Verbod op export van varkens Gratis Kinderstoel I e partijen Nederland telt 25.000 illegale arbeiders In Italië blaasjesziekte geconstateerd bij Nederlandse dieren de stem 2000 mensen herdenken Februaristaking n t u Philips: Zo nodig ook werken op zaterdag deStem 6 Haast geboden 6 Vriendenclub' wil pitbulls bevrijden BINNENLAND A3 Welcome COMMENTAAR ft k p 'CD'er wil gewoon raadslid zijn' KIEZINGEN 'Meer migranten in gemeenteraden' 'CD A-rekening komt nog' Gereformeerde Bond: 'Wijs kerkenfusie af Moeder Chinees kind aangehouden DAG 26 FEBRUARI 1994 A2 .Éi 0 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 udan en Afghanistan de ranglijst van gheid aan. foto ap een die signalen in de gaten houden arna en ook nog op het juiste moment etter ingrijpen? een „Veel zal via de Verenigde Na- iteit; ties moeten gebeuren, anders ge- iseh, beurt het helemaal niet," aldus Schmid. „De VN zijn echter eer ter- organisatie met een dure bu- pas reaucratie van dertigduizend 'ct al mensen waarvan velen via nepo- ani- tisme op veel te hoge posities ijl er zijn beland. De VN hebben grote een schulden en zijn sterk gepoliti- eten seerd. Toch is er geen alterna- et al tief." Nu de uitkomst van het winkelen bij het CPB bekend is, probeert iedere partij ook zijn eigen aankopen onder de aandacht te brengen, ook al lijkt het veel op elkaar. De WD slaat zich op de borst voor het aantal banen, de PvdA wijst op de combinatie van werk en koopkracht ('Ons resultaat is voor aow'ers beter dan dat van de WD') en Groenlinks benadrukt alleen de koop kracht, die voor de minima helemaal is gegarandeerd. Van Mierlo van D66 kan niet meer uitstoten dan dat het 'alle maal veel op elkaar lijkt'. Als het 3 mei is geweest en de formatie van een nieuw kabinet op gang komt ligt het CPB-boek nog op de stape. naslagwerken, maar wel helemaal on deraan. En iedere keer als de nieuwe coalitie iets anders doet dan de afzon derlijke partijen wilden - dat gebeurl snel als er compromissen uit de bus komen- voldoet het rekenwerk van Zalm niet meer. Hij gaat gewoon weer aan het werk in zijn macro-economi sche supermarkt, die dan openstaat voor de formateur en zijn onderhande lingspartners. niet Itje is uit- n ge- egen- st het •agen. itie is an de e be lt de lechts ■s, in rijfde, an de e ge- een et be- dsni- rante- of het n van ande zelfde in te- voor- mende halve 90 het nu de ers de n zou d kun- oor er- ins de ld dat e helft moet ;en dat stem- rspeelt jaar te n/haar iet ge- uurlij k ;en de- dan de aat af- nenade inenuit >t voe- Haar rdigers leiding komen (nog minder) naar de wensen van de bevolking te luisteren en dat leidt tot ver groting van de afstand tussen kiezers en gekozenen. Boven dien maakt het inboeten op een levende democratie de weg vrij voor krachten die geen besef wensen te hebben van de grondslagen van onze democra tie, voor de meest basale nor men van fatsoen en beschaving en die de lessen van de geschie denis aan hun laars lappen Wie zo'n samenleving niet wil, maakt hoe dan ook woensdag de gemakkelijke gang naar het stembureau om de hoek en stemt, uit protest tegen extreem rechts, op partijen die - we"5 beleid zij ook voorstaan of uit gevoerd hebben - in elk geval een beschaafde samenleving 'n stand wensen te houden. Burgemeester Havermans van Den Haag zegt het in de met het oog op de raadsverkiezin gen huis-aan-huis verspreide Stadskrant als volgt. „We kun nen wel zeggen dat we met de politiek niets te maken hebben, maar de politiek heeft wel alles met ons van doen. De politie* neemt beslissingen over de stad, maar ook over zaken die ons rechtstreeks aangaan. Thuisblijven is een verkeeT; signaal aan de politiek èn <j samenleving. Thuisblijven 1 ook een slag in het gezicht va al die burgers die zich op vrij willige basis inspannen. Die la ten we als we thuisblijven in 0 kou staan." pen Haag (anp) - In acht v0or illegale arbeid gevoelige branches werken circa 25.000 illegale buitenlanders. Dat concludeert het Nederlands Économisch