Pechstein kijkt neer op Niemann 65b. Haai Bij combinatie heel podium voor Noren Carla Zijlstra is identiteitscrisis nog niet te boven Eindhoven! UITSLAGET DE STEM LILLEHAMMER Duitse gouden-medaille-winnares juist op tijd in vorm Uitslag Medaillespiegel Winterspelen LILLEHAMMER94 kort Bredesen wil wereldrecord skivliegen Scherpe kritiek op Samaranch Jansens coach Müller neemt ontslag Russinnen schieten beter dan Düitsen LILLEHAMMER 94 OP TV Geen diner Auto Werkeloos Rage LILLEHAMMER9 ijshockey badminton basketbal ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 Bi Hafjell (anp) - Het hele erepo dium was na de combinatie van het skiën, afdaling en sla lom, bezet met Noren. Lasse Kjus, die het eerste Noorse alpinegoud behaalde, Kjetil- André Aamodt en Harald Strand Nilsen zorgden voor een Noors volksfeest in Hafje ll. Het was voor het eerst sinds 1956 dat drie mannelijke skiërs uit één land alle medailles veroverden op een onderdeel. Destijds ging het om de Oostenrijkers Sailer, Mol- terer en Schuster op de reu zenslalom. Dat kunststukje uit 1956 was alleen in 1964 nog eens - herhaald, door Oostenrijkse vrou- o wen op de afdaling. „Ons droom-team," zo noemt bondstrainer Bartsch het duo Kjus/Aamodt. Hij doelt op de letterlijke betekenis van het woord. Wegens hun nonchalance en de voorliefde voor uitslapen. De felheid die hen kenmerkt in de wedstrijden, ontbreekt in het da gelijks leven. De collega's van Kjus en Aamodt lachen geregeld over de fratsen van de verstrooide slapies die kamer en vriendschap delen. In hun vrije tijd liggen ze het liefst voor de televisie. Ze vergeten van alles als ze naar de training gaan, helmen, stokken, soms zelfs de ski's. Broederlijk verdeelden ze zelfs de prijzen in de combinatie-wed strijden van dit seizoen tot nog toe; een keer won Kjus, een keer Aamodt. De derde plaats van Nilsen was zonder meer een verrassing. Na de afdaling stond hij nog 21e. In de eerste slalom, langs 61 poort jes, werkte hij zich op tot de zesde plaats. In de tweede, toen 56 poortjes waren gestoken, klom hij naar de bronzen positie. Kjus is sterk als een eland. Bij 1,80 m weegt hij 88 kilogram. Hij is gewoon al zijn gewicht in de strijd te gooien bij de afdaling. In 1991 leek zijn loopbaan voorbij, toen hij zwaar ten val kwam tijdens een training in Chili. De rechterschouder vloog uit de kom, een zenuw scheurde af. Sindsdien heeft hij nauwelijks gevoel in de rechterarm en is hij voor 15 procent invalide ver klaard. Maar ook een val tijdens de training voor het WK van het zelfde jaar in Saalbach, waarbij hij een hersenschudding opliep en vier tanden verloor, was hij snel vergeten. Bijzonder bij Kjus is, dat hij het best presteert in de wat ondergewaardeerde combi natie. De 23-jarige atleet uit Sig- gerud was daarop in 1993 we reldkampioen. In de-afdaling van de Spelen was hij slechts zestien de. Aamodt, kampioen op de Super G van Albertville, was ondanks het zilver tevreden. Hij haalde twee keer zilver (combinatie en afdaling) en een keer brons (super G). „Dit is mijn mooiste dag als skiër," zei Aamodt. „Ik heb mijn derde medaille en mijn beste vriend heeft goud." Hij wist dat Kjus moeilijk te achterhalen zou zijn. Aamodt nam een achter stand van 0,54 mee uit de afda ling Na de eerste manche van de slalom was het verschil opgelo pen tot 1,06. Kjus