Omloop Het Volk kent zwakke plekken Tomas Brolin geniet bij Parma Veilig Verlu DESTEM Terneuze: Raad Sas vj akkoord nu tweede slib* PROFILE KLA Johan Museeuw: 4Alleen de wind kan het peloton uiteen slaan' Halt: 'Jongerei regenkleding - wielre wielrenschoenen - act lichtgewicht fietst; PASSAGE - AXEL - 011 OMLOOP HET VOLK Europa Cup 2-tegenstander van Ajax is niet langer het provincie-cluppie Merelbeke Desselgemi Nederzv/almS molenberg |Zottegem" berendries. Oudenaarde kleiberg Kluisbergen Kkwaremont jttSmmmD ^Ronse° Geraardsbergen <i|gg kluisberdY f/ Orroir pottelberg HENEGOUWEN Sport "ititjiffs'- ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 B7 Wilfried Nelissen: „Dirk de Wolf, Gerrit de Vries en Eddy Schurer zijn prima versterkingen bij ons. Johan Museeuw: „Welke renner wil zo'n koers niet winnen." FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN Door Jean Nelissen Gent - In het parcours van de 49e Omloop Het Volk, de klassieker waarmee volgens traditie vandaag het Belgische wielersei- zoen wordt geopend, zijn negen hellingen opgeno men. En toch houdt favo riet Wilfried Nelissen ern stig rekening met een mas sasprint. Vorig jaar profiteerde de Bel gische sprinter van een incident met een motorrijder van de Bel gische televisie. Die reed op één kilometer voor de streep aan de Watersportbaan in Gent tegen een stoeprand en sloeg tegen de grond. Viatcheslav Ekimov, Wie- bren Veenstra en Mare Madiot werden in zijn val meegesleept. Acht seconden vóór het peloton flitste 'Willi' Nelissen over de finishlijn, waardoor hij zijn eer ste, belangrijke wedstrijd won. Die overwinning kan geen toeval meer genoemd worden, want Ne lissen bewees sindsdien - onder andere in de Tour de France, waarin hij een etappe won en de gele trui droeg - dat hij een klassiek renner op wereldniveau is. Vóór de Ster van Bessèges, de eerste etappewedstrijd in het zuiden van Frankrijk, had Nelis sen 2300 kilometer getraind. Desondanks bleek hij al snel in conditie. Op 4 februari, tijdens de derde etappe in Bessèges, los te hij op de Cóte de Méjannes na 92 kilometer wedstrijd zijn zes medevluchters en reed 32 kilo meter solo naar de streep. „Het was koud en nat, ik wilde zo snel mogelijk van mijn fiets stap pen," verklaarde hij zijn, voor een sprinter, ongewone daad. Sterker Zijn ploegleider Walter Plan- ckaert legt uit: „Wilfried is ster ker geworden. Wij verwachten veel van hem. En hij kan op zijn ploegmaats rekenen." Nelissen is zeer tevreden over de nieuwelin gen in de Histor-formatie. „Dirk de Wolf, Eddy Schurer en Gerrit de Vries zijn prima versterkin gen. Het zijn echte professionals, die weten wat ze moeten doen." Tweeëntwintig ploegen hebben voor de Omloop Hef- Volk inge schreven. Op de voorlopige deel nemerslijst staan zeventien Ne derlanders. De laatste landge noot die 'Het Volk' op zijn naam schreef, was Teun van Vliet, nu alweer zeven jaar geleden. Het was in 1987 een dubbele zege, want Steven Rooks finishte als tweede. Een herhaling van deze triomf zal wel niet haalbaar zijn. Want de sprinter in vorm, Jean-Paul van Poppel, rijdt de Ronde van Valencia in Spanje. Voor de zege zijn vandaag, behalve Nelissen, zijn landgenoot Johan Museeuw, de Italianen Maximilian Sciand- ri en Fabio Baldato, de Duitser Olaf Ludwig en Djamolidine Ab- dpesjaparov de kandidaten. Indrukwekkend De Italianen hebben in de eerste maand van het seizoen al 28 wedstrijden gewonnen. Ze zijn w— in de meeste wedstrijden superi eur. Voor velen is de beste ploeg van het moment de Italiaans- Belgische formatie van GB-MG, de ploeg van Johan Museeuw. Peter Post: „Wat ik in de Ronde van de Middellandse Zee van die mannen heb gezien, was indruk wekkend. Ze zetten zich met vijf man op kop en reden iedereen uit hét wiei. We zullen met deze ploeg moeten afrekenen. Maar of het lukt?" De ploeg van Patrick Lefèvere, die vorig jaar in de klassiekers en in de eerste week van de Tour in het peloton de dienst uit maakte, is versterkt met de vol gelingen van ploegleider Gian- carlo Ferretti (ex-Ariostea), Rolf Jarmann, Pascal Richard en Da- vide Cassani, Rolf Sörensen (Carrera) en Maximilian Sciand- ri (ex-Motorola). Mario Cipollini en Franco Ballerini verlieten de ploeg. Johan Museeuw: „Cipol lini kun je alleen vervangen door Wilfried Nelissen en die rijdt bij Post. Zijn vertrek is een verlies voor ons. We zullen daarom aan vallender moeten rijden. Maar dat is geen punt, want we zijn in de breedte enorm sterk gewor den." Profijt Museeuw, 'vorig seizoen winnaar van de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Toiirs, stelt dat zijn grote doel in dit voorjaar Milaan-San Remo is. „Daar richt ik me op. Maar dat wil niet zeggen dat ik aan de Omloop Het Volk voorbij ga. Het is de eerste belangrijke wedstrijd. Welke renner wil zo'n koers niet winnen?" De Belg die zich wonderbaarijk goed heeft gehandhaafd temid den van de Italiaanse hemelbe stormers, heeft - in vergelijking met het vorige jaar - echter enige achterstand in conditie. „Ik woon vlakbij de kust, op luttele kilometers van Koksijde. Er lag deze week vijftien centi meter sneeuw. Ik kon drie dagen niet trainen. In de koers zal ik dus voorzichtig met mijn krach ten moeten omspringen, een beetje behoudend moeten rijden. Maar dat hoeft geen belemme- ring te vormen om in de finale toch goed uit te pakken." Het parcours van 'Het Volk', dat gedeeltelijk over het parcours van de Ronde van Vlaanderen loopt, heeft voor een spectacu lair koersverloop twee zwakke "plekken. Tussen de zesde helling, de Bosberg, en de zevende, de ÏCleiberg, h'eU b"en de renners op vlakke wegen een half uur om de schade te herstellen. En na de laatste helling, de Molenberg, is er op vlakke wegen nog vijftig minuten de gelegenheid om ga ten dicht te rijden. Johan Mu seeuw: „De laatste drie jaar wa ren de weersomstandigheden te goed. Op dit parcours kan alleen een felle wind afscheiding te weeg brengen. Als het hard waait, spat het peloton uiteen. Anders wordt het een massas print." Wind De organisatoren hebben de laatste dagen met zorg de weers- situatie gevolgd. Reeds drie keer 25,2.1994 200 km VLAANDEREN Oombergen WEST- Kortrilk VLAANDEREN V—."N moest 'Het Volk' worden afge last wegens sneeuwval: in 1960, in 1971 en voor het laatst in 1986. In deze tijd van het jaar kan zelfs geringe sneeuwval er toe leiden, dat de wedstrijd moet worden afgelast. Want in Oostvlaamse en Henegouwse Ar-1 dennen blijft de sneeuw al snel I liggen. Het blijft dus tot tail laatste moment onzeker of de wedstrijd doorgang kan vinden. e Tomas Brolin: „Parma is een stukje Zweden in Italië." FOTO ANP Door Michel Bongers Parma - Het in de regio Emi lia Romagna gelegen Parma (200.000 inwoners) is eigen lijk een on-Italiaanse stad. Geen chaotische verkeerstoe- standen, (vrijwel) geen cor ruptie-schandalen, geen grote sociale misstanden, geen hec tische voetbalclub. Het is een stad die leeft in relatieve rijkdom en rust. „Het is," aldus Tomas Brolin, „een stukje Zweden in Italië." Brolin (24) kan het weten. Reeds vier jaar woont hij in Parma en is zijn werkgever de uit 1913 daterende voetbalclub Parma, de komende tegenstander van Ajax in het Europa Cup 2-toernooi. Afgelopen seizoen liep zijn con tract af, maar ondanks diverse aanbiedingen van andere (Itali aanse) clubs verlengde de Scan- dinaviër zijn contract met nog eens drie seizoenen. „Als voetballer is het een uitste-' kende omgeving om te spelen. Op topniveau is er in de hele wereld geen enkele club, waar je zo relaxed je brood kunt verdie nen. In stedeh als Rome, Napels en Milaan staat er altijd druk op de ketel. Oké, ook voor Parma is winnen belangrijk. Maar de fans hier hebben een heel ander ver wachtingspatroon. Als ze een leuke wedstrijd hebben gezien, zijn ze al tevreden." Het gaat goed met de inwoners van Parma en de plaatselijke voetbaltrots, Parma AC. De stad van Verdi, Bertolucci en 'il papa di Don Camillo' teert groten deels op de vervaardiging van de gerenommeerde ham en kaas, de muziekinstrumenten-makerij en het miljardenbedrijf Parmalat, dat ondermeer consumptie-melk en talloze deegproducten fabri ceert. De huidige hausse van Parma, dat vijf jaar geleden nog tot de tweede garnituur van de Itali aanse profclubs behoorde, kan grotendeels worden toegeschre ven aan de financiële steun van