'De maat is vol. Dat gat moet dicht' grond >arend CDA-yrouwen: Nog niet af van kostwinners-voordeel DE STEM EEN APK-KEURING HOEFT U NIETS TE KOSTEN. Na het ultimatum PE STEM BINNENLAND A3 gavenslepers Smit bereiken met blokkade Nieuwe Waterweg hervatting overleg over reorganisatie Voorlopige' steun voor Brinkman Tevredenheid over besluit lastenverlaging OPEL-ONDERHOUDSTARIEVEN DE OPEL DEALER. BETAALBAAR BETER Hond redt baas van vriesdood BINNENLAND KORT COMMENTAAR VVD wijzigt lijst nauwelijks Blauw verliest en Blaauw wint KiEZINGEN De Vries tegen bemoeienis 'over het graf heen' |FEBRUAR11994 >^2 MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 gepaste' rekening uit lijven. tmann signaleert de laat, 1. een veranderende menta I Steeds meer onderneming» ten om preventie-adviez», ^explosieve toename van a Ee is daar debet aan Hnff n: „De drempel is lager Joodzaak om ons in te sch i groeit. Vorig jaar hebbe, E5 procent meer opdracht» ld dan in 1992, De omva I de fraude in ons land likbarend en de daders ga tot een buitenstaander ei leind aan maakt. Waarom' [sen voelen zich tegenwoof lal tekort gedaan als ze ma' ■kleurentelevisie of cd-spel! Ken. Steekpenningen, frau( forruptie: Nederland haalt ai Rn sneltreinvaart in. Sommi laders hebben het gevoel dal I-echt hebben' op de gestolei llen". inieiu J gaat de ontmaskering vaJ F fraudeur in zijn werk? Er ïi hen een bedrijf altijd wel ieJ Jid die weet wat er gaande iSl Jk schrijft die een (anonieme» l;f aan de directie. Deze gooit| klacht in de meeste gevalletif Jde prullenbak. Of confrori-L |t de 'aangever' met de dader I Ifmann: „Allebei fout. Wan-f f wordt bemerkt dat de di- lie niet ingrijpt, gaan anderel hsen óók trucs bedenken. Enl Izien regelmatig dat eeriijkel Iknemers zich ziek meldenl Kat niet tegen de fraude! ïdt opgetreden." Is de eerste fraudeur niet| rdt aangepakt, krijg je eenl Jrt olievlek. Niet alleen binnen! J eigen bedrijf, maar vaak ookf Idat van leverancier of afne-1 T. Als één inkoper een gratis I j of verbouwing heeft aange-1 fcien volgen er gegarandeerd! ^r. En als de directie begint een 'zwarte kas', moet jel J verbaasd zijn dat de mede- fkers dat dan ook doen". itslag It grootste deel van Hoffmans jderzoeken eindigt met ontslag! b de betrokkenen op staande tt, soms in combinatie met een teling voor de terugbetaling. It bedrijf wil dan het thuis- |nt van de fraudeur niet extra laffen en de behoefte aan pu- Iciteit door een strafrechtelijk Verzoek is om begrijpelijke re- hen ook niet groot. Hoffmann bporteert alleen de feiten. Het Jtdeel moet de opdrachtgever If maar vellen. Iffmann jr.: „Het uitgangspunt 1 het aannemen van cadeaus is hvoudig. Alles dat je niet chtstreeks en volmondig aan je las durft te melden, valt onder hoofdstuk corruptie. De Inpakkers' weten dat ver- jaaid goed. Als je gefêteerd prdt door een leverancier, iemt de vrijheid om een onaf- Inkelijk oordeel te vellen af. Ik ■f heb in de bijna 21 jaar dat ik Ihet vak zit, nog nooit met een fent geluncht of gedineerd. Als Idaar zin in zou hebben, betaal Ihet zelf wel." ote schulden, teruglopende re-inkomsten, verpaupering, lorme werkloosheid en onstui- ige bevolkingsgroei knagen an de pijlers van de heersers, lie eens bijna totale macht had- ■n. Democratisering zou een 'lossing kunnen zijn. Maar dan 'U al ras blijken dat overal in arabische wereld fundamen- listen het bij de stembus uit- 'nderlijk goed doen. En dat is :n ontwikkeling die zo snel mo- dijk met Westerse steun moet [orden geblokkeerd, iet