Gameboy van vlees en bloed ITEM )E STEM 'Ik was te laf om totaal te weigeren' Jongeren gezocht De Vierkante Decimeter Wie durft? iprijs). liet het ons na de [ertentie t/m 26 n: Gratis telefoonsex voor vrouwen: 06-4311 Mannen bellen: 06-9596 D 0 0 0 0 0 0 0 i 0 0 0 ATEN. aktte gluurd haar <nul, ik x is!" 60 56-9716 16-9894 56-9713 56-9635 56-9718 032500 I032592 iannen) Spannend, sensatie, kost niks! ƒ1,- p.m. (uitsl. mannen) jetalen. Voor toezending contante betaling kunt u giro- of bankoverschrij- girokaart. Advertenties n uitsluitend tegen con- Dit zi|n de prijzen voor uw Kleintje, inci. 17.5% BTW Door Jan Ligthart weet in de bilspleet. Klamme handen en drui pende wenkbrau wen. In een vlaag van verstandsver bijstering heb ik zes mensen meerdere malen neergeschoten en dodelijk verwond. Ben er zelf ook niet ongeschonden vanaf ge- bomen: 29 schotwonden, waar van zes eigenlijk fataal. Waar ben ik in hemelsnaam mee bezig geweest? Laserquest heet de rage in Utrecht. Elders hebben ze er andere futuristische namen als Space Race aangegeven. Maar het spel is hetzelfde. Bouw een grote ruimte om tot een soort labyrint met hindernissen, trek spelers een pak met speciale sen soren aan, duw ze een 'laserpis- tool' in handen en laat ze in het halfdonker een schijngevecht met elkaar voeren. Degene die volgens de computer het vaakst doel treft en bovendien zelf het minst wordt geraakt, is winnaar. Een soort Ezeltje Prik dus. Nau welijks iets om opgewonden over le raken. Een half uur geleden liep ik dan ook broodnuchter een donkere, rokerige ruimte binnen. Vanaf dat moment sloeg mijn verstand op hol en namen primitieve instincten het over. Sluipend door smalle gangetjes, loerend door openingen in mu ren, schoot ik op alles wat uit de mist tevoor schijn kwam. En nu sta ik verdwaasd na te hijgen aan de bar. „Spannend, hè," lacht Dokter Rosbief. De druipnatte fotograaf, zojuist nog een van mijn teamgenoten, kijkt hem met grote ogen aan. „Alle Jezus, dat kun je wel zeggen." Hij eindigde vijftiende en laatste. Kiekjes schieten gaat hem ken- nelijk beter af dan mensen neer knallen. De beste schutter van Utrecht is zonder twijfel Dokter Rosbief. Zijn echte naam luidt Paul Ivko- vich en hij is de uitbater van Laserquest, de shoothall die in Utrecht is ondergebracht in een oud badhuis. Het bedrijf heeft ook vestigingen in Hengelo en Rotterdam en opent binnenkort zaken in Eindhoven en Nijme gen. Twee concurrenten hebben el ders in het land vijf vestigingen, terwijl een derde concurrent in maart een nieuwe hal in Tilburg opent. En dat allemaal binnen zes maanden tijd, waarmee wordt bewezen dat de shoothalls razendsnel aan populariteit win nen. DEEL ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 Van alle kant klinkt het geluid van lasergeweren. FOTO MARC BOLSIUS Sinds Laserquest in oktober open ging, zit de hal vooral 's avonds en in het weekeinde vol met scholieren en studenten. Maar ook personeelsverenigin gen. „De tijd van bowlen en steengrillen is echt voorbij," ana lyseert Dokter Rosbief. „Dit wordt het helemaal. En er zijn tal van variaties mogelijk." Dokter Rosbief somt er een paar op: Terminator, Dracula, Fran tic, Sniper en Coyote. „Je kunt bijvoorbeeld de directeur in een Draculapak de arena insturen. Het personeel gaat dan op jacht. Doden ze Dracula, dan hebben ze het kwaad uitgeroeid. Maar als de directeur een personeels lid vaak genoeg raakt, verandert die ook in een vampier. Dan wint het laatst levende perso neelslid. Die eliminatie-spelletjes vind ik zelf het leukst." Aan de simpelste variant mag ik meedoen. Twee teams van zes spelers, de groenen en de roden, spelen tegen elkaar met als enige doel de ander zoveel mogelijk te raken. Wie geraakt is, zo wordt vooraf uitgelegd, kan zes secon den niets doen. Op mijn 'gun' kan ik zien wie mij heeft neerge schoten. The Missionary bijvoor beeld, of Seal One. Dan worden we de donkere are na ingestuurd. Dikke rooknevels, nodig om de rode laserstralen zichtbaar te maken, belemmeren het zicht. Het enige licht komt van kille 'blacklight'-lampen. Aan de lampjes op hun pakken zie ik of mede- of tegenstanders voorbij sluipen. Aan alle kanten schettert het zenuwachtige ge luid van de lasergeweren. Uit grote boxen aan het plafond klinken kraaiegeluiden, voet stappen en overscherende vlieg tuigen en helikopters. Rode la serstralen priemen in mijn rich ting. Ik voel me alsof ik in een vleesgeworden Gameboy ben te rechtgekomen. Twintig minuten lang loop, sluip, kruip ik door de catacomben. Af en toe kom ik een teamgenoot tegen. 