Sociaal beleid onderbelicht' Axelse CDA-voorzitter Loef stapt op na affaire De Smet Kritiek platform op verkiezingsprogramma's Hulster politieke partijen 4 'Hontenisse heeft geen derde wethouder nodig' DE STEM Augusta Elegeert laat alle mannen achter zich Wachtlijsten peuterspeelzalen groeien Middelburgse jongens bekennen 79 misdrijven Opknappen Bossestraat Vogelwaarde kost zes ton legenheid DAG klapper flflstem S-BRITSEl REIKING 'Schaf stemmen bij volmacht aP particulieren KORTING ZEELAND C2 L ïnt patates-fritesbedrijf ste standplaats te Hulst T HELE HUIS BEREIKBAAR \DER OF MOEDER f Lijsttrekker Algemeen Belang: editie zeeland Zeeland, groot in de kleine dingen Schade ruim zeventig mille KR!1994 lis, bedankje, jubileum, I huwelijk, verloving, lg, prestatie, examen, praham, enz. br kolom 1.09 incl. btw, legel verplicht. Foto of [formaat 35 x 40 mm Itw. Overige tarieven op B. Foto's worden niet Iretourneerd. ■6882 of geef uw tekst T plaatsing af bij één van In. Schriftelijke opgaven lend geaccepteerd indien Is bekend zijn, ook indien lling bijgevoegd is. pns het recht voor teksten I van redenen te weigeren, bever klachten bereiken Igeven tekst behoudt de let recht voor om de naam ptgever bekend te maken. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 ya„ onze verslaggever yel - CDA-afdelingsvoorzitter J. Loef uit yel heeft zijn functie neergelegd. Loef be dankt voor de eer omdat hij vindt dat hij een negatieve uitstraling voor de partij heeft, gjijven zitten is niet in het belang van de partij, meent hij. I loef bracht eind vorig jaar in zijn onschuld naar luiten dat het CDA-raadslid W. de Smet zich bij de vorig verkiezingen had bezig gehouden met ronselpraktijken. Die vermoedens waren vier jaar geleden binnen het CDA ook al gerezen omdat De Smet, die op een onverkiesbare plaats was gezet, met 369 voorkeurstemmen toch in de raad was gekomen. Die zaak is toen intern uitgesproken, maar harde bewijzen zijn niet gevonden. Zijn partijgenoten keken dan ook vreemd op toen Loef bij het bekendmaken van de nieuwe advieslijst de ge schiedenis van vier jaar geleden als verklaring gaf om De Smet te passeren. Hij verweet het Koe- wachtse raadslid ook luiheid. De commotie die na publicatie rond zijn persoon ontstond is de directe aanleiding voor Loef om de politiek voor gezien te houden. „Ik ben er ziek van", zei hij gisteren. Hij was het beu op straat aangesproken te worden over zijn- loslippigheid. Daarnaast is Loef er van overtuigd dat hij het woord ronselpraktijken niet heeft gezegd. Hij heeft alleen maar verteld dat De Smet vier jaar geleden op zeer agressieve manier volmachten heeft verza meld. Dat de pers daar ronselpraktijken van heeft gemaakt kan hij niet helpen, vindt hij. „Ik heb mezelf de beschuldigingen die naar De Smet zijn gegaan zeer aangetrokken maar ik houd de pers daar verantwoordelijk voor. Ik heb het woord ronselpraktijken absoluut niet in de mond genomen. Maar ja, als er eenmaal met modder is gegooid dan blijft er toch altijd iets hangen". Van verdere uitspraken onthield hij zich: „Ik geef het liefst helemaal geen commentaar meer". Friesen, dirigent 5s Perényi, cello fames Brabant Koor WILLIAMS t thema van Thomas Tallis ELGAR meert in e opus 85 [ONEGGER Pastorale d'été )EBUSSY Imes (m.m.v. dameskoor) lag 7 maart 1994 BREDA tdsschouwburg, 20.15 uur t: 076- 21 57 00 vrij. 10.00-17.30 uur 10.00-20.00 uur i concerten 19.15-20.15 uur ^concerten 13.30-14.30 uur