Hoofd familie Van der Valk opgepakt SHOARMAVLEES, -BROODJES EN GEMENGDE SLA. Chaos op wegen in Zuid-Nederland esproken... Sneeuw verrast automobilisten 03m >rt er op los Familie Lubbers op achtergrond slepersconflict Westen blijft waakzaam 1.39a I HARD 5T1KKE LEUK jjankementen jjeinve veerboot UC is club an het jaar Nederlanders met hasj in Spanje opgepakt lente op bank: moslims met Jood bedreigd Hogere uitkering werkloze politici Bemiddeling in ïaak-Macedonië Heeste banen «j CDA en VVD NAC: Geen extra kaartjes voor F ey enoord-fans Gouden tranen Concern verdacht van belastingfraude 4Douceurtje Kok zorgt voor gat in de begroting' motel ËS Shoarmavlees, ChShoarmabroodjes, *1 /IQ verpakt 6 stuks X.K/ Cfi Gemengde sla, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i 21 FEBRUARI 1994 Bio het einde kon Tjoba de felbe geerde titel met promotie naar de tweede klasse pakken in streekderby tegen degradatie kandidaat Blauw Wit. De am biance in het sportcentrum Goes was geweldig: volle tri bunes, kinderen met groen-wit geschilderde gezichten, een hoempa orkest en dus veel lawaai. Coach Jan Versteeg had zijn ploeg voorbereid op een fysiek en fel spelend Blauw Wit, maar moest tot zijn verbazing constateren dat zijn opponent Blaas dé Ridder een andere tactiek had uitgestippeld, die vooral ver dedigend rendement oplever de. Tjoba had daardoor één helft moeite om Blauw Wit van zich af te schudden. Dat het ondanks dat toch een fikse overwinning werd, had veel te maken met het verschil in in dividuele klasse. Met deze titel is Tjoba na enkele seizoenen van kwakke len weer terug in de tweede klasse, zowel in de zaal als op het veld. Bijdragen: Willy van Leeuwen en Rinus de Doelder. Is. pr In |l rp ha op grote schaal vriendschappe panderen. 0-2 - Een gelijk opgaande wed strijd met weinig kansen. Di schaarse kansen die zich voorde den werden niet door Aarden burg, maar wel door Biervlie verzilverd. In de tweede helf wisten Erwin Duysserinck Michel van de Walle de weg naai het net te vinden. VOGELWAARDE-JONG AM BON 2-0 - Vogelwaarde was meer in balbezit en ook de mees gevaarlijke ploeg. Met een bal opende Marco van Vlierberg he in de eerste helft de score. Ir de tweede helft liet Arno Wau- ters 2-0 noteren. Daarna liet d( thuisploeg nog enkele goede sco ringskansen liggen. PHILIPPINE-RIA 3-1 - RIA miste vijf vaste krachten. In de zesde minuut brak Tonny Goos- sens de score open voor de thuis ploeg, maar nauwelijks vier mi nuten later scoorde Arjan de Meij de gelijkmaker. Philippine was de gehele wedstrijd sterker. Toch duurde het tot de slotfase voordat de 3-1-eindstand op het bord kwam door goals van Arjen Sol en Erwin Thomas, na respec tievelijk voorbereidend werk van Wim Antheunis en Erwin Pie- laat. I HONTENISSE-HVV'24 2 0-2 - Een matige wedstrijd van Hon- tenisse dat ongemotiveerd voet balde. HW'24 2 legde wel fana tisme aan de dag en won ver diend. In de eerste helft scoorde Norbert Baert 0-1 en hij nam ook in de tweede helft het HW'24-doelpunt voor zijn reke ning. HULSTERLOO-CLINGE 2 4-1- In de eerste helft een evenwich tige strijd. Die periode werd met 1-1 afgesloten. Na de pauze was er sprake van eenrichtingsver keer en liep Hulsterloo uit naar 4-1. Voor die ploeg scoorden: Marc van Hecke, Jacky van Dam, Jurgen de Poortere en Da vy de Bruijn. er Svein Tornas in De Volkskrant: het blijven draaien om die gouden Ive kunnen wel proberen een brug te liek. Acties als Olympic Aid doen Ir is dan alleen maar sport." skoningin van de Winterspelen 1988, is een bijzaak. Het gaat niet om dat om het medemenszijn. 