Meer geld nodig voor politie' Kelitk Saeftingher grafveld bijna duizend jaar ond DE STEM Bontenisser ambtenaar bekent valsheid in geschrifte Plakoorlog in Oostburg [Zeeuwse burgemeesters: 'Taken kunnen niet verantwoord worden uitgevoerd li Nog geen akkoord over uitdiepen Westerschelde Zeven jaar celstraf voor Terneuzense drugdealer Zeeuwse korpschef heeft vertrouwen in motivatie van zijn politiemensen bÉM Onderzoek Groninger universiteit bevestigt vermoedens ING TOTAAL NG 'Sas houdt een politiebureau: punt, uit!' Zeeuwse bestuurders maken 'finale afspraken' Maij verwacht akkoord over WOV binnen enkele weken Invoer en verkoop van 7,5 kg heroïne Terneuzense politie neemt heroïne en cocaïne in beslag JAR»1994 Zeeland DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 DEEL 1 voor u op een rijtje. pre fondsen: Robeco, chen van fonds. Bij guldensverzekering. ifiii onze verslaggever kjoosterzande/Middelburg - Hontenisser ambtenaar i;ar tegen wie al geruime een onderzoek loopt, Keft tegenover de rijksre- 1-erche toegegeven dat hij ■ach enkele malen aan vals- leid in geschrifte heeft schul- ||g gemaakt. Ijjaofd-officier van justitie in middelburg mr. J. Huijgen deelde dat gisteren mee. Huijgen zei verder niets inhou delijk over de zaak te kunnen zeggen, omdat er ook nog een gerechtelijk vooronderzoek loopt. Dat staat onder verant woordelijkheid van de rechter commissaris. Het onderzoek naar de ambte naar van de afdeling bevolking in Hontenisse loopt al enige maanden. Hij wordt ervan ver dacht valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. Hij zou na mens de burgemeester vrijstel- lingsverzoeken hebben wegge stuurd om inwoners uit militaire dienst te houden. Daarbij gaat het niet alleen om inwoners van Hontenisse, maar ook om dienst plichtigen uit andere gemeenten. Toen de ambtenaar een vrijstel- lingsverzoek indiende voor een inwoner uit de gemeente Hulst ging het balletje aan het rollen. Hij zou.minstens vijf keer op een dergelijke manier hebben gehan deld. Hoofd-officier Huijgen wijst er op dat er in de hele kwestie twee trajecten zijn. Enerzijds is dat de ambtenaarsrechtelijke kant en anderzijds een mogelijke straf zaak. Het is de vraag of de ambtenaar wellicht al genoeg wordt gestraft door de discipli naire maatregelen die hoogst waarschijnlijk uit de ambte naarsrechtelijke procedure naar voor komen. „Waar het om gaat is dat er een evenwichtige be handeling komt van de zaak", stelt Huijgen. „Daarover zai overleg worden gevoerd met de gemeente Hontenisse". Volgens Huijgen kan het nog 'geruime tijd' duren voor het gerechtelijk vooronderzoek zal zijn afgerond. Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse zei gisteren niet verrast te zijn door de bekente nis van de ambtenaar. „De zaak lag voor ons heel duidelijk. Ik heb hier op mijn bureau de vrij- stellingsverzoeken liggen, die onder mijn naam zijn ingediend voor inwoners uit een andere gemeente". Steenkamp zei niet op de hoogte te zijn van het feit dat er nu een bekentenis op tafel ligt. „We zouden vandaag (woensdag, red) ingelicht wor den door de rijksrecherche, maar die heeft vanwege het slechte weer afgebeld". De betrokken ambtenaar blijft voorlopig ge schorst. ffffftMflft mmmf «won yyy noRt» ♦trio Vrtü tb; Aï beid BBUMB Volgens andere partijen spelen de sociaal-democratische plakkers vals. Van onze verslaggever Oostburg - Er dreigt een plakoorlog te onstaan tussen politieke partijen die zich in de gemeente Oostburg mengen in de strijd om de gemeenteraadsver kiezingen. Dorpsbelangen en Toerisme en de WD beschuldigen de Partij van de Arbeid van het overplakken van hun verkiezingsaffi ches op de gemeentelijke aanplakborden. De WD'er J. Provoost maakte in de rond vraag van de commissie Openbare Werken gisterochtend melding van het overplak ken door de socialisten. „Terwijl er toch een soort gentleman's agreement bestaat om dat niet te doen", laakte Provoost de handelwijze. „Als je als laatste gaat plakken, een iets groter affiche hebt dan de rest en sommige partijen op een bord twee aanplakbiljetten hangen", pareerde sociaal-democraat J. FOTO CEES HAMELINK Wielakker de aanval. „Wat moet je dan?" L. Baarends (Dorpsbelangen en Toerisme) dreigde in elk geval met gelijke munt terug te betalen: „Actie vraagt om reactie." Wethouder en plaatsvervangend