Elmo raakt 125 banen kwijt Tweede Kamer dringt aan op overheidssteun voor fruittelers linton honger Nieuwe reorganisatie Fokker treft ook vestiging in Woensdrecht Werknemers havensleepdiensten in staking Principe-akkoord over bezuiniging bij NedCar EEN NIEUW RENDEMENT NETTO 13.5% BELASTINGVRIJ Malaise in staalindustrie: RMI ontslaat 34 mensen LAND KORT pE STEM ECONOMIE ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 A5 Seizoenarbeid goedkoper JAARLIJKS UITGEKEERD Deelname f35. OOO. - of flOO. OOO, -. ECONOMIE KORT De magie van ronde getallen FEBRUARI 1994 A4 or premier John Major: met Clinton volgende nt heeft een van zijn de 'speciale betrekkin- herstellen is hem hierbij ieet. Zo niet Clinton. De rvechter van de hervor- ngen in de Amerikaanse ge- dheidszorg eet monter ver- Clinton glipt regelmatig n weg uit het Witte Huis met zijn vrienden te eten trendy restaurants in Was- gton. De twee bodyguards Arkansas die onlangs uit school klapten over Clin- s vermeende seksuele uit- attingen, leken bijna even fascineerd door Clintons tlust. Is hij een appel eet, eet hij es op: klokhuis, zaadjes, el," aldus een van hen, Ro- r Perry. „Een gepofte aard- pel eet hij uit de hand, twee ppen en weg." aar laten we eerlijk zijn: inton jogt bijna iedere mor- n. Hij maakt gebruik van de euwe fitnessruimte van het itte Huis, rookt niet en inkt weinig. Zijn jaarlijkse edisch onderzoek doorstond j met vlag en wimpel, e grappen dat vice-president ore 'maar een Big Mac ver- ijderd is van het president- hap' zijn bij Hillary Clinton arder aangekomen dan bij em. Het eerste staatsdiner "t zij organiseerde - voor de uidkoreaanse president Kim ng Sam vorig jaar november moet voor haar man een ote teleurstelling zijn ge- eest. Op het menu stond armerend gezonde kost als n herfstsalade, vismousse en ager gemberamandelijs. ongerig ging de arme man aar bed. kampbewaker' lim-vluchteling die in Dene- ing van oorlogsmisdaden, is enen herkend als 'een van de die wordt beschuldigd van last van de rechtbank vier emarken een buitenlander in wegens oorlogsmisdaden in zei gisteren dat zij beschuldi- twintig vluchtelingen uit het Chinees station ation van Hengyang in het ensen om het leven gekomen in de drukte paniek uitbrak, g gisteren gemeld. De ramp toen grote aantallen platte- de Chinese Nieuwjaarsvakan- stad Kanton om te werken, de stampei begonnen toen een ken die hij op een oversteek- allen. Toen de mensen achter ar heen en brak paniek uit. op Sumatra hebben overlevenden van de Sumatra gewaarschuwd voor rdat de watervoorraden ver- r van de beving van woensdag fmpu Singa, zei dat het .cijfer nog kon stijgen omdat er door inig nieuws is uit afgelegen ok grote moeite om de gewon- istig aan toe zijn. Ook gisteren ken. ■schept drugs eft in de nacht van donderdag ito 147 kilo zuivere cocaïne in uurder, de 40-jarige A. van K. na een tip dat zich in de haven le buurt van een Colombiaans ine bleek aan de kiel van het gemaakt. De duikers brachten goedje in de Nederlandse auto. :ze twee mannen op te pakken, n later in Brugge aanhouden, een recordvangst in Zeebrugse :r actief dingsstrijders hebben gisteren rscheidene overheidsgebouwen irbij is schade aangericht maar en voor de bommen explodeer- ïse Nationale Bevrijdingsfront ni in acht genomen bestand te leraties (tegen Frankrijk) te omen aan jarenlange nachtelij- doelen op Corsica. Vooral irheidsgebouwen als symbolen daarbij het doelwit. >ord in Burundi' meft na de mislukte staatsgreep de 25.000 en 50.000 mensen an een internationale commissie bekend maakte van een onder- itie in Burundi. ïger vermoordde bij de couppo- asident, die in juni vorig jaar k enkele andere regeringsleden ken gevechten uit tussen de die 80 procent van de bevolking Van onze redactie landbouw goes - De Tweede Kamer heeft deze week bij minister p Bukman (Landbouw) aan gedrongen op steun voor de fruitteelt. Want vele bedrij ven in deze sector verkeren