11 üaehlie in het Algemeen Dagblad: alles. Mijn leven wordt niet beheerst I het de mooiste bezigheid die ik kan l ainingskamp ben of aan wedstrijden Ledaehten thuis. Daar kan ik vissen, fdin en vrienden. Bovendien weet ik, er steeds iemand is op wie ik kan Delangrijker." ie Amerikaanse skifederatie, over de kmmy Moe en Diann Roffe in Het fppij geldt het recht van de sterkste. ken en hebben geleerd de momenten k toe doen." :r Burg in Trouw: „Het allermooiste dat je jezelf niet alleen fysiek, maal- cent belast. De rest van je leven haal ierd procent nog." k in Het Parool: „Pas toen ik ook met _j, regen de successen zich aaneen." uer, winnaar van respectievelijk zilver '76 en '80, in Der Spiegel: „Talent in neemt snel iets op, maar is ook zo 'kaar stort. Daardoor bereiken mentaal met de druk kunnen omgaan, vaak op superbegaafden." jshockeyer Peter Stastny in het Alge erdien met een gouden plak, hoef iK g kan beter aan liefdadigheid worden ïoeg waard hier mee te doen aan li in de historie van Slowakije." het m Kleintjes* in De Stem °dat gr zoveel bijzondere en .ares&ante aanbiedingen in staan. Elke dag weer i U4e JAARGANG ens - De nieuwe veerboot (,'iungin Beatrix is gistermor- m enkele uren uit de vaart éweest. Nog geen half jaar na- jjt het schip in de vaart is jjomen, vertoont het manke- jjnten. Volgens de PSD vallen jeonder de garantie. pE ZEELAND - C1 - NAC heeft de eerste in het seizoen binnen. De rédasé club is gisteravond tij- us het jaarlijkse WCS-gala -«r profvoetballers uitgeroepen ilclub van het jaar. Jari Litma- van Ajax werd uitgeroepen de beste voetballer van de ledivisie. ZIE SPORT - B2 De Spaanse politie heeft «ee Nederlanders gearresteerd worden verdacht van hasj- mokkel met een zeilboot. De »t werd tien kilometer uit de ast van Ibiza onderschept. Aan oord was een lijst met namen schepen die ook worden ge nikt bij de smokkel van hasj. üim - Egyptische moslims met e-inkomsten hebben nog i dagen de tijd om hun geld de bank te halen. Weigeren at dan lopen ze de kans te wden vermoord, waarschuwt sa fimdamentalische moslim- rganisatie in Cairo. De afgelo- dagen zijn al vier bomaan- :n gepleegd op banken. De Islam verbiedt het woekeren met geld en rente genieten valt daar «lgens de militante moslims onder. HET WEER iMI MIN./MAX. 6/ 2 i'i'/iïii it a Allegaartje Het blijft nog enkele dagen licht doorwinteren. Een allegaartje aan situaties is te verwachten. Gladheid, mist, sneeuw en mogelijk ijael. Wind variabel. Politici die doot «kiezingen of tussentijds aftre den niet meer aan de bak komen, Weten een hogere uitkering jnjgen. Minister Van Thijn stelt Kamer voor om in het eerste iaar van werkloosheid 80 pro cent van het laatste salaris uit te Wen en daarna 70 procent. In jjil daarvoor vervalt de vrijstel- van neveninkomsten. IWn Haag - Europees commissa- "s Van den Broek zal een be- •Mdelingspoging ondernemen 'lissen Griekenland en de voor- jolige Joegoslavische republiek Macedonië. Brussel hoopt op die ®snier de grensblokkade die Athene tegen Macedonië heeft geworpen, ongedaan te ma- BUITENLAND - A4 haal DiSagu Vol§ens het Cen" -i1 P'nnbureau, dat de verkie- tongsprogramma's van de vijf i„ e Pnrtijen heeft onderzocht, die van het CDA en de »7ic meeste banen op. ,Z|E BINNENLAND-A3 DE STEM De hevige sneeuwval heeft veel automolisten gisteren verrast, kwamen twee auto's in de sloot terecht. Op de Maasroute tussen Terheijden en het knooppunt Zonzeel foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggevers Terneuzen/Breda - Hevige sneeuwval heeft gisteren vooral in Zuidwest-Neder land voor een chaos in het verkeer gezorgd. Vooral op de snelwegen A27 tussen Breda en Raamsdonk, de A58 tussen Roosendaal en Ber gen op Zoom en op het gedeelte tussen Breda en Tilburg was het goed raak. De politie telde in