Geen verdere luchtacties' Ovei Russische hervormers geschokt na amnestie voor coupplegers Jeltsin wil topontmoeting om einde aan bloedvergieten te maken ()n l wikke KASSA BIJ KNORR! Spionagezaak vooral voor Amerika gênant Rusland vindt reacties in YS over-emotioneel Van der V zonder uil 'Brussel': P DE STEM BUITENLAND A4 pEJ STEM Colombia pakt kartel-topman Twee doden bij Egyptische razzia ■■■■■buitenland kort 1 Brussel - De Europese 1 steun de Europese auto-i L produceren, nieuwe a I milieu-vriendelijker proc verwacht na het rampjaa: plaatsen verloren gingen, I de sector. I In 1993 daalde produktie in E I ropa met gemiddeld 16 procef I Indien niets wordt ondernom I staan volgens een Amerikaa I onderzoek in de Europese aut I industrie en toeleveringsbedr Iven de komende jaren 400.0 Ivan de 940.000 arbeidsplaats 1 op de tocht. I Japan DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 Moskou (rtr) - Medestanders van de Russische president Jeltsin hebben gisteren ge schokt gereageerd op het be sluit van het Russische parle ment, de Doema, amnestie te verlenen aan de leiders van de opstand tegen het bewind in oktober 1993. Dit betekent onder meer dat de voormalige vice-president Roets- koj en ex-parlementsvoorzitter Chasboelatov, die in de Leforto- vo-gevangenis in Moskou zitten, vrijkomen. De aanstichters van de mislukte communistische couppoging in augustus 1991 en de leiders van de demonstratie tegen de rege ring, waarbij op 1 mei vorig jaar een dode en meer dan 500 ge wonden vielen, profiteren ook van de maatregel. „De amnestie dekt de handelin gen van verzet tussen 21 septem ber tot 4 oktober 1993 tegen het decreet van de president (over de ontbinding van het toenmalige parlement, de Opperste Sovjet)," aldus de resolutie. In die periode bezetten tegen standers van president Jeltsin het Witte Huis, waar het parle ment zetelde. Na een gespannen impasse kwam op 3 en 4 oktober een einde aan de bezetting toen het leger ingreep. Bij de verove ring van het gebouw en scher mutselingen daarbuiten vielen ten minste 130 doden. De resolutie lijkt een klap in het gezicht van president Jeltsin. De presidentiële woordvoerder Kos tikov sprak van een 'slag voor de Russische democratie'. „Miljoe nen Russen die in augustus 1991 en oktober 1993 de democratie verdedigden worden met voeten getreden," stond in een eerste verklaring van het Kremlin. Voormalig vice-premier Gajdar en leider van de hervormingsge zinde partij Ruslands Keuze sprak van een 'belangrijke stap naar de destabilisering van Rus land'. „Deze lieden zullen zich onvermijdelijk aan het hoofd stellen van nieuwe provocaties. Op een dag zullen zij zwaarbe wapende troepen leiden door de straten van Moskou," zei Gajdar. De resolutie werd aangenomen met 253 stemmen voor en 67 tegen bij 28 onthoudingen, en wordt onmiddellijk na publika- tie van kracht. De president kan de maatregel volgens de nieuwe grondwet niet' tegenhouden. De Doema besloot ook af te zien van de oprichting -van een onder zoekscommissie naar de gebeur tenissen van afgelopen oktober, waartoe was opgeroepen door de communisten en ultra-nationa listen. Naast Roetskoj en Chasboelatov, die werden beschuldigd van het 'organiseren van massa-onlus ten', zit ook de voorman van het verboden ultra-nationalistische Front van Nationale Redding, Konstantinov, in de Lefortovo- gevangenis vast. Ook de voorma lige minister van Veiligheid Ba- rannikov en generaal Makasjov, die leiding gaven aan de opstand van militaire eenheden en de bestorming van de Ostankino-te- levisietoren in Moskou, zouden van de straf-kwijtschelding pro fiteren. De amnestie