Het slechte en het goede nieuws na 8 weken wet TzArBO. /aass* Van der Weg slaat plank mis Topma Aansla Palestijn DE STEM BINNENLAND Kerk (1) Kerk (2) Kerk (3) Luchtaanval i Overleven Oost-Timor Een gezond bedrijfsleven verdient beter. De Twaalf Provinciën Alternatieve geneeskunde CDA pESTEM ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 De meest trieste zin, die ik ooit gelezen heb in een hoofd redactioneel commentaar, was de conclusie in uw blad van vrijdag 18 februari j.l. naar aanleiding van een be schouwing over het dalende kerkbezoek in ons land en de daarmee gepaard gaande te ruggang in het geloof in God. De zin luidde: 'Er is ook toe komst zonder God'. Wat een totale leegte openbaart zich hierIk vraag me af of ie mand die zoiets opschrijft weet wat hij zegt. Wat voor een toekomst mag dan dan wel zijn? Want met die uit spraak impliceer je nogal het een en ander. Waarom, denkt u, lopen er zovelen rond, die geen zin meer kunnen geven aan hun leven op aarde of die zelfs overtuigd zijn rond te tollen in een adsurdistisch universum, zie onder meer de moderne literatuur. Of is de commentator daarvan niet op de hoogte De commentator maakt zich op andere momenten erg druk, nogal inconsequent, over het om zich heengrijpen- de consumentisme en over de vervaging van christelijke normen en waarden, al roept hij in dit geval opgewekt, dat ze ook zonder God al zo door gedrongen zijn in de samenle ving, dat ze hun waarde blij ven behouden. Heeft hij nim mer kennis genomen van de uitspraak: 'Als God niet be staat, is alles geoorloofd'. Kan hij met andere woorden werkelijk menen, dat je het fundament aan de waarden en normen kunt ontnemen - en dat doe je door het looche nen van God, die ze ons geo penbaard heeft - zónder dat ze daarmee zelf reddeloos de valueren, losgeslagen van hun voedingsbron als ze dan zijn En wat doet de commentator met Christus, de Zoon van de levende God, de Verlosser en Troostbrenger, die ons de ge nade heeft gebracht, zodat we in deze gebroken wereld ten minste kunnen probéren iets terecht te brengen, al schie ten we nog zo te kort, van een alle tegenstellingen en zelfs vijandschappen overschrij dende en vergevende naas tenliefde, welke uiteindelijk, óóit, zal leiden tot een nieuwe aarde, een nieuwe hemel Hij wordt mede 'afgeschaft' in de gevolgde redenatie. Maar ja, er is ook 'toekomst zonder God'. Tot slot. God Zelve zal altijd trouw blijven aan al zijn schepselen, ook al laten zij hem in de kou staan. Hij wordt door zo'n commentaar 'niet uit'&fh k!0ëfé''f geslagen. Maar dat mag voor de gelovi gen geen reden zijn om niet te reageren op de manier waar op Hij bejegend wordt, dat namelijk een verantwoorde lijk krantenman meent zijn lezers gerust te mogen stellen met 'een toekomst zonder God in plaats van ze wak ker te schudden en ze op te roepen tot onwankelbare trouw aan hun Schepper, die er Goddank voor iedereen is, voor gelovigen en ongelovi gen, maar wiens liefde wens zal zijn, dat we allemaal in Hem geloven en ernaar han delen, zodat de wereld voort kan gaan op de weg naar het uiteindelijke heil. Breda Jhr. drs. F.A. von Schmid Diep gekwetst en met mij ongetwijfeld velen van uw le zers, ben ik door de laatste woorden van uw commentaar van vrijdag 18 februari: 'Er is ook toekomst zonder God'. Niemand kan zonder God, God zij dank kan iedereen wel zonder De Stem. U gebruikt Godslasterlijke taal. Moge u de schellen van de ogen vallen en God u ge nadig zijn Ulvenhout H.M. Kleyn Dat goed nieuws geen nieuws is geldt ook wat betreft be richtgeving in deze krant om trent de onderwerpen geloof en kerk. Als je alle artikelen erop naslaat die de afgelopen maanden verschenen zijn kun je als lezer maar een conclu sie trekken, er is niets dan kommer en kwel in de ker ken. Ik vraag mij