L DE STEM 'Duiveltje moet luit mijn hoofd' Bonnie Blair vecht duel uit met de klok kwaliteit leasen chrysler leasen VanDorst Chrysler wmmmm leert J pe Olympische tien kilometer laatste kans voor Bart Veldkamp B ij dat mijn lichaam het nog één Olympische Spelen heeft uitgehouden' kte of afwezigheid van col- |f's één of twee nachten per fck extra aanwezig te zijn. I Voor beide functies geldt (je tijdens de opleiding van laanden overdag en full- le moet kunnen werken en I je in het bezit moet zijn eigen vervoer. Wij bieden. Wij bieden een contract loktober 1994, eventueel |gt een vast dienstverband. rijgt een op het niveau van Ifunctie afgestemd salaris en stekende secundaire beidsvoorwaarden, zoals 8% kantiegeld en reiskosten- bgoeding. Voor nachtdien- Rn geldt een bruto toeslag,, or zon- en feestdagen een Ta vergoeding. Sollicitaties. Je kunt je schriftelijke llicitatie richten aan GWK, l.v. de heer A.H.H.J.M. van |n Bogart, Postbus 11,4890 l Rijsbergen. Wij maken en onderscheid in geslacht 1/of etnische origine. finking Tourist Services. IlSENSE )ERLAND \s :)ers E& pART NS CLAIRE .TlMt oo Oordrechh nn1 Tilburg U>' "Helmond. Os*. Speelhuislaan 156-Breda-Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 DEEL jffiT zonnetje in huis, nee, daarvoor komt Bart Veldkamp tijdens deze 17e Olympische Winter spelen niet in aanmer king. De 26-jarige Hage naar is stug, knorrig en afstandelijk. De span ning stijgt voor hem tot grote hoogte. MORGEN tijdens de Olympische 10.000 meter krijgt Bart Veldkamp precies twee jaar nadat hij in Albertville goud veroverde op die afstand, zijn laatste kans om zich als schaatser te handha ven aan de top. Een her haling van het succes in Frankrijk lijkt daartoe de enige mogelijkheid. Eindigt 'Haagse Bartje' lager dan de hoogste po diumplaats, dan heeft menigeen een houvast om Veldkamp voor volgend seizoen te wippen. Im mers, sinds hij het EK van begin januari niet haalde, schreef ook Veld kamp zelf zich definitief af als allrounder. In Ne derland nog steeds het hoogste goed als het schaatsen betreft. VELDKAMP weet als geen ander dat het voor hem vijf voor twaalf is. Morgen zal alles uit de kast moeten. Alleen kampt hij met het pro bleem dat hij niet precies weet wat er in die kast op de planken ligt. Veld kamp twijfelt aan zich zelf. Kreeg tot nu toe dit seizoen nooit dat echte schaatsgevoel, dat juist uij zo nodig heeft om tot uitschieter te kunnen komen. „Veel mensen zullen zeggen: wat lult die Veldkamp nu altijd. Maar zo ben ik. Ik steek vrij gecompliceerd in elkaar. Ik lijk soms wel een neuroot. De Olympische medaille van Albertville zou alle negatieve spanningen binnen mij moeten wegnemen. Wat kan er nog mis met je loopbaan als je goud hebt. Maar dat is louter rationeel bekeken. Van buitenaf naar binnen. Een mens is niet rationeel. En ik al helemaal niet. In mij woont een duiveltje dat me vaak behoorlijk ziekt. Ik word er soms stapelgek van. Dat duiveltje zegt dan steeds: 'Je kunt er geen donder van Veldkampje. Die gouden plak was mazzel, meer niet.'" „Ik raak wel eens in paniek als ik bijvoorbeeld op een bocht af ga. Dan komt er iets over me als in een droom tijdens mijn kin derjaren. Dat had ik als klein kind al, lag ik te ijlen, werd iets totaal onbelangrijks ineens heel groot. Zo gebeurt dat op zo'n moment met die bocht ook. Op eens de gedachte: verdomme, dit wordt een ramp. Die rot bocht, ik kom 'm niet door. Grote, grote paniek. Het lijkt er dan op of ik met 100 kilo op m'n rug schaats. Of mijn benen vol lood schie ten." „Ik zal zondag