Cynisme overheerst in Sarajevo Van vi Zuid-Afrika poogt blanke kapitaalvlucht te stoppen Nederlands detachement wacht rustig in de zon Bosnische bevolking had 'toch niets verwacht' van Navo-ultimatum Moordenaar uit 6The Day of the Jackaloverleden gluis wil Sint PvdA: 'De Feij DE STEM BUITENLAND HUIS- BUITENLAND kort Lezing over oorlog Auto ramt gevel woning Nieuwvliet MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 Door Aad Luymes (anp) Villafranca - De enkele toe rist die het riante hotel in Villafranca aan het Garda- meer binnenstapt, loopt ver loren rond tussen de driehon derd Nederlandse militairen van de luchtmachtbasis Leeuwarden. In de hal staat een bord met in het Nederlands gestelde medede lingen. Op de leestafel liggen uitsluitend Nederlandse kranten. De Leeuwarder Courant en het Friesch Dagblad zijn prominent aanwezig. „De mensen spellen de krant. Ze voelen zich zeer betrokken bij wat er in Bosnië gebeurt," zegt detachementscommandant Bos. Hij moedigt zijn mannen aan de politieke ontwikkelingen te vol gen, 'zodat ze weten waar ze mee bezig zijn'. De Nederlanders hebben een schotelantenne geïn stalleerd, zodat ze op hun hotel kamers ook RTL4 en 5 kunnen ontvangen. Een soldaat loopt rond op klom pen waarop de Friese vlag ge schilderd is. Op een kamerdeur prijkt het wit-blauw met de rode waterlelies. En op de lucht machtbasis Villafranca, waar de Nederlanders werken, wappert de Friese vlag naast de Neder landse driekleur. „Wij zijn trots op onze eigen taal en eigen cul tuur," zegt majoor M. Waalkens. Hoewel de pers wordt geweerd op de basis, is het hotel voor iedereen toegankelijk. Zelfs voor een eventuele Servische terro rist. De Servische ultra-nationa list Sesjel dreigde vorige week nog met vergeldingsacties op Navo-doelen in Italië als het tot bombardementen mocht komen. Zo op het oog is de sfeer in het hotel ontspannen. Uit niets valt af te leiden dat Nederlanders voor het eerst in ruim veertig jaar actief betrokken kunnen worden bij een oorlog en dat daarbij ook aan hun kant slacht offers zouden kunnen vallen. Op het dakterras ligt de enige vrou welijke piloot te zonnen. Een groepje soldaten speelt een spel letje Risk. De militairen zijn in het hotel ondergebracht, zodat ze zich kunnen ontspannen als hun dienst op de basis erop zit. Voor al de piloten die boven Bosnië patrouilleren, hebben het zwaar. Tijdens de vluchten zitten ze alleen in hun toestellen en cirke len drie uur boven het gebied. Het toestel wordt boven de Adriatische Zee twee a drie keer bijgetankt. „Een piloot verblijft in zo'n ge val in totaal wel zes tot acht uur in een vliegtuig, waarbij hij moet werken met ingewikkelde appa ratuur, wat ook fysiek erg zwaar is," aldus Bos, die zelf ook gere geld boven het conflictgebied patrouilleert. Op de vliegbasis Villafranca zorgt het detachement Leeuwar den helemaal voor zichzelf. Be halve de ruim 35 piloten zijn er ook technici, weerdeskundigen, foto-ontwikkelaars, chauffeurs Een groepje soldaten speelt een spelletje Risk. foto anp en koks. Nederlanders bewaken de basis. Die zondagmiddag denken ech ter niet velen dat het tot bom bardementen komt. „Over veer tig dagen worden we afgelost en we komen volgend jaar weer terug." Van onze correspondent Harald Doornbos Sarajevo - Exact om 01.00 uur 's nachts op het moment dat het Navo-ultimatum aan de Bosnische Serviërs afloopt, gaat een fles wodka open in het huis van de familie Busic in het centrum van Sarajevo. „We doen dan net alsof het nieuwjaar is," zegt Nedo, die een paar vrienden heeft uitgenodigd in het huis van de Busies om het einde van het ultimatum te vie ren. „Maar," verzekert hij, „ik