'Sn Jean-Pierre Van Kossem biedt koning excuses aan DE STEM- I reageren op De stem Meerderh DESTEM i Woorden DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA Alternatieve geneeswijzen Kostwinner Toekomst met God Twee zetels voor de SP Omroepen krij zendverg voor tien jaar DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 (A pg £>TEM Consternatie in de stad! Een paar da gen gelegen zijn hier in Khartoum veertien bidden de moslims dooodgeschoten. En naar wat ik gehoord heb, zijn er later nog veertien ge wonden gestorven in een zie kenhuis in Omdurman. Ge hoord, ik heb het niet kunnen controleren, want je kunt in dit land nu eenmaal maar be ter geloven dan onderzoeken. Persvrijheid is er niet, dus je hoort de dingen van Radio Trottoir, het geruchtencircuit, of van de BBC Het was de moskee van sjeik Al Hadiya, de leidsman van een moslim-minderheid die nogal kritisch tegenover het regime staat. Een aantal van zijn geloofsgenoten zit in de gevangenis. Er kwamen vijf kerels met machinepistolen de moskee binnen. Ze begonnen zomaar lukraak om zich heen te schie ten. Iemand vertelde me dat deze 'killers' bij de moskee arriveerden in auto's van de regering. Toen de doden daar lagen, waren de nabestaanden blij en verdrietig tegelijk. Blij om dat de slachtoffers door hun mede-moslims letterlijk het Paradijs waren ingeschoten en verdrietig omdat ze hun fami lie kwijt waren. 'Al Hamdu li-Llaah: God zij ten alle tijde geprezen. De fundamentalistische dicta tuur hier prijst de Heer vooral met Kalashnikovs. Dat merk ten we direct na dat bloedbad. De stad gonsde. Overal er plotseling versperringen mili tairen. Overal moest ik laten zien wie ik was en elke keer kreeg ik zo'n gesofisticeerd schietwapen op me gericht. Als je daar even bij stilstaat, realiseer je je wat een beschut land Nederland is. 'Make love not war', zeiden ze in de jaren '60, maar wat doe je met zo'n soldaat? Hem met een grote glimlach en een uitgestoken hand 'ontwape nen'? In negen van de tien gevallen lukt dat. Ben ik zo een pacifist of zou ik hem het liefst dat ding uit handen trek ken, een opdoffer verkopen en hem een kogel door de kop jagen met zijn eigen 'vre- desinstrument'? Door Veldman Ik glimlach maar en hij, als soldaat van Allah, prosti tueert zich, want hij valt voor een westerling, een ongelovi ge- Voor de wereld is het maar een incident, in Nederland hooguit een krantenbericht. Bijna tezelfdertijd viel er im mers een granaat op het marktplein van Sarajevo. Ik ken die 120 millimeter mor tiergranaten. Een paar jaar geleden vlogen ze over me heen, toen ik doodsbang in een greppel lag en ik mezelf in de aarde wilde drukken in een stad in het zuiden van Sudan. De dood in de moskee Ik heb ook gezien wat ze kunnen aanrichten. Ik hoef daarom geen televisie te zien om te weten hoe het in Sara jevo ging. Geweld is bijna overal in de wereld, behalve in dat be schutte landje aan de Noord zee. Die geheimzinnige schietpar tij in de moskees gebeurde ongeveer bij oln de hoek. En dat niet alleen. Een paar nachten geleden werd ik wak ker omdat er vlakbij schoten knalden. Dat was de executie van de daders, berichtte Ra dio Trottoir. Ik ben niet gaan kijken, alweer: je kunt het maar beter geloven dan on derzoeken. Veldman is de schuilnaam van enkele Nederlandse priesters en hulpverleners, die werken in het grensgebied van Sudan, Uganda en Kenya. Brt sel - De Belgische volksvertegenwoordiger Jean-Pier re Van Rösseiil heeft koning Albert zijn excuses aangebo den voor de ordeverstoring bij de eedaflegging van de vorst op 9 augustus vorig jaar. Van Rossem stuurde Albert en koningin Fabiola, de weduwe van de overleden koning Boudewijn, een fax waarin hij zegt zich te verontschuldigen voor zijn 'impulsieve libertijnse kreet' „Vive la Republique d'Europa, vive Julien Lahaut". Het excentrieke kamerlid schrijft dat de plechtige troonsbestij ging van Albert II een ongelegen moment was 'om een dergelijke kwajongensstreek uit te halen'. Hij