de laatste tijd steeds meer af welk effect dit heeft op kerkelijken en niet- kerkelijken. Op mijzelf heeft het een effect dat veel weg heeft van ergernis. Maar dan in de zin van: waarom alleen negatieve berichten? As er iets positiefs valt te lezen dan is dat meestal rond mensen die een feest vieren omdat "ze al zolang, hun hele leven, in de kerken werkzaam zijn. Ook vraag ik mij dan nu af: hoe hebben die mensen het zolang volgehouden Toch zeker niet door zich veel aan te trekken van negatieve be richtgeving. Bij deze zou ik dan ook voor een ommekeer in de bericht geving willen pleiten. Trekt u met papier en pen de paro chies in. Pas dan zult u ont dekken dat er ook heel veel goed nieuws te melden valt. Dan weten mensen zoals ik beroepshalve werkzaam in het pastoraat zich ook ge steund door him regionale nieuwsblad De Stem. Immers: Het Goede Nieuws, dat is pas nieuws Breda E. van Ommering De luchtaanval op de Bosni sche Serviërs is voorlopig af geblazen. Steeds wordt er één partij in ex-Joegoslavië ge doodverfd door de media als de grote boosdoener. Elk kamp heeft tot op heden ver- schikkelijke slachtpartijen aangericht. Verwonderlijk dat de granaat op de markt te Sarajevo als bij toeval ontploft op het ogenblik dat in het westen stemmen opgaan om de VN- Het kerkbezoek in Nederland loopt gestaag acheruit. troepen terug te trekken De thesis van één Servische granaat wordt in twijfel ge trokken door westerse mili taire attaché's en de Franse generaal Gallois terwijl Bou tros Ghali het rapport van de VN-vredesmacht niet ver spreidde Er werden geen ge tuigen ondervraagd en autop sie op de slachtoffers heeft niet plaats gevonden. Wie heeft er belang bij de misdaad? Sinds de jaren '70 voert Duitsland een politiek om op lange termijn Joegoslavië uit elkaar te doen spatten. De Joegoslavische hinderpaal is voor het Duitse expansionis me een doelwit geweest in zowel de eerste als de tweede wereldoorlog. Een militaire interventie van uit het westen en zogenaamd chirurgiscshe bombardemen ten Chirurgische of preciese bombardementen zijn alles behalve zo 'proper' als men het wil laten schijnenDe precisie bombardementen ge durende de golfoorlog waren niet zo precies Zelfs 'de na-'4-' zi's pochten gedurende de tweede wereldoorlog op de preciese- borrïbATdementen van hun stuka's Precies legi timeert Verder is een militaire inter ventie tegen Servië een vonk in het Balkan-kruitvat. De kans op uitbreiding van het conflict naar Macedonië, Ko sovo en Abanië en zelfs naar Griekenland en Turkije is zeer groot. De wereldsituatie is zeer gevaarlijk en lijkt in heel veel opzichten op de si tuatie vóór de Eerste Wereld oorlog. Kuitaart Luk Brusselaers Wat mij begint te vervelen is dat er zoveel aandacht aan economie en milieu wordt be steed. Over ca. 30 jaar is onze industrie ten dode opgege- schreven omdat de fossiele brandstoffen zijn uitgeput. Op steenkool. Het aardgas is dan bijna op, de aardolie is op rantsoen, de steenkolenmijnen in Limburg zijn weer geopend. De milieu problemen lossen zich dan vanzelf op! Behalve die van de steenkoolverbranding. Het grootste probleem lijkt mij dan de criminaliteit, aan gezien de mens toch ergens van moet leven, en we kun nen tenslotte niet allemaal bij de agrariërs terecht voor een baantje. Misschien kan er dan nog een uitkerinkje af? Hoe voorkom je nu dat de mensheid elkaar uitroeit om te kunnen overleven? Mis schien zijn wij toch verkeerd bezig - kunnen wij er wat aan doen? - en moeten we de jongere generatie andere waarden meegeven dan die ons in het verleden zijn aan geleerd. Wisten wij veel! De politiek zou zich daar eens mee bezig moeten houden! Breda K. Vincenten De inhoud en de strekking van het Stem-Commentaar 'Mensenrechten en handel' van woensdag 16 februari FOTO ARCHIEF DE