Weekend Mi Luchtgevecht boven Singapore DE STEM Griekenland is op oorlogspad. Althans, zo lijkt het. Na een handelsembargo tegen de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië, heeft Athene nu ook opgeroepen tot een olie-embargo tegen oer-vijand Turkije. En hoe zat het ook alweer met Albanië, dat in het verleden ook al menigmaal met Griekenland overhoop heeft gelegen? „We leven hier inderdaad in een regio met veel problemen die uiteindelijk een explosieve situatie kunnen veroorzaken," zegt Angolos Avgoustidis, woordvoerder van de Griekse ambassade en zelf een Grieks-Macedoniër. Maar wat het Westen als extra olie op het Balkan-vuur ziet, vinden de Grieken 'extra bluswerk'. „Jullie snappen niets van de Balkan." 'Het Westen ziet de blokkade van Macedonië als een extra vonk, wij zien het als extra bluswerk' „Wij hebben geen enkele aspiratie om ook maar enig Grieks grondgebied op te eisen' ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 E3 Door Gerard van den Broek Massaal Grieks protest in Thes saloniki tegen de Westerse erken ning van Macedonië in 1992. foto epa Macedonië: de claim op de geschiedenis Op 7 augustus in het jaar 338 v.Chr. staan de Atheense troepen ein delijk oog in oog met het leger van de Mace donische koning Phi- lippus. Hier had de Atheense poli ticus Demosthenes lang naar uitge keken. Hij had het niet-aanvalsver- drag dat zijn stad met de Macedo niër had gesloten, nooit vertrouwd. En terecht, want in het voorjaar van 338 rukt Philippus plotseling op naar het zuiden en onderwerpt alle stadstaten van het 'Oude Grie kenland' meedogenloos aan zijn macht. Eigenlijk had Demosthenes Philip pus willen verrassen in diens kam pement bij de stad Elatea in het landsdeel Phocis. Maar de ervaren Macedonische krijgsheer blijkt ge waarschuwd te zijn en staat de Atheners al vóór de grens van Pho cis, in de vlakte van Chaeronea, op te wachten. De Atheners hebben zich ernstig misrekend in de overmacht van de Macedoniërs. De ongelijke strijd wordt een enorm bloedbad, waarin de soldaten van Demosthenes uit eindelijk een verpletterende neder laag lijden. Beslissend is de charge die de Macedonische garden te paard uitvoeren, onder aanvoering van Alexander, de 18-jarige zoon van Philippus die vele jaren later om andere krijgsverrichtingen in het verre Azië de bijnaam 'De Gro te' zal krijgen. Demosthenes heeft zich dan al uit de voeten gemaakt. Voor hem is hier geen eer meer te behalen; het Oude Griekenland is gevallen. Deze overwinning, die de geschie denis in zou gaan als 'De Slag op de Vlakte van Chaeronea', was de definitieve bevestiging van de macht van het Groot-Macedoni- sche Rijk en vormde het einde van de voortdurende veldslagen die de Macedoniërs en Grieken in de loop van de eeuwen met elkaar hadden uitgevochten. Over en weer waren de volkeren uit het zuiden en het noorden eikaars machtsgebied bin nengetrokken en hadden zij elkaar de bergen in gejaagd. Dat zou nu niet meer gebeuren. Alexander de Grote bouwde het Macedonische Rijk uit tot een gi gantisch imperium dat zich uit strekte tot ver in India en de Grie ken profiteerden gretig mee van de enorme rijkdom die dat met zich meebracht. Met Alexanders dood in 323 v.Chr. kwam echter ook een eind aan Groot-Macedonië. Ver deeldheid en wedijver tussen zijn nakomelingen zorgden voor een versplintering van het vorstendom, dat daarmee in 197 v.Chr. een gemakkelijke prooi werd voor de Romeinen. Daarna heeft het ruim tweeduizend jaar geduurd eer Griekenland en Macedonië zich weer zelfstandige staten konden noemen. Zowel in het Romeinse Rijk (tot in de vijfde eeuw), het Byzantijnse Rijk (tot in de 15e eeuw) als het Ottomaanse Rijk (tot in de 20e eeuw) waren de voormalige wereldmachten niet meer dan onbetekenende provin cies en hadden zij geen van beide enige politieke zelfstandigheid. Met name de Turkse overheersing heeft zijn uitwerking niet gemist en werpt