Historische zege van Bonnie Blair Weissflog overvleugelt de jongelingen 'Ik s Blair onder de indruk van donor Talbot VU-wetenschappers in dienst van IOC Piloot Geurts weet van geen ophouden Annamarie DE STEM LILLEHAMMER pE STEM Amerikaanse wint goud op drie opeenvolgende Winterspelen Aaftink: geen commentaar Medaillespiegel Limiet Bobslee Bond wil verder met de jeugd LILLEHAMMER 194 UITSLAGEN IJSDANSEN IJSHOCKEY Thomas in negende rit MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 B4 Van onze verslaggever Hamar - Voor Kristen Talbot doet het aloude Olympische ada gio - deelnemen is belangrijker dan winnen - nog altijd opgeld. Twintigste werd de Amerikaanse schaatsster zaterdag op de 500 meter. Toch kon ze rekenen op bewonderende blikken, niet in de laatste plaats van de kam pioene, landgenote Bonnie Blair. De massa zou nooit van de 23-jarige Kristen Talbot gehoord hebben, als ze niet een maand voor de Winterspelen van Lille- hammer een beenmergtransplan tatie had ondergaan. Het leven van haar broer Jason was haar toch iets liever dan deelneming aan de Olympische Spelen. Jason, een talentvol short tracker, lijdt aan leukemie en was ten dode opgeschreven als hij niet snel een donor zou vin den. De familie hield de snel achter uit hollende gezondheidssituatie van Jason lange tijd geheim voor zijn oudere zus, die op trainings kamp was in Milwaukee. Een maal op de hoogte van de ernst van de situatie, aarzelde Kristen Talbot geen moment. Ze liet het trainingskamp voor wat het was. In de John Hopkins-kliniek in Baltimore kreeg ze meer dan honderd naalden in haar heup geprikt om het beenmerg af te tappen. Een week na de operatie stond Kristen Talbot alweer op het ijs. Ze probeerde haar gehalte aan rode bloedlichaampjes zo snel mogelijk weer op peil te brengen met vitamines, rauw vlees, groenvoer en alles wat ijzer be vat. Het nieuws dat de trans plantatie geslaagd was, werd vo rige week echter wèer overscha duwd door het overlijdensbe richt van haar grootvader. Talbot koos voor de 500 meter in Hamar en niet voor de begrafe nis in de States. „Ik heb al zo veel moeten overwinnen om zo ver te komen, dat niets mij nog van deelname af kon houden. Ik heb me zo goed en zo kwaad als het ging geconcentreerd op mijn race. Mijn opa zou het zo gewild hebben." Hamar - Bill Clinton heeft het er maar druk mee, met al die landgenoten die in het verre en koude Noorwegen gouden medailles winnen bij de vleet. Bonnie Blair kon zaterdag na afloop van de 500 meter echter rustig haar praatje doen, zonder onder broken te worden door een telefoontje van de president van de Verenigde Staten. Kennelijk was het aan de aandacht van Clinton ont snapt wat voor een historisch feit zich had voorgedaan in het Vikingschip van Hamar. Als eerste schaatsster in de ge schiedenis slaagde Bonnie Blair erin een gouden medaille te win nen op drie opeenvolgende Olympische Winterspelen. Hele maal een uniek geval is de bijna 30-jarige sprintster uit Milwau kee niet. Het schrikbewind van de Zweedse kunstrijder Gillis Grafström (1924, '28 en '32), de Noorse kunstschaatsster Sonja Henie ('28, '32 en '36) en de Oostduitser Ulrich