'Terugtrekken! Terug trekken!' wordt me toege schreeuwd. In een doodlopende nis, achter een stuk kippegaas, steken torso's van etalagepoppen uit een bak zand. De poppen lijken hevig te bloeden. „Cowboytje spelen waarbij de computer de stand bijhoudt," zo omschreef Ivkovich vooraf 'zijn' spel. Als ik naar buiten loop, komt die omschrijving niet in mijn gedachten voor. Spannend was het. Maar leuk? Hoe langer ik er over nadenk, hoe minder toepasselijk dat woord lijkt. Daarvoor lijkt het spel toch net iets te veel op een 'Bosnië-Look-A-Like-Contest'. Maar het is wat de gek ervan vindt. DONKERE volle vrouwen 1 gpm. 06-320-324-02. Primitieve driften! CODESEX! keus uit: porno live, hetero, sm, homo 06-340-320-50 (50 cphm) GEKO Service. Girls en boys. Escort en striptease. 01650-53859. Meisje gevr^ 18.68 24.91 31.14 37.36 43.59 49.82 56.05 62.27 De Vierkante Decimeter van deze week is gevuld door Paul Oomen uit Breda. 'Ik vind var- kensmest zo stinken en die mest is ook schadelijk voor het milieu. Boeren doen altijd heel veel varkens in een klein hok je. Dat is toch zielig! Die bees ten krijgen ook speciaal voer. Dan worden ze vlug groot en dik. Nou daar ben ik het niet mee eens. Varkens hebben ook gevoel,' aldus Paul in zijn toelichting. Hij krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. ragAzzi aan huis bij Kees van Houten S0L Filmprodukties in Breda is ®Pzoek naar jongeren van 16 en jaar die de hoofdrollen moe- i-a gaan spelen in twee tv-films. e eerste film gaat 'De klas als eatn heten en gaat over jonge- jjen die een eigen radiozender eginnen. De tweede film heeft ais Werktitel 'De andere kant van e tunnel' en brengt de lotgeval- y11 van drie jongeren in beeld, voor de rollen zoekt SOL Film- Produkties, twee Nederlandse e,sjes, drie Nederlandse jon- j=ens, twee Marokkaanse jongens Ltl een Indonesisch meisje. Wie belangstelling heeft, moet voor 18 maart per brief reageren. In die brief moeten hobby's, eventuele muzikale of toneeler varing en schoolopleiding wor den vermeld. Verder moetje een recente pasfoto meesturen. Je moet beschikbaar zijn in de maanden mei en juli, want dan vinden de opnamen plaats. Brieven kun je sturen naar: SOL Filmprodukties, postbus 1032, 4801 BA Breda. Enkel degenen die voor een auditie in aanmer king komen, ontvangen bericht. gl Door Angela Copier et is allemaal wel ÊJt erg negatief, hè," Mverontschuldigt m Kees van Houten jP» (21) uit Prinsen beek zich een aan tal keren tijdens het gesprek. Die brief die hij naar ragAzzi stuurde had hetzelfde probleem. Kees schreef dat hij net klaar was met zijn vervangende dienst en daar had hij nog wel het een en ander op aan te merken. „Ik ben principieel tegen de dienstplicht. Ik vind het een vorm van vrijheidsberoving. Ik ben sowieso tegen het leger. Het is een instelling waar bloed aan kleeft. Voor mij stond het dus vast dat ik zou gaan weigeren," vertelt hij. Direct na het behalen van zijn Havo-diploma, in de zomer van 1992, had Kees eigenlijk zijn bur gerkloffie moeten inruilen voor het legergroen. Als dienstweige raar moest hij een keuze maken: of hij werd totaalweigeraar of hij kon vervangende dienst doen. Totaalweigeraars belanden meestal in de cel. „Ik had eigenlijk totaal willen weigeren, omdat ik vind dat je met een vervangende dienst toch meedraait in het systeem. Maar ik was te laf om totaal te weige ren," zegt hij nu. Kees diende dus een bezwaar schrift in bij het ministerie van defensie en vroeg om een ver vangende dienst. „Vervolgens moest ik voor een commissie van drie mannen komen. Een domi nee, een psycholoog en iemand van het leger bekijken dan of de dienstplicht echt onoverkomelijk voor je is." November 1992 begon voor Kees zijn 'diensttijd'. Via de da tabank van het ministerie had hij werk gevonden bij een informa tiecentrum voor