olitiek spreekt jeugd niet aan Terneuzense kijk op cultuur in Gent IZUKI Sas van Gent overleeft tegenslagen pestrijding drugoverlast in binnenstad gaat onverminderd voort' PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Vastenactie in Kanaalzone voor Masai-jeugd in Kenya (auwelijks belangstelling van jongeren voor forumavond in Zeldenrusteollege hg STEM ZEELAND C3 MARKTEN Geld bij inbraak in Terneuzense school i consumeren? jrbeeld garantie? Vlaamse onderzoekers peilen belangstelling Zeeuws-Vlamingen Ichter plus 'aar moet zijri? lagen? Vlaanderenhal Sint Albert Weeffoutjes Slagveld '-J I Onderzoekers Bart Vanderstraeten en Ann Facq uit Gent voor het Terneuzense Zuidlandtheater. FOTO WIM KOOYMAN DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 Barendrecht - Veiling Holland Zeeland: groente: winterandijvie A 15 300 274, A 18 302 272%, A 24 264l/2 250%, A 28 216. Auber gines 300/400 470, 223/300 359, 175/225 366, 100/175 370. Kom kommers 76/91 111, 61/76 95%, 51/61 621/2, 41/51 521/2, 36/41 50, 31/36 45, 26/31 44 40 Komkom mers krom 127 92. Komkommers stek grof 139 46, middel 129 104, fijn 56, snoei 24. Minikomkom- mers 20/25 36, 15/20 33, 10/15 25. Paksoi 325/500 254%, 200/350 224. Prei 2/4 14 klvp. 225. Papri ka groen 75/85 656, 65/75 591, 55/65 508. Radijs mid. grof 70!/2 631/2. Rabarber framb. ex. rood 195, ex. rood 231, rood 214, nor maal 186, dun rood 167. Sla glas eenm. fust 23/24 33%, 21/22 31, 19/20 28% 28, 17/18 25 19, 15/16 19, mm. fust 34/36 63%, 31/33 51, 28/30 43% 43 34, 25/27 35. Snij bonen 1102%, krom II 750. Sprui ten A I 372, B I 321, C I 179, D I gr. fust 624%, D I kl. fust 634%, A II 209 138, B II 227% 52, C II 152, D II gr. fust 480, D II kl. fust 534, E II 219. Veldsla 298%. Witlof eenmalig fust lang I 139% 119%, klvp. 4 I 172%, klvp. 5 I 173, klvp. 6 I 178%, klvp. 3 I 173%, klvp. 2 I 164, meerm. fust krt. grf. I 163 143 139, krt. fijn I 198 163, ex krt. I 235% 201 152, kort II 117% 104%, lang II 106 92, ex. kort II 120 107, onregelmatig II fijn 79 grof 81%. Crisp, ijsbergsla 30/35 47%. Boerenkool 127-242, Rode kool 11-44. Wittekool 7-48. Groe- nekool 65-82. Sperziebonen glas 1180-1240. Aardappelen bintje 22, Eigenheimer 67-74, Bildstar 7-27, Irene 23. Uien bonk 42, grof 21-25, middel 12-24, geschoond 61-79. Knolseldlerij 8 st. 72-83, 10 st. 85-100, 12 st. 71-76, 15 st. 13-64. Knolselderij 22-36. Kool rapen 17-48. Kroten A 42-43, B 12. Winterpeen grof 50-63, mid del 47-59, fijn 20-23. Bieslook 100. Broei vet 670-840. Peterselie 100/150 98-115, 75/100 75-113. Prei kl. II 47-221. Raapstelen 38-59. Selderij 150/200 75-86, 100/150 55-88. Spinazie 216-279. Van onze verslaggever Sas van Gent - Traditiegetrouw is na de carnaval de jaarlijkse Vastenactie in de Kanaalzone begonnen. De Vastenactiegroepen van Sas van Gent, Zandstraat, Philippi ne, Westdorpe, Sluiskil, Axel, Zuiddorpe en Terneuzen hebben dit jaar gekozen voor een project ten bate van nog traditioneel in Kenya levende jongeren van het bedreigde, oeroude Afrikaanse herdersvolk de Maasai. Dit on der het motto 'Kleur bekennen in een wereld van vershil' De bestaansmogelijkheden van de jongeren van dit herdersvolk worden steeds meer aangetast door inkrimping van hun weide gronden en het toenemend mas satoerisme. Ten behoeve van deze jongeren is in de ükerin-heuvels van Ke nya een project opgezet door de