TEM 1 ATEN id, KOOP MET ZEKERHEID Ultimatum verstreken I Y-raad VN vannacht bijeen Onderzoek fraude Van der Valk Onttroond „Ho, hohoroept Willem Alexander op ijs van Hamar Overvallers vragen bnren slachtoffers te bevrijden de tentie m 26 NISSAN LEENDERT V.D. BORN Kritiek PvdA L wethouder JUihhI Gullit wil Leer in Oranje Monniken en Inonnen: minder naar tv kijken Live Sex NAC blijft op het goede spoor Haarhuis, Schultz verliezen finale Invallen bij vijf vestigingen van concern, ook in Gilze Leo Beenhakker de laan uit Oudste vrouw ter wereld 119 jaar hamaak-bom 'üet ontdekt 4 Het kan best nog een beetje spannend worden' Standbeeld voor Johann Koss Buitenlandse vrachtwagens straks niet door Zwitserland 694 0823 0824 0825 eid! djes A/let v.d. Born valt te praten! BREDA fflNVELD 33 en 37. 4815 HR BREDA, Tel. 076-523166 DE STEM 710311 "000218 I I I I ,34e JAARGANG listburg - De PvdA Oostburg Left wethouder A. de Feijter lijer vuur genomen over de tiering van het bouwplan Mau- t; in IJzendijke. Volgens de ■kctie heeft De Feijter de bevol- Imisleid met de mededeling tl de sanering slechts een ton Lat kosten, terwijl het wel eens li, een half miljoen gulden zou Bjunnen gaan. |,ZIEZEELAND-A5 |;eist - Ruud Gullit is weer be- Isiikbaar voor Oranje. Dat is liet resultaat van een gesprek i hem en bondscoach Ad- t. Gullit is vanaf 23 mei Oproepbaar voor het Nederlands Jelftal. I|ZIE SPORT - B1 |CD'86 Goes met heweld bedreigd Laes - De lijsttrekker van de (centrum Democraten'86 bij de Lmeenteraadsverkiezingen in Goes heeft bij de politie aangifte jïdaan van bedreiging. De man Lu een dag eerder door een Ionbekende zijn bedreigd met een :s. Dat gebeurde toen hij op de ISeatrixlaan te Goes bezig was het fotograferen van ver luidde affiches van zijn partij. I Vaticaanstad - Het Vaticaan wil I dat religieuzen niet teveel televi- I ae kijken. Nonnen en monniken I roeten 'matig en wijs gebruik n' van het medium, om te voorkomen dat de levensstijl in i klooster schade wordt toege- I bracht. Vrouwelijke religieuzen I moeten oppassen voor de verlok - n van het feminisme, vindt Waticaan. MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 HET WEER Volslank tot dik! Vrouwen van chic tot volks 1 gpm. Ze zijn 30 tot 55 jr. rijp 06-96.94 Op z'n Frans Live met mij Franse sex mond vol 1gpm. 06-97.33 Straatmeid live. Eindelijk kun je live sexen met een ordi straatmeid. Een zalig livegesprek schatje! 1gpm. 06-98.40 Hete meiden bellen gratis 06-4611 Mannen bellen: 06-9785 1p.m.(alleen mannen) Gratis telefoonsex voor vrouwen: 06-4311 Spannend, sensatie, kost niks! Mannen bellen: 06-9596 ƒ1,- p.m. (uitsl. mannen) 06-350.320.90 Geen wachttijden 1 gpm. DONKERE volle vrouwen 1 gpm. 06-320-324-02. Primitieve driften! (75 cpm) "Is vanachteren een standje" vroeg het onervaren meisje. "En wat is klaarkomen?" 06-340.340.21 NETTE heer, 47 jr.'zoekt contact voor 1 keer I week. Br. o. nr. 4809 Klundert privé en fotoboek 11-23 ma-za 01682- 216' sex-live-sex 06-340.310-151 privé 1.- om 06-340.310.3°. Vanity Escorts vraagt homo jongens en hetro meisjes voor escon- werk. Hoge bijverdienste- Bel. 01620-38418. Bemiddelingsburo Heren en dames opg«'e_ Ben je eenzaam en zoek vandaag nog warmte- Tel. 01192-1662. MIN./MAX. -4/1 VANDAAG IN DEZE KRANT NAC blijft op het goede spoor. De Bredase eredi- visieploeg behaalde za terdag een gemakkelijke zege (3-0) op RKC en nestelde zich daardoor naast Vitesse op de ge deelde vierde plaats. zie.sport - b1 INHOUD Paul Haarhuis en Brenda Schultz verloren dit weekeinde een finale. Haarhuis leed in Phila delphia een nederlaag tegen Chang, Schultz was in Oklahoma City de mindere van McGrath. zie sport - b6 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5/A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport deel B 4Nog geen actie Navo' De Nederlandse brigade-generaal Polle vindt dat er teveel ophef wordt gemaakt over de gevaren die de Nederlandse blauwhelmen in Bosnië lopen, als de Navo Servische stellingen gaat bombarderen. Vanuit Split liet hij gisteren weten dat zo