nis 'Speelautomaten uit kantines' 'Aspirine voortaan naast de appelmoes? Nee, dank u' Ritzen wil scholen zo nodig dwingen tot fusies Meerderheid Tweede Kamer wil hardere aanpak gokkasten Studenten breken record touwtrekken Woorden en cijfers A2 Twee zetels voor de SP pESTEM BINNENLAND A3 Omroepen krijgen zendvergunning voor tien jaar DE STEM Wiegel tegen inkomenspolitiek gezondheidszorg BINNENLAND KORT Felle kritiek op voorstel voor verkoop medicijnen buiten apotheek om COMMENTAAR 'AG 24 FEBRUARI 1994 \p sommige hoeken hangen hgbordjes met simpele waarsc-h \ig: 'Pazi Snajper(Kijk uitslujp FOTO EPA lurier). belegeraar. En nu komen vriend- happen onder druk te staan vanwege Be banale zaken. Als één familie er in om een paar kilo koffie te machtigen, gaat direct het gerucht or de buurt dat de dochter des huizes t hoer werkt voor de VN-soldaten. schrijven alleen ongeschikt- Kdsbriefjes uit voor soldaten die uit |t leger willen blijven, na betaling van sloffen sigaretten, een halve kilo [ffie, of vijfentwintig zakjes M M's. hee vriendinnen kregen ruzie over de Irdeling van een voedselpakketje. hdsdien spreken ze niet meer met kaar. is een treurig schouwspel. Maar de paarste en de uitzichtloosheid geeft een zekere wetmatigheid met zich te. Het is alsof je een stel konijnen in i hok steeds minder te eten geeft, zei hs een bewoner. Op een gegeven mo- [nt beginnen die konijnen elkaar op eten. Niet omdat het zulke rottige [esten zijn, maar omdat ze er simpel- eg geen andere keuze hebben, laatste stuk van Sniper-Alley was |t voor kort het gevaarlijkste gedeelte [n de weg. Als je een auto had, reed je met een vaart van 150 kilome- t per uur langs. En dan nog lukte het [rvische sluipschutters om af en toe journalist, taxichauffeur of hulp- te raken. Altijd had je een [gelvrij vest aan en een helm op. En nog voelde je je heel ongemakke- Je ging bijvoorbeeld onderuitge- [kt zitten zodat snipers alleen je helm [gen. Of je zocht een strategische plek in de auto. Oftewel: als je van het levisiegebouw naar het centrum [heurde, dan probeerde je aan de lin- van de medepassagier te zitten, [ant aan de rechterkant van de weg |ten de Serviërs. En als ze zouden hieten, ging de kogel tenminste eerst lor iemand anders heen. Dat leidde lor vertrek soms tot merkwaardige „Op de heenweg ga jij aan de kant zitten. Op de terugweg |>e ik dat wel." rijden de auto's met een normaal over Sniper-Alley. Dan krijg je Ik eindelijk de tijd om dat bord te ben waar je een paar weken geleden in volle vaart langs suisde. 'Run or [P', rennen of rusten in vrede staat er. [n man op krukken steekt de straat Bewoners zeulen met jerrycans [vuld met water over dit voormalig Jukje dodenweg. Het vechten is voorlo- gestopt in Sarajevo. Maar de sporen wan zullen nog jaren zichtbaar blij de wijze ernstig aangetast. Ook kan men het lijden van de individuele mens steeds minder uitstaan! Zo wordt op allerlei terrein een bijna ver nietigend, maar van de ande re kant te herstellen spoor getrokken; onheilsprofetie is even onbenullig als gebrek aan realiteitszin. En als je eens op de maan bent geweest en je in opperste eenzaam heid tot je laat doordringen wat De Mens 'afklooit' op die krent in dat prachtige heelal, die niet te evenaren ademloos mooie Schepping in zoveel dagen, dan weet je, zo heugt me het lesje van de Ameri kaanse kosmonauten van des tijds, dat als ze je vragen: „En heb je God gezien?" je met een gerust geweten kunt ant woorden: „Yes, and she is beautiful..." Princenhage Rinie Maas In de verkiezingsrubriek van woensdag 16 februari staan de cijfers van de peilingen uit de jongste NIPO-enquête weergegeven. Wie het aantal zetels optelt komt aan een totaal van 148. Twee zetels ontbreken. Dat zijn de twee zetels die het NIPO voor de SP voorspelt. En dat maakt 150 zetels. Ook goed nieuws voor de SP