betekent ook het einde van het proces tegen 12 top-communisten die in augus tus 1991 trachtten voormalig Sovjet-president Gorbatsjov te verdrijven toen hij op de Krim vakantie hield. Maar dit proces was al een farce geworden nadat de beklaagden voorlopig op vrije voeten waren gesteld en hun gezondheidstoestand telkens tot vertraging van de rechtsgang leidde. Brussel (rtr/afp) - De lidstaten van de Navo en Rusland willen via de diplomatieke weg, en niet met luchtacties, vrede brengen in Bosnië. Nieuwe luchtacties in de rest van Bosnië zouden immers uitbreiding van het aantal militairen op de grond vereisen. Dit is gisteren duidelijk gewor den in Brussel, waar de ambas sadeurs van de zestien Navo-lid- staten voor het eerst sinds het aflopen van het ultimatum aan de Bosnische Serviërs, zon dagnacht, bijeenkwamen. Het Westen dreigde vorige week met bombardementen om te be reiken dat de Bosnische Serviërs hun wapen rond Sarajevo zou den weghalen dan wel zouden inleveren bij de VN. De Servi sche wapens zijn inmiddels 'vol ledig onder controle', maakte de VN-vredesmacht bekend. De gesprekspartners in Brussel denken aan een 'werkzame troe penontvlechting' rond Sarajevo en in de rest van Bosnië en aan de opening van routes voor hul pleveranties. De militaire leiders van de Bosnische Kroaten en de mos lims zijn gisteren een bestand overeengekomen. Het akkoord bepaalt dat morgen om 12.00 uur 'een onmiddellijk en volledig staken van de vijandelijkheden' van kracht wordt. Alle wapens met een zwaarder kaliber dan 12.7 mm moeten aan de VN- troepen worden overgedragen of worden teruggetrokken tot 12 a 2Q kilometer van de frontlinies in midden-Bosnië. Meeblazen Op het diplomatieke front wil Rusland nadrukkelijk zijn partij meeblazen, en meer dan tot nu toe het geval geweest is. Presi dent Jeltsin verweet het Westen, en de Navo in het bijzonder, aan te sturen op een militair ingrij pen tegen de Serviërs in Bosnië- Herzegowina. President Jeltsin wil de leiders van de VS, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië uitnodigen voor een ééndaagse top, om het conflict in het voormalige Joego slavië op te lossen. De top met president Clinton, president Mit terrand, bondskanselier Kohl en premier Major kan worden ge houden in Moskou, Genève of welke stad dan ook, vindt Jelt- .sin. Er zou 'een document van historisch belang' moeten wor den ondertekend, dat een einde maakt aan het bloedvergieten in voormalig Joegoslavië. Een da tum voor zo'n ontmoeting werd niet genoemd. Er is verdeeld gereageerd op het plan van Jeltsin. Namens de re gering in Bonn zei minister Kin kel van Buitenlandse Zaken dat het nog veel te vroeg is voor zo'n bijeenkomst. „Wij hebben altijd gezegd dat een conferentie van regeringsleiders noodzakelijk kan worden. Maar die moet zorgvuldig worden voorbereid en op dit moment verkeren we nog maar in een voorbereidende fa se." Zijn Franse collega reageerde ook terughoudend. Londen rea geerde positief op het Russische voorstel en noemde het 'een inte ressant idee'. België wil dat de Europese Unie, 'bijvoorbeeld op het niveau van de trojka' aan zo'n conferentie meedoet. Het land wees erop dat het vredes plan dat tussen de oorlogvoeren de partijen wordt besproken, van de Unie afkomstig is. Deelname Nederlandse gevechtsvliegtuigen hebben dinsdag deelgenomen aan een laagvliegactie van de Navo bij Nova Gradiska, in het westen van Bosnië, waar Servi sche milities al dagen een post van de VN-vredesmacht blokke ren. De VN hadden de lucht steun gevraagd om de Serviërs schrik aan te jagen nadat was gebleken dat de honderd Servi sche politiemannen bij de post