Overlevingsplan auto-industrie Ontwikkelcentrale BAC wacht met ontslagen tot na de zomer J KNORRII Campagne voor 'natuurlijker' bloementeelt Polishouders Vie d'Or zijn niet blij met Levob Brussel': Produktie Europese auto's moet goedkoper en milieu-vriendelijker Van der Valk deed het zonder uitzendbureaus NLAND kort ECONOMIE A5 ECONOMIE kort Project voor meer dan twee miljard in haven Rotterdam VastNed boekt hogere winst 24 FEBRUARI 1994 omplex Zuid-Afrika mensen zijn gisteren om het raak m de buurt van Virginia orden nog vermist nadat%en en wooncomplex van mijnwer-- s gigantisch. Bussen, auto's en jes door de lucht. De meeste f gestikt. Ongeveer 450 mensen an de mijn, zijn geëvacueerd. Pad geven zich over ceremonie in het oerwoud in van de gewapende verzetsgroen aan de overheid. Zij maakten die guerrillastrijders, die de ats in het burgerleven geeft ers, voornamelijk boeren, kon pen. Dertien leiders, waaronder erden echter in een boevenpak genis in Lima overgebracht. moord beschuldigd nden van de sekte van David nklager beschuldigd van moord enten die vorig jaar februari de o bestormden, zijn moedwillig n justitie. chtszitting een van de ruim 200 ad had. Verder beschikten de Jen stukken munitie. Volgens de om te doden en dan zelf te 'et herkiesbaar vtsjoek van Oekraïne heeft zich ie voor de presidentsverkiezingen vraagtekens achter het ontwape- and met de Verenigde Staten en kennelijk ingegeven door forse gevolg van de ineenstorting van punt van de president inzake em in eigen land veel kritiek op. azastrook' van Israëlische militairen uit de de derde week van mei zijn er Yasser Arafat hiervan op de mee akkoord dat de Palestijnse middellijk na de ondertekening 'e PLO zo'n duizend Palestijnse waar de Israëliseh-Egyptische erd. zeiden de Palestijnen dins- ord op z'n laatst eind maart een at Macedonië van Europese Zaken Theodoros eel van het Europees Parlement door een debat te weigeren over' los weigerde tijdens de plenaire ussel uitleg te geven over het hoe delsboycot tegen Macedonië, dialoog met Griekenland hervat- V en met steun van de Europese issaris Van den Broek woensdag onderhoud met de Macedonische TENTIE) f 2,50 korting (Kip Tandoori, sagnette) en de naar de win- M'AIh en koop een pak ORR Wereldgerechten en de bij orende verse ingrediënten (op het staat welke u nodig heeft}. Stuur >abon, de streepjeskode uit de akking en uw naam/adres/rekjir. een gefrankeerde envelop naar: A BIJ KNORR, Postbus 53446, 5 AK Den Haag en u ontvangt 50 plus porto op bank/giro (max. ïzending per gezin). >ken kokkerellen. Rusland. „Daar moeten we dus niet te emotioneel over doen. Zoiets hoeft de goede relaties tussen de landen toch niet te verstoren," aldus Kobaladze. Dat er overigens wel degelijk ongerustheid aan Russische kant bestaat dat de zaak Ames de relaties tussen Moskou en Was hington zou kunnen verstoren, is wel duidelijk. Er wordt in Mos kou rekening mee gehouden dat de zaak Ames met opzet in de openbaarheid is gebracht van wege het 'succesvolle Russische initiatief bij het oplossen van de crisis rond Sarajevo'. W aars chu wingen Volgens commentaren in Moskou zat dit Russische succes sommi gen in de Verenigde Staten nogal dwars, waarop tot de ongebrui kelijke publiciteit rond deze spionagezaak werd besloten. Ministeriële bronnen in de Rus sische hoofdstad hebben ook al voorzichtige waarschuwingen laten horen in de richting van Washington, mocht daar beslo ten worden om maatregelen te nemen tegen Russische diploma ten als reaktie op de zaak Ames. „Als de Amerikanen tot maatre gelen overgaan kan dit resulte ren in de beperking van de hui dige samenwerking tussen de Russische geheime dienst en de CIA. Dit zal vooral merkbaar zijn