*nk de De m Als chef jat, volgt de rest de rand van de afgrond Algerije giert langs Recherchebureau: Fraude en diefstal bij bedrijven groeit schrikbarend 1 Havenslepers Smi CDA-vrouwen: van kostwinnei Na het ultima DE STEM FLODDERS Burl- en groteske rijmen (21) BINNENLAND BUITENLAND DËSTEM Mensen en vrouwen Tevredenheid over besluit lastenverlaging DE STEM Door John O'Mill Big Bang Blues Als midden in het oneindig niets ooit een brokstuk van niets is ontploft, wat maakt de vraag dan onbe schoft: „Hoezo is daar niets uit elkaar gespat, en welke oerkracht veroor zaakte dat Als midden in het oneindig niets ooit een brokstuk van iets is ontploft, wat maakt dan mijn vraagje onbeschoft: „Wat was dat voor iets en hoe kwam dat daar en waarom spatte daar toen dat iets uit elkaar Naar alle kanten stuift nog alles weg van de scheppende oerknal vandaan, maar de snelheid waarmee, neemt geleidelijk af tot alles een ogenblik stil komt te staan, en dan valt het opnieuw op het startpunt terug met een almaar toenemende vaart tot alles op 't startpunt te pletter slaat, wat de volgende oerknal ver klaart. en dat gaat zo maar door, domme ci, comme ga, maar voor wie Ni pour moi, ni pour toi. Pourquoi en als ruimte en tijd vóór de knal niet bestonden hoe heeft ie dan 'ergens' en 'ooit' plaats gevonden Vrij naar The National Geo graphic Magazine, Vol. 185, no. 1, januari 1994: Once upon a timeless, so most cosmologists believe, all that is now our Universe was in credibly small and dense. Neither space nor time as we know them existed. Oftewel: Voor dat tijd en ruimte be stonden was alles wat nu het Heelal heet ongelofelijk klein en compact. Dat is ontploft en uit die explosie, populair Big Bang genaamd, ontstond alle nu bestaande materie, energie, ruimte en tijd. MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 hl Het Jaar van het Ge zin. Zo noemen we 1994, en dan mag ieder daar zelf bij denken wat-ie wil, hebben de Vere nigde Naties beslist. De Ne derlandse definitie is ruim, het gaat over 'iedere leefeen heid' en 'gelijkwaardigheid van alle gezinsvormen'. Zo ruim is ook de beschikba re subsidie verdeeld, meest naar projecten rond opvoe ding, begeleiding of scholing, die toch al op stapel stonden. Dat alles verhult het gevaar dat zo'n officieel predikaat in houdt. Jaar van het Gezin, prachtig toch, terug naar waarden en normen - je hoort het jubelen. Rillen van afgrij zen is er evenzeer. Het woord gezin roept nu eenmaal on vermijdelijk van die enge as sociaties op. 'Gewoon huisje-boompje beestje', zeggen jongens en meisjes over hun toekomsti- dealen. Dat is te vertalen in man-vrouw-kind. Op zich is daar niets tegen. Het enige vervelende is dat nooit ie mand zegt vrouw-man-kind en dat stemt toch tot naden ken. Daarom ook blijft het interessant (en nog steeds noodzakelijk) te bekijken met welke tactiek dat huisje- boompje-beestje-gezinsspel wordt gespeeld. In de loop der tijden zijn de spelregels wel wat veranderd. Op papier. In het begin van de eeuw nog betoogde Abra ham Kuyper dat de erepositie van de vrouw thuis was; in het particuliere leven kon zij schitteren, in het publieke le ven daarentegen was voor haar geen plaats. Hoe laag een vrouw op de maatschappeljke ladder ge plaatst werd, besef je vooral door de geschiedenis rond het vrouwenkiesrecht. Aletta Ja cobs eiste in 1883 een plaats op de lijst voor de gemeente raad van Amsterdam. Als welgesteld arts voldeed zij aan de bepaling in de Grond wet van 1848, waarbij kies recht voorbehouden was aan ingezetenen van Nederland, die 'kentekenen van geschikt heid en maatschappelijke wel stand bezitten'. Zij werd afge wezen, aan de Grondwet werd zelfs in 1887 een beper kend woordje toegevoegd. Toen