Samenwerking Westen en Russen V4 „Hoezo nu geen deposito?" Indiaanse rebellen voeren vredesoverleg met regering Mexico Clinton vindt spionage-zaak 'zeer ernstig' Griekenland wijst EU-oproep af Macedonië verguld met Nederlandse gastvrijheid DE STEM BUITENLAND Dreiging met luchtacties om ingesloten VN-bataljon te bevrijden Omdat de Postbank Kapitaalrekening met 5,3% meer opbrengt. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 A4 $De vermaarde tnandant 'Marcos'. onder-com- FOTO EPA San Cristobal de las Casas (rtr/afp) - De Mexicaanse re gering en Indiaanse rebellen zijn gisteren officiële vredes besprekingen begonnen om een eind te maken aan de bijna twee maanden oude op stand in de zuidelijke staat Chiapas. De eerste gespreksronde duurde meer dan zes uur en verliep in 'een sfeer van wederzijds res pect', Na afloop verklaarden bei de partijen het overleg vandaag voort te zetten. Centraal in het overleg staat de positie van de kleine boeren in het arme Mexicaanse zuiden. De Zapatista-opstandelingen eisen sociale en politieke hervormin gen die, indien aanvaard door de Mexicaanse politiek, het gezicht van het land kunnen veranderen. De exacte inhoud van deze eisen zullen vandaag openbaar wor den gemaakt. Regeringsgezant Manuel Ca- macho Solis verklaarde: „Het belangrijkste is dat we van ge weld naar politiek en van wa pens naar een dialoog gaan." Onder strenge veiligheidsmaat regelen kwamen in de kathe draal van San Cristobalde las Casas, de hoofdstad van Chia pas, de gezant en negentien lei ders van het Zapatista Nationale Bevrijdingsleger bijeen. Onder hen was ook de vermaarde on der-commandant 'Marcos' die zijn gezicht achter een bivak muts verborg en gewapend was met een pistool. Bisschop Samuel Ruiz treedt op als bemiddelaar bij het overleg, dat pas na weken van procedu rele meningsverschillen op gang kwam. Nadat de rebellen zondag tevoorschijn waren gekomen uit hun bolwerken in de jungle, werd in het bijzijn van bisschop Ruiz urenlang beraadslaagd over de agenda van de vredesbespre kingen. De bevolking juichte de guerrillaleiders zondagmiddag toe op het centrale plein van San Cristobal. Meer dan honderd mensen kwa men om het leven aan het begin van de Zapatista-opstand. Deze begon op nieuwjaarsdag toen de rebellen, voornamelijk afstam melingen van de inheemse Ma ya-bevolking, verscheidene ste den in Chiapas innamen, waar onder de hoofdstad San Cristo bal. De Zapatistas onttrokken zich later aan de strijd met het Mexicaanse leger door de jungle in te trekken. De gevechten heb ben 20.000 mensen van huis en haard verdreven. De opstandelingen zeggen te vechten voor vergaande sociale en politieke hervormingen in de arme zuidelijke deelstaat. De toegenomen welvaart in het noorden en de grote steden gaat grotendeels voorbij aan de Mexi caanse Indianen. President Carlos Salinas de Gor- tari heeft al veranderingen aan gekondigd, onder meer van de kieswet. De regeringspartij PRI, die al meer dan 60 jaar aan de macht is, is al herhaaldelijk van verkiezingsfraude beschuldigd. Een belangrijk geschilpunt aan het begin van het overleg is dat de rebellen willen praten over de toestand in heel Mexico, terwijl de regering de dialoog wil beper ken tot Chiapas. Hoog op de agenda van de rebellen staat een herverdeling van het land in Chiapas, waar de meeste grond in handen is van enkele groot grondbezitters. Bewoners van Bosnië staan in de rij voor het voedsel, dat de VN sinds gisteren weer aanvoeren. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het paar zou sinds 1985 gewerkt hebben voor de Sovjetunie, en later voor Rusland, waarvoor ze naar verluidt meer dan drie mil joen gulden hebben ontvangen. Zi] kunnen veroordeeld worden tot levenslange gevangenisstraf. Verder hangt hun een boete van een half miljoen gulden boven het hoofd. President Clinton deed gisteren de ongebruikelijke stap om met een in het openbaar te wijzen op de ernst van de spionagezaak. Hij ging niet in op de schade die Ames heeft aangericht aan Ame rikaanse belangen en mogelijk aan de toekomstige Amerikaans- Russische verhouding, maar zei slechts op geladen toon: 'Dit is heel ernstig'. In opdracht van Clinton hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christo pher, en de ambassadeur in Mos kou, Pickering, gisteren een pro test ingediend bij vertegenwoor digers van de regering-Jeltsin. Onafhankelijke spionage-ex- perts in Washington vermoeden dat Aldrich (die als 'Rick' door het leven gaat) Ames onder meer in staat is geweest om de Russen te vertellen welke CIA-spionnen tot binnen de Russische geheime dienst, de KGB, zijn doorge drongen. Het kan zijn dat Ame rikaanse spionnen daardoor het leven hebben verloren in de tijd dat de KGB, toen de Sovjetunie nog bestond, er harde methoden op nahield. De meningen liepen gisteren in de Amerikaanse hoofdstad uit een over de vraag of de Ameri kaans-Russische relatie te lijden krijgt onder de affaire. Al is het een openbaar geheim dat vrijwel alle landen elkaar bespioneren en dat Amerika ook haar spiona- ge-activiteit in Rusland niet heeft afgeschaft na het einde van de Koude Oorlog, toch komt de zaak-Ames op een gevoelig mo ment. „Hoewel spionage een over en weer aanvaard gebruik is, ko men al die foto's van Clinton en Jeltsin die elkaar hartelijk op de schouder slaan toch in een ander licht te staan," aldus gisteravond een zegsman in het Amerikaanse Congres. Door Henk Bouwmans Den Haag - Het zelfbewust zijn van Macedonië is de laatste dagen fors gegroeid. Minister van Buitenlandse Zaken Crvenkovski toonde zich ongelooflijk dankbaar voor de gastvrijheid waarmee Nederland hem en daarmee Macedonië behandelde. Trots somde Crvenkovski op welke ministers hij gesproken heeft tijdens zijn eerste officiële bezoek aan een land dat de Voormalige Joegoslavische Re publiek Macedonië (FYROM) heeft erkend. Kok, Andriessen, Pronk, Ter Beek én premier Lubbers hadden allemaal tijd 0® met hem, de vertegenwoordi ger van het in het nauw gedre ven Balkanstaatje te praten. «Zonder de sterke steun en hulp van Nederland zou onze situatie er veel beroerder hebben voorge staan en misschien wel onmoge- jijk zijn," aldus Crvenkovski. De handen tussen Nederland en Ma cedonië zijn volgens Crvenkovs ki historisch te verklaren door ue vele Nederlandse toeristen die Macedonië, toen nog als onder deel van Joegoslavië, bezochten. Het is niet voor niets dat Crven kovski zo blij was met de harte lijke ontvangst van Nederland J3' gisteren ook nog officieel hekend maakte baron Van Pal- 'andt als ambassadeur met standplaats Den Haag te benoe men voor Macedonië. Crvenko vski kan de Nederlandse steun §°eh gebruiken nu zijn land door en Grieks handelsembargo is getroffen waardoor de situatie tussen Griekenland en Macedo nië gespannen is. Maar Macedonië begrijpt er niets van dat de Grieken de grens met hun land hebben ge sloten. Nederlandse vervoerders hebben daardoor nu al een scha de van minimaal tien miljoen gulden opgelopen. De Griekse boycot zal Macedonië niet klein krijgen. Het arme Macedonië heeft door het VN-embargo je gens Servië al drie miljard dollar verlies geleden. „Dat hebben we overleefd en dat onderstreept de vitaliteit van de Macedonische economie," vertelde Crvenkovski heel zelfbewust. De Macedonische minister sprak tijdens zijn bezoek ook met bui tenlandspecialisten uit de Twee de Kamer. Onder hen was het in Griekenland opgegroeide PvdA- kamerlid Apostolou. Hij vindt dat Nederland te snel tot erkenning is overgegaan van Macedonië en heeft begrip voor de Griekse kritiek dat de andere Europese lidstaten Griekenland in de steek laten. „Ik vind de erkenning een merkwaardige zet van Nederland. Het ware beter geweest als in overleg met de Grieken gezocht was naar een oplossing." Volgens Apostolou gaat het