alles van me af moeten zien te zetten. Onbevan gen, zoals ik reed in 1990, toen ik in Heerenveen Europees kam pioen werd. Toen zeurde ik nog nergens over. De laatste jaren, sinds dat goud, kamp ik met te veel druk van het móeten preste ren. Ik zou het zoals Falko Zandstra moeten doen. Die inte resseert het geen fluit. Alles niet. Gaat helemaal zijn eigen gang." Getikt „Zandstra en Ritsma leven er naar mijn idee maar op los in hun sport. Die jongens piekeren niet. Nooit. Als ik met hen begin over de dingen die mij dwars zitten, kijken ze me aan of ik compleet getikt ben. Geen kwaad woord over die gasten, echt niet. Het zijn geen rotzak ken. Ze zijn zoals ze zijn. Maar als ik na dit seizoen geen plaats meer krijg in de kernploeg, zal ik die twee geen moment missen." „Ik train goed, daar ligt het niet aan. Fysiek ben ik niet de min dere van Koss. Ik leef er goed voor. Het is alleen als je gewend bent voor de eerste plaats te schaatsen, dat het tussen je oren mis zit als je die zege niet kunt pakken. Voor mij valt het moei lijk te accepteren dat de over winning tot nu toe dit seizoen buiten mijn bereik lag. Na zon dag kan het over en uit zijn voor schaatser Bart Veldkamp. Dat weet ik donders goed." „Nu kamp ik nog met een luxe probleem. Sport is iets heel groots voor mij. Daarin ligt mijn leven. De echte problemen ko men stfaks. Als je ouders ziek worden of zo. Dan denk je auto matisch: 'Zak toch door het ijs met die rotsport.'" Negativiteit „Het zijn puur negatieve denk beelden van mijzelf. Ik lui me zelf in een spiraal naar beneden. Ik naai mezelf te veel op. Ik houd me zo vaak voor: 'Kap daar nou eens mee.' Laat je toch niet van de rails afhalen door je eigen negativiteit. Ik heb iemand die me daar bij helpt. Die heeft wat dingen op papier gezet. Ga naar buiten, schop tegen een boom, ren een berg op of gooi met sneeuwballen, maar smijt het er uit. Zorg dat het geen grip op je krijgt. Maar het'lukt me niet. Dat negatieve blijft me beheer sen. Als ik goed wil schaatsen, moet dat duiveltje uit m'n kop." „Als ik aan de top verdwijn, Persoonlijke records 10.000 meter: 1. Johan-Olav Koss (Noo)13.43,54 2. Bart Veldkamp (Ned)13.46,34 3. Falko Zandstra (Ned)13.46,96 4. Rintje Ritsma (Ned)13.47,14 5. Kiell Sterelid (Noo)13.52,81 6. Jaromir Radke (Pol)13.54,32 7. Michael Hadschieff (Oos)13.56,11 8. Roberto Sighel (ïta)13.58,39 9. Kazuhiro Sato (Jap)14.14,19 10. Frank Dittrich (Dui)14.15,07 Wereldrecord:. 13.43,54 Johan-Olav Koss (Noo) 10-2-1991 Heerenveen. Olympisch record:13.48,20 Tomas Gustafson (Zwe) 21-2-1988 Calga ry. Nederlands record:13.46,34 Bart Veldkamp 14-2-1993 Hamar. Baanrecord:13.44,61 Johan-Olav Koss 6-12-1993. Winnaar Albertville '92:14.12,12 Bart Veldkamp 18-2-1992. Bart Veldkamp: „Ik lijk soms net een neuroot." moeten ze op zoek naar een nieuwe leider in de kernploeg. Ik ben er niet trots op dat ik de leider ben, dat overkomt je auto matisch. Zandstra komt bijvoor beeld nooit veel verder dan: 'Ja, dat vind ik ook.' M'n hoela. Begrijpelijk voor een vent, die nog alles moet ontdekken in het leven. Op zijn leeftijd zei ik ook heel weinig. Waren Leo Visser en Gerard Kemkers de baas. Je moet zoiets leren, durven. Dat proces heb ik sinds Albertville achter de rug. Ik zeg waar het op staat. Dat is beter. Als ik nooit mijn mond open trek, gebeurt er nul komma nul. Dan wordt er alleen maar tijdens het ontbijt gekankerd. Daar verander je niets mee. Natuurlijk heeft dat proces te maken met het ouder worden. Je gaat meer nadenken over het bestaan en de plaats die jezelf in