Van held tot levende legende NAC leert RKC een lesje DE STEM Itoxtel w Beenhakker: Te belachelijk om boos te worden' Ruud Gullit laat zijn hart spreken «MACHINES ÜABANT Bredanaars blijven nuchter ondanks carnaval en sportieve successen Johann-Olav Koss presteert 4 onmogelijke' op tien kilometer Escort Breda Escort Rosa RKC kwam nèt niet langs NAC, werd dus een goede tweede. U pakt altijd de volle winst bij: >opprijs 1.198. oopprijs 548.- Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout i Gratis telefoonsex voor vrouwen- 06-4311 Mannen bellen: 06-9596 Homosex voor 2 1,- p.m. Gay Café Brabant 06-320.321.13 Perverse sex 06-340.340.20 UITSLAG 10 KM 076 RENDEZ-VOUS 076-421370. LEDERMODE üede blazer 299.- 'n Questie van Veiligheid B ,1 1994 y I *5; en op een grote partij overlook n fabrieksnieuw. Met volledi r geschikt voor naaisters na»? rs en huishoudelijk gebruik Per stuk s zonder beschadigingen ktijdig vastnaaien, afsnijden' en en op allerlei soorten stof zoak tns, stretchstoffen etc. met m rantie. ag-naaimachines geheel com 110 jaar garantie op alle onder sn en motor. Q 49 b" per stuk tcht stikken, zigzaggen, knopen iopsgaten maken, ritssluitingen -tzoomsteek, overlocksteek en eek voor rekbare stoffen, itie en verkoop alle merken Eigen servicedienst ïport - export - groot- en kleinhandel Tevens JTA-NAUMANN- naaimachines intplein 6-4817 LR Breda 076-205454 derdagavond - koopavond^ I RUIME PARKEERGELEGENHEID I Sport Hamar - In 13 minuten en 30.55 seconden groeide Johann-Olav Koss op het Olympisch schaatspodium van jjet Vikingschip in Hamar uit van held tot levende legende. pne maal goud, drie wereldre cords. Eerst die 6.34.96 op de v jf kilometer, daarna de 1.51.29 0p de ..mijl en gistermiddag de voor onmogelijk gehouden 13.30.55, niet minder dan 12.99 seconden sneller dan drie jaar terug - 13.43.54 - tijdens het overigens door hemzelf gewon nen WK in Heerenveen op zon dag 10 februari 1991. Iken I Bel fcken nu Spannend, sensatie, kost niks! 1,- p.m. (uitsl. mannen) Regiocontact 06-951 Jack off 06-973 Telefoonsex 06-983 Draai eerst 06-320 en dan: SM voor 2 325.11 Bi-sex 323.3 Travestie 325.0 Studenten 327.5 Darkroom 324.1 Jongens-sex 325.1 Gay Super 329.1 Transsexueel 321.3 Jack off privé 321.1 Gaysex Brabant 325.7 1,- p.m. m. jonge vrouwen. 06-340.340.90 (50cphm) De vader v. m'n vriendin Buitenaards De 25-jarige Noor, die met zijn gouden greep zijn land op acht gouden plakken bracht tijdens deze Winterspelen (bijna de eve naring van Albertville'92, waar in totaal negen maal goud werd veroverd) ontsteeg zich zelf. Voor goed, voor altijd. Koss be tekent in Noorwegen voortaan het synoniem voor hemels, bui tenaards. Ongrijpbaar voor nor male stervelingen, onklopbaar roorde concurrentie. Koss plaatste zich met drie keer goud naast de in Noorwegens schier heilige Hjalmar 'Hjallis' Andersen, die in 1952 tijdens de Spelen van Oslo voor eigen pu bliek op dezelfde schaatsnum- mers de beste bleek. De krasse baas, vereeuwigd op het midden- terrein van het Vikingschip met een bronzen standbeeld, schreeuwde het gisteren uit. „Jo- hann, Johann, je bent veel beter dan ik. Dit is veel mooier dan in I89Ü lleuk |y 18 udia, 10 jr. f510. Bemidd. v. 9 nwe. meisjes en 4 gay-boys vanaf 18 jr. Klundert privé en fotoboek 11-23 ma-za 01682- 2167 sex-live-sex 06-340.310.15 privé 1.- pm 06-340.310.36 BREDA. Michelle, Barby 1f jr. Jamy 19 jr. Claudia, Silvia 22 jr. Sandra 30 jr. Haagweg 456. 