hield 1,02 over. Aamodt, die twee keer goud en een maal zilver pakte tijdens het laatste WK in Morioka en de topfavoriet van de Noren was, is in zijn land bijna zo populair als skiloper Ulvang. Zijn totale oogst in Albertville en Lillehammer be draagt vijf medailles. „Seier'n er var." „De zege is van ons," zongen 30.000 Noren op de berg, onder wie kroonprins Haakon en prinses Martha Loui se. „Ongelooflijk, dat ons dit is gelukt in eigen land," zei Kjus. Ski, mannen, combinatie (afdaling/ slalom): 1. Kjus (Noo) 3.17,53 (afda ling: 1.36,95, slalom: 51,25-49,33), 2. Aamodt (Noo) 3.18,55 (1.37,49, 51,77-49,29), 3. Strand Nilsen (Noo) 3.19,14 (1.39,05, 51,59-48,50), 4. Ma- der (Oos) 3.19,23, 5. Moe (VSt) 3.19,41, 6. Accola (Zwi) 3.19,44, 7. Kune (Slv) 3.19,55, 8. Nyberg (Zwe) 3.20,30, 9. Girardelli (Lux) 3.20,47, 10. Kosir (Slv) 3.20,58. Hamar - Claudia Pechstein en Gunda Niemann zullen nooit •hartsvriendinnen worden, maar gisteren op het podium reikten ze elkaar de hand. Ze r-moesten wel, voor het oog van (Je buitenwereld. Niemann kon zich niet meer herinneren wanneer ze voor het laatst op het ereschavot had op moeten kijken tegen een landgenote. Schoorvoetend erkende ze het meesterschap van Pechstein, die over 5000 meter een halve seconde sneller was. De twee bloedgroepen in het Duitse vrouwenschaatsen stroomden gisteren tesamen bij de prijsuitreiking. Niemann is al zes jaar het braafste meisje van de klas uit Erfurt. Pechstein is een produkt van de Berlijnse j school. Het duel tussen Niemann en Pechstein was ook een presti- gestrijd tussen de trainers Gaby Fuss en Joachim Franke. Die be gon al bij de loting. Franke wilde dat Pechstein ingedeeld zou wor den in de eerste groep, de groep van favorieten die als laatste van start zou gaan. Per slot van reke ning had Pechstein die plaats verdient voor de Duitse ploeg door een bronzen medaille te winnen op de 3000 meter. Voor de gevallen Niemann moest haar stadgenote Heike Warnicke een startbewijs verdienen voor de vijf i kilometer. I 0:. net>(iTjiSOi>W Stl"- Wereldrecord j 3! 1391JU Ji n Fuss, die de eindverantwoording Schaatsen. 5.000 meter, vrouwen: 1. Pechstein (Dui) 7.14,37, 2. Nie mann (Dui) 7.14,88, 3. Yamamoto (Jap) 7.19,68, 4. Belci (Ita) 7.20,33, 5. Bazjanova (Rus) 7.22,68, 6. Prokasjeva (Kaz) 7.28,58, 7. Zijlstra (Ned) 7.29,42, 8. Hashimoto (Jap) 7.29,79, 9. Ogasawara (Jap) 7.30,47, 10. Tho mas (Ned) 7.32,39, 11. De Jong (Ned) 7.36,07, 12. Hunyady (Oos) 7.38,62, 13. Trapeznikova (Rus) 7.40,55, 14. Hordobetiu (Roe) 7.41,65, 15. Antal (Oos) 7.46,78, 16. Liepa (Can) 7.49,39. draagt over de vrouwen-allroun- ders in Duitsland, ging echter op haar strepen staan. Haar oogap pel Niemann reed twee maanden geleden in Hamar een wereldre cord. En Pechstein had deze win ter nog geen 5000 meter gereden. Uiteindelijk moest technisch-di- recteur Günther Schumacher de knoop doorhakken. Er lagen dus wat gevoeligheden, toen Claudia Pechstein als eerste Duitse van start moest gaan. Het was haar niet ontgaan dat Nie-%, mann vorige week met Fuss ij lings het stadion verlaten had, nog voordat zij de' bronzen me daille omgehangen kreeg. Pechstein perste de vijf kilometer van haar leven uit haar lijf. Een ronde voor het einde zat ze nog onder het Olympische (en het oude wereld)record van Yvonne van Gennip. Uiteindelijk