Bezuinigingen treffen natuur DE STEM Honderden liters stookolie in Westerschelde na aanvaring 4 GPV probeert op ordinaire manier stemmen te winnen' Zeeland krijgt 2 miljoen minder Over de doipe' in De Braakman I Vluchtelingenwerk woedend op Oostburgse wethouder Geheimzinnige hoest in Oostburgse school blijft raadsel voor doktoren Mist rond subsidie aan podiumkunsten in regio opgetrokken na brief GS WOV mag van provincie tot enige geluidshinder leiden Staten akkoord met verkoop van aandelen ZWN Moeder en zoon bedwelmd door gas in Biervliet Affiches van CD overgeschilderd Zestig mille voor hulpverlening aan incestslachtoffers Gladheid leidt vooral tot flinke materiële schade Axelse CDA-wethouder Van Waes: Statenvragen over slechte relatie provincie met VMC Aanvaring twee binnenschepen bij Hansweert Zeeland WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 DEEL IAK RODE KOOL MET APPEL. Lekker met .een karbonaadje. Samen 2.68 van onze verslaggever 1 lerneuzen - Bij een aanvaring tus- l.en de Russische vrachtvaarder Isaltisky 62 en de Belgische tanker IjlP Antwerpen afgelopen maandag avond is een hoeveelheid zware ■stookolie in de Westerschelde te- Ijeeht gekomen. aanvaring tussen beide schepen ont stond in het Nauw van Bath bij dichte mist. Over de oorzaak en schuldvraag was gisteren nog geen uitsluitsel te geven. De RP Antwerpen liep door de klap averij op aan bakboordzijde. Een deel van de lading van 2500 ton zware stookolie lekte uit de tanker. „We weten absoluut niet hoeveel olie er in de rivier terecht is gekomen", zegt een woord voerder van Rijkswaterstaat Zeeland. „Volgens de informatie die we van de schipper hebben zou het om vijfhon derd tot duizend liter olie gaan." Op grond van rekenmodellen heeft Rijkswaterstaat proberen te bepalen waar de olie op de kust aan zou spoelen. De verwachting was dat dat aan de zijde van Bath zou gebeuren. Tot nu toe is echter nog niets gevonden. Even bestond ook de vrees dat de olie zou aanspoelen in het natuurgebied Het Verdronken Land van Saeftinghe. Maar uit de rekenmodellen bleek die angst ongegrond te zijn. Een peilboot van Rijkswaterstaat deed gisteren voor alle zekerheid nog een inspectie maar trof geen olie bij Saeftinghe aan. Vrijwel onmiddellijk na de melding van de aanvaring stuurde Rijkswaterstaat een oliebestrijdingsvaartuig naar de plek des onheils. Het schip hoefde niet in actie te komen. Rijkswaterstaat heeft verder geëist dat de RP Antwerpen ter plaatse helemaal wordt leeggepompt. Daarna volgt een inspectie van de scha de aan de tanker. Rijkswaterstaat heeft een schadeclaim van een half miljoen gulden. De vraag is nog op welke eigenaar die te verhalen Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten zijn akkoord met het plan van Gedeputeer- I de Staten om voor 1,9 miljoen gulden het pak- j ket aandelen in het bus- bedrijf Zuid-West-Ne derland ZWN aan de ge- j meente Rotterdam te ver kopen. Dat bleek deze week tijdens een commissievergadering in Middelburg. j Alle fracties zien de 1,9 mil joen gulden als een zeer goed verkoopresultaat en een meevaller voor de pro- I raciale schatkist. De meeste fracties vonden j wel dat dit geld besteed moet worden in de sector j waar het uit vandaan komt: verkeer en vervoer. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse natuur is het eerste slachtof fer van de nieuwe Haagse bezuinigingsdrift. De komen de jaren krijgt Zeeland meer dan twee miljoen gulden minder rijksbijdrage en de grootste klappen vallen in het natuurbeheer. Van onze correspondent Biervliet - Twee mensen uit Biervliet zijn gistermorgen be dwelmd door gassen in hun wo- ning aan de Singel door omwo nenden aangetroffen. Beide slachtoffers, moeder en zoon S. werden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Ze zijn buiten levensgevaar. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Zo wordt er, stellen Gedeputeer de Staten (GS) voor, met ingang van dit jaar ruim honderddui zend gulden bezuinigd op het aankopen van grond door de provincie om er natuurgebied van te maken. „Met de grootst mogelijke moeite willen wij dit voorstellen", schrijven GS in het voorstel aan Provinciale Staten. Het is al langer bekend dat Zee land fors moet inleveren in de bezuinigingsronde, de zogeheten Decentralisatie Impuls. Het gaat hierbij om herverdeling van rijksbijdragen aan de provincies. In Zeeland is door het provincie bestuur al afgesproken dat de mindere bijdragen gekort zullen worden op de budgetten van de sectoren waarvoor ze bestemd zijn. Bloeden Dus moet in deze eerste ronde de natuur bloeden. Niet alleen is er een ton minder te besteden om natuurterreinen aan te kopen, ook de Stichting Landschapsver zorging Zeeland krijgt met in gang van 1996 een bezuiniging van 25 mille voor de kiezen. De Stichting, die onder meer met vrijwillers wilgen knot en drink putten beheert, zal door de kor ting waarschijnlijk geen nieuwe onderhoudskontrakten meer kunnen afsluiten, veronderstel len GS. ZMF De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) dient 12 mille van het budget van een ton in te leveren, volgens dit scenario. Politiek zal dat nog gevoelig komen te liggen 2 "202360II00D005" Ontsteld over uitspraken van Thomaes' ■an onze verslaggever 1 Oostburg - De Oostburgse WD-wethouder J. Thomaes heeft zich de woede op de hals gehaald van de stichting Vluchtelin genwerk West-Zeeuws-Vlaanderen. Oeze stichting heeft 'ontsteld kennis genomen van uitspraken vluchtelingen van de heer Tho- ®aes'. De wethouder zei eerder ueze week op een verkiezingsbij eenkomst in IJzendijke dat Ne derland zich voldoende voor vluchtelingen heeft ingespannen, dat er zijns inziens een eind is gekomen aan tolerantie en draagkracht en dat er naar de ögen inwoners moet worden ge- luisterd. 0e stichting Vluchtelingenwerk west-Zeeuws-Vlaanderen wil nu "eten met welke pet op Tho maes zijn uitspraken heeft ge daan. Op persoonlijke titel, als als WD'er of als wethouder van de gemeente Oostburg. De stich- W „In die laatste hoedanig heid mag van hem worden ver wacht dat hij pal achter het gemeentelijk beleid staat." ant volgens de stichting slaat domaes de plank volledig mis. -ook wij luisteren naar onze 'gen inwoners. En ons is geble et) dat bij velen de humane erplichting nog volop in het ewustzijn leeft. Onbekendheid et de vluchtelingenproblema- r, ls een slechte raadgever." hr ^dchting adviseert de wet- r snel een bezoek te bren- n aan een asielzoekersgezin. Thomaes: 'Nederland heeft zich voldoende voor vluchte lingen ingespannen. foto archief de stem want veel statenleden zijn mor dicus tegen welke korting op het ZMF-budget dan ook. Op de muskusrattenbesstrijding wordt 1,3 ton gekort, hoewel dit niet wil zeggen dat de kwaliteit van de bestrijding achteruit gaat, want het Rijk wil de water- schappenm met die taak belas ten en daarvoor betalen. Dan loert er voor de natuur nog een onzichtbare korting van maar liefst een kwart miljoen gulden. Dat geld moet, vinden GS, gevonden worden in interne bezuinigingen op 'het ambtelijk apparaat'. Het betreft hier de milieusector van de griffie, afde lingen waarvan de directies zo als gemeld in hun jaarverslagen al fors