076-147510. Escort aan huis of hotel. Escort service. U weet wel. Tel. 01620-34165. lieve Huize Bemiddeling voor dame; gigolo gay; SM-mëesteres. slavin aan huis of hotel 24 u. p. dag. S^MÊÈ ?r special G- GLAS- ZONWERING 2 Breda tel. 076-651377 18 Breda tel. 076-148966 37 Breda tel. 076-224375 van klasse én kwaliteit anbieding van de week Oudenbosch. Tel, 01652-13308 pend: Vrijdag koopavond Schaatsen, mannen, 10.000 meter: 1. Koss (Noo) 13.30,55 (wereldrecord), 2. Storelid (Noo) 13.49,25, 3. Veld kamp (Ned) 13.56,73, 4. Zandstra (Ned) 13.58,25, 5. Hadke (Pot) 14.03,84, 6. Dittrich (Dui) 14.04,33, 1. Ritsma (Ned) 14.09,28, 8. Schön Zwe) 14.10,15, 9. Hadschieff (Oos) 312,09, 10 Eminger (Oos) 15.14, 11. Itokawa (Jap) 14.17,00, 12 Anoefrijenko (Rus) 14.18,42, 13. Sato (Jap) 14.18,44, 14. Sanarov Kaz) 14.21,12, 15. Sighel (Ita) 14.27,59, 16. Bengtsson (Zwe) 14.48,00. 1952. Johann, Johann, we hou den van je." De peetvader van het Noorse schaatsen meende het oprecht en plengde enige tranen. Dat toont aan dat de Noren Koss definitief aan hun hart hebben geklonken. Met draadnagels, die met geen klauwhamers, hoe zwaar ook, meer te verwijderen zijn. Of zoals Steinar Johansen, vorig seizoen nog vijfde op het WK, maar nu aan- de kant, het uitdrukte: „Koss is de grootste van deze Spelen. Alle druk van ons Noren kwam bij het schaat sen op zijn nek terecht. Anders dan in de disciplines waarin we ook de sterkste bleken. Een Dae- hlie bijvoorbeeld, de skiloper. Die hele ploeg was en is favoriet. Daèhlie deelde de druk met Vegard Ulvang en andersom. Bij onze alpine-skiers van hetzelfde laken een pak. De eenling, die alles wint. Dat maakt Koss zo uniek. Zoals hij is er geen." Ravage De ravage, die Koss gisteren achterliet, bewees dat. 'Zilveren' Kjell Störelid op 18.70 seconden achterstand, 'bronzen' Bart Veldkamp op 26.18 en nummer vier Falko Zandstra op 27.70, terwijl Rintje Ritsma (zevende) niet minder dan 38.73 moest toe geven op 'Koss the boss'. Voor waar geen kleinigheden. De onttroonde Olympisch kam pioen Veldkamp: „Toen ik in reed, was Koss juist bezig. Ik hoorde al die ongelooflijke rond- Koss wordt na zijn fenomenale ronde werd gezet. etijden van al die 32'ers. Steeds maar weer, terwijl ik naar hem keek en dacht dat hij een beetje aan het rondtoeren was. Het ging zó verschrikkelijk gemak kelijk. Ik liep een bochtje met hem mee. En kon niet zien dat hij zich werkelijk inspande. Zijn geheim? Ik weet het niet zeker, maar volgens mij kan Koss als geen ander zich op Koss concen treren. En die gezusters Ihlen natuurlijk. Hij kwam totaal leeg tussen z'n oren naar deze Spelen, rit gefeliciteerd door tegenstander Dittrich, die op meer dan een 'fotoepa terwijl wij nog bezig waren met wel delta-hoezen of niet. Koss gaf onze ploeg deze week een stevig pak slaag, maar ik schaam me er niet voor. Van deze Koss verliezen is geen schande. Echt niet." Koss hoorde het allemaal in alle rust aan. Knuffelde eerst zijn moeder Sofie, bedankte de Noorse teamleider Finn Hodt uitgebreid. En keek coach Hans- Trygne Kristiansen slechts aan. Één tel oogcontact bleek vol doende. De duim van de coach uit Larvik ging als waardering omhoog. Een klein gebaar met een groot verhaal erachter. „We kennen elkaar als onze weder zijdse broekzakken. Kristiansen glorieert mee, al wil hij dat niet. De man op de achtergrond, maar voor mij erg belangrijk. Ik weet nog dat hij in Davos met mij ging joggen in de hoofdstraat. We liepen behoorlijk voor aap tussen al die mensen, netjes aan gekleed voor het avondeten in de restaurants. Ik wilde hard gaan lopen, Kristiansen gaf geen kick," zo stak Koss verbaal zijn duim op. Rare rillingen De Noor wist opnieuw niet goed te verwoorden hoe het nu zo allemaal kwam. „Weer die rare rillingen bij het betreden van het ijs," zo ervaarde hij net als bij de 1500 meter van afgelopen woensdag. „Ik ging er vanuit dat ik mijn eigen wereldrecord zou breken, dat wel. Het stond al weer drie jaar. Het enige record dat dit seizoen nog niet verbe terd werd. Dus het moest maar gebeuren." Niet dat Koss met een uitge werkt plan van start ging. „Nee, dan word ik nerveus. Het be