Wehling ('72, '76 en '80, op de Noordse combi natie) hield eveneens gedurende drie Olympische Spelen stand. Sentimenten De triomftocht van Blair ging zaterdag met heel wat minder Van onze verslaggever Hamar - Christine Aaftink, negentiende (41.01) op de Olympi sche 500 meter voor vrouwen, bleek na afloop niet bereid tot het geven van persoonlijk commentaar op haar teleurstellende optreden. Zij liet chef d'équipe Egbert van 't Oever die mededeling doen aan de verzamelde Nederlandse pers. Van 't Oever: „Aaftink kan het niet opbrengen om hier te verschijnen. Ze verwacht alleen maar negatief getinte vragen. Dat lijkt haar niet bevorderlijk voor haar race op de kilometer." sentimenten gepaard dan de overwinning van haar landge noot Dan Jansen een dag eerder. Alleen een wereldrecordtijd had wat emoties los kunnen maken. Blair bleef 0,15 seconden verwij derd van haar zes jaar oude toptijd. De superioriteit van Blair op een Olympische 500 meter was nog nooit zo groot als dit keer. Karin Kania-Enke werd zes jaar gele den slechts met 0,02 seconde geklopt in Calgary, nog altijd de op één na snelste 500 meter ooit gereden. In Albertville hield Blair twee jaar geleden de Chi nese Qiaobo Ye 0,18 seconde achter zich. De marge met de Canadese Auch in de Olympi sche hal van Hamar was twee keer zo groot: 0,36 seconde. Volgens Blair gaat het nooit ver velen om op de hoogste trede van het podium te staan en altijd weer naar hetzelfde deuntje te moeten luisteren. „Het blijft een speciaal gevoel. En zo vaak heb ben ze het volkslied nu ook weer niet voor mij gespeeld." In elk geval al vier keer op Olympische Spelen en twee keer tijdens een wereldkampioenschap sprint. WK sprint Het internationale sprintgilde zal nog minstens een jaar moe ten leven onder de gesel van het Amerikaanse snelheidsduiveltje. De internationale schaatsunie heeft het WK sprint volgend sei zoen gepland in de- achtertuin Bonnie Blair viert haar goud op de 500 meter. van Blair, op de overdekte baan van Milwaukee. „Ik weet dat ik dan toch niet thuis zou kunnen blijven zitten in een luie stoel, terwijl er een wereldkampioen schap sprint in m'n eigen woon plaats gaande is. Daarom ga ik nog één seizoen door. De volgen de Olympische Spelen zal ik niet meer halen. Ik word intussen ook een dagje ouder. Het wordt tijd dat ik mijn studie lichame lijke opvoeding afrond," stelde de viervoudig Olympisch kam pioene, die woensdag op de 1000 meter nog een plak aan haar uitgebreide goudverzameling toe kan voegen. Niet alleen het vooruitzicht van het WK in eigen huis houdt Bonnie Blair nog een jaar op de noren. Ze heeft nog niet al haar sportieve ambities kunnen ver wezenlijken. Ze wil als eerste vrouw de barrière van 39 secon den op de.500 meter doorbreken. „Mijn wereldrecord van Calgary staat nu alweer zes jaar over eind. Ik wil zelf graag de eerste zijn die het verbetert. Ik ben van plan om dit seizoen nog een keer terug te gaan naar Calgary, om een aanval te doen op het re cord." Voor Christine Aaftink duurde het Olympische optreden 41,01 seconden te lang. Ze had be spaard willen blijven van een afgang. Alleen qua gesthlte stak de Nederlandse