zegt ook als democraat de staatsvorm en grondwet van zijn land te respecteren, 'ook al houd ik daar persoonlijk andere inzichten op na'. Van Rossem zetelt momenteel als onafhankelijk kamerlid. De partij ROSSEM is uit elkaar gevallen als gevolg van persoonlij ke conflicten. Van Rossem, wiens parlementaire onschendbaar heid bovendien is opgeheven en tegen wie een gerechtelijk onderzoek loopt wegens fraude, heeft inmiddels een nieuwe partij opgericht, waarmee hij aan de Europese verkiezingen wil meedoen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur® 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. s Nog steeds een gevangenis Van Om te weten of Sarajevo echt veranderd is, of het staakt- het-vuren werkelijk stand houdt, moet je Sniper-Alley aflopen. Tot twee weken gele den was het absoluut onmoge lijk. Je kon het een keer doen, maar dat was dan ook direct de laatste maal, want Servi sche sluipschutters konden rustig aanleggen, door hun vi zier hun doel in de gaten hou den, en met het overhalen van de trekker was je dood. Door onze correspondent Harald Doornbos Sniper-Alley is een brede boule vard die in Sarajevo Vojvode Putnika heet. Als je hem vanuit het westen, vanaf het kolossale televisiegebouw nadert, is het Bosnische gedeelte van Sarajevo links, terwijl de in Servische handen zijnde Grbacice rechts van de weg opdoemt. Grbacice is gedeeltelijk tegen de heu vels opgebouwd. Dat was ideaal voor sluipschutters. Alleen als er mist hing, en dat was veelal 's ochtends het geval, konden de moordenaars niets zien. Maar een bui tenlandse fotograaf zegt dat het onzin was, omdat sommige Servische sluip schutters beschikten over hittegevoelige viziers op hun geweren. De beste manier om in Sarajevo te zien of een straat veilig is, is een heel simpele. Als er andere mensen lopen kun je het er wel op wagen, maar als een straat uitgestorven is, probeer die rust dan niet te verstoren. Want de 22-maanden durende oorlog in Sarajevo heeft haar bewoners experts gemaakt in het herkennen van gevaar. Desondanks zijn er in die tijd twaalf duizend doden gevallen. Maar veel daarvan zijn omgekomen als gevolg van ontploffende granaten. En granaten zijn eigenlijk nog gemener dan een kogel uit het geweer van een sluipschutter. Want voor een granaat ben je nooit veilig. Nooit. Nergens in de stad kon je zeggen: dit is absoluut veilig gebied. Sommige caféhouders die hun bar had den ingericht tussen vier grote toren flats, beweerden wel eens dat daar onmogelijk een granaat tussen kon val len. Maar je zag de explosieven soms op de meest vreemde plekken ontploffen. En menig 'veilig café' heeft geen glas meer in de ramen en de vernieuwde stoelen zijn bedekt met bloed van klan ten die 'veilig' een kopje koffie zaten te drinken. Gedurende de belegering van Sarajevo was Sniper-Alley een uitgestorven straat. In het begin van de oorlog, toen niemand in Sarajevo goed wist wat 'ie met de oorlog aan moest en iedereen problemen had met het lokaliseren van de gevaarlijke plekken in de stad, zijn er tientallen mensen doodgeschoten door Servische sluipschutters. Toen het eenmaal duidelijk was dat het een bloedlink gebied was, nam het aantal slachtoffers af. Maar toch werden er drie weken geleden nog drie mensen neergeschoten die het aan Sniper-Alley grenzende Holiday-Inn-hotel wilden verlaten. Na het ingaan van het staakt-het-vuren op 10 februari is de Alley nog altijd geen drukbezochte straat. De Serviërs mogen dan onder druk van de Navo hun zware wapens tot op twintig kilometer rondom de stad hebben verwijderd, in Grbacice zit nog een flink aantal sluip schutters. Toch lopen en fietsen er nu soms men sen over Sniper-Alley. Aan het begin van de straat hangt nog een bord waar- Op sommige hoeken hangen tl hangbordjes met simpele twmrsch] wing: 'Pazi Snajper' (Kijk uit, schutterfotoe! op in het Engels staat: 'Look out, you are a target.' (Kijk uit, je bent doelwit). Op sommige hoeken hangen uithang- bordjes met simpele