het leven wilt innemen. Dat is voorlopig alle rijkdom die ik met het schaatsen binnen haalde." „Ik vind het zo moeilijk om te weten en te ervaren dat er bete- FOTO LEO VOGELZANG ren zijn. Als zij 13.40 rijden en ik 14.00, dan valt het mij zwaar om me erbij neer te leggen. Dat ik de winnende tijd niet kan rijden. Sinds het trainingskamp in Da- vos hield ik me alleen bezig met het vinden van het juiste schaatsgevoel. Als het morgen niet lukt, spring ik niet van een flat of zo. Mijn hele leven hangt er niet van af." „Ik ben nog te fanatiek. On danks mijn leeftijd. Zoals Leo Visser op de mijl 2.01 kon schaatsen, terwijl de anderen 1.56 reden. Knap. Dan zei Leo: 'Ik heb goed gereden.' En de concurrentie zat op een dwaal spoor. Soms denk ik dat ik meer beheersing heb dan twee jaar terug. Dat ik rustiger werd. Maar dat is natuurlijk niet zo. Dat maak ik mezelf wijs. Ik zit Bart Veldkamp vaak in de weg, daar moet ik me bij neerleggen." „Tot nu toe heb ik heel slecht geschaatst. Ook de 5000 meter hier. Bagger. Toch wanhoop ik niet echt. Ik voel instinctief dat het goed gaat komen, maar dat klopt nog niet met de dag van vandaag. Nogmaals, aan de con ditie ligt het niet. Als dat zo zou zijn, was ik niet naar Noorwegen gekomen. In drie weken tijd van af Davos kun je dat niet recht zetten. De herfst van vorig jaar was ideaal voor mij als sport man. Ik ging als een speer. Op de fiets dan. Ik werd derde in een wedstrijd met zes Alpencols. Duizend man aan het vertrek. Ik denk wel eens aan Miguel Indu- rain. Die kiest zijn wedstrijden uit. En maakt zich niet druk om de nederlagen in de andere koer sen. Ik wel 'bij het schaatsen. Voor Albertville bij de eerste World-Cup-wedstrijd eindigde ik als tweede op de vijf kilome ter en won ik de 10.000 meter. Dat stelde me gerust. Dit seizoen vierde in Berlijn. Dan komt de geruchtenstroom gelijk op gang. Een extra selectie met Ids Post- ma bijvoorbeeld zou er komen. Ze begonnen direct aan mijn poten te zagen. Daar kan ik niet tegen. Zo'n onzin. Die jongen doet het goed natuurlijk. Maar hij kan hier morgen geen eerste worden. Hoogstens vierde. Ik kan winnen. Hij nooit. Als ik vierde word, heb ik het slecht gedaan. Postma met dezelfde plek uitstekend. Dat is het ver schil. Daarom was ik zo blij met het vertrouwen van Ard Schenk en Ab Krook in Davos." Verzadigend „Het goud van Albertville werk te toch verzadigend, al probeer ik dat naar mezelf toe te ontken nen. Je hebt als sportman een steeds grotere uitdaging nodig. Als jongetje op De Uithof in Den Haag wilde ik al mijn vriendjes verslaan. Daarna Nederlands kampioen worden en verder weer met de Europese titel een stapje hoger. Zo ga je maar door met het verleggen van je gren zen. Nu bijvoorbeeld vraag ik me af waarom ik op wereldbeker wedstrijden hard zou gaan. De wereld rond het schaatsen is niet belangrijk meer voor me. Soms heb ik alleen voor mezelf het bewijs nodig dat ik op de juiste weg bezig ben. Neem Greg Le- Mond. Die wist en weet dat alleen de Ronde van Frankrijk telt. Daar kan hij op het wereld podium, niet in zeg maar Luik- Bastenaken-Luik. Zo voel ik dat met de Winterspelen. Dat goud geeft zo'n enorme uitstraling. Dat valt nauwelijks te beschrij ven." „Denk niet dat ik blij ben met dit seizoen tot nu toe. Integen deel. Ik had het graag anders gewild. Ik moet het doen met een paar goede rondjes in Davos, dat wedstrijdje in Innsbruck. Daar zag ik even de echte Veldkamp terug. Verder niet. Schamel, ja." „Ik zou nog twee jaar door wil len gaan met schaatsen. Tot en met het WK afstanden in 