Nederlandse pater Jan Voshaar voor scholing van jongeren die Hoe de burger de afgelopen pe riode heeft ervaren is moeilijk meetbaar. Politieke bijeenkom sten geven telkens blijk van een geringe belangstelling van de kiezer. Wie zijn oor in Sas van Gent te luister legt weet echter dat er naast kritiek ook waar dering bestaat. Met name de manier waarop het college de toch wel moeilijke tijden het hoofd heeft weten te bieden en dat zonder belastingverhogin gen. Nieuwkomer D66 schreeuwt, en niet alleen in Sas van Gent, dat het allemaal an ders moet. Maar er vanuit gaand dat verschuivingen in de politiek doorgaans marginaal zijn, en gelet op de toch wel als bescheiden te kwalificeren be stuurskwaliteiten van CDA en WD, is het nog maar zeer de vraag of Sas van Gent aan een nieuw bewind toe is. buiten de boot dreigen te vallen. Dat zijn degenen die traditioneel stam en vee moeten beschermen en geen onderwijs krijgen. Proefboerderij Het project beoogt hen een kans te geven op nieuwe bestaansmo gelijkheden nu het traditionele herdersbestaan steeds meer on der druk is komen te staan. Het project is begonnen vanuit het Ilkerin-centrum, waar een proef boerderij voor de kweek van kwaliteitsvee is opgezet. Er zijn hiervoor zes basisscholen met zo'n 1200 leerlingen gesticht. Voor de schoolverlaters hiervan zijn er beroepstrainingen op het gebied van techniek en land bouw opgestart. De proefboerde rij is opgezet om de Masai toch op een of andere manier als veehouder te kunnen laten voortbestaan. Het is voor de Masai-jongeren: aanpassen of ten onder gaan. Door het houden van allerlei acties wil men vanuit de Kanaal zone de nodige steun geven. Ge woontegetrouw is er de verkoop van tweedehands-kleding, die vanaf 22 februari is begonnen in het gebouw Westkade 68. De winkel is open tot en met 30 maart. Er worden Vastenzakjes opgehaald, bloemen verkocht en in de Zandstraat is er een kaar ting. De gebruikelijke fiets-in, waarbij gerekend wordt op gulle sponsors, vindt plaats op 19 maart. De Vastenactie van vorig jaar in de Kanaalzone leverde vijftig duizend gulden op. Toen ging het project om de verbetering van levensomstandigheden van straatkinderen in Somoto-Nica- ragua. Van onze correspondent Terneuzen - Onbekenden hebben dinsdagmiddag ingebroken in een school aan de Michiel de Ruijtersingel in Terneuzen. De school was op dat moment vrij toegankelijk. Verschillende loka len werden doorzocht. Behalve een onbekend geldbedrag wor den ook persoonlijke bescheiden vermist. fractie in de gemeenteraad van Terneu zen zich niet langer zorgen te maken over de aanpak van de drugproblema tiek in het centrum. De liberalen ver taalden eerder deze maand publicaties in de regionale kranten in ernstige zorg over een mogelijk mindere aandacht van de politie voor dit probleem. B en W van Terneuzen erkennen welis waar dat de Zeeuwse politie er in financieel opzicht niet erg rooskleurig voorstaat en dat als gevolg daarvan 'het stellen van prioriteiten noodzakelijk is'. Maar het college ontkracht de vrees van de WD dat de motivering in het korps tot het nulpunt zou zijn gedaald en dat mede daardoor de bestrijding van (drug)criminaliteit onvoldoende tot ui ting zou komen. Het Terneuzense college heeft inmid dels, zo blijkt uit de beantwoording, wel bij het districtscollege van de regio politie Zeeland gepleit voor hoge aan