commis sievoorzitter J. Thomaes (WD) noemde de gebezigde praktijken op zijn beurt schan dalig. Hij nam de kritiek van Wielakker, dat de gemeentelijke aanplakborden te klein zijn nu het rijtje deelnemers aan de gemeenteraadsverkiezingen met twee is uitgebreid (D66 en SGP/GPV/RPF). Zeeland is weliswaar niet de enige regio waar de politie kampt met een fors geldgebrek. Volgens de Middelburgse burge meester Rutten, tevens hoofd van de regiopolitie Zeeland, geldt hetzelfde voor alle 25 poli tieregio's in Nederland. Maar hij zegt dat Zeeland er als grensre gio nog bekaaider afkomt. De roep om meer geld gaat Ter- neuzens' burgemeester R. Barbé nog niet ver genoeg. „In ons district Zeeuws-Vlaanderen loopt het over de rand. Niet alleen wat de huisvestingspro blemen betreft. Naast meer geld moet er ook meer mensen bij de politie komen. Er bereiken ons via de gemeenteraden' steeds meer signalen dat de bevolking protesteert tegen het inkrimpen van het aantal politiemensen". Barbé kreeg gisteren tijdens een vergadering in Middelburg zijn mede-bestuurders niet mee. Er op gewezen werd dat het bedrag dat per politieman (88.000 gul den) wordt uitgekeerd omhoog moet. Want doordat Zeeland een vrij dure regio is wat personele lasten betreft -wat oudere poli tiemensen en daarom gemiddeld hogere salarissen dan elders- is er minder geld voor materieel beschikbaar. Landelijk is de norm dat van het 'bedrag per kop' 22 procent is bestemd voor materiaal. In Zee land is dat slechts zestien pro cent. „Een echt zorgelijke situa tie", luidde gistereen de algeme ne mening. Want het is dan niet mogelijk een korps behoorlijk uit te rusten. Kunst- en vliegwerk De boodschap vanuit Zeeland richting Den Haag is duidelijk: komt het Rijk niet met meer geld over de brug, dan valt het huis- J I \/a- - ver. Onze verbouwing is zijn wij laaiend entbou- In overtuigen en zullen u I een sfeervolle ambiance oorjaarskollekties. van vele topmerken zoals STATE OF ART, Benson, burberrys, tgebreide kennismaking. ]aarne uit. voor u gereed om u in \e omgeving te adviseren - Tel. 076-21 56 73 Van onze correspondente Hulst - Een tweede onder zoek van de ROB leverde het absolute bewijs op dat het grafveld in het Verdronken Land van Saeftinghe dateert 'an rond 1000 na Christus. Na de ontdekking door Jean Maebe, Saeftingher gids, in ok tober 1992 van het grafveld, is e«i eikenhouten plank die een skelet afdekte, onderzocht vol gens de dendro-chronologische methode: het vaststellen van de ouderdom van de jaarringen in bout. De uitslag van het onder zoek gaf aan dat de plank uit 1076 was. In een klap was de bewoning van het gebied met jjum 200 jaar vervroegd. »och vond het ROB het raad zaam een tweede onderzoek aan to vragen bij de Rijksuniversiteit Groningen. Met de C14-me- ttode werd vastgesteld dat het grafveld uit het jaar 994 na Chr. z°u zijn. „Nu is er bij deze methode een marge van 80 jaar als je die erbij telt bevestigd oeze methode de andere," ver klaart Edy Bogaert correspon dent van de ROB en lid van de archeologische werkgroep de «er Ambachten. e vreesden dat de plank wel ens ouder zou kunnen zijn dan 6 skeletten, maar nu hebben we uus volledige zekerheid. °k zijn er meer gegevens vrij gegeven over het skelet dat door veertienjarige Jetje Hoed ge- v°Menls in september 1993. „Het skelet is gedetermineerd. Het was een volwassen man van ongeveer 30 jaar en 1,70 meter lang. Zijn rechteronderarm was zwaarder ontwikkeld dan de lin ker en hij had een beetje artrose. Hij had geen cariës maar wel veel tandsteen," legt E. Bogaert uit. Het skelet ligt momenteel in het provinciaal depot voor bodem vondsten in Middelburg. Het is de bedoeling dat het mettertijd wordt ten toon gesteld in het bezoekerscentrum Saeftinghe. Inmiddels is het Saeftingher grafveld verdwenen. De beende ren van de vijf skeletten zijn door leden van het Zeeuws Landschap verzameld en opge borgen. De skeletten zijn van bewoners in het buitendijks ge bied uit de elfde eeuw. Het mid deleeuwse grafveld was niet gro ter dan 50 bij 50 meter, de mensen lagen in het veen, deze substantie zorgde ervoor dat de skeletten meer dan 900 jaar mooi bewaard zijn gebleven. De begraven mensen lagen met het hoofd naar het westen en de voeten naar het oosten. Dit zou wijzen op een christelijke begra fenis. De mensen waren begra ven op palen en een laag stro en afgedekt met een eiken houten plank. Botten van een middeleeuw se bewoner van Saeftinghe werden in september vorig jaar opgegraven. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Middelburg - „Het poli tiebureau, of hoe u het ook noemen wil, blijft in Sas van Gent. Punt uit". Gedecideerd kwam burge meester J. van Rest van Sas van Gent gisteren in Mid delburg tijdens de vergade ring van het bestuur van de regiopolitie Zeeland op voor de belangen van haar ge meente. Aanleiding.' het plan om het politiebureau in Sas te verkopen. Maar volgens voorzitter Rutten had Van Rest het voorstel verkeerd geïnter preteerd. Uitgangspunt is dat een aantal eigendom men wordt afgestoten, maar het is aan de districten zelf (in het geval van Sas van Gent is dat Zeeuws-Vlaan deren) om uit te maken waar politiemensen hun werk moeten kunnen doen. En Sas van Gent is nu net één van die plaatsen. „Dat kan een kamer in het ge meentehuis zijn, bij de pas toor, of een aanspreekpunt elders. Dat is aan de distric ten zelf omdat uit te ma ken", aldus Rutten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een zware Zeeuwse delegatie heeft gisteren met minister Maij-Weggen de toezegging 'finale afspra ken' gemaakt over de manier waarop de financiering van de Westerschelde Oever Verbinding wordt geregeld. Van onze verslaggever Middelburg - De Regiopolitie Zeeland heeft meer geld nodig om haar taken verantwoord te kunnen uitvoeren. Deze noodkreet slaken de Zeeuwse burgemeesters in een brandbrief aan de minister van binnenlandse zaken. houdboekje van de politie vol gend jaar volledig uit elkaar. Met kunst- en vliegwerk slaagt het regionaal college van de re giopolitie Zeeland er dit jaar nog wel in om financieel rond te komen. Maar dat alleen dankzij een bedrag van 1,2 miljoen gul den uit een potje voor huisves ting. Deze kunstgreep is slechts eenmaal mogelijk. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft al laten weten dit niet meer te zullen accepteren. Onder curatele Dat betekent dat het regionaal college volgend jaar dan wel eens een niet-sluitende begroting zal indienen. Met als mogelijke consequentie dat de Regiopolitie Zeeland onder Haagse curatele wordt gesteld, zoals dat ook bij armlastige gemeenten het geval is. De Zeeuwse burgemeesters nemen dat dan maar voor lief. De hoop van het college is geves tigd op de nieuwe kabinetsfor matie. Mogelijk dat daar wordt afgesproken meer geld voor poli tiezorg uit te trekken. Maij-Weggen is bereid om 'als de puntjes op de i zijn gezet' een convenant met de provin cie Zeeland te sluiten. Ver wacht wordt dat dit binnen twee tot drie weken rond zal zijn. Dat akkoord zal Maij vervolgens bij het kabinet aanbieden. De minister is bereid om de jaarlijkse bijdrage te verhogen van ruim 41 miljoen gulden (dat betaalt het Rijk nu voor de bestaande veerdiensten) tot 54 miljoen. De provincie Zee land, die nu vier miljoen per jaar heeft toegezegd, moet dan ook wat extra's doen. Na afloop van het overleg maakten het ministerie en de provincie Zeeland bekend dat de financiële problemen 'de komende dagen' kunnen wor den opgelost. Hierbij gaat het vooral om een oplossing van de btw-kwestie. Zeeland over legt nog met minister Kok van Financiën over een constructie voor terugvordering van de btw over de bouwsom. Dat levert Zeeland een voordeel van 200 miljoen gulden op. De bouwkosten van de WOV be dragen in totaal 1,178 miljard gulden. Alle afspraken zijn gemaakt onder het voorbehoud dat de Kroonuitspraak over het be roep van de gemeente Borsele positief uitvalt voor de pro vincie Zeeland. Borsele verzet zich tegen het gekozen tracé van Ellewoutsdijk naar Ter- neuzen. Als Borsele gelijk krijgt, dan wordt het hele pro ject tegengehouden. Zeeland wacht deze beslissing met smart af. De Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij toonde zich giste ren na afloop van het beraad in Den Haag zeer tevreden. Hij is van mening dat echt 'een belangrijke stap' gezet is op weg naar de realisering van die WOV. „We hebben nu fi nale afspraken gemaakt met het ministerie", aldus Henne keij. „We zitten op één lijn." Van onze Haagse redactie Den Haag - Vlaanderen en Nederland hebben nog geen overeenstemming bereikt over het betalen van de verdieping van de Westerschelde. De