stond er (tot 1919 maar liefst) 'mannelijke ingezete nen'. Het zoveelste lesje voor vrou wen: recht door zee en met open vizier strijden is prach tig, wil je werkelijk iets berei ken Jan moet je daarbij voor al slim zijn. En alert blijven, zelfs argwanend, tegelijk aan trekkelijk en briljant. En zo al die letters van het alfabet langs, wil je uitkomen bij de Z van Zij. Zij dan niet als ver voeging van hij, maar Zij als zelfstandig wezen met geres pecteerde mening. In de praktijk blijkt een alfa bet lang, eeuwen lang. Veel vrouwen blijven steken bij de P van pureestamper. Dit: een man maakt een maaltijd klaar, ingewikkelde gerechten allemaal en stiekumweg re kent hij erop dat op het juiste moment een goede fee te hulp komt snellen om even de aardappelpuree te maken. Niet doen, nooit. Jouw puree wordt aan tafel overschept met alles dat naar man smaakt en hij krijgt de eer. Laat 'm zelf knoeien en even tueel afgaan, of hou met de pureestamper de hele zaak in handen. Alles of niets, met al dat helpen, assisteren, toeste ken, handreiken kom je geen stap verder. Het ongeluk is dat vrouwen het zo goed kunnen. Tussen al je werk door even gauw hots- kluts de puree maken: geen kunst aan. Over de hele we reld is dat zo. Weet je, zei een dorpsmeisje uit Kenia, vrou wen kunnen heel veel, maar die aanleg wordt niet her kend, juist doordat ze altijd met zoveel verschillende din gen bezig zijn. Mannen doen maar een paar dingen, dat valt op. Misschien is er na Aletta Ja cobs, met 75 jaar vrouwen kiesrecht en alles wat daarna volgde, wel veel veranderd. Som alle verworvenheden achter elkaar op en ik ben graag bereid toe te geven dat vrouwen er echt en heus en onomstotelijk beter voorstaan tegenwoordig. Kom dat be strijden met steekhoudende argumenten en met voorbeel den die het tegendeel bewij zen, en ik loop even overtuigd over naar het andere kamp. Lange tijd voelde ik me zo heen en weer geslingerd. Dat is over. Vorig jaar werd aan de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens toe gevoegd, dat 'mensenrechten van vrouwen en meisjes een onvervreemdbaar, integraal en ondeelbaar onderdeel zijn van de mensenrechten'. Al zijn er honderd redenen om aan te tonen hoe nodig die aanvulling is, elke reden is er een te veel. Zo lang vrou wen apart moeten worden vermeld/beschermd en niet voor ieder vanzelfsprekend onder het begrip 'mensen' vallen is er iets goed mis. 'aangepaste' rekening Uj( schrijven. Hoffmann signaleert de laat* jaren een veranderende mental teit. Steeds meer onderneming vragen om preventie-advies De explosieve toename van fraude is daar debet aan. i mann: „De drempel is lage de noodzaak om ons in te Si kelen groeit. Vorig jaar hebbj we 25 procent meer opdracht gehad dan in 1992. De omvan van de fraude in ons land schrikbarend en de daders gaai door tot .een buitenstaander i een eind aan maakt. Waaroa! Mensen voelen zich tegenw. dig al tekort gedaan als ze n één kleurentelevisie of cd-sj hebben. Steekpenningen, friu, en corruptie: Nederland haalt dl VS in sneltreinvaart in. Somn ge daders hebben het gevoel d ze 'recht hebben' op de spullen". Anoniem Hoe gaat de ontmaskering var een fraudeur in zijn werk? Er binnen een bedrijf altijd well mand die weet wat er Vaak schrijft die een (anoniem! brief aan de directie. Deze goi de klacht in de meeste gevall in de prullenbak. Of teert de 'aangever' met Hoffmann: „Allebei fout. War neer wordt bemerkt dat de rectie niet ingrijpt, gaan and mensen óók trucs bedenken, we zien regelmatig dat eerlijïJ werknemers zich ziek meidei] omdat niet tegen de fra wordt opgetreden." „Als de eerste fraudeur wordt aangepakt, krijg je soort olievlek. Niet alleen binnenl het eigen bedrijf, maar vaak ooi] bij dat van leverancier of mer. Als één inkoper een reis of verbouwing heeft a; nomen volgen er gegaram meer. En als de directie b met een 'zwarte kas', moet jtl niet verbaasd zijn dat de medé-T werkers dat dan ook doen". 