in Insiders verwachten dat vijftien lol twintig procent van de fruit- bedrijven het einde van dit jaar niet zullen halen. Met name in ie iJsselmeerpolders vallen har de klappen. Bedrijf na bedrijf gaat failliet of staat te koop. Daarom wil de Kamer dat de minister leningen verstrekt met een lage rente. Ook de fruitteelt op Tholen, Zuid-Beveland en in West-Bra bant heeft het zwaar te verdu ren. Rinus van 't Westeinde, fruitteler in Nisse en hoofdbe stuurder van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond: „Ook hier staan bedrijven te koop. En ik weet dat er nog al wat bedrij ven in liquiditeitsproblemen zit ten, voor wie het maar afwach ten is of ze de oogst en daarmee de inkomsten zullen kunnen ha len." Toch is er volgens Van 't Wes teinde wel degelijk verschil tus sen de positie van de fruitteelt in de IJsselmeerpolders en in die in het zuidwesten van Nederland: „Dam heeft de vorst van 1985 hele boomgaarden verwoest en hier niet. Als je bomen kapot vriezen, dan duurt het een paar jaar voor je weer inkomsten hebt. De vroege vorst van de jaren '90 en '91 heeft in de polders veel meer schade aange richt als hier. In '92 en '93 zijn ze daar geconfronteerd met dezelf de problemen als wij, namelijk een grote oogst en daardoor lage prijzen. Die lage prijzen waren voor ons heel vervelend, maar overkomelijk omdat wij hier in eerdere jaren minder rampspoed hebben gehad. Maar een pretje is het niet." Feitelijk hangt dus de situatie in de fruitteelt voor een belangrijk deel samen met de klimatologi sche verschillen die ook een klein land als Nederland kent: de 'warme' invloed van de Noordzee maakt dat de vorst relatief de minste schade aan richt naarmate de boomgaard meer westelijk ligt. Van 't Wes teinde: „Wat dat betreft zijn er zelfs al verschillen tussen Zuid- Beveland, Tholen en West- en Midden-Brabant. Een ander belangrijk verschil is de eigendomssituatie. In de IJs selmeerpolders liggen veel pachtbedrijven met een betrek kelijk geringe vermogenspositie. Daardoor wordt het moeilijk om aan te kloppen bij een bank om een probleemjaar te overbrug gen. In het zuidwesten daarente gen zijn vele bedrijven in eigen dom bij de teler en wordt de gang naar de bank wat gemak kelijker. Van 't Westeinde: „Maar gezond is het natuurlijk allemaal niet. Als het om fruit gaat is Neder land meer dan zelfvoorzienend. Da's een. Daar komt bij dat in de landen rond de Middellandse Zee, maar ook op het zuidelijk halfrond de laatste jaren enorm veel boomgaarden zijn aange plant. Dat maakt de concurren- tie-positie heel moeilijk. Oók in Nederland is naar mijn mening de fruitteelt de laatste jaren te hard gegroeid. Veel mensen heb ben geïnvesteerd op basis van een paar goede jaren en niet nagedacht over de mogelijkheid dat het ook wel eens minder zou kunnen worden." Van onze verslaggeefster Net als Fokker Aircraft Service moet Elmo waar nu nog 500 mensen werken, worden omge vormd tot een winstmakende bv. P. Stander, voorzitter van de ondernemingsraad ziet wel brood in dat idee, maar betreurt in hoge mate het aantal ontsla gen dat daarmee gepaard gaat. Hij verwacht echter dat het aan tal nog wel omlaag gaat, omdat het natuurlijk verloop binnen het bedrijf en afvloeiingsregelin gen niet in het getal van 125 zijn opgenomen. Bovendien is het al gemeen gehanteerde handvat een op de vier moet weg' waar schijnlijk niet zonder meer op elke Fokkervestiging toe te pas sen, zegt hij. Een definitief getal is pas be kend na overleg met de vakbe weging, ondernemingsraad en directie. „Hoe lang het nog duurt voordat we weten wie weg moet en wie mag blijven, tja, als alles meezit een week of zes," zegt Stander. „Die onzekerheid werkt verlammend op de mensen." Stander heeft de indruk dat het personeel zich nu minder druk maakt dan bij de vorige reorga nisatie. „Ze zijn toch wat gelate- ner geworden. Ze wachten af, maar natuurlijk is de stemming down." De bijeenkomst donderdagoch