had ze 0,24 seconde meer nodig voor de 5000 meter dan Van Gennip zes jaar geleden in Calgary. De 22-jarige Berlijnse verbeterde haar persoonlijk record met 19 seconden. Shock Het maakte de opgave voor de nerveuze Niemann, die nog altijd op twee gouden medailles van Albertville was blijven steken, er niet gemakkelijker op. „Ik heb de anderen wel een shock bezorgt, geloof ik," vertelde Pechstein la ter, nadat ze zelf van haar verba zing bekomen was. „Achteraf kan ik me niet meer druk maken om de groepsindeling. Op de 30Q0 meter lootte ik het eerste paar en pakte ik ook brons. De druk is dan minder groot, omdat je geen tijden van concurrenten kent." Haar tegenstandster van toen, Carla Zijlstra, denkt daar trou wens heel anders over. Niemann ging als altijd overhaast van start. Ze reed tot 3800 meter onder het wereldrecordschema, maar voelde toen al het goud uit haar vingers glippen. De ronde tijden liepen zienderogen op. De Noorse mannencoach Hans-Tryg- ve Kristiansen verklaarde dat Niemann veel te hard van stapel was gelopen. Het kon niet anders of ze moest zichzelf wel opblazen. „Ik bouw mijn races altijd zo op. Meestal kan ik het tot het einde volhouden," verweerde Niemann zich, nadat ze de schade had opgenomen. „De Olympische Spelen hebben hun eigen wet ten," berustte Niemann, die al vier jaar lang ongeslagen was op de 5000 meter. „Ik ga toch met twee medailles naar huis. Ook al zit er geen gouden bij, ik vind het toch een prestatie," zei ze, zich groot houdend. Verjaardagskaart Claudia Pechstein had drie dagen na haar 22e verjaardag weer een reden voor een feestje. Haar trai ner Joachim Franke gaf haar een verjaardagskaart met daarop de richttijd voor de vijf kilometer: 7.22,22. Dat zou al een verbete ring van haar persoonlijke record met elf seconden betekent heb ben. Pechstein bleek nog meer in haar mars te hebben. De Berlijnse voorkwam een her haling van het (Oost)Duitse echec van 1988, toen de allroundploeg van Rainer Mund op alle fronten klop kreeg van Yvonne van Gen nip. „Ik weet nu hoe Rainer Mund zich destijds gevoeld heeft," merkte Gaby Fuss op. Aan het succes van Pechstein, die van haar vierde tot haar tiende levensjaar een getalenteerd kun strijdster was, had Fuss part noch deel. Ze zagen elkaar maar wei nig. Als gevolg van bronchitis miste de douanebeambte in oplei ding de wereldbekerwedstrijden in Berlijn. In Hamar reed ze in december alleen de 3000 meter, ze werd derde. Terwijl een maand later in Hamar het EK gaande was, zat Pechstein thuis in Ber lijn. Pas vier weken voor de ope- Claudia Pechstein kust de gouden medaille. ning van de Spelen, in Davos, dwong ze een Olympisch startbe wijs af. Joachim Franke zette haar precies op tijd op scherp, zoals hij in het verleden ook gedaan heeft met Uwe-Jens Mey, Olaf Zinke, André Hoffmann, René Schöfisch, Sylvia Albrecht en Sabine Becker. Als ijshockeyer haalde Franke nooit de Olympische Spelen. Hij speelde meer dan 100 interlands. Toen de DDR zich eindelijk plaatste voor de Winterspelen, in 1968, werd Franke wegens een FOTO EPA vormcrisis gepasseerd. Als schaatstrainer heeft hij dat gemis al lang en breed ingehaald. Vanaf zijn Olympische debuut in 1976 was hij er getuige van dat pupil len van hem vijf gouden, twee zilveren en vijf bronzen medailles verzamelden. Door Marcel Luykcx' Hamar - De reputatie van Nederland heeft op de zeven- i tiende Olympische Winterspe len een flinke knauw opgelo pen. In het medailleklasse- j ment over de tien schaatsaf- standen eindigde Nederland gisteren als zesde met een zil- j veren en drie bronzen medail- i les. I De vrouwen van Henk Gemser leverden geen enkele bijdrage. Carla Zijlstra, door Gemser al lang afgeschreven als allround ster, viel in Hamar ook als spe cialiste door de mand. Op de afsluitende 5000 meter griste Zijlstra gisteren niet eens een diploma weg. Ze werd zeven de, haar beste prestatie op drie Olympische pogingen, maar een ontluisterend resultaat voor rijd ster en coach. Ze verwerkten de mislukking van him Olympische missie, voor beiden de laatste in hun loopbaan, stilletjes op een 1 bankje op het middenterrein. I „We zijn daar maar een tijdje blijven zitten, om niet meteen gemeenschapsgoed te worden," 1 zei Henk Gemser. Mensenwerk i Veel te analyseren viel er op dat moment niet, aldus de bonds coach. „Als ik nu ter plaatse een verklaring zou kunnen geven voor het tegenvallende rijden van Carla, zou ik het in de aanloop naar de Spelen slecht gedaan hebben. Topsport is mensenwerk. Het kaarsje ging na drie kilome ter uit. Tot op dat moment zat ze op een schema dat naar een bron zen medaille moest leiden. In de laatste twee kilometer glipt het dan toch weer uit haar handen. In de laatste ronden weegt dan ook het opkomende verdriet Henk Gemser troost Carla Zijlstra na de povere prestatie van de Nederlandse. zwaar door." Zijlstra zette er maar een donke re bril bij op. Niet ter bescher ming tegen binnenvallende zon nestralen, maar ter verhulling van de tranen. Een half uur na afloop, terwijl de Groningse op de tribune tekst en uitleg pro beerde te geven, welden nog al tijd nieuwe tranen op. „Ik heb er in de voorbereiding alles aan ge daan. Ik kan mezelf niets verwij ten. Daardoor komt het nog eens extra hard aan. Een tijd van 7 minuten en 14 seconden was voor mij niet haalbaar. Maar 7.19 was wel reëel. Als je dat rijdt en je valt dan buiten de prijzen, kun je daar nog vrede mee hebben." Minimale beloning Het deed de perfectioniste Zijl stra pijn dat ze in haar ogen een minimale beloning kreeg voor een maximale inspanning. „Dit krijgt geen vervolg meer. Zeker niet op de Olympische Spelen. Ik zeg niet dat ik volgend jaar niet meer zal schaatsen, maar ik zal mezelf niet langer zo'n streng regime opleg gen. Zeker niet als ik zie hoe anderen bezig zijn. Claudia Pech stein heb ik het hele jaar bijna niet gezien en hier rijdt ze zich er ineens tussen. Ik ben geen type dat er met de pet naar kan gooien." Alsof Pechstein het Olympische goud is aan komen waaien. Zijl stra: „Dat kan ik niet beoordelen. Ik heb haar alleen weinig gezien op wereldbekerwedstrijden en niet op het EK. Ik heb juist die wedstrijden nodig voor een be FOTO ANP vestiging dat ik goed bezig ben." Die bevestiging, die Zijlstra on der meer kreeg door twee tweede plaatsen tijdens het Europees kampioenschap in januari op de Olympische ijsvloer, bleek be drieglijk. Na de medaille-loze Spelen van Albertville was de Groningse twee jaar lang Neder lands hoop in bange dagen voor wat het vrouwenschaatsen be treft. Op elk EK of WK waaraan ze sindsdien deelnam, won ze minstens één afstandsmedaille, vier in totaal. Beperkingen De discussie'over