugen en vulgair kiezersbe drog is verworden en dat nie mand, kennelijk ook christe nen niet, ook maar -één cent van hun welvaart willen prijsgeven ten behoeve van hen, die de dupe van onze 'sociale' politiek zijn gewor den of dreigen te worden. In onze samenleving, waarin alle kosten voor levensonder houd en maatschappelijk functioneren alsmaar en on ophoudelijk stijgen - denk eens aan de absurde forse stijging van telefoonkosten per 1 april a.s. - worden de minima an^ripgal .fret kind van de politieke rekening. Hen wordt straks domweg het bestaansrecht en ook nog de communicatie met ande ren ontnomen, dank zij onder anderen CDA-politiek. En Telecom zorgt intussen goed voor eigen winst ten koste van haar cliënten. In bijbelse termen heet dit alles: 'Dit volk eert Mij met de lippen, maar hun hart is ver van Mij'. Breda A.W. van Mil DESTEM ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 goed aansloegen dat er reden tein- was voor de ongerustheid a la het Van der Weg. De werkelijkheid ~rëe- ziet heel anders uit. De. werk- lan- loosheid onder allochtonen is e en veie malen hoger dan die onder ndse Nederlanders. en na t het s ge- gran- aar is Het ons or de jepen g. Er naat- zoals - geren r aan is er dacht rsitief ichto- te van Het blijft een i is er au- ar pas locht- kt op feder- erlijke liet zo groep mag genlijk ir, dat voor er zó en dat ■-voor- gemis lan de maat- ,an het Lijk zo Drie jaar geleden spraken werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid af om binnen enkele jaren 60.000 banen te scheppen voor de bui tenlanders. De resultaten wa ren bedroevend. Zó bedroe vend dat het Kamerleden van WD, D66 en Groen Links luk te om een initiatiefwet door het parlement te loodsen die moet bewerkstelligen dat werkge vers meer allochtonen aannne- men. Deze 'Wet bevordering arbeidskansen allochtonen verplicht werkgevers ieder jaar openbaar te maken hoeveel al lochtonen ze in dienst hebben. In een tijd van oplopende werkloosheidscijfers is het voor de voorzitter van een bond in derdaad moeilijk om aan zi)n achterban uit te leggen dat een werkloze allochtoon nog vee' minder kansen op werk heen dan een werkloze Nederlander En dat daarom positieve discri minatie bitter hard nodig is- Een onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotterdam toonde onlangs aan dat eender de van de werkloosheid onde allochtonen te wijten is negatieve vooroordelen "'1 werkgevers. Een extra reden waarom JU1 allochtonen aan werk geholpe moeten worden, heeft te makA met integratie. Alleen wie de arbeidsmarkt meedraai, kan goed integreren in de derlandse samenleving, groter wordende groep allocn onen die aan de kant s*a. een bijzonder grote bedreig1g voor de toekomst van het lan yan onze correspondent gert Schampers Brussel - Het openbaar mi nisterie in Brussel heeft een topman van Belgacom, de Belgische PTT, in staat van beschuldiging gesteld we gens het aanzetten tot on tucht en prostitutie. Er loopt een gerechtelijk onderzoek tegen het autonome over heidsbedrijf dat sekslijnen exploiteert en ook wordt aangesproken op de publici teit die daarvoor wordt ge maakt. Belgacom zou door de sekslij nen -die in België beginnen met het nummer 077 - prostitu tie en ontucht in de hand wer ken, is het oordeel van justitie. De Belgische PTT heeft de winstgevende sekslijnen en an dere '06-nummers' pas laat ont dekt. Sekslijnen waren aanvan kelijk helemaal verboden, maar al gauw bleken achter de Kooklijn, de Belastingtelefoon en de Literatuurlijn inventieve -vooral Nederlandse - bedrijf jes te zitten die hijgende dames en heren hele andere verhaaltjes lieten vertellen dan de naam deed vermoeden. De Belgische 077-seksnummers zijn in korte tijd een groot suc ces gebleken. Belgacom ver diende vorig jaar 1,4 miljard frank aan de porno-lijnen of de 'roze telefoons' zoals ze in Bel gië worden