Instituut (NEI) jn een onderzoek, waarvan de uitkomsten gisteren door de ministers van Sociale Zaken en Justitie naar de Tweede Kamer zijn gestuurd. Van die 25.000 zit ruim eenderde in de horeca en krap eenderde in de agrarische sector. Op basis van gesprekken en enquêtes komt het NEI tot de slotsom dat in de horeca 1 tot 7 procent illegalen werkt, in de looncon- fectie 7 tot 43 procent en in de landbouw 2 tot 17 procent. Nauwkeuriger ramingen zijn niet mogelijk. Uit diepte-intervieuws is het NEI gebleken dat met name in de metaal het verschijnsel illega le werknemer sterk toeneemt. Ook in de loonconfectie rukt de illegale werknemer op. Over heel Nederland gerekend werkt een half procent van de werknemers illegaal. De reden voor werkgevers illegalen in te zetten is verlaging van de ar beidskosten (28 procent), flexibi liteit (24 procent), en pas op de derde plaats een tekort aan aan bod van legale arbeiders (20 pro cent). Zo zien zij het tenminste zelf. De werkgevers weten nauwkeu rig aan te geven wat de reden is dat zij wel moeten werven onder illegalen: behalve de kosten gaat het om zaken als 'vies werk' (20 procent) in de landbouw, proces industrie en de metaal, of fysiek zwaar werk (10 procent, in de landbouw). Van onze redactie landbouw Den Haag - Sinds afgelopen nacht ligt de export van levende varkens vanuit Nederland stil. Alle 54 export- roamelplaatsen in Nederland zijn gesloten. Zij worden pas weer opengesteld als ze allemaal zijn schoonge maakt, ontsmet en gecontroleerd op de aanwezigheid «n het virus dat bij varkens blaasjesziekte veroorzaakt. Diezelfde maatregel geldt voor je vele honderden vrachtwagens waarmee in Nederland varkens worden vervoerd. De wagens mogen, ook voor uitsluitend bin nenlands gebruik, pas weer wor den gebruikt als ze zijn ontsmet en gecontroleerd op blaasjes- e. Deze laatste maatregel loudt in dat zeker in het begin van de volgende week de aan voer van varkens op de Neder landse slachthuizen grote pro blemen zal ondervinden. Transport ministerie van Landbouw beeft tot deze zware maatregel besloten nadat eind januari in Italië opnieuw blaasjesziekte is gecontroleerd bij twee uit Ne derland afkomstige varkens. On derzoek wees uit dat deze twee varkens behoorden tot een trans dat afkomstig was van de verzamelplaats in het Overijssel- Haarle. Op dit transport be vonden zich varkens van 23 Ne derlandse varkenshouders. Deze 13 bedrijven zijn inmiddels on derzocht. Bij 22 bedrijven is spoor van blaasjesziekte aangetroffen. Over één bedrijf wordt nog getwijfeld. Inmiddels zijn daar alle 21 varkens preven tief afgemaakt. Een woordvoerder van het mi nisterie: „Vorig jaar hebben we exact hetzelfde meegemaakt. In Italië werd blaasjesziekte aange troffen bij Nederlandse varkens, maar op de herkomstbedrijven was geen spoor te vinden. Dat leidt tot de conclusie dat het virus moet rondwaren in de ver zamelplaatsen of in de varkens- (ADVERTENTIE) N: ■ii annlrnnn van ppn hahv- Bij aankoop van een baby kamer ontvangt u naast de bestedingskorting in de maand maart een gratis kinderstoel. Aankoop babykamer vanaf 1.500,-*, kinderstoel t.w.v. max. 150,-*" uitzoeken Aan koop babykamer vanaf 2.500,kinderstoel t.w v. max. 250,-** uit zoeken. (1 per klant.) Bel voor gratis Baby Magazine: 02977-55555 peuM het GROOTSTE EN MEEST COMPLETE BABY- EN PEUTERWARENHUIS Aalsmeer Oosteinderweg 249 02977 - 55555 Rotterdam Jan Kwakplaats 20 010 - 4561299 Den Bosch Balkweg 17 073 - 424108 Zwolle Grote Voort 72 - 76 038 - 232000. DE BLOEDIGE aanslag op een moskee in Flebron heeft weer eens fMelijk gemaakt dat de vijanden van het vredesakkoord tussen Israel en de Palestijnen zich niet alleen in het Palestijnse kamp bevinden. Israëlische kolonisten en andere nationalistische ele menten hebben er even veel belang bij dat de vredesonderhan delingen in het honderd lopen. Ue Israëlische extremisten treden weliswaar minder georgani seerd op dan hun fundamentalistische islamitische tegenvoeters, j™ar kogels uit