dus. Dongen René Rovers DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 yan onze Haagse redactie pen Haag - Minister Ritzen (Onderwijs) denkt eraan, scholen voor voortgezet on derwijs te dwingen tot fusies, pe minister liet dat gisteren doorschemeren in de Tweede Kamer. De Kamer boog zich over een wijziging in de Wet op het voortgezet onderwijs. Wijzigingen in die wet maken het mogelijk dat scholen gemak kelijker kunnen fuseren. Het ka binet wil dat er in het voortgezet onderwijs grote schoolgemeen schappen ontstaan: liefst 'brede' schoolgemeenschappen. Dat zijn gemeenschappen die scholen voor mavo, havo, vwo en voorbe reidend beroepsonderwijs (vbo) herbergen. In gedeelten van het zuiden van het land zijn deze brede scholengemeenschappen nog maar nauwelijks tot stand gekomen. Vooral het PvdA-Kamerlid Ne telenbos wees de minister op het probleem dat vbo- en mavo- scholen vaak buiten de boot val len bij fusies. Door de veel zwaardere opheffingsnormen die gaan gelden, zullen die scholen op den duur verdwijnen. Daar door onstaan er gebieden waar te weinig van dit soort scholen beschikbaar zijn. Netelenbos wil dat de minister de scholen in die gebieden des noods dwingt om te fuseren, zo dat deze scholen kunnen blijven bestaan. Zij verwees daarbij naar een voorstel dat de Algeme ne Besturenbond (ABB) vorig jaar oktober deed. De ABB wil in het uitterste geval de provin ciebesturen inschakelen om te voorkomen dat er te veel vbo- scholen verdwijnen. Als sanctie zouden scholen die onwillig zijn, zelfs niet meer bekostigd moeten worden, stelde de ABB voor. CDA-kamerlid Van de Camp liet meteen weten niets te voelen voor enige dwang. De minister verklaarde 'op dit moment' niet direct te zullen grijpen naar het voorstel van de ABB, maar dat voorstel wel 'in zijn achterzak te willen houden'. De minister wees op het grote Brabantse schoolbe stuur Ons Middelbaar Onderwijs (OMO) dat enige tijd geleden het verzet tegen de vorming van bre de schoolgemeenschappen heeft opgegeven. Van onze Haagse redactie Den Haag - Fruitkasten moeten verdwijnen uit sport kantines, buurthuizen en videotheken. De automaten mogen alleen nog maar voorkomen in speelhallen en cafés, menen de coalitiepartijen CDA en PvdA. Ook de WD wil strakkere voor schriften, maar wil plaatsing in bijvoorbeeld cafetaria's en Van onze Haagse redactie Den Haag - De Hilversumse om roepen krijgen voortaan een zendvergunning van tien jaar. Ze hoeven niet meer jaarlijks zend tijd voor radio en televisie aan te vragen. Voorwaarde is dat er veel meer samengewerkt wordt. Met die wijzigingen van de me diawet heeft de Tweede Kamer gisteren ingestemd. Een kamer meerderheid van CDA, PvdA, WD, D66 en GroenLinks steun de PvdA-kamerlid Van Nieu- wenhoven. Die bepleitte strenge re voorwaarden over samenwer king tussen de omroepen dan PvdA-minister D'Ancona (Cul tuur) voorstelde. Het CDA twij felde op dit punt tot gisteren. Deze partij vond het plan van D'Ancona het beste, maar stond daarmee alleen. WD en D66 vinden de termijn van tien jaar eigenlijk te lang omdat het omroepbestel in de tussentijd moeilijk te veranderen is en de omroepen Tui' kunnen worden. Maar een voorstel van D66 voor vijfjarige vergunnin gen haalde geen meerderheid, waarop bijna de hele Kamer ak koord ging met het PvdA-plan. Kamer en minister hopen dat de omroepen met de langdurige zendmachtigingen beter kunnen concurreren met de commerciële omroepen. Ze hoeven niet jaar lijks op ledenjacht ten behoeve van hun zendtijd. Bovendien moet de samenwerking leiden tot een aantrekkelijker programme ring. (ADVERTENTIE) sportkantines niet op voorhand verbieden. De fracties zullen dit vandaag duidelijk maken in een vergadering met minister Andriessen (Economische Za ken) over het kansspelbeleid. De fracties in de Tweede Kamer hopen zo de verslaving aan gok