1 Ontslag Het grootste deel van Hoffman! onderzoeken eindigt met ontslagl van de betrokkenen op staandel voet, soms in combinatie met eel regeling voor de terugbetaliajl Het bedrijf wil dan het thuis-l front van de fraudeur niet extiil straffen en de behoefte aanp:T bliciteit door een strafrechtelijk! onderzoek is om begrijpelijkere-l denen ook niet groot. Hoffman: I rapporteert alleen de feiten. Hel oordeel moet de opdrachtgeve zelf maar vellen. Hoffmann jr.: „Het uitgangspun! bij het aannemen van cadea eenvoudig. Alles dat je rechtstreeks en volmondig aan jt| baas durft te melden, valt once: I het hoofdstuk corruptie. De I 'aanpakkers' weten dat ver- draaid goed. Als je gefêteer; wordt door een leverancier, I neemt de vrijheid om een onaf-1 hankelijk oordeel te vellen af zelf heb in de bijna 21 jaar datii in het vak zit, nog nooit met e klant geluncht of gedineerd. Als I ik daar zin in zou hebben, betaal ik het zelf wel." 'Voorlopige' steun voor Bi Vrouwenberaad Grote schulden, teruglopend' olie-inkomsten, verpaupering enorme werkloosheid en onstui-1 mige bevolkingsgroei km aan de pijlers van de heersers, die eens bijna totale macht had den. Democratisering zou oplossing kunnen zijn. Maar zou al ras blijken dat overal in de arabische wereld fundamen talisten het bij de stembus uit zonderlijk goed doen. En dat is een ontwikkeling die zo snel ma- gelijk met Westerse steun moet worden geblokkeerd. Het is vooral deze dubbelhartig heid waardoor veel leden van hei FIS (waarin zich ook alleszins redelijke mensen bevinden) niet meer geloven in de hooggeschate waarden van de democratie. D' desillusie van de stembusstrijd heeft plaatsgemaakt voor e® slachtpartij, waarbij niemann meer wordt ontzien. De er'"° uitweg voor Zeroual lijkt opnieuw uitschrijven van verkie zingen. Maar dan kan hij macht net zo goed meteen aan het FIS overdragen. Intussen bloedt Algerije steeds meer dood. Westerse investeer-1 ders trekken zich terug, maar| belangrijker is nog dat de A rijnse middenklasse in toene-1 mende mate wordt fijngemalen tussen het keiharde leger en I bevlogen, maar niet voor hun taak berekende fundamentals1 ten. Winkeliers, artsen, juristen, f schrijvers, hoogleraren - vo°r hen wordt het onafhankelijke Algerije steeds meer een barre woestenij. Van onze Haagse redactie Den Haag Het belastingvoordeel voor kostwinn den afgeschaft. Daarmee - voorlopig - achter lijsttrekker voordeel wil behouden. „De sociale prijs is nu te hoog," zei zaterdag voorzitter Jongma van het CDA-Vrouwenberaad. Het Vrouwenberaad is altijd voorstander geweest van de af schaffing van het belastingvoor deel, de zogeheten voetoverheve ling. Met die regeling mag een gehuwde kostwinner de belas- Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers, werk nemers en de coalitiefracties CDA en PvdA hebben positief gereageerd op de lastenverlich ting van vijf miljard gulden waartoe het kabinet heeft beslo ten. cd A-fractievoorzitter Brinkman constateert dat 'alle partijen hun zin hebben gekre- gen'. „Ik ben blij met het kabinetsbe sluit," aldus Brinkman. „Er wordt werkgelegenheid gescha pen en dat is het belangrijkste." Hij vindt vooral de lastenver lichting in het midden- en klein bedrijf, in de vorm van lagere vennootschapsbelasting, belang rijk. Ook de werkgeversorgani satie KNOV juicht de lagere ven nootschapsbelasting toe. De PvdA-fractie verwelkomt vooral het besluit om vijftig mil joen gulden uit te trekken voor extra huursubsidie. Voorzitter