geloof niet dat de Navo van nacht Servische stellingen zal gaan bombarderen. We grijpen deze gelegenheid eigenlijk alleen aan om weer eens een keer geza menlijk wodka te drinken. Zo vaak hebben we daar niet de beschikking over." Sarajevo aan de vooravond van het aflopen van het Navo-ulti matum valt het beste te vergelij ken met een kind dat morgen jarig is, maar zo goed als zeker weet dat het geen cadeaus zal krijgen. Want natuurlijk is ie dereen in Sarajevo in de ban van het ultimatum, ze zullen wellicht moeite hebben om de slaap te vatten, maar niemand verwacht dat de Navo ook daadwerkelijk zal gaan bombarderen. Cynisme Het leven in Sarajevo gaat een paar uur voor het verstrijken VèIn de deadline zijn gewone gangetje. Mensen sjokken door de sneeuw. Ze moeten voor tie nen 's avonds binnen zijn, omdat dan de avondklok ingaat. „Dat is niets nieuws," zegt een man in de centraal gelegen Maarschalk- Titostraat. Die avondklok geldt al sinds het begin van de oorlog. Afgezien van het staakt-het-vu- ren is er niets nieuws onder de zon in Sarajevo. Vanavond ga ik gewoon om elf uur naar bed. Die luchtaanvallen komen er toch niet." Hoe dichter bij het verstrijken van het Navo-ultimatum des te meer krijgt het oude vertrouwde Sarajevo-cynisme weer de over hand. Tien dagen geleden nog, toen de Navo het ultimatum af kondigde, heerste er hoop in de stad. Nu gaan ze eindelijk de Cetniks in de bergen een pak slaag geven, zeiden sommigen. Anderen bleven sceptisch. We zijn al zo vaak verraden door het Westen, vonden zij. Maar zelfs de grootste cynicus kon tien da gen geleden niet ontkennen dat er iets stond te gebeuren in Sa rajevo. Er heeft inderdaad veel plaats gevonden gedurende die tien da gen. Sinds de 10e februari wordt er bijna niet meer geschoten in Sarajevo. Er is een staakt-het- vuren van kracht tussen de Bosniërs in de stad en de Ser viërs erbuiten. Onder druk van het Navo-ultimatum houden bei de partijen zich daar goed aan. Het belangrijkste is dat de Ser viërs hun zware artillerie lijken terug te trekken op de door de Navo-vereiste 20 km afstand van Sarajevo. Ondanks het feit dat de VN enthousiast is over de Servische terugtrekking, zei de Bosnische vice-president Ejub Ganic gis teravond dat de Serviërs vlak voor het verstrijken van het ulti matum nog altijd een grote hoe veelheid wapens binnen de 20-kilometerzone hebben staan. „Zestig T-55 tanks, 11 stuks 155 mm geschut, 78 stuks 120 mm mortieren..." Zijn opsomming is nog veel langer. „En dit alles hebben wij gezien vanuit onze eigen Bosnische posities." Ongeloof Dat gevoel van ongeloof over de Servische terugtrekking heerst ook onder de bevolking. De Ser viërs houden zich nu even rustig, zodat ze weer kunnen gaan vechten als de druk van de Navo afneemt, is de mening van de meeste inwoners. In de loop van afgelopen week lieten VN-woord voerders al we ten dat ze 'een goed gevoel had den' over de Servische terug trekking. De hoop in Sarajevo op luchtaanvallen nam steeds meer af. Zondagmiddag wisten veel Bosniërs echter zeker dat er Kinderen in het dorpje Tilava, twintig kilometer buiten Sarajevo, spelen rondom een in de sneeuw vastzittende vrachtwagen van de Bosnisch-Servische troepen. foto epa niets zou gaan gebeuren. Toen gaf namelijk de speciale VN-af- gezant Akashi de verklaring uit dat 'de Serviërs zich voor bijna honderd procent hadden terug getrokken'. Weliswaar gaf de Ja panner toe dat nog niet alle Servische wapens voor het einde van het ultimatum zouden zijn teruggetrokken, maar: „Het sneeuwt hard, de Serviërs heb ben iets meer tijd nodig." Vervolgens meldde de Russische afgezant voor het voormalig Joe