klagen over te weinig middelen om de natuur schoon te maken en schoon te houden. Einancipatiebureau Naast de groene sector is ook het Emancipatiebureau Zeeland een slachtoffer van de Haagse zui nigheid. Op dit budget wordt 62 mille gekort als provinciale Sta ten dat goedkeuren. Het bete kent dat het bestuur naar alle waarschijnlijkheid een mede werkster voor een deel zal moe ten ontslaan. Van onze correspondent Vlissingen/Souburg - Onbeken den hebben in de nacht van maandag op dinsdag een aantal op de daarvoor bestemde aan- plakgelegenheden verkiezingsaf fiches van de politieke partij Centrum Democraten onleesbaar gemaakt. Dat gebeurde op vijf plaatsen in Vlissingen en op twee in Sou burg. Men had eerst de CD affi ches afgeplakt met een beige kleurig behangselpapier en daarop met een zwarte verf ge schilderd: Geen CD. Namens de CD in Vlissingen werd hiervan aangifte gedaan bij de politie in Vlissingen. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks pro vinciebestuur wil de hulpverle ning in incestzaken in Zeeland stimuleren met een subsidie van 60.000 gulden. Het merendeel van dat geld (45 mille) gaat naar de Stichting voor Jeugd en gezien die van plan is een zogeheten case-ma nager, een soort coördinator van de hulpverlening, aan te stellen. De Stichting VSK kan voor alge mene hulpverlening rekenen op 15 mille provinciegeld. Van onze correspondent Terneuzen - De gladheid heeft gisteren in heel Zeeland weer voor tal van over het algemeen lichte ongevallen geleid. Niette min was de materiële schade aanzienlijk. In Vlissingen ging een zestienjarig meisje onderuit en moest met inwendige verwon- digen worden overgebracht naar het ziekenhuis. Van onze verslaggever Axel - De Axelse CDA-wet- houder A. van Waes is zeer teleurgesteld over de manier waarop de GPV-fractie in Axel probeert stemmenwinst te boeken. Deze fractie schrijft in het verkiezings programma te azen op ver sterking uit het CDA-kamp. Volgens het GPV lopen er in Axel verontruste CDA'ers rond die teleurgesteld zijn in hun par tij. Het gaat dan vooral om de winkelopenstelling op zondag. Het CDA hield jarenlang de boot af maar ging vorig jaar toch akkoord met een winkelopen stelling op zondag. Dit tot grote ergenis van de GPV-fractie. „Het GPV roept de inwoners van Axel op niet op het CDA te stemmen. Dat valt me bitter te gen. Hebben immers de afgelo pen vier jaar prima met elkaar samen gewerkt. De opstelling van het GPV is gewoon slecht. Ik noem dat op een ordinaire ma nier proberen stemmenwinst te boeken ten koste van Axel," al dus Van Waes. Volgens Van Waes is niemand gediend met het oprakelen van de discussie omtrent de zondag openstelling. „Als het GPV dat toch wil doen dan moet die frac tie wel de totale waarheid ver tellen. Kijk, de raad ging enige tijd terug akkoord met een sub sidie vandriehonderduizend gulden aan het kinderdagver- A. van Waes, zeer teleurge steld. foto archief de stem blijf. Ook het GPV. Is uiteraard een goede zaak maar dat staat niet in het verkiezingsprogram ma van het GPV. Daarin staat duidelijk dat een kinderdagver blijf een zaak is voor het parti culier initiatief. De gemeente moet hierin niet financieel bij dragen. Het GPV draait op deze manier de kiezer een rad voor de ogen. Moet de bijbel daarom voor zichzelf van toepassing la ten zijn." Van Waes vindt daarom de hou ding van de GPV-fractie omtrent de zondagopenstelling grote flauwekul. „Nogmaals, die frac tie gebruikt dat alleen om op een ordinaire manier stemmenwinst te boeken. En daar is niemand mee gediend en zeker Axel niet." De CDA-wethouder