Stekelenburg van de FNV was vooral blij met de combinatie van lastenverlichting voor burgers en voor het be drijfsleven, iets wat volgens hem effectief zal zijn voor de werkge legenheid. De oppositiefracties van WD en D66 zijn echter minder positief. Volgens WD-fractieleider Bol- kestein geeft het kabinet geld uit 'dat er nog helemaal niet is'. D66 verwijt het kabinet dat het be slissingen heeft genomen die ei genlijk pas een volgend kabinet kan nemen. DE SINDS TWEE JAAR gebruih weid ontbreekt in en rond Sa waarop de Navo haar ultimatur bewijst twee zaken. Een: de st degelijk iets aan te trekken van opstelling van de rest van de twee jaar eerder zou zijn ge onderlinge slachtpartijen in he ver kunnen komen. Het ultimatum voor Sarajevo wereldwijde verontwaardiging verschrikkingen van de granaa' veertien dagen geleden, in de niet de enige stad die belegt duizenden mensen zijn gestorv voor de burgers in die ander testcase; slagen de blauwhelm Bosnische hoofdstad een einde voor de andere steden die on ultimatum voor Sarajevo slech Nu is nodig dat de VN-troeper Kelijk onder controle nemen optreden tegen elke poging orr ue eerste reacties op het i vannacht duiden op die kr< genoeg. Er moet nu zo snel r turn aan de strijdende partijf oorlogsbrandhaarden in Bosr ijkt er - eindelijk - politiek rijp waarschijnlijk niet. SCHULDEN, hebzucht, frustratie of geldings drang vormen de oor zaak. Fraude is het ge volg. Het begint met een 'vriendendienst' en het eindigt vaak met 'ontslag op staande voet'. Er wordt wat gesjoemeld en gesjacherd in ons land. Gerd Hoffmann jr. van het gelijknamige bureau voor bedrijfsrecherche in Amsterdam: „Als de chef steelt, doet de rest mee." Door Hans Bos FRAUDE en corruptie teisteren het Nederlandse bedrijfsleven als nooit tevoren. De precieze omvang is onbekend, maar het moet in de miljarden lopen. Tienduizenden landgenoten gaan dagelijks naar huis met andermans geld of goederen. Geen haan die er naar kraait. De baas doet het toch óók... of an ders de collega's wel. Vaak gaat het om levensmidde len, kleding, huisraad, bouwma terialen en elektrische huishou delijke artikelen. Of om geld. Een kilo kogelbiefstuk, een zij den overhemd, een cd-speler of een wasmachine? U. zegt het maar; de klant is ook op deze criminele markt koning. Verdie nen? De nettowinst van een bouwmarkt in de Randstad steeg met maar liefst vier ton, een jaar nadat de daders van een om vangrijke fraudezaak waren ge pakt. beangstigend weinig speelruim te. Hij wil een dialoog aangaan met de weinige fundamentalis ten die nog enig vertrouwen heb ben in de machthebbers in Al giers. Dat zijn er echter te wei nig om te komen tot een akkoord dat de huidige geweldsspiraal tot een halt kan brengen. Ze roual zou moeten gaan praten met het vooral ondergronds ope rerende Islamitische Heilsfront (FIS), dat misschien nog enige greep heeft op een steeds roeri ger achterban. Maar dat zou betekenen dat de Zeroual ook de onweerlegbare aanspraken van het FIS zou moeten erkennen. Die partij won tenslotte de verkiezingen van 1991. Dat gebeurde weliswaar na een ragfijne deal met andere, concurrerende islamitische groe peringen, maar dat viel weg te strepen tegen de sluwe wijzigin gen in de kieswet, die de rege ringspartij FLN in het voorjaar van 1991 met een ruime voor sprong uit de startblokken liet gaan. Uiteindelijk werden de re sultaten nietig verklaard, en rol den de tanks van het regerings leger de straten op. De FIS-top dook onder, en een steeds geme nere guerrilla-oorlog, waarbij in toenemende mate ook buitenlan ders het slachtoffer worden, heeft de plaats van de dialoog ingenomen. Het Westen heeft in die turbu lente dagen een nogal dubbelzin nig standpunt