langrijkste is voor mij om zo snel mogelijk mijn ritme te pakken te krijgen. De gedachte aan het wereldrecord komt dan pas aan het eind. Zeker tijdens deze ook voor mij verrassend perfecte ra ce. Een van de beste ooit, denk ik, en voor mij uiteraard de allerbeste. Niet alleen door de tijd, maar vooral omdat het technisch zo goed ging. Alles klopte. Bij de twaalfde ronde (4800 meter. R.v.D.) was ik bij voorbeeld helemaal nog niet moe, terwijl daar altijd voor mij het kritieke punt ligt. Vanaf dat moment wordt het altijd moei lijk of kan ik keihard doorgaan. Vandaag was gelukkig het laat ste het geval." Het Noorse publiek viel bijna van aanhankelijkheid van zijn stoelen. Wat er ook verder ge beurt tijdens dit mega-evene- ment, Koss groeide gisteren van held uit tot de absolute legende van deze 17e uitgave van de Olympische Winterspelen. De Nederlandse chef de mission Ard Schenk begreep het. Hij bood Koss een gouden vlinder- strik aan. „Die hadden we laten maken voor een Nederlandse winnaar, maar deze strik past alleen bij jou," zo verwoordde Schenk, in 1972 in Sapporo goed voor drie keer goud, sportief de Nederlandse teleurstelling. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Breda - Vooraf plaatsten de (Bredase) critici, wat NAC betreft, de nodige vraagtekens rond het streekduel met rode-lan taarndrager RKC. In com petitieverband hadden de Waalwijkers en hun trai ner Bert Jacobs immers nog nooit van NAC verlo ren. De Bredanaars had den bovendien, dankzij de recente bekerwinst op PSV en de hoge positie op de eredivisieranglijst, onge twijfeld een meer dan voorspoedige carnaval ge- bad. Kortom, een voor zijn 'laatste' kans strijdend RKC zou NAC wel eens kunnen afbluffen. Niets bleek minder waar, zater dagavond op het ondanks een gestorte zandlaag amper be speelbare NAC-terrein. De thuisploeg won, zonder goed te spelen maar toch dik verdiend met 3-0 van een aan alle kanten rammelend RKC, dat maar een ding te doen lijkt te hebben; zo snel mogelijk de eredivisie verla ten. Van een degradatiekandidaat valt namelijk inzet en teamgeest te verwachten. Die twee zaken vormden het grote verschil tus sen de twee Brabantse teams, nog afgezien van de voetbaltech- nische kwaliteiten, die 'duidelijk in Bredaas voordeel doorwogen. RKC-trainer Bert Jacobs leek na de in ijzige vrieskoude gespeelde wedstrijd op een bokstrainer, die nog voor het einde van de laatste ronde de handdoek al in de ring gooide na het lesje dat NAC zijn elftal geleerd had. „Het grote verschil tussen RKC en NAC was De toestand van uw remmen en schokdempers bepalen de remweg bij een noodstop Onze testbanken geven u gratis zekerheid! In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDA- TILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL 57590 130 Keukens bij mekaar. Echt waar. "Ju-..tart 8, Kaatsheuvel, telefoon 04167-72677, vrijdag koopavond. de collectiviteit. De bereidheid om wat voor een ander te doen, ontbreekt bij ons. Het zijn alle maal eilandjes. Het was zeer amateuristisch wat we lieten Jacobs wees daarbij met name op het zich maar voortslepende conflict tussen zijn twee spitsen van voor de pauze - Decheiver en Boogers - die niet bereid bleken om ook maar een meter voor elkaar te lopen. De Waalwijkse tactiek was erop gericht om de angels uit NAC te halen: mandekkers op de NAC- spitsen Van Hooijdonk (Nortan) en Lammers (Van Haaren), een confrontatie tussen de spelma kers, Brands (RKC) versus Lok- hoff (NAC), maar ook het voor de voeten lopen van de 'scha- duw-dirigent' van de Breda naars, Gesthuizen, door beurte lings Decheiver en Boogers. Dat laatste weigerden de Waalwijkse spitsen dus, waardoor Francois Gesthuizen - net als in de be kerthriller tegen PSV - uit kon groeien tot de uitblinker. NAC-trainer Ron Spelbos toon de