alleen maar paniek wordt op hei thuisfront. En daar is volgens hem geen enkele rden voor. foto anp Minder zon Er komt verandering in het weer. Minder zon en toenemende kans op wat neerslag in de vorm van lichte sneeuw, 's Nachts minder koud. Jeddah - Leo Beenhakker heeft «rst met een lach en later met verbijstering gereageerd op een ontslagbrief van de Saudi-Ara- oische voetbalbond. „Niemand gelooft het," zei de Nederlandse bondscoach gisteren. ZIE SPORT-BI Marseille - De Franpaise Jeanne Calment viert vandaag haar .19e verjaardag in een bejaar- dentehuis in Aries in Zuidoost- Frankrijk. Zij paradeert sinds drie jaar in het Guinness-record- ™ek als de oudste vrouw ter Gereld en is nog ruim 600 dagen verwijderd van de titel 'oudste Hens ter wereld'. Van onze verslaggever Gilze - De Fiscale Inlichtin gen en Opsporingsdienst (FIOD) heeft gisteravond laat invallen gedaan in vijf vesti gingen van het Van der Valk concern, waaronder die in Gilze. Rond tien uur gisteravond meld den zich vijftien ambtenaren van de Fiod bij het motel in Gilze. „Alles werd gecontroleerd. De inhoud van de kluis, de porte feuilles van de obers en de kas sa's werden ondersteboven ge keerd," zegt een ooggetuige. Het onderzoek van justitie richt zich op mogelijke belasting- en premiefraude. Vannacht was de actie nog volop gaande. Er zijn een groot aantal huiszoekingen verricht. Een nog onbekend aan tal personen is garresteerd. Zij worden ervan verdacht op zettelijk onjuiste aangifte van omzet- en loonbelasting te heb ben gedaan. Ook zou er onjuiste opgave van de betaalde lonen aan de belastingdienst zijn ge daan en zouden werknemers niet zijn aangemeld bij de bedrijfs vereniging. Behalve in Gilze zijn invallen gedaan in Akersloot, Haarlem mermeer (brugrestaurant én mo tel) en Tiel. De directie van Van der Valk wilde gisteravond nog geen com mentaar geven op de invallen en het onderzoek. Een woordvoerdster van de Ho- recabond FNV zegt de actie van justitie toe te juichen. „Wij wis ten al dat dit zou gebeuren. De Bedrijfsvereniging Horeca is al twee jaar bezig met een onder zoek naar het concern," aldus de woordvoerdster. Zij gaat ervan uit dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen. Het onderzoek strekt zich uit over de periode januari 1990 tot februari 1994. De verdenkingen zijn ontstaan door inlichtingen die bij de Belastingdienst waren binnengekomen Het Van der Valkconcern heeft een groot aantal vestigingen in Nederland en België. Ook op Curagao beschikt het bedrijf over een hotel. In april vorig jaar heeft de Bel gische justitie een onderzoek ge daan naar mogelijke fraude en ontduiking van sociale premies door twee hotels van het con cern. Dahrbij zou het gaan om een bedrag van zes honderd mil joen francs. Eerder had de Amerikiaanse mi nister van Defensie Perry de Russische regering verzekerd dat er de komende twee dagen zeker geen bombardementen op Servi sche stellingen zullen worden uitgevoerd. Volgens de Britse VN-comman- dant in Bosnië generaal Rose zijn luchtacties niet meer nodig, omdat de Serviërs bijna al hun zware wapens uit de omgeving van Sarajevo hebben terugge trokken. Volgens Rose hebben de .Serviërs al hun zware wapens in de buurt van Sarajevo verplaatst of onder controle van de VN geplaatst. Het laatste deel van de zware wapens wordt momenteel terug getrokken, zei hij enkele uren voordat het Navo-ultimatum - vannacht om 1.00 uur - aflièp. Niettemin verzocht de Bosnische president Izetbegovic de Navo om luchtaanvallen op Servische stellingen bij Sarajevo. „De be slissing van de Navo is door de Serviërs niet gerespecteerd. Het zware wapentuig dat na midder nacht overblijft, zou een doelwit moeten zijn voor Navo-luchtac- ties," schreef Izetbegovic in een brief aan het bondgenootschap. Even na het verstrijken van het Navo-ultimatum kwam de Vei ligheidsraad van de VN in spoedzitting bijeen. Tegelijker tijd had het hoofd voor de VN- vredesoperaties, Kofi Annan, een ontmoeting met vertegenwoordi gers van de elf landen, die be trokken zijn bij de VN-operatie in de Bosnische