DE STEM Aanval op wethouder Oostburg Groot bedrag voor Artsen zonder Grenzen stoppen 'Ik hoop dat u er iets aan gehad hebt' id kort PvdA: 4De Feijter heeft bevolking misleid over kosten sanering bouwplan Maurits' Sluis wil Sint Anna ter Muiden nog deze zomer aantrekkelijker maken Scholengemeenschap 't Zwin wint cultuurprijs van gemeente Oostburg 4 Industrie-ontwikkeling kanaaloever west kan boeren voordeel bieden' Schone veld en Elzenhof willen fors uitbreiden Lezing over oorlog Auto ramt gevel woning Nieuwvliet Voorbereidingen Graaf Jansfeesten weer in volle gang A5 Weer racistische leuzen op muren pBRUARI 1994 A4 lieten trein [landers populaire trein felijk moslim-militanten - een zware slag toege- van de extremistische Iniya, schoten zo'n zes mitrailleurs op de trein ■sen. Bij de schietpartij 1 Egyptenaren gewond. lolutie EU lil heeft gisteren uitge- Jeen eind wil maken aan In lesbiennes. De resolu- legd, 'legaliseert morele Iscriminatie van mensen lus. Maar 'de juridische ken is moreel niet toege- I zich te distantiëren van pr de lidstaten van de ïen kundigen hebben in het (en Zwitserland de lijken pen van het vliegtuig dat een mini-onderzeeboot Ig gezocht naar de lijken Duitse piloot en een Ik overschotten geborgen luit Berlijn, zijn 53-jarige [ige Tsjechische tolk A. lood in Algerije rije hebben zaterdag bij I gewapende islamitische Incidenten werden twee llog vermoord. Jade stuitten, doodden zes de officiële aandui- ■en voor een islamitische I doodden nog eens vier Ij Blida, vijftig kilometer iian overleden lek Jarman is gisteren op 1 Londen aan de gevolgen ld stond om zijn steun aan Isuelen, gold als de veruit (regisseurs. in Rotterdam werd zijn I een visie van de regisseur aids. [nias gedood v idend gereageerd op een ftalistische Hamas-bewe- elijkheid opgeëist voor de koloniste. De vrouw zat fee kinderen in een auto op zaterdag onder vuur Haar man en kinderen ethode is 'overfactureren'. rikaanse bedrijf importeert een machine met een fac- van tien miljoen gulden, ter- ;elijke kosten slechts de helft 'e helft van het 'aankoopbe- 'ijnt naar een buitenlandse g. Omgekeerd kan een bui- idrijf dat Zuidafrikaanse pro- lorteert, slechts een gedeelte naar Zuid-Afrika en de rest 'en geheime bankrekening in md. syndicaten ontstaan waardoor Zuidafrikaners en bedrijven t land uitbrengen tegen com- kunnen opiopen tot dertig nken, makelaars en accoun- m in het geheim mee aan een Istroom die volgens de Reser- it nu toe zo'n zestig miljard It bedragen. Iwas de financiële vlucht drie igrijker dan in enig ander jaar ulente verkiezingsjaar zal dat [etwijfeld worden gebroken, vooral voor mijn gezin," zegt an drie kinderen die de afge- n een buitenlands vermogen een half miljoen heeft opge' woon nog hierblijven en de ïgen afwachten maar als het il ik in staat zijn om weg te het buitenland wat op te ■gt de zakenman, emigranten stijgt niet opzien bar het aantal potentiële ver net geld in het buitenland r toe. Voorlopig willen ze nog n de natuur, het fantastische de goedkope arbeidskrachten definitief de deur dichttrek- et straks echt misloopt met a reizen ze hun geld achterna- ndela is gewaarschuwd. gHmgaofnonniMiIcnl „koop immers tienduizenden Stem-lezers en essen {een op de drie) lezen uw advertentie 9 0mdat Z'l speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Zeeland y8n onze verslaggever jjnis - De gemeente Sluis begint jeze zomer al met de uitvoering van j,et plan om Sint Anna ter Muiden aantrekkelijker te maken voor toe rist en inwoner. Er is een program ma samengesteld onder de naam ïen mooie zomer in de gemeente Sluis'. Er vinden concerten plaats in Sint An na in de maanden juli en augustus. Op verschillende locaties komt een exposi tie, er komt een wekelijkse