versterking hadden gekregen van twintig Servische tanks. Een aanval op Zweedse blauw helmen bij Tuzla in het noord oosten van Bosnië bracht de VN er dinsdag bijna toe de Navo om luchtacties te vragen. Hoewel vliegtuigen van het bondgenoot schap naar het gebied waren gestuurd, klaar om toe te slaan, bliezen VN-functionarissen ter plaatse de actie uiteindelijk af. De Zweden kwamen onder vuur te liggen terwijl ze ten zuiden van Tuzla een voedselkonvooi begeleidden. Vijf van hen raak ten gewond. Hun commandant, kolonel Alf Goorsjo, riep daarop de hulp van Navo-vliegtuigen in. Omdat niemand de daders kon ontdekken, was een aanval op hen onmogelijk, zei Goorsjo la ter. President Jeltsin bij het monument voor de Onbekende Soldaat in Moskou waar hij een krans legde ter gelegenheid van de 'Dag van de Verdediger', een nationale feestdag in Rusland. foto epa De VN hebben gisteren 120 Franse soldaten naar een door Servische militieleden omsingel de brug in Kroatië gestuurd, om de Nepalese soldaten bij te staan die de brug bewaken. Andere VN-bataljons zijn in staat van paraatheid gebracht om eventueel ook af te reizen naar de brug, die de verbinding vormt tussen gebieden in Kroa tië en Bosnië die in handen zijn van de Serviers. De Franse regering heeft overi gens aangekondigd de banden met de Navo te willen intensive ren. Zo zal de beslissing over een Franse deelname aan Navo-zit- tingen voortaan direkt genomen worden door de president of door de premier. Bogota - Een topman van het Cali-kartel van cocaïnehandela ren, Jaime Orjuela Caballero (50), is dinsdag door de Colombi aanse politie in een buitenwijk van Cali gearresteerd. De Amerikaanse federale anti narcoticabrigade (DEA) schat dat het Cali-kartel 70 procent van de cocaïnehandel in de we reld beheerst. Orjuela wordt ervan verdacht de cocaïnesmokkel naar New York te leiden. Hij geldt als een van de bazen van het Cali-kartel, ge noemd naar de Colombiaanse stad waar de misdadige organi satie haar basis heeft. Orjuela is de belangrijkste kar telbaas die de Colombiaanse po litie tot dusver heeft kunnen ar resteren. Caïro - Bij een grootscheepse razzia van de Egyptische po litie tegen moslim-fundamen talisten zijn gisteren twee mensen om het leven geko men. Bij de actie werden in totaal 850 mensen opgepakt. Tijdens een vuurgevecht gisteren in al-Badari, 330 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Cairo, werden een' politieagent en een burger gedood. Daarmee zijn de ze maand al zeven politiemensen door moslim-fundamentalisten gedood. Ongeveer 700 personen zijn ge arresteerd 'op politieke en crimi nele gronden', meldde het offi ciële persbureau Mena. De ande ren zijn 'extremisten uit Boven- Egypte'. De politie legde tevens beslag op tal van wapens en drugs. Ook toeristen zijn in Egypte het slachtoffer geworden. Vijf bui tenlandse toeristen zijn gisteren gewond geraakt bij een bomont ploffing in de trein van Caïro naar Aswan in het zuiden van Egypte. De nationaliteit van de buitenlanders is nog niet be kend. De explosie had om 14.00 uur (Nederlandse tijd) plaats in het eerste-klasrijtuig, ongeveer een half uur nadat de trein het sta tion van Assiut had verlaten. Modder bedelft wooncomplex Zuid-Afrika Johannesburg - Ten minste tien mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij een damdoorbraak in de buurt van Virginia in Zuid-Afrika. Veel mensen worden nog vermist nadat een modderstroom het ernaast gelegen wooncomplex van mijnwet- kers bedolf. De kracht van de moddergolf was gigantisch. Bussen, auto's en caravans vlogen als luciferhoutjes door de lucht. De meeste slachtoffers zijn of verdronken of gestikt. Ongeveer 450 mensen voor het merendeel werknemers van de mijn, zijn geëvacueerd. 