Parmalat. Het bedrijf werd ja renlang bestierd door de sjieke Ceresini-dynastie, die zich voor al actief opstelde in de Formule 1-sport (en Real Madrid) om mondiaal meer naamsbekend heid te krijgen. Toen in 1990 de 'voetballiefheb ber' Calisto Tanzi bij Parmalat aan de macht kwam, werd het sponsorbeleid gewijzigd. Tanzi injecteerde miljarden lires in het onbeduidende Parma en ver klaarde de koerswijziging met: 'Waarom zou ons eigen Parma niet dezelfde internationale uit straling kunnen krijgen als Real Madrid?' Het succes liet niet lang op zich wachten. Onder leiding van Ne- vio Scala, die al sinds 1989 de hoofdtrainer is, promoveerde Parma in 1990 naar de Serie A en won vervolgens de nationale beker, het Europa Cup 2-toer- nooi en onlangs de Super Cup. Het team herbergt, in tegenstel ling tot de topclubs AC Milan, Inter Milan, Juventus en Lazio Roma, geen echt grote vedetten. „Het collectief is ons sterkste punt," aldus Brolin. „Bovendien kunnen wij frank en vrij voet ballen. Alleen de verdedigers moeten heel taakbewust opere ren, de rest speelt vanuit intuï tie. Overigens is de defensie van Parma wel offensief ingesteld en daardoor kun je zeggen, dat we een aanvallend concept hebben. Ik ben er dan ook van overtuigd dat de wedstrijden tegen Ajax, eveneens een aanvallend inge stelde ploeg, twee hele leuke potten worden." Instituten Toen Ajax uit de bus kwam rollen als tegenstander, reageer de men in Parma vrij lauw. En dat is merkwaardig, omdat in de Zuideuropese laars over het al gemeen met groot respect over Ajax wordt gesproken. Buiten Italië, zo luidt de algemene me ning, zijn er maar drie 'institu ten' die angst inboezemen en tevens een grote bewondering genieten: Barcelona, Liverpool en Ajax. Volgens Brolin stokte de adem allesbehalve, toen Par ma aan Ajax werd gekoppeld. „De andere nog overgebleven ploegen zijn net zo sterk. We hadden dan ook helemaal geen voorkeur. Misschien moeten we wel blij zijn met Ajax, omdat die ploeg een systeem speelt dat ons ligt. Tegen defensief ingestelde teams willen we het onszelf nog wel eens moeilijk maken." „Bovendien is Parma zo langza merhand in een stadium geko men, dat namen niet meer zoveel zeggen. Nog niet zo heel lang geleden verloor Parma wedstrij den, puur omdat men een te groot ontzag voor de tegenstan der toonde. Maar die tijd is voor bij. De groep is ouder, meer ervaren geworden. De spelers zijn inmiddels steeds beter op elkaar ingespeeld. We staan mo menteel vierde op ranglijst, doen nog in Europees verband mee. Dan hoor je er toch wel bij, dacht ik zo." Parma is volwassen geworden. „We hebben de potentie om door te stoten naar de absolute top," aldus Brolin. „De club is gezond, rijk en er is een brede selectie. Tegen Ajax zijn bijvoorbeeld de drie vaste verdedigers geschorst. Dat is jammer, maar verder geen probleem. Parma heeft namelijk spelers achter de hand, die de opengevallen plaatsen net zo ge makkelijk kunnen opvullen." Tomas Brolin is bij Parma een soort van veredelde waterdrager op het middenveld. Zola, Melli en Asprilla zijn de smaakma kers. De aanvallend ingestelde Melli vanwege zijn scorend ver mogen, Asprilla om zijn onvoor spelbare acties en Zola, omdat hij een Maradona-protégé is. Brolin: „De vrije trap van Zola is een heel gevaarlijk wapen. Hij krult ze er heel makkelijk in." „Maar wij moeten het toch hoofdzakelijk van het collectief hebben. We spelen in een harmo nie-model, waarbij het combina tie-voetbal centraal staat. Je zult ons niet snel de lange bal zien hanteren. Wat overigens voor Italiaanse begrippen uniek is, is dat wij met offensieve vleugel verdedigers spelen. De trainer hamert daar ook veel op." Praat-coach „Scala is een coach, die vooral sterk is op het mentale vlak. Hij is in feite een soort praat-coach. We hebben zeer regelmatig groepsgesprekken, waarin dan heel ontspannen gebabbeld wordt. Geen overspannen toe standen in ieder geval. Laatst hadden we drie wedstrijden ach ter elkaar verloren. Bij elke an dere club in Italië zou dan de hel losbreken, maar niet hier in Par ma. Scala roept de spelers om de tafel en bewaart de rust en geeft ons vertrouwen. Ik vind dat een