Wes ten met de snelle erkenning van Macedonië voorbij aan de gevoe ligheden in Griekenland. De Grieken vrezen dat Macedonië de noord-Griekse provincie Ma cedonië mét de havenstad Salo- niki wil inpikken. Toen daarom de Verenigde Staten Macedonië onlangs ook erkende, bleef de Grieken niets anders over dan een handelsboycot. Apostolou meent dat deze boy cot vooral symbolische betekenis heeft. „Het is een uiting van de Grieken hoe gevoelig de proble men liggen. Want in handelsop zicht zou Griekenland juist met Saloniki als doorvoerhaven kun nen verdienen aan Macedonië." Athene - Griekenland heeft gisteren oproepen van zijn EU-partners van de hand gewezen om het handelsembargo tegen de voormalige Joego slavische republiek Macedonië op te heffen. „Het is onvoorstelbaar dat Griekenland basis principes van zijn buitenlandse beleid zou offe ren voor public relations," aldus regerings woordvoerder Venizelos. De Europese ministers waarschuwden Grieken land, dat thans EU-voorzitter is, dat het voor het Europese Hof van Justitie zal worden ge daagd indien het zijn besluit niet kan rechtvaar digen. „Griekenland is bereid zijn positie op alle niveaus en internationale forums uit te leggen," reageerde Venizelos. „Maar de kwestie is niet juridische aard, het is politiek." De meeste van de tientallen vrachtwagens die vaststaan bij de grens tussen Griekenland en Macedonië mogen van de Griekse autoriteiten alsnog doorrijden. De Griekse handelsboycot van Macedonië blijft verder gewoon van kracht. De regeling geldt alleen voor de Nederlandse vrachtwagens die al op weg waren toen het handelsembargo van kracht werd. Bonn (dpa/rtr) - De Westerse staten en Rusland zoeken samen naar een oplossing voor de conflicten elders in het door geweld geteisterde Bosnië. In het noorden van Bosnië dreig den gisteren luchtacties plaats te vinden om een door Bosni sche Serviërs ingesloten VN-bataljon te bevrijden. FOTO EPA Het gaat er nu om dat de Euro pese bemiddelaar Van den Broek er voor zorgt dat de gevoelighe den worden getemperd. In die zin beschouwt Apostolou de ver klaring van Crvenkovski dat de Macedonische grondwet de be paling over gebiedsuitbreiding heeft geschrapt als een positief signaal. Maar er is meer nodig, vindt Apostolou. Macedonië zal zijn vlag moeten aanpassen en zijn naam moeten veranderen, bij voorbeeld in Noord-Macedonië. Alleen op die manier kunnen de nationalistische gevoelens aan beide zijde van de Grieks-Mace- donische grens de kop ingedrukt worden. „Als we de dragers van de ideeën klein willen houden, moeten we ook de symbolen ver anderen." Zo ver wilde Crvenkovski giste ren nog niet gaan. „Ons doel is goede relaties en de enige oplos sing voor problemen is discussië ren en onderhandelen," aldus de Macedonische bewindsman. De samenwerking tussen het Westen en Rusland betekent vooralsnog niet dat de oplossing voor Sarajevo -een ultimatum aan de strijdende partijen - ook bij andere brandhaarden in Bosnië toegepast gaat worden. Dat zei de Duitse representant Jürgen Chrobog gisteren in Bonn na internationaal overleg tussen hoge diplomaten. Vertegenwoordigers van de VN, de Europese Unie, de Verenigde Staten, Canada en Rusland kwa men op aandringen van Duits land in Bonn bijeen om de Bosnische crisis te bespreken. De gesprekspartners denken aan een 'werkzame troepenontvlech ting' rond Sarajevo en in de rest van Bosnië en aan de opening van routes voor hulpleveranties. De partijen waren het ook eens over een verbod op de inzet elders van de zware wapens die VN-soldaten sinds vorige week onder hun hoede hebben. De voorstellen uit Bonn gaan nu naar de vijftien betrokken rege ringen. Contacten Chrobog sprak zijn waardering uit voor de Russische bereidheid tot verdere samenwerking met het Westen. Met het initiatief van Moskou om de Serviërs tot het inleveren van wapens te be wegen, had Rusland als het ware het voortouw