genoemd. Het bezwaar van de wetgever is dat porno via de telefoon voor iedereen vrij toegankelijk is, dus ook voor minderjarigen. De preutse Belgische wetgeving verbiedt dat. Vorig jaar al wer den bij huiszoekingen cassettes in beslag genomen en nauwkeu rig beluisterd door ambtenaren van justitie. Eerder deze maand werd de voorzitter van de raad van beheer van Belgacom, in feite de exploitant van de lij nen, aan de tand gevoeld. Hij wordt op dit moment be ticht van medeplichtigheid, op grond van enkele artikelen uit het Belgische strafwetboek. Die handelen over het aanzetten tot ontucht en prostitutie. Maar het Brusselse gerecht sluit niet uit dat ook andere personen of be drijven aansprakelijk worden gesteld. De Belgische minister van Jus titie heeft inmiddels een wet- ontwerp aangekondigd dat pu bliciteit voor sekslijnen ver biedt. Ook komt er een commis sie die zich over de ethische kant van de Belgische 077-nummers gaat buigen. Belgacom zelf heeft maatrege len genomen in de sekslijnen en de nummers waar beursinfor- matie en dergelijke kan worden verkregen te splitsen. Een bandje zal aan het begin van het sekspraatje waarschuwen voor de kosten, terwijl boven dien een tijdslimiet wordt inge bouwd. De topman van Belgacom maakt zich niet al te veel zorgen dat het werkelijk tot een ver oordeling komt, al is er het voorbeeld van de directeur-ge neraal van Zwitserse PTT. Die kreeg eind vorig jaar twee maanden voorwaardelijk en een forse boete omdat hij sekslijnen toeliet. Ontreddering en boosheid jan onze correspondente Willy Werkman Oost-Jeruzalem - „Ik lag in gebed geknield op de grond, plotseling hoorde ik schoten. Ik voelde een scherpe pijn in mijn arm en was vreselijk bang. Toen ik omhoog keek, zag ik een man in Israëlisch uniform als een wilde in het rond schieten. Een ander gaf hem volle kogelmagazijnen aan. De soldaten deden niets." Husni Issa Al Rajabi, een !2-jarige inwoner van Hebron, ïgt kennend in het Mokassed- nekenhuis in Oost-Jeruzalem. De kogel, op hem afgevuurd in je Ibrahimi-moskee, nog in zijn arm. De doktoren, overbelast, •ebben hem nog niet kunnen ipereren. Om hem heen tientallen andere gewonden en opgewonden fami- leleden. Een chaos van pijn, en woede, die zich hier en jaar ook tegen de journalisten keert. „Waar waren jullie al die jaren?" schreeuwt ons een over- itrmoeide arts op de eerste-hul- pafdeling toe. „Wat hebben jul- verhalen geholpen? De Israë- 's blijven ons vermoorden." aat Tientallen doden en gewonden 1 binnen gebracht in dit belangrijkste Palestijnse zieken- ïiiis. De ernstige slachtoffers van de aanslag in Hebron in de ochtenduren en de tientallen ge wonden van de incidenten op de Tempelberg in Oost-Jeruzalem later. Iele honderden Palestijnen zijn in en om het ziekenhuis. Gillend en schreeuwend telkens ils er weer een slachtoffer arri veert. In hun ogen is de woede en de haat te lezen, die de rouw om de tientallen Palestijnse doden en de pijn om de gewonden te boven gaat. Spontaan In een spontane uitbarsting van protest zijn de tientallen duizen den Palestijnen die rondom het middaguur in de El Aksa-mos- op de Tempelberg in Oost- leruzalem hadden gebeden, de straat op gegaan. Schreeuwend tastenen gooiend naar de solda ten en de politie-agenten. ij de Damascus-poort, niet ver 'au de Tempelberg, komt het tot felle incidenten. Agenten te Paard, met getrokken pistolen, tijden in op de zwarte vlaggen dragende demonstranten. be traangasgranaten die van tijd l°t tijd in de menigte worden rpen, zorgen alleen maar voor nog meer opwinding. Gil- 1 vrouwen met rood door- Moede ogen schreeuwen en spu ien in afschuw op de grond. Mannen en jongens zweren 'in aaam van Allah met onze geest tabbed onze doden te wreken'. Gesloten Hebron en de dorpen in de wijde <®geving zijn vanaf de ochtend uren tot 'gesloten militair ge wed' verklaard. Een