1996. Tenminste als ik in de ploeg mag blijven. Zodra de KNSB de top via de gewesten gaat begeleiden, stop ik. Of gaan we alternatief. Selectiewedstrijden in novem ber, nee, dat is niets voor mij. Zeker met mijn manier van op bouw. In november schaats ik echt nog als een slak. Voor Rits ma en Zandstra zou dat ook fataal zijn." „Ach, waar maak ik me nu weer druk om? Ik ben bijna klaar met het schaatsen. Na morgen kan het over en uit zijn. Dus ik heb waarschijnlijk niet zo lang meer als schaatser. Ik zou nadien wel wat met de jeugd willen gaan doen. Alleen ver weg van de schaatsbond. Daar zitten men sen, die ik nooit en te nimmer meer de hand wil schudden. Uit de publiciteit? Ja, dat is een van de weinige dingen, die ik echt zal gaan missen. Ik heb nooit moeite gehad met journalisten. Als er niemand van de pers naar je omkijkt, is topsport net mo delbouw thuis op een zolderka mertje. Leuk voor jezelf, maar je koopt er geen brood meer voor." Ze is de snelste vrouw op schaatsen. Won op Olympi sche Spelen drie gouden medailles, was twee keer wereldkampioene en stond acht keer op het podium van een WK sprint. Statistici in Amerika smullen van de prestatielij st van Bonnie Blair. Zij hebben al lang uitgerekend dat ze in Hamar de meest gedecoreerde Amerikaanse sportvrouw tijdens Olympische Spelen aller tijden kan worden. Hamar - Bonnie Blair kan haar ®nese en Japanse tegenstand sters maar niet uit elkaar hou- De namen interesseren haar „Mijn sterkste tegenstand sters' Op de eerste plaats ikzelf «n de klok." 29-jarige sprintster is geob- sedeerd door tijden. Ze moet het °P de 500 meter al bijna zes jaar «ellen zonder de bevrediging '■w een persoonlijk record. Drie ''eken geleden in Calgary was ze dichter bij dan ooit: 39,12. Op ezelfde baan zette ze zes jaar Smeden tijdens de Olympische J, de chronometer stil op JO. Het is het op één na raste wereldrecord in het lan- 8®aanschaatsen. Alleen de mondiale toptijd van Karin Ka- (u'n e °P de meter •59,30) heeft de tand des tijds ®Ser doorstaan. „Voor het fst sinds jaren heb ik het ge el, dat ik mijn persoonlijk re- °P de 500 meter kan verbe en. d6 barrjgre van 39 se- c®den staat dus op springen. Li z'e 'k de klok als mijn „XSnjkste tegenstander. Ik L. overal een persoonlijke li 00*1 te riiden. Dat be- uw 'k dan als een overwin- S op mezelf. Ik wil me alleen K maken om mezelf, niet crm„ ^deren kijken. Daarom j ffltreer ik me altijd op tij- Precies tien jaar geleden vernam schaatsminnend Europa voor het eerst van Bonnie Blair uit Cham- paigne, Illinois. Ze debuteerde op de Olympische Spelen van Sarajevo in 1984 met een achtste plaats op de 500 meter. Een maand later deed ze in Trond- heim voor het eerst mee aan het wereldkampioenschap sprint. Haar beste prestatie was een zevende plaats op de 1000 meter. Ze reed onder anderen tegen Monika Holzner, Skadi Walter en Natalja Petroesjova. In het eindklassement werd ze achtste, waarmee ze voor Yvonne van Gennip eindigde en voor Seiko Hashimoto, die anno 1994 ook nog steeds op Olympisch niveau acteert. De titel ging naar Karin Enke. Het zou nog vier jaar duren, tot de Olympische Spelen van 1988, vooraleer Bonnie Blair de Oost- duitse hegemonie zou kunnen Persoonlijke records 500 meter: 1. Bonnie Blair (VSt)39,10 2. Rui-Hong Xue (Chi)39,22 3. Sun-Hee Yoo (ZKo)39,46 4. Qiaobo Ye (Chi)39,48 5. Susan Aueh (Can)39,51 6. Kyoko Shimazaki (Jap)39,62 7. Angela Hauck (Dui)39,65 8. Catriona Lemay (Can)39,80 9. Monique Garbrecht (Dui)39,85 10. Svetlana Bojarkina (Rus)39,86 13. Christine Aaftink (Ned)40 24 