zich zeer tevreden over de regelmatige zege op de hekke- sluiter. „Het was zaak om de boel na PSV en carnaval weer scherp te krijgen. Wat dat be treft denk ik dat we een stuk op weg zijn om uit te groeien tot een professionele ploeg. NAC maakte inderdaad een op vallend nuchtere en gretige in druk, ondanks de euforie die de laatste weken rondom de Bea- trixstraat te bespeuren is. RKC kreeg geen poot aan de grond, NAC was veel en veel beter, feller en doeltreffender. In de negende minuut kopte Lammers na voorbereidend werk van Gesthuizen en Lokhoff via de vuisten van RKC-doelman Teeu- wen tegen de lat. Twee minuten later kapte Peter Remie, net va der geworden van dochter Kay- lee, verrassend vanaf de rechter kant naar binnen en kogelde met links tegen de binnenkant van de paal. Het was uitstel van executie voor RKC. Vlak voordat het eer ste half uur verstreken was, ver stuurde de door zijn vaderschap blijkbaar geïnspireerde Remie een zuivere voorzet, Van Hooij donk legde de bal klaar en aan voerder Lokhoff liep hem bin nen, 1-0. Heel even was er dreiging van RKC. Na balverlies van de op bouwend weer eens onnodig chaotisch spelende rechtsbenige linksachter Wilnis stond Brands op aangeven yan Van Herpen opeens vrij voor NAC-doelman Karelse. De Halsternaar toonde echter zijn kracht in de een-op een-situaties en keerde het schot. Een minuut later tilde Boogers namens RKC van dicht bij de bal over het doel. Vier minuten later bewees de thuisploeg weer zijn reputatie op het gebied van de schotvaardig heid: Lammers lokte Van Hooij- donks mandekker Nortan weg uit het centrum, voorzet Remie, 'aaitje' met het hoofd van Van Hooijdonk en nummer achttien van NAC's topscorer was gebo ren, 2-0. In de tweede helft werd het er bij RKC niet beter op. Het wachten was slechts op meer MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 DEEL %T a Pierre van Hooijdonk maakt het tweede doelpunt van NAC; voor hem Van Haaren en naast hem Van Herpen. foto de stem/johan van gurp Bredase treffers. NAC bleek ech ter vol medelijden en drukte het verschil in gretigheid en klasse nog slechts in een doelpunt meer uit, via ex-RKC'er Lammers, die slim profiteerde van een domme terugspeelbal van Hutten, in de 62e minuut, 3-0. NAC - RKC 3-0 (2-0). 29. Lokhoff 1-0, 38. Van Hooijdonk 2-0, 61. Lammers 3-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 8851. NAC: Karelse; Koumans, Van Burik, Sas en Wilnis (77. Gerritsen); Remie, Lokhoff, Gesthuizen en Brusselers; Van Hooijdonk (83. Van Bremen) en Lammers. RKC: Teeuwen; Hutten, Nortan, Van Haaren en Eikenhout; Van Herpen, Brands, Van Aerde en Peelen; Boo gers en Decheiver (46. Hoekstra). Van onze verslaggever Jeddah - Binnen drie maanden zijn de WK-avonturen van Leo Beenhakker als bondscoach van Saudi-Arabië alweer beëindigd. Woensdag komt Beenhakker met assistent- coach Wim Jansen en fysiotherapeut Monne de Wit terug naar Nederland. Terwijl hij zaterdagavond met zijn landgenoten in Jeddah aan het klaverjassen was, kreeg Beenhakker zijn ont slagbrief in handen gedrukt. „Een aanslag op mijn lach spieren. Het is te belachelijk om boos te worden," reageer de Beenhakker vanuit Jeddah. Voorafwikkeling van zijn ont slag blijft hij nog enige dagen in Riyad, de hoofdstad van Saudi-Arabië. Dan staat hij weer open voor nieuwe aan biedingen. In dat verband wordt Inter Milaan al ge noemd. Voorlopig neemt een jeugd trainer de taken van Beenhak ker over. Saudi-Arabië, de eerste tegenstander van Oran je bij de WK-eindronde, zal spoedig een nieuwe bonds coach aanstellen. Voordat Beenhakker afscheid neemt van Saudi-Arabië, eist hij eerst financiële genoegdoe ning. „Het, contract is eenzij dig opgezegd door de bond. Het zal duidelijk zijn dat de bond dan ook aan de finan ciële verplichtingen voor de komende