is vooral deze dubbelhartig- 'id waardoor veel leden van het S (waarin zich ook alleszins 'delijke mensen bevinden) niet eer geloven in de hooggeschate aarden van de democratie. De isillusie van de stembusstrijd eft plaatsgemaakt voor een achtpartij, waarbij niemand jeer wordt ontzien. De enige ïtweg voor Zeroual lijkt het jnieuw uitschrijven van verkie- ngen. Maar dan kan hij de lacht net zo goed meteen aan et FIS overdragen. itussen bloedt Algerije steeds leer dood. Westerse investeer- :rs trekken zich terug, maar elangrijker is nog dat de Alge- jnse middenklasse in toene- nende mate wordt fijngemalen ussen het keiharde leger en de evlogen, maar niet voor hun ak berekende fundamentaiis- 'n. Winkeliers, artsen, juristen, hrijvers, hoogleraren - voor :en wordt het onafhankelijke lgerije steeds meer een barre voestenij. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Vrouwenberaad van het CDA vindt dat het belastingvoordeel voor kostwinners voorlopig niet kan wor den afgeschaft. Daarmee scharen de CDA-vrouwen zich -voorlopig - achter lijsttrekker Brinkman, die het belasting voordeel wil behouden. De slepersvloot van Smit besluit zaterdagmiddag de blokkade van de Nieuwe Waterweg bij Hoek terug naar Rotterdam. .De sociale prijs is nu te hoog," zei zaterdag voorzitter Jongma van het CDA-Vrouwenberaad. Het Vrouwenberaad is altijd voorstander geweest van de af schaffing van het belastingvoor deel, de zogeheten voetoverheve ling. Met die regeling mag een gehuwde kostwinner de belas- Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers, werk nemers en de coalitiefracties CDA en PvdA hebben positief gereageerd op de lastenverlich ting van vijf miljard gulden waartoe het kabinet heeft beslo ten. CDA-fractievoorzitter Brinkman constateert dat 'alle partijen hun zin hebben gekre gen'. „Ik ben blij met het kabinetsbe sluit," aldus Brinkman. „Er wordt werkgelegenheid gescha pen en dat is het belangrijkste." Hij vindt vooral de lastenver lichting in het midden- en klein bedrijf, in de vorm van lagere vennootschapsbelasting, belang rijk. Ook de werkgeversorgani satie KNOV juicht de lagere ven nootschapsbelasting toe. De PvdA-fractie verwelkomt vooral het besluit om vijftig mil joen gulden uit te trekken voor extra huursubsidie. Voorzitter Stekelenburg van de FNV was vooral blij met de combinatie van lastenverlichting voor burgers en voor het be drijfsleven, iets wat volgens hem effectief zal zijn voor de werkge legenheid. De oppositiefracties van WD en 066 zijn echter minder positief. Volgens WD-fractieleider Bol- kestein geeft het kabinet geld uit 'dat er nog helemaal niet is'. D66 verwijt het kabinet dat het be slissingen heeft genomen die ei genlijk pas een volgend kabinet kan nemen. tingvrije som van zijn niet-wer- kende partner optellen bij zijn eigen belastingvrije som. Daardoor is werken in kleine deeltijdbanen voor deze mensen - meestal de vrouw - onvoordeli ger dan thuisblijven. Het Vrou wenberaad vindt echter dat deze vrouwen nu niet gedwongen kunnen worden om te gaan wer ken, omdat er nauwelijks banen zijn. WD, PvdA en D66 zijn voor afschaffing van de voetoverhe veling omdat het de deelname van de vrouw aan de arbeids markt tegenwerkt. De WD heeft hiertoe een initiatief-wetsvoor stel ingediend. De voetoverheve ling zou geleidelijk afgeschaft moeten worden, te beginnen met mensen die na 1976 zijn geboren. Doelstelling van de maatregel is dat daardoor meer mensen zul len gaan werken en er dus ook meer belasting-inkomsten zullen komen. Het