Wereldrecord:39,10 Bonnie Blair (VSt) 22-2-1988 Calgary. Olympisch record:39,10 Bonnie Blair. Nederlands record:40,24 Christine Aaftink 29-1-1994 Calgary. Baanrecord:39,65 Sun-Hee You (ZKo) 4-12-1993. Winnaar Albertville '92:40,33 Bonnie Blair (VSt) 10-2-1992. Bonnie Blair doet stretch-oefeningen aan de rand van de Olympische ijsbaan in Hamar. „Ik weet wat ik kan en wat me te wachten staat." FOTO ANP doorbreken. Amerika begon pas echt geïnteresseerd te raken in de persoon Bonnie Blair, toen ze haar Olympische titel op de 500 meter in Albertville prolongeer de en die opdroeg aan haar over leden vader, die haar al op twee jarige leeftijd schaatsen onder bond. Het is bekend dat de Blairs een sterke familieband hebben. In Hamar zijn ook zestig familie-leden en kennissen neer gestreken om Bonnie bij te staan. In Frankrijk pikte Bonnie Blair in 1992 nog even een gouden plak op de 1000 meter mee. Als ze in Hamar ook tot een dubbel slag in staat is, zal ze in de Verenigde Staten de grootste goudverzameling hebben van al le vrouwelijke deelneemsters aan de Olympische Spelen. Zwem ster Janet Evans, schoonspringer Pat McCormick en hardloopster Evelyn Ashford beëindigden hun sportloopbaan met vier gouden Olympische medailles. Ameri kaanse kranten schrijven al we ken over de 'Midas touch', alsof ze ijs in goud kan veranderen. Bonnie Blair waagt zich niet aan dergelijke bespiegelingen. „Als ik daar elke dag aan zou denken, zou ik gek worden. Het zou me alleen maar afleiden van wat ik moet doen: trainen. Ik bekijk het van race tot race. Ik heb maar één zekerheid: het verleden kan niemand van me afnemen. Na tuurlijk verlang ik naar meer, anders zou ik hier niet zijn. Ik denk dat ik me pas later, als ik al lang gestopt ben, zal realise ren wat ik allemaal bereikt heb. Ik houd me nu alleen bezig met het hier en nu." Thometz „Ik weet nog dat ik in Sarajevo overdonderd was door de hele impact van de Olympische Spe len. Ik heb toen veertien dagen lang rondgelopen met een mond, die van verbazing open hing tot op de grond. Calgary '88 was ook een overweldigende erva ring. Nu weet ik hoe ik daar mee om moet gaan. Ik ben blij dat mijn lichaam het nog één Olym pische Spelen heeft uitgehouden. Als ik na Albertville nog vier jaar had moeten wachten op de volgende Winterspelen, was ik waarschijnlijk al lang gestopt. Ik kan nu meer relativeren. Moet m'n ervaring gebruiken. Ik weet wat ik kan en wat me te wachten staat. Hoewel, elke Olympische Spelen zijn weer anders." Omdat coach Peter Muller en Bonnie Blair het niet eens kon den worden over het trainings programma voor het Olympische seizoen, switchte de schaatsster over naar Nick Thometz. Blair is uitermate goed te spreken over de resultaten van de gewijzigde aanpak, die al bijna tot een bijstelling van het zes jaar oude wereldrecord op de 500 meter heeft geleid. Van de tien 500 meters die ze dit seizoen reed, kwam ze alleen in Berlijn boven de 40,00 seconden uit. Waarbij gezegd moet worden, dat ze vreemd genoeg louter op over dekte banen heeft gereden. „Dat de Olympische Spelen ook in een hal worden gereden, is zeker geen nadeel voor mij. Ik ben geen krachtmens. Ik móet het hebben van m'n techniek. Indoor kan ik mijn snelheid lan ger vasthouden," vertelt Blair in haar typische kauwgom-Ameri kaans. Op de 500 meter is ze dit seizoen nog ongeslagen. „Ik weet dat ik niet mag verslappen, dat ik op mijn tenen moet blijven lopen. De anderen zullen zich op mij focussen. Ik ben op mijn beurt op iets vóór mij gefocust: de klok."

de Stem | 1994 | | pagina 9