de keuze tussen allround-schaatsen of specialise ren met het oog op de Olympische Spelen, ging goeddeels langs haar heen. Als allroundster kende ze haar beperkingen. Ze mocht de KNSB nog. wel op alle internatio nale allroundtoernooien verte genwoordigen bij gebrek aan be ter. Henk Gemser bestempelt het wereldkampioenschap vrouwen van vorig jaar in Berlijn nog altijd als 'een monument ,in fa lend beleid'. Het gesol met bonds- coaches en het interne gekrakeel in de kernploeg tijdens het eerste jaar van het bewind van Gemser leken niet van invloed op de prestaties van Zijlstra. De nuch tere Groningse bleef er stoïcijns onder. Op het Olympische toneel bleek Zijlstra opeens toch minder sterk op haar noren te staan dan ze zelf dacht. Overmand door faalangst reed ze haar slechtste 3000 meter sinds haar juniorentijd. Gisteren bevond ze zich nog altijd in een identiteitscrisis. Ze bleef haar landgenoten Annamarie Thomas (tiende) en Tonny de Jong (elfde) nog wel voor. Het constante rij den van de twee aanstormende Friezinnen belooft meer voor de toekomst dan het labiele optre den van routinier Zijlstra. Henk Gemser heeft de druk al ver plaatst naar de schouders van Annamarie Thomas door haar als een toekomstige wereldkampioe ne allround te bestempelen. „Die uitspraak is voor rekening van Henk. Ik voel me wel meer een allroundster dan een specia liste. Dat is maar goed ook, want de Spelen worden maar een keer in de vier jaar gehouden. Elk jaar zijn er een EK en WK," zegt Thomas, waarmee ze aangeeft dat ze uitstekend past in de schaats cultuur in Nederland. Olympisch kampioenen zijn immers aanmer kelijk schaarser in de Nederland se schaatshistorie dan Europese en wereldkampioenen. Daar is in Hamar geen verandering in geko men. goud zilver brons Rusland 11 7 4 Noorwegen 10 11 4 Duitsland 7 7 7 Italië 6 3 8 Verenigde Staten 6 3 2 Canada 3 4 4 Zwitserland 2 3 2 Zuid-Korea 2 1 0 Oostenrijk 1 2 4 Japan 1 2 2 Zweden 1 1 0 Oezbekistan 1 0 0 Kazachstan 0 2 0 Wit-Rusland 0 2 0 Nederland 0 1 3 Frankrijk 0 1 3 China 0 1 1 Finland 0 0 4 Slowenië 0 0 1 Groot-Brittannië 0 0 1 Oekraïne 0 0 1 Lillehammer - Espen Bredesen wil op 20 maart in Pantalica (Tsjechië) het wereldrecord skivliegen aanvallen, dat op 194 meter staat. De Noor wil tot 200 meter komen. „Wellicht tot 210 of 215 meter," zei hij na zijn Olympische titel op de kleine schans. „Ik ben verknocht aan skivliegen, bergbeklimmen, parachutespringen en survival-tochten." De FIS (Internationale Ski Federatie) wil echter binnen afzien- bare tijd de jacht op records bij het skispringen drastisch gaan beperken. Voorzitter Mare Hodler, tevens vice-voorzitter van het IOC, heeft dat laten doorschemeren. „Daaf ben ik het volstrekt mee oneens," zegt Bredesen. „Mensen willeft records, spektakel en sensatie." Bredesen behaalde gisteren goud met een recordsprong van 104 meter. Schansspringen, 90 meter: 1. Bredesen (Noo) 282.0 pnt. (100,5+104 m) 2. Ottesen (Noo) 268.0 (102,5+98), 3. Thoma (Dui) 260.5 (98,5+102,5) 4 Weissflog (Dui) 260.0 (98+96,5), 5. Kasai (Jap) 259.0 (98+93) 5 Soininen (Fin) 258.5 (95+100,5), 7. Goldberger (Oos) 258.0 (8+93,5) j' Nishikata (Jap) 253.0 (99+94), 9. Okabe (Jap) 252.0 (95+95,5), 10. Mo'sei (Oos) 246.0 (92+95). Lillehammer - Over zes, zeven jaar is er geen Internationaal Olympisch Comité meer. Dit