tend waarin de Raad van Be stuur van Fokker de onheilstij ding aan de medewerkers mee deelde, verliep volgens de OR- voorzitter 'gedisciplineerd', hoe wel er toch vele kritische vragen kwamen vanuit het personeel. De begin deze week aangekon digde nieuwe reorganisatie bij Fokker kost in totaal 1900 ar beidsplaatsen. Woensdrecht - De aangekondigde nieuwe reorganisatie bij Fokker treft ook dochter Elmo in Woensdrecht. De medewerkers daar hebben van de Raad van Bestuur van het vliegtuigconcern te horen gekregen dat er 125 mensen uit moeten. Een werknemer uit zijn ongenoegen tijdens de actievergadering. foto anp i Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Bij machinefabriek RMI Holland in Bergen op Zoom worden 34 van de 200 werknemers ontslagen. Het gaat slecht in de staalindus trie en het Bergse bedrijf heeft weinig orders, verklaart direc teur J. Kranenburg de ontslag aanvraag. „Vooral de vraag naar grote machines en gietwerk is zeer sterk afgenomen. Met de hulpstukken voor leidingen gaat Den Haag (anp) - Mensen die kortdurend seizoenwerk verrich ten, hoeven van het kabinet geen werknemerspremies (wao, ziek tewet en ww) te betalen. De ontheffing dient beperkt te blijven tot één keer per kalen derjaar voor maximaal vier we ken. Het kabinet wil hiermee een bij drage leveren aan het oplossen van de personeelsproblemen die zich met name in de tuinbouw voordoen. In totaal werken er 300.000 seizoenarbeiders in de Juinbouw. het goed, zowel in binnen- als buitenland." „In 1993 is verlies geleden en ook de verwachtingen voor 1994 zijn onzeker", bevestigt C. de Wildt van de Industriebond FNV de noodlijdende situatie van het bedrijf. Volgens hem zijn er ech ter wel kansen om de omzet op te krikken. Daarom zijn er een paar harde afspraken gemaakt. Vastgelegd is bijvoorbeeld dat het achterblijvende personeel niet teveel mag overwerken en dat er niet te veel met uitzend krachten gewerkt mag worden. De ontslagen vallen volgens De Wildt vooral in de produktie-af- deling. Volgens de directeur is de ont slagaanvraag een uiterste maat regel. Eerdere bezuinigingen hielpen niet en een aanvraag voor werktijdverkorting werd door het ministerie van sociale zaken afgewezen. Het bedrijf heeft niet aan kunnen tonen dat de dunne orderportefeuille van tijdelijke aard is. Maassluis (anp) - De onge veer 450 werknemers van Smit Havensleepdiensten in Schiedam hebben sinds gis termiddag één uur het werk neergelegd. De werknemers protesteren tegen de voorge nomen reorganisatie bij Smit. De Smit-werknemers eisen van de directie dat de aangekondig de saneringsplannen, waarbij 120 mensen ontslagen worden, van tafel gaan. De directie kreeg gisteren enkele uren de tijd om over de eis na te denken, bij het ter perse gaan van deze editie was de uitkomst van dat beraad nog niet bekend. Evenmin is duidelijk wat de werknemers gaan doen als de directie hun eis afwijst. De directie van Smit Havens leepdiensten meldt dat het scheepvaartverkeer dat gebruik moet maken van sleepdiensten nagenoeg tot stilstand is geko men. Alleen wat via de concur rentie wordt afgehandeld vaart, maar veel zou dat niet zijn. Volgens het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam lagen gis teren aan het begin van de avond zeven schepen meer dan normaal op een sleep te wach ten, waarvan enkele bij Hoek van Holland. „Daar liggen altijd wel een paar schepen afgemeerd, maar nu zijn het er wat meer," zegt woordvoerder Wilken. Een aantal schepen dat aan de kade ligt, kan niet weg omdat er geen sleepboot beschikbaar is. Maar problemen heeft dat niet opgeleverd. „Wij verwachten voor middernacht geen acties. De directie van het havenbedrijf heeft geen reden gezien om as sistentie van de politie te vra gen," zegt Wilken. Smit Havensleepdiensten wil dit jaar ongeveer 120 arbeidsplaat sen schrappen. Gedwongen ont slagen zijn daarbij waarschijn lijk. Daarnaast wil Smit 124 mensen plaatsen in