Vlamingen hoopten deze week op een ambtelijk akkoord, maar dat kwam er niet. Beide partijen blijven wel met elkaar in gesprek. Van Vlaamse zijde sijpelen som bere berichten door over het be raad tussen topambtenaren van afgelopen dinsdag. Het belang rijkste struikelblok blijft de fi nanciering van deze operatie, die de haven van Antwerpen beter toegankelijk moet maken voor zware schepen. Vlaanderen rekent op een Ne derlandse bijdrage in de kosten van dit project, maar tijdens het laatste beraad werd op dit punt geen vooruitgang geboekt. Vol gens de' Vlamingen kwam de Nederlandse delegatie zelfs op eerdere toezeggingen terug, zo meldde gisteren de Gazet van Antwerpen. Het blijft daarmee onduidelijk of Nederland meebetaalt aan het uitdiepen van de Westerschelde, en zo ja hoeveel. Over anderhalve week komen de topambtenaren in Namen op nieuw bijeen. Dat overleg heeft plaats voorafgaand aan breder internationaal beraad over de waterkwaliteit van Schelde en Maas. Van onze correspondent Middelburg - Voor de invoer en verkoop van 7,5 kilogram heroïne is de dertigjarige Terneuzenaar O.C. door de Middel burgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar, met daarnaast een boete van 100.000 gulden. Zijn 38-jarige broer F.C. kreeg vier jaar opgelegd, plus een boe te van 25.000 gulden, terwijl de twintigjarige Antwerpenaar M.A. voor zijn betrokkenheid bij het drugstransport eveneens ze ven jaar moet zitten en ook hij zal een boete moeten betalen van een ton. Tegen de Antwerpenaar was twee weken geleden tien jaar geëist en tegen beide Terneuze- naren respectievelijk acht en vijf jaar. De gevorderde boetebedra gen werden door de rechtbank onverkort overgenomen. Omdat bij Justitie al lange tijd het vermoeden bestond dat de gebroeders C. zich zouden bezig houden met de invoer van hard drugs op grote schaal, werd be gin vorig jaar een pseudokoop- team ingezet. De pseudokoper bestelde en ontving op 18 augus tus uit handen van de jongste broer in diens kledingzaak een eerste 'portie' van één pond he roïne, later gevolgd door nog eens zeven kilo, die op 31 augus tus door geheim agent A854 werd afgenomen. Beide partijen drugs waren 'ge regeld' door de Antwerpenaar, die blijkbaar kon zorgen voor een onbeperkte aanvoer van he roïne van uitzonderlijke hoge kwaliteit vanuit Turkije. Volgens O.C. zou de geheim agent de transactie hebben uitgelokt. Van onze correspondent Terneuzen - Het drugbestrij- dingsteam Double Shot van de politie bij een inval in een woning in de Tholenstraat in Terneuzen enkele kleine hoe veelheden heroïne en cocaïne in beslag genomen. Bij de actie is één arrestatie verricht. Een 40-jarige man uit Terneuzen werd dinsdag aange houden. Hij bleek in het bezit te zijn van een vuurwapen dat eveneens in beslag werd geno men. Ook in een woning aan de Bone- dijkestraat in Vlissingen werd een kleine hoeveelheid hardd rugs in beslag genomen. Vier mannen en een vrouw uit Vlis singen werden aangehouden. Van onze verslaggever Middelburg - Het afbraakproces bij de politie tengevolge van de ingrijpende reorganisatie, waarbij Rijkspolitie Zeeland en de vier gemeentelijke politiekorpsen zijn samengesmolten tot Regiopolitie Zeeland, is volgens korpschef A. Smeels gestopt. „Het dieptepunt is voorbij, de opbouwperiode is begonnen", zo antwoordde hij op vragen van Vlissings burgemeester J. van der Doef, die weieens wilde we ten hoe Smeels de personele on vrede in zijn korps denkt op te heffen. Smeels had gunstige signalen waargenomen. „De definitieve plaatsingen waren een zeer be langrijke stap. Op heel veel plek ken zoeken nieuwkomers contact met hun collega's met de vraag hoe men de zaken gaat oppak ken." Hij erkende wel dat niet elke politieman in Zeeland nu in de zevende hemel is. „Niet ieder een is tevreden". Het probleem van het gebrek aan motivatie bij sommige poli tiemensen denkt Smeels ook dit jaar op te lossen. „Ik ben eigen lijk wel positief over die motiva tie". Van der Doef maakte zijn op merkingen bij de bespreking van het regionaal beleidsplan 1994. Een plan, dat na afloop van de discussie geen beleidsplan, maar werkplan heette. Burgemeester Mandos van Bor sele vond de term beleidsplan onjuist. „Het is nu al bijna maart en de term beleidsplan sugge reert meer dan het eigenlijk is.

de Stem | 1994 | | pagina 17