staat vast, volgens Philipp von Schöller, het Oostenrijkse IOC-lid. Von Schöller richtte zijn kritiek op de persoon van voorzitter Juan Antonio Samaranch. „Samaranch," zo stelde Von Schöller, „is druk doende het IOC de macht te ontnemen. Vroeger deed hij het discreet, tegenwoordig is hij openlijk bezig met de liquida tie." Het IOC-lid kwam met zijn kritiek na de plannen van Sama ranch de voorwaarden voor een persoonlijk lidmaatschap te veranderen. Zo'n voorwaarde is nieuwe IOC-leden voor ten hoogste acht jaar te kiezen, met hooguit een verlenging voor vier jaar. Vervolgens worden de voorzitters van de internationale olympische sportbonden (31) automatisch lid. Op dit moment bestaat het IOC uit 89 stemgerechtigde leden, Von Schöller staat in het college bekend als conservatief. Hij is de eerste die zich heeft gekant tegen de voorzitter, die vanaf zijn aantreden in '80 talloze vernieuwingen doorvoerde. De Oosten rijker is lid vanaf '77. Eind '96 moet hij weg door het bereiken van de 75-jarige leeftijd. Hamar - Peter Müller, de coach van Dan Jansen, heeft met onmiddellijke ingang ontslag genomen. Hij acht zich onvoldoen de gewaardeerd door de Amerikaanse schaatsbond. De 37-jarige coach heeft de laatste drie jaaf gewerkt met Jansen, die tijdens de Olympische Winterspelen in Hamar de 1000 meter won. „Een bedankje kan er nauwelijks af. De omstandigheden waaronder de bond werkt, zijn niet professio neel." Müller en Jansen kennen elkaar al sinds jaren en hebben een sterke band met elkaar. Ook in het begin van de jaren tachtig was Müller, Olympische kampioen op de 1000 meter in 1976, al begeleider van de huidige wereldrecordhouder op de 500 en 1000 meter. Hij overweegt een baan buiten het schaatsen te aanvaarden. Lillehammer - Het Russische biathlenkwartet heeft bij de Olympische Winterspelen de vier keer 7,5 kilometer voor vrouwen gewonnen. Dat kwam voornamelijk omdat ze aanmer kelijk beter schoten dan de Duitse tegenstanders. Het Duitse viertal kreeg van de prestaties op de schietbaan de tranen in de ogen. Het drama speelde zich af rond Simone Greiner. De eerste twee Duitse loopsters schoten nagenoeg perfect. Halverwege hadden ze daardoor al een voorsprong van 'rm|etK*dan'' een minuut op de Russinnen. Greiner maakte er daarna een puinhoop van. Tot twee keer toe miste ze drie van de vier doelen: -Als straf moest ze daardoor 900 meter extra afleggen. De oud-skister, die in 1989 stopte om in 1992 in de biathlon haar rentree te maken, had geen verklaring voor haar falen. Dankzij een goede prestatie van slotloopster Schaaf stelde Duitsland het zilver nog veilig. Frankrijk, twee jaar geleden in Albertville nog goed voor goud, veroverde brons. De Russinnen Talanova, Snitina, Noskova en Restsova hadden een perfecte score op de schietbaan. Hun voorsprong op de Duitsen bedroeg daardoor uiteindelijk bijna vier minuten. Biathlon. 