goslavië, Churkin, dat de Bosnisch-Servische leider Ka radzic hem nog eens op het hart had gedrukt, dat de Serviërs zich zouden terugtrekken. Ook maakte Churkin bekend dat er zich vierhonderd extra Russische VN-ers in Sarajevo bevonden die tussen de linies zouden worden geposteerd. „Akashi en Churkin in Sarajevo, betekent voor ons: geen lucht aanvallen," oordeelt de Bosni sche tv-journalist Zdenka Pre- gelj. „Vandaag niet, morgen niet, nooit niet. Nu de Russen een belangrijke rol gaan spelen bin nen de VN in Sarajevo, kunnen ze elk Westers ingrijpen tegen houden." Vechtpartij In de rest van het televisiege bouw van Sarajevo gonst het van de activiteiten. De gehele wereldpers rent opgewonden door het gebouw. In tegenstel ling tot de meeste inwoners van Sarajevo is het voor de wereld pers geen nacht zoals alle ande re. Er zijn drie telefoonlijnen naar buiten de stad. Tientallen ver slaggevers staan nerveus in lan ge rijen te wachten. „Opschieten jij," bijten ze elkaar toe. Door het gebouw verspreid liggen slaapzakken. „Als ze vannacht gaan bombarderen, ben ik het eerste bij de telefoon," zegt een Franse journalist. Iedereen heeft het hier over de vechtpartij, eerder op de dag, tussen twee televisieteams. Een camerateam probeerde sneeuw kettingen om de banden van hun wagen te leggen. Naar de me ning van het team van het Fran se persbureau AFP, dat achter de jeep stond te wachten, deden ze dat niet snel genoeg, waarna de leden van de twee teams met elkaar op de vuist gingen. Onder de journalisten heerst er een verschil van mening over de mogelijkheid van luchtaanval len. Sommigen zeggen dat de geloofwaardigheid van de Navo, van het Westen, in het geding is. „Misschien dat de Navo een paar bommen laat vallen, om te laten zien dat er niet met ze valt te spotten," zegt een Deense radio journalist. „Geouwehoer," vindt een Franse fotograaf, die al sinds Vietnam conflictgebieden be zoekt. „De Navo en de VN kijken al twee jaar toe zonder iets te doen. Het waren al idioten, maar nu ze opnieuw niet tot actie overgaan in Bosnië, beschouw ik ze als officiële idioten." Egyptische militanten beschieten trein Asyut - Met een aanslag op de bij buitenlanders populaire trein van Caïro naar Luxor hebben vermoedelijk moslim-militanten de Egyptische toeristenindustrie opnieuw een zware slag toege bracht. In de buurt van Asyut, een bolwerk van de extremistische islamitische beweging Gama'a al-Islamiya, schoten zo'n zes militanten zaterdagochtend vroeg met mitrailleurs op de trein met slaapwagons, aldus veiligheidsmensen. Bij de schietpartij raakten een Pool, een Taiwanees en twee Egyptenaren gewond. Paus veroordeelt homo-resolutie EU Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren uitge haald naar het Europees Parlement, dat een eind wil maken aan de juridische discriminatie van homo's en lesbiennes. De resolu tie waarin dat op 8 februari is vastgelegd, 'legaliseert morele wanorde'. De Rooms-Katholieke Kerk is tegen discriminatie van mensen met homoseksuele gevoelens, zei de paus. Maar 'de juridische goedkeuring van homoseksuele praktijken is moreel niet toege staan'. Hij riep de Europese landen op zich te distantiëren van de resolutie, die niet bindend is voor de lidstaten van de Europese Unie. Vliegtuig-passagiers geborgen Friedrichshafen - Duitse bergingsdeskundigen hebben in het Bodenmeer op de grens van Duitsland en Zwitserland de lijken gevonden van drie van de vijf inzittenden van het vliegtuig dat daar op 24 januari neerstortte. Met een mini-onderzeeboot wordt in het 160 meter diepe meer nog gezocht naar de lijken van de twee andere inzittenden, de Duitse piloot en een 30-jarige