op het gebied van de geza menlijk strijd tegen de interna tionale drughandel. Bovendien zullen er gelijkwaardige maatre gelen worden genomen tegen Amerikaanse diplomaten h1 Moskou." tëSTEM DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 ütenbergen - Foto-ontwik- jlbedrijf BAC Color in isenbergen hoopt het tot na izomerpiek van 1994 met huidige 550 werknemers it te zingen. Pas daarna val- naar verwachting de eer- ontslagen. Met de bond is jj sociaal plan opgesteld ';a; zaterdag aan het perso- (tl wordt voorgelegd. jten met eind 1995 komen 160 fulltime banen te vervallen. Dat kan niet zonder gedwongen ont slag voor 80 medewerkers. De 550 personeelsleden van BAC Color vervullen samen 480 ba nen. De directie probeert in samen spraak met bonden en personeel de pijn voor de andere medewer kers te verzachten. Dat Bac moest gaan reorganiseren was al in januari bekend, alleen de ma nier waarop nog niet. Via korter werken en natuurlijke afvloeiing hoopt Bac Color zo veel mogelijk mensen binnen de poort te houden. Normaal gesproken werkt het bedrijf tijdens de piekmaanden in de zomer met uitzendkrach ten. „Maar," zegt Y. Ypma van de Industriebond FNV, „het zou absurd zijn om nu mensen op straat te zetten en die vanaf april te vervangen door tijdelijke krachten." De klad zit in de foto-ontwikkelbranche. De con currentie van video is hevig en de 1-uurs service-bedrijven ha len veel omzet bij de grote ont wikkelcentrales weg. Bac Color ziet zich daarom ge dwongen dit jaar tachtig banen te schrappen. Voor veertig man betekent dit gedwongen ontslag. De overige veertig plaatsen zou den door herverdeling van werk geschrapt moeten worden: inle veren van uren. Volgend jaar moeten er nog een keer zo'n aantal weg omdat het bedrijf slecht in de opdrachten zit. FNV-bestuurder Ypma is tevre den over de afspraken die met de directie zijn gemaakt. Pas in de loop van volgende week zal duidelijk worden welke werknemers definitief weg moe ten en wie er kunnen blijven, zegt directeur J. Bezemer. „We weten nog niet precies wie er in deeltijd willen gaan werken. Af hankelijk daarvan wordt het de finitief aantal gedwongen ont slagen bekend." Primair wordt gelet op de tijd dat iemand in dienst is, aldus de directeur. „En of er een vervangende functie is, maar bij sommige afdelingen, zoals de technische dienst is dat moeilijk." Er is op dit moment zo weinig- werk dat diverse groepen men sen de dag al duimendraaiend doorbrengen, aldus werknemers van Bac. „Sommigen zijn aan een cursus begonnen of zitten een hele dag te handwerken", zegt een jonge werkneemster. Bezemer bevestigt dat beeld. Ian onze correspondent Bert Schampers [russel - De Europese Commissie wil met financiële iteun de Europese auto-industrie aansporen goedkoper produceren, nieuwe afzetmarkten te zoeken en een iilieu-vriendelijker produkt te ontwikkelen. Brussel jerwacht na het rampjaar 1993, waarbij 70.000 arbeids- atsen verloren gingen, dit jaar enige verbetering voor Ie sector. jt Europese auto-industrie soeteii dringend worden geher- jnctureerd, zo maakte Euro- ites commissaris Martin Bange- jann (Industriebeleid) gisteren [lijdelijk. De Commissie is be- lid geld uit te trekken voor aderzoek en bijscholing, maar mdt tegelijk dat de industrie üf de nodige stappen moet ne- aenomte overleven. 