STEM 1994 zal velen uit het hart zijn gegrepen. Vooral de eer ste zin moet denk ik iedereen aanspreken. Met name bij ve le ouderen onder ons leven nog steeds gevoelens van sympathie en vriendschap voor de volken van Indonesië. Het wegschenken van een deel van onze welvaart als ontwikkelingshulp aan onze voormalige Rijksgenoten in de Oost ontmoet begrip bij de meeste Nederlanders. Dit alles mag de regering er niet van weerhouden te pro testeren bij de regering van Indonesië tegen de ernstige schending van de mensen rechten in het geval Oost-Ti- mor. Naast Portugal is Ne derland vanwege zijn histori sche en culturele banden met Indonesië misschien wel het eerst aangewezen land voor een dergelijke stap. Het ach terwege laten van een protest omwille van economische motieven zou een kwalijke zaak zijn. Nu lijkt het recht door zee gaan niet de sterkste kant van de Nederlandse bui tenlandse politiek wanneer er hkiidelsbèlaiij*eri in het ge- ding zijn. Bij de afgedwongen voortüdL ge prijsgave van Nieuw-Gui- nea - zowat de halve wereld' was tegen ons - kon Neder land zich nog met enig recht verontschuldigen met een be roep op overmacht. Bij de voorgenomen levering van duikboten aan de bedreigde democratische staat Taiwan daarentegen had het er alle schijn van dat men veelbelo vende handelsbetrekkingen met de Volksrepubliek China heeft laten prevaleren boven het principe. (ADVERTENTIEt De nieuwe wet TZ/ARBO is nu acht we ken in werking. Op het eerste gezicht met een spectaculair resultaat: het aantal ziekmeldingen was in januari van dit jaar 44% lager dan in januari 1993. Dat gegeven blijkt in verschillende straatjes te passen. De ene woordvoerder vindt dat de wet 'dus' werkt. Een ander vindt dat prikkels zoals het inleveren van vrije dagen bij ziekte 'dus' achter wege kunnen blijven. En weer een ander conclu deert dat de werkgevers in vorige jaren 'dus' maar lukraak hebben ziekgemeld om uitkeringen binnen te slepen. Wie verstandig is stelt dit soort conclusies nog even uit en kijkt naar wat er werkelijk aan de hand is. De werkelijkheid biedt slecht nieuws. Maar ook goed nieuws. Het slechte nieuws. Veel werkgevers hebben gedacht: ik regel alles zelf wel. Daarbij hebben ze zich vaak niet gereali seerd, dat zieke werknemers nog steeds binnen twee dagen bij de bedrijfsvereniging gemeld moeten worden (wat die 44% al in een heel ander daglicht plaatst). Ze hebben ook niet voor zien, dat die bedrijfsvereniging zich direct for meel zou opstellen en controle, rapportage en begeleiding van zieke werknemers conform de wet zou eisen. Veel werkgevers zien zich nu dus met behoorlijke problemen geconfronteerd. In veel gevallen wordt de betaling van het zieken geld na de eerste twee, respectievelijk zes weken geweigerd. Andere werkgevers hebben een afwach tende houding aangenomen en de controle voor lopig aan hun bedrijfsvereniging overgelaten. Maar die hangt daar een prijskaartje per ziekte geval aan. De rekeningen vallen nu op de mat en veroorzaken in menig directievertrek ontsteltenis. Overigens, daar is van buitenaf ten onrechte de idee gewekt dat men aan de bedrijfsvereniging vastzit. Het goede nieuws. Omdat niemand anders het deed, heeft De Twaalf Provinciën eind vorig jaar een intensieve voor lichtingscampagne in de pers gevoerd. Centrale boodschap: u kunt beter direct kiezen dan te blij ven wachten. En kies dan bij voorkeur een onaf hankelijke arbodienst-. De Twaalf Provinciën. Dan hebt u één eigen team ('loket') voor: eerste-dag- huisbezoek, medisch onderzoek, risico-inventari satie, statistieken, open spreekuur en administra tieve rapportage naar werkgever, verzekeraar en bedrijfsvereniging. En dat voor een reële prijs per werknemer per jaar voor het all-in basispakket. Die kosten financiert u moeiteloos uit uw