ingenomen. Ter wijl Europa en de VS vooral aandrongen op de vestiging van Gemakkelijk Uit het jongste onderzoek van Hoffmann Bedrijfsrecherche in Amsterdam, de grootste gespe cialiseerde organisatie op dit terrein in Europa, blijkt dat bijna zestig procent van de frau deurs in ons land tussen de 25 en 45 jaar is. Eenderde van hen is nog geen drie jaar in dienst bij het betrokken bedrijf, terwijl bijna de helft al langer dan tien jaar aan de onderneming is ver bonden. Over bedrijfstrouw ge sproken... De fraudeurs moeten in 19 pro cent van de gevallen worden gezocht onder het magazijnper- soneel. Maar ook de expeditie medewerkers (10 procent), de chauffeurs (7), de verkoopmede werkers (7) en de directieleden/ managers (6) weten van wanten. En slecht voorbeeld doet ook in dit geval slecht volgen. Directeur Gerd Hoffmann: „Als de chef steelt, passen de ondergeschik ten zich aan". Op basis van 1600 afgesloten onderzoeken komt Hoffmann tot de conclusie dat 91 procent van de daders van het mannelijk ge slacht is. 60 procent heeft niet meer dan lager onderwijs en 41 procent is 'sleuteldrager' van het betrokken bedrijf. In 18 procent van de gevallen is de partner van de dader op de hoogte. Een der de deel van de daders geeft fi nanciële redenen op voor de malversatie, terwijl 31 procent Goederen van het bedrijf achterover drukken: een van de vaak voorkomende vormen van diefstal en fraude. foto lé giesen als verklaring aanvoert: Het ging zo gemakkelijk. Hersengymnastiek Hoffmann senior, oudgediende bij de BVD, begon 31 jaar gele den in de Amsterdamse huiska mer met een detective-bureau dat in korte tijd wist uit te groeien tot een van de toonaan gevende particuliere recherche bureaus in Europa. Gerd Hoff mann (38) is het recherchewerk met de paplepel ingegoten. Al tijdens zijn schooltijd werkte hij mee aan de onderzoeken van zijn vader. Hoffmann: „Het zit me in het bloed. Het is de uitdaging die zo boeit, de hersengymnastiek; het oplossen van een probleem waar anderen niet uitkomen. Ik ben in de jaren zestig begonnen met het opsporen van zoekge raakte hippie-kinderen. Kijken of dat in 24 uur lukte...". Gerd Hoffmann verdeelt de mensheid gemakshalve in drie categorieën. Het eerlijke deel vormt de meerderheid, gevolgd door de groep die de kat uit de boom kijkt en op het slechte pad raakt als daar aanleiding toe bestaat. Tot slot noemt Hoff mann de kleinste categorie land genoten, die van baan naar baan en van fraude naar fraude hob belen. Hoffmann: „Frauderende werk nemers kunnen jarenlang hun gang gaan. Vaak zitten ze letter lijk op sleutelposities, zonder dat de baas een onderzoek heeft la ten uitvoeren naar hun achter grond. Dertig procent van de daders slaat zijn slag in de eerste drie jaar na binnenkomst. Werkgevers hebben, verbijste rend genoeg, doorgaans geen be nul wie van de huidige of voor malige werknemers met een sleutel van het bedrijf op zak loopt. Er blijken in bedrijven uitgebreide informele circuits te bestaan die elkaar sleutels toe spelen. Ook komen we regelma tig bij bedrijven zonder redelijke voorraadadministratie. Dan wordt iedereen aan de voordeur met behulp van de modernste elektronica omstandig gecontro leerd, terwijl de handel via de achterdeur het pand verlaat. Diefstal-preventie is te veel ge richt op buitenstaanders, terwijl het gros van de fraude door eigen mensen wordt gepleegd." Hoffmann kent gevallen waarbij de daders hun buit rechtstreeks overlaadden van de afleverende vrachtwagen in die van henzelf. „Als je een chauffeur de spullen zelf in de rekken laat zetten om een mannetje uit te sparen, vraag je als bedrijf toch om moeilijkheden? Het is niet de gelegenheid die de dief maakt. De dief gebruikt altijd