DE STEM ken ma Deugd wast handen in onschuld Terneuzen herbergt scholen zonder racisme heilig Verkeer Nederland start campagne 'Veilig met Vakantie' Raad Sas van Gent akkoord met aanleg tweede slibdepot Eis: 3,5 jaar cel voor roofoverval op bank PROFILE KLAASSEN [Halt: Jongeren kennen wel vrienden die wel eens iets hebben gestolen uit winkel Oostburg wil Europees geld voor rondweg om Breskens Politie ingeschakeld bij rel rond WD Middelburg Officier eist twee jaar cel voor dealen drugs en heling Jaar cel geëist voor serie inbraken en diefstallen IRUARI 1994 B7 regenkleding - wielrenkleding wielrenschoenen - accessoires lichtgewicht fietstassen OMLOOP HET VOLK Zeelandbrug even dicht voor verkeer Hontenisse zet bestemmingsplan buitengebied op de rails PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN 26.2.1994 200 km Merelbeke VLAANDEREN Qornbergen tZottegem\ O* Ophasselt Geraardsbergen 'sossw Wpotthbihg - - w -f WUWEN ■den afgelast. Want in de [tvlaamse en Henegouwse Ar- nen blijft de sneeuw al snel en. Het blijft dus tot het Iste moment onzeker of de Istrijd doorgang kan vinden. iua, Rome, Napels en Turijn, ermeer omdat de drie gezag- bende sport-dagbladen in e steden zijn gevestigd (Tutto irt in Turijn, La Gazetta dello >rt in Milaan en Corrière del- Sport in Rome). de door de correcte opstelling i de fans kan Parma bijvoor- ild ook trainen in het openba- stadspark, dat enige kilome- van het stadion is gelegen- ibs als Inter of Milan moeten trainingen afwerkingen in metiseh afgesloten oorlogs- itingen. )lin: „Zoals ik al zei: voor een ifvoetballer is het hier prima te spelen. De omstandighe* zijn perfect. Ik denk da rma het kleine stapje dat nog it ten opzichte van een club ais lan in de nabije toekomst kan edmaken. Het resultaat van de idstrijden tegen Ajax staa ar los van. Het publiek moe^ rmaakt worden en als ons ct, dan zijn we al tevreden, oe de kansen liggen tege ax? Ik denk dat de verdeling tegen 49 procent is in iordeel van Parma." n feite weten we weinig va jax. Het is vreemd, maar ik ■aat eigenlijk nooit met Stefaa ïtterson over Ajax of Parma a weedse ploeg. Dan gaat hei ver het goede leven, zeg ma a dolce vita'. lm onze correspondente Lel - Veilig Verkeer Nederland li;N) richt zich in het kader van de Ijlie -25% verkeersslachtoffers Ijjaf maart speciaal op vakantie- jngers en de veiligheid van kinde- tjiin de auto. De campagne van iyfj heeft als motto 'Veilig met Vakantie'. Dit is door WN afdeling Sas van Gent/Axel bekendgemaakt. De actie is erop gericht deze zomer vakantiegan gers met een deugdelijke caravan of vouwwagen naar de diverse vakantie bestemmingen te laten vertrekken. Hiertoe is op 12 maart vanaf 9.00 uur een keuring bij de ZWN-remise te Axel. Dit gebeurt eveneens in Oostburg, maar dan op 19 maart bij de Bandencentrale aan de Oudestad. Op deze dagen zal het WN-team met een voorlichtingsbus present zijn. Een ander belangrijk onderdeel van de nieu we verkeersveiligheidscampagne is de veiligheid van kinderen ir. de auto. Onder het motto 'Har(d)t voor je kind' zal in de gemeenten Sas van Gent, Axel en Terneuzen campagne gevoerd wor den om het verantwoordelijkheidsbesef van automobilisten met kinderen op te vijzelen. Bij de evaluatie van de autogordelcam pagne '92 bleek dat veel jonge kinderen tijdens de rit in de auto 'rondzwerven'. Marijke Hemelsoet, secretaris WN af deling Zeeuws-Vlaanderen, wees op de levensgevaarlijke situaties die hierdoor kunnen ontstaan en de verschrikkelijke gevolgen voor het onbeschermde kind bij een ongeluk. Ten slotte zal WN weer aandacht schenken aan het rijden onder invloed, te hard rijden en voortzetting van het bibliotheken-project. I Van onze verslaggever I Iemeuzen - De Terneuzense [scholen De "Steelant, De Schans, het Zeldenrustcolle- Petrus Hondius en De Vaart zijn officieel 'School zonder Racisme'. De bijbe- fearende bordjes werden gis teren uitgereikt door C. van |de Griendt uit Eindhoven, coördinator van het project School zonder