4 x 7,5 km estafette, vrouwen: 1. Rusland (Talanova/Snitina/ Noskova/Restsova) 1.47.19,5, 0 doelen gemist, 2. Duitsland (Disl/Har- vey/Greiner-Petter-Memm/Schaaf) 1.51.16,5/6, 3. Frankrijk (Niogret/ Claudel/Heymann/Briand) 1.52.28,3/1, 4. Noorwegén 1.54.08,1/2, 5. Oekraïne 1.54.26,5/3, 6. Wit-Rusland 1.54.55,1/8, 7. Tsjechië 1.57.00,8/3, 8. Verenigde Staten 1.57.35,9/3, 9. Zweden 1.58.07,2/0,10. Finland 1.58.55,7/4. Zaterdag 26 februari 09.00-09.30 Nederland 2 Samenvatting van vrijdag en vooruitblik 09.30-10.45 Nederland 2 Alpine skiën: slalom vrouwen, 1e run 10.45-13.00 Nederland 2 Bobsleeën: viermans, Ie en 2e heat 13.10-14.20 Nederland 2 Alpine skiën: slalom vrouwen, 2e run 14.20-15.00 Nederland 2 Biathlon: 4x7,5 km mannen, teams 19.00-19.30 Nederland 2 Hoogtepunten van de dag 19.30-22.00 Nederland 2 IJshockey: om plaats 3/4, Shorttrack: 1000 m vrouwen, 500 m en 5000 m estafette mannen (finale) 22.15-22.50 Nederland 2 Studio Lillehammer 22.50-23.25 Nederland 2 IJshockey: om plaats 3/4 Shorttrack: 1000 m vrouwen, 500 m en 5000 m estafette mannen (finale) Zondag 27 februari 09.00-09.30 Nederland 2 Samenvatting zaterdag en vooruitblik 09.30-11.30 Nederland 2 Alpine skiën: slalom mannen, Ie run 11.30-12.05 Nederland 2 Bobsleeën: viermans, 3e en 4e héét Cross-country: 50 km mannen 13.10-14.55 Nederland 2 Alpine skiën: slalom mannen, 2e run 14.55-15.10 Nederland 2 Voorbeschouwing finale ijsUbckey 15.10-17.55 Nederland 2 IJshockey: finale 19.55-21.20 Nederland 2 Sluitingsceremonie 21.20-22.00 Nederland 2 Samenvatting Olympische Winterspelen 22.15-22.50 Nederland 2 Studio Lillehammer IOC-baas Antonio Samaranche en de Noorse skiloper Vegard Ulvang zullen niet samen gaan dineren. Dat was aanvankelijk de bedoeling, nadat Ulvang bij het begin van de Winterspelen nogal harde kritiek geuit had op het volgens de Noor schijnheilige gedrag van de oude Spanjaard. Samaranch stelde voor de ver zoening gisteravond aan tafel te laten plaatsvinden, maar Ulvang deelde mede geen tijd voor de ontmoeting te hebben in ver band met zijn voorbereiding op de 50 kilometer langlauf indivi dueel, die morgenmiddag wordt afgewerkt. De Noorse toeschouwers bij de 50 kilometer langlauf indivi dueel worden door de politie vriendelijk doch dringend ver zocht hun auto's thuis te laten en naar het Birkebeineren Ski Sta dion per openbaar vervoer te komen. In ieder geval worden de wegen in de wijde omgeving van het stadion tussen acht en tien uur 's morgens voor al het privé- verkeer afgesloten. Het publiek wordt tevens aangeraden vroeg van huis te gaan. Er worden morgen zo'n 120.000 toeschou wers verwacht. Niet minder dan 350 van de 550 medewerkers in vaste dienst van het Noorse organisatiecom® van de Winterspelen zullen n®' genavond de sluitingsceremor® in Lillehammer met gemeng® gevoelens beleven. Vanaf maan dag zullen zij zich bij het ar beidsbureau moeten melde1 omdat ze dan werkeloos Tweehonderd stafmedewerkers blijven tot 1 september dit ja® in dienst om de lopende zakens te handelen. Daarna heft LOW- zich definitief op. De rage rond de pins (speldjes' neemt tijdens de laatste dage van de 17e Olympische Winter spelen van Lillehaifflfter gfotesf vormen aan. In de hoofdstraf van Lillehammer ëtt Hamar pf beren handelaren of> het moment nog belangrijke te doen. Vooral de speldjes, o in de winkels de afgelopen dag - uitverkocht raakten, zijn ze gewild. Zo werd voor eeni P die enkele dagen daarvoor bi] juwelier nog tien Noorse kron (f. 2,80) kostte, gisteren grif honderd kronen neerf Van onze verslaggever pen Bosch - Voor financiële steun aan toekomstige top sporters mikken de initiatief nemers Hans van Breukelen en Maarten Ducrot op een aandelenfonds. De bedoeling is dat televisiekij-. kers voor bedragen van 25 gul den tot