CDA wil de voeto verheveling voorlopig handha ven en in de komende vier jaar geld binnenhalen door uitkerin gen te bevriezen. Vorige week vlogen de coalitie partners CDA en PvdA elkaar in de haren over deze kwestie. CDA-lijsttrekker Brinkman zei dat het afschaffen van de voeto verheveling 'niet sociaal' is, om dat het een nadelig effect zou hebben op het minimumloon en alle daaraan gekoppelde uitke ringen, omdat de kostwinnersre geling is verwerkt in het mini mumloon. Volgens Brinkman kan PvdA- lijsttrekker Kok dit standpunt niet uitleggen aan de mensen met lage inkomens. PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens verweet Brinkman daarna 'op een beden kelijk niveau' campagne te voe ren. Volgens hem hebben de voe toverheveling en de uitkeringen niets met elkaar te maken. Hij vroeg Brinkman om excuses. Brinkman wil daarvan niets we ten en herhaalde zijn pleidooi voor het behoud van het belas tingvoordeel. Door David Jan Godfroid (anp) Hoek van Holland - „Dat gat moet dicht." De emotionele oproep tijdens de actiebijeen komst dreunt na, als de com plete slepersvloot van Smit Havensleepdienst zes rijen dik opstoomt naar Hoek van Holland. Vrijdagnacht, klokslag twaalf. Het ultimatum van de slepers aan hun directie is zojuist ver streken. Een halve dag eerder hebben de 450 werknemers van de haven sleepdienst het werk neergelegd. Uit woede over het dreigende ontslag van 120 collega's en een dramatische uitbreiding van de werktijden weigeren ze nog een meter voor hun baas te varen. Het 'de maat is vol' klinkt zoals het alleen in de Rotterdamse haven kan klinken. De Nieuwe Waterweg naar Rotterdam en het Caland Kanaal naar Euro poort worden afgesloten. Voor het eerst in de geschiedenis zit 'het gat dicht'. Potdicht. Onder het licht van de halve maan liggen de zwaar bezette sleepbo ten te wachten op wat komen gaat. Rinus Pot (54) is kapitein van de Volharding 12, een ruim dertig jaar oude boot. Hij herinnert zich de staking van 1979 nog als de dag van gisteren. Een deel van de slepers lag toen zeven weken stil. Maar destijds waren de stakers verdeeld. Sommigen gingen na vier weken weer varen. Anderen bleven liggen. Van verdeeldheid is nu, tot grote vreugde van Pot, geen sprake. Vakbonden en sle pers staan op één lijn: de harde. Pot, die op z'n zestiende bij Smit begon, stemt ten volste in met de gekozen actievorm. De directie heeft met reorganisatie op reor ganisatie al te lang het bloed onder de nagels van de werkne mers vandaan gehaald, vindt hij. Pot: „Gewoon aan de kant blij ven liggen, heeft geen zin. Dan wordt het sleepwerk gewoon ge daan door de concurrent. Op deze manier veroorzaken we een enorme schade en daar is het toch uiteindelijk om te doen." En de gevolgen die het voor hem persoonlijk kan hebben? „Ach, of ik nou morgen word ontslagen of over twee maanden, dat maakt niet uit." Terwijl Peter uitvoerig zijn mis noegen uit, probeert een klein zeeschip, een 'Engels kustertje', door de blokkade heen te varen. „We moeten er als strontvliegen omheen gaan zitten." toetert de radio. Vier, vijf sleepboten schie ten er op af. Het 'kustertje' wordt gedwongen om te draaien, loopt op het zand en wordt daar vervolgens door de slepers weer afgetrokken. De kapitein van het scheepje acht het raadzaam om zijn pogingen op te geven. De ochtend kriekt. Er is koffie en speculaas, brood met worst en weer koffie. Boven Europoort kleurt de hemel blauw, paars, rood en geel. De veerboot Koningin Beatrix uit Harwich mag de haven van Hoek van