volkscultuur in Utrecht. Hij werd administratief huishoudelijk medewerker. „Ik wilde eigenlijk altijd al een kan toorbaan, maar dit viel tegen. Je bent de laagste in rang en je wordt behandeld als een num- Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotograferen en met je te praten. Wie een verslaggever en fo tograaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerkelijke inzending uit. Ik ben er trots op dat ik voor mijn er nu misschien wél voor kiezen om mer. Ik zat daar omdat ik was opgekomen voor mijn principes, maar dat werd niet begrepen. Je bent een goedkope werkkracht en je moet eigenlijk blij zijn dat je op die manier van je dienst afkomt," begint hij zijn relaas. Volgens Kees is hij niet de enige die zich tijdens zijn vervangende dienst 'gebruikt' voelde. Hij heeft ruim een jaar in een pen- principes ben gaan staan, maar ik zou totaal te weigeren. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP sion gewoond met 'lotgenoten'. „We praatten er veel over. Ie dereen had eigenlijk hetzelfde gevoel. Je wordt uitgebuit op grond van je principes." Ook de omgeving van Kees rea geerde niet altijd positief op zijn besluit om dienst te weigeren. „Mijn moeder zag wel een goede toekomst in het leger. Ik denk dat de rest van de familie er ook niet zo blij mee was. Het ergste was als ik in de bus zat met dienstplichtige militairen. Als die je ov-kaart zagen, kreeg je van die reacties als 'die is lid van het mietjespeloton'. Maar daar leer je boven te staan." Toch wil Kees niet alleen maar de negatieve kanten benadruk ken. „Alles bij elkaar heb ik de tijd van mijn leven gehad. In het pension heb ik vrienden voor het leven gemaakt. Het pension werd door het ministerie van defensie betaald, maar er klopte niets van. 's Morgens bij het ontbijt kreeg je een stukje be schimmelde kaas en de spinazie werd drie dagen opgewarmd. We hebben een paar keer een brand brief naar Den Haag gestuurd, maar dat haalde niets uit. We hadden recht op huisvesting, maar geen recht op klagen. Dus gingen we iedere dag met z'n allen naar de kroeg." Sinds kerstmis is Kees nu op zoek naar een echte baan. Hoe wel hij achteraf met gemengde gevoelens terugkijkt op zijn tijd als 'dienstplichtige', heeft hij ner gens spijt van. „Ik ben er trots op dat ik voor mijn principes ben gaan staan, maar ik zou er nu misschien wél voor kiezen om totaal te weigeren." 0 0 1) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw 7) Let the beat control your body - 2 Unlimited 2) Never alone - 2 Bros on the 4th Floor 3) All for love - Stewart, Adams Sting 4) The sign - Ace of Base 6) Anything - Culture Beat 5) La solitudine - Laura Pausini 9) Return to innocence - Enigma (19) It's alright - East 17 (18) I wanna dance - Melodie MC (10) Babe - Take That (15) Amazing - Aerosmith 8) Twist and shout - Chaka Demus Pliers (11) Doop-Doop (17) Onderweg naar morgen - Ruth Jacott (31) Whoomp there it is - Tag Team (20) 't Wurd tied - Normaal (26) Take control - DJ Bobo (25) No time 2 waste - T-Spoon (14) Dream on - Aerosmith (32) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen (12) Is it love - Twenty 4 Seven (33) Praat geen poep - Dingetje (35) Africa - Dynamic Base (13) Wild world - Mr. Big Move on baby - Cappella (23) Tutti di nono - C'est Tout (34) Cornflake girl - Tori Amos (40) It's a loving thing - C.B. Milton (24) Give love a try - Indigo Get away - Maxx (16) I got you babe - Cher with Beavis Butthead (44) The sun - Valensia Breathe again - Toni Braxton (22) I'm in the mood - Cece Peniston Rock and roll dreams come through - Meatloaf Quireme mucho - BZN (30) For whom the bell tolls - The Bee Gees (28) Everyday - Phil Collins (48) Something in common - B. Brown W. Houston (47) Teardrops - The Radio's (45) Skip to my lu - Lisa lisa (43) (Who?) Keeps changing... - South Street Player Without you - Mariah Carey (38) The great escape - Marillion Cannonball - The Breeders Dirty dawg - NKOTB (21) I got a man - Positive K Things can only get better - D:ream (27) Pizza lied - André van Duin Stichting Mega Top 50 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229,4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1994 | | pagina 43