honderd gulden symboli sche aandelen in sporttalenten Rotterdam (anp) - Paul Haarhuis mag zich de bes te Nederlandse tennisser van dit moment noemen. Dank zij zijn derde over winning in het 21e ABN AMRO-toernooi, gister middag in de kwartfinales tegen de Rus Alexander Volkov (7-5 6-4), is Haar huis de langdurig gebles seerde Richard Krajicek gepasseerd op de wereld ranglijst. Volgens de jongste gegevens is Haarhuis nu twintigste van de wereld, vlak voor de Hagenaar, die pas over een maand zijn rentree denkt te maken. In de halve finale speelt Haarhuis za terdag tegen de Duitser Michael Stich, vierde van de wereld en in Rotterdam als eerste geplaatst. De Eindhovenaar, die vorig jaar in Rotterdam een tweede onder komen vond, bereikte in sport paleis Ahoy' het hoogtepunt van zijn carrière. Ergens in zijn ach terhoofd heeft hij er altijd op gehoopt sinds hij op zijn 23e verjaardag, 19 februari 1989, in Lagos een challengertoernooi won. „Waarom zou ik niet bij de top-twintig kunnen komen?", hield hij zich van dat moment steeds voor. In september van dat jaar werd Haarhuis extra gesterkt in zijn ambities door een verrassende zege op John McEnroe tijdens de US Open. „Ik kom van Mars," zei hij bij wijze van grap. In die tijd kende men hem hoofdzake- Om de plaatsen 5/8: SLOWAKIJE - DUITSLAND 6-5 na verlenging (0-3 3-0 2-2, 1-0). 10.51 Truntschka 0-1, 18.28 Rum- rich 0-2, 19.32 Hilger 0-3, 25.46 Palffy 1-3, 33.33 Kolnik 2-3, 37.13 Kolnik 3-3, 45.21 Kontsek 4-3, 45.49 Doucet 4-4, 51.09 Kolnik 5-4, 51.45 Handrick 5-5, 61.38 Haszak 6-5. Strafminuten: Slowa kije 12, Duitsland 12. Om vijfde plaats: Tsjechië - Slo wakije; om zevende plaats: Vere nigde Staten - Duitsland. Glasgow. Kwalificatie voor Tho mas en Uber Cup. MANNEN NEDERLAND - CANADA 5-0. Pelupessy - Yung 15-6 15-2, Kuyten - Olynyyk 15-10 15-12, Van Soerland - Nilsson 18-14 12-15 15-3, Michels/Van Daim - Yung/Olymyyk 15-2 15-2, Kuy- ten/Van Soerland - Sydic/Nüs- son 15-5 15-9. Eindstand groep: 1. Finland, 2. Nederland, 3. Canada, 4. Zwit serland. Nederland uitgescha keld. 5 VROUWEN NEDERLAND - ENGELAND J-4. Van der Knaap - Louislane jjll U-6 7-11, Hoogland - Smith 11-2 11-5, Glebbeek - Huneby 11-7 10-12 7-11, Van Hoorn/Trouerbach - Gowers/ Bradbury 1-15 8-15, Van der Knaap/Coene - Clark/Bradbury 5-15 8-15. Eindstand groep: 1. Engeland, 2. Nederland, 3. Nieuw-Zeeland, 4. keldd' Nec'er*anc' uitgescha- Europa Cup landskampioenen, haive-finaleronde. Groep A: Barcelona (Spa) - Real Madrid (Spa) 80-64 (36-33), Li nages (Fra) - Olympiakos Pirae- m 67"59 (36-32), Mechelen S?*1) - Leverkusen (Dui) 70-64 wo-31). Stand: 1. Olympiakos 14-22, 2. Limoges 14-18, 3. Real Madrid mVo„' 4- Barcelona 14-16 nn?9""1972). 5. Mechelen 14-16 (1044-1077), 6. Treviso 13-12, 7. Leverkusen 14-8, 8. Guilford Kmgs 13-0. (tJroeP B: Joventut Badalona !?.pa) - Istanbul (Tur) 66-53 ,"35), Panathinaikos (Gri) - hwrl"? (Ita> 69"75 (44-3), Can- 81 if) Gibona Zagreb (Kro) Pan n J®"®3'1 Benfica (Por) - Finü z <Fra> 72"74 (44-36). Eindstand: l. Istanbul 14-20, 2. 14°ftninakos 14-18, 3. Bologna (111?'„4. Badalona 14-18 mai226)' 5' Zagreb 14-18 Pan nï!69>' 6' Benfica 14-10, 7. Indei° ,ez 14"6' 8- Cantu 14"4- m.S?8r,kwartfinales (1® e» 17 Bolnn Badalona - Olympiakos. na Tn? Pea^ Madrid, Barcelo- 'hinaikos Limoges - Pana-

de Stem | 1994 | | pagina 12