Griekenland houdt vast aan embargo Politieke chaos in Slowakije compleet Britse Lagerhuis zit met stemming over homo-wet in zijn maag Nederland bijgepraat door Arafat en Mandela President Clinton heeft altijd honger Tweede F Nieuwe reo NETTX BELAS de stem Aandacht voor Sudanees na publikatie in De Stem destem Malaise in s RMI ontslas EEN REN AiJ BUITENLAND 'Serviërs leveren alleen schroot in' BUITENLAND KORT Seizoenarbeid goedkoper JAARLIJKS ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 j^\ Londen (rtr) - Het Britse La gerhuis stemt maandag over verlaging van de toegestane leeftijd voor homoseksuali teit. Het tijdstip van het de bat kon niet ongelegener ko men voor de regering van premier Major, wiens 'back- to-basics' campagne in gru zelementen ligt na een reeks seksschandalen. Met de stemming kan een eind worden gemaakt aan de onmo gelijke wettelijke praktijk dat Britse homoseksuele tieners in overtreding zijn iedere keer dat ze met iemand naar bed gaan. Zonder dwang van hun partijen zullen afgevaardigden erover kunnen stemmen de leeftijd te verlagen van 21 jaar naar 16 jaar, de leeftijd die overal elders in Europa wordt aangehouden. Maar de Britse parlementsleden, wier seksuele praktijken nu door de boulevardpers minutieus te gen het daglicht worden gehou den, zouden er paradoxaal ge noeg van kunnen terugschrikken in de huidige emotionele atmos feer een liberaal standpunt in te nemen. De om haar uitgesproken menin gen bekend staande voormalige minister van Volksgezondheid Edwina Currie, die de stemming heeft aangekaart, zegt echter dat het tijdstip juist is en stelt dat de overheid niets heeft te zoeken in de slaapkamers in het land. „Onze persoonlijke moraliteit is onze eigen zaak," zei Currie, die de steun heeft van de oppositi- tionele Labourpartij en Libe raaldemocraten maar nog veel weifelende Conservatieven over de streep moet halen. Currie: „De leeftijd van 21 jaar is bela chelijk hoog. De wet stelt in de praktijk niets voor en maakt van jonge homo's criminelen." De regeringspartij is de afgelo pen tijd geplaagd door een reeks seksschandalen, en dat te mid den van haar campagne voor een 'terugkeer naar morele waar den'. Een staatssecretaris moest erkennen twee buitenechtelijke kinderen te hebben, en een ande re trad af nadat zijn vrouw zelf moord had gepleegd na berich ten over een verhouding die hij had. Misschien het schokkendst was de dood van het Conservatieve parlementslid Stephen Milligan, die levenloos werd aangetroffen in vrouwenkleren en jarretel en met een plastic zak over het hoofd. Currie zegt dat de nieuwe wet juist nu moet worden ingevoerd 'omdat als er iets is waar mijn collega's vóór moeten zijn, dit het recht op privacy is'. Groot-Brittannië was in 1967 een van de eerste landen waar homoseksualiteit uit de crimine le sfeer werd gehaald, maar de leeftijd is nu de hoogste in de Europese Unie. Activisten willen de leeftijd dezelfde maken als voor heteroseksualiteit; 16 jaar. Curries campagne wordt ge steund door artsen, die zeggen dat verlaging van de homoleef tijd hen zal helpen om aan jonge homo's beter de gevaren van aids uit te leggen. Maar onder de Conservatieven zijn felle tegenstanders. Ze zeg gen dat teenagers bedreigd zul len worden door jagende oudere mannen. Afgevaardigde David Shaw meende: „Ik wil niet dat oudere mannen in de rij bij de scholen gaan staan." Athene (rtr/dpa/anp) - Griekenland trekt zich niets aan van de druk die zijn partners in de Europese Unie uitoefenen opdat Athene het handelsembargo tegen de voormalige Joego slavische republiek Macedonië opheft. De Griekse minister van Europe se zaken, Theodoros Pangalos, verklaarde gisteren dat de blok kade zal duren totdat Skopje, de hoofdstad van Macedonië, buigt voor de eisen van Athene. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Er lagen een paar Franse VN- soldaten kou te kleumen in de loopgraven. Je zag de Servische tanks gewoon staan. Ingegraven en wel. En die tanks stonden niet onder controle van de VN, maar van de Bosnische Serviërs. Een VN-waarnemer uit Brazilië zei op gedesillusioneerde toon dat de Serviërs alleen maar wat oud schroot bij de VN inleveren, en hun moderne wapens verplaat sen of simpelweg laten staan." Het Bosnische leger ondertussen, heeft de Serviërs er van beschul digd dat ze in plaats van zich terug te trekken, hun tanks juist dichter naar de frontlinie bren gen. Het lijkt er al met al sterk op dat het 'enthousiasme' van de VN, het -«Navo-ultimatum volledig uitholt. Want hoe kan de Navo het immers maken om de Ser viërs te bombarderen, wanneer die zich keurig terugtrekken. Zo is de kans op Navo-luchtaanval- len weer een stuk kleiner gewor den. Tot zover