1993 daalde produktie in Eu- ja met gemiddeld 16 procent, lidien niets wordt ondernomen jaan volgens een Amerikaans aderzoek in de Europese auto- tdustrie en toeleveringsbedrij- de komende jaren 400.000 tan de 940.000 arbeidsplaatsen tp de tocht. Japan 9e oorzaken voor de problemen nde auto-industrie zijn bekend, tor de economische crisis tordt de aanschaf van een nieu- it auto uitgesteld. Maar ook is «getoond dat de Europese sec tor de concurrentieslag met lan- als Japan en Zuid-Korea, 'raar de produktiviteit niet al- hoger ligt, maar waar bo- vendien goedkoper wordt gepro- èiceerd, heeft verloren. De Europese autobouwers moe- onderstreepte commissaris emann in Brussel, goedko per en efficiënter produceren en prominenter aanwezig zijn op de markten in de VS, Japan, Azië, Latijns-Amerika en Afrika. Bangemann zei dat het moei zaam bereikte akkoord tussen de EU en Japan over verdere beper- van de Japanse auto-invoer m Europa heeft bijgedragen tot stabilisatie van de markt. De uitvoer van Japan naar de lan- van de Europese Unie is in met 18,4 procent gedaald. De invoerbeperkingen gelden tot 1999, dan gaat de Euro pese markt helemaal open. De grote Japanse autoproducen ten hebben overigens de Europe se invoerbeperkingen al lang omzeild door overal in Europa assemblagebedrijven te bouwen. Auto's die daar van de band rollen, kunnen zonder beperkin gen afgezet worden. Hoewel het volgens Bangemann weer wat beter gaat met de au to-industrie, mogen de verwach tingen voor 1994 niet overschat worden. De sector zal zich vol gens de Europese Commissie be ter moeten gaan wapenen voor de toekomst, waarbij Brussel mogelijkheden blijft zien voor een jaarlijkse produktie van 15 miljoen auto's in Europa. De Commissie bepleit onder meer een milieu-offensief van de sector. Er is volgens Bangemann een groeimarkt voor veilige, zui nige, schone auto's, waarvan de materialen ook weer hergebruikt kunnen worden. Obstakels De Europese Commissie zal zich volgens Bangemann inzetten om obstakels, die de voltooiing van de interne markt voor de auto industrie nog in de weg staan, weg te ruimen. Dat houdt onder meer in dat burgers van de Unie zonder problemen over de gren zen heen moeten kunnen kopen. Hiervoor is het nodig de belas tingen verder te harmoniseren en ook in te grijpen in de exclusieve dealer-netwerken. Op zijn beurt wil de Commissie de auto-industrie helpen bij deze herstructurering. Er is twee mil jard ecu beschikbaar voor be roepsopleiding, een miljard voor het midden- en kleinbedrijf en nog eens 1,5 miljard ecu voor omscholingsprogramma's. i,.^even die in het verleden ge- j gedeeltelijk zwart bij Van Jalk gewerkt hebben. Behal- an der Valk zou ik niet zo Honderden kisten met bloembollen, klaargezet voor verder transport. Volgens prof. Lucas Reijnders wordt het buitenland steeds sceptischer over het vele gif dat in de Nederlandse bloem(bollen)teelt wordt gebruikt. foto's anp Van onze verslaggever Het uitzendwezen wil niet al te begerig overkomen, maar het optreden van de Fiod tegen Van der Valk zou wel sens nieuwe mogelijkheden kunnen scheppen voor de uitzend bureaus. Die boden hun diensten tot dusver vergeefs aan bij bet machtige horeca-concern. Verscheidene uitzendorganisa- hebben plannen van aanpak ^„ezet om voet aan de grond te in de horeca-branche. ju, naast andere acties van de Fiod in het horeca-wezen, ook «et Van der Valk-concern zich boet verantwoorden, zien de uitzendbureaus aanleiding om bet nog meer nadruk op hun witte' alternatief te wijzen. Het is niet eenvoudig om als btzendbureau iets te betekenen v°or de horeca. Met een bedrijf "S Van der Valk hebben wij nauwelijks of geen contacten", ®8t H. Kampers, districtsmana- 8® van Adia Personeelsdiensten. n wereld van de uitzendbu reaus is het een bekend gegeven at de horeca-sector zelf in zijn Personeelsbehoefte voorziet en vaak beschikt over een eigen "proep-pool voor de drukke pe lden. Dit betekent niet dat het a®)d om zwart werk gaat, hoe wel de combinatie van wit en »art werk veelvuldig voorkomt. Van der Valk echter, zo weet gaat het om puur zwart erk met het oog op een