heel sterk punt van hem." Parma is ook een club die in de luwte kan opereren. De meeste (media)aandacht gaat uit naar de grote stadsclubs in Milaan, Genua, Rome, Napels en Turijn, ondermeer omdat de drie gezag hebbende sport-dagbladen ia deze steden zijn gevestigd (Tutto Sport in Turijn, La Gazetta dello Sport in Milaan en Corrière del lo Sport in Rome). Mede door de correcte opstelling van de fans kan Parma bijvoor beeld ook trainen in het openba re stadspark, dat enige kilome ters van het stadion is gelegen. Clubs als Inter of Milan moetei de trainingen afwerkingen hermetisch afgesloten oorlogs vestingen. Brolin: „Zoals ik al zei: voor een profvoetballer is het hier pfii® om te spelen. De omstandighe den zijn perfect. Ik denk da Parma het kleine stapje dat rest ten opzichte van een club ais Milan in de nabije toekomst kan goedmaken. Het resultaat van® wedstrijden tegen Ajax staa daar los van. Het publiek moe vermaakt worden en als ons lukt, dan zijn we al tevreden Hoe de kansen liggen tege Ajax? Ik denk dat de verdeW 51 tegen 49 procent is in voordeel van Parma." „In feite weten we weinig v® Ajax. Het is vreemd, maar praat eigenlijk nooit met Ste. Petterson over Ajax of Parma we elkaar ontmoeten voor Zweedse ploeg. Dan gaat over het goede leven, zeg ma 'la dolce vita'. yan onze correspondente - Veilig Verkeer Nederlan (YVN) richt zich in het kader van d aCtie -25% verkeersslachtoffer vanaf maart speciaal op vakantie rangers en de veiligheid van kinde ren in de auto. De campagne vai yVN heeft als motto 'Veilig m^ Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense scholen De Steelant, De Schans, het Zeldenrustcolle- ge, Petrus Hondius en De Vaart zijn officieel 'School zonder Racisme'. De bijbe horende bordjes werden gis teren uitgereikt door C. van de Griendt uit Eindhoven, coördinator van het project 'School zonder Racisme' in Nederland. De bordjes hangen op een zichtbare plaats aan de mum- bij de ingang van de schoolge bouwen zodat iedereen kan zien dat de leerlingen en leraren geen racisme binnen de school tolereren. De Terneuzense scho len zijn de eerste in Nederland die zich 'School zonder Racis me' mogen noemen. De toon voor de actie werd gezet na de eerste bekladdin gen, racistische leuzen en ha kenkruizen, op diverse gebou wen in Terneuzen naar aanlei ding van de komst van driehon derd asielzoekers in het Roose- velthotel. Reden voor met name de scholieren van het Petrus Hondius een handtekeningen actie te starten om duidelijk te maken dat de schoolpopulatie de afkeuring uitspreekt over deze bekladdingen. Handtekening Om voor het predikaat 'School zonder Racisme' in aanmerking te komen moet ten minste ze ventig procent van de schoolpo pulatie een handtekening heb ben gezet. De vijf scholen vol doen hier ruimschoots aan. Het initiatief voor 'School zon der Racisme' komt uit België naar aanleiding van de grote overwinning van het Vlaams Blok in 1988. Reden dat de Belgische coördinator T. van Tijnen gisteren ook bij de uit reiking aanwezig was. Hij feli citeerde de Terneuzense scholen met het behaaldeiresultaat. Burgemeester R. Barbé is trots op de leerlingen van de vijf scholen. „Het bordje moet het begin zijn. Je moet voortdurend bezig zijn met het bestrijden van racistische tendensen. Je moet het niet laten verslappen. Bezig blijven racisme te onder- Van onze correspondent Sas van Gent - De gemeente! unaniem akkoord gegaan met slibdepot voor sterk verontrq Gent-Terneuzen bij CVI. HoeV kens zette bij de tijdelijke aard de leden overstag omdat er gulden in het voorstel is opgem A. de Wolde (PvdA) vertolkte de gevoelens van de raad met de uitspraak: „Hoe tijdelijk is tijdelijk in dit verhaal?" De raadsleden waren ervan over tuigd dat indien ze nee zouden stemmen, ze toch met het slib °Pgescheept zouden worden en de 1 miljoen aan hun neus voorbij zouden laten gaan. e Wolde: „Verzetten helpt met, het probleem moet opge- ost worden. De ervaring met tif e^rste slibdepot zijn posi- 61 Daarom hebben we meer rouwen gekregen in dit oorstel. Wel moeten we vech ten voor garanties dat zodra er een definitieve oplossing komt

de Stem | 1994 | | pagina 18