de mitrailleurloop van een enkele doorgedraaide oiorust, richten evenveel kwaad aan als de gerichte aanslagen ®nfanatieke groepen als Hezbollah en Harnas. bloedbad heeft veel woede en ontzetting teweeg gebracht emr 8 Pa'est')nen- Maar erger dan de zeer begrijpelijke heftige moties van de eerste dagen, zijn de sombere geluiden die over voortgang van het vredesproces zijn geventileerd. oorieXtrernisten schreeuwen om wraak en spreken over een lioir SS'tuat'6 die nu is ontstaan. Maar ook een redelijk gema- 'smand als de belangrijke Palestijnse leider Faisal al-Hussei- uroA Dost-Jerusalem spreekt somber over een 'incident dat de |rec|e kan doden'. dau' pr?rnier Rabin als PLO-leider Arafat moeten nu toch inzien Iplann 9er kan worden gedraald met de uitvoering van de L,Jn die in de vredesakkoorden staan. Het beloofde Palestijn- ■Gebe tuur rTl0et in Praktiik worden gebracht. l Jat niet op zeer spoedige termijn, dan zijn de hevig |cpgelaaid' 'e gemoederen niet meer in bedwang te houden. De of het zelfs al niet te laat is. Israël en de PLO lehhl" vraa9 's O" ■"ebben niet vppI tü, wagens. Vandaar de maatregel". Woordvoerder S. Dijkstra van het Produktschap voor Vee en Vlees: „Aan de ene kant is het natuurlijk ernstig te betreuren dat de export van levende var kens stil is komen te liggen. Aan de andere kant is het altijd veel beter dat de Nederlandse over heid snel afdoende maatregelen neemt om de goede wil te bewij zen aan de EU. Want als de EU zelf maatregelen neemt, dan mag je vrezen dat die altijd veel in grijpender zijn. Wij kunnen niet veel meer doen dan heel hard meewerken aan de ontsmettings operatie. Hoe eerder dit achter de rug is, hoe beter." Onschuldig Het exportverbod komt op een moment dat de varkenssector langzaam maar zeker uit een diep prijsdal klimt. Zowel de prijs van varkensvlees als van biggen trekt de laatste tijd be hoorlijk aan. De export van levende varkens en biggen heeft de laatste jaren belangrijk aan betekenis gewon nen. Wekelijks worden 50.000 biggen en 60.000 varkens levend uitgevoerd. Die handel ligt dus sinds afgelopen nacht stil. Blaasjesziekte is een besmettelij ke, maar op zich vrij onschuldige aandoening. Het grootste pro bleem van de virusziekte is dat de symptomen vrijwel niet te onderscheiden zijn van die van de wel zeer gevaarlijke varkens pest. Blaasjesziekte .brepgjt geen risico's met zich mee voor de volksgezondheid. Naar schatting tweeduizend mensen hebben gisteren deelgeno men aan de jaarlijkse herdenking van de Februaristaking bij het standbeeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam. Een stil défilé trok aan het monument voorbij, ter herdenking van het verzet van honderdduizenden Amsterdam mers tegen de jodenvervolging. Op 25 en 26 februari 1941 is daartoe massaal gestaakt. Waarnemend burgemeester van Am sterdam F. de Grave en wethouder L. Genet legden de eerste krans. Voormalig burgemeester Van Thijn liet zich vertegen woordigen door zijn echtgenote, O. Taminiau. Zij was in gezelschap van minister D'Ancona. De herdenking geldt niet langer alleen de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoor log, maar is ook een uiting van protest tegen hedendaagse uitbarstingen van racisme, antisemitisme en vreemdelingenhaat. FOTO ANP io .uöOfilJ natitin i\, i f nar>cYifnruif ph ran Van onze verslaggever Tilburg - Binnen een week wil de Vrienden club Amerikaanse Pitbull Terriër op diverse plaatsen in Nederland pitbulls uit dierena siels gaan bevrijden. Een diefstal van een pitbull, donderdag uit het Tilburgse dierena siel, is volgens voorzitter G. Kuiper van de Vriendenclub de start van een landelijke actie. Vier leden van de actiegroep 'Nationaal Pitbull Bevrijdingsfonds' haalden donderdagavond een vijf jaar oude pitbull weg, die gistermorgen afge maakt zou worden. Volgens de leider van de actievoerders, 'Anton', ging het om een vriendelijk beest. „Wij hebben de hond weggehaald om te voorkomen dat hij afgemaakt werd. De hond is nu in Frankrijk