hogere winstmarge. Tegen zwart werk kun je niet "oreren", zegt R. van der °k, directeur van studenten- unzendbureau ASA te Leider- JP- Voor hem staat het al vele vast dat bij Van der Valk sta wor<lt gewerkt. „Bij ons ..,an tal van studenten inge- gauw een ander horeca-bedrijf op kunnen noemen dat geen be lastingen en sociale lasten af draagt. De meesten doen dat volgens mij tegenwoordig wel", denkt hij. Van der Stok vindt het ongeloof lijk dat het nog zo lang goed heeft kunnen gaan met het Van der Valk-concern. Hij kan wel om de affaire lachen: „We weten allemaal dat het merendeel van de tijdelijke arbeidskrachten bij Van der Valk studenten zijn. Daar waren natuurlijk mensen bij die rechten of iets fiscaals studeerden. Ik weet welhaast ze ker dat een aantal functionaris sen die nu bij de belastingin spectie zitten, vroeger zwart hebben gewerkt bij Van der Valk." In beeld De uitzenddirecteur vindt het niet kies om nu bij de horeca-gi- gant zijn diensten aan te komen bieden. Maar hij kan zich voor stellen dat de Van der Valks na de gebeurtenissen van deze week eens bij zichzelf te rade zullen gaan hoe het nu verder moet in de toekomst. En dat de uitzend bureaus dan in beeld komen. De ervaring heeft geleerd dat dat tot dusver, en niet alleen bij Van der Valk, niet het geval is geweest. „Wij doen jaarlijks een mailing de deur uit", zegt een woordvoerster van een ander studenten-uitzendbureau. „De reacties uit de horeca zijn altijd ongunstig." Van onze verslaggever Rinze Brandsma Utrecht - Hyacint-telers die 400 kilogram aan 'gewas beschermers' (bestrijdings middelen) per hectare gebrui ken. Tulpen: 100 kg/ha. „Dan kunnen de telers zeggen dat ze minder bestrijdingsmidde len gebruiken, maar het blijft enorm hoog, als je weet dat het gemiddelde in Europa vier kilo per hectare is." Volgens dr. Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu (tevens hoogleraar milieu-kun- de) beginnen de buitenlandse af zetmarkten voor de Nederlandse bloemen steeds meen argwaan te krijgen. „Na de Hollandse to maat die in het verdachtenbank je kwam worden consumenten in belangrijke afzetlanden als Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk en Zweden kritischer en verlan gen meer en meer ecologisch verantwoord geteelde bloemen." Prof. Reijnders presenteert van ochtend nabij het parlement in Den Haag samen met een aantal milieu-, natuur- en consumen tenorganisaties een eisenpakket voor een meer milieuvriendelijke bloemen- en bollenteelt. Daar mee begint een campagne tegen de 'onnatuurlijke' teelt. Of liever gezegd een campagne vóór 'Na tuurlijk bloemen zonder gif'. Minimaal De organisaties zullen de bloe men- en bollentelers vanmorgen om de oren slaan met het vol gens hen nog steeds veel te kwis- Prof. Lucas Reijnders tige gebruik van landbouwgif, kunstmest en energie. Oud-mi lieuminister drs. Ed Nijpels, burgemeester van Breda en voorzitter van het Wereld-Na- tuurfdnds Nederland, spreekt over de negatieve gevolgen van de huidige teelt voor natuur en milieu. Vooral de bollenteelt geldt als uiterst milieu-onvriendelijk. In december 1992 klaagde de Zuid hollandse Milieufederatie de bollenteelt aan als 'de meest gif tige vorm van landbouw in de wereld', met een gebruik van landbouwchemie van gemiddeld 130 kilogram per hectare. In Duitsland en de Scandinavi sche landen worden met het jaar meer bloemen met 'Eko-keur' verkocht. In ons land is dat Prof. Reijnders: Groeiende argwaan in buitenland tegen 'giftige' bloemen volgens Reijnders, met minder dan een procent, nog minimaal. Het vanochtend te presenteren eisenpakket wil de telers bewe gen de afzet van bloemen met Eko-keur of Gea-merk te verho gen tot 20 procent. „Biologische telers willen