kunstmarkt, een beeldententoonstelling tussen en in Sint Anna en Sluis en er komen wan delroutes op papier. Uitvoering van al die onderdelen kost 35.000 gulden. Burgemeester en wet houders vragen de gemeenteraad dat geld beschikbaar te stellen. Uit het voorstel blijkt verder dat het Sluise college de opmerkingen tijdens de on langs gehouden inspraakavond over het plan ter harte heeft genomen. Bij de herziening van het bestemmings plan wordt rekening gehouden met mo gelijkheden om ruimten die zich daar toe lenen in te richten als atelier, gale rie of werkplaats ten behoeve van (kunst)ambachten. Want verschillende insprekers maakten op de bijeenkomst in d'Ouwe Schuure kenbaar dat Sint Anna ter Muiden zich moest profileren als kunstenaarsnest. Nadrukkelijk stellen B en W dat de gemeente blijft zoeken naar mogelijk heden om in samenwerking met het bedrijfsleven onderdelen van het plan (an onze verslaggever Oostburg - Wethouder A. de Feijter van Oostburg heeft olgens de PvdA de bevolking misleid met de medede ling dat de sanering van het bouwplan Maurits in Uzendijke slechts een ton gaat kosten. Feijter lichtte donderdag in ten besloten vergadering de raad toe dat het wel eens om een half Biljoen gulden kan gaan. De PvdA vindt dat De Feijter de werkelijke cijfers naar buiten moeten brengen en vraagt vandaag opheldering aan het college. De Feijter was gisteren liet voor commentaar bereik baar, hij is uitstedig in verband meteen werkbezoek. ,Dc heb me er erg aan gestoord dat wij vlak voor de raadsverga dering te horen kregen dat het saneren van de grond in het stigste geval 300.000 gulden in een ongunstig scenario 500.000 gulden gaat kosten. Als wethouder dan later aan de pers andere bedragen noemt, vind ik dat misleiding. Ik snap liet wat De Feijter bezielt", al dus Joop Wielakker. De PvdA zal vandaag vragen over het optreden van De Feijter stellen, maar ziet er geen brood in om zo kort voor de verkiezin gen het hoofd van de wethouder te eisen. „Als zich dit twee jaar geleden had voorgedaan zouden we daar veel zwaarder aan tillen omdat je toch praat over het bewust misleiden van de bevol king. Dan zou dit toch wel con- Van onze correspondente Westdorpe - De Westdorpe- naar Johan Thomas houdt voor de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten uit Hulst woensdag 23 februari een lezing. De lezing met de titel 'De eerste tien dagen van Wereldoorlog II' steunt op de verhalen die oud- onderwijzer Pluijm optekende. Thomas heeft de verschrikkin- van de oorlog in het kanaal- in alle hevigheid als kind seegemaakt eri hij voegt dus eigen verhaal toe. In het hveede gedeelte van de lezing vertelt hij over de opgravingen o Westdorpe. Bij de uitbreiding van het kanaal van Gent naar -emeuzen heeft Thomas vele za ten opgegraven en bijna elk voorwerp kent een eigen ver baal. De lezing is in het cultureel fentrum Concordia in Westdorpe hij begint om 20.00 uur. Na oen korte koffiepauze kunnen de aanwezigen de vondsten van de ■Waringen in het aanpalende ®oseum 'Oud Westdorpe' bekij- Van onze correspondent Nieuwvliet - Een Belgische automobilist raakte gisteren op de Provincialeweg bij Nieuwvliet de macht over het stuur kwijt. Het voertuig ramde een voorgevel van een woning. Een totaal ontzette 8evel was het gevolg. Ken inzittende van dit voertuig, at geheel werd vernield, liep kneuzingen op aan ribben en nieën. De bestuurder, een '-jarige inwoner uit het Bel- Svsche Zeele kwam met de schrik Tll Het ongeval dat gisteren °rt na het middaguur gebeurde as het gevolg van een mislukte naajmanoeuvre. De automobi- t uit Zeele reed met zijn voer- Jg m de richting Groede. In «i flauwe bocht wilde hij een oor hem rijdende personenauto, uur^ door een 73-jarige in- rpn er*t Brussel, gaan