gebruikelij- Maatregel om journalisten te verhinderen met eigen ogen te zien wat er ter plekke gebeurt. Hoewel joodse kolonisten, met de loop van het geweer buiten de auto, en enkele Israëlische jour nalisten bij de militaire wegver sperringen worden doorgelaten, krijgt de buitenlandse pers star re bevelen onmiddellijk rechts omkeer te maken. Bedreiging Wij slagen er niettemin in, via omwegen tot Betlehem vlak bij Hebron door te dringen. Ook daar is een totaal uitgaansver bod. In de stille straten is inten sief militair verkeer. Hier en daar raakt een steen of een mo- lotov-cocktail een Israëlische jeep. Er vallen overal schoten. „Wees voorzichtig," waarschuwt een soldaat. „Het is hier levensge vaarlijk." Een 50-jarige Pales tijnse arbeider probeert, zich voor de soldaten verstoppend, te voet Hebron te bereiken. „Ik hoorde op de radio wat er ge beurd is," vertelt hij. „Ik weet niet of mijn familieleden of vrienden gedood of gewond zijn. Ik ben bang." Plotseling springt op een straat hoek een gewapende kolonist op ons af. Hij stopt en bedreigt onze Palestijnse chauffeur die angstig en woedend terug schreeuwt. Het scheelt weinig of ook dit kleine incident zoals tientallen andere gisteren in de bezette gebieden, loopt uit op nog meer bloed. Wanhopig In het Mokassed-ziekenhuis staat een lange rij Palestijnen voor het vertrek waar doktoren bloed van vrijwilligers afnemen. Honderden hebben gehoor gege ven aan de wanhopige oproep van het ziekenhuis voor een nieuwe bloedvoorraad. „We kunnen de situatie nauwe lijks aan," zegt dokter Wahib Dajani, hoofd van de intensive care in het ziekenhuis. Wijzend op zijn laatste patiënt: „Deze jongen is 22 jaar. Hij heeft een schot opgelopen in de lever. We hebben hem vier uur lang geope reerd. Ik weet niet of we hem kunnen redden." Oorlog Doktoren hebben moeite de be zorgde familieleden op een af stand te houden. Verplegers ren nen door de gangen met nieuw binnen gebrachte patiënten. In de gangen ligt bebloed verband op de grond. Gewonden zijn overal. Zoals die gewonde vader die zijn drie kinderen uit het oog is verloren. Oorlog lijkt het. Palestijnen verdringen zich op het plein voor het Palestijnse ziekenhuis Al Ahli in Hebron om de gewonden van de schietpartij binnen te brengen. foto epa Den Haag - Het kabinet bekijkt de komende da gen of er voor Nederland een bemiddelende rol is weggelegd tussen de PLO en Israël. Minister Kooijmans (CDA, Buitenlandse Zaken) onder zoekt eerst wat de exacte toedracht is van de gebeur tenissen in Hebron, daarna zal hij met premier Lubbers spreken wat te doen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken is het niet de bedoeling dat Nederland een 'aktieve bemiddelende rol' speelt. „We werken via de diplomatieke kanalen en niet als een scheidsrechter. Wij zullen daarom ook niet zoals de de Verenigde Sta ten geld en troepen ter be schikking stellen. Daar zijn wij het land niet voor." De Nederlandse regering, die ontzet is door het bloed bad dat een joodse kolonist aanrichtte, heeft de Israëli sche regering gevraagd haast te maken met de over dracht aan de Palestijnen van het bestuur over Gaza en Jericho. Hebron - Baruch Goldstein, de 42-jarige Israëlische arts van Amerikaanse afkomst die gisteren in de moskee van Hebron meer dan vijftig Palestijnen doodde, wordt door vrien den beschreven als een 'rustige, vriendelijke man die nog geen vlieg kwaad zou doen'. Goldstein zou drie maanden geleden wraak hebben gezworen, toen hij een jood behandelde die door Palestijnen met een bijl was verwond. Geboren in de Newyorkse wijk Brooklyn, emi greerde hij elf jaar geleden naar Israël en werd een aanhanger van de uiterst rechts-extremistische rabbijn Meir Kahane en diens Kach-partij. Hij was reservecommandant in het Israëlische leger. De Israëlische legerradio zond gisteren opnieuw een interview uit