West- en Midden-Brabant alleen al 228 aanrijdingen, waarbij 350 au to's waren betrokken en zeker 13 mensen gewond raakten. Maandagavond waren er bij de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen in het hele land 504 aanrijdin gen geteld, waarbij 835 voer tuigen betrokken waren. Vol gens de meldkamer raakten bij de botsingen 27 mensen licht gewond. De plotselinge sneeuwval heeft ook het verkeer in Zeeuws- Vlaanderen volledig verrast en ontregeld. De regiopolitie Zee land kreeg tientallen meldingen van aanrijdingen. Een 18-jarige jongen in Zuiddorpe raakte ernstig gewond. Tientallen aanrijdingen, waar van de meeste met blikschade. Dat was de balans van een dagje sneeuw in westelijk West-Brabant. Roosendaal meldde een kleine twintig aan rijdingen, Bergen op Zoom acht. Hoewel strooiploegen van Rijkswaterstaat al voor de eer ste sneeuwval alle rijkswegen in de regio afwerkten, schoven door de gladheid op veel plaat sen auto's tegen elkaar, op de In de Oosterhoutse wijk Dommelbergen beleefden de kinderen veel plezier aan de sneeuw. En er komt nog meer, als we de weervoorspellers moeten geloven. foto de stem/johan van gurp vangrail of in de berm. „Onbegrijpelijk zo slecht als sommige bestuurders op de sneeuw reageren. Terwijl een kind weet dat het dan glad wordt en zijn sleetje pakt, rij den volwassen mensen gewoon door alsof er niks aan de hand is," zei een woordvoerder van de ANWB/Wegenwacht. Niet alleen automobilisten, ook fietsers en vooral voetgangers konden zich met moeite staan de houden op de glibberige straten en stoepen. Menigeen ging onderuit. De eerste hulp afdelingen van de ziekenhuizen draaiden dan ook op volle toe ren. De poli's van de ziekenhuizen van Roosendaal en Bergen op Zoom hadden hun handen vol aan bezoekers met botbreuken en gekneusde ledematen. Ook de ziekenhuizen in Breda en Oosterhout kregen veel bot breuken te behandelen. Het openbaar vervoer liep hier en daar forse vertragingen op. 'Vooral de busdiensten raakten door de gladde wegen achterop. ZIE OOK REGIO DEEL C Justitie op Valkenjacht Van onze verslaggever Breda - NAC verkoopt voor de bekertopper tegen Feye- noord op woensdag 9 maart niet meer dan 1184 kaartjes aan sponsors en supporters van Feyenoord. Na langdurig overleg tussen bur gemeester Nijpels van Breda, de politie en het bestuur van NAC is besloten niet af te wijken van de gebruikelijke procedure bij de kaartverkoop. De Rotterdamse club krijgt derhalve 10 procent van het aantal beschikbare kaar ten. Bij NAC reageert men opgelucht op de beslissing van Nijpels. Vei ligheidscoördinator Cees van Haperen: „We zijn erg gelukkig met de beslissing van de burge meester. Het wordt een normale wedstrijd, die gewoon om half acht begint." Het NAC-bestuur heeft Nijpels beloofd er alles aan te doen om de leiding van Feyenoord te overtuigen van de noodzaak om voor de rood-wit supporters zon der kaart een video-scherm te plaatsen in De Kuip in Rotter dam, waarop zij de wedstrijd kunnen volgen. VANDAAG IN DEZE KRANT Niet de doodgeverfde favoriete Gunda Nie mann maar Emese Hu- nyady won op de Win terspelen goud op de 1500 meter. De voor Oostenrijk schaatsende Hongaarse liet bij de hul diging haar tranen de vrije loop. zie sport-b1 INHOUD 2 katernen Birinen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 8 710311"000218" I I I I I DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggevers Den Haag/Gilze/Cura?ao - Het hoofd van de horeca-familie Van der Valk, Gerrit van der Valk, is op Curasao gearresteerd toen hij met zijn kleinkinderen aan het snorkelen was. Hij zit daar nu in de gevangenis. Zijn broer Arie, die ook op Curasao verblijft, heeft justitie beloofd dat