hoofdstad. Volgens de Amerikaanse minis ter Perry kan het slechte weer boven Sarajevo eventuele lucht acties hinderen. De Navo en de VN hebben wel voorzorgsmaat regelen getroffen voor het VN- grondpersoneel in Bosnië. De defensie-ministers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita- - Vier internationale -KLM, Amsterdam - vier interns vliegtuigmaatschappijen - ruum, ^irgm, United Airlines en Ame rican - zijn er vorige maand niet I 111 geslaagd op de Britse luchtha ven Heathrow een namaak-bom ,ie onderscheppen. De Britse vei- 'gneidsdienst verborg nep-bom- j ®e"' voorzien van ontsteking, elektrische snoeren en de spring en semtex, in plastic poppen en Pte die in koffers van reizi gers. Komt de paus dan ook minder op de tv? Van onze verslaggever Rob van Deursen Hamar Op een bepaald moment ging het kroonprins Willem Alexander gisteren op het ijs in het Vikingskipet van Hamar dan toch te hard. De Nederlandse troonopvolger riep „ho, ho, ho," toen zich spontaan een treintje van acht vaderlandse schaatsers rond hem vormde en de snelheid werd opgevoerd. 'Zeg maar Alex' kon het tempo nauwelijks volgen en haakte re delijk snel af. Dat betekende het einde van een half uurtje schaatsen van Willem Alexan der op het Noorse, Olympische ijs. „Het is een hele normale jon gen," zegt sprinter Arie Loef. „Ik heb er behoorlijk wat werk aan gehad om de rondingen van de schaatsen van de prins in orde te krijgen. Er zaten wel rondingen in, maar die waren veel te groot. Als ik die niet veranderd had, zou hij zeker in de bochten zijn gevallen," weet Frans van Stiphout, de techni cus van de. Nederlandse schaatsploeg. Het gaat er ontspannen aan toe. Eerst draait Willem Alexander nog voorzichtig zijn rondjes in het gezelschap van sprintcoach Wopke de Vegt. Met een zender i De kroonprins in de bocht in het koninklijk oor om toch rechtstreeks in contact te blij ven met de lijfwachten langs de piste. „Hij had het enorm naar zijn zin. Vroeg honderduit," vertelt De Vegt. „Dit moet kunnen. We waarderen dit enorm," voegt Ab Krook, die met Veldkamp, Zandstra en Ritsma vanaf de tribunes toekeek, er aan toe. Het is trouwens de tweede keer foto anp dat Willem Alexander, die als W.A. van Buuren de Elfsteden tocht reed, Olympisch ijs onder zijn voeten voelde. In 1988 in de Olympic Oval van Calgary draaide hij ook al eens wat rondjes. Toen echter bleek' er een groot probleem. Daar de kroonprins schoenmaat 44 heeft, bleken er geen geschikte schaatsen voorradig. Na dagen van speurwerk werd een paar gevonden. Dit keer loste 'Alex' dat pro bleem zelf op door zijn eigen schaatsen mee te nemen. Van Stiphout: „Ik heb niet gekeken welke maat het was, maar het waren inderdaad behoorlijk grote schoenen." Willem Alexander, gehuld in een trui van Albertville en een 'Nederlands' jack, is na afloop kort in zijn commentaar. „Ik heb genoten en de spieren ein delijk weer eens goed los kun nen gooien." Dat hij er plezier in heeft blijkt ook uit het feit dat de prins uiteindelijk door de speaker van het stadion van het ijs moet worden gehaald. „We willen gaan dweilen en de baan gaan verzorgen voor de tien kilome ter van vanmiddag, hoogheid. Dus ik verzoek u de baan te willen verlaten," klonk het door de luidsprekers. Vandaag krijgt Willem Alexan der de kans op revanche op de schaatsploeg. Dan heeft hij een ski-afspraak met de mannen van Ab Krook. „En op de ski's voel ik me toch wat beter thuis," weet 'Alex' zeker. Van onze redactie buitenland Washington/Sarajevo - Het Navo-ultimatum aan de Bosnische Serviërs is vannacht om 1.00 uur verstreken zonder aanwijzingen dat luchtaanvallen op de Servische stellingen rond de Bosnische hoofdstad Sarjevo op handen zijn. Tegelijkertijd kwam de Veiligheidsraad van de VN in spoedzitting bijeen om zich over de situatie te beraden. lië en Nederland besloten in het Italiaanse Aviano dat ze na het verstrijken van het ultimatum eerst de wapens rond Sarajevo zullen inventariseren. Wel hielden ze de mogelijkheid van luchtaanvallen open als niet aan de voorwaarden van het