Holland niet in. De slepers wachten. Op overleg, op ingrijpen door de mobiele een heid? Ze weten het niet. Enkele uren later mag de veer boot toch door. „Dat is goed voor de publieke opinie," zegt Pot. Aan het begin van de middag krijgt de blokkade een grimmi ger karakter. De vaartuigen be lemmeren dan meer dan honderd wachtende schepen een vrije doortocht. Een poging van Rotterdams bur gemeester Peper om de slepers te bewegen de blokkade op te hef fen, blijft vruchteloos. Peper bezweert de slepers de weg voor het drukke scheep vaartverkeer weer vrij te maken. De blokkade kost de gemeente handenvol geld, zegt hij. Korpschef Hessing, hoofdofficier van justitie M.L. de Haas, chef Rivierpolitie A. Noordzij en Pe per zijn bereid om met de slepers te praten, maar ook niet te be roerd om in te grijpen. „We hebben er begrip voor dat door dreigende ontslagen mensen ra deloos worden, maar we hebben geen enkel begrip voor de mid- van Holland op te geven en keert foto anp delen die ze gebruiken. De blok kade van de grootste haven ter wereld gaat alle perken te buiten en is niet te tolereren." Na veertien uur slaagt de poging van Peper om de blokkade op te heffen dan toch met de toezeg ging dat hij een bemiddelingspo ging zal ondernemen tussen de directie van Smit en de stakers. De staking gaat echter nog wel door. Pas tegen één uur zondagmorgen komt ook daar een eind aan. Overleg tussen alle partijen leidt ertoe dat het reorganisatieplan van Smit van tafel gaat. De partijen zijn het er wel over eens dat er gereorganiseerd moet worden, maar over de manier waarop moet nu opnieuw wor den gepraat. Die onderhandelingen beginnen vandaag. De eerste taak is het vinden van een bemiddelaar, want burgemeester Peper blijkt dat op het laatste moment toch niet zelf te willen doen. Hij houdt wel supervisie over de gesprekken. Het overleg moet voor 10 april zijn afgerond. Op de agenda staan drie hoofdpunten: het GHR maakt een analyse van de Rotterdamse marktsituatie in de sleepvaart. Ook worden de fi nanciële problemen bij Smit Ha vensleepdiensten geïnventari seerd. Tenslotte wordt een oplos sing gezocht voor het arbeids conflict bij Smit. (ADVERTENTIE) Voor betaalbaar beter onderhoud kunt u het beste bij de Opel dealer terecht. Want die biedt u lage prijzen, in clusief de nodige onderdelen en smeermiddelen. En als u ons voordelige onderhoudsprogramma volgt, is elke APK- keuring gratis. Omdat we vertrouwen op onze service. Kom bij ons langs voor een onderhoud en we rekenen geheel vrijblijvend uw voordeel uit. OPEL-0- {bedragen in guldens, incl. 17,5% B.T.W.) Model km-stand km-stand 15.000/45.000/etc. 30.000/60.000/etc. Corsa 1.0/1.2/1.3 284,- 364,- KadettME" 1.3ienl.4i 280,- 441,- Astra 1.4i en L6i 321- 462,- Ascona 1.6 S 287,- 378,- Vectra 1.6i/1.8i/1.8 S 276,- 408,- Omega 1.8 s en 2.0i 290,- 441,- Extra werkzaamheden worden slechts na overleg met u verricht en worden afzon derlijk berekend. Voor niet genoemde motortypes gelden andere aanbiedmgxprij- zen. Alle bedragen zijn exel. aftncldkosten. Rotterdam - Op het Eiland van Brienenoord hebben werklieden vrijdagavond een 72-jarige man aangetroffen, wiens leven vol gens hen door zijn hond is gered. De bejaarde man bleek zwaar onderkoeld en is met spoed op genomen in het ziekenhuis. De hond was bovenop de man gaan liggen en heeft zijn baas zo nog enigszins warm gehouden. Volgens de politie woonde de man in een omgebouwde sloep, maar die bleek te zijn verdwe nen. Onderzoek leerde dat het onderkomen zo'n 200 meter