1365 leden Lichtend Pad geven zich over Lima - Tijdens een openbare ceremonie in het oerwoud in midden-Peru hebben 1365 leden van de gewapende verzetsgroep Lichtend Pad zich overgegeven aan de overheid. Zij maakten gebruik van een speciale wet die guerrillastrijders, die de wapens neerleggen, weer een plaats in het burgerleven geeft. De spijt betuigende verzetsstrijders, voornamelijk boeren, kon den terug naar hun gemeenschappen. Dertien leiders, waaronder een deserteur van de politie, werden echter in een boevenpak tentoongesteld en naar een gevangenis in Lima overgebracht. Sekteleden Waco van moord beschuldigd San Antonio - De elf overlevenden van de sekte van David Koresh zijn door de openbare aanklager beschuldigd van moord met voorbedachten rade. De agenten die vorig jaar februari de boerderij van de sekte in Waco bestormden, zijn moedwillig doodgeschoten, zei de officier van justitie. De officier toonde tijdens de rechtszitting een van de ruim 200 wapens die de sekte in voorraad had. Verder beschikten de 'Davidians' over honderdduizenden stukken munitie. Volgens de officier hadden zij het plan om te doden en dan zelf te overlijden. President Oekraïne niet herkiesbaar Kiev - President Leonid Kravtsjoek van Oekraïne heeft ziet teruggetrokken uit de campagne voor de presidentsverkiezingen van-26 juni. Deze stap plaatst vraagtekens achter het ontwape ningsverdrag dat hij vorige maand met de Verenigde Staten en Rusland sloot. Het besluit terug te treden is kennelijk ingegeven door forse kritiek die Kravtsjoek kreeg als gevolg van de ineenstorting van de economie. Ook het standpunt van de president inzake nucleaire ontwapening leverde hem in eigen land veel kritiek op. 'Israël eind mei uit Gazastrook' Jeruzalem - De terugtrekking van Israëlische militairen uit de Gazastrook en Jericho zal in de derde week van mei zijn voltooid. Israël heeft PLO-leider Yasser Arafat hiervan op de hoogte gesteld. Het gaat er ook mee akkoord dat de Palestijnse politie 8500 man gaat tellen. Volgens de radio zal Israël onmiddellijk na de ondertekening van een globaal akkoord met de PLO zo'n duizend Palestijnse gevangenen vrijlaten. In Caïro, waar de Israëlisch-Egyptische onderhandelingen worden gevoerd, zeiden de Palestijnen dins dag te verwachten dat dit akkoord op z'n laatst eind maart een feit zal zijn. Pangalos weigert debat Macedonië Brussel - De Griekse minister van Europese Zaken Theodoras Pangalos heeft gisteren een deel van het Europees Parlement tegen zich in het harnas gejaagd door een debat te weigeren over de kwestie-Macedonië. Pangalos weigerde tijdens de plenaire zitting van het parlement in Brussel uitleg te geven over het hoe en waarom van de Griekse handelsboycot tegen Macedonië. Macedonië, wil ondertussen de dialoog met Griekenland hervat ten onder auspiciën van de VN en met steun van de Europese Unie. Dat kreeg Europees commissaris Van den Broek woensdag in Skopje te horen tijdens een onderhoud met de Macedonische president Kiro Gligorov. I steenbergen - Foto-ontwik belbedrijf BAC Color i steenbergen hoopt het tot n1 je zomerpiek van 1994 me- je huidige 550 werknemer uit te zingen. Pas daarna val] L naar verwachting de ee: te ontslagen. Met de bond en sociaal plan opgestel t zaterdag aan het perse |neel wordt voorgelegd. pot en met eind 1995 komen 16 (ADVERTENTIE) 1 I Tot 1 mei 1994 krijgt u f 2,50 korting I op KNORR Wereldgerechten (Kip Tandoori, Taco's, Paëlla, Moussaka of Lasagnette) en de daarbij horende verse ingrediënten. Ysiamd kip ièndoort