bespa ring op de ziektewetpremie en lager verzuim. Veel bedrijven en organisaties hebben die boodschap goed verstaan en zijn daarom met De Twaalf Provinciën in zee gegaan. Het goede nieuws is dat er nu al (harde) positieve resultaten te melden zijn. De aanpak verloopt naar ieders tevredenheid en heeft het gewenste effect. Zowel micro als macro, want De Twaalf Provinciën blijkt wel degelijk een realistisch perspectief te geven op terugdringing van het gemiddelde ver zuimpercentage met twee procentpunten, met name door het eerste-dag-huisbezoek. Onze missie is dus aan het slagen. Het telefoonnummer is 06-320*230* 02 en geen bedrijf of organisatie is te klein, te groot of te ver weg voor ons. Landelijke Arbodienst N.V. Lange Voorhout 3, 2514 EA Den Haag (070-3308080). Regiokantoor Breda: 076-251717. De Twaalf Provinciën werkt samen met de Nationale Nederlanden, AEGON, Goudse Verzekeringen, Stad Rotterdam, Delta Ooyd en Nieuw Rotterdam. U kunt zich ook wenden tot uw assurantieadviseur. De Nederlandse handelsdele gatie, waaronder staatssecre taris Van Rooy, heeft zich, zo lijkt het, weinig gelegen laten liggen aan de hardnekkige geruchten omtrent een bloed bad onder vreedzame beto gers op het Plein van de He melse Vrede. Heeft men daar bij, om de Chinese autoritei ten niet te ontstemmen, hun lezing dat slechts één persoon zou zijn omgekomen, ge makshalve voor zoete koek geslikt? Misschien kon men niet anders zolang een onpar tijdig onderzoek de waarheid niet aan het licht heeft ge bracht. Het zou allesbehalve fraai zijn dat onze staatsse cretaris zaken heeft gedaan met Chinese machthebbers die zich later als aperte leu genaars inzake mensenrech ten zouden ontpoppen. Een vergelijkbare situatie doet zich voor met betrekking tot Oost-Timor. De officiële berichten van Indonesische zijde omtrent het bloedbad op het kerkhof van Dili (eerst 19 doden, later 50) moet men vooralsnog als waarheid aan nemen. De bewering door de filmer Stahl en de journalist Pilger, als zouden later nog tenminste zestig overleven den in een ziekenhuis zijn omgebracht, noemt de Indo nesische minister Ai Aatas, volgens een persbericht, per tinent onjuist (overigens een wat dubieuze uitspraak). Een deskundig en onpartijdig on derzoek is hier wel het minste wat Portugal, Nederland en de VN zouden moeten eisen en desnoods afdwingen. De bevolking van Nieuw Gui nea heeft zich destijds na een kort Indonesisch interim-be stuur onder toezicht van de VN, voor de vorm althans, in een volksstemming kunnen uitspreken vóór of tegen aan sluiting bij de Republiek In donesië. De bevolking van Oost-Timor heeft minstens zoveel recht op een dergelijk- ke procedure, maar dan beter en in alle vrijheid voorbereid. Recente berichten (De Stem 21 febr.) over contacten tus sen de regeringen van Portu gal en Indonesië wekken de hoop dat een vrij en onafhan kelijk, of minstens autonoom, en vóór alles gelukkig Oost- Timor, toch nog in het ver schiet ligt... Strijbeek W.v.d.Hout Zo af en toe verschijnt er een 'herdelijk schrijven-vanuit de medische wereld om de gewo ne mens te waarschuwen te gen alle andere vormen van geneeskunde dan 'reguliere geneeskunde'. Zo verscheen er in De Stem vsn 16 oktober 1993 een artikel over het boek van de vrouwenarts Cees Ronckens onder de titel 'Aternatieve geneeskunde is moderne kwakzalverij'. In de Stem van 17 februari j.l. verscheen er weer een artikel van Hans Rube: 'Gevaar al ternatieve geneeswijze onder schat'. Dit naar aanleiding van een aantal artikelen in het tijdschrift voor genees kunde. Drie deskundigen la ten ernstige waarschuwingen horen: „Te weinig wordt be seft dat alternatieve genees middelen schadelijk kunnen zijn." Deskundig ben je als je door beroep of studie bijzon der bevoegd bent tot het be oordelen van een