vandaag de dag nog altijd zijn schaduw op de relatie tussen Griekenland en Turkije. acedonië is altijd een twistpunt in de regio ge bleven. Kwam de bevrij ding voor de Grieken al vrij snel - in 1829, vooral dank zij hulp van Engeland, Rusland en Frankrijk die elk hun eigen territo riaal belang hadden bij de beëindi ging van het Ottomaanse Rijk - de Macedoniërs vielen ten próoi aan de expansiedrift van hun buurlan den. In de Eerste Balkanoorlog (1912-1913) vochten Griekenland, Servië, Montenegro en Bulgarije om het nog door de Turken bezette Macedonië. De strijd eindigde in een opdeling van het gebied tussen Servië, Bulgarije en Griekenland. De Tweede Balkan-oorlog brak nog geen maand later uit omdat Bulga rije niet tevreden was met het klei ne stukje Macedonië dat het gekre gen had. Maar Sofia bleek niet opgewassen tegen de overmacht van de andere landen en de situatie bleef uiteindelijk zoals we die tot voor enkele jaren gekend hebben. Eind 1991 zorgde de ineenstorting van Joegoslavië voor een nieuwe alarmfase in de Balkan. De Mace donische deelrepubliek kreeg zijn onafhankelijkheid terug en joeg de Grieken de stuipen op het lijf door zich officieel 'Macedonië' te noe men, haar vlag vol verwijzingen naar Griekenland te stoppen en haar geld met gebouwen uit de Griekse havenstad Thessaloniki te bedrukken. In de grondwet kwam bovendien te staan dat de nieuwe staat haar bestaansrecht baseerde op het oude Groot-Macedonië. De Griekse premier Papandreou zag dit alles als een regelrechte oorlogsverklaring. Deze 'provoca tie' kon immers op niets anders duiden dan dat die nieuwe staat uit was op de erfenis van koning Phi lippus: herovering van Grieks-Ma- cedonië. Zijn bezwaren tegen de erkenning van de nieuwe republiek door Griekenlands Europese partners vonden binnen in Brussel echter geen gehoor en dus besloot Pa pandreou het heft in eigen hand te nemen: hij kondigde een handels boycot tegen Macedonië af en gooi de de grenzen tussen beide landen dicht. Vier dagen vóór het verstrij ken van het Navo-ultimatum tegen de Bosnische Serviërs en dus op een moment dat de wereld toch al de adem inhield in verband met een mogelijke uitbreiding van de oorlog. „Een ongelukkig moment? Welnee. In jullie Westerse ogen is het onge lukkig, maar jullie snappen dan ook niets van de situatie op de Balkan," zegt Angolos Avgoustidis, woordvoerder van de Griekse am bassade in Nederland. „Er zal in derdaad een nieuw Bosnië ontstaan als deze nationalisten hun gelijk krijgen en onvoorwaardelijk ge steund blijven door het Westen. Al die erkenningen van Westerse lan-' den zijn voor deze extremisten al leen maar aanmoedigingen om hun provocaties voort te zetten." „Dan kun je wel zeggen: 'Ach, Macedonië is maar een klein landje dat niets kan uitrichten tegen het grote Griekenland'. Nee, natuurlijk zullen we morgen niet aangevallen worden, maar op den duur kunnen zulke provocaties tot vreselijk gro te spanningen leiden. Kijk maar naar Joegoslavië, dat had toch ook niemand voor mogelijk gehouden? baarom moeten wë niet gaan zitten afwachten, maar iets doen. Het Westen ziet de grensblokkade als een extra vonk in een explosieve situatie, wij zien het als extra blus werk." Griekenland heeft de republiek Macedonië nooit erkend en zal dat ook niet doen zolang die staat zijn naam, vlag en grondwet niet veran dert. Elke hervatting van het over leg dat ooit door bemiddeling van de Amerikaanse ex-minister Cyrus Vance op gang kwam, staat dan ook in het teken van die drie voor waarden. Avgoustidis: „Het gaat ons eigen lijk niet eens meer om de naam. Onder president Tito van Joegosla vië heette de republiek ook al Ma cedonië en daar hebben we nooit moeilijk over gedaan. Maar Tito stond ook niet toe dat er enige aanspraak werd gemaakt op Grieks grondgebied, omdat voor hem de goede band met Griekenland voor op stond." „Maar Skopje legt een claim op de geschiedenis en dat