sprintkampioene boven Blair uit. Aaftink is 22 centimeter langer, 23 kilo zwaarder, maar ook aanmerke lijk trager dan de Amerikaanse. FOTO EPA Het verschil bedroeg maar liefst 1,76 seconden, oftewel achttien plaatsen in de uitslag. Uitslag: 1. Blair (VSt) 39,25, 2. Auch (Can) 39,61, 3. Schenk (Dui) 39,70, 4. Xue (Chi) 39,71, 5. Yoo (ZKo) 39,92, 6. Garbrecht (Dui) 39,95, 7. Bojarkina (Rus) 40,17, 8. Hoiseth (Noo) 40,20, 9. Jin Hua (Chi) 40,23, 10. Shimazaki (Jap) 40,26, 11. Yang (Chi) 40,37, 12. Hauck (Dui) 40,38, 13. Ye (Chi) 40,42, 14. Okazaki (Jap) 40,55, 15. Baier (Dui) 40,59, 16. Morton (Can) 40,71, 17. Ravilova (Rus) 40,72, 18. Kusunose (Jap) 40,94, 19. Aaftink (Ned) 41,01, 20. Talbot (VSt) en Fedotkina (Rus) 41,05, 22. Polozkova (Rus) 41,06, 23. Dascalu (Roe) en Clasen (VSt) 41,13, 25. Yamamoto (Jap) 41,20, 26. Jo hnson (Can) 41,42, 27. Antal (Oos) 41,59, 28. Kang (ZKo) 41,96, 29. Hordobetiu (Roe) 42,15, 30. Egyed (Hon) 42,29, 31. Joeng (ZKo) 42,63, 32. Chun (ZKo) 43,05, 33. Le May (Can) 59,75 (val). Kline (VSt) gedis kwalificeerd. Lillehammer (anp) - De Noorse fans treurden, Jens Weissflog huilde. Van vreugde. Tien jaar na Sarajevo veroverde de fragiele Duitser zijn tweede gouden Olympische medaille. Zondag in Lillehammer vloog hij van de grote schans van Lysgardsbakkene het verst. Tot grote spijt van 31.000 en thousiaste Noren in het stadion en de duizenden, die geen kaart je meer hadden kunnen bemach tigen, buiten de springarena. Zij waren gekomen om Espen Bre- desen naar de Olympische titel te zien zweven. Het liep uit op een deceptie. De tweevoudige wereldkampioen diende zich te vreden te stellen met het zilver, vóór de Oostenrijker Andreas Goldberger, die het brons kreeg. De beminnelijke 'vlo' uit Ober- wiesenthal zei het niet hardop, maar heeft het ongetwijfeld ge dacht. De Olympische triomf in het hol van de leeuw was de revanche voor de nederlaag in de Vierschansentoernee begin dit jaar. Bredesen ontfutselde de door een kaakontsteking ge plaagde Duitser toen in eigen omgeving de overwinning en de hoofdprijs van vijftigduizend gulden. „Zo ervaar ik deze Olympische titel niet," weerlegde de lichtge wicht de suggesties. „Het is jam mer voor de vele duizenden fans dat Bredesen niet heeft gewon nen. Maar overwinningen kun je niet bestellen. Je bent van zoveel factoren afhankelijk. Ik had na de eerste sprong de hoop op het goud ook al opgegeven." 'Dichter' Noorwegen dacht inderdaad na de eerste magistrale vlucht van de 'dichter', dat de gouden buit binnen was. Bredesen sprong 135,5 meter, tegen Weissflog 129,5 en Goldberger 128,5. Nie mand geloofde dat de Noorse G z B Noorwegen 8 5 2 Rusland 7 5 3 Ver. Staten 4 3 0 Duitsland 4 2 5 Italië 3 3 7 Canada 2 2 2 Zwitserland 1 1 0 Oostenrijk 0 2 2 Kazachstan 0 2 0 Nederland 0 1 3 Frankrijk 0 1 2 Japan 0 1 1 Wit-Rusland 0 1 0 Finland 0 0 2 favoriet nog overvleugeld zou kunnen worden. „De eerste sprong was super, de tweede goed, maar onvoldoende voor goud. De wind kan van invloed zijn geweest, maar dat durf ik niet stellig te beweren," zei de verliezer. „Maar ik voel het niet als een nederlaag. Weissflog ver diende te winnen. Ik denk