zaak. In dit geval de homeopathie. Nu zit dit als alternatieve geneeswijze niet in het stu diepakket van de artsenoplei ding en in het algemeen we ten artsen daar dan ook wei nig vanaf. Dit is ook duidelijk als zij het hebben over gevaar van de alternatieve genees kunde. In deze geneeswijze steekt namelijk bij normaal gebruik helemaal geen ge vaar. En laten we nu heel eerlijk zijn: er zit meer gevaar in de medicijnen van de regu liere geneeskunde dan in die van de alternatieve genees wijze. Daar komt medicijn vergiftiging praktisch niet voor. Er wordt wat smalend gesproken over 'wonderdok ters' die niet geregistreerde geneesmiddelen gebruiken en soms met fatale gevolgen. Dit is gewoon klinkklare nonsens en een kleinerende manier om alles wat niet in de artsenop leiding zit en waarvan zij dus weinig van af weten, onder tafel te vegen. Het klinkt wat beangstigend als een inspecteur van de volksgezondheid als dr. B. Strieker de leek waarschuwt met: „Het is een treurige ca talogus van hoop en vrees, van acupunctuur bij astma, knoflook bij hart- en vaat ziekten en maretak of aman- delpit bij kanker." Dit is zo uit zijn verband gerukt dat we alleen maar kunnen zeg gen: de man weet niet waar over hij spreekt. „Alterna tieve genezers die falen kun nen strafrechtelijk nauwelijks worden aangepakt," stelt hij. Ik denk dat dit bij artsen net zo moeilijk is. Verder vermel de deze inspecteur: „Daar naast bestaat zelfs de moge lijkheid dat bepaalde prepa raten gifstoffen bevatten. Hoe is het mogelijk dat een man in zo'n functie over het hoofd ziet dat er in de medicijnen van de reguliere geneeskunde haast geen preparaat te vin den is zonder gifstoffen. Als er al een gifstof wordt gebruikt in de alternative ge neeskunde zoals bijvoorbeeld slangengif, dan is die zo ver dund dat er van gif geen sprake meer is. As je als arts schrijftr „Aternatieve ge neeskunde is moderne kwak zalverij" dan is dat net zo'ri veralgemening als dat je zou schrijven: „Atsen maken fouten". Breda R. de Beer Volgens de laatste prognose herstelt het CDA zich enigs zins van haar terugval. Dit bericht heeft mij niet weinig verbaasd en verontrust. Het zou immers wel eens heel Le*ersreag op De Sten! Br,even voor h9?d h0,lldi9ondeZl> £e" 6«'ef mag niet7en ™Znb'«< '^cnrvoori 'n te korten en ^werken stanf'ehetmet^ standpunt eens is. goed en duidelijk voor dit land en voor het CDA zelf zijn, als uit verkiezingsuitsla, gen mocht blijken, dat men- sen, die christenen heten te zijn dan wel met de christelij ke politiek instemmen, het niet langer pikken, dat minst draagkrachtigen in on- ze samenleving alsmaar en bij voortduring het slachtoffer van bezuinigingen wo die mede door een zich chris. telijk noemende partij wor den voorgesteld. Was het de lijstaanvoerder van het CDA niet, die eerste de bevriezing van de aow voor de komende vier jaar aankondigde? Wat dit voor veel mensen met aow-uitkering zonder of met een gering pensioen betekent, wordt kennelijk nauwelijks beseft. Kreten, als werkgele genheid, arbeidsproduktivi. teit en toekomstbeleid, die door Brinkman c.s. steeds weer in de mond worden nomen, zeggen deze mensen waarschijnlijk al even weinig als zijn vage toezegging, dat hen wellicht een tegemoetko ming in de vorm van pre mievermindering ziektekos ten zal worden toegekend. Dit is immers nog minder dan een doekje voor het bloeden. De harde waarheid is, dat 'eerlijk delen', de verkie zingsslogan van het CDA weleer, tot een regelrechte leugen en vulgair kiezersbe drog is verworden en dat nie mand, kennelijk ook christe nen niet, ook maar -één cent van hun welvaart willen prijsgeven ten behoeve hen, die de dupe van onze 'sociale' politiek zijn gewor den of dreigen te worden. In onze samenleving, waarin alle kosten voor levensonder houd en