mogelijk gemaakt door (11 Nederland B.V nsor de lage landen© f7 of 01140-12156. I goedkoopste manier voor wie de fem ervaart. Een Senior traplift maakt ngen overbodig en zorgt dat er niet Lorden. Vader of moeder neemt voor plaats, drukt op de knop en glijdt vei- fcp op, trap af. Senior liften zijn er lappen. Ze zijn in een paar uur [er rommelig hak- en bon in of bel ons info Immer 04242-82771 por vrijblijvende hformatie, Vader of poeder zal u er (dankbaar voor zijn. id informatie over Senior trapliften ïting Zorg voor Zorg Antwoordnr. 10507 5060 WB Oisterwijk jan onze verslaggever Hulst - De deelnemende partijen aan de gemeenteraads verkiezingen in Hulst schieten tekort als het gaat om een duidelijke visie met betrekking tot het sociaal beleid van de gemeente. Dat is de conclusie van het Platform Sociale Zekerheid Hulst dat de programma's van de verschillende partijen er op na heeft geplozen. Wat de gemeentelijke belastin- en heffingen betreft pleit de I VVD voor terughoudendheid, vindt het CDA verhoging van de onroerend-zaakbelasting onac ceptabel en wil Groot Hulst/Ge meenschappelijke Belangen dat I belastingen moeten worden af tegen het peil van de voorzieningen. Verho- I gingen moeten waar mogelijk worden voorkomen. Die mening isook D66 toegedaan. I Alleen de PvdA en de WD gaan i hun verkiezingsprogramma's I kort in op het kwijtscheldings- beleid voor mensen met een mi nimum inkomen. Wat het mini mabeleid betreft moet volgens het CDA de nadruk liggen op zelfredzaamheid en emanieipa- tie. De christen-democraten pleiten voor een actief beleid op het gebied van de bijzondere bijstand, ook in de vorm van bijdragen aankosten van oplei dingen en kinderopvang. Hinimafonds De PvdA wil een blijvend mi- nimafonds en vindt dat de ge meente ondanks wettelijke be perkingen best een eigen beleid ten aanzien van uitkeringsge rechtigden kan vormen. Groot Hulst pleit eveneens voor be houd en versterking van het mi- nimafonds. De WD is ook voor stander van een minimafonds. Dat moet volgens de liberalen gericht zijn op het volwaardig als burger kunnen deelnemen aan gemeenschappelijke activi teiten. Tenslotte heeft het Platform ook uitspraken over het ouderenbe leid naast elkaar gezet. De PvdA vindt de gemeente best wat ei gen middelen in de strijd mag werpen om een goed ouderenbe leid te ontwikkelen. Het CDA stelt dat de zorg voor ouderen beschikbaar moet zijn als die nodig is en die moet dan ook betaalbaar zijn. De WD betoogt dat aan specifieke voorzieningen voor ouderen niet geknaagd mag worden. Tafeltje dek je moet betaalbaar blijven, indien nodig met'subsidie van de gemeente. Woongarantie Groot Hulst/Gemeenschappelij- ke Belangen legt de nadruk op het uitbreiden van woonzorgpor- jecten. D66 wil de ouderen een zogenaamde woongarantie aan bieden. Een dienstenpakket (thuiszorg, woningaanpassing, alarmeringssysteem) dathet ouderen mogelijk maakt langer zelfstandig te wonen. „Eigenlijk ontlopen de program ma's elkaar niet veel", zegt woordvoerder G. de loos van het Platform. „Alleen D66 blijft in haar programma toch wel ach ter". Het Platform had van de partijen veel meer aandacht ver wacht voor het sociaal beleid. „In de toekomst zal er veel meer een beroep worden gedaan op de sociale dienst", voorspelt De Loos. Doekje „We missen bijvoorbeeld duide lijke uitspraken over een kwijt- scheldingsbeleid. Er is natuur lijk wel wat gebeurd in Hulst. Kijk maar naar het minima fonds. De politiek vindt