automaten te beperken. Nu al telt Nederland tussen de 26.000 en 75.000 gokverslaafden. CDA, PvdA en WD steunen in principe het voorstel van Andriessen om de nu geldende minimumleeftijd voor spelers te verhogen van zestien naar acht tien jaar. Het CDA twijfelt ech ter of dit zin heeft, omdat nale ving van deze eis moeilijk te controleren is. Dat kan pas als de identificatieplicht ook geldt voor bespelers van gokkasten, meent de grootste coalitiepart- Bezwaar PvdA en WD delen dit bezwaar niet. Gemeenten kunnen contro leurs aanstellen, te betalen uit de leges die zij voor de speelvergun- ning ontvangen van de exploi tanten. Het WD-kamerlid Van Erp wil bovendien van minister Andriessen weten of hij iets ziet in het Play Safe Cardsysteem. CDA en PvdA zien weinig in deze 'credit-card' die het spelers jonger dan achttien jaar onmo gelijk maakt een gokje te wagen. Grootste bezwaar is de beperkte verkrijgbaarheid van deze kaart (alleen op het gemeentehuis) en de nieuwe techniek die ermee gepaard gaat. Verlies De partijen ondersteunen het voorstel van Andriessen om met de speelautomatenbranche te komen tot een landelijke afspra ken. In elke gemeente gelden dan in principe dezelfde regels voor plaatsing van automaten. Een commissie onder leiding van de Bredase burgemeester Nijpels gaat de haalbaarheid van zo'n overeenkomst bestuderen. Mocht dat streven sneuvelen, dan is wetgeving onontbeerlijk, aldus het PvdA-Kamerlid Van de Berg. Alle partijen willen verder een limiet invoeren voor het verlies op een gokkast. Volgens de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG) kan dat nu nog oplopen tot 300 f Men. De VVD wil dat de limiei op 50 gulden wordt gesteld; andere partijen vinden dit bespreekbaar. Vijfhonderd studenten van de Technische Uni versiteit Delft hebben gisteren het wereldrecord touwtrekken gevestigd. Het record voor de grootste groep touwtrekkers ooit wordt aange boden aan het Guiness Book of Records. Het spektakel vond plaats naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van een studentenvereniging. 250 studenten van de faculteit Civiele Techniek namen het op tegen even zovele studenten van de faculteit Bouwkunde. foto anp Zeist (anp) - De oud-Com missaris der Koningin in Friesland, H. Wiegel, vindt dat onder het mom van ge- zondheidszorgbeleid ten on rechte sociale, fiscale en in komenspolitiek wordt bedre ven. Hij rekent daar ook de vraag bij welk deel van de ziektekostenpremies van het inkomen afhankelijk moet zijn. Wiegel sprak gisteren voor het eerst in het openbaar in zijn nieuwe functie als voorzitter van het KLOZ, de organisatie van particuliere ziektekostenverze keraars. Hij deed dat op een bijeenkomst van de VNZ, de koepel van de ziekenfondsen, waarmee het KLOZ op 1 januari 1995 een fusie aangaat. Wiegel wordt dan voorzitter van de nieuwe organisatie. Hij pleitte ervoor dat de nieuwe minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur zelf de por tefeuille Volksgezondheid gaat beheren. Volgens hem verkleint dat de kans dat de ziektekosten verzekering 'instrument wordt voor andere beleidsdoeleinden'. Ook hoopt Wiegel dat het nieu we kabinet niet nog eens met weer een nieuw, alles omvattend plan (als dat van Simons) voor de gezondheidszorg komt. Hij is voor stapsgewijze veranderingen in overleg met de betrokkenen. De verzekeraars moeten meer ruimte en eigen verantwoorde lijkheid krijgen. VNZ-voorzitter S. Weijers is het eens met Wiegels visie dat de verzekeraars marktgericht moe ten gaan werken en dat een groter deel van de premie niet van het inkomen afhankelijk moet zijn. Wiegel werd gisteren ook op zijn wenken bediend door het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV), dat het huidige stelsel drastisch zou wil len veranderen. In een rapport bepleit het KNOV, de verschillen tussen netto- en brutoinkomens