genomen, vond de diplomaat. De Russische afgezant Tsjoerkin wees op de speciale relatie van de Amerikanen met de moslims, van de Duitsers met de Kroaten en van de Russen met de Ser viërs. „We proberen die contac ten te gebruiken voor het alge meen belang." De Verenigde Naties vroegen de Navo gisteren onmiddellijk vliegtuigen in te zetten om rebel lerende Serviërs te intimideren die een militaire VN-post barri caderen aan de grens van Kroa tië met Bosnië. Ook werden VN-troepenverster kingen naar Nova Gradiska ge zonden om de kleine VN-eenheid van Nepalese soldaten te onder steunen. De Nepalese post maakt deel uit van het Unprofor-con- tingent in de zogenoemde Sector West, een door Serviërs bezet gebied in het oosten van Kroatië. Dit gebied sluit aan bij het door Serviërs gecontroleerde noorden van Bosnië. Volgens diplomatieke bronnen pleitten VN-officieren voor Na- vo-machtsvertoon vanuit de lucht na berichten dat de Ser viërs twintig tanks stuurden ter versterking van honderd politie mannen die sinds vrijdag de VN- post bij de stad Nova Gradiska blokkeren. Bestand Ook elders blijven de Serviërs de VN-troepen dwarszitten. Het persbureau Tanjug meldde dat een Servische leider tegen hero pening is van het vliegveld van Tuzla, in het noordoosten van Bosnië. De Verenigde Naties willen het vliegveld, dat al maanden niet kan worden gebruikt om huma nitaire noodhulp af te leveren voor de lijdende bevolking, op 7 maart openstellen. „De plannen voor onmiddellijke opening van het vliegveld zijn van kwade wil. We zijn niet categorisch tegen de heropening van het vliegveld indien wij de garantie krijgen dat het niet zal dienen om de moslim-troepen te bewapenen en de oorlog te ver lengen," zei Momcilo Krajisnik, 'voorzitter' van het parlement van de Servische republiek in Bosnië. Servische kanonnen staan op maar enkele kilometers van de airstrip. De militaire leiders van de Bosnische Kroaten en de mos lims komen woensdag in Kroatië bijeen om te praten over een bestand. De vergadering op een militaire basis van de VN in Zagreb staat onder toezicht van e volkenorganisatie. Het overleg tussen de in Bosnië strijdende partijen was aanvan kelijk eerder gepland, maar werd twee dagen uitgesteld na bezwaren van de Bosnische pre sident Izetbegovic. Die zou nog steeds tegen een bestand zijn. De VN hervatten gisteren de aanvoer van medicijnen en voed sel voor de bewoners in Bosnië. De humanitaire hulp had twee dagen stilgelegen in verband met het Navo-ultimatum. Ook de droppingen boven Bosnië zijn inmiddels hervat. Vijf Zweedse VN-soldaten zijn gisteren in het noordoosten van Bosnië gewond geraakt toen de drie pantservoertuigen waarin ze zaten werden beschoten. Drie soldaten waren er slecht aan toe. BUITENLAND KORT Terroristen betalen met valse creditcards New York - Terroristen uit het Midden-Oosten beschikken over duizenden valse creditcards waarmee zij hun activiteiten in de Verenigde Staten willen financieren. Het Amerikaanse dagblad Daily News zei gisteren de hand gelegd te hebben op een uitgelekt rapport hierover van Amerikaanse geheime diensten. Daarin staat dat de terroristen de namen en nummers hebben van duizenden creditcardhouders. De valse kaarten zouden in Libanon zijn vervaardigd. 'Rusland zal kunstschatten terughalen' Moskou - De Russische ultra nationalist Vladimir Zjirino- vski (foto) heeft maandag ge zegd dat hij voormalige leden van de geheime diensten op een wereldwijde jacht naar de Russische 'gestolen eigendom men' zal sturen als hij aan de macht komt. Zjirinovski zei niet wat hij bedoelde met ge stolen eigendommen. Hij riep de voormalige KGB- ers op nog even de 'tanden op elkaar' te houden tot hij aan de macht is. De oproep is karakteristiek voor het optre den van Zjirinovski, die naam heeft gemaakt met onzinnige uitspraken. Russinnen liggen vier maanden stil Moskou - Het Russische ruimtevaartbureau