dat de Noren gelukkig zijn met het zil ver. Ik in ieder geval wel." Tijdens de tweede sprong wer den de rollen drastisch omge draaid. Waarschijnlijk werd Bredesen onzeker, nadat Weis sflog 133 meter had afgelegd. Het onmogelijke werd mogelijk. Bredesen's jump mislukte jam merlijk, mogelijk door een ver keerde inschatting van de ther miek. Hij kwam niet verder dan 122 meter. Dieptepunten Weissflog taxeerde de wind wel goed in en zweefde in de V-stijl naar zijn tweede gouden medail le. Het hoogtepunt na een aantal jaren met alleen dieptepunten. Twee jaar geleden in Frankrijk eindigde hij na twee sprongen van de Olympische schans in Courchevel op een beschamende 33e plaats. Hij kreeg de nieuwe techniek niet onder de knie, waardoor de jongeren hem aan alle kanten voorbijvlogen. Het grootste debacle beleefde de bijna 30-jarige electriciën verle den jaar tijdens de wereldkam pioenschappen in Falun. De houder van twee wereldtitels eindigde als 40e en overwoog serieus een punt te zetten achter zijn loopbaan, maar zijn vrouw Nicola praatte hem om. „Zij heeft me door die moeilijke periode gesleept. Zij hield me voor dat ik voor mijn zoontje Daniël door moest zetten. Daar ben ik haar dankbaar voor. An ders had ik me waarschijnlijk vandaag zitten verbijten voor de televisie," zei de overgelukkige winnaar. Eindstand: 1. Weissflog (Dui) 274,5 punten (129,5+133 m), 2. Bredesen (Noo) 266,5 (135,5+122), 3. Goldber ger (Oos) 255 (128,5+121,5), 4. Oka- be (Jap) 243,5, 5. Soininen (Fin) 231,1, 6. t Ottesen (Noo) 226,6, 7. Sakala (Tsj) 222, 8. Nishikata (Jap) 218,3, 9. Meglic (Slw) 217,5, 10. Mollard (Fra) 213,3, 11. Duffner (Dui) 213, 12. Kuttin (Oos) 207,4, 13. Harada (Jap) 199,9, 14. Kasai (Jap) 196,1, 15. Thoma (Dui) 192,7. Jens Weissflog vliegt vanaf de 120 meter-schans naar Olympisch goud in Lysgardsbakkene. FOTO EPA Door Loek Smits Amsterdam/Hamar - Bewegingsdeskundigen van de Vrije Universiteit van Amsterdam testen momenteel in het Olympische Hamar een simulatieprogramma om de eindtijden van schaatsers te voorspellen. Zij zijn daar, meldt het universiteitsblad 'Ad Valvas', op uitnodiging van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Dat is voorstander van positief wetenschap pelijk onderzoek in de sportwereld om daar mee tegenwicht te geven aan het steeds terugkerende dopingmisbruik. Het team staat onder leiding van dr. Jos de Koning, die de geestelijke vader is van de speciale Viking-schaatsen, waarop Johann- Olav Koss drie maal goud heeft veroverd in Hamar. De Koning heeft in 1991, het jaar waarin hij promoveerde, langdurig onder zoek gedaan aan de universiteit van Calgary. Daar sprak en onderzocht hij alle leden van de Canadese schaatsploeg en rekende via een computermodel uit wat de tijdwinst zou zijn geweest, wanneer veranderingen in hun voorbereiding op een grote wedstrijd waren toegepast. „We willen ontdekken hoe sporters hun bewegingen sturen en waarom ze bewegen zoals ze bewegen," aldus De Koning. Ter voorkoming van misverstanden stelt hij na drukkelijk, dat het verblijf van hem en zijn collega's in Noorwegen puur gericht is op wetenschappelijk resultaat en niet bedoeld om