hij zich uiterlijk vandaag in Den Haag zal melden. De famile Van der Valk is 'ern stig geschokt' door de gang van zaken, Zij beschuldigt de Fiod van een 'overval als een dief in de nacht'. Bij de tot het laatste moment geheim gehouden operatie van de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (Fiod) zijn zon dag en gisteren in totaal vijftien mensen van het Van der Valk concern aangehouden. Onder hen bevinden zich enkele be drijfsleiders. Anderen zouden nog worden gezocht. Ongekroonde koning De familie is bijzonder ontsteld over het feit dat echtgenotes van de aangehouden familieleden ook zijn opgepakt 'en dat zelfs niet geschroomd is kleine kinde ren van het bed te lichten'. Over de juiste identiteit van de gearresteerden zwijgen zowel justitie als de familie Van der Valk in alle talen. Maar op de Antillen lekte giste ren uit dat de vakantievierende Gerrit van der Valk - de onge kroonde koning van het concern - opgesloten zit in het nieuwe deel van de beruchte Koraal Specht gevangenis. De Antilli aanse politie arresteerde hem zondagmiddag temidden van zijn familieleden. Op hetzelfde tijdstip begonnen in Nederland de huiszoekingen. Een ooggetuige van de inval in het motel in Gilze zegt dat het ging om zeker vijftien ambtena- Van onze verslaggever Den Haag - Met de vijf miljard gulden belasting- en premiever laging, waartoe het kabinet eind vorige week heeft besloten, loopt minister Kok (Financiën) een grote kans dat er een mil jardengat in zijn begroting valt. Volgens topambtenaren van de ministeries van Financiën en van Economische Zaken moet Kok nog vijf mjiljard gulden bezuini gen. De ambtenaren zijn boos dat Kok en het kabinet hun advies om minder scheutig te zijn in de wind hebben geslagen. Ook directeur Zalm van het Cen traal Planbureau vindt dat het kabinet te veel belasting- en pre mieverlaging aan de burgers heeft beloofd. Zalm is het eens met de opposi tiepartijen WD en D66, die het douceurtje van Kok omschrijven als een 'onverantwoord verkie zingscadeautje'. Het geld dat Kok gaat uitgeven is volgensa Zalm nog niet bin nen. Het is zelfs de vraag of het überhaupt wel binnenkomt. Hij wijst ook op tegenvallende aard gasopbrengsten. Een deel van het geld moet bin nenkomen door een extra groei van de economie. Zalm plaatst daar grote vraagtekens achter. Maar premier Lubbers ontkent ten stelligste dat het kabinet zich met het pakket lastenver lichting voor burgers en bedrij ven rijk zou rekenen, door te veel vooruit te lopen op een hogere economische groei. Van onze correspondente Rotterdam - Door een deel name in Kooren Sleepdien sten speelt de familie Lub bers, de minister-president incluis, zijdelings een rol in het conflict binnen Smit Ha vensleepdiensten over een in grijpende sanering. Door de komst van Kooren als sleper in de Rotterdamse haven verloor Smit Havensleepdiensten niet alleen zijn monopoliepositie, maar ook een fors deel van de markt. En dat moet volgens de top van Smit leiden tot ontslag van 117 van de 445 werknemers. Zeker 200 slepers van Smit Ha vensleepdiensten blokkeerde af gelopen zaterdag uit protest te gen de zoveelste reorganisatie de Rotterdamse haven. De broer van premier Lubbers vindt het als voorzitter van het Regionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening Rijnmond (RBA) niet tegenstrijding dat zijn familie 15 procent van de aandelen heeft in een bedrijf dat de werkgelegenheid bij een an der bedrijf onder druk zet. „We hebben het hier over gewo ne economische processen," zegt hij. „De Rotterdamse haven moet concurrerend blijven en dan past het niet dat met kunst matige processen te doorbreken. Als je een monopoliepositie van slepers in de