graag beloond wor den voor hun produkt. De bloe menhandel wil ook graag een milieukeur voor bloemen. De af zet van milieuvriendelijk geteel de bloemen en bollen kan met een vierde tot een derde om hoog." Lokker Volgens Reijnders reageren bloe- mentelers alleen op financiële voordelen. Het milieukeurmerk moet daarom een 'financiële lok ker' voor de telers worden. „Bloemen hebben, als luxepro- dukt, een goede kans dat de consument er best een gulden meer voor over heeft als die met minder gif geteeld worden." Vorig jaar zomer sloot minister Alders van Milieubeheer een convenant met de land- en tuin bouwsector. Volgens Lucas Re ijnders een 'uitgekleed' conve nant. Afgesproken is met de hele landbouw dat tot 1995 het ge bruik van bestrijdingsmiddelen met een kwart verminderd zal worden en tot 2000 met de helft. Voor de bollen en de glastuin bouw zijn die cijfers 30 en 60 procent. In de tuinbouw moet in 2000 bovendien een vijfde min der energie gebruikt worden. De sector claimt dat zij met een vermindering van 20 proeent aan gebruikte bestrijdingsmid delen op de goede weg zit. Reijn ders is daar niet erg van onder de indruk. „Voor een groot deel zit die vermindering in een ver plicht lager gebruik van grond- ontsmettingsmiddelen. Dat moet steeds vaker met matten en sto men gedaan worden." Hakketakken De produktiewaarde van de Ne derlandse bloementeelt was vo rig jaar 6 miljard. Zij biedt 71.000 mensen werkgelegenheid. Woordvoerder R. Le Clereq van de Vereniging Bloemenveilingen Nederland wil niet 'hakketak ken' over het door Reijnders ge noemde verbruik van bestrij dingsmiddelen, maar spreekt hem niet tegen. Hij wijst op de gesloten convenanten: „Met het terugdringen van bestrijdings middelen en het energieverbruik liggen wij behoorlijk op sche ma. De bloemen- en bollensector staat, zegt hij, onder grote druk en kan zich niet veel experimen ten a la Reijnders permitteren. „De rendementen van de telers zijn al jaren negatief. Daarbij moeten de glasbedrijven, door strengere eisen op milieugebied, de komende jaren gemiddeld 370.000 extra investeren." Veel telers houden momenteel het hart vast, nu het plotseling winter is geworden terwijl veel plantgoed al in de grond zit. Van onze redactie economie Eindhoven - De Belangenver eniging Polishouders Vie d'Or (BPV) is niet blij met de over name van de Vie d'Or-porte- feuille door Levob. Volgens voorzitter Gerben Kuipers had de BPV het beter gevon den als zij had kunnen kiezen uit meerdere kandidaten. In eerste instantie waren er zes gegadigden voor de portefeuille van de door fraude gestrande Eindhovense levensverzekeraar: AVCB, AXA Equity Law, Ro- bein Leven, Zürich Leven, het Duitse DBV en Levob. Uiteinde lijk bleven alleen AXA en Levob over. De laatste bleek al snel de meest serieuze kandidaat. De BPV vraagt zich vooral af op welke gegevens Levob haar bod heeft gebaseerd en wat de verze keraar de polishouders biedt. „Mag het bedrijf dat zelf invul len, of wij hebben wij daar ook nog wat over te vertellen? Bo vendien doet Levob het niet voor niets. De onderneming zal er sowieso beter van worden. Dat gaat uiteraard ten koste van ons." Kuipers hoopt zo spoedig moge lijk te kunnen beschikken over het onderzoek dat accountant KPMG heeft verricht naar de portefeuille. De belangenvereni ging wil op basis van de uitkom sten van dit onderzoek schade claims indienen bij alle partijen die verantwoordelijk zouden zijn voor de ondergang van Vie d'Or: de voormalige directie, de com missarissen en de accountant, maar ook de Verzekeringskamer, Delta Lloyd is op de goede weg Amsterdam - Delta Lloyd Verzekeringsgroep, dochteronderne ming van de Britse Commercial Union, verwacht voor 1994 een stijging