betwijfelt overigens of de Axelse winke liers op zondag open willen. „Wij hebben gezegd dat we aan de zondagopenstelling mee wil len werken als de ondernemers daar belangstelling voor hebben. Maar als ik nu de geluiden hoor twijfel ik daaraan. Ik denk niet dat de ondernemers van plan zijn op zondag open te gaan. En dat is nog een reden dat de opstelling van het GPV in mijn ogen grote flauwekul is. Maar ja, het CDA is altijd de gebeten hond." WD Want Van Waes is ook niet te spreken over de houding van de VVD die in zijn ogen ook bezig is over de rug van het CDA heen probeert stemmenwinst te halen. „De WD valt toch wei in zijn eigen zwaard," denkt Van Waes. „Zo gebruikt de VVD de nieuwe ondernemersvereniging Axclu- sief om politiek te bedrijven. Ik weet in ieder geval zeker dat de kiezer vertrouwen in het CDA blijft houden. Het CDA in Axel is toch de motor geweest achter de vele veranderingen. Dat is de afgelopen vier jaar toch bewe zen. Het is nu alleen zo jammer dat de belangen van Axel op een dergelijke manier worden ver kwanseld." Van onze verslaggever Oostburg - Huisartsen, de GGD en de leiding van scholengemeenschap Het Zwin in Oostburg tasten nog steeds in het duister over de oorzaak van het geheimzinni ge virus dat op de school rondwaart. Een aantal leerlingen in het gebouw aan de Nieuwstraat barst regelmatig uit in zodanig luidruchtige hoestbuien dat het nodig is de lessen te onderbreken. Het gehoest overstemt elk ander geluid. Volgens rector J. Henry van Het Zwin is er ondertussen al veel contact geweest met huisartsen en de GGD over de herkomst van de hoest. Onduidelijk blijft hoe en waar de leerlingen (meest meisjes) de aandoening hebben opgelopen. „We hebben de indruk dat het zeker niet toeneemt", aldus Henry. „En hoewel het wel tot rust komt door het betere weer is het zeker nog niet over. Ook het onderzoek van het schoolgebouw door een Arbo-des- kundige van de GGD leverde niets op. „We hebben een rondleiding gemaakt. Geen vochtproblemen ontdekt en ook de hygiëne was redelijk goed in orde. Het enige minpuntje was dat er. te veel leerlingen in een lokaal zaten. Maar ja, daar kampt elke school mee", aldus Th. Simons van de GGD in Goes. Van onze verslaggever Middelburg/Terneuzen - Het subsidiebedrag van 125.000 gulden voor podiumkunsten dat Terneuzen als convenantge meente van de provincie krijgt, heeft niets te maken met de 'regionale bijdrage' waarvan in 1992 sprake was. Zullen we nog een dagje naar de Ardennen! Of ligt er al sneeuw in de Hoge Venen! Het Terneuzense trio had het gisteren snel bekeken. Na een autoreis van wel tien minuten kwamen ze bij de 'loipe' (langlaufroute) aan. Niks Ardennen, gewoon De Braakman. foto wim kooyman Gedeputeerde Staten van Zee land hebben deze week een brief gestuurd als antwoord op een schrijven van het B en W Over leg Zeeuwsch-Vlaanderen. Namens dat overleg had voorzit ter R. Barbé in januari gevraagd de ontstane verwarring bij de regionale gemeenten weg te ne men. Hij wees erop dat in het concept van de provinciale nota 'Met Cultuur in Zee' sprake was van een regionale bijdrage van 100.600 gulden voor podium kunsten in Zeeuws-Vlaanderen. Dat was een derde van de drie ton die door opheffing van Uit in Zeeland vrij zou komen. „De samenloop van het wegval len van die bijdrage en het op voeren van het convenant wekte bij diverse leden (van het B en W Overleg) dat het bedrag van het deelconvenant met Ter- Van onze verslaggever Middelburg - De PvdA heeft statenvragen gesteld in het provinciaal bestuur over de slechte relatie van de provin cie met de