de gele genheid", aldus Hoffmann. Een pasje om op kosten van de zaak benzine te tanken? Ach, om een paar pakjes sigaretten en een kratje bier op de rekening maalt toch niemand. En de pompbe diende knippert niet met de ogen als hem wordt gevraagd een Door Rogier Slop AAN DE goede bedoelingen van de nieuwe Algerijnse president Lamine Zeroual valt vooralsnog niet te twijfe len. Bij zijn aantreden sprak hij zopas over 'dialoog' met de moslim-fundamentalisten, 'respect' van de kant van het leger voor de 'volkswil' en beëindiging van het bloed vergieten. Maar Zeroual is, naast president, vooral minister van Defensie. En de honende manier waarop de veelal ondergedoken of in bal lingschap levende oppositie zijn voorstellen afdeed, was dan ook tekenend. Algerije giert langs de rand van de afgrond. In grote delen van het binnenland heb ben 'fundamentalisten' vrij spel. In de guerrilla-traditie van de veelbezongen vrijheidsoorlog te gen de Fransen sluipen mannen 's nachts de dorpen binnen, ste len wapens, 'executeren' mensen die al of niet terecht 'collabora teurs' worden genoemd, jagen de veiligheidsdiensten de stuipen op het lijf en verdwijnen dan bij het eerste morgenlicht in de drukke kashba's of de onmetelij ke woestijn. Angst Er gaat geen etmaal voorbij of er vallen doden. En hoewel de Wes terse media zich vooral druk maken over de nu gevoerde oor log tegen 'goddeloze buitenlan- enige vorm van democratie in de Arabische wereld, was de stem bus-uitslag nou ook weer niet helemaal de bedoeling. Zeker ex-kolonisator Frankrijk, dat miljoenen Algerijnen op zijn grondgebied heeft, zag bij zijn achterdeur al een soort Khomei- ny-achtige staat ontstaan. Die angst voor 'fundamenta lisme' zo dicht bij het Europese vasteland leidde dan ook tot merkwaardige strapatsen van de Westerse politiek. De nauwelijks verhulde staatsgreep van het Al gerijnse leger en de FLN werd toegejuicht als de enige manier om de 'opmars van anti-demo cratische krachten' - hoezeer ook klaarblijkelijk in de kiezers gunst - in Algerije te stuiten. Verpaupering Het is het grote probleem dat de hele arabische wereld momen teel teistert. Steeds meer doet het idee zich gevoelen dat de ouderwetse, autocratische lei ders hun tijd hebben gehad. Extremisme brengt Algerije aan de rand van een burgeroorlog. foto epa ders', zijn het vooral de Algerij nen zélf die in angst zitten. De intellectuele elite kan kiezen: óf standvastig blijven en een kogel van de fundamentalisten riske ren, óf zo snel mogelijk het vliegtuig naar vooral Frankrijk proberen te pakken. Algerije bevindt zich op de rand van een burgeroorlog. Sommige waarnemers, zowel uit het Wes ten als uit Algerije zelf, menen zelfs dat de fatale grens al is overschreden en dat er in feite al enige tijd sprake is van een der gelijke burgerkrijg. Zeroual heeft het daarbij niet eenvoudig, hij zit klem tussen extremisten aan beide zijden. Veel leden Van de Algerijnse le gertop zijn oude mannen, gehard in de bittere strijd tegen het Franse kolonialisme. Na hun glorieuze overwinning in het be gin van de jaren zestig zijn ze steeds meer in hun eigen, onfeil bare mythe gaan geloven. Het zijn mensen die geen enkele te genspraak dulden, ook niet van mede-Algerijnen. De jongere ge neratie binnen de militaire gele deren, die langzaam maar zeker de vrijheidsstrijders van het eer ste uur vervangt, is opgegroeid in dezelfde onbuigzame traditie. In deze kringen wordt iedere vorm van oppositie tegen de heersende macht beschouwd als een vorm van verraad aan de verheven idealen uit de heilige bevrijdingsstrijd. Kritiek wordt niet geduld. Speelruimte Ook aan de andere kant van het politieke spectrum heeft Zeroual

de Stem | 1994 | | pagina 2