waarschuwing: 'Pazi Snajper' (Kijk uit, sluipschutter). Het is een merkwaardig gevoel als je er nu langs loopt. Het is een heldere dag en de zon doet de sneeuw smelten. Alhoewel het een brede straat is, een boulevard, voelt het er heel beklem mend aan. Aan beide zijden van de weg staan zwartgeblakerde en verwoeste ge bouwen. Als je nu naar links kijkt, naar het Bosnische gedeelte dus, dan zie je de op elkaar gestapelde containers die de be volking van Sarajevo op v,eel kruispun ten in de stad had neergezet om Servi sche sluipschutters het zicht te ontne men. Vanuit Grbacice keken de Serviërs recht in de stad.. Sniper-Alley was niet veilig te maken, op Sniper-Alley was de frontlijn. Maar de straten en kruispunten iets verderweg gelegen waren relatief veilig door al die containers. Een probleem was soms dat ze in plaats van contai ners, met staal versterkte stadbussen als barricades gebruikten. Sommige Servische 'snipers' waren zulke excel lente schutters, dat ze het voor elkaar kregen om door een opening in een van de ramen van de bussen een bewoner van Sarajevo dood te schieten. Maar het merkwaardige is dat je vanaf Sniper-AUey de containers en de barri cades als het ware van de verkeerde kant ziet. Je ziet ze vanuit het oogpunt van de Servische sluipschutter. Tweeëntwintig maanden lang reed of liep je altijd aan de andere kant van die containers, altijd op je hoede voor die ene kogel of granaat met daarop je naam. Een journalist, die Vietnam nog had meegemaakt en nu in Bosnië foto's maakt, zei eens: „Ach, ik ben niet zo bang voor die met m'n naam erop, maar ■meer voor eentje waarop staat: To whom it may concern'. (Voor eenieder die het aangaat). En nu was het al twee weken rustig in Sarajevo. De eerste dagen van het staakt-het-vuren kon eigenlijk nog nie mand geloven dat er wellicht een einde aan de oorlog was gekomen. „Die Servi sche wurmen zijn niet te vertrouwen," oordeelde een soldaat van middelbare leeftijd. Maar na veertien dagen van rust drong het tot sommigen door dat het ergste misschien echt voorbij was. De straten en pleinen raakten steeds voller met spelende kinderen, oude mannen stonden weer op straathoeken met elkaar te praten. Het leek er sim pelweg op dat de stad opgelucht uit een boze droom wakker werd. Want je kon nu gewoon naar buiten gaan zonder dat je elk moment hoefde te denken dat je wellicht het volgende ogenblik dood zou zijn. Het verlost de stad van die permanent aanwezige doodsangst, en van de stress die daarmee verbonden was. Halverwege Sniper-Alley zie je aan je linkerhand het inmiddels befaamde Ho liday-Inn-hotel van Sarajevo. Het geel- gekleurde hotel werd speciaal gebouwd voor de Olympische Spelen van 1984 die in Sarajevo werden gehouden. De kant van Holiday-Inn dat uitkijkt op Sniper-Alley en de Servische wijk Grbacice, is aangevreten door granaat inslagen en kogelgaten. Binnen ziet het hotel er nog redelijk uit. De lounge beneden bestaat uit paarse bankjes, achter de receptie zit een aar dige mevrouw en er hangt op sommige plaatsen een papier met daarop de tekst: 'Wij willen onze gasten erop at tent maken dat het hotel beschikt over een schuilkelder. Indien nodig volg de pijlen. Was getekend de directie van het Holiday-Inn'. Op de eerste verdieping van het hotel kun je voor twintig dollar lunchen. Je krijgt dan wat aardappelen, een paar stukjes vlees (sommigen beweren dat het hond is, maar totnutoe heeft nie mand het restaurant blaffend verlaten) en wat augurken. Voor Sarajevose be grippen is dat een ontzettende luxe. Want de oorlog mag dan voorlopig gestopt zijn, Sarajevo blijft een beleger de stad, waar aan alles een gebrek is. Met name aan vrijheid, want de Ser viërs hebben hun zware wapens dan wel op twintig kilometer teruggetrok ken, nog altijd kan niemand de stad verlaten. Het blijft een grote gevange nis. Flinke gedeeltes van de stad hebben geen gas. Dat betekent dat het overal akelig koud is. Niemand beschikt over stromend water. Dagelijks moet