maatschappelijk functioneren alsmaar en ophoudelijk stijgen - deÉ eens aan de absurde forse stijging van telefoonkosten per 1 april a.s. - worden de minima :anplgnpgpl ,-Jiet kind van de politieke rekening. Hen wordt straks dor het bestaansrecht en ook nog de communicatie met ande ren ontnomen, dank zij c anderen CDA-politiek. En Telecom zorgt intussen voor eigen winst ten van haar cliënten. In bijbelse termen heet dit alles: 'Dit volk eert Mij de lippen, maar hun hart is ver van Mij'. Breda A.W. van Mil Door Harry Coerver Hebben ze een streepje- voor, de buitenlanders? Pik ken ze onze banen af? De groeiende werkloosheid en de steeds hogere aantallen immigranten maken de vooroordelen tegen buiten landers alsmaar groter. Er is behoefte aan een zonde bok. In sommige kringen zijn de antwoorden erg voorspelbaar: Ja, buitenlanders hebben een streepje voor en ze pikken onze banen af. Maar soms verrassen prominenten uit politiek of vakbeweging met hun opvat tingen. Deze week was het Bé van der Weg, de voorzitter van de Industriebond FNV, die de aandacht trok. Hij hield woensdag een rede voor de ver bondsraad over allochtonen op de arbeidsmarkt. Eigenlijk had hij daar willen zeggen dat allochtonen op de arbeidsmarkt niet voorgetrok ken moeten worden ten koste van andere zwakke groepen in de samenleving. Het kwam er niet van. FNV-voorzitter Johan Stekelenburg greep in en Van der Weg nuanceerde zijn speech. In een eerder versprei de versie echter stond de oor spronkelijke tekst nog te lezen. En die zorgde voor de nodige commotie. Stekelenburg had Van der Weg voorgehouden dat het juist FNV-beleid is om allochtonen voorrang te geven op de ar beidsmarkt. Dat dit zelfs hard nodig is, vanwege de achter standspositie van die groep. In zijn daadwerkelijk uitgespro ken speech verklaarde de voor zitter van de Industriebond dat positief voorkeursbeleid voor allochtonen „de eerste tijd ze ker nog nodig zal blijven". Maar wat Van der Weg uitein delijk ook zei, het signaal, het verkeerde signaal, dat overge komen was luidde: Buitenlan ders worden ten onrechte en ten koste van Nederlandse werklozen bevoordeeld. De voorzitter van de op een na grootste FNV-bond wijst het idee af dat er iets extra's ge beurt om werkloze immigran ten aan werk te helpen. Daar is echter niets verkeerds aan. Het is gelukkig zo dat er in ons land extra aandacht is voor de zwaktsten. Sommige groepen krijgen daarom voorrang. Er zijn tal van projecten en maat regelen om zwakkeren, zoals langdurig werklozen, jongeren of herintredende vrouwen aan werk te helpen. En zo is er soms ook speciale aandacht voor allochtonen. Positief voorkeursbeleid voor allochto nen gaat dus niet ten koste van andere zwakke groepen. Het beleid voor die groepen blijft bestaan. Maar je kunt redeneren: een baan voor een allochtoon is er eentje minder voor een au tochtoon. Inderdaad, maar pas op het moment dat een allocht oon evenveel kans maakt op werk als de gemiddelde Neder lander, is dat ook een eerlijke redenering. Zolang dat niet zo is, blijft het een zwakke groep waarvoor je iets extra's mag doen. Waar hebben we het eigenlijk over? Wat stelt het voor, dat positief voorkeursbeleid voor allochtonen. In cao's is er zó weinig van terug te vinden dat Karin Adelmund, de vice-voor- zitter van de FNV, dat gemis enige tijd geleden nog aan de kaak stelde. Het zou mooi zijn als de maat regelen om allochtonen aan het werk te krijgen werkelijk zo goed aansloegen dat er i was voor de ongerustheid a li Van der Weg. De werkelijkheid ziet heel anders uit. De werk loosheid onder allochtonen is vele malen hoger dan die onder Nederlanders. Drie jaar geleden werkgevers en werknemers de Stichting van de Arbeid af om binnen enkele jaren 60.000 banen te scheppen voor de bui tenlanders. De resultaten