dat in november met Goldstein was gemaakt, nadat de arts de door Palestijnen met een bijl aangevallen man had behandeld. „Opnieuw heeft de Palestijnse nazi-vijand, die elke jood wil aanvallen omdat hij jood is in het land Israël, een jood verwondingen toegebracht. Het leger doet zijn werk niet goed. Het beschermt de joden hier niet en werkt met hen (de Palestijnen) samen." aldus Goldstein in het interview. Volgens een woordvoerster van Kach, die Gold stein een martelaar noemde, heeft de arts zich willen wreken voor de moord op Kahane, in 1990 In New York. Ook zou hij het voortbestaan van de staat Israël hebben willen beschermen. Mike Guzofsky, van een groep Amerikaanse sym pathisanten van Kach, beschreef Goldstein als 'de rustigste, aardigste man die ik ooit heb ontmoet. Hij is het soort man van wie je zou denken dat hij nog geen vlieg kan doden'. Volgens Guzofsky was Goldstein ontzet door het Baruch Goldstein foto epa ')en Haag (anp) - Het bloed bad in Hebron mag er niet toe leiden dat de vredeson derhandelingen tussen Israël de Palestijnse bevrij- fflngsorganisatie PLO vast- '°Pen. „Daar is niemand mee zegt H. Hirschfeld Jan het in Den Haag geves te documentatiecentrum V0(>r Israël, het Cidi. p6 aanslag in de moskee in de rot der Patriarchen zal de ko- ende weken de betrekkingen ®sen Israël en de PLO zeker d e Proef stellen. Op de lan- termijn zou het vredespro- n er echter door versneld kun- tj w°rden, doordat de reputa- j. ,van de kolonisten, de sterk- «w„egenstanders van het vrede- P ces in Israël, ernstige scha ns toegebracht. De Israëlische regering liet in een reactie op de aanslag weten de onderhandelingen met de PLO onverminderd te willen voortzetten. Premier Rabin ver oordeelde de aanslag als een 'afgrijselijke slachting door een gestoord individu'. „Rabin wil juist het vredespro ces versnellen. Hij heeft zich vanaf het begin op het stand punt gesteld dat alleen de dia loog de mogelijkheid tot een oplossing met de Palestijnen biedt," verzekert Hirschfeld. De 120.000 kolonisten in de Ga- zastrook en op de Westbank vormen een belangrijk struikel blok in de onderhandelingen tussen Israël en de PLO. „Het veiligheidsvraagstuk in de be zette gebieden levert de hele tijd al moeilijkheden op," zegt Hirschfeld. „De kernvraag is in hoeverre de Israëlische troepen in de Ga- zastrook en op de Westelijke Jordaanoever zowel de joodse kolonisten als de Palestijnen kunnen beschermen. Wellicht dat na de gebeurtenissen van vandaag nu strenger tegen kolo nisten wordt opgetreden die openlijk hun wapens tonen. Men mag niet het recht in eigen hand nemen." De aanslag in Hebron kan ertoe leiden dat grote delen van de Israëlische bevolking zich min der aan de wensen van de kolo nisten gelegen laten liggen. Ra bin zou daarvan gebruik kun nen maken om de onderhande lingen met de PLO versneld door te zetten. Een stagnatie in de Palestijns- Israëlische onderhandelingen zou extremisten juist ruimte bieden het vredesproces te on dermijnen. Hirschfeld wijst er op dat radicalen aan beide kan ten moeilijk in de hand te hou den zijn. De vraag is hoe de Palestijnen op de gebeurtenissen in Hebron zullen reageren. Waarnemers verwachten dat PLO-leider Yasser Arafat onder sterke druk zal komen te staan om de vre desbesprekingen op te schorten. Arafat verklaarde dat de aan slag 'een zeer negatief effect' zal hebben op de onderhandelin gen. Hij vroeg voorts om een spoed zitting van de VN-Veiligheids- raad en eiste de stationering van een internationale troepen macht om de Palestijnse bevol king in de bezette gebieden te beschermen. Binnen de PLO werd ook de roep om een totale ontmanteling van de joodse ne derzettingen in de bezette ge bieden weer luider. Ook van Palestijnse kant grij pen radicale groeperingen iede re mogelijkheid aan om de toe nadering tussen PLO en Israël op te blazen. Zo vallen de ko mende dagen in de bezette ge bieden wraakacties van de fun damentalistische Hamas-bewe- ging niet uit te sluiten. In ver scheidene steden op de West- bank braken vrijdag al rellen uit. De pro-Iraanse Hezbollah kondigde in Zuid-Libanon aan dat het bloedbad 'niet onbeant woord' zal blijven. 