kan straks een claim op grondgebied worden. Dat kunnen wij niet over ons kant laten gaan. Bovendien, hoe zit het dan met de Griekse Macedoniërs. Heb ben die geen recht op hun geschie denis? Ik kom zelf uit Thessaloniki, ik ben ook een Macedoniër. Ben ik dan een bezetter of ben ik zelf bezet?" De regering van Macedonië ont kent echter dat het aanspraak maakt op Grieks grondgebied. „Wij hebben geen enkele aspiratie om ook maar enig grondgebied op te eisen. De besprekingen zijn op ver zoek van Athene stopgezet wegens verkiezingen in Griekenland. Wat ons betreft lopen de onderhande lingen nog steeds," zei de Macedo nische minister van Buitenlandse Zaken' Stevo Crvenkovski deze week tijdens zijn bezoek aan Ne derland, daarmee de schuld van de hele kwestie weer naar Athene schuivend. Volgens hem en zijn president Gligorov is 'de Griekse paniekreactie' louter en alleen te wijten aan 'wat uitlatingen van de Macedonische nationalistische op positie'. Toevallig vormt die oppo sitie echter wel de grootste partij van het Macedonische parlement. Natuurlijk komt de hele Macedoni sche kwestie president Papandreou inderdaad heel goed uit. Wellicht nog groter dan de woede in het Westen, is immers het enthousias me waarmee de Griekse bevolking de grensblokkade begroet en de populariteit van de nationalistische premier stijgt in Griekenland zien derogen. Vers in ons geheugen ligt natuurlijk ook nog de handelsboy cot door Griekse ondernemers te gen Nederland dat zich als EG- voorzitter als eerste had uitgespro ken vóór erkenning van de repu bliek Macedonië. Volgens Avgoustidis een duidelijk bewijs van hoe gevoelig de kwestie in Griekenland ligt. „Die boycot is nooit het standpunt van de Griekse regering geweest, maar was een spontane actie van de bevolking. Laat ik een voorbeeld geven: een tijd terug maakte de grootste oppo sitiepartij van Skopje bekend dat zij haar volgende partijcongres in Thessaloniki wil houden. Dat is toch pure provocatie. Maar dit soort onzin wordt niet door de officiële autoriteiten van Skopje weersproken, dus mogen we aanne men dat ze erachter staan." Het enige wat de Griekse regering wil, is een vredelievend contact met haar buurlanden, bezweert Avgoustidis. „Griekenland is van goede wil." Toch had het er deze week meer van weg dat Grieken land op oorlogspad was gegaan: een blokkade van Macedonië, een knallende ruzie met de Europese Unie en als klap op de vuurpijl nog de oproep tot een olie-embargo tegen Turkije., Dat laatste wordt door het Westen zo mogelijk nog gevaarlijker geacht voor de rust in de Balkan-regio. Temeer daar het hier twee Navo- leden betreft en het bovendien het derde regionale conflict is. Want ook de oude ruzie tussen Athene en Albanië is nog steeds niet helemaal opgeklaard. Met dat land vocht Griekenland al eind vorige eeuw om Macedonië en enkele jaren te rug raakten de gemoederen op nieuw verhit toen de Griekse rege ring Tirana onder druk zette om de Griekse minderheid in Albanië be ter te behandelen. Afgelopen week deed Albanië zijn duit in het zakje door de Macedoniërs de Tiraanse haven aan te bieden om de han delsblokkade van Papandreou te omzeilen. De vete met de Turken gaat echter nog steeds om land. Weliswaar niet Macedonië -al bood ook Ankara deze week zijn havens aan Skopje aan -, maar Cyprus. Sinds Turkije dit eiland in 1974 binnenviel, be staat het uit een Turks-Cypriotisch en een Grieks-Cypriotisch deel. Een 'misdadige' bezetting, aldus minister van Europese Zaken Pan- galos. Griekenland wil dat de VN- resoluties die de Turkse be zetting van Cyprus veroor delen, worden uitgevoerd," licht woordvoerder Avgoustidis toe. „Ook voor Turkije geldt dat we met dat land in vrede willen sa menleven, maar de regering in An kara werkt niet altijd mee. Wij hebben bijvoorbeeld ooit voorge steld om samen naar het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag te stappen om een uitspraak