dacht voor de drugbestrijding in de Scheldestad. „En wij zullen dat nauw lettend blijven volgen." B en W voegen daar overigens aan toe dat zij niet de eerst aangewezene zijn om de regiopolitie opnieuw te motive ren, zo de noodzaak daartoe al aanwe zig zou zijn. „Wij hebben de overtuiging dat al het mogelijke wordt gedaan om met elan met de nieuwe organisatie aan de slag te gaan." Het college voelt in dit verband niets voor de suggestie van de WD een afzonderlijke vergadering uit te schrij ven van de commissie openbare orde en veiligheid om de situatie rond de regio politie Zeeland te bespreken. Op 1 maart vergadert deze commissie al, en dat vindt het college vroeg genoeg. I onze verslaggever kneuzen - Het zal voor logeren in Terneuzen, die de eerste keer mogen temmen, nog een harde jobber worden om volgen- week tijdens de ge meenteraadsverkiezingen Ie te kiezen. Hens de traditionele foruma- L) gisteravond in het Zelden- sstcollege kwam jongerenbeleid loper over de lippen van de ■iiegenwoordigers van de poli ce partijen. 'i weet nog steeds niet op wie i moet stemmen," verzuchtte ia leerlinge van de school na Koop. De avond werd door de polieren overigens matig be- pcht. Slechts twintig jongeren orden aan hoe de partijen nog les hun verkiezingsprogramma Koorliepen". p vragen die werden gesteld kamen daarnaast veelal van posen die of op de lijst staan een partij of een binding Isbben met de Terneuzense poli- lek. Forumleider O. Vosveld pelde dat naadloos aan en Jroeg met enige wanhoop in zijn ben of er ook nog jongeren paren die een brandende vraag fe de lippen hadden. De foruma- load was immers speciaal opge- p voor die mensen die voor de piste keer mogen stemmen. I, onze verslaggever kneuzen - Aan de bestrijding van I ^problemen in de binnenstad |j;ven burgemeester en wethouders L Terneuzen voorrang geven. In L zin houdt het college onverkort 1st aan de inzet van het drugsbe- Ipngsteam Double Shot. uitspraken behoeft de WD- Eelevingswereld bctor E. van der Rijst van het Ïïldenrustcollege concludeerde I vooraf dat de partijen weinig Ingaan op de belevingswereld fin jongeren. En dat is volgens fem ook van de redenen dat de jpkomst van jongeren zo matig lis. Jongeren zijn niet zo geïn- leresseerd in stads- en dorpsver nieuwing of de bouw van een puwe stadswijk. Wellicht dat 'sbouw van de parkeergarage ftts meer tot de verbeelding pekt en uiteraard de drugpro blematiek." Poeh leek gisteravond achter de ■orumtafel nog een echte verkie- Ifflgsstrijd te ontstaan. A. Stahl- Kemelsoet (PvdA) en J. van Mil B66) maakten duidelijk zich de Bomende vier jaar sterk te ma- Ben voor het sociale klimaat in jlemeuzen. Dus meer aandacht Boor ouderen, minderheden, vei ligheid op straat en goede voor- Isenmgen voor de buurt. I^ociale karakter |h van Himme (GroenLinks) Ipiste de wenkbrouwen. „Wat Beeft de PvdA, als deelnemer in Jffit college, de afgelopen acht IJior dan zitten doen. Het zwem- I is gesloten, het sociale ka- Irakter is alleen maar afgebroken I® nieuwe buurthuizen zijn niet T'ffl de grond gekomen. De PvdA ift het in mijn ogen dus bij- Bonder slecht gedaan." |Geld Ijjtahl beet van haar af. Op aan- |rmSen van de PvdA is immers I® houw van nieuwe buurthui- n op de prioriteitenlijst geko- ®- Zoals bekend is deze prio- |nteit op aandringen van met I iff'5 en WD weer van de I 'lst gehaald. „Als de