Tsjechische. Vrijdag en zaterdag werden de stoffelijk overschotten geborgen van de 54-jarige koopman J. Rimmele uit Berlijn, zijn 53-jarige compagnon K. Eichler en de 39-jarige Tsjechische tolk A. Petrusova. Gewapende islamieten gedood in Algerije Algiers - Veiligheidstroepen in Algerije hebben zaterdag bij twee vuurgevechten in totaal tien gewapende islamitische1 strijders gedood. Bij twee andere incidenten werden twee veteranen uit de onafhankelijkheidsoorlog vermoord. Soldaten die zaterdag op een wegblokkade stuitten, doodden zes I islamitische militanten. Vier 'terroristen', de officiële aandui ding voor fundamentalisten die strijden voor een islamitische staat, ontkwamen. Veiligheidstroepen doodden nog eens vier militanten tijdens een confrontatie bij Blida, vijftig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Algiers. Filmregisseur Derek Jarman overleden Londen - De Britse filmregisseur Derek Jarman is gisteren i 52-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Londen aan de gevolgi van aids overleden. Jarman, die bekend stond om zijn steun aan de strijd voor de rechten van homoseksuelen, gold als de veruit radicaalste van de nieuwe Engelse filmregisseurs. Op het onlangs gehouden filmfestival in Rotterdam werd zijn laatste film, Blue, vertoond. Die bevat een visie van de regisseur op zijn eigen blindheid als gevolg van aids. Joodse koloniste door Harnas gedood In Israël hebben kolonisten woedend gereageerd op nieuwe aanslag van de fundamentalistische Hamas-bewe-1 ging. Harnas heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor i dood van een zwangere joodse koloniste. De vrouw zat I samen met haar echtgenoot en twee kinderen in een auto toen deze in de nacht van vrijdag op zaterdag onder vuur werd genomen op de Westoever. Haar man en kinderen overleefden de aanslag. Parijs (ap) - George Watin, wiens poging om de Franse president Charles de Gaulle te vermoorden werd ver werkt in de roman en speel film 'The Day of the Jackal', is zaterdag overleden in Pa raguay. Hij werd 71. Watin, die in 1963 bij verstek tot de doodstraf werd veroor deeld maar in 1968 amnestie kreeg, stierf aan een hartaanval in zijn woning, even buiten de Paraguayaanse hoofdstad As uncion, maakte het Franse mi nisterie van Buitenlandse Za ken gisteren bekend. Het is nog niet bekend wanneer hij wordt begraven. De in Algerije geboren Watin, die aan de Franse kant mee vocht in de burgeroorlog, was tegen De Gaulle's besluit in juli 1962 om Algerije de onafhan kelijkheid toe te kennen. Watin was de leider van de 'Missie Drie', een tak van de Franse ondergrondse militaire organisatie OAS, en een van de negen moordenaars die de aan slag op de Gaulle beraamde. Op 22 augustus 1962 vlogen de kogels door de ruiten van De Gaulle's limousine terwijl deze reed door Petit Clamart, een buitenwijk van Parijs. De pre sident overleefde de aanslag, maar de moordpoging vormde de basis voor Frederick Forsy- the's roman 'The Day of the Jackal', die later werd ver filmd. In een interview in 1990 met de Spaanse krant El Pais zei Wa tin dat het originele plan was gericht op een ontvoering van De Gaulle, waarna hij door een speciale militaire rechtbank zou worden berecht en daarna zou worden geëxecuteerd voor het opgeven van Algerije. Maar de samenzweerders ver wachtten dat de president rond zonsondergang door Petit Cla mart zou rijden. Maar toen de presidentiële wagen hen al pas seerde toen het nog licht was besloot men hem ter plekke onder vuur te nemen. Watin vluchtte naar Zwitser land, waar hij werd gearres teerd. Maar de Zwitsers wei gerden hem aan Frankrijk uit te leveren en zetten hem in plaats daarvan