Racisme' in Nederland. De bordjes hangen op een zichtbare plaats aan de muur bij de ingang van de schoolge bouwen zodat iedereen kan zien dat de leerlingen en leraren geen racisme binnen de school tolereren. De Terneuzense scho len zijn de eerste in Nederland die zich 'School zonder Racis me' mogen noemen. De toon voor de actie werd gezet na de eerste bekladdin gen, racistische leuzen en ha kenkruizen, op diverse gebou wen in Terneuzen naar aanlei ding van de komst van driehon derd asielzoekers in het Roose- velthotel. Reden voor met name de scholieren van het Petrus Hondius een handtekeningen actie te starten om duidelijk te maken dat de schoolpopulatie de afkeuring uitspreekt over deze bekladdingen. Handtekening Om voor het predikaat 'School zonder Racisme' in aanmerking te komen moet ten minste ze ventig procent van de schoolpo pulatie een handtekening heb ben gezet. De vijf scholen vol doen hier ruimschoots aan. Het initiatief voor 'School zon der Racisme' komt uit België naar aanleiding van de grote overwinning van het Vlaams Blok in 198-8. Reden dat de Belgische coördinator T. van Tijnen gisteren ook bij de uit reiking aanwezig was. Hij feli citeerde de Terneuzense scholen met het behaalde resultaat. Burgemeester R. Barbé is trots op de leerlingen van de vijf scholen. „Het bordje moet het begin zijn. Je moet voortdurend bezig zijn met het bestrijden van racistische tendensen. Je moet het niet laten verslappen. Bezig blijven racisme te onder- Kinderen van De Schans luisteren aandachtig naar een toespraak over het uitbannen van racisme. drukken. Racisme moet niet de overhand krijgen want dan staat onze maatschappij er niet best voor. Laten we een schild vormen tegen al deze elemen ten," zei Barbé tijdens de over handiging van het bordje op De Schans. Banken Ook directeur J. van Nierop van De Schans stak zijn lof niet onder stoelen of banken. „Ik ben er trots op dat jullie en de school ergens voor staan. We gaan er zeker meer mee doen. Zo wordt in april een thema- week gehouden waar extra aan dacht wordt gegeven aan racis me en de gevaren hiervan." De scholieren zitten in ieder geval niet stil. Aan de directie van het ROC-Westerschelde wordt het verzoek gericht het comité van die school te mogen ondersteunen om de praktische problemen (veel leerlingen over verspreide gebouwen) op te los sen. Hierdoor wordt er op gere kend dat deze school ook het predikaat 'School zonder Racis me' kan dragen. Artikelen Daarnaast wordt meer de aan dacht gericht op het inhoudelij ke werk. Voor de schoolkranten worden artikelen geschreven met reacties op 'populaire op merkingen' die een racistisch bijsmaakje hebben. Ook wordt een discussie-avond op poten gezet en worden de eerste voor bereidingen getroffen voor een feestelijke multi-culturele Directeur J. van Nierop van de Schans hangt het bord op een goed zichtbare plaats. foto's camile schelstraete avond in samenwerking met het zoeken en migranten en vluch- asielzoekerscentrum. Ook zul- telingen krijgen het woord tij- len leerlingen vluchtelingen op- dens bepaalde lessen. Van onze verslaggever Terneuzen - Weinig Zeeuws-Vlaamse jongeren zeggen dat ze zelf wel eens iets uit een winkel hebben gestolen, maar opvallend veel jongeren kennen wel vrienden of vriendinnen die wel eens een winkel diefstal hebben gepleegd. Dat blijkt uit een peiling die medewerkers van het bureau Halt Zeeuws- Vlaanderen eind vorig jaar deden onder jongeren. Ze kregen vragen voorgelegd over de campagne ter bestrijding van criminaliteit en over winkel diefstal. De korte interviews ge beurden in informele situaties, zoals bij bushaltes, wachtend op de fiets voor bruggen of in buurt- en clubhuizen. Van de ondervraagde scholieren tussen twaalf en achttien jaar gaf negen procent meisjes en twaalf procent jongens toe zich wel eens schuldig te hebben ge maakt aan winkeldiefstal. Op vallend hoog echter was het per centage jongeren dat wel eens een vriend of vriendin een win keldiefstal had zien plegen: zes