passe- t 'J dit inhalen week hij rlo k mt naar Steaks en raakte in I voert,hü' Tiidens een poging ziin voertuig weer op de rijbaan te eer ,raalïte hij zijn voorgan- shii'J °or de contr°le over het I het h 6n ramc*e de voorgevel van sequenties moeten hebben, maar laten we eerst maar eens het antwoord op de vragen afwach ten", aldus Wielakker. Burgemeester J. Kruize voelde er gisteren weinig voor om de hon neurs van De Feijter waar te nemen omdat hij aan de actie van oppositiepartij PvdA electo rale motieven ruikt Hij vindt in zijn algemeenheid dat informatie die in een besloten seniorencon vent aan de orde is geweest niet op straat moet komen te liggen. Over de werkelijk omvang van de schade voor Oostburg wilde hij zich niet in concrete cijfers uitdrukken. „We moeten ons ba seren op gegevens die zeer nega tief zijn. Als alles tegenzit dan gebeurt er nog veel meer", zei hij, „maar als je een ton als eindbedrag noemt dan is het waarheidsgehalte daarvan even onbetrouwbaar als het bedrag dat Wielakker noemt", aldus Kruize. Door de tegenvaller komt de exploitatie van het plan onder druk. Dit kan zich vertalen in hogere grondprijzen voor de ko pers, maar de gemeente heeft ook de mogelijkheid om een deel van de grondreserves in het plan te stoppen. De bodemvervuiling kwam aan het licht op het mo ment dat de gemeente al bezig was met de aanleg van wegen en riolering en was voor de gemeen te een complete verrassing. Bo demmonsters hadden in een eer der stadium namelijk geen enke le reden tot ongerustheid gege ven. Westdorpe - De evenemen tencommissie Graaf Jansfees ten is al weer druk bezig met de voorbereidingen voor de negende editie van dit dorps feest. Deze staat gepland voor zaterdag 11 juni. De commissie heeft wel enige wijzigingen in het programma en de locatie aangebracht. Dit on der meer vanwege de tijdrit van het Zeeuws-Vlaams Wielerweek end, die vanaf 16.00 uur in Westdorpe verreden zal worden. Daarom zal de evenementen- en snuisterijenmarkt gehouden worden op het stuk Graaf Jans- dijk, vanaf de r.k.-kerk tot aan de Trompetstraat. De begintijd is 12.00 uur. Naast de tijdrit houdt hen gelsportvereniging De Platzak tijdens de Graaf Jansfeesten het jeugdhengelkampioenschap voor Zeeuws-Vlaanderen op het vis water De Molenkreek. Een handjevol aanwezigen en verder veel lege stoelen. De belangstelling voor de voorlichtingsbijeenkomst in Temeuzen over de gemeenteraadsverkiezingen is miniem. foto wim kooyman Verkiezingsbijeenkomst voor allochtonen in Temeuzen 'een flop' Van onze verslaggever Frank Deij Temeuzen - Aan het eind van de bijeenkomst schuifelt een oude Turkse man naar het midden van de burger zaal. Hij heeft dan twee uur geduldig naar politiek Temeuzen zitten luiste ren zonder er ook maar een woord van te hebben verstaan. „Ik heb het wel wil leren, maar het is er nooit van gekomen", reageert hij mild lachend op een opmerking van GPV-RPF lijst trekker mevrouw Van de Berg (52 jaar, getrouwd, vier kinderen). „U zou beter voor uw rechten op kunnen komen als u Nederlands sprak", zegt zij die zelf de hand van God vast houdt. Nu moet hij het woord laten doen door een jong Turks vrouwtje in de zaal. Het kon zijn kleinkind zijn. De boodschap komt toch wel over. De Turkse gemeenschap in Temeuzen wil een nieuwe moskee bouwen. De vraag is aan de geachte afgevaardigden of de gemeente een stuk grond kan geven. Bouwen doen ze zelf- wel. Maar dat kan de Turkse mijnheer vergeten. Staat en kerk zijn gescheiden in Nederland, legt PvdA'er Eric Kerckhaert uit. Temeuzen wil best een stukje grond aanwijzen maar daar houden de bemoeie nissen ook mee op. Dat geldt voor alle geloven. Burgerzaal Het is zaterdagochtend tegen tienen als burgemeester Ron Barbé in de burgerzaal van het stadhuis