iiil, 300 g. kipfilet }2fnl crètnefyTcle fataal ^J-ïr fonukorftn} r0 Ga naar de win kel en koop een pak KNORR Wereldgerechten en de bij behorende verse ingrediënten (op het pak staat welke u nodig heeft). Stuur de kassabon, de streepjeskode uit de I verpakking en uw naam/adres/reknr. in een gefrankeerde envelop naar. KASSA BU KNORR, Postbus 53446, 2505 AK Den Haag en u ontvangt f 2,50 plus porto op bank/giro (max. 1 inzending per gezin). yan onze correspondent Bert Si I pe Europese auto-industrj moeten dringend worden gehe: I structureerd, zo maakte Eun I pees commissaris Martin Bang Imann (Industriebeleid) gistert duidelijk. De Commissie is b |reid geld uit te trekken vo I onderzoek en bijscholing, ma vindt tegelijk dat de industi I zelf de nodige stappen moet n I men om te overleven. I De oorzaken voor de problem 1 in de auto-industrie zijn beker I Door de economische cri I wordt de aanschaf van een nie I we auto uitgesteld. Maar ook aangetoond dat de Europese si I tor de concurrentieslag met 1; I den als Japan en Zuid-Kor I waar de produktiviteit niet I leen hoger ligt, maar waar 1 vendien goedkoper wordt gep I dueeerd, heeft verloren. I De Europese autobouwers m ten, onderstreepte commissE Bangemann in Brussel, goed! per en efficiënter produceren prominenter aanwezig zijn op I markten in de VS, Japan, A I Latijns-Amerika en Afrika. Bangemann zei dat het mc zaam bereikte akkoord tussen EU en Japan over verdere bep king van de Japanse auto-inv in Europa heeft bijgedragen stabilisatie van de markt, j uitvoer van Japan naar de 1 1 van de Europese Unie i 1993 met 18,4 procent geda De invoerbeperkingen gel nog tot 1999, dan gaat de Ei WW*"*' Met Knorr wordt koken kokkerellen. Van onze correspondent Mar.c de Koninck Washington - De regering Clinton weet zich niet goed raad met de jongste Ameri kaans-Russische spionage- zaak, waarin de 52-jarige Amerikaan en hoge CIA- functionaris Aldrieh (Rick) Ames eerder deze week in Washington werd gearres teerd. Amerika heeft bij de regering- Jeltsin formeel en krachtig ge protesteerd, maar veel commen tatoren in de VS vragen zich af waartegen eigenlijk. En sommige Congresleden in Washington willen Rusland economisch straffen, maar tal van Ameri kaanse critici willen weten waarom eigenlijk. De vaak tweeslachtige reacties van Amerika's leiders op de aan houding van Ames en diens echt genote Maria, lijken vooral de angst van de politici te weerspie gelen dat de Amerikaanse kie zers (in de VS meestal 'belas tingbetalers' genoemd) in op stand komen tegen de miljarden dollars ontwikkelingshulp die Amerika aan Rusland geeft. En die angst voor het volkse ongenoegen is moeilijk te vereni gen met het besef van de politici dat ook Amerika na de koude oorlog nog altijd naar hartelust spioneert in Rusland (en elders) en dat de algehele Amerikaans- Russische verhouding te belang rijk is om door incidenten in het eeuwige spionagespel te laten bederven. President Clinton slikte gistera- vond dan ook de harde woorden die hij een dag eerder, pal na Ames' arrestatie, aan het adres van Rusland had laten horen, goeddeels weer in., Clinton ver zekerde dat hij zijn steunende beleid jegens Jeltsin op geen en kele wijze wil laten ondermijnen door de affaire. En hij verduidelijkte dat de 'ernst' van de zaak niet zozeer het Russische gedrag betreft, maar vooral dat van de al 31 jaar bij de CIA werkende Ames. Clinton zei nog niet te weten of hij de kwestie persoonlijk telefo nisch zal opnemen met Jeltsin. Washington heeft nu aan de re- gering-Jeltsin gevraagd om de geheime Russische agenten die - onder meer werkend vanuit de Russische