wa ren bedroevend. Zó bedroe vend dat het Kamerleden van WD, D66 en Groen Links lak; te om een initiatiefwet parlement te loodsen die bewerkstelligen dat vers meer allochtonen men. Deze 'Wet bevorderinf arbeidskansen allochtone» verplicht werkgevers ieder ja® openbaar te maken hoeveel al lochtonen ze in dienst hebben In een tijd van oplope» werkloosheidscijfers is het voor de voorzitter van een bond in derdaad moeilijk om aan ai» achterban uit te leggen dat een werkloze allochtoon nog minder kansen op werk dan een werkloze Nederland»' En dat daarom positieve discri minatie bitter hard nodig is- Een onderzoek van de Erasffl® Universiteit in Rotterdam toonde onlangs aan dat eender dé van de werkloosheid c" allochtonen te wijten is negatieve vooroordelen werkgevers. Een extra reden waarom ju® allochtonen aan werk geholp6 moeten worden, heeft te mak»1 met integratie. Aleen wie «I de arbeidsmarkt meedraag kan goed integreren in de h derlandse samenleving. groter wordende groep allo® onen die aan de kant staat. een bijzonder grote bedreigt», voor de toekomst van het la" Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het openb; nisterie in Brussel he topman van Belgaci Belgische PTT, in st< beschuldiging gestel gens het aanzetten tucht en prostitutie. E een gerechtelijk on< tegen het autonome heidsbedrijf dat sel exploiteert en ook aangesproken op de On{ Van onze correspondente 1 Oost-Jeruzalem - „Ik plotseling hoorde ik s in mijn arm en was vn zag ik een man in Isra rond schieten. Een an aan. De soldaten dede Husni Issa A Rajabi 42-jarige inwoner van H ligt kermend in het Mok ziekenhuis in Oost-Jeru De kogel, op hem afgevu de Ibrahimi-moskee, nog arm. De doktoren, over hebben hem nog niet k opereren. Om hem heen tientallen gewonden en opgewonden lieleden. Een chaos van rouw en woede, die zich h daar ook tegen de journ; keert. „Waar waren jullie jaren?" schreeuwt ons een vermoeide arts op de eerst pafdeling toe. „Wat hebbe lie verhalen geholpen? De li's blijven ons vermoordenl Haat Tientallen doden en gew zijn al binnen gebracht belangrijkste Palestijnse z huis. De ernstige slacht van de aanslag in Hebron ochtenduren en de tientall wonden van de incidenten Tempelberg in Oost-Jeru later. Vele honderden Palestijne er, in en om het zieke Gillend en schreeuwend t als er weer een slachtoffer veert. In hun ogen is de woi de haat te lezen, die de roi de tientallen Palestijnse en de pijn om de gewone boven gaat. Spontaan In een spontane uitbarstir protest zijn de tientallen d den Palestijnen die rondo middaguur in de El Aksa kee op de Tempelberg in Jeruzalem hadden gebedr straat op gegaan. Schreer en stenen gooiend naar de ten en de politie-agenten. Bij de Damascus-poort, n van de Tempelberg, komt i felle incidenten. Agentr paard, met getrokken pi, rijden in op de zwarte v dragende demonstranten. De traangasgranaten die v tot tijd in de menigte w geworpen, zorgen alleen voor nog meer opwinding lende vrouwen met rood bloede ogen schreeuwen e gen in afschuw op de Mannen en jongens zwer naam van Alah met onze en bloed onze doden te wre Gesloten Hebron en de dorpen in de omgeving zijn vanaf de oc nren tot 'gesloten milita bied' verklaard. Een gebrr ke maatregel om journalu Den Haag (anp) - Het bad in Hebron mag i toe leiden dat de vre derhandelingen tussen ®n de Palestijnse dingsorganisatie PLO loPen. „Daar is niemai gebaat," zegt H. Hirf van het in Den Haag gde documentatiece voor Israël, het Cidi. De aanslag in de moske rot der Patriarchen zal mende weken de betrel tussen Israël en de PLC °P ae proef stellen. Op sere termijn zou het vre n er echter door versne nen worden, doordat e Yan de kolonisten, smv,e®ei^Stan^ers van ne1 de ioC+es in Israël, ernstig ueis toegebracht. de hel •t

de Stem | 1994 | | pagina 4