voor 15 mensen een verhaal over het nut van de gemeente raadsverkiezingen begint af te steken. De ochtend, waar alle lijsttrekkers van de politieke partijen tien minuten de tijd krijgen om uit te leggen waarom Temeu zen op hen moet stemmen, is speciaal bedoeld voor allochtonen. De keus valt op zaterdagochtend omdat het ramadan is. Barbé, niet blij met geringe opkomst, „voor wie spreken we eigenlijk", wil de bijeenkomst als een eerste aanzet zien. „Laten we hopen dat klein beginnen in de toekomst toch tot een grotere opkomst leidt", zegt hij optimistisch over het Ter- neuzense experiment, maar de teleurstel ling is op zijn gezicht te lezen. Hij zet zijn gehoor aan om te gaan stemmen, want de opkomst vier jaar geleden (50 procent) was mager. „En als je niet gaat stemmen laat je de mogelijkheid liggen om naderhand op merkingen te maken". Niet dat er veel bij te sturen valt. Barbé, die praat over de gemeente als een grote tanker die op koers ligt, komt daar eerlijk voor uit. Verande ringen gaan stapsgewijs. „Nu kiezen heeft effect op langere termijn". 'Samen doen' In de eerste helft zijn, zoals dat hoort in Temeuzen, de grote partijen aan het woord, CDA-lijsttrekker mevrouw De Mol-Marcusse, PvdA-wethouder A. Stahl- Hemelsoet, VVD-wethouder W. de Zeeuw. Ze hebben het over 'samen doen, politiek en burgers'. 'En de burger moet toch serieus genomen worden'. De Zeeuw houdt zijn betoog kort en neemt stelling. Hij heeft er duidelijk de pee in dat er zo weinig allochtonen zijn komen opdagen. „Ik vraag me af wat de zinvolheid van deze bijeenkomst is. Ik had veel liever een uitpuilende burgerzaal gezien". „Maar ook voor ons geldt 'samen gaan'", neemt hij zijn wervende taak weer over. Het eerste rondje levert welgeteld één vraag op van een schipper die het jammer vindt dat de reconstructie van de Axelse Dam twintig ligplaatsen kost. De vraag heeft geen zin. De discussie is al in de raad gevoerd. Het besluit ligt vast. Als de kleine partijen aan de beurt komen en Guido Piscaer van Groen Links het spreekgestoeltè betreedt, zoeken De Zeeuw en Stahl-Hemelsoet (verantwoordelijk voor het minderhedenbeleid) de wandel gangen op. Het zaaltje daarmee een nog meer verlaten aanblik gevend. De speeches worden korter en met het geroezemoes van de wandelgangwandelaars op de achter grond steeds moeilijker te volgen. Het besef dat er die zaterdag weinig winst te boeken valt zorgt voor gelatenheid in het forum. Pogingen Ook de laatste spreker, Hans Vlottes van D66 doet geen pogingen meer. „Iedereen heeft ongeveer hetzelfde gezegd en wij willen ongeveer hetzelfde zeggen". Het slot levert nog een optreden van de boze schip per op en een vraag over de moskee waarna gemeente-voorlichter Frank Neve de bijeenkomst afsluit. „Ik hoop dat u er iets aan gehad heeft. Tot ziens", zegt hij en grist zijn papieren snel van het spreekge stoelte. Het is al twaalf uur geweest. Op de weg naar beneden daagt bij een bezoeker verlaat een reactie. „Of we er wat aan gehad hebben? Als de grote partijen, met de PvdA voorop, die de mond vol hebben over 'samen doen en de kiezer serieus nemen', niet eens fatsoen en respect kun nen opbrengen om naar de kleine Neder landse partijtjes te luisteren hoe serieus moeten we dan hun bekommernis om de andere minderheden nemen?" Van onze correspondent Temeuzen - Met het bekend ma ken van het eindbedrag van de acties voor Artsen zonder Gren zen zette het comité 'Zeeuws- Vlaanderen een landje zonder grenzen, steunt Artsen zonder Grenzen' een punt achter een succesvolle actie jaar. Hoewel het streefbedrag van ƒ250.000 niet gehaald is, is het comité uiterst tevreden. Zaterdagavond kwamen ruim honderd vrijwilligers van de di verse acties naar Porgy Bess voor een gezamenlijke afsluiting. „Het