met 25 tot 50 procent te verklei nen. Als het aan de organisatie voor het midden- en kleinbedrijf ligt, verdwijnt de verplichte zie kenfondspremie. In plaats daar van gaat men een commerciële premie betalen die geen relatie heeft met het inkomen. Verder zou iedere verzekerde te maken krijgen met een fors verplicht eigen risico. Waar anders dan in Nederland? Voor het zoeken en rapen van kievitseieren wordt dit jaar een eierzoek- kaart verplicht, zo lees ik in een persbericht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Waar is de folkloristische tijd gebleven dat hevig blozende Friese knapen in korte broek en met snot- piek het eerste kievitsei in hun pet aanboden aan Juliana? Dagen hadden ze er voor door de weilanden getrokken, gefierljept over brede sloten, hun broek opengehaald aan prikkeldraad en menige woeste stier en briesende boer ontweken. De eierzoekkaart-regeling zal ongetwijfeld goed zijn voor kieviten en ook voor grutto's, tureluurs, scholek sters, kemphanen en watersnippen, maar als het zo geregeld moet worden, kan het dan niet beter hele maal verboden worden? Als de Friezen niet oppassen, loopt het met die eierzoekkaarten net zo af als met de startbewijzen voor de Elfstedentocht. Die zijn inmiddels ook bijna alle maal in Hollandse handen. Reken maar dat die W.A. van Buuren zich sportief genoeg waant om ook mee te kunnen doen aan de jacht op het eerste ei voor Beatrix. MERIJN Aantal overvallen bijna gestabiliseerd Purmerend - Na een forse stijging van het aantal overvallen met 25 procent in de eerste helft van 1993 ten opzichte van 1992, bedroeg de stijging in de tweede helft van 1993 'slechts' 3,4 procent. Voor het eerst sinds lange tijd is het aantal overvallen op banken teruggelopen (van 313 in de eerste helft tot 225 in de tweede helft van 1993). Ook de horeca vertoonde een daling (van 290 naar 222 overvallen). Bij de detailhandel (van 402 naar 431) en de particuliere geldtransporten (82 naar 121) stijgt het aantal overvallen echter nog steeds. „Er is reden voor optimisme, maar nog niet voor tevredenheid," concludeerde staatssecretaris Kos- to van Justitie gisteren op een spreekbeurt in Purmerend. 'Motorophanging oorzaak ramp Boeing' Amsterdam - De oorzaak van de EL Al-ramp in de Amsterdam se Bijlmer, nu anderhalf jaar geleden, lag in een onjuist ophangingssysteem van de motoren van de Israëlische Boeing 707. Dit is de conclusie van een Israëlische commissie van onderzoek. Vandaag wordt in Amsterdam het eindrapport van de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart bekend gemaakt. Volgens het Israëlische rapport heeft de bemanning correct gehandeld en was het vrachttoestel onderhouden volgens de richtlijnen van Boeing. De conclusie dat defecten in het ophangingssysteem van de motoren tot de ramp hebben geleid, stemt overeen met eerdere bevindingen van de Rijksluchtvaart dienst. Proces-verbaal tegen afdeling CP'86 Alkmaar - De politie van Alkmaar heeft proces-verbaal van vermoedelijke discriminatie opgemaakt tegen het Alkmaarse bestuur van de Centrumpartij '86 (CP'86). De extreem-rechtse partij liet op verkiezingsborden de slogan 'Eigen volk eerst' aanplakken. Op last van het gemeentebestuur van Alkmaar zijn de affiches met de gewraakte tekst van de gemeentelijke verkiezingsborden verwijderd. Burgemeester en wethouders oordeelden de slogan in strijd met artikel 1 van de Grondwet. Dat bepaalt dat allen die zich in Nederland bevinden, in gelijke gevallen gelijk worden behandeld en dat discriminatie, onder meer op grond van ras, verboden is. Eis zes jaar tegen topcrimineel Amsterdam - De Amsterdamse officier van justitie J, Valente heeft gisteren zes jaar cel geëist tegen de de 38-jarige ex-auto coureur C.Z. Hij achtte bewezen dat Z. ruim vier jaar aan het hoofd heeft gestaan van een omvangrijke bende die een lucratie