bondgenootschap is voldaan. Ongeveer 400 Russische blauw helmen kwamen gisteren tegen het vallen van de avond aan in de voorstad Grbavica ZIE OOK BUITENLAND - A4: Cynisme overheerst in Sarajevo Nederlands detachement wacht af Villafranca (anp) - „Het kan best nog een beetje spannend wor den." Aldus minister Ter Beek van Defensie gisteravond op de Itali aanse basis Villafranca. Ter Beek bezocht de Nederland se militairen daar nadat hij in het Italiaanse Aviano gesproken had met zijn Amerikaanse, Fran se en Britse collega's. „We hopen van ganser harte dat vannacht, na één uur als het ultimatum afloopt, geconsta teerd wordt dat de wapens zijn teruggetrokken of onder VN-toe- zicht zijn geplaatst", zei de mi nister. Maar hij benadrukte dat „niet uitgesloten is dat er iets anders geconstateerd wordt. Er wordt wel verplaatsing van wapens waargenomen, maar er is geen reden het ultimatum te verlen gen." „Ik word ingelicht zodra het groene licht voor een aanval wordt gegeven," aldus Ter Beek. „Ik blijf vannacht niet op, maar ben wel een lichte slaper." Koss met zijn landgenoot Storelid (links) en de onttroonde Olympische kampioen Veldkamp. foto anp Hamar - Zijn standbeeld wordt geplaatst naast dat van Hjalmar Andersen. Johann Olav Koss, 25 jaar oud, beitelde gisteren al aan een gedenkteken. De Noorse schaatser deed dat door op nooit vertoonde manier de 10.000 meter te winnen. Koss verpulverde zijn wereldrecord met 12.99 seconden. De nieuwe toptijd doet futuristisch aan: 13.30,55. Koss evenaarde de prestatie van Andersen die veertig jaar geleden op Bislett in Oslo de 1500, 5000 en 10.000 meter won. Op elke afstand vestigde de Noor bovendien een nieuwe mondiale toptijd. Zegevierde Andersen met een verschil van 25 seconden voor de Nederlander Kees Broekman, de smallere marges van het heden daagse schaatsen in aanmerking genomen, was de voorsprong van Koss zeker zo indrukwekkend. Aase Kleveland, de Noorse minister van cultuur, maakte bekend dat in het Vikingskipet een beeld van de drievoudige Olympische kampioen van Hamar zal verrijzen. ZIE SPORT - BI Van onze correspondent Biggekerke - „We hebben een overval gepleegd in een huis bij u aan de overzijde. Wilt u de mensen die we hebben vastge bonden losmaken," kregen de bewoners van een huis in het buurtschap Krommenhoek, on der de rook van Biggekerke, za terdagavond te horen. Ze waarschuwden onmiddellijk de politie. Die trof in het bewus te pand twee zusters aan van 53 en 58 jaar. Ze waren geboeid met touwen en op een stoel vast gebonden. Hun mond was met tape dichtgeplakt. Beiden waren door messteken aan de handen gewond. De daders van de overval maak ten slechts een gering geldbe drag buit. Een door de politie van het district Walcheren ge houden buurtonderzoek bleef vooralsnog zonder resultaat. Beide overvallers waren gekleed in een zwart leren jack en een blauwe spijkerbroek, droegen tijdens de overval bivakmutsen en zijn tussen 20 en 30 jaar. Zürieh/Den Haag (rtr/afp) - Buitenlandse vrachtwagens moeten binnen tien jaar van de Zwitserse wegen zijn verdwenen. Zij moeten per trein door het land worden vervoerd. Met dit voorstel van een groep milieu-activisten heeft de Zwitserse bevolking in een referendum ingestemd. De maatregel, die vooral Duitsland, Italië en de Benelux-landen treft, is bedoeld om de Alpen te beschermen. De Nederlandse verladersorganisatie EVO is hevig teleurgesteld over de uitkomst van het referendum. „Zwitserland keert voor de tweede keer in korte tijd de rug naar Europa," meent woordvoerder Colon. Het Tweede-Kamerlid Jorritsma (WD) meent dat de Zwitsers wel 'heel erg ver gaan'. Het is volgens haar weer een blijk van de isolatiepolitiek. Haar kritiek wordt niet gedeeld door Tweede-Ka merlid De Jong van het CDA. Zij staat gematigd positief tegenover het besluit van de Zwitsers. (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode.,. Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch 84.70 o maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen'wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1