ambassade in Was hington - informatie plachten te kopen van Ames, 'vrijwillig' naar Moskou terug te roepen. Als de Russen dat doen zonder de gebruikelijke tegenactie (ver dacht Amerikaans ambassade personeel in Moskou uitwijzen) te ondernemen, kan de zaak zijn afgedaan. En om te bevorderen dat de Russen dat doen stelde onder anderen Republikeins oppositie leider senator Bob Dole voor om tot dan toe de Amerikaanse eco nomische hulp aan Rusland te bevriezen. Volgens sommige bronnen heeft de regering-Clinton aanvanke lijk van Moskou geëist mee te werken aan Amerikaanse pogin gen te achterhalen hoeveel scha de Ames heeft aangericht, ofte wel geheimen prijsgegeven. Maar gisteren leek het erop dat een nogal gegêneerd Washington daarop niet langer zal aandrin gen, omdat dat te veel gevraagd zou zijn van de Russen die im mers moeilijk verweten kan wor den dat een hoge Amerikaanse CIA-agent omkoopbaar was. Onbetwist is dan ook dat alle verantwoordelijkheid voor het Ames-lek in de CIA-afdeling contraspionage, bij die vermaar de Amerikaanse inlichtingen dienst zelf ligt. Veel waarnemers vinden het verbluffend zo lang als Ames heimelijk voor de Rus sen heeft kunnen werken terwijl hij tal van aanwijzingen gaf dat hij onbetrouwbaar was. Rick Ames had een behoorlijk maar niet extreem hoog salaris van 70.000 dollar per jaar bij de CIA. Toch kocht hij in 1989 in een voorstad van Washington met contant geld een luxe huis voor 540.000 dollar. In 1992 kocht hij ook een gloednieuwe Jaguar. En intussen had hij zich in Colombia, het geboorteland van zijn vrouw, twee apparte- CIA-topman Rick Ames wordt geboeid door agenten afgevoerd. foto ap menten en een boerderij aange schaft. Sedert 1986 kreeg Ames regel matig grote dollarbedragen via zijn Zwitserse bank overge maakt op bankrekeningen in Washington, alles bij elkaar voor 1,5 miljoen dollar. Hij was ook een zware drinker en was al eens berispt omdat hij in 1987 een particulier huis van de CIA in New York had misbruikt voor geheime ontmoetingen met zijn destijdse verloofde, nu echtgeno te, Maria. Pas in 1991 is de CIA Ames gaan verdenken en zijn ze hem samen met de FBI (recherche) in de gaten gaan houden. Onder ande re zijn geheime microfoons in zijn huis geplaatst en is zijn personal computer 'afgetapt'. De 52-jarige Rick Ames was de laatste jaren niet langer het hoofd van de contraspionage voor Oost-Europa, maar was overgeplaatst naar de afdeling narcotica-bestrij ding. Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - De golf van veront waardiging in de Verenigde Staten die volgt op de arres tatie van het echtpaar Ames op beschuldiging van spiona ge voor Rusland, wordt in Moskou afgedaan als een over-emotionele reaktie. President Jeltsin weigerde zelfs officieel op de kwestie te reage ren omdat hij die 'op een te laag niveau' vond. Maar een woord voerder van de president noemde de verontwaardigde reaktie van de Amerikaanse regering 'kou- de-oorlogs psychologie' en een 'heksenjacht'. Eén van de adviseurs van presi dent Jeltsin, Dimitri Roerikov, zei dat hij hoopte dat de zaak Ames de goede betrekkingen tussen Moskou en Washington niet zou schaden. Naar zijn me ning was de hele zaak nogal vreemd. „Ames wordt ervan beschuldigd dat hij informatie heeft doorge geven over Amerikaanse agenten die spioneerden in Rusland. Dus als er iemand verontwaardigd zou moeten zijn, dan zijn wij dat," aldus Roerikov. Normaal De zaak van het echtpaar Ames, dat ervan wordt beschuldigd al vanaf 1985 voor Moskou te spio neren, zal in detail worden be sproken als de Russische vice- minister van Buitenlandse Za ken, Georgi Mamedov, in