van zijn ligplaats was gezonken in het Zuiddiepje. De hond is voor lopig in een asiel ondergebracht. Ouderen slikken medicijnen vaak te lang Utrecht - Ouderen nemen dikwijls medicijnen te lang in en vaak gebruiken zij ook te oude geneesmiddelen. Ze hebben vaak medicijnen in huis waarvan de arts of apotheker geen weet heeft en die bovendien verjaard zijn. Ook gebruiken ze diverse geneesmiddelen naast elkaar. Deze gewoonte is vaak te wijten aan misplaatste trouw aan een therapie en gebrek aan kennis over hun levensfase en de kwalen die daarbij horen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht naar medicijngebruik door ouderen. Ouderen maken meestal weinig gebruik van informatiebronnen zoals brochures, tijd schriften en televisie. Ze vinden die informatie onbetrouwbaar en hechten meer waarde aan mondelinge toelichting van de apotheker. Veel buitenlanders op BedrijfsautoRAI Amsterdam - De BedrijfsautoRAI 94, die van 10 tot en met 19 februari is gehouden, heeft naar schatting 14.000 bezoekers uit het buitenland getrokken. Dat zijn er ruim twee keer zoveel als op de vorige BedrijfsautoRAI, in 1992. In totaal kwamen er dit jaar 191.385 mensen op de expositie af, ongeveer negenduizend minder dan de vorige keer. De buitenlandse bezoekers toonden volgens de RAI vooral veel aandacht voor de inspanningen van de Nederlandse opbouwin- dustrie ten behoeve van verdere efficiency-verbetering. Ge wichtsbesparing in de voertuigen, zodat meer lading kan worden meegenomen, is daarbij een belangrijk thema. Ook werd veel belangstelling getoond voor tijdbesparende voorzieningen. Kees Torn winnaar Leids Cabaret Festival Leiden - De Rottersammer Kees Torn heeft zaterdag de zestiende editie van het Leids Cabaret Festival gewonnen. Voor zijn programma 'Laat maar waaien' kreeg Torn zowel de publieksprijs als de juryprijs van het festival. De jury roemde Torn om 'zijn Louis-Davidsachtige subtilititeit'. Marianne van Wijk en het Belgische duo 'Twee van Zand' waren de andere finalisten. Het Leids Cabaret Festival wil vooral een kweekvijver zijn voor jong talent. Cabaretier en televisiepresen tator Jack Spijkerman stond ooit in de finale. Unilever neemt Russisch bedrijf over Sint Petersburg - Unilever heeft een belangrijke plek gekocht op de Russische markt voor toiletartikelen. Het concern heeft ongeveer negentig procent verworven van de aandelen in Severnoye Siyaniye, een van de grotere producenten van toiletartikelen in Rusland. Unilever probeert de Russische consumenten al sinds 1991 aan zich te binden via eigen merken als Lux en Pond's. Unilever steekt tien miljoen dollar in de modernisering van de produktiefaciliteiten en de verdere ontwikkeling van de onder neming. Verder gaat het de Russische managers trainen. Pas daarna zal het produktenpakket van Severnoye worden uitge breid. Miljoenen schade na brand in Hardenberg Hardenberg - Door een hevige brand in een winkelcentrum in Hardenberg zijn gisteren zeven a acht winkels zwaar bescha digd. De schade loopt volgens een woordvoerder van de brandweer in de miljoenen. De brand brak uit om 12.30 uur in een café. Rond 18.30 uur was het vuur onder controle. Het eet-pand werd door een steekvlam verwoest. Andere winkels die schade opliepen waren een filiaal van de Hema, een baby-speciaal- en kledingzaak, een schoenen winkel en een verzekeringskantoor. 