blijk baar dat men genoeg gedaan heeft. Maar er moet in onze ogen toch een vervolgop komen. Want zo'n sociaal fonds is na tuurlijk een doekje voor het bloeden. Dan praat je over maxi maal 200 gulden per gezin per jaar". Het Platform Sociale Zekerheid wil het sociaal beleid van de verschillende partijen ook ter sprake brengen tijdens de foru mavond die morgen (vrijdag) wordt gehouden in het Houten kwartier te Hulst. Van onze verslaggever Kloosterzande - Er is in de gemeente Hontenisse geen derde wethouder nodig. Dat vindt lijsttrekker A. Roctus van de partij Algemeen Belang. Roctus zei dat gisteren tijden een politieke avond in Kloosterzan de, waar die vraag aan hem werd gesteld. Het was meteen ook een van de weinige 'nieu wigheden' die werden verkon digd. De meeste lijsttrekkers be perkten zich tot het aanhalen van hun verkiezingsprogram ma's en folders. De ongeveer vijftig aanwezigen waren overigens niet naar de Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm {eter Oggel (editie-chef), rrank van Cooten, Frank Deij, ion Koomen (sport), ar°ld de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (Provincie redacteur). {Juist: Eugène Verstraeten <P'v. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: „\MenU, 8-93 Pflve tel. 09-3293459940. forum-avond gekomen om naar aanleiding van de avond hun stemkeuze te bepalen. De mees ten waren sympathisanten van de verschillende partijen en hun keus stond al vast. Veel vragen over echte politiek onderwerpen waren er niet. Wel wilden de aanwezigen de kwes tie rond de van fraude betichte Hontenisser ambtenaar aan kaarten, maar daarvoor kregen ze van voorzitte A. Huijsmans geen kans. Dat onderwerp be hoorde niet tot een poltieke avond, vond hij. Ook het ronselen van stemmen kwam nog ter sprake. Alle lijst trekkers verklaarden er met klem tegen het ronselen van vol machten te zijn. Mevrouw M. Ie Roy (Progressief Hontenisse) laakte het initiatief voor een loterij, waarbij de deelnemers moeten bepalen wie in het dorp Ossenisse de meeste stemmen zal halen. Zij vroeg zich af of deze loterij wel legaal is. Het hete hangijzer van de vorige verkiezingen, de sporthal, kwam ook weer terug. Het bleek nog maar eens dat nu alle partijen van die sporthal afstappen en kiezen voor een goed gemeen schapshuis in Kloosterzande. „Maar het moet niet alleen maar een vergaderzaal worden", vond P. Mangnus (lijst P. Mangnus), want daar doen wij niet aan mee. De felicitaties van wethouder Van Waes voor Augusta Elegeert. Van onze verslaggever Zuiddorpe - Augusta Ele geert uit Zuiddorpe heeft in de kaartcompetitie van het Gecoördineerd Ouderenwerk in gemeenschapscentrum 't Kaaike alle mannen achter zich gelaten. Gisteren kreeg ze bij het vijf tienjarig jubileum van de kaart club de kampioensbeker uitge reikt uit handen van wethouder A. van Waes. De negentigjarige Miel Baert eindigde tweede. René de Block, gisteren wegens ziekte afwezig, neemt de derde plaats in. De kaartclub van het Gecoördi neerd Ouderenwerk is nog steeds populair in Zuiddorpe. Het club je kende hoogtijdagen toen be jaardencentrum De Lindenhof nog open was maar ook nu is er nog altijd een goede bezetting. „Er komen mensen uit Koe wacht, Overslag en zelfs West- dorpe", zegt voorzitter A. de Meij. De club komt elke woens- FOTO CEES HAMELINK dag bijeen. Wethouder Van Waes stond gis teren even met de mond vol tanden van de loftuitingen aan het adres van de gemeente die voor de subsidie van 