ieder een veelal een paar kilometer lopen om water te halen. Alles is schrijnend duur in de stad. Eén liter benzine is 50 Duitse Mark. Suiker kost nog steeds ruim 60 DM per kilo. Voor Nescafé betaal je 550 DM per kilo. Vlees of fruit heeft bijna niemand de afgelopen twee jaar aangeraakt. Ze le ven in Sarajevo op humanitaire hulp. Oude koekjes van het Amerikaanse le ger, half litertje olie, 200 gram meel. Dat soort zaken. Sarajevo is een geruï neerd ghetto, gevuld met 350.000 sloe bers, van wie een groot gedeelte zonder benen of armen door het leven moet. Twee jaar lang hebben de bewoners - moslims, Kroaten en Serviërs - samen geleefd zonder toe te geven aan de fascistische rassentheorieën van de Ser vische belegeraar. En nu komen vriend schappen onder druk te staan vanwea hele banale zaken. Als één familie er is geslaagd om een paar kilo koffie te| bemachtigen, gaat direct het g door de buurt dat de dochter des huia als hoer werkt voor de VN-soldaten. Dokters schrijven alleen ongeschikt-] heidsbriefjes uit voor soldaten die uit] het leger willen blijven, na betaling vu twee sloffen sigaretten, een halve koffie, of vijfentwintig zakjes M&M'sf Twee vriendinnen kregen ruzie over da verdeling van een voedselpakket. Sindsdien spreken ze niet meer met] elkaar. Het is een treurig schouwspel. Maar de schaarste en de uitzichtloosheid g het een zekere wetmatigheid met mee. Het is alsof je een stel konijnen it een hok steeds minder te eten geeft, eens een bewoner. Op een gegeven mo ment beginnen die konijnen elkaar i te eten. Niet omdat het zulke rottige beesten zijn, maar omdat ze er simpel- weg geen andere keuze hebben. Het laatste stuk van Sniper-Alley was tot voor kort het gevaarlijkste g van de weg. Als je een auto had, reed je I er altijd met een vaart van 150 kilome ter per uur langs. En dan nog lukte hei Servische sluipschutters om af en toe een journalist, taxichauffeur of hi' verlener te raken. Altijd had je kogelvrij vest aan en een helm op. Er. I dan nog voelde je je heel ongemakke lijk. Je ging bijvoorbeeld onderuitge- j zakt zitten zodat snipers alleen je helm zagen. Of je zocht een strategische plek uit in de auto. Oftewel: als je van hei televisiegebouw naar het centrum j scheurde, dan probeerde je aan de lin kerkant van de medepassagier te zitten Want aan de rechterkant van de zaten de Serviërs. En als ze zouden schieten, ging de kogel tenminste eerst door iemand anders heen. Dat leidde voor vertrek soms tot merkwaardige discussies. „Op de heenweg ga jij aanc Servische kant zitten. Op de terugweg doe ik dat wel." Nu rijden de auto's met een normaal gangetje over Sniper-Alley. Dan krijg je ook eindelijk de tijd om dat bord te lezen waar je een paar weken geleden nog in volle vaart langs suisde. 'Run oi RIP', rennen of rusten in vrede staat er. Een man op krukken steekt de straal over. Bewoners zeulen met jerrycans gevuld met water over dit voormalig stukje dodenweg. Het vechten is voorlo pig gestopt in Sarajevo. Maar de sporen ervan zullen nog jaren zichtbaar blij ven. Het artikel van Hans Rube in De Stem van 17 februari over het gevaar van alternatieve geneeswijzen vraagt om reac tie: Het eerbiedwaardige Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde, stelt vast dat het gevaar van alternatieve ge neeswijzen onderschat wordt. Dit verwijt moet het tijd schrift vooral aan zichzelf richten want tot nu toe heeft het geen enkele aandacht ge schonken aan geneesmetho des waar miljoenen Neder landers vertrouwen in heb ben. Zelfs nu nog volhardt het tijdschrift in de mening dat alternatieve geneeswijzen niet kunnen werken en ver tolkt zo de mening van slechts 25% van de artsen die dit zeker menen te weten. Men moet nu tot de conclusie komen dat de alternatieve ge neeswijzen niet alleen bij snotneuzen worden toege past. De overtuiging dat het niet kan werken berust op theore tische vooroordelen. Hierdoor is de bereidheid om mee te werken aan onderzoek mini maal. Toch is er met betrek