een pool van Smit Internationale en 16 werk nemers overdoen aan concurrent Van den Akker. De resterende 190 werknemers kunnen in dienst blijven, zij het tegen sterk gewijzigde arbeids voorwaarden. Zo wordt van hen verwacht dat zij gaan werken in een rooster van één week op en één week af. In de werkweken zijn zij 84 uur in touw en 84 uur op afroep beschikbaar. Daar staat een aanmerkelijke loonsverbetering tegenover. Vol gens de bonden gaan de salaris sen 30 procent omhoog. Voor de vakbonden zijn de voorstellen onverteerbaar. Als de loonsver hoging achterwege blijft, kunnen in ieder geval 70 van de 120 mensen in dienst blijven, menen zij. Gedwongen ontslagen en wijzigingen in de roosters zou den dan niet nodig zijn. De inzet van de bonden werd vrijdag unaniem gesteund door het personeel, dat massaal aan wezig was op een protestbijeen komst in Maassluis. Er gingen stemmen op om de Nieuwe Waterweg met sleepbo ten af te sluiten. „Je moet die boten niet tegen de wal leggen," aldus een aanwezige. „Je moet de hele Waterweg dichtpleuren." Hij kreeg luid applaus. (ADVERTENTIE) NedCar moet dit jaar en volgend jaar 370 miljoen gulden bezuinigen om de continuïteit van het bedrijf veilig te stellen. foto anp lig willen vertrekken, geldt een al eerder afgesproken sociaal plan. Ook worden ze geholpen bij het vinden van ander werk. NedCar denkt hiermee jaarlijks 20 miljoen gulden te bezuinigen. De versobering van de arbeids voorwaarden levert het bedrijf in 1994 en 1995 een besparing op van in totaal 12,5 miljoen. Die besparing wordt onder meer bereikt door een tijdelijke verla ging van de gratificatie van 5 naar 3 procent en het inleveren van twee atv-dagen. NedCar wilde ook de lonen van de reste rende 4000 werknemers de ko mende twee jaar bevriezen. Daarvan is voorlopig afgezien. Afgesproken is dat daarover ver der wordt gesproken, nadat het overleg over de landelijke me taal-cao is afgerond. Daarmee is voorkomen, aldus FNV-bondsbestuurder H. van Rees, dat de automobielprodu cent vooruit zou lopen op de eventuele uitkomsten van de landelijke onderhandelingen. NedCar is ook bereid de 0,5 procent loonsverhoging op 1 fe bruari, die nog voortvloeit uit de lopende cao, gewoon uit te beta len. De bonden zijn overigens pas akkoord gegaan met de be sparingsvoorstellen nadat Volvo Zweden, een van de drie aan deelhouders van het Limburgse bedrijf, had toegezegd werk te zullen uitbesteden aan de in Hel mond gevestigde ontwikkelings afdeling van NedCar. Eerder had Mitsubishi, eveneens aandeelhouder, dat al gedaan. Daarmee is de werkgelegenheid voor 375 produktontwikkelaars de komende jaren veilig gesteld, aldus Van Rees. Volgens be stuurder G. van Os van de Unie BLHP kan NedCar een finan ciële bijdrage van de werkne mers niet missen. „Dat geld is hard nodig om te kunnen overle ven." Ook Van Rees ziet de noodzaak van de maatregelen in. Hij is niet ontevreden over het bereikte resultaat. NedCar wil de rest van de be sparing realiseren door zich te concentreren op markten waar het hoogste rendement is te be halen. Ook is het de bedoeling vooral auto's te verkopen die het meeste opleveren. Daarnaast zijn er plannen om te bezuinigen op materiaalkosten en exploitatie lasten. De bestuurders van de Industrie bond FNV en de Unie BLHP leggen het bereikte resultaat met een positief advies aan hun leden voor. Zoals eerder gemeld wil het Limburgse bedrijf in 1994 en 1995 370 miljoen gulden bezui nigen. Een deel daarvan komt op tafel door een versobering van de arbeidsvoorwaarden. Boven dien wordt een al eerder aange kondigde reorganisatie gedeelte lijk versneld uitgevoerd. De extra besparing is nodig om de continuïteit van het bedrijf vei lig te stellen. NedCar heeft vorig jaar een ver lies geleden van ongeveer 220 miljoen gulden. In de drie daar aan voorafgaande jaren werd een negatief resultaat geboekt van 393 miljoen. Vooral de inge storte markt voor personen auto's en