haven in stand zou willen houden heb je overmor gen Brussel op de stoep, die je zegt dat je in strijd handelt met EG-afspraken." Intussen zal het Gemeentelijk Havenbedrijf een opzet maken voor een nadere regelgeving voor de havensleepsector, die moet leiden tot eerlijke concurrentie verhoudingen. ren van de Fiod. „Alles werd gecontroleerd. De inhoud van de kluis, de portefeuilles van de obers en de kassa's - alles werd ondersteboven gekeerd." De huiszoekingen gingen een groot deel van de nacht door. Werknemers werden verhoord en moesten hun identiteit aantonen. In Gilze werd een deel van de administratie meegenomen. Dat gebeurde ook in de vestigingen in Akersloot, in Haarlemmer meer (brugrestaurant en motel) en in Tiel. Gisterochtend volgde nog een inval bij de Zilverfa- briek Voorschoten, ook onder deel van het Van der Valkcon cern. Volgens officier van justitie mr. Zandbergen richt het Fiod-on- derzoek zich in eerste instantie alleen op de vier laatstgenoemde' vestigingen. Het motel in Gilze valt er buiten: „We hebben Gilze alleen bezocht omdat wij meenden dat wij er "Restaurant" J Gilze-Rijen materiaal zouden kunnen vinden dat ons kan helpen in de puzzel bij de andere bedrijven. Dat is de reden waarom ook elders iti woonhuizen en kantoren huis zoekingen zijn verricht." Volgens de officier worden alle arrestanten verdacht van het ontduiken van omzet- en loon belasting en van het niet afdra gen van sociale premies. Het Fiod-onderzoek naar het fami liebedrijf (geschatte jaaromzet 300 miljoen gulden) is al vanaf 1990 gaande. VERVOLG OP PAGINA - A2 Van onze redactie buitenland Brussel/Sarajevo - Ondanks het succes van het Navo-ultima- tum aan de Bosnische Serviërs blijft het Westen waakzaam. Het'dreigement van luchtaanvallen is ondanks het vertrek van de meeste zware Servische wapens uit de omgeving van de Bosnische hoofdstad Sarajevo niet van de baan. De Amerikaanse president Clinton dreigde de Bosnische Serviërs gisteravond met bombardementen als ze hun wapens weer in het door de VN 'verboden' gebied rond Sarajevo installeren. In diverse Europese hoofdsteden is gisteren gesuggereerd dat het succes van het ultimatum voor Sarajevo ook moet worden toegepast voor andere, door de Serviërs belegerde moslim-steden in Bosnië. Maar met name Rusland is tegen zo'n uitgebreide actie-dreiging. Moskou ziet meer heil in verder diplomatiek overleg, iets waarmee de Russen afgelopen week al succesvol waren. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties overweegt Sarajevo onder VN-toezicht te plaatsen. Ook wil de raad drie nieuwe 'veilige gebieden' toevoegen aan de reeds bestaande moslim-enclaves, die VN-bescherming genieten. In het Nederlandse kamp van F-16-piloten werd gisteren opgelucht gereageerd op het uitblijven van bombardementen. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) 100 gram sxe&£ div. soorten, zakje 200 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 februari as. De druk is nu wel van de ketel in het conflict tussen de slepers van Smit en de directie. Er wordt nu gewerkt aan een analyse van de markt en het doorlichten van de situatie bij de in moeilijkheden verkerende havensleepdienst. Gisteren is daarover het eerste overleg gevoerd door vakbon den, de directies van Smit en van het Gemeentelijk Havenbedrijf, havenwethouder Smit en burge meester Peper. De laatste zei er na afloop niet meer van dan dat de gesprekken in een goede sfeer zijn verlopen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: - Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De niéuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: 84.70 In de.pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1