schaatskampioenen te produceren. Dat het oog van het IOC juist op het VU-gezelschap is gevallen, berust niet op toeval. De faculteit der bewegingsweten schappen heeft, wat schaatsonderzoek be treft, inmiddels een internationale reputatie opgebouwd. Onder leiding van hoogleraar G. van Ingen-Schenau wordt al jaren onder zoek gedaan naar verschillende factoren die een schaatsprestatie bepalen. Het simulatie model dat de eindtijden van schaatsers poogt vast te stellen, is daar een onderdeel van. Volgens De Koning voorspelt het model een bepaald snelheidsverloop tijdens de race. Vanuit vier posities worden de schaatsers met een camera gevolgd. Aan de hand van de beelden kan exact berekend worden wat de snelheid van de schaatser gedurende ieder moment van de wedstrijd is. De gegevens van de videobeelden moeten overeenstem men met de werkelijkheid. Of computermo del en werkelijkheid naadloos op elkaar aansluiten, daarop hopen de wetenschappers deze weken in Hamar een positief antwoord te krijgen. Over financiële middelen hoeven ze niet in te zitten. Het IOC stelt zich garant. Ofschoon het welhaast onmogelijk lijkt om eindtijden van schaatsers te voorspellen, heeft de praktijk volgens De Koning bewe zen dat het simulatiemodel slechts geringe afwijkingen vertoont. Bij eerdere proeven, vooral op korte afstanden, zat het computer programma er in z'n prognose minder dan een procent naast. Voorts liet het zien dat energielevering bij sprinters en allrounders verschillend is. Op de 500 meter bijvoorbeeld verbranden beide typen schaatsers evenveel energie. Niettemin is de sprinter sneller, omdat hij sneller uit de startblokken komt. „Beide types," aldus De Koning, „hebben een lege tank zodra ze de finish gepasseerd zijn. De sprinter is echter in staat om vlak na de start meer energie aan te spreken." Door Marcel Luyckx Hunderfossen - Het NOC*NSF is nog niet van Rol, Geurts af. De piloot uit Nieuwegein had zijn bobslee gisteren nog niet op de 24e plaats geparkeerd, of hij dacht alweer aan een mogelijk vervolg op de Olympische Spelen. „Kan ik nog zonder bobslee?," vroeg Geurts zich af. Voor de open haard van een hotel in Lillehammer had hij afgelo pen week zitten mijmeren over zijn aanstaande afscheid. „Ik had net in mijn eentje de bob geprepareerd. Ik kon me niet voorstellen dat ik na vandaag nooit meer in dat ding zou zitten. Dat ik de andere jon gens nooit meer zou zien. In onze sport steunt iedereen el kaar door dik en dun. Bij de gedachte dat ik dat allemaal zou moeten missen, moest ik even iets wegslikken. Vandaag vroeg een Oostenrijkse ijs meester nog of ik voor hem een speciaal soort tempera- tuurmetertje mee kan nemen als ik weer op de baan in Igls kom. Kom ik daar ooit nog wel eens, vroeg ik me af. Deze week zal ik er nog eens over nadenken en dan neem ik een beslissing. Definitief." Hoogtepunt Stoppen op het hoogtepunt. Dat stond Rob Geurts voor ogen. De vierde run door het ijskanaal van Hunderfossen zou tevens zijn laatste zijn. Een hoogtepunt vond hij zijn Olympische optreden zeker, al zullen de mensen van het NOC*NSF daar misschien an ders over denken. Het heeft hem meer dan tien jaar