de schommelingen van de valutakoersen hebben het be drijf parten gespeeld. De bezui nigingen moeten er toe leiden dat NedCar al bij een produktie van 90.000 tot 95.000 auto's quitte speelt. Enkele jaren gele den was dat pas het geval bij 120.000 voertuigen. Op dit moment wordt het 'break-evenpunt' bereikt bij een produktie van 100.000 wagens. Door de reorganisatie verdwij nen voor 1998 alles bij elkaar 400 banen. Afgesproken is nu dat er voor eind volgend jaar al iets meer dan 200 arbeidsplaat sen vervallen. Gedwongen ont slag is daarbij niet aan de orde. Voor de werknemers die vrijwil- Opsturen in gefrankeerde envelop naar ALBECO, Lange Vijverberg 4-5, IS 's-Gravenhage. Tel. 070 - 392.43.71. Telefax 070 - 361.51.45. (Op werkdagen bereikbaar tot 22.00 uur). POSTCODE: WOONPLAATS: Jo. stuur mij voor nadere informatie en eventuele deelname prospectus van ALBECO. HEER/MEVR PLUS WINSTDELING MET ZEKERHEID VEILIG LOOPTIJD 3 JAAR Soms gebeuren er din gen omdat veel men sen denken dat ze zul len gebeuren. Zoiets moet ook aan de hand zijn met de magie van de ronde getallen op de beurs. Hoe anders kan de stand van pakweg 4000 punten voor de Dow Jones Index in New York een bijna tastbare grens zijn, waar de handel waarachtig 'weer stand' meent te ondervinden? Hoe komt het dat het ronde getal van 120 yen voor een dollar zich zo vastzet in de nuchtere hoofden van valuta handelaren dat er werkelijk rondom die waarde bewegin gen zichtbaar zijn die niet ge woon te beredeneren zijn? Dat vraagstuk zit wetenschap pelijk onderlegde volgers van beurs en valutamarkt natuur lijk niet lekker. De internatio nale financiële markten zou den het schoolvoorbeeld moe ten zijn van wat in de theorie boekjes een rationele en effi ciënte markt heet. Daar komt de prijs van een goed overeen met de waarde ervan. Daar hoort het verstand te regeren van uitstekend geïnformeerde handelaren en niet een eigen aardige voorkeur voor afge ronde cijfers. Er is de afgelopen jaren al heel wat gespit in de statistie ken van beurzen en valuta markten om dit fenomeen te onderzoeken. Dat het bestaat, bleek onder meer uit in 1992 gepubliceerd onderzoek van twee Leuvense economen naar deze 'psychologische grenzen' op de valutamark ten. Zij toonden aan dat de invloed van ronde getallen - 130. 120 yen per dollar, inder daad bestaat. Rondom die waarden is er veel handel, de koersontwikkeling hapert, maar is die eenmaal de 'grens' voorbij, dan gaat het ineens weer rap. Ook voor de Dow Jones zijn in 1993 soortgelijke uitkom sten gevonden door Ameri kaanse onderzoekers. Eind april verschijnt in Nederland een promotiestudie waarin hetzelfde wordt aangetoond voor Belgische, Duitse, Britse en Japanse aandelenbeurzen. Philip Stork heeft daarvoor econometrisch onderzoek ge daan in Rotterdam (Tinber gen Instituut) en Maastricht (Limburg Institute of Finan cial Economics). Zijn resulta ten bevestigen eerdere bevin dingen van buitenlandse on derzoekers. In de buurt van ronde koersstanden heeft hij heftige bewegingen gevonden. Zelden sluit een handelsdag op of vlakbij het 'heilige' punt. Onder beleggingsadviseurs is 130 banen weg bij Phibps Eindhoven - Bij Philips in Eindhoven verdwijnen bij de stafdiensten en ondersteunende afdelingen 130 arbeidsplaatsen. In die sector werkten aanvankelijk 1100 mensen. De ingreep is het gevolg van een onderzoek naar het bestaan van zogenaamde dubbelfuncties. Na eerdere reorganisaties en herstructureringen bleek een aantal funkties te worden vervuld door twee mensen. De afgelopen maanden zijn al tachtig banen verdwenen, over wegend door het natuurlijk verloop niet aan te vullen. Voor de overige vijftig wordt nog een oplossing gezocht, aldus een zegsman van Philips. Gedwongen ontslagen worden niet uitge sloten. Management Rank Xerox levert salaris in Venray - Het hoger management van Rank Xerox in Venray levert vrijwillig flink wat salaris in als bijdrage in het streven de