het land uit. Watin ging via Spanje naar Paraguay, waar hij zich vestig de in 1965. De laatste jaren leefde Watin in een klein huis van een toelage van het Franse consulaat. Hij leed aan arthritis en was aan het bed gekluisterd na een ope ratie in 1993. Watin werd geboren op 10 mei 1923, als zoon van een Alge rijnse kolonel. Hij werd land bouwkundig ingenieur en had een boerderij. Hij sloot zich aan bij de 'anti-terroristische' Ko- vacs-groep en kocht in 1959 een brasserie in Algiers die een George Watin foto ap De Britse acteur Edward Fox als Watin in de film Day of the Jackal'. foto archief ontmoetingsplaats werd voor de oppositie tegen Algerijnse onafhankelijkheid. Na beschuldigingen van bom aanslagen werd Watin uitgewe zen in december 1960, maar het jaar daarna was hij betrokken bij een serie bomaanslagen in Parijs. In april 1961 voerde de OAS vanuit Algerije een onsuc cesvolle coup uit. ocvroogdofoan tm btgdtn? laten horen via een Klein»|e in De Stem 6ven en het komt in orde immers tienduizenden Stem-iezers en essen (een op de drie) lezen uw advertentie. l0Z0fT)da, Zij speciale belangstelling hebben voor onze ,Kleint|es -rubriek Huisdieren i Van onze verslaggever Sluis - De gemeente Sluis begir deze zomer al met de uitvoering va het plan om Sint Anna ter Muide aantrekkelijker te maken voor tot rist en inwoner. Er is een progran ma samengesteld onder de naa: 'gen mooie zomer in de gemeeni Sluis'. „Het is goed als er een blanke exodus op gang komt in Zuid- Afrika," waren deze week de geruchtmakende woorden van Patricia de Lille, een leider van het Pan Afrikaans Congres (PAC). De radicale zwarte orga nisatie meent dat de media blanken moeten aanmoedigen om het land te verlaten zodat meer ruimte ontstaat voor de 'eeuwenlang onderdrukte zwar te bevolking'. Door onze correspondent Raymond Hasselerharm De meeste blanken hebben deze aan moedigingen niet nodig; zij zijn al volop bezig om een veilig heenkomen te zoeken, in eerste instantie vooral voor hun geld. De woorden van De Lille worden onmid dellijk scherp veroordeeld door het Afri kaans Nationaal Congres (ANC). „We hebben de blanken hard nodig voor de opbouw van het land," zei ANC-woord- voerder Carl Niehaus. Het ANC, nauwelijks twee maanden ver wijderd van regeringsmacht, realiseert zich als geen andere partij dat zonder de kennis en rijkdom van blanken de ver ziekte Zuidafrikaanse economie ver doemd is. Die wetenschap heeft ANC- president Nelson Mandela herhaaldelijk gedwongen tot sussende uitspraken en garanties voor het behoud van overheids banen, huizën en land. Voor veel blanken is dat onvoldoende, want het wantrouwen is groot ten aan zien van de organisatie die door de over heid tientallen jaren werd gestigmati seerd als 'een communistische bende'. De hechte verkiezingsalliantie van het ANC met de communistische partij versterkt overigens die zorgvuldig aangewakkerde argwaan. „Ik denk dat een ANC-regering straks zware belasting gaat heffen bij de ver koop van bijvoorbeeld huizen," zegt een 36-jarige medicus in Kaapstad, die ano niem wil blijven. Hij heeft daarom al enkele weken geleden zijn woning ver kocht en zoekt nu naar methoden om een gedeelte van de opbrengst illegaal in het buitenland te stallen. Vele van zijn medische collega's zijn de afgelopen maanden geëmigreerd naar Ca nada en de Verenigde Staten om de politieke onzekerheid in Zuid-Afrika te ontlopen. Anderen willen nog een tijdje de ontwikkelingen afwachten maar pro beren al wel geld over de grens te bren gen via inventieve methoden die allemaal verboden zijn. Blanken zijn pessimistisch over de toe komst van Zuid-Afrika en onder het motto 'nu