PvdA wen- I w heeft kost dat geld. Als an- l.ere partijen met iets komen l0®/ daar niets over. Feit is li i ®at de afgelopen tien jaar de I eiastingen niet zijn gestegen. I,'1 |eggen nu dat een stijging |ti n oe belastingen met het infla- I 'Percentage aanvaardbaar is. e meeropbrengst kun je steken Ids k socia'e infrastructuur zoals Izpri van nieuwe buurthui- I. en onderhoud aan gebouwen L ®"asveiden. De afgelopen vier |,t i ,ztln andere prioriteiten ge ld» komen wat ons betreft |°«e zaken aan de orde." J.6 mengde zich ook in de d» i wees °P bet on- hio,! be behoefte naar v e buurthuizen te peilen. ni»W was bat onderzoek I,.. n°big. Die behoefte is ons al Dus kun je maar een ai.® en ,met dat onderzoek. c"PaPier gebruiken." Van onze verslaggever Terneuzen - Bart Vander straeten en Ann Facq uit Gent onderzoeken momenteel in hoeverrre de Terneuzena- ren op de hoogte zijn van het culturele aanbod van Gent. Beide onderzoekers hopen dat aan het einde van de rit een concreet voorstel op tafel ligt over bijvoorbeeld een be tere samenwerking tussen Terneuzen en Gent op cultu reel gebied. Het onderzoek is nu drie dagen aan de gang. Vanderstraeten en Facq spraken al met een beleids medewerker van de gemeente en met directeur Y. Mergler van het Zuidlandtheater. In maart wordt een enquête gehouden onder de Terneuzense bevolking. Zo'n achthonderd Terneuzenaren uit de diverse wijken worden dan door veertig onderzoekers bena derd om hun visie te geven over het cultuuraanbod in Gent. Ann Facq volgt de opleiding Ma nagement, Toerisme en Recreatie in Kortrijk en loopt momenteel stage bij de Dienst Kunsten van de stad Gent. Bart Vanderstrae ten volgt de studie Vrijetijds- werk in Brussel en werkt mo menteel bij het Gentse Arka theater. Ze kregen als stage-op- dracht te onderzoeken hoe Ter neuzen aankijkt tegen het cul tuuraanbod van Gent. „We hebben voor Terneuzen ge kozen omdat deze stad een logi sche verbinding heeft met Gent. Daarnaast is Terneuzen vaak op Gent aangewezen. Veel Terneu zenaren brengen wel eens een bezoek aan Gent. Ook wordt geprobeerd op economisch ge bied een nauwere samenwerking tussen beide steden tot stand te brengen. Dit onderzoek staat daar los van maar zou wel een goede aanvulling kunnen zijn," legt Ann Facq uit. Ronselen Het is volgens beide onderzoe kers niet de bedoeling dat er iets concreets uit het onderzoek rolt. „En het is zeker niet onze opzet mensen te ronselen om naar Gent te komen. Wij doen alleen een studie en spelen onze bevin dingen en het rapport vervolgens door aan de specialisten", aldus Bart Vanderstraeten. Het is de beide onderzoekers in drie dagen tijd wel al opgevallen dat er in Terneuzen weinig po diumplaatsen zijn. „En dat voor een stad met ruim 35.000 inwo ners. In Gent is wat dat betreft veel meer mogelijk." Wisselwerking Beide onderzoekers kregen al als boodschap mee dat er wel een wisselwerking plaats moet vin den. Niet alleen moeten Terneu zenaren naar Gent gaan maar ook Gentenaren moeten hun weg naar Terneuzen vinden. „Dat zou natuurlijk een goede zaak zijn maar die wisselwerking is volgens mij een utopie. Gent heeft veel meer te bieden dan Terneuzen. Er zijn in Gent alleen al ongeveer twintig theaters. Het is wel zo dat het Zuidlandthea ter een goede programmering heeft." Als het onderzoek is afgerond wordt het desbetreffende rap port aangeboden