is mede dankzij de inzet en het enthousiasme van deze men sen dat de actie geslaagd is. Het succes van de actie meten we af aan een drietal zaken. Ten eerste zijn we trots op het financiële resultaat. Verder heeft het werk van Artsen zonder Grenzen in de streek een nieuwe impuls gekre gen. En ten slotte heeft Zeeuws- Vlaanderen laten zien dat „men van d'Ee tot Hontenisse een drachtig kan optreden", aldus Ariël Meeusen. Tijdens de avond passeerden de acties nog eens de revue. De animo om dit jaar weer in actie te komen is groot. De acties worden dan wel geconcentreerd. Meeusen: „In ieder geval gaan we de acties concentreren in een weekend. We willen de zaak dan nog grondiger voorbereiden. Nu zien we bijvoorbeeld dat Zaam- slag, Hulst, Axel en Sas van Gent er in positieve zin uitsprin gen, maar dat Sluis en Temeu zen wat achterbleven. We hopen dan ook dat het vuur in heel Zeeuw-Vlaanderen zal ontbran den." Actieleden haalden het streefbedrag van 250.000 voor Artsen zonder Grenzen net niet, maar waren toch heel tevreden met de 210.000 gul den. foto wim kooyman MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 Sint Anna gestalte te geven. Er zijn al toezeggingen van die kant gedaan om aan bepaalde zaken mee te betalen. De gemeenteraad van Sluis neemt don derdag 24 februari een besluit over het plan 'Sint Anna ter Muiden, een plaatje' en het krediet van 35.000 gulden. De vergadering is om 19.30 uur in het stadhuis. Van onze verslaggever Oostburg - De eerste cul tuurprijs van de gemeente Oostburg gaat naar scho lengemeenschap 't Zwin. Wethouder mevrouw L. Cule- naere-Faes verraste de scho lengemeenschap daar zater dagavond mee na afloop van de uitvoering van de musical 'The Wizzard of Oz' in het Ledeltheater. Ze overhandigde een symbolische cheque van 4000 gulden die aan de prijs vast zit aan rector J. Henry en regisseur Eric Wijffels. De scholengemeenschap krijgt het bedrag overigens niet in handen. Ze mag bij de ge meente een plan voor dat be drag indienen voor culturele activiteiten. De concurrentie voor 't Zwin was groot. Op de oproep van de gemeente bur gers, verenigingen of instelling te nomineren kwamen dertien reacties binnen. Het oordeel van de jury, een gezelschap van mensen met een brede interesse voor cultu rele en andere zaken, was unaniem. De scholengemeen schap krijgt de prijs omdat in de musicals die de 't Zwin brengt volgens wethouder Cu- lenaere-Faes veel kunstuitin gen vertegenwoordigd zijn. „We vinden dat er op uiteen lopend gebied kunst aan de orde is. Je praat over dansen, toneel, muziek, zang, decor bouw, grime, het maken van kostuums. Daarnaast heb je ook het educatieve elemenent. Het leren van een groep jonge ren om samen iets tot stand te brengen. En dan vonden we het toch ook wel aardig dat de musical vóór een brede groep toegankelijk is. Dat is meege nomen, maar of er nu veel of weinig mensen plezier aan be leven is voor ons geen crite rium". Van onze verslaggever Temeuzen - Een in mei verschijnende studie naar de ontwik keling van industrie op de westelijke kanaaloever, een zogehe ten structuurvisie, kan gunstig uitpakken voor de plaatselijke boeren. Er kunnen namelijk betere mogelijkheden voor inten sieve varkenshouderij als neventak vrijkomen. De boeren komen in de knel te zitten als de oeververbinding wordt aangelegd. Sommige boe ren hebben daarom bij het pro vinciaal bestuuur al bezwaar ge maakt tegen het bestemmings plan WOV. Om een deel van de bezwaren weg te nemen, valt er met de gemeente Temeuzen te praten om in het kader van de structuurvisie de in het bestem mingsplan Buitengebied opgeno men voorwaarden voor varkens fokkerij te verruimen. In dat door de raad vastgestelde plan staat dat intensieve fokkerij op maximaal 500 