kan het nog' is een geldstroom op gang gekomen die ongekend is in de Zuidafrikaanse geschiedenis en funest voor de economie. De Zuidafrikaanse regering introduceer de ruim tien jaar geleden financiële res tricties om geld van zenuwachtige inwo ners en investeerders binnen de lands grenzen te houden. De apartheidsdicta tuur stond onder immense binnen- en buitenlandse druk en de wankelende eco nomie kon geen kapitaalvlucht verdra gen. Er kwam een duaal monetair systeem dat gecompliceerder werd naarmate noodge dwongen meer mazen werden gedicht. Het ANC en De Klerks Nationale Partij zijn nu bereid, op dringend verzoek van IMF en Wereldbank, om dat stelsel af te schaffen. Maar daarvoor moet eerst poli tieke stabiliteit en economische herstruc turering komen. De blanke Zuidafrikaners wachten daar niet op en brengen hun geld massaal het land uit. Volgens de Zuidafrikaanse Re serve Bank is er vorig jaar zes miljard gulden het land uitgesmokkeld. Als deze illegale export doorgaat, heeft dat vol gens economische analisten een rente op drijvend effect met zeer nadelige gevol gen voor de economie die zich juist pro beert te ontworstelen aan een langdurige recessie. Veel geld verdwijnt tijdens buitenlandse vakanties en zakenreizen. Voor een bui tenlandse vakantie mag zo'n 12- en voor een zakenreis achttienduizend gulden woden meegenomen en veel Zuidafrika ners deponeren die bedragen op geheime bankrekeningen. Reisbureaus zijn drukker dan ooit en verklaren dat grotendeels door reislust die wordt opgewekt door de naderende zwarte machtsovername. Vermogende blanken schieten natuurlijk niet veel op met buitenlandse reisjes en ook emigratie, biedt geen soelaas want een gezin mag slechts twee ton meenemen aan geld en goederen en daarvan moet ruim de helft worden gewisseld tegen een zeer nadelige koers. Dus zowel emigranten als (voorlopige) achterblijvers voelen zich gedwongen tot inventieve maatregelen. Sommigen kopen diamanten of staven goud om het land uit te smokkelen en vorige week voerde de regering restricties in ten aanzien van het kopen en uitvaren van jachten. Honder den Zuidafrikanen staken hun geld in zeewaardige zeiljachten en keerden niet terug na het maken van een 'een kort tochtje'. Veel minder opzichtige methoden worden gebruikt door Zuidafrikaners die in het gelukkige bezit zijn van bedrijven die zich bezig houden met im- en export. Een Van onze verslaggever Oostburg - Wethouder A. de volgens de PvdA de bevolking ling dat de sanering van he IJzendijke slechts een ton gaat1 De Feijter lichtte donderdag in een besloten vergadering de raad toe dat het wel eens om een half miljoen gulden kan gaan. De PvdA vindt dat De Feijter de werkelijke cijfers naar buiten had moeten brengen en vraagt vandaag opheldering aan het college. De Feijter was gisteren niet voor commentaar bereik baar, hij is uitstedig in verband met een werkbezoek. „Ik heb me er erg aan gestoord dat wij vlak voor de raadsverga dering te horen kregen dat het saneren van de grond in het gunstigste geval 300.000 gulden en in een ongunstig scenario 500.000 gulden gaat kosten. Als de wethouder dan later aan de pers andere bedragen noemt, vind ik dat misleiding. Ik snap niet wat De Feijter bezielt", al dus Joop Wielakker. De PvdA zal vandaag vragen over het optreden van De Feijter stellen, maar ziet er geen brood in om zo kort voor de verkiezin gen het hoofd van de wethouder te eisen. „Als zich dit twee jaar geleden had voorgedaan zouden we daar veel zwaarder aan tillen omdat je toch praat over het bewust misleiden van de bevol king. Dan zou dit toch wel con- F se la' ar te: Bi gi n^ nf ve ra zi di ve of O- de hi