aan de mensen die aan het onderzoek hebben meegewerkt. Sas van Gent EXPOSITIE - In de burger zaal van het stadhuis aan de Westkade zijn van 5 tot en met 8 maart werken te zien van Johan van Waes en Ria van Waes-de Maat uit Heikant. Zij exposeren aquarellen en batik. De tentoonstelling is ingericht in het kader van de reeks exposities van amateurkunste naars. De openingstijden zijn zaterdag 5 en zondag 6 maart van 13.30 tot 17.00 uur. maan- Ador-tennis De Braakman Vrouwen Hoek - In de Ador-tenniscom- petities in De Braakman te Hoek is men gestart met de afvalschema's. TVS en De Meppers deelden in de vrou wencompetitie via 2-2 de pun ten. Ellie Willemse en Corrie Been (TVS) waren met 10-6 te sterk voor Koos Geuze en Anneke Flipse. Jette Clement en Jea- nette Ditsoek brachten door een 7-6-zege op Margot Koks en Irma Wonderghem de par tijen in evenwicht. UITSLAGEN Noordzuidkwartet-Aardenburg 4-0, Nouveau-Vij verboom 0-4, Drive-Verhelst 0-4, Doesburg- Ador Sport 1-3, Volhouders-Bos- kreek 2 4-0, Les Quatres-Ver- planke 4-0, Louwerse-SJEF 2-2, De Keyzer-Boskreek 1 2-2, Wit- nogal bot en ondoordacht te werk kan gaan. De onderlinge bestuurlijke ver houdingen, met aan de ene kant 'regeringspartijen' Gemeentebe langen Groot Sas en PvdA en aan de andere WD en CDA, zijn in Sas van Gent gerust star en met tijden zelfs vijandig te noemen. Dat geldt ook voor de opstelling van burgemeester J. van Rest, die naar buiten toe over beperkte communicatieve vaardigheden lijkt te beschik ken. Dat manifesteert zich in de raad, maar ook in haar contac ten met de media. Ze toonde zich bijvoorbeeld hoogst ver ontwaardigd toen een verslag gever zonder haar op de hoogte te stellen een rondje door Sas van Gent maakte. Ronduit krib big reageerde ze toen een ver slaggever haar op zondagoch tend belde voor commentaar. In hoge mate geïrriteerd omdat de wereldontwikkelingen geen re kening met haar werktijden hielden. dag 7 maart van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag 8 maart van 13.30 tot 17.00 uur. SOOS - De soos voor alleen staanden van Terneuzen en omgeving houdt zaterdag 26 februari weer een gezellige dansavond in cultureel cen trum De Speye te Sas van Gent. De muziek wordt ver zorgd door Dirk van de Voor de. Er wordt weer bingo ge speeld en een loterij gehouden. Aanvang 20.00 uur. laar maken. aler ook naar de gunstige Services. Door onze redacteur Frank Deij SAS VAN GENT HEEFT het de afgelopen vier jaar niet gemakkelijk gehad. Een van de grootste tegenval lers was, kort achter elkaar, de sluiting van beide suikerfabrie ken waarbij honderden arbeids plaatsen verloren gingen. Tot groot verdriet van het gemeen tebestuur ging vorig jaar ook meelfabriek De Walsenmolen dicht. En ook evenementenhal De Vlaanderenhal, belangrijk voor het verenigingsleven, sloot de deuren. Daarnaast hingen de verpau perde wijk Sint Albert en een te krap financieel budget als een molensteen om de nek van het grensplaatsje. Een recente be dreiging vormt de komst van Brabantse varkensmesterijen, waarmee de gemeente inmid dels de strijd is aangegaan. De balans opmakend na vier jaar blijkt dat Sas van Gent zich redelijk weet te herstellen van deze dreunen. Autokleding bedrijf IPCA zorgt met een nieuwe fabriek voor vervangen de werkgelegenheid. Het Finse staalverwerkingsbedrijf Outo- kumpu (goed voor 110 nieuwe arbeidsplaatsen) nestelde