ondergebracht." Volgens hem vinden er op korte termijn in het hele land nog veel meer 'bevrijdingsacties' plaats. Hij en de andere drie actievoerders zijn gisteren door de Vriendenclub tot ereleden benoemd. Voorzitter G. Kuiper van deze Vriendenclub: „We hebben afgesproken dat we voortaan samenwerken. Wij beschikken over heel veel adressen in het buiten land waar we met pitbulls terecht kunnen. We zullen bij onze bevrijdingsacties overigens geen geweld toepassen." Volgens Kuiper telt zijn Vrien denclub ongeveer 600 leden. Mevrouw J. Kaijen van het asiel zegt er zelf ook 'moeite mee te hebben' dat de asiels de afmaak-re- geling moeten uitvoeren. „De meeste pitbulls zijn heel aardig, maar wij moeten ons aan de wet houden." Van de actie is zij wel geschrokken, maar speciale maatregelen worden niet getroffen. De Tilburgse politie beschouwt het geval slechts als 'diefstal van een hond'. „Wij proberen de daders op te sporen en aan te houden. Daarmee is voor ons de kous af." |gaan niet vee' tijd meer. Wanneer niet snel wordt gerageerd, Tgeweld vrec'esP'annen voor de zoveelste maal ten onder in Het beeld van het dronken of afwezige gemeenteraadslid van extreem-rechts dat zijn raad- stukken niet heeft gelezen is 'echt onzin'. Drs. J. Holsteyn van de vakgroep politieke we tenschappen van de Rijksuni versiteit Leiden heeft het on derzocht. Dat beeld komt uit Amsterdam waar het opgaat maar 'andere extreem-rechtse raadsleden proberen gewoon mee te doen als raadslid'. „Ze voeren op uiteenlopende agendapunten het woord, hebben soms wel degelijk stukken gelezen en be moeien zich met andere zaken, dan alleen minderheden en bui tenlanders," aldus Holsteyn. Hij bestudeerde raadsnotulen van de afgelopen vier jaar en interviewde 11 van de 14 raadsleden van extreem-rechts. „Ze vinden écht dat zij hun kiezers moeten vertegenwoor digen. Ze willen gewoon raads lid zijn en hebben er de pest in dat ze niet aan het echte raads werk in de commissies kunnen deelnemen." Extreem-rechtse raadsleden worden door andere partijen uit die commissies ge weerd. Holsteyn ontdekte dat er een aantal onderwerpen is, waar de extreem-rechtse vertegenwoor digers steeds op hameren. Zoals te verwachten spelen minder heden en buitenlanders een be langrijke rol in hun betogen. Een ander vast item zijn ste denbanden. Ze vinden volgens Holsteyn dat 'eigen mensen' eerst geholpen moeten worden'. Daarnaast hameeren ze op een zeer harde aanpak van crimi naliteit en drughandel. Ook bij lastenverhogingen voor burgers komen ze in het geweer. (Overi gens heeft het CD-kamerlid Janmaat juist gestemd vóór de wao-ingreep en vóór verlaging van de huursubsidie. Het is de vraag of dit beeld ook opgaat voor de nieuwe lichting extreem-rechtse raadsleden. Veel van de zittende raadsleden staan op de lijst voor de kamer verkiezingen en stromen moge lijk door. Dan komen er nieu welingen in de raadszaal. Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) verwacht dat het aantal allochtone raadsle den kan stijgen naar tussen de 75 en 80. Nu zitten er 47 mi granten in de gemeenteraden. De NCB gaat bij zijn bereke ningen uit van het aantal zetels dat partijen met migranten op de lijst nu hebben, de plaats van de buitenlanders op de lijst en de winstverwachtingen naar aanleiding van de voorspellin gen. De 636 gemeenteraden bieden plaats aan 10.959 vertegen woordigers. Als allochtonen evenredig vertegenwoordigd zouden zijn, zouden er van die Bolkestein FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP duizenden tussen de 600 en 700 migrant zijn. WD-lijsttrekker Bolkestein weet het zeker: na de verkiezin gen komt het CDA met een korting op de sociale zekerheid. De christendemocraten kiezen volgens hem voor soort basis- stelsel. Ook de WD is voor een basis stelsel waarbij bijna alle uitke ringen op 60 procent van het minimumloon liggen. Wie meer wil, moet zich daarvoor maar bijverzekeren. Eerst had Brinkman het over korten op bestaande aow'ers en nu is hij muisstil, aldus