ui se ti g< hl- ei w O: d K D e: d. h P o v te k n w populaire methode is 'overfactureren'. Een Zuidafrikaanse bedrijf importeert bijvoorbeeld een machine met een fac- tuurwaarde van tien miljoen gulden, ter wijl de werkelijke kosten slechts de helft bedragen. De helft van het 'aankoopbe drag' verdwijnt naar een buitenlandse bankrekening. Omgekeerd kan een bui tenlands bedrijf dat Zuidafrikaanse pro- dukten importeert, slechts een gedeelte overmaken naar Zuid-Afrika en de rest storten op een geheime bankrekening i» het buitenland. Er zijn ook syndicaten ontstaan waardoor vermogende Zuidafrikaners en bedrijven hun geld het land uitbrengen tegen com missies die kunnen opiopen tot dertig procent. Banken, makelaars en accoun tants werken in het geheim mee aan een illegale geldstroom die volgens de Reser ve Bank tot nu toe zo'n zestig miljard gulden heeft bedragen. Vorig jaar was de financiële vlucht drie keer omvangrijker dan in enig ander jaar en dit turbulente verkiezingsjaar zal dat record ongetwijfeld worden gebroken „Ik doe het vooral voor mijn gezin," zegt een vader van drie kinderen die de afge lopen jaren een buitenlands vermogen van bijna een half miljoen heeft opge bouwd. „Ik wil gewoon nog hierblijven en de ontwikkelingen afwachten maar als het misloopt wil ik in staat zijn om weg te gaan en in het buitenland wat op 'e bouwen," zegt de zakenman. Het aantal emigranten stijgt niet opzien barend, maar het aantal potentiële ver trekkers met geld in het buitenland neemt sterk toe. Voorlopig willen ze nog genieten van de natuur, het fantastische klimaat, en de goedkope arbeidskrachten voordat ze definitief de deur dichttrek ken. Als het straks echt misloopt me Zuid-Afrika reizen ze hun geld achterna- Nelson Mandela is gewaarschuwd. Van onze correspondente Westdorpe - De Westdorpe- naar Johan Thomas houdt voor de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten uit Hulst woensdag 23 februari een lezing. De lezing met de titel 'De eerste tien dagen van Wereldoorlog II' steunt op de verhalen die oud onderwijzer Pluijm optekende. Thomas heeft de verschrikkin gen van de oorlog in het kanaal dorp in alle hevigheid als kind meegemaakt eh hij voegt dus zijn eigen verhaal toe. In het tweede gedeelte van de lezing vertelt hij over de opgravingen in Westdorpe. Bij de uitbreiding van het kanaal van Gent naar Terneuzen heeft Thomas vele za- I ken opgegraven en bijna elk voorwerp kent een eigen ver haal. De lezing is in het cultureel centrum Concordia in Westdorpe en hij begint om 20.00 uur. Na een korte koffiepauze kunnen de aanwezigen de vondsten van de opgravingen in het aanpalende I museum 'Oud Westdorpe' bekij- ken. Van onze correspondent Nieuwvliet - Een Belgische automobilist raakte gisteren °P de Provincialeweg bij Nieuwvliet de macht over het stuur kwijt. Het voertuig ramde een voorgevel van een woning. Een totaal ontzette gevel was het gevolg. Een inzittende van dit voertuig, uat geheel werd vernield, liep kneuzingen op aan ribben en knieën. De bestuurder, een J9-jarige inwoner uit het Bel- gische Zeele kwam met de schrik vnj. Het ongeval dat gisteren kort na het middaguur gebeurde was het gevolg van een mislukte inhaalmanoeuvre. De automobi- hst uit Zeele reed met zijn voer tuig in de richting Groede. In oen flauwe bocht wilde hij een voor hem rijdende personenauto, stuurd d°or een 73-jarige in woner uit Brussel, gaan passe en. Bij dit inhalen week hij eveel uit naar links en raakte in e berm. Tijdens een poging zijn oertuig weer op de rijbaan te hgen raakte hij zijn voorgan ger, verloor de controle over het hTh 6n ram(^e voorgevel van

de Stem | 1994 | | pagina 4