king tot homeopathie reeds veel onderzoek gedaan en tot nu toe bewijst dit onderzoek dat homeopathie werkt. Het gevaar van alternatieve geneeswijzen is dat het werkt! Door slechte controle op de wet kunnen medisch I '«M, fes? J J" te korten en te bewerken automatisch dat de [_sta"dpunteensis. ongeschoolde lieden hiermee resultaten boeken waar regu liere artsen falen. De regulie re artsen die dit blijven ont kennen worden hierdoor on geloofwaardig. Het hoeft geen betoog dat alle genees kunde gevaarlijk wordt wan neer deze met te weinig medi sche kennis wordt toegepast. De Vereniging van Homeopa thische Artsen in Nederland (VHAN) meent dat homeopa thie in de handen van niet- artsen een gevaarlijke metho de is. De patiënt die succesvol behandeld is, gaat ervan uit dat de behandelaar deskun dig is op het terrein dat hij behandelt; hij weet niet dat de wet hem niet beschermt tegen ondeskundigheid. Breda, Lex Rutten, arts In De Stem van donderdag 10-02-94 laat uw verslagge ver in het artikel 'Kamer wil voordeeltje kostwinners schrappen' het voorkomen alsof het bedrag wat netto ingeleverd moet worden door een gezin met één inkomen, bij het niet meer mogen over hevelen van de belastingvrije voet, een pover bedragje is. De werkelijkheid is echter anders. Voor een gezin met één mini mum inkomen komt het be drag al gauw neer op circa ƒ2.000 terwijl het bij één modaal inkomen neerkomt op 3.000. Dat de emancipa- tieraad hier al jaren tegen ageert is misplaatst, daar het wel of niet gaan werken van de vrouw niet met emancipa tie te maken heeft doch met haar positie in de maatschap pij- Het door de WD ingediende initiatief-wetsontwerp zal bij eventuele inwerkingtreding de werkende vrouw niet be voordelen. De wet straft dan alleen de ouders die gekozen hebben voor de opvoeding van hun kinderen en dit op voeden kan door een thuis blijvende ouder, man of vrouw, ter hand zijn geno men. Deze ouders maken zo geen gebruik van de zwaar gesubsidieerde kinderdagver blijven wat kostenbesparend werkt. Ook lopen hun kinde ren na schooltijd niet met een sleutel van de voordeur om de nek omdat de ouders aan het werk zijn. Bij aannemen van de wet zal het aantal werkzoekenden fors toenemen daar veel van de niet kostwinners (man of vrouw) zich op de arbeids markt aanmelden. Het zwart werken zal toenemen omdat de circa ƒ2500 zo makkelij ker is terug te verdienen dan regulier bij een werkgever. De werkloosheid wordt daar door weer groter omdat de hoeveelheid werk niet toe neemt. Ik hoop dat de politieke par tijen die dit wetsvoorstel on- - dersteunen zich eens goed be raden over de gevolgen van hun daden of moet nu de volgende groep bloeden na de langdurig zieken, wao'ers en aow'ers. L. Eijken Geertruidenberg Wat gebeurt er? Gebouwen storten in. Vogels vliegen niet meer. Rivieren stromen over. Prachtige bergen huilen en brullen. De mensen zijn ver- 'bitterd! Zelden heb ik com mentaar op uw commentaar, maar 18 februari gaat u me in één zinnetje „Ook zonder God is er een toekomst," dat me intrigeert, iets te ver. Als we de bijbel niet slechts als een allegorisch boek lezen, maar voor een deel ook als een realistische roman, dan is helaas het tegendeel waar. Incest, oorlog, seksueel ge weld, manipulatie, moord, bedrog, corruptie, repressie, volksverlakkerij; het is er. En het is er altijd geweest! Nu nog word ik boos op as pecten binnen de oude kerk in de oude tijd, als ik Herman Maas lees. De mensen werden uitgebuit en onder de knoet gehouden in een geraffineerd samenspel van wereldlijke en geestelijke overheid. Het is goed dat de kerk niet meer deze fnuikende invloed heeft op het maatschappelijke le ven. Nu en in 2020 kan zij als beduidende minderheid in een land van minderheden een tegenovergestelde presta tie verrichten. En daar is zij hard mee bezig! Zo zie ik ook precies de toe komst van de kerk: kleine in de samenleving hardwerken de groepen, die de mens daadwerkelijk de helpende hand bieden. De mens eerst! Want