loonkosten te drukken en het kopieerbedrijf internationaal concurrerend te houden. Per 1 april gaan de salariskosten van zo'n veertig werknemers met gemiddeld 20 procent omlaag. Binnenkort komt het bedrijf met voorstellen om de rest van het personeel dit voorbeeld te laten volgen. Districtsbestuurder Martens van de Industriebond FNV zegt echter nog niet te willen instemmen met het gevraagde openbreken van de cao. Daarin is voor dit jaar de nullijn afgesproken. Hij noemt de bekendmaking van Rank Xerox een 'publiciteitsstunt'. Het hoger personeel heeft geen cao en daardoor mist de vakbewe ging inzicht in de slarisontwikkeling. Martens wil allereerst een extern bureau het inleveren door de mensen met de topslarais- sen laten narekenen. EU onderzoekt overname Rover Brussel - De Europese Commissie heeft gisteren een onderzoek aangekondigd naar de overname van de Britse Rover Group Holdings PLC door de Duitse autofabrikant BMW AG. De Commissie zei dat mogelijk de fusieregels van de Europese Unie in het geding zijn. Het dagelijks bestuur van de EU geeft belanghebbenden tien dagen de tijd om commentaar te leveren op de overname.BMW wü Rover in zijn geheel overnemen van British Aerospace. De Europese Commissie kan overeenkomsten die dominante posities op de EU-markt creeren of versterken tegenhouden of laten wijzigen. Sony ziet herstel van verkopen Tokyo - Sony heeft in het derde kwartaal van het boekjaar 1993/94 de verkopen van consumentenelektronica zien aantrek ken. Mede onder invloed van kostenbeperkingen steeg het bedrijfsresultaat met 6,8 procent tot 56,5 miljard yen 1,05 miljard). Na rente, valutakoersverschillen en belasting bleef wel een lagere nettowinst over. Het nettoresultaat daalde met 38 procent tot 16,8 miljard yen (ƒ314 miljoen). Het Japanse concern heeft de winstverwachting voor het gehele boekjaar naar beneden bijgesteld, van 30 naar 20 miljard yen. Sony's branchegenoot Pioneer zag in het afgelopen kwartaal de resul taten dalen. Het bedrijfsresultaat nam af met 79 procent, de winst voor belasting met 74 procent en de omzet met 16,5 procent. Het concern stelde de verwachtingen naar beneden bij. De omzet zal volgens de jongste voorspelling uitkomen op 328 miljard yen 6,1 miljard). Pioneer rekent op een nettowinst van 600 miljoen yen (ƒ11 miljoen). al langer een 'school' actiet die probeert wetmatigheden te ontdekken in koersbewe- gingen, los van de fundamen tele ontwikkelingen zoals de rente en de economische groei. Na enig turen in het koffiedik van koersgrafieken kunnen zulke 'chartisten' tot de conclusie komen dat zich bijvoorbeeld op een waarde van 440 voor de Amsterdam EOE-index een 'steunniveau' aftekent, of dat 450 een grens waarde is die, eenmaal door broken, voor een groei van tientallen punten in staat. Door nog slimmer computer modellen proberen deze 'whi- zkids' van de beurs greep te krijgen op de gedragingen van beleggers in het verleden en daar conclusies uit te trekken voor de toekomst. Want daar is uiteraard geld mee te ver dienen. De kunst is de verdiensten van deze technische analyse, die de psychologie van de markt in kaart probeert te brengen, te verbinden met die van het fundamentele onder zoek, waar het vooral gaat om de reële economische facto ren. Robeco-topman Van Duijn verkondigt al jaren dat de beurs voor de helft economie en voor de andere helft psy chologie is. Een verstandige belegger moet dus zijn gevoel laten spreken. Althans: hij moet de sentimenten van de markt net zo goed meewegen als zijn fundamentele kijk op de zaken. De psychologie van de beleg ger begint, getuige ook de studie van Stork, geleidelijk serieuzer te worden genomen. Voorlopig zijn het nog voor namelijk wiskundig aangeleg de economen die zich in die psyche verdiepen. Het wach ten is op de massapsycholo gen. Als psychologen zich met schaatsers en voetballers be moeien, waarom dan niet met beleggers?

de Stem | 1994 | | pagina 5