vierkante meter mag, maar het Landbouwschap gaat daar niet mee akkoord. Temeuzen wil, zoals gemeld, water in de wijn doen door de boeren meer uitbreiding te gun nen en zodoende een belangrijk bezwaar tegen de WOV wegne men. Dat gebeurt dan niet door het bestemmingsplan te wijzi gen, maar in het kader van de structuurvisie die weer onder deel uitmaakt van het Plan van Aanpak van de Kanaalzone. Van onze verslaggever Oostburg - Camping De Elzenhof in Cadzand en recreatiepark Schoneveld in Breskens willen fors uitbreiden. De Elzenhof wil van 81 naar 310 plaatsen en Schoneveld werkt stapje voor stapje toe naar een park met 280 vakantiewoningen. ■■I De Elzenhof liet vorig jaar al weten graag te willen uitbreiden. De wens kwam naar voren bij de behandeling van de nota over recreatie en toerisme in de ge meente 'Koersen op Kansen'. Op grond van die nota zou De Elzenhof eigenlijk moeten ver huizen van Cadzand naar de Baanstpolder in Nieuwvliet. Maar noch de eigenaar noch de politieke partijen in de gemeen teraad liepen daar hard mee weg en zagen liever uitbreiding van de huidige camping. Daarop diende de familie De Bruijne het uitbreidingsplan in. De camping zou ermee vervijf voudigen. 'Niet aan meewerken', luidde kort gezegd het standpunt van burgemeester en wethou ders. December vorig jaar diende de familie De Bruijne opnieuw een verzoek in bij de gemeente. Zij laat daarin weten met het huidi ge aantal staanplaatsen geen verantwoorde investeringen te kunnen doen om de kwaliteit van de camping te verbeteren. Dat is slechts mogelijk als de camping mag groeien van 1,7 naar 7,1 hectare met in totaal 310 kampeerplaatsen. Bovendien, aldus het verzoek verder, kan De Elzenhof inspe len op de grote vraag naar standplaatsen. Dat die groot is zou blijken uit de goede bezet tingsgraad van de campings in de buurt. Schoneveld In het geval van Schoneveld in Breskens heeft het college inder tijd de bevoegdheid gekregen van de gemeenteraad om het vastgestelde plan (in fasen uit groeien tot een vakantiepark met 280 woningen) uit te wer ken. Onder bepaalde voorwaar den, dat wel. De exploitant van Schoneveld wil van een van die eisen nu afwijken. Het gaat om de regel dat de recreatiewoningen niet groter mogen zijn dan 75 vierkante me ter. Dat maximum is door de raad gesteld om te voorkomen dat er zich mensen permanent op Schoneveld vestigen. Immers, als een vakantieverblijf groot ge noeg is, kan die verleiding ont staan. Kwaliteit Schoneveld streeft echter naar het bieden van kwaliteit en wil een grotere aantrekkingskracht. De recreatie-ondernemer mikt met dit plan op de wat duurder- de markt en wil woningen van 87,8 vierkante meter bouwen. In eerste instantie gaat het nog maar om zeven woningen. Als het idee aanslaat, wil Schone veld ook op het pleintje naast het nu te ontwikkelen bouwplan dergelijke grotere vakantiewo ningen neerzetten. Burgemeester en wethouders zien er geen bezwaar in. „Op zich is een afwijking met 13,8 vierkante meter niet indrukwek kend te noemen. Gezien de opzet van Schoneveld zien wij geen bezwaren tegen deze grotere bouw. Een woning tot een op pervlakte van negentig vierkante meter vinden wij verantwoord." De commissie Planologie advi seert over beide aanvragen tij dens de vergadering die woens dag 23 februari om 9.00 uur plaatsvindt. Van onze correspondent Arnemuiden - Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag racistische leuzen aangebracht op de ge vel van een meubelzaak aan de Langstraat in Arnemui den. De 44-jarige eigenaar van het bedrijf heeft deze gisteren ver wijderd. Naast hakenkruizen en de naam Janmaat waren ook 'leuzen zoals: 'eigen volk eerst' op de muren geschilderd. De politie stelt een nader onderzoek in.

de Stem | 1994 | | pagina 5