tig procent bij de meisjes en 43 procent bij de jongens. Evaluatie De cijfers staan in de evaluatie van de campagne ter bestrijding van de kleine criminaliteit. Wet houder A. Stahl van de gemeente Terneuzen kreeg het rapport gis termiddag overhandigd tijdens een bijeenkomst van het Haltbu reau Zeeuws-Vlaanderen in het Churchillhotel in Terneuzen. De campagne kwam op gang naar aanleiding van een in spraakavond over kleine crimi naliteit in De Halle in Axel eind vorig jaar. Daar kreeg Halt be vestigd dat winkeldiefstal en cri minele baldadigheid in en rond winkelcentra een probleem is; ook dat er geen materiaal voor handen was om op het gebied van winkeldiefstal goede voor lichting te geven. Doelgroep Vandaar dat bureau Halt affi ches maakte en verspreidde om. het probleem onder de aandacht van de doelgroep, jongeren tus sen twaalf en achttien, te bren gen. Uit de evaluatie bleek dat een groot deel van de benaderde scholieren (71 procent bij de meisjes en 87 procent bij de jongens) het campagnemateriaal kende. Van onze correspondent Sas van Gent - De gemeenteraad van Sas van Gent is unaniem akkoord gegaan met de aanleg van een tweede sjibdepot voor sterk verontreinigd slib uit het kanaal Oent-Terneuzen bij CVI. Hoewel de raad grote vraagte kens zette bij de tijdelijke aard van de slibberging, gingen leden overstag omdat er een premie van 1 miljoen gulden in het voorstel is opgenomen. n. de Wolde (PvdA) vertolkte gevoelens van de raad met jje uitspraak: „Hoe tijdelijk is tijdelijk in dit verhaal?" De Raadsleden waren ervan over- 'uigd dat indien ze nee zouden stemmen, ze toch met het slib °Pgescheept zouden worden 01 de 1 miljoen aan hun neus voorbij zouden laten gaan. e Wolde: „Verzetten helpt let, het probleem moet opge- lOS! wonden. De ervaring met J e?"ste slibdepot zijn posi et Daarom hebben we meer wtrouwen gekregen in dit urstel. Wel moeten we vech- n RPor garanties dat zodra er r- definitieve oplossing komt onze tijdelijke depots verdwij nen." Wethouder L. Marquinie bevestigde dat dit nog steeds de bedoeling is, maar dat een tijdstip niet aan te geven is. Ten aanzien van de besteding van de 1 miljoen voor de re constructie van een gedeelte van de Graaf Jansdijk te Westdorpe en de reconstructie van het Kanaaleiland ging de raad akkoord. Wel kreeg het college van de raad het advies om de tweede fase van het plan Graaf Jansdijk gelijktij dig uit te voeren. Wethouder J. Platschorre zag mogelijkheden om de tweede fase in 1996 aan te pakken. Van onze correspondent Middelburg - Voor de roofoverval op de Goese ING-bank (op 30 november) is vrijdag in Middelburg te gen de 28-jarige Rotterdam mer D.K. een gevangenisstraf geëist van 314 jaar. Van de tweede verdachte ontbreekt tot nu tot ieder spoor. Op de bewuste dag werd het bankpersoneel rond het middag uur plotseling geconfronteerd met een van de overvallers die een lokettist met een pistool te gen het hoofd beval de kassa ruimte te openen, waarna hij een bedrag van 43.000 in een sport tas propte. Een tweede man had zich met een machinepistool in de aanslag bij de toegangsdeur ge posteerd. Een bezoeker kreeg het pistool tegen de borst gedrukt, waarbij hem werd toegebeten vooral 'niet te kijken'. Getuigen zagen vervolgens hoe het tweetal in een donkerblauwe Opel Kadett stapte en wegreed, gevolgd door een automobilist die de zaak niet vertrouwde. De au tomobilist zag even later dat de twee mannen de Opel verruilden voor een lichtkleurige Volkswa gen Polo die verderop stond ge parkeerd, waarna hij het nummer van beide auto's noteerde. Omwonenden hadden intussen hetzelfde gedaan, en zo werd achterhaald dat de Opel in Ber gen op Zoom was gestolen, en de Volkswagen eigendom was van een verhuurbedrijf in Rotterdam. Diezelfde middag werd de auto door C. teruggebracht met het verzoek voor de volgende dag een andere auto voor hem beschik baar te houden. De Rotterdammer ontkende in alle toonaarden iets met de roofoverval te maken te hebben. Hij was die dag een 