'Hebron' zal gematigde Israëli sche politici overtuigen in hun opvatting dat het voor een de mocratische staat op den duur onmogelijk is een vreemd volk op niet-Israëlisch grondgebied onder de knoet te houden. De wens van deze politici om op termijn het voortbestaan van zo veel mogelijk nederzettingen in de bezette gebieden te garande ren, heeft gisteren echter een gevoelige knauw gekregen. Mogelijk dat de komende tijd vooral die politici terrein win nen die voor een totale schei ding van Israëli's en Palestijnen zijn en weinig zien in een vreed zame coëxistentie tussen beide volkeren. Goldstein wilde met zijn salvo's in Hebron de joodse aanspraken op de westelijke Jordaanoever onderstrepen. Hij dreigt echter het tegenovergestelde te berei ken. De internationale druk op Israël om de bezette gebieden nu eens definitief op te geven zal alleen maar groter worden. De voormalige Palestijnse on derhandelaar met de Israëli's, Abdel Shafi, zal daar zeker zijn steentje aan bijdragen. „Joodse nederzettingen en vrede passen niet bij elkaar," luidt zijn standpunt. Ankara pakt Nederlander met heroïne Istanbul - Op het vliegveld van Istanbul is gisteren een Nederlander aangehouden op beschuldiging van heroinebezit. De opgepakte Nederlander was als toerist in Turkije. Toen hij in het bezit van 1 kilo heroine werd opgepakt stond hij op het punt om op het vliegtuig naar Amsterdam te stappen. De politie besloot hem te fouilleren omdat hij zich verdacht gedroeg. Christo mag Reichstag inpakken Bonn - De Amerikaanse kunstenaar Christo mag de Reichstag in Berlijn inpakken, of zoals hij zelf zegt: verhullen. Voor veertien dagen en voor eigen rekening; zo'n 10 miljoen mark. In ruim 100.000 vierkante meter zilverkleurige stof, die door 200 alpi nisten over het gebouw zullen worden gedrapeerd. Tweeëntwintig jaar heeft de geboortige Bulgaar Christo voor dit project gevochten. De laatste maanden verbleef hij meer in Bonn dan in zijn atelier in New York. Gisteren stemde het Duitse parlement eindelijk vóór het project. Diefstal uit appartement prins Charles Londen - Uit het appartement van de Britse kroonprins Charles in het St. James Paleis in Londen heeft een dief manchetknopen, dasspelden en andere persoonlijke bezittingen van de prins ontvreemd. De diefstal werd gisterochtend ontdekt door een medewerker van de prins. De prins is op skivakantie in het Zwitserse Klosters. De Londense politie onderzoekt deze nieuwste inbreuk op de beveiliging van de koninklijke familie. Eerder dit jaar bleken in Australië de veiligheidsmaatregelen rond Charles te wensen over te laten. Ontmoeting Mandela en Buthelezi Kimberley - ANC-leider Nelson Mandela en Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi zullen dinsdag een ontmoeting hebben in de Zuidafrikaanse stad Durban. De Inkatha-leider boycot de verkiezingen tot nu toe, omdat hij vreest dat de Zulu's onder een ANC-bewind in het gedrang zullen komen. De Zulu's, die het overgrote deel van de Inkatha-aanhang vormen, willen autono mie in hun traditionele thuisland Natal. Hoewel het ANC zich aanvankelijk verzette tegen iedere vorm van indeling van Zuid-Afrika op grond van ras of tradities, is het standpunt van de partij in de laatste weken milder geworden in een klaarblijkelijke poging ook Inkatha bij het politieke proces te betrekken. ETA ontregelt treinverkeer België Brussel - Een vals bomalarm heeft gistermiddag het treinver keer in Gent, Brussel en Luik danig ontregeld. In een brief had de Baskische afscheidingsbeweging ETA tussen 16 en 19 uur