anderhalf jaar moet voldoen," aldus Beenhakker. In zijn spoor moeten ook Wim Jansen en Monne de Wit, als fysiotherapeut tijdens de win- terpauze bij PSV ontslagen, aan hun trekken komen. Schoenmaker Jansen en De Wit delen mee in het vorstelijke miljoenenhono rarium dat Beenhakker eind vorig jaar bij de voetbalbond van Saudi-Arabië bedong. Hij kreeg toen tevens toestemming een Nederlandse staf te forme ren voor het WK. Als coach van het nationale jeugdelftal, tot 19 jaar, was ook Lex Schoenmaker daarin opgeno- Beenhakker: „Een aanslag op mijn lachtspieren. foto de stem/johan van gurp men. De ex-speler van FC Den Haag en Feyenoord vernam gisteren tot zijn verbazing via teletekst van de maatregelen in Saudi-Arabië. „Voor mij is alles ook via Leo Beenhakker gelopen. Ik zou een contract hebben van 1 maart tot 1 maart. Leo belde me vrijdag nog, omdat ik woensdag Marokko moest be kijken tegen Finland. Dat zal nu ook wel niet meer nodig zijn," aldus Schoenmaker, die een aanbieding van RBC had afgeslagen om als jeugdcoach in Saudi-Arabië te gaan wer ken. Beenhakker, die met de natio nale ploeg in Jeddah in trai ningskamp was, kreeg zater dagnacht, vlak na de training, van een bondsmedewerker een schrijven overhandigd uit de hoofdstad Riyad. Daarin wordt hij bedankt voor zijn diensten. B VERVOLG OP SPORT - 62 Een week eerder nog had Gul- lit zich in een televisie-inter view anders opgesteld. „Nooit meer rechtsbuiten," was de te neur van zijn verhaal. Ge sterkt door elf treffers in de serie A durfde hij een plek onder de zon en achter de spits te eisen. Anders geen wereldtitelstrijd in Amerika. Deze week was Gullit in Ne derland. Hij overhandigde de Gouden Bal en een shirt van 'Samp' aan ANC-leider Nelson Mandela. De beelden gingen de hele wereld over. In het geheim sprak hij daarvoor, in Milaan, al met Advocaat. Een verzoening lag niet direct voor de hand. Advocaat kon onmogelijk concrete toezeg gingen doen aan Gullit. Zoiets schept een precedent. Daar naast zat er bij de bondscoach enig hartzeer. In de periode- Advocaat bedankte Gullit al twee keer voor Oranje. Voor de beslissende kwalificatie wedstrijd tegen Engeland zorgde Gullit met uitspraken vanuit Italië bovendien voor extra druk. De bondscoach nam hem dit hoogst kwalijk. Volgens Gullit was er deson danks niet veel tijd voor nodig om het 'verleden' uit te praten. „Onze meningsverschillen la gen vooral op tactisch gebied. Verder was er niet veel aan de hand. We hebben een mooi, persoonlijk gesprek gehad. We hebben altijd dichtbij elkaar gestaan. Na het onderhoud met Advocaat heb ik niet veel tijd nodig gehad om weer voor Oranje te kiezen. Het is een beslissing die ik met het hart Zeist (anp) - Voor de tweede keer maakt Ruud Gullit zich op voor een rentree in Oranje. Met bondscoach Dick Advocaat sprak de ster van Sampdoria af dat hij vanaf 23 mei weer beschikbaar zal zijn. Zonder voorwaarden vooraf, zo lieten de partijen zaterdag weten. A Ruud Gullit: geen voor waarden vooraf. foto de stem/johan van gurp heb genomen. Op welke posi tie ik kom te staan? Daarover is niet gepraat. Maar Advo caat weet hoe ik erover denk. Hij begrijpt wat ik voel. Het is ook zeker niet zo dat ik alleen maar geïnteresseerd ben in een positie in het centrum." Groots is de relatie tussen de 'kleine generaal' en de 'zwarte tulp' echter nooit geweest. Gullit speelde bij het debuut van Advocaat als zelfstandig bondscoach nog wel de oefen wedstrijd tegen Italië. Dat was op 9 september 1992. Daarna hield hij het voor gezien om redenen die hij voor zichzelf hield. Op 16 december van hetzelfde jaar maakte hij uit tegen Turkije zijn rentree. Na de 3-1 zege - tweede doelpunt Gullit - danste hij in de mod der van Istanboel de samba met Advocaat. B VERVOLG SPORT - B2

de Stem | 1994 | | pagina 11