'eindje' (alles bij elkaar zo'n 900 km) gaan rijden om zijn hond met name in Zeeland 'uit te laten'. Daarbij was hij inderdaad ook in Goes beland, maar dan uitsluitend om er in een café aan de Grote Markt 'een hapje te eten'. „En natuur lijk bent u met uw hond ook op het strand geweest", zo veronder stelde een van de rechters. „Neen", antwoordde de man, „want het strand kon ik niet vinden". Dat getuigen de auto vlakbij de bank hadden gesigna leerd moest berusten op een 'toe valligheid' volgens C. „Dat was een soortgelijke auto, misschien wel met een vals nummerbord". C.'s raadsman mr. Olie betwistte de waarde van de getuigenver klaringen. Zo zou slechts één van deze getuigen C. echt hebben her kend, en dan vooral aan de bril die hij draagt. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondent Breskens - De Oostburgse wethouder Thomaes wil een deel van de zeven miljoen, die uit Europese fondsen naar Zeeland komt, gebruiken om de rondweg om Breskens aan te leggen. Op 7 maart praat hij met 'Middelburg'. De weg staat nu pas voor 1997 op het urgentieschema. Hij zei dit op een politieke forumavond, belegd door de Bedrijfs belangenvereniging Breskens. De rondweg lag ondernemer G. van Vugt na aan het hart. Vier jaar geleden, toen er ook een politiek forum gehouden werd, had hij de zaak al aangezwengeld. H. Lippens (CDA) vertelde ruim vijftig Bressiaanders, dat de zaak zelfs planologisch nog niet geregeld is: „Gezien de kosten, toen ongeveer 11 miljoen gulden, was dat voor de gemeente geen haalbare zaak. Door de aanstaande bouw van plan Waterfront kan nu de druk op de ketel alleen maar groter worden." Vanachter de tafel werd dan ook gezegd, dat het pas planologisch waar gemaakt wordt, als je zeker weet dat de weg er komt. In de pauze vertelde Thomaes, dat het zeker nog wel een jaar of zeven kan duren voor de eerste spade de grond in kan. Advertentiecampagne tegen raadslid Koster kiesbare 21e plaats en ze voert nu een campagne om met voorkeurstemmen toch in de Middelburgse raad te komen. De advertenties tegen haar zijn bijna de hele afgelopen week in de kolommen van de 'kleintjes' verschenen. De le zers worden erin opgeroepen niet op Catrien, maar op num mer 1 van Lijst 5 te stemmen, en dat is de WD-fractievoor- zitster Joan van Dijk. Zij heeft al laten weten niets van de actie te moeten hebben ('Dat is niet mijn stijl'). Nie mand zegt te weten wie de anonymus is. Koster heeft bij de politie aangifte gedaan van smaad, nadat eigen onderzoek op de advertentie-administra tie van de krant niets oplever de. Van onze verslaggever Middelburg - 'Catrien in de raad, wie is daarbij ge baat?' Zo luidt een deel uit een reeks van anonieme ad vertenties in de Zeeuwse krant PZC die de WD in Middelburg in rep en roer heeft gebracht, en de Ca trien in kwestie, een ge meenteraadslid en een sta tenlid, naar de politie heeft doen stappen om aangifte te doen van smaad. Catrien Koster ligt allang niet lekker binnen de Middelburg se liberaal-democraten. We gens meningsverschillen met de andere WD'ers duikelde ze op de groslijst naar een onver- Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr H. Mos heeft gisteren op de zitting van de meervoudige strafkamer tegen de 37-jarige R. van G. uit Terneuzen een gevangenisstraf geëist van twee jaar voor dealen in harddrugs, heling en wapenbezit. De politie had Van G. al langer op het lijstje staan om een inval in zijn woning te doen en op 16 npvember van het vorige jaar was het dan zover. Van G. zelf werd op een andere plaats in de binnenstad aangehouden, maar in zijn tot koffieshop omgetover de woning werden cocaïne, he roïne en een heel arsenaal aan harddrugs-attributen gevonden. Daarnaast ontdekte de politie nog enkele honderden patronen en een geluiddemper voor een pistool. Op de zitting verklaarde Van G. dat de demper afkomstig was van een modelvliegtuigje en dat de munitie tot zijn verzame ling hoorde. „Je hebt er niets aan, want zonder pistool of re volver is het waardeloos", zo zei hij. Voor de gestolen spullen, een toetsenbord van een pc, een ko pieerapparaat en enkele tele foontoestellen die bij hem waren aangetroffen had Van G. even eens een verklaring: „Ze waren van een vriend die mij vroeg de spullen even op te slaan. Ja, en hoe hij eraan is gekomen interes seert me niet zoveel". Van G. heeft sinds 1974 al de nodige veroordelingen op zijn naam staan wegens dealen en wapen bezit. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Van onze correspondente Middelburg - 'Een ware plaag' was de 31-jarige Belgische D.S., die de winkeliers in Terneuzen en Axel in de loop van het vorig jaar tot wanhoop bracht met een eindeloze reeks inbraken en diefstallen. Van de officier van justitie had de politie in Terneuzen (uitvals basis van de inbreekster) al meermalen de opdracht gekre gen de vrouw 'flink op haar donder' te geven, maar na een dertigtal aangiften was ook voor hem de maat vol. „En nu moet u maar eens achter de tralies", besliste de officier vrijdag voor de Middelburgse rechtbank waar de al jaren aan harddrugs ver slaafde Belgische terechtstond. Ook S. vond dat het nu wel welletjes was geweest en tijdens- haar voorlopige hechtenis was ze eindelijk lichamelijk van de harddrugs afgekickt. In een Belgische kliniek hoopte ze vervolgens ook geestelijk van de drugs af te raken en daar kon de officier zich wel in vinden. Hij eiste ten slotte een gevange nisstraf van 15 maanden waar van drie voorwaardelijk, met de bijzondere voorwaarde dat S. zich na haar ontslag uit de ge vangenis in de door haar ge noemde psychiatrische inrich ting zal laten opnemen. Met de 20-jarige Terneuzenaar P.O. had justitie in de loop der jaren al 'alles geprobeerd' om hem op het rechte pad te hou den, maar ook O. (eveneens aan harddrugs verslaafd) kon het stelen niet laten. Vier feiten Van onze verslaggever Middelburg - In de vroege och tend van vrijdag 4 en woensdag 9 maart is de Zeelandbrug tus sen 2.00 en 4.00 uur afgesloten voor alle verkeer. In de nachtelijke uren wordt onderhoud uitgevoerd aan de zo genoemde dwarskrachtdeuvels. De deuvels zitten tussen de voe gen van de betonelementen van de brug. Om ze op de goede hoogte te kunnen afstellen is het nodig dat zich op de brug geen verkeer bevindt. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen tot de Zeelandbrug op de strem ming attent gemaakt, waarbij naar de alternatieve route - de weg over de stormvloedkering - wordt verwezen. Bij de brug zelf worden de mededelingen her haald. stonden er ditmaal op zijn dag vaarding. In november 'bezocht' O. een aantal winkels en een maal een woning in zijn woon plaats en officier van justitie mr. De Lange vond dat er nu een 'ronde' gevangenisstraf op zijn plaats was. 'Want voorwaarde lijke straffen moeten bij deze verdacht later toch weer ten uit voer worden gelegd', aldus De Lange waarna hij een eis formu leerde van 9 maanden. Uitspraak in beide zaken over veertien da gen. Van onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse gaat opnieuw een bestemmingsplan buitenge bied op de rails zetten. De gemeenteraad wordt ge vraagd daarvoor een voorbe reidingskrediet van 150.000 gulden op tafel te leggen. Over de dekking van deze kapitaalsuitgaaf beraden B en W zich nog. Enkele jaren geleden lag er al een nieuw plan buitengebied kant en klaar. Dat is toen in de la verdwenen, omdat er een re gen van protesten uit de agrari sche sector kwam. Besloten werd de zaak te laten rusten, maar dat is de gemeente nu zuur opgebro ken. Omdat er nog steeds wordt gewerkt met een sterk verouderd plan stond de weg open voor vestigingsaanvragen door Bra bantse varkenshouders. Honte nisse staat hierin overigens niet alleen. Door het nemen van een voorbe- reidingsbesluit konden verdere aanvragen worden voorkomen. De gemeente kan dat echter maar een jaar rekken. B en W wijzen de raad er op dat het dan ook van het grootste belang is dat tijdig een ontwerpplan ter visie gelegd kan worden.

de Stem | 1994 | | pagina 19