van zijn leven gekost om op het Olympische toneel te mogen acteren. Sarajevo '84, Calgary '88 en Albertville '92, bij Geurts roepen de plaatsna men en jaartallen alleen maar nare herinneringen op aan mislukte ondernemingen. De aanhouder won uiteindelijk toch. „Het is het allemaal waard geweest," vertelde de sport schoolhouder uit Nieuwegein gisteren. „Wat is er mooier dan dit? Ik heb hier genoten, tot het laatst toe. Ondanks de spanning. Maar het mooiste van alles vind ik misschien nog wel de erkenning door het NOC." Misschien waren de pijnstil lers nog nief uitgewerkt, toen Geurts hardop nadacht over de voortzetting van zijn sport- loopbaan. Hij had gisteren voor de start twee pilletjes genomen tegen de pijn. Een hamstringblessure speelt hem al weken parten. Bij het aan duwen van de bob kon hij Robert de Wit nauwelijks van dienst zijn. Hij holde maar wat mee. Vandaar dat het Ne derlandse tweetal geen enkele keer onder de 5,20 seconden opende. Geurts was zelfs bang geweest dat hij uit had moeten stappen. Zo ver kwam het niet. Maar Geurts was helemaal niet te spreken over de noteringen van de Nederland-1: 23e, 26e, 24e en weer 23e. Elke keer bedroeg de marge ten opzichte van de winnaar meer dan één seconde, de limiet die Geurts zichzelf had gesteld. „Daarbij moet ik zeggen dat de nummer één dit keer wel heel erg goed was." De achterstan 1 op de Olympi sche kampioenen Gustav We der en Donat Acklin uit Zwit serland liep op tot 4,26 secon den. In de laatste run schoven Geurts en De Wit nog wel een plaatsje op in het klassement, mede omdat de Jamaicaanse bob wegens overgewicht ge diskwalificeerd werd. „Jam mer dat ik het vertrouwen van het NOC'NSF niet waar heb kunnen maken. Ik heb fouten gemaakt, die ik niet had mo gen maken. In bocht twaalf zat ik te slapen, ik stuurde stuntelig uit bocht dertien." Geurts kon niet zeggen of de pijnstillers zijn reactiesnel heid vertraagd hadden, „ft had nog wel extra veel koffie gedronken, bij wijze van pen. middel." Moedeloos „Ik heb Rob nog een paar keer op z'n helm getikt, maar dat heeft niet geholpen," grapte Hunderfossen (anp) - De Bobslee Bond Nederland (BSBN) kijkt ver vooruit. Zaterdag in Hunderfossen vertelde voorzitter Idema, dat plannen klaar liggen met het oog op de Olympi sche Winterspelen van 1998 in de Japanse stad Nagano. De BSBN wil verder met de jeugd. Daartoe denkt Idema jaar lijks vijftigduizend gulden nodig te hebben. Dat geld denkt hij te putten uit bij dragen van de toto en lotto, individuele sponsors van de bobbers en sponsor BMW. „Bovendien onderhandelen we nog met een aantal geld schieters," aldus Idema. De BSBN wil faciliteiten scheppen voor Nederlands kampioen Arend Glas, ta lent George Kenter en Peter Langendijk. Robert de Wit. De 30-jarige Eindhovenaar werd er wel eens moedeloos van, dat hij in zijn eentje de bob op gang moest duwen. „Af en toe heb ben zich wel wat wrijvingen tussen ons voorgedaan. We zeggen elkaar goed de waar heid. We kennen elkaar al wat langer dan vandaag. De kwa liteiten van Rob als piloot staan buiten kijf. Hij kon nu alleen atletisch niet uit de voeten vanwege die blessure." De Wit vond dat hij in