zich als eerste op het nieuwe indus triegebied De Axelse Vlakte. Nu is Outokumpu weliswaar een inspanning van Terneuzense burgemeester R. Barbé, maar de Axelse Vlakte is op grondgebied van Sas van Gent. De ontwik keling van de Axelse Vlakte en de aangrenzende Autrichepol- der zal Sas van Gent in de komende jaren geen windeieren leggen. Ook de Vlaanderenhal gaat weer open dankzij een investe ring van een Rotterdamse za kenman De Vries. De herope- nening van de Vlaanderenhal deed nogal wat stof opwaaien omdat De Vries per se een gok- automatenhal wilde openen met 86 automaten, iets waaraan burgemeester en wethouders maar al te graag wilden mee werken. De discussie, waarbij wethou der L. Marquinie bij afwezig heid van de burgemeester de ondankbare taak kreeg het col lege standpunt te verdedigen, speelde zich af op een moment dat alle Zeeuws-Vlaamse ge meenten een vuist balden tegen gokverslaving. Dankzij een compromis (meer dan een hal vering van het aantal automa ten), geïnitieerd door PvdA'er A. de Wolde, kwam het college ongeschonden uit die strijd. Daarnaast kunnen B en W bo gen op de voortgang in wijk Sint Albert die aan aantrekke lijkheid wint en Sas van Gent is zelfs de penibele financiële si tuatie te boven. Sas pakte de herinrichting van Groot Ma joorstraat, de Noordstraat en de Kleine Markt en de Westkade aan. Gaf Philippine een nieuw marktplein en zorgde ervoor dat de machinefabriek verhuisde naar een locatie in de Ghelin- ninkpolder. En nog voor de ver kiezingen zijn de renovatie van de Graafjansdijk en het zwem bad op het menu gezet. Ook de jaren slepende verplaatsing van zand- en grindhandel Dengriza, uit de kom van Sas var. Gent naar het Kanaaleiland in Sluis kil, is binnen handbereik. Het klinkt als een successtory maar de weg naar dit succesje zit vol weeffoutjes. De manier A. de Wolde (PvdA), com promis... FOTO ARCHIEF DE STEM waarop het Sasse gemeentebe stuur met de openbaarheid van bestuur omgaat dwingt weinig respect af. Alle partijen maken er in hun verkiezingsprogram ma's opmerkingen over. Het Sasse college vergaderde de af gelopen periode regelmatig ach ter gesloten deuren, daarmee de indruk wekkend dat het om zaken gaat die het daglicht niet kunnen verdragen. Wanneer ge vraagd naar de reden kunnen oppositie CDA en VVD meestal rekenen op een bits antwoord. Wat het college ook weer niet in alle gevallen kwalijk te nemen valt omdat met name het CDA wit-wit-ZVH 1 2-2, TVS-Meppers Mannen In de Ador-tenniscompetitie voor mannen kwam het tussen Ador Sport en Cerestar tot een puntendeling: 6-6. Voor Ador Sport versloeg Han Langerae- rt met 8-5 Harold de Puijsse- leyr, terwijl Christiaan Vos een 11-3-zege boekte op Filip de Smet. Voor Cerestar won Arie Scha kel met 10-3 van Marijn de Zeeuw en Marc Claes met 13-3 van Fabian Trevisci. Verder zegevierde de dubbelcombina- tie Langeraert/Vos met 11-6 over De Puijsseleyr/De Smet en behaalden Schakel en Claes een 13-2-overwinning op De Zeeuw/Trevisci. UITSLAGEN Ron's Fashion-Wabeko 12-0, Sporting Breskens-Cruson 10-2, Segers-Van Noorden 12-0, Ador Sport-Cerestar 6-6. Daarentegen stak ze bij de ru moerige schippersacties vorige zomer haar collega burgemees ter R. Barbé de loef af. Terwijl Barbé de luwte van het stadhuis opzocht bezocht Van Rest in de hitte van het strijd het 'slag veld'.

de Stem | 1994 | | pagina 21