heeft acht vrijwil ligsters bereid gevonden om vier maanden vrijwel bewegingloos op een hellende plank te liggen. Dit ter voorbereiding op het eerste langdurige verblijf van een vrouwelijke kosmonaut in de ruimte. De enige beweging die de vrouwen, wier hoofden lager zullen liggen dan hun benen, zal zijn toegestaan zijn beenoefeningen. Het experiment moet uitwijzen hoe vrouwen reageren op lange periodes van vrijwel totale immobiliteit. Door de vrouwen met hun hoofd naar beneden op een plank te leggen moet gewicht loosheid worden gesimuleerd. Moslim-extremisten doden politieman Assiut - Vermeende moslim-extremisten hebben gisteren in het zuiden van Egypte een politieman doodgeschoten. Het was de derde politieman in evenzoveel dagen die werd vermoord. De daders wisten in alle gevallen te ontkomen. Het meest recente slachtoffer werd doodgeschoten toen hij per motor op weg was naar zijn werk in Assiut. De verantwoorde lijkheid voor de moord van zondag is opgeëist door de Al-Ga- maa al-Islamiya (Islamitische Groep), die sinds twee jaar vooral in het zuiden van Egypte een gewelddadige campagne voert die tot doel heeft de seculiere regering omver te werpen en van Egypte een islamitische staat te maken. Syrië laat 'oudste' gevangenen vrij Damascus - Syrië heeft drie van de 'oudste' politieke gevange nen ter wereld vrijgelaten. Zij hebben meer dan twintig jaar gevangen gezeten na onenigheid binnen de partij van president Hafez al-Assad. Generaal Ahmad Soueidani (65), een soennitische moslim en ex-hoofd van de generale staf, is om gezondheidsredenen vrijgelaten. Hij zat sinds 1969 vast. Voor de vrijlating van Moustapha Roustom en Hadithé Mourad is geen reden gegeven. Zij waren in juni 1971 gevangen gezet. Volgens internationale organisaties voor de mensenrechten zitten in Syrische gevangenissen nog zeker twintig politieke gevangenen, die al meer dan twintig jaar achter de tralies verblijven. Spanning in Ruanda na moorden Kigali - Na moorden op leiders van de Hutu- en Tutsi-bevol- kingsgroepen is de spanning in Ruanda gisteren opgelopen. Gevreesd wordt dat er een nieuwe stammenstrijd zal uitbreken in het Centraalafrikaanse land. De Ruandese minister van Openbare Werken en Energie en leider van de Sociaal Democratische Partij (PSD), Félicien Gatabazi, is maandagavond voor zijn huis doodgeschoten. Een woedende menigte aanhangers van Gatabazi nam gisteren wraak en doodde de voorzitter van de radicale Hutu-partij Coalitie voor de Verdediging van de Republiek, Martin Bucyana en zijn chauffeur. Homo's bestormen Brits parlement Londen - Demonstranten hebben in de nacht van maandag op dinsdag geprobeerd het Britse parlementsgebouw te bestormen nadat het Lagerhuis een voorstel had verworpen om homosek suele contacten vanaf 16 jaar toe te staan. De politie meldde drie arrestaties. De deuren van het parlementsgebouw werden vergrendeld om te voorkomen dat homo-activisten binnendrongen. Een aantal Lagerhuisleden werd daardoor opgesloten. Andere demonstran ten bezetten ondertussen de toegangsweg tot de residentie van premier John Major in Downing Street. Het parlement nam uiteindelijk een compromisvoorstel aan waarin de minimumleeftijd op 18 jaar werd gesteld. De Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten van opnemen. Zelfs een eerste minimum inleg van f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit een de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,3%*) én alle opnamevrijheid. maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook voor U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het minimum •Rentevergoeding per 1 februari 1994. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,8%* is. Voor een aantrekkelijke rente hoeft u dus geen deposito te nemen. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: het nummer is (020) 591 82 82. POST BANK

de Stem | 1994 | | pagina 5