welzijnstichting VMC. Dat die relatie op een dieptepunt is beland, onthulde deze krant eerder deze maand. Statenlid Eveleens (PvdA) gebruikte het krante-artikel gisteren om tij dens een zitting van een staten commissie vragen te stellen aan gedeputeerde Dijkwel (welzijn). Eveleens was ook tot de conclu sie gekomen dat de relatie op een dieptepunt gekomen was. Hij vroeg Dijkwel daar stappen tegen te ondernemen. Ook wilde Eveleens opheldering over de langdurig zieken in sommige sectoren van de VMC. Er is al lang sprake van een diepgeworteld cultuurverschil en onbegrip tussen het zakelijk wordende provinciebestuur en sommige 'softe' functionarissen van de VMC. Onlangs nog keur de het provinciaal bestuur het werkplan 1994 van de welzijn- soctopus af. neuzen de regionale bijdrage be treft", legde Barbé namens zijn verwarde collega's uit. GS wijzen erop dat zij noch het concept uit juli 1992, noch de cultuurnota uit november 1992 hebben behandeld, laat staan vastgesteld. Ze waren er name lijk achter gekomen dat er geen 300.000 gulden te verdelen viel, maar dat dat bedrag juist moest worden bezuinigd. Omdat daar op diverse gemeenten de nood klok luidden, werd met vijf grote Zeeuwse gemeenten een conve nant gesloten, zodat in ieder ge val het bestaande voorzienin- genpeil wat betreft podiumkun sten kon worden gehandhaafd. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten hadden dit kunnen weten, want in november 1993 werd de nota 'Met Cultuur in Zee-Reprise', sterk gewijzigd vastgesteld. Geen van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben daar echter op vantevoren op gereageerd. GS besluiten hun brief met de hoop dat het misverstand nu is opgelost en 'wellicht kan worden omgezet in een intensere samen werking tussen de gemeenten'.. Van onze verslaggever Hansweert - Voor de haven van Hansweert zijn gistera vond twee binnenvaartsche pen met elkaar in aanvaring gekomen. Een van de schepen, de Lagune, was geladen met kerosine, maar volgens de eerste berichten van Rijkswaterstaat is er geen vlieg tuigbrandstof gelekt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het andere schip, de Lisieux, was leeg. De aanvaring deed zich voor rond de klok van tienen. Bij het manoeuvreren voor de haven is het ene schip achterop het andere gevaren. Voor zover bekend leidde dit alleen tot 'blikschade' aan beide vaartui gen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Westerschelde Oeververbinding (WOV) is zo belangrijk dat volgens het provinciebestuur een beetje ge luidshinder door verkeerslawaai maar geaccepteerd moet worden. Het gaat hierbij om hinder die enkele bewoners van de Dowweg, Wulpenbek, Binnendijk, Boerengat en Hoek- seweg mogeljk gaan ondervinden. De aan- an afvoerwegen naar de WOV zijn in het provinciaal tracé zodanig geprojecteerd dat die bebouwingsconcentraties zoveel moge lijk mijdt. Wanneer de weg onvermijdelijk toch vlak langs woningen komt te liggen, is het de bedoeling zoveel mogelijk verkeerslawaai met wallen en schermen 'weg te vangen'. Dat leidt niet altijd tot de in de wet voorgeschreven grenswaarden, reden waarom GS een relatief geringe overschrijding voor lief neemt. Voor de beoogde wegverbinding tussen tunnel en de N61 bestaan op papier overigens twee tracés: een van de provincie en een van de gemeente Terneuzen. Het besluit van GS toe te staan dat op bepaalde plaatsen grenswaar den worden overschreden, geldt voor beide tracés. Het is volgens GS niet uitgesloten dat woningen, die te veel geluidshinder ondergaan, mettertijd opgekocht worden.

de Stem | 1994 | | pagina 13