'Geloof liindert integratie niet' Den Haag - De integratie van Turken en Marokkanen onder vindt nauwelijks belemmering door het geloof of de gezinssitua tie. Ouders of geloofsgenoten trappen wel eens op de rem als kinderen in hun ogen te snel vernederlandsen, maar echt gehinderd wordt de integratie in de Nederlandse samenleving daardoor niet. Dat is de conclusie van een onderzoek dat het Risbo-instituut in Rotterdam in opdracht van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft verricht. Aanleiding waren de aanslagen in onder meer Den Haag en Amersfoort op islamitische doelen anderhalf jaar geleden. Een derde CD-stemmers is christen Den Haag - Een derde van de mensen die zeggen op de CD te stemmen noemt zich christen. Onder hen zijn katholieken het best vertegenwoordigd: een op de vier CD-stemmers is katho liek. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Interview heeft gehouden in opdracht van het KRO/RKK-programma Kruis punt. Het percentage katholieken verschilt met 24 iets van dat van de totale bevolking van ons land (26). Het aantal hervormden onder de CD-stemmers (5 procent) is ook lager dan dat van de totale bevolking (8 procent). Het percentage gereformeerden in de CD-aanhang is veel lager (3 tegen 12 procent). Mgr. H. Ernst, tijdelijk bestuurder van het bisdom Breda, zei gisteravond in Kruispunt niet van mening te zijn dat CD-stem mers buiten de kerk moeten worden geplaatst. Enkele weken geleden liet de voorzitter van de bisschoppelijke adviescommis sie Justitia en Pax H. van Munster weten wel voorstander te zijn van het excommuniceren van CD-stemmers. DE SINDS TWEE JAAR gebruikelijke portie dagelijks oorlogsge weld ontbreekt in en rond Sarajevo vanaf 9 februari, de dag waarop de Navo haar ultimatum stelde. Dat is pure winst. En het uewijst twee zaken. Een: de strijdende partijen blijken zich wel degelijk iets aan te trekken van een eensgezinde en vastberaden opstelling van de rest van de wereld. Twee: als deze fermheid jwee jaar eerder zou zijn gedemonstreerd, had het met de onderlinge slachtpartijen in het voormalige Joegoslavië niet zo ver kunnen komen. et ultimatum voor Sarajevo was de politieke reactie op de wereldwijde verontwaardiging die opstak toen tv-beelden de erschrikkingen van de granaataanval op de markt van Sarajevo, nit !fn cla.9en geleden, in de huiskamers brachten. Maar het is et de enige stad die belegerd wordt en waar intussen vele Vn 8 a mensen z'in gestorven door geweld, koude en honger. tg °r de burgers in die andere steden is Sarajevo daarom een stcase: slagen de blauwhelmen er in aan de belegering van de vrma ^00^stad een einde te maken, dan gloort er ook hoop uitim andere steden die onder vuur liggen. Daarom kan het Nu a voor Saraievo slechts een begin zijn. ksliit ^at c'e VN-troepen Sarajevo en omgeving daadwer- ODtr H°nc'er contro'e nernen en houden en dat zij militair p eden tegen elke poging om de wapenstilstand te doorbreken. Vanneer5e reacties op het aflopen van het Navo-ultimatum Qenn c cluic'en op die krachtdadigheid. Maar dat is niet turn j moe- nu 20 sne' mogelijk éen algemeen VN-ultima- Oorlnn K strijdende partijen volgen, waarin ook de andere li gsbrandhaarden in Bosnië zijn opgenomen. Het moment T" ®"?.c'e'ijk politiek rijp voor. En een tweede kans komt er waarschijnlijk niet. Zonder veel wijzigingen heeft de algemene vergadering van de WD zaterdag in Venlo de kieslijst voor de Tweede Kamer vastgesteld. Bolkestein trekt de lijst, terwijl Terpstra op num mer twee staat. Van de zittende kamerleden zakte Van Rey twee plaatsen (van 18 naar 20) ten gunste van twee nieuwelingen: Voute en Kamp. Kamerlid J.D. Blaauw, die een lage