't Kaaike zorgt. „Dat komen we niet over al tegen. Maar het blijven na tuurlijk wel jullie eigen belas tingcenten." Van onze verslaggever Terneuzen - Vorig jaar ston den ruim tweeduizend Zeeuwse peuters ingeschre ven voor een plaatsje op de peuterspeelzaal. Rond dui zend zijn aanmeldingen en voldoen nog niet aan de leef- tijdscritieria van twee jaar. Voor de andere helft, wel oud genoeg, is domweg geen plaats. Uit een bliksemenquête, die de Stichting Ondersteuning Kin deropvang Zeeland vorig jaar november hield, blijkt dat Zee land op dat moment 8.878 twee- en driejarigen telde. Ruim de helft van deze kinderen (4790 ofwel 54 procent) bezocht regel matig de speelzaal. Tevreden constateert SOKZ dat de peuterspeelzaal een laag drempelige voorziening is ge worden, waarvoor de wachtlijst echter jaarlijks met sprongen toeneemt. Terneuzen De te lange wachtlijsten concen treren zich in enkele gemeenten in Zeeland, vooral de grotere. Terneuzen springt er beneden de Westerschelde uit met een wachtlijst van 112 peuters. Daarnaast zijn er in de Schelde- stad bovendien al 524 peuters beneden twee jaar aangemeld. Sluis daarentegen heeft niemand op de aanmeldings- of wacht lijst. Dat sluit aardig aan bij de conclusie van SOKZ dat de wachtlijstproblemen zich vooral in de grotere gemeenten voor doen. Een van de orozaken kan zijn dat bij het bouwen van nieuwe wijken geen rekening met een speelzaal wordt gehou den. Kleine kernen De kleine kernen op hun beurt hebben moeite om de groep 'vol te krijgen. De speelzalen zijn nu eenmaal afhankelijk van het aantal jonge gezinnen dat er woont. Zo kan een verhuizing of vestiging van een klein aantal gezinnen grote consequenties hebben voor de plaatselijke speelzaal. De stichting heeft ook gekeken naar de bijdrage die ouders moe ten betalen. Als die bijdrage ge middeld genomen wordt, betalen de ouders in Zeeland veertig gul den per maand voor twee dagde len per week. Dat is een stijging van ruim twee gulden ten op zichte van het jaar daarvoor. Worden de ouderbijdragen per speelzaal bekeken dan springt de forse verhoging in Aardenburg, afgedwongen door het gemeen tebestuur, er ongunstig uit. In de Kikkerstad zijn ouders ruim 63 gulden per maand per kind kwijt. Boven het Zeeuws gemid delde scoren ook Sluis (42 gul den), Axel (45 gulden) en Sas van Gent (47 gulden) Overzicht Niet in elke gemeente wordt een zelfde gebruik van de speelzaal gemaakt. Zo bezoekt in Axel minder dan een derde (90) van het aantal in aanmerking ko mende peuters (304) een speel zaal. Het hoogste peeentage word gescoord in Hontenisse waar 138 van de 164 in aanmer king komende peuters (84 pro cent) de zaal bezoeken. Gemeente Peuters Bezoek Aan melding Wachtlijst speelzaal 2 jaar 2 jaar Aardenburg 61 43 5 4 Oostburg 355 261 10 50 Sluis 49 33 - - Axel 304 90 36 7 Sas van Gent 183 101 6 12 Terneuzen 884 555 81 142 Hontenisse 164 138 106 25 Hulst 389 189 28 66 V i -,4 - X Ruim de helft van de Zeeuws-Vlaamse peuters gaat naar een speelzaal, zoals hier Olleke Bolleke in Westdorpe. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Er wordt wel gezegd dat de grote dingen des levens aan Zee land voorbij gaan. Hier geen hoge-snelheidstrein. Hier geen vliegveldplannen. Wij moeten het doen met de mo gelijke aansluiting van het landelijke Goeree-Overflak- kee bij Zeeland. En... natuur lijk met de Westerscheldetun- nel. Die twee zijn de enige 'items' waarvan je vaderland se hart wat sneller gaat klop pen. Maar toch! De Westerschel- detunnel is een soort fata morgana aan het worden en de wereldbetekenis van Goe- ree-Overflakkee, land van godvrezende boeren en zager- spitters, is ook geen feit waar door je in hoge registers gaat zingen. Toch wil ik Zeeland niet voor een ander, meer dynamisch gewest ruilen. Vooral niet nu we het voorspel van de ge meenteraadsverkiezingen be leven. Zeeland is in deze da gen uniek! Neem Vlissingen, waar het gemeentebestuur zich op de koffie laat vragen door buurtbewoners teneinde op die manier, gezeten op het geschuierde bankstel, te ver nemen wat de Vlissingse kie zers mishaagt. Of neem Hontenisse. waar een progressieve partij het schalkse kopje boven het poli tieke maaiveld heeft verheven door papieren zakjes met een stuiver erin door de brieven bussen van de kiezers te schuiven. „Wij doen een duit in het zakje." zo luidt de nog al carnavaleske boodschap. Maar het is de progressieven ernst! Op hun programma staat onder meer: aanschaf van een super-waterglijbaan voor het zwembad en de mon tage van een stel lampen bo ven de ijsbaan. En kijk eens naar Axel. waar de PvdA aan stemmen tracht te komen door middel van affiches waarop de 'skyline' van Axel te zien is. De in Jugendstil uitgevoerde poster is, als wij de ontwerper Jan Hamelink mogen geloven, ge woon jatwerk. Het kunstwerk is door hém gemaakt, maar nooit betaald. Maar er is méér waaraan Zee land zich dezer dagen kan optrekken. Zo lopen in Vlis singen de studenten van de heao te hoop omat ze hun eindejaarsexamen Engels over moeten doen. Zij legden het examen af bij hun uiterst gezellige en praatgrage do cent in de tale Albions, de heer Roth, die bovendien van tijd tot tijd een mondharp in de klas bespeelt. Waar vind je dat nog? Toen de man on langs ziek thuis bleef en er een invalster aantrad, bleek dat Roth bij de schifting van de fouten in het examenwerk een aardappelzeef had ge bruikt. Van grote klasse vind ik ook de Zaak van de Zeurende Zoemer. Deze speelt zich niet af in het milieu van Suske en Wiske. doch in Oostburg waar de heer A. van der Lijke zich dood ergert aan een zoemer aan de muur tussen zijn huis en de winkel van ene I. Caste- leijn. Bij elk winkelbezoek dreunt de zoemer door huize Van der lijke. Normaal verhelpt men zo'n probleem met een goed ge sprek en een schroevedraaier, maar Van der lijke is gaan procederen, tot aan de Hoge Raad in Den Haag toe. Staatsraad H. Polak, die de Zaak van de Zoemer te be handelen kreeg, is na de zit ting, zegt men. onzin stame lend weg geleid. Hij mummel de voortdurend: „Uilenspie gel. Uilenspiegel." Nog een specimen van deze aard: In Terneuzen keerde een jassendief even terug naar de plaats van zijn misdrijf, een kledingzaak in de Noord straat, omdat hij vergeten had om uit zijn mottige, oude jas, die hij daar had laten hangen, zijn knip te halen.... En dit alles, vrienden, ge schiedde in één week. U ziet, wij hebben geen tunnels en treinen nodig om te blijven lachen. In elk geval snap ik nu eindelijk waarom zo'n geflipte Belg politiek asiel in Neder land aanvraagt! HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur, prijskaarting. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur, vleeskaarting. KOEWACHT - Café 't Hoekske, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. LAMSWAARDE - De Vier Jaargetijden, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur, koers- bal. - De Regenboog, 14 uur, AN- BO, bingo en verloting. I HEIKANT - 't Heike, KBO, 13.30 uur, kaarten en bingo. IGRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. I STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 14 uur, kaarting. Van onze verslaggever Middelburg - Een groep van 36 jongens tussen twaalf en achttien jaar uit Middelburg en Souburg zijn opgepakt op verdenking van vele vernielingen, diefstallen en andere vor men van overlast in de wijken Dauwendaele en Middelburg- Zuid. Het totaal aan schade en vermis te goederen bedraagt ruim ze ventigduizend gulden. Tegen achttien jongens is uitein delijk proces-verbaal opge maakt. Twee daarvan zijn voor geleid aan de officier van justi tie. Vijftien jongens zijn door verwezen naar bureau Halt voor het ondergaan van een alterna tieve straf. De jongens bekenden dat ze zich uit verveling de afgelopen tijd in wisselende groepjes schuldig hadden gemaakt aan 79 misdrij ven. Zo gooiden ze meerder ma len ruiten in bij scholen en ver nielden straatmeubilair. Dief stallen pleegden ze voornamelijk uit niet afgesloten schuurtjes, - auto's en - kleedruimten bij sportaccommodaties. De buit bestond uit fietsen, bromfietsen, gereedschap, auto radio's en geld. Een deel daarvan is terugbezorgd bij de eigenaars. Van onze verslaggever Hontenisse - De Hontenisser lijst Algemeen Belang zou het liefst zien dat de mogelijkheid om te stemmen bij volmacht wordt afgeschaft. Dat zegt voorzitter J. Everaert naar aanleiding van de geruchten die weer de kop opsteken dat er in Hontenisse weer stemmen worden geronseld. „Vier jaar geleden was daar in onze gemeente ook al een hoop over te doen", zegt Everaert. Hij denkt dat het de plaatselijke partijen niet echt kwalijk kan worden genomen. „Het is heel logisch dat dit gebeurt. Als die kans er is grijpen mensen die. Voor ons moeten die volmachten gewoon worden afgeschaft. Iemand gaat stemmen, of iemand gaat niet stemmen". Gemeente Aantal Bezoek Aanmelding Wachtlijst peuters speelzaal onder 2 jaar boven 2 jaar Aardenburg 61 43 5 4 Oostburg 355 261 10 50 Sluis 49 33 0 0 Axel 304 90 36 7 Sas van Gent 183 101 6 12 Terneuzen 884 555 524 112 Hontenisse 164 138 106 25 Hulst 389 189 28 66 Van onze verslaggever Vogelwaarde - Nu de bewo ners in grote lijnen met de plannen akkoord gaan kan de eerste fase van de reconstruc tie van de Bossestraat in Vo gelwaarde beginnen. Die eerste fase omvat het ge deelte banaf de Drie Gezus- tersdijk tot aan de water gang. De gemeenteraad wordt ge vraagd het daarvoor benodigde bedrag van 603.000 gulden be schikbaar te stellen. Dat is flink wat meer dan de 454.000 gulden waarmee in de meerjarenraming rekening was gehouden. De ver hoging kan volgens burgemees ter en wethouders van Hontenis se enerzijds worden verklaard doordat in het oude plan geen verkeersremmende maatregelen waren opgenomen. Anderzijds omdat er werkzaam heden worden uitgevoerd die oorspronkelijk in de tweede fase waren gepland. Daarom moet de gemeente nu alvast gaan snoe pen van de dekkingsmiddelen uit de jaarschijf 1995. De Bossestraat is al lang een heet hangijzer. Het wegdek ligt er slecht bij en met de uitvoering kan niet langer worden gewacht. Ook de riolering in deze straat, inclusief huisaansluitingen en inspectieputten, verkeert in zeer slechte staat van onderhoud. De Bossestraat komt maandag 28 februari aan de orde in de financiële commissie. Die verga dert om 20.00 uur in het ge meentehuis te Kloosterzande.

de Stem | 1994 | | pagina 19