dat is, ondanks het feit dat volgens uw commentaar deze samenleving is doorde semd van de christelijke en humanistische waarden, dat gene wat niet gebeurt en mo menteel tot de felste aan klacht tegen de moderne tijd leidt. Juist het allerbelangrijkste, dat u noemt Rentmeester schap en Eerbied voor het leven, verkeren in grote cri ses. Bergen huilen, vogels vliegen niet meer. De natuur heeft het net als God zwaar te verduren! Door het continue geweld, dat plaatsvindt zowel bij seksuele intimidaties als in oorlogssituaties - een kwaad dat ik op gelijke voet plaats - is de waarde van de mens als schepsel op sluipen de wijze ernstig aangetast. Ook kan men het lijden van de individuele mens steeds minder uitstaan! Zo wordt op allerlei terrein een bijna ver nietigend, maar van de ande re kant te herstellen spo'or getrokken; onheilsprofetie is even onbenullig als gebrek aan realiteitszin. En als je eens op de maan bent geweest en je in opperste eenzaam heid tot je laat doordringen wat De Mens 'afklooit' op die krent in dat prachtige heelal, die niet te evenaren ademloos mooie Schepping in zoveel dagen, dan weet je, zo heugt me het lesje van de Ameri kaanse kosmonauten van des tijds, dat als ze je vragen; „En heb je God gezien?" je met een gerust geweten kunt ant woorden; „Yes, and she is beautiful..." Princenhage Rinie Maas In de verkiezingsrubriek van woensdag 16 februari staan de cijfers van de peilingen uit de jongste NIPO-enquête weergegeven. Wie het aantal zetels optelt komt aan een totaal van 148. Twee zetels ontbreken. Dat zijn de twee zetels die het NIPO voor de SP voorspelt. En dat maakt 150 zetels. Ook goed nieuws voor de SP dus. Dongen René Rovers onze Haagse redactie pen Haag - Minister (Onderwijs) denkt scholen voor voortgezd der wijs te dwingen tot pe minister liet dat p doorschemeren in de Kamer. De Kamer bool oVer een wijziging in d1 op het voortgezet onder Wijzigingen in die wet Van onze Haagse redactie Den Haag - Fruitkas kantines, buurthuize| mogen alleen nog cafés, menen de coalit Ook de WD wil strakkere^, schriften, maar wil plaats: bijvoorbeeld cafetaria's! Van onze Haagse redactie Den Haag - De Hilversu roepen krijgen voortaa zendvergunning van tien j hoeven niet meer jaarlijk: tijd voor radio en televisit vragen. Voorwaarde is veel meer samengewerkt i Met die wijzigingen van diawet heeft de Tweede gisteren ingestemd. Een meerderheid van CDA, VVD, D66 en GroenLinksl de PvdA-kamerlid Van wenhoven. Die bepleitte s re voorwaarden over san king tussen de omroepj PvdA-minister D'Ancon^ tuur) voorstelde. Het CF felde op dit punt tot Deze partij vond het pl D'Ancona het beste, maa| daarmee alleen. WD en D66 vinden de van tien jaar eigenlijk omdat het omroepbestel tussentijd moeilijk te vera is en de omroepen 'lui' worden. Maar een voors D66 voor vijfjarige verg gen haalde geen meercj waarop bijna de hele Ka koord ging met het PvdA- Kamer en minister hopen omroepen met de lan zendmachtigingen beter concurreren met de com" omroepen. Ze hoeven i lijks op ledenjacht ten van hun zendtijd. Bc moet de samenwerking lq een aantrekkelijker prog ring. (ADVERTENTIE WOORDEN ZIJN ged< Bolkestein verkondigd aan het juiste adres zij borst. Geen kortingen als bij de sociaal-demi. De liberalen zouden Nederland groot gem de toekomst van ha wederopbouw met bl te fiksen. Het Centraal Planburr doorgerekend. En w; bedreiging voor geper alle nooddruftigen van De VVD staat voor kc bedrijfsleven en daarir van de VVD, dan blijft achter bij de inflatie, feitelijke achteruitgang Het CDA komt event Procent voor de volg Als de PvdA-plannen iaar 2 procent op ouderdom in ere. Wo tiepartij wet, dan stijg t2 procent. Wel ten kc voor burgers en bedri Voor gepensioneerde cijfers weer anders. D 4 procent en bij h percentages er tusse. Wie zijn keuze slecht^ beloften, komt, zoals Wie uitsluitend cijfert exact weet in welke c de komende jaren z voordeel ligt. Stemm als het invullen van ei

de Stem | 1994 | | pagina 2