van de winst uit gewone bedrijfsuitoefening. Die zal wel worden getemperd door reorganisatiekosten. Ook het resultaat na belastingen zal hoger uitvallen dan in 1993. Dat staat in het gisteren verschenen jaarverslag. In het afgelopen jaar daalde de nettowinst van 187,8 miljoen tot 170,7 miljoen. Daarin lagen reorganisatielasten van 56,3 miljoen bruto of van 36,6 miljoen na belastingen opgesloten. De omzet nam toe van 4,33 miljard tot 4,52 miljard. Per aandeel daalde de winst van 56,91 tot 51,72. Het dividend wordt verlaagd van 34,55 tot 28,45. Delta Lloyd is bezig met een reorganisatie die de onderneming nieuw elan moet geven. Er is een sociaal plan opgesteld voor plm. 600 werknemers die in een paar jaar moeten verdwijnen. In 1993 verminderde de personeelssterkte van 2800 tot 2644. Voor dit jaar wordt een daling van het aantal werknemers met ruim 250 verwacht. Delta Lloyd bezorgd over tussenpersonen Amsterdam - Er is in de verzekeringswereld een ware strijd losgebarsten om de gunst van de assurantie-tussenpersonen. Delta Lloyd Verzekeringsgroep maakt zich hier zorgen om. Dat heeft mr. J. Jansen, voorzitter van de raad van bestuur, gisteren gezegd in zijn toelichting op het jaarverslag. De onderneming kiest duidelijk voor de onafhankelijke tussen persoon om haar verzekeringsprodukten te verkopen. Zij heeft weinig goede woorden over voor zogenoemde 'captives', inter- mediairbedrijven waarvan aandelen in handen zijn van verzeke ringsmaatschappijen. Nederkoorn eist rectificatie Amsterdam - De Volkskrant en het Haarlems Dagblad moeten beide hun artikel van 17 februari over de recentelijk bij Fokker opgestapte topman E.J. Nederkoorn rectificeren. Dat heeft de voormalige Fokker-bestuursvoorzitter gisteren in kort geding voor de rechtbank in Amsterdam geëist. De twee kranten hebben half februari bericht over een artikel van Pieter Lakeman, directeur van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (Sobi), die suggereerde dat Dasa Nederkoorn met 25 miljoen DM had omgekocht om Fokker aan de Duitse vliegtuigbouwer over te doen. Lakeman had zijn informatie uit een anonieme brief. De twee kranten hebben volgens Neder koorn onzorvuldig gehandeld door letterlijke passages uit die brief te publiceren. Uitspraak vrijdag. Grote order voor Holec/Begemann Amsterdam - Het Gemeentevervoersbedrijf Amsterdam (GVB) heeft bij de Spaanse rijtuigbouwer CAF 33 metrotreinstellen en vier sneltrams besteld. Holec, onderdeel van het Begemann-con- cern, levert de elektrische installaties. De totale order heeft een omvang van ongeveer 150 miljoen gulden. De metro's en de sneltrams moeten rijden op de nog aan te leggen Ringlijn van Amsterdam en de al bestaande Amstelveenlijn. Onderzoek naar joint venture Philips Brussel - De Europese Commissie onderzoekt of het samenwer kingsverband tussen Philips en het Duitse chemieconcern Hoechst op het gebied van plastic optische media (cd's) in strijd is met de Europese regels voor de vrije concurrentie. Na een eerste beschouwing concludeert de commissie dat het samen werkingsverband, een joint venture onder de naam PDO Media, onder de werkingsfeer van de verordening op de concentraties kan vallen. De commissie roept belanghebbenden op hun mening kenbaar te maken aan het directoraat-generaal in Brussel. Industriefonds is grote flop Den Haag - Het vorig jaar ingestelde Industriefonds valt niet in de smaak bij het bedrijfsleven. Geen enkel bedrijf heeft een beroep gedaan op het fonds dat is bedoeld voor risicovolle, maar belangrijke technologische projecten. Dat bevestigt een woord voerder van de Nationale Investeringsbank (NIB). Deze bank beheert het fonds ter grootte van 900 miljoen gulden. Vooral minister Andriessen (Economische Zaken) heeft zich zeer ingezet voor de komst van deze financieringsfaciliteit. Na uiterst moeizame onderhandelingen wist hij november vorig jaar (pen- sioen)verzekeraars en banken over te halen tot deelname aan het fonds. Andriessen zelf legt er 200 miljoen gulden voor op tafel. Rotterdam (anp) - De gemeente Rotterdam heeft de financie ring rond voor de bouw van een serie nieuwe, kant-en-klare overslagterminals op de Maasvlakte. Het Rijk, de Europese Investeringsbank en containeroverslagbedrijf ECT financieren samen met Rotterdam dit project voor een bedrag van meer dan 2 miljard gulden. De havenstad draagt bij aan de zeer uitgebreide voorzieningen in de infrastructuur van de Maasvlakte, inclusief mogelijke aansluitingen op de Betuwespoorlijn en het wegennet. De Rotterdamse wethouder R. Smit (Haven) maakte dit plan samen met minister Maij (Verkeer en Waterstaat) gistermiddag bekend op het stadhuis in Rotterdam. Het plan (Delta 2000-8 genaamd) is qua financiering en opzet bijzonder. Het gaat om een constructie waarin ECT, het Rijk en de gemeente Rotterdam hun krachten financieel bundelen, gesteund door de Europese Investeringsbank (EIB). Rotterdam biedt ECT niet alleen een kale zandvlakte met kademuur maar een 'aangeklede' terminal, dus inclusief bestrating, kraanbanen enzovoorts. Het voorstel van het Rotterdamse college gaat eerdaags naar de gemeenteraad. Het is voor het eerst dat Rotterdam zoveel werk maakt van een haventerrein. Minister Maij noemde het project een zeer belangrijke voorziening voor Rotterdam en voor de Neder landse economie. Met het plan zijn op termijn zo'n 8.000 nieuwe banen gemoeid. Van onze redactie economie Breda - VastNed, de Bredase belegger in winkelpanden in Nederland, heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 41 miljoen tegen 26,1 miljoen in 1992. die toezicht moet houden op ver zekeraars. De BPV vertegenwoordigt 40 procent van het bij Vie d'Or ingelegde kapitaal. De Belan genvereniging Recht voor Polis houders van Vie d'Or (PW) in Tilburg zegt inmiddels 9.000 le den te hebben. De PW wil spoe dig met een alternatief plan te komen waardoor Vie d'Or als juridische eenheid behouden blijft. De belangenvereniging vreest anders een faillissement, dat ten koste gaat van de polis houders. De winst per aandeel ging van 7,71 naar 7,81. De herwaar dering van de onroerend-goed- portefeuille leverde een licht po sitief (indirect beleggings)resul- taat op. De intrinsieke waarde (zonder de winst over 1993) is gedaald van 100,90 naar 95,35. Daar bij moet worden aangetekend dat het aantal uitstaande aande len door twee claim-emissies en de uitkering van stockdividend met 72 procent is uitgebreid tot ruim 5,8 miljoen stuks. VastNed verdubbelde de beleg gingen in onroerend goed ruim schoots; zij werden van 442 miljoen op 940 miljoen ge bracht. Deze groei kwam mede door het verwerven van een be lang van ruim 75 procent in branchegenoot Immocorp. Daar naast kocht VastNed vorig jaar 20 panden waarmee een bedrag was gemoeid van 33,4 miljoen. De Bredase beleggingsmaat schappij verkocht 10 panden voor 8,3 miljoen. De boekwinst op die panden bedroeg drie ton. De onroerend-goedportefeuille bestaat voor 83 procent uit win kels op A-locaties, 14 procent bestaat uit kleine kantoren en drie procent bestaat uit overige panden. De leegstand, waar een groot deel van de onroerend goedmarkt mee kampt - er staan vele vierkante meters kan toorruimte leeg in Nederland - was voor VastNed niet hoger dan gemiddeld 1,5 procent. Aandeel houders wordt een dividend voorgesteld van 7,80 in con tanten (vorig jaar 7,70) dan wel 1 contant en een nader te bepalen percentage in aandelen.

de Stem | 1994 | | pagina 5