bomaanslagen aangekondigd in drie Belgische stations. Die werden ontruimd en het treinverkeer stilgelegd. Maar nog vóór het tijdstip waarop de bommen hadden moeten ontploffen, werd het alarm weer afgeblazen. De ETA-brief was op de kantoren van het ministerie van binnenlandse zaken in Gent beland. Het schrijven was in het Nederlands opgesteld, met enkele niet correct gespelde Baski sche woorden en ondertekend in het Arabisch. VS wijzen Russische diplomaat uit Washington - De Russische diplomaat Aleksandr Josifovitsj Lysenko wordt uit de VS uitgewezen in de nasleep van de 'zaak-Ames'. Lysenko heeft zeven dagen de tijd om de VS te verlaten. De Amerikaanse regering denkt dat hij de eerstverant woordelijke was voor de inlichtingendiensten binnen de Russi sche ambassade. CIA-werknemer Ames werd maandag aange houden op verdenking van jarenlange spionage voor de Sovjet unie en later Rusland. President Clinton heeft een beroep op het Congres gedaan de hulp aan Rusland ongemoeid te laten. Enkele Amerikaanse politici hadden die steun ter discussie gesteld. Maar de hulp is in het belang van de VS, aldus Clinton. Voor 1995 is 2,5 miljard gulden uitgetrokken voor hulp aan Rusland. Frans parlementslid doodgeschoten Toulon - In Hyères (zuidoosten van Frankrijk) is gisteren het 44-jarige Franse parlementslid Yann Piat vermoord. Zij zat namens de regeringscoalitie UDF-PR in het Franse parlement. Piat werd door twee mannen op een motorfiets doodgeschoten, is vernomen op het bureau van de prefect. Zagreb (afp/rtr) - Het bestand tussen Kroaten en moslims in Bosnië-Herzegowina, dat sinds 12 uur gistermiddag van kracht was, is in de loop van de middag verscheidene keren geschonden. vredesverdrag tussen Israël en de PLO van septem ber vorig jaar en de vrijwel dagelijkse moordpar tijen op de bezette westelijke oever van de Jordaan die erop volgden. „Hij had het gevoel dat de Palestijnen ons allen willen doden. Daarom ont wikkelde hij zo'n grote haat. Hij wilde een eind maken aan het zogeheten vredesproces en de staat Israël redden." Volgens een kennis heeft Goldstein geweigerd gewonde Palestijnen te behandelen, toen hij in het begin van de jaren tachtig als legerarts deelnam aan de Israëlische invasie in Libanon. Dat is gemeld aan het hoofd kwartier van de VN-vredes- macht in Zagreb. De schendin gen zouden zich hebben voorge daan in Mostar in het zuiden van de republiek en Gornji Vakuf en Vitez in Centraal-Bosnië. Eerder had 'de minister van Defensie' van de Bosnische Kroaten mee gedeeld dat het staakt-het-vuren 'in het algemeen werd nageko- Het bestand beoogt onder meer de instelling van een bufferzone door de VN-troepen langs de frontlinies. Ook hebben de Kroa ten en moslims beloofd vóór 7 maart hun zware wapens van het front terug te trekken of onder toezicht van de VN te plaatsen. Vertegenwoordigers van beide partijen komen dit weekend in Washington bijeen om te praten over de vorming van een toekomstige gemeen schappelijke staat als eerste stap naar vrede in Bosnië-Herzego wina. Het Russisch parlement heeft er mee ingestemd dat er nog eens driehonderd Russische militai ren naar Bosnië gaan, ter ver sterking van de VN-vredesmacht aldaar. Rusland heeft reeds 400 militairen in Bosnië. Zij werden vorige week uit Kroatië naar de buurt van Sarajevo overgebracht om toe te zien op de terugtrek king van de zware wapens van Serviërs en moslims bij de Bosnische hoofdstad. De spanningen tussen Serviërs en de VN over de brug over de rivier de Sava op de grens tussen Bosnië en Kroatië zijn vermin derd, doordat beide partijen hebben besloten hun troepen te rug te trekken. De spanningen waren donderdag sterk opgelo pen, toen ongeveer 120 Franse militairen met zware machinege weren Nepalese blauwhelmen bij de brug te hulp schoten. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1994 | | pagina 5