Was hington arriveert. Mamedov maakt op dit moment een rond reis door Latijns-Amerika en wordt zaterdag in de Verenigde Staten verwacht. Een hoge Russische regerings functionaris die anoniem wenst te blijven, wilde ook niet beves tigen of ontkennen dat het echt paar Ames daadwerkelijk voor Moskou spioneerde. Maar de functionaris zei wel: „Onze agenten werken in de Verenigde Staten en Amerikaanse agenten werken hier. Dat is normaal." „Sommige Amerikaanse diplo maten die voor de CIA werken en sommige Russische burgers die dat ook doen, zouden we kunnen ontmaskeren. Maar dat doen we niet. De Amerikanen hebben de neiging om over-emo- tioneel te reageren. Ze doen eerst en dan denken ze pas na. Dit lijkt nu het geval te zijn." Erkend De woordvoerder van de Russi sche geheime dienst, Joeri Koba- ladze, onderstreepte dat de lei ders van zowel de Verenigde Staten als van een aantal Wes terse landen verschillende malen hebben erkend dat ze doorgaan met spionage-aktiviteiten in Rusland. „Daar moeten we dus niet te emotioneel over doen. Zoiets hoeft de goede relaties tussen de landen toch niet te verstoren," aldus Kobaladze. Dat er overigens wel degelijk ongerustheid aan Russische ka bestaat dat de zaak Ames relaties tussen Moskou en Was hington zou kunnen verstoren, is wel duidelijk. Er wordt in Mr kou rekening mee gehouden de zaak Ames met opzet in de openbaarheid is gebracht van wege het 'succesvolle Russische initiatief bij het oplossen van de crisis rond Sarajevo'. Waarschuwingen Volgens commentaren in Moskon zat dit Russische succes sommi gen in de Verenigde Staten nogal dwars, waarop tot de ongebrui kelijke publiciteit rond deze spionagezaak werd besloten. Ministeriële bronnen in de Rus sische hoofdstad hebben ook al voorzichtige waarschuwingen laten horen in de richting van Washington, mocht daar beslo ten worden om maatregelen te nemen tegen Russische diploma ten als reaktie op de zaak Ames. „Als de Amerikanen tot maatre gelen overgaan kan dit resulte ren in de beperking van de hui dige samenwerking tussen de Russische geheime dienst en de CIA. Dit zal vooral merkbaat zijn op het gebied van de geza menlijk strijd tegen de interna tionale drughandel. Bovendien zullen er gelijkwaardige maatre gelen worden genomen tegen Amerikaanse diplomaten Moskou." Van onze verslaggever Breda - Het uitzendweze: maar het optreden van d eens nieuwe mogelijkhede bureaus. Die boden hun het machtige horeca-concr Verscheidene uitzendorgar; ties hebben plannen van aai opgezet om voet aan de gror krijgen in de horeca-brar Nu, naast andere acties va Fiod in het horeca-wezen, het Van der Valk-concern moet verantwoorden, zien uitzendbureaus aanleiding met nog meer nadruk op 'witte' alternatief te wijzen. „Het is niet eenvoudig on uitzendbureau iets te betek voor de horeca. Met een bc ris Van der Valk hebben nauwelijks of geen contac zegt H. Kampers, districtsm ger van Adia Personeelsdien In de wereld van de uitzeil reaus is het een bekend gef dat de horeca-sector zelf ir Personeelsbehoefte voorzie vaak beschikt over een °proep-pool voor de drukk noden. Dit betekent niet di altijd om zwart werk gaat, wel de combinatie van w zwart werk veelvuldig voor Bij Van der Valk echter, zo men, gaat het om puur Werk met het oog op een h winstmarge. „Tegen zwart werk kun j concurreren", zegt R. vai 8tok, directeur van stude mtzendbureau ASA te L dorp. Voor hem staat het s laren vast dat bij Van dei zwart wordt gewerkt. „B staan tal van studenten schreven die in het verledi eel of gedeeltelijk zwart b der Valk gewerkt hebben. 1 Ve Van der Valk zou ik r r I v

de Stem | 1994 | | pagina 4