klassering had ge kregen van het WD-hoofdbe- stuur na een vete tussen hem en partijvoorzitster Van Leeuwen, steeg negen plaats (van 31 naar 22). Pogingen van een 'boeren lobby' om kamerlid P. Blauw een hogere plaats te geven, strandden. Alleen Harrie Mens, makelaar te Lisse met politieke aspira ties, keek zuur. Hij was door de afdeling Lisse kandidaat ge steld voor plaats 59, maar bij een eerdere stemming had de makelaar al een povere 0,3 pro cent gescoord. Weinig kans dus. Het werd nog erger toen even later enkele WD-prominenten een negatief advies over Mens gaven. Behalve een waarschuwing van Van Aardenne tegen 'deze man' - „Hij staat op een lijst van niet-geschikte kandidaten" - deed ook Frits Bolkestein zijn duit in het zakje: „Mens zal geen bijdrage leveren aan de noodzakelijke teamgeest. Ik vraag u met klem het voorstel te verwerpen," betoogde de lijsttrekker, waarna de afdeling Lisse de kandidatuur weer in trok. De afgevaardigden hadden zich vol overgave op de kiesproce- dure gestort, alsof de toekomst van de WD en het hele vader land er vanaf hing. Toch was feitelijk alles voorgekookt. De machtige voorzitters van de ka mercentrales hadden de koppen bij elkaar gestoken en afge sproken wie nog een plaatsje omhoog mocht (Jan-Dirk Blaauw) en wie een plaatsje zou moeten zakken (Jos van Rey). En het liep op rolletjes, al kon je dat aan het verbale ge weld dat aan iedere stemmings ronde vooraf ging, niet afme ten. Het had de dag van Piet Blauw moeten worden, terwijl het die van zijn bijna-naamgenoot Blaauw werd. De boerenlobby die op vrijdagavond nog een agrarische kandidaat met suc ces op een verkiesbare plaats had gekregen (Mulder verdrong zittend europarlementariër Wijsenbeek van de vierde plaats) faalde zaterdag volle dig. Bijna bij iedere stemming dook Piet Blauw als kandidaat op. Dat begon al bij nummer acht, waar oud-vice-premier De Korte kandidaat stond. Maar met het voortschrijden van de stemrondes daalde de invloed van de boerenlobby ras. Soms moesten kandidaten -waar steeds Blauw bij was- met zijn zessen strijden om een plek. Maar de strijd was slechts schijn, omdat de kandidaten van de kamercentrales het meestal haalden; ten koste van de favorieten van het hoofdbe stuur. Uiteindelijk bleken echter de meeste WD'ers uiterst tevre den met het eindresultaat. Het had nog een mooiere start van de campagne kunnen zijn als het kabinet niet daags tevoren vijf miljard aan lastenverlich ting had beloofd. Bolkestein zweeg er in zijn afsluitende toespraak over. Waar hij sne rend had willen zeggen dat dit kabinet de lasten met tien mil jard verhoogde, sprak hij slechts over 'vele miljarden'. Het echte vuurwerk kwam zo alleen van het echte vuurwerk. Tegen een achtergrond van vuurwerk en omringd door prominenten van de partij, laat de herkozen VVD-lijsttrekker F. Bolkestein zich - met opgeheven vingers - bejubelen. foto anp Dat CDA-minister De Vries (Sociale Zaken) het na deze kabinetsperiode voor gezien houdt, was al langer bekend. De Vries gaf zaterdag in een radio-interview echter ook te kennen niet te porren te zijn voor een rol van (in)formateur voor een volgend kabinet. „Het is niet goed als vertrekkende mensen over hun graf heen de zaak van een nieuw regeerak koord nog willen regelen." De uitlating van De Vries geeft te denken voor wat betreft de rol die scheidend premier Lub bers is toegedacht als mogelijk informateur na de verkiezingen om de weg te banen naar een voorzien kabinet van CDA, Pv dA en D66. I

de Stem | 1994 | | pagina 3