Olym pische vorm stak. „Ik ben sterker en sneller dan ooit te voren." Zijn toekomst zoekt hij nu in het speerwerpen en kogelstoten. Voor een vervolg op zijn bobslee-carrière is hij afhankelijk van anderen. Van Rob Geurts bijvoorbeeld. „Als ik verder ga, gaat Robert ook door," wist Geurts heel zeker. „Als ik stop en de bob van de hand doe, verkoop ik hem al leen aan een Nederlander. Ik heb er zoveel uren werk inge stoken, alleen al in de ijzers. Die kennis houd ik lekker in Nederland. De buitenlanders hebben me ook nooit in hun kennis laten delen." Uitslag: 1. Weder/Donat Acklin (Zwi) 3.30,81 (52,33-52,91-52,72-52,85), 2. Göt- schi/Guido Acklin (Zwi) 3.30,86 (52,38-52,76-52,79-52,93), 3. Hu- ber/Ticci (Ita) 3.31,01 (52,61-52,80-52,69-52,91), j- Lochner/Zimmermann (Dui) 3.31,78, 5. Schösser/Schroll (Oos) 3.31,93, 6. Tout/Paul (GBr) 3.32,15, 7. Dzmura/Polomsky (Tsj) en Lüders/Maceachern (Can) 3.32,18, 9. Gesuito/Tartaglia (Ita) 3.32,45, 10. Olsson/Field (GBr) en Ekmanis/Intlers (Let) 3.32,83, 24. Geurts/De Wit (Ned) 3.35,07 (53,52-53,90-53,58-53,98). Stand na originele programma (rumba): 1. Torvill/Dean (GBr) 1,8 punten, 2. Oesova/Sjoelin (Rus) 1,8, 3. Gritsjoek/Platov (Rus) 2,4, 4. Rahkamo/Kokko (Fin) 4,0, 5. Miniotte/Lavanchy (Fra) 5,0, 6. Krilova/Fedorov (Rus) 6,0, 7. Romano va/Jarotsj- enko (Oek) 7,0, 8. Mrazova/Si- mecek (Tsj) 8,0, 9. Goolsbee/ Schamberger (Dui) 9,0, 10. Bourne/Kraatz (Can) 10,0. GROEP A Rusland - Tsjechië 4-3 (2-2 2-0 0-1). Doelpunten: Rusland: Karpov 2, Denissov, Nikolisjin; Tsjechië: Hrbek, Alinc, Vykou- kal. Strafminuten: Rusland 12, Tsjechië 14. Finland - Duitsland 7-1 (3-0 2-0 2-1). Doelpunten: Finland: Makela 2, Lehtinen, Ojanen, Palo, Kiprusov, Peltonen; Duitsland: Doucet. Strafminu ten: Finland 12, Duitsland 10. Oostenrijk - Noorwegen 4-2 (1-1 1-1 2-0). Doelpunten: Oos tenrijk: Andreas Puschnik, Gerhard Puschnik, Burton, Doyle; Noorwegen: Dahlström, Rath. Strafminuten: Oostenrijk 14, Noorwegen 8. EINDSTAND Finland 5-10 (25-4), Duitsland 5-6 (11-14), Tsjechië 5-6 (16-11), Rusland 5-6 (20-14), Oostenrijk 5-2 (13-28), Noor wegen 5-0 (5-19). Finland, Duitsland, Tsjechië en Rusland geplaatst voor kwartfinales. GROEP B Canada - Slowakije 1-3 (l"1 0-1 0-1). Doelpunten: Canada: Kariya; Slowakije: Dano 2, Svehla. Strafminuten: Canada 12, Slowakije 14. Italië - Frankrijk 7-3 (2-1 3-2 2-0). Doelpunten: Italië: Fig; liuzzi 2, Di Gaetano, Brugnpn, Topatigh, Mansi, Zamllo» Frankrijk: Laporte, Ville, Maia- Strafminuten: Italië 18, FranK- rijk 16. Zweden - Verenigde Staten 6-4 (2-1 2-0 2-3). Doelpunten: Zwe den: Juhlin 3, Hansson, Johans son, Loob; Verenigde Staten. Rolston 2, Lilley, Ferraro. Strafminuten: Zweden 16, Ver enigde Staten 10. STAND Zweden 4-7 (21-10), SlowaKi]e 4-6 (20-12), Canada 4-5 (14-» - Verenigde Staten 4-3 (14-1 Italië 4-2 (14-24), Frankrijk 4-i (9-21). jtfünchen (sid/dpa) - Twee weken na de onthullingen over het eerste dopinggeval in het Duitse profvoetbal, be- richt het tijdschrift 'Focus' vandaag over een nieuw schandaal. Volgens de voor malige kogelstoter Edwin Klein werd Werder Bremen in de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi in no vember 1983 door een gedro geerd Lokomotiv Leipzig uit geschakeld. Klein kwam over de doping van Haar vriend Bart Veldkair Maar gelegenheid om dat 1 Thomas niet; voor het gev. feesten was voor de onttro moet haar aandacht houdt voor de vrouwen vandaag Hamar - In Nijetrijne is er niets en er gebeurt nooit wat. Dat beweert Anna marie Thomas en zij kan het weten, want zij woont al haar hele leven, 22 jaar lang, aan de Lindedijk van het Friese gehucht. Als één van de inwoners vierde wordt op het Europees kampioenschap schaatsen voor vrouwen, maken de 99 dorpsgenoten daar geen ophef over. De koeien Hamar (anp) - Annamarie Thomas rijdt vandaag in de negende rit van de 1500 me ter. De Friezin eindigde vrijdag als vijfde op de 3000 meter. De 1500 meter is haar favoriete afstand. Te genstandster is de Russin Fedotkina. Carla Zijlstra, tegenvallend negende op de drie kilome ter, rijdt in het achtste paar tegen de Canadese Liepa. Tonny de Jong lootte paar twaalf, met de Russin Ravi lova. De eerste rit wordt gevormd door de Duitse Gunda Niemann en de Rus sin Bazjanova. Op de 3000 meter viel favoriete Nie mann en won Bazjanova. Loting 1500 meter vrouwen: Niemann (Dui) - Bazjanova (Rus), 2. Belci (Ita) - Blair (VSt), 3. Kusunose (Jap) - Hu- nyady (Oos), 4. Adeberg (Dui) - Hashimoto (Jap), 5. Polozkova (Rus) - Dascalu (Roe), 6. Yama moto (Jap) - Bailey (VSt), 7. Baier (Dui) - Antal (Oos), 8. Liepa (Can) - Zijlstra (Ned), 9. Thomas (Ned) - Fedotkina (Rus), 10. Wasilewska (Pol) - Pizio (Ita), 11. Hordobetiu (Roe) - Le May (Can), 12. De Jong (Ned) - Ravilova (Rus), 13. Morton (Can) - Zuckerman (VSt), 14. Hee-Joo Chun (ZKo) - Tabata (Jap), 15. Warnicke (Dui) - Kline (VSt). Rome (anp/rtr) - Dankzij twee treffers van Ruud Gullit woi Sampdoria in de Italiaanse serie A met 3-1 van Atalanta ei kwam daardoor op gelijke hoog te met Juventus, dat tweede staat achter lijstaanvoerder AC Milan. ITALIË De Nederlander maakte in de eerste helft, in de 29e en 34e minuut, zijn respectievelijk twaalfde en dertiende treffer van het seizoen. Lombardo maakte er kort na de rust 3-0 van. In de slotfase deed het in degradatie gevaar verkerende Atalanta nog iets terug. AC Milan won weer eens mei 1-0, nu van Lazio. Afgezien van Sampdoria verspeelden de ande re concurrenten van Milan wel Punten. Parma ging verrassend met 3-2 onderuit bij Foggia, Ju ventus kwam niet verder dan 1-1 bij Torino. Inter, met een licht aan de knit geblesseerde Bergkamp in dt Ploeg, speelde opnieuw teleur stellend. In San Siro bleeft hel tegen Napoli 0-0. De geplaagdt thuisclub was er blij mee. He1 verschil met de Napolitanen, die een bedreiging vormen in de strijd om plaatsing voor interna tionaal voetbal, bleef een punt ir het voordeel van Inter. Genoa bleef met enige moeite overeind bij Reggiana. De 1-1 leverde een belangrijk punt op ir ?te strijd tegen degradatie. De Nederlanders Vink en Van schip speelden verdienstelijk oor Vink, voor de tweede op- envolgende keer basisspeler °n ®r zelfs een complimentje a an trainer Scoglio. e voormalige Ajacied, langdu "g tribuneklant in Genua, zie mede daardoor weer zittenl

de Stem | 1994 | | pagina 14