Bol kestein. „Binnen die partij we ten ze ook dat het zo niet langer meer kan. Maar de reke ning wordt natuurlijk pas na de verkiezingen gepresenteerd." Van onze verslaggever Huizen/Utrecht - De Gerefor meerde Bond, binnen de Neder landse Hervormde Kerk de rech tervleugel, heeft alle hervormde kerkeraden en regionale bestu ren (classes) in een brochure op geroepen om massaal de ont- werp-kerkorde voor de toekom stige Verenigde Protestantse Kerk in Nederland af te wijzen. De beoogde fusie is volgens de bond eenvoudig heilloos. Vol gende week begint de raadple ging waarbij de kerkeraden en classes hun oordeel wordt ge vraagd over de ontwerp-kerkor- de. Ds. B. Wallet, coördinator van het fusieproces van de hervorm de, gereformeerde en lutherse kerken, gelooft niet dat deze actie van de Gereformeerde Bond een extra gevaar betekent voor de voortgang van het pro ces. De kerkeraden en classes ontvangen van de synode een toelichting op de ontwerp-kerk- orde en alleen die toelichting is uitgangspunt van bespreking, al dus Wallet: andere interpretaties zijn buiten de orde. Botterdam (anp) - De Rotter damse politie heeft de moe der aangehouden van het Chinese meisje An Liang. Het gaat om een 30-jarige vrouw uit Den Haag, die volgens de politie in psychische problemen verkeert. De vrouw zit in voorlopige hech tenis wegens het onverzorgd achterlaten van haar kind. An Liang werd in december op de speelgoedafdeling van een Rot terdams warenhuis gevonden. Ze sprak geen woord Chinees of Nederlands. Niemand herkende het meisje of wist iets van haar achtergrond. De politie had bijna alle hoop opgegeven de herkomst van An Liang te achterhalen. Een tip heeft nu toch geleid tot aanhou ding van de moeder. Uit het verhoor van de vrouw, die volgens de politie ontwijken de antwoorden geeft, is nog niets duidelijk geworden over het hoe en waarom van het familiedra ma. Inmiddels is wel gebleken dat An Liang in augustus vorig jaar naar Nederland is gekomen, maar met wie en hoe is nog volstrekt onduidelijk. De techniek staat voor niets. De computer-mogelijk heden zijn inmiddels zo ver gevorderd dat eender welk beeld in eender welk decor kan worden gemonteerd. Dat kan zowel bij tv-beelden als bij foto's. In een aantal gevallen ziet u dus niet de werkelijkheid, maar de verknipte of liever gemanipuleerde interpreta tie daarvan. De mogelijkheid tot manipulatie is in handen van journalisten en van reclamemakers en hun opdrachtgevers. Kamervoorzitter Deetman heeft geprotesteerd tegen een reclamefilmpje, waarin een automerk acteurs heeft laten inmonteren in het decor van de Tweede Kamer. Deetman wil dat spotje verboden zien, omdat het volgens hem schadelijk is voor wat er werkelijk in de Kamer gebeurt. Nu is ook die werkelijkheid van Deetman dikwijls doorgestoken kaart, maar ergens heeft hij wel gelijk. Je kunt in dit computer-tijdperk steeds minder je ogen en oren geloven. Een oud Romeins spreekwoord zegt dat de wereld bedrogen wil worden en het liefste zien mensen een voorgespiegelde werkelijkheid die in simpele beelden te bevatten is. Daarom kijken ze tv en lezen ze kranten. Het 'inkleurenvan informatie is eigenlijk zo oud als de weg naar Rome. De computer maakt die kleuren hooguit nog wat flitsender. MERIJN BINNENLAND KORT 'Staat is verantwoordelijk voor moord' Amsterdam - De weduwe van de op 6 november 1993 overvallen en vermoorde Amsterdamse sigarenwinkelier André Hartman stelt de staat verantwoordelijk voor de 'beoordelingsfouten' die volgens haar hebben geleid tot de dood van haar man. Zij dringt wil dat justitie voorzichtiger wordt bij het verlenen van verlof aan veroordeelden voor geweldsdelicten. De verdachte, de 17-jarige M. B., verbleef in het orthopedagogisch centrum De Marke in Rekken. Hij keerde in oktober niet terug van een weekend-verlof dat hem was verleend. WD-voorstel: wao-boetes afschaffen Den Haag - De WD-kamerleden R. Linschoten en P. Blauw komen met een wetsvoorstel om de omstreden boeteregeling voor