ve hasjlijn exploiteerde tussen Nederland en Marokko. De nettowinst van Z. is begroot op zestig miljoen gulden. Volgens mr. Valente is de orgamsatie met de berechting van topman Z. geenszins ontmanteld. „Zij is nog volledig in bedrijf, er lopen nog ettelijke kopstukken vrij rond. Bovendien is Z. in staat gebleken ook vanuit de gevangenis de organisatie te leiden." WOORDEN ZIJN geduldig, tot de cijfers spreken. VVD-leider Bolkestein verkondigde van de daken dat aow'ers bij zijn partij san het juiste adres zijn. De Volkspartij drukt de ouderen aan de borst. Geen kortingen als het CDA, geen vaag eromheen gepraat als bij de sociaal-democraten. liberalen zouden niet beknibbelen op de generatie die Nederland groot gemaakt heeft, die zich alles heeft ontzegd om Be toekomst van haar kinderen veilig te stellen en die de wederopbouw met blote handen en spaarzaamheid heeft weten te fiksen. Het Centraal Planbureau heeft nu de verkiezingsprogramma's doorgerekend. En wat blijkt? Niet het CDA is de grootste bedreiging voor gepensioneerden, maar de VVD, toeverlaat voor alle nooddruftigen van 65 jaar en ouder. De VVD staat voor koppeling van de aow aan de lonen in het bedrijfsleven en daarin schuilt het gevaar. Volgt men de plannen van de VVD, dan blijft de loonontwikkeling jaarlijks 1,75 procent achter bij de inflatie. Op een termijn van vier jaar dus een feitelijke achteruitgang van 7 procent. Het CDA komt eveneens op een behoorlijke verlaging uit: 6 Procent voor de volgende regeringstermijn. Even veel als D66. Als de PvdA-plannen werkelijkheid worden gaat de aow'er in vier •aar 2 procent op achteruit. Slechts GroenLinks houdt de ouderdom in ere. Wordt het verkiezingsprogram van de opposi tiepartij wet, dan stijgt het inkomen van behoeftige ouderen met 12 procent. Wel ten koste van nivellering en veel lastenverhoging voor burgers en bedrijfsleven. voor gepensioneerden met aow en een klein pensioen liggen de cijfers weer anders. Die gaan er altijd op achteruit. Bij GroenLinks 4 Procent en bij het CDA een. Bij de overige partijen met Percentages er tussenin. ^Ie zijn keuze slechts laat bepalen door fraaie woorden en dure beioften, komt, zoals de berekeningen bewijzen, bedrogen uit. ™le uitsluitend cijfers vertrouwt, heeft een probleem. Pas als hij exact weet in welke categorie hij nu thuishoort en tot welke hij in "e komende jaren zal behoren, kan hij uitrekenen waar zijn voordeel ligt. Stemmen op basis van cijfers is even ingewikkeld als net invullen van een belastingformulier. Van onze verslaggevers Breda - Als medicijnen ook buiten de apotheek gekocht kunnen worden, bijvoorbeeld in de supermarkt, zullen ze goedkoper worden. Die ge dachte hebben de staatsse cretarissen Simons (Volksge zondheid) en Van Rooy (Eco nomische Zaken) en zij den ken aan een besparing van honderden miljoenen gul dens. Apothekers, farmaceu tische groothandel en huis artsen denken daar anders over. Het voornemen zal eer der tot hogere dan lagere prijzen leiden. En dan de kwaliteit van de zorg... Aan de Tweede Kamer lieten Simons en Van Rooy deze week het voornemen blijken meer marktwerking te willen hebben bij geneesmiddelen. CDA en Pv dA zijn voor als de verkoop op recept geschiedt, bleek gisteren. De WD is tegen; de prijzen zijn volgens deze partij zo hoog dat aanpakken van de apothekers alleen onvoldoende oplevert. Volgens Van Rooy en Simons moeten verzekeraars, ziekenhui zen en groot-grutters toegang krijgen tot de geneesmiddelen markt. Zij zullen er voor zorgen dat de prijs zakt. Nederland is al jaren te vinden onder de landen met de duurste medicijnen. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP), belan genbehartiger van 1500 apothe kers, reageert in eerste instantie merkwaardig genoeg positief. Na spoedberaad laat bestuurslid A. van Zijl weten dat men niet tegen het plan is. Om vervolgens duidelijk te maken dat uitvoe ring ervan, volgens de KNMP, tot weinig goeds kan leiden. „De bereikbaarheid van de apo theek moet worden evenaard, dat zien wij niet zo snel gebeu ren. Hoe doen ze dat in het weekend en 's nachts? Daarnaast zijn we bang dat het medicijnge bruik juist geweldig toeneemt. Dat is precies wat Simons niet wil. Even boodschappen doen in de supermarkt kan er toe leiden dat men even makkelijk shopt voor een medicijn. De verkrijg baarheid maakt het gebruik gro ter, dus worden de kosten van de totale gezondheidszorg hoger." Van Zijl vreest daarnaast een ernstige teruggang in de kwali teit. Niet van de medicijnen, maar van de zorg eromheen. „De apotheker stuurt nu nog mee bij het medicijngebruik. Hij heeft daarvoor een geavanceerd elek tronisch systeem. Hij overlegt met de patiënt, die hij vaak kent, en met diens huisarts." Van Zijl ziet dat straks niet direct gebeuren in een super markt, tussen de doperwten en de appelmoes, zogezegd. En dus neemt het risico van fouten toe. Het medicijnplan zal door een ambtelijke werkgroep verder uitgewerkt worden. Obstakels die het bedrijfsleven en anderen nu nog uit de markt houden, moeten worden opgeheven. Is dit werk dan, ondanks genoemde bezwaren, alleen al lonend van wege de geweldige prijsdalingen die de consument straks mag verwachten? „Er wordt steeds gesproken over kortingen van tussen de twintig en dertig procent, maar als je weet dat de marges van de groothandel en de apotheker sé- men gemiddeld 37 cent zijn van elke gulden die het geneesmiddel kost, dan weet ik niet waar het vandaan moet komen." De rekensom wordt gemaakt door H. Suykerbuyk van de On derlinge Pharmaceutische Groothandel (OPG). De organi satie is behalve groothandelaar, ook de grootste producent van merkloze medicijnen in Neder land. Die zijn ongeveer een kwart goedkoper dan de merkar tikelen. „Maar tachtig procent van alle geneesmiddelen komt uit het buitenland," vertelt Suyker buyk. „De importeurs krijgen gemiddeld 57 cent van die gul den. De grote farmaceutische in dustrieën in het buitenland zul len niet genegen zijn hun prijzen ver te laten zakken voor het 'kleine' Nederlandse bedrijfsle ven dat zich meldt om in het groot in te kopen." Woordvoerder P. Wouters van de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) vreest dat de zorg van de apothekers op de tocht komt te staan als het voorstel van Si- mons/Van Rooy wordt doorge zet: „Ik ben bang dat andere bedrijven of supermarkten de krenten uit de pap pikken. Die verkopen dan met name de me dicijnen waar veel vraag naar is of middelen voor chronisch zieke mensen die veel medicijnen no dig hebben. En de apotheek mag dan de moeilijke medicijnen ver zorgen, dat is niet goed." In apotheek De Bussel in Ooster hout wordt nu nog, naast die moeilijke medicijnen, ook veel aandacht besteed aan de ogen schijnlijke eenvoudige middelen. „Dat is wat de patiënt waar schijnlijk zal missen in de super markt," zegt apotheker P. Pels- ma. „Ook bij een middel als aspirine loont het vaak te vragen of het gebruik verstandig is. Er kunnen, bijvoorbeeld door ge lijktijdig gebruik van andere medicijnen, klachten ontstaan. Dat weet een juffouw aan de kassa in de supermarkt niet, ter wijl een apotheker snel een al ternatief heeft." Pelsma twijfelt sterk aan het nut van een groter aantal distribu tiepunten voor medicijnen. Hij haalt aan, dat in Nederland nog altijd heel weinig medicijnen worden gebruikt. Slechts 54 pro cent van de patiënten die bij de huisarts komen, krijgt een recept mee. „Dat is aanmerkelijk min der dan in buitenland. Dus de markt is niet zo groot als even tuele nieuwkomers op de markt denken." Medicijnen inslaan bij de supermarkt? In Nederland wordt er vreemd tegenaan gekeken, maar in Amerika is het doodgewoon. FOTO UPI V

de Stem | 1994 | | pagina 3