over de Cyrpiotische kwestie te vragen, maar Turkije heeft dat steeds ge weigerd. Ook in de onderhandelin gen daarover heeft Griekenland steeds veel concessies gedaan, zon der dat de andere partij over de brug kwam." Toch blijft een vergaand handel sembargo dan wel een heel straf middel. Avgoustidis: „Weet je wat pas gevaarlijk is? Dat Turkije zich bij het laatste Navo-ultimatum be reid heeft verklaard mee te doen aan eventuele bombardementen op Servische stellingen. De Griekse regering staat op het standpunt dat we ten koste van alles willen voor komen dat we ooit in het Bosnische conflict betrokken raken en vindt ook dat er geen enkele regionale deelname moet zijn. De hele ge schiedenis van de Balkan is door drenkt met bloed en de Turken en Serviërs hebben ook eeuwenlang gevochten om de macht in dit ge bied. Eén Turkse bom op de Ser viërs in Bosnië en je hebt weer een nieuwe Balkan-oorlog. Dat is pas een vlam in de pan!" Mei Kroon: „Dat wij een partner van Dasa zijn, heeft het vinden van financieringsmogelijkheden vergemakkelijkt.foto de stem VERVOLG VAN VOORPAGINA „Wij moeten dat vliegtuig dan bij een bank of een andere financiële instelling zien onder te brengen," zegt Kroon. „In feite moet je dan het vliegtuig voor de tweede keer verkopen. Dan moet je weer uitleg gen dat de klant meteen geld ver dient als ie het toestel koopt. Dat de restwaarde van een Fokker heel goed is, zodat de financiering heel behoorlijk gedekt is." Daarvoor moeten banken over de hele wereld worden ingeschakeld, zegt Kroon. Naar elders verluidt, onder meer omdat de Nederlandse banken zeer terughoudend zijn. „Dat wij een partner van Dasa zijn, heeft het vinden van financierings mogelijkheden vergemakkelijkt," zegt Kroon. Het laatste moment is tegenwoor dig niet altijd even romantisch. Geen ferme handdruk en een kurk van een fles champagne die tegen het plafond knalt. „De laatste fase van de onderhandelingen gaat te genwoordig per telefoon. Of zelfs per fax. Je mag eerst nog een dag wachten en dan komt de fax bin nen." Een verkoper staat onder grote druk. Maar er heersen mores. Te- genstanders uit Frankrijk kraakten de Fokker in de strijd om Brunei tot op de bodem af, een houding die door de Nederlandse als zeer onsportief en absoluut not done wordt ervaren. De wraak was zoet toen Brunei voor de Fokker 50 koos. Soms gaat het fout. Een order was op de handtekening na rond. Maar toen nam Air France dertig procent van de aandelen van het bedrijf over en verplichtte de semi-dochter de Franse ATR te kopen. Daar is Nederland te zakelijk voor. „Wij hebben met KLM de beste relatie die je kunt bedenken." Grote kansen liggen weer in de Verenigde Staten, constateert Kroon. „Je ziet dat de economie weer opleeft en op de markt ver schijnen nu een heleboel starters. Die kunnen kleine lijnen onder houden, die voor de grote maat schappijen door hun overhead te duur zijn." „De grote gok is of je het goede bedrijf er tussen uitpikt. Wij moe ten voor de financiering zorgen. Je moet helemaal afgaan op de per soon en zijn businessplan. Als je de goeie pikt, dan heb je over een paar jaar een flinke klant. Maar de helft bestaat volgend jaar niet meer." Over onderhandelingen doet Fok ker geen mededelingen. Dat onder tussen Singapore een vervolgorder plaatst voor vijf speciale Fokkers 50 Maritime Enforcer, volgestouwd met elektronische apparatuur, en voor drie toestellen in een gewone uitvóering, kan Kroon dus - in het hol van de leeuw - niet bevestigen. In de bus terug van de show vertelt een piloot van Finnair dat zijn maatschappij een flink deel van de vloot moet vervangen. „Ze zijn de Fokker 100 serieus aan het bestu deren." „Ja, dat klopt. Weten ze dat wat verder in het bedrijf ook al?," rea geert Kroon verrast. „Dat is leuk. Dan gaat het daar de goede kant uit, want ik weet dat ze ook bezig zijn met het opknappen van de DC9's."

de Stem | 1994 | | pagina 31