werkgevers, die een werknemer de wao in zien gaan, af te schaffen. Zij denken dat het CDA daar wel brood in ziet. Het CDA neigt sinds kort voorzichtig tot het schrappen van de boetes. Werkgevers ageren sterk tegen de boetes die zij kunnen krijgen. Volgens Linschoten werkt de bonus-malusregeling averechts: werknemers met een kwaal worden juist niet meer aangenomen. Oormerk niet altijd verplicht Den Haag - Veehouders die om principiële redenen hun kalveren niet willen voorzien van gele oormerken, worden daarvoor niet langer bestraft. Het Landbouwschap treft hier binnenkort een regeling voor. Daaraan worden strikte voor waarden verbonden. Bedrijven die geen oormerken willen aanbrengen, mogen geen vee verhandelen naar andere bedrij ven. De oormerkloze dieren mogen alleen worden afgevoerd naar een slachthuis. NS-medewerker verduistert een miljoen Utrecht - Een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen heeft vorig jaar een miljoen gulden verduisterd. De man is op staande voet ontslagen. Met hem is een terugbetalingsregeling getroffen. De verduistering werd ontdekt door het bureau bedrijfsonderzoeken van de spoorwegpolitie, dat medio vorig jaar is opgericht. Dit bureau heeft tot nu toe in totaal 52 gevallen van fraude en diefstal door NS-personeel opgespoord. Daarvan zijn er zes niet opgelost. 'Minderheden worden niet voorgetrokken' Den Haag - Etnische minderheden worden niet voorgetrokken. Premier Lubbers zei dit gisteren in reactie op omstreden uitspraken van voorzitter Bé van der Weg van de Industriebond FNV. „Er is geen sprake van voorrang geven aan mannen en vrouwen uit etnische groeperingen. En waar dat zo zou zijn, is dat geen overheidsbeleid", beklemtoont Lubbers. Uitgangspunt van dat beleid is alleen het wegnemen van achterstanden. „Je probeert te bevorderen dat minderheden, maar ook anderen in achterstandssituaties, een kans krijgen aan de slag te gaan." Eindhoven (anp) - Het komende jaar is er bij Philips absoluut geen ruimte voor loonsverhoging. Er moet flexibeler worden gewerkt, als het nodig is ook op zaterdag. Bovendien moeten de werknemers zelf een deel van het risico gaan dragen wanneer ze ziek zijn. Directeur sociale zaken van de Nederlandse Philips Bedrijven, mr. A. de Haas, heeft dit gisteren meegedeeld. De huidige cao loopt nog tot 31 maart. Het con tract geldt voor een kleine 40.000 werknemers. De Haas verwacht dat het perso neelsbestand in 1994 opnieuw met 'enkele procenten' zal ver minderen. De onderhandelingen over een nieuw contract begin nen volgende week. Loonruimte is er volgens de so ciaal directeur niet meer. „Er kan absoluut niets meer bij. We zullen dit jaar geen verdere loonstijgingen toelaten." Hij toonde zich een voorstander van een cao met een looptijd van twee jaar. Als de bonden daar mee akkoord gaan, zou van Phi lips in het tweede jaar het loon dan wel iets mogen stijgen. Flexibeler gaan werken is nood zakelijk, omdat ook Philips steeds nadrukkelijker wordt ge confronteerd met seizoenpatro nen, aldus De Haas. Er hoeft niet ineens voor iedereen een zes daagse werkweek te komen. „Wel moet het aanvaardbaar zijn dat er op een aantal zater dagen wordt gewerkt om pieken op te vangen, zonder dat daar iets extra's tegenover staat." Ziekte Op welke manier Philips dc werknemers wil laten meedelen in het risico van ziekte, wilde De Haas niet zeggen. Hij heeft een aantal varianten in gedachte, die hij wil voorleggen aan de bon den. „Wellicht moeten we een paar dingen in de praktijk uit proberen. Hij verwacht lastige onderhan delingen omdat de bonden alle maal een verhoging van de lonen eisen, uiteenlopend van twee maal 0,75 procent bij een twee jarige cao tot 2,5 procent bij een contract van een jaar. De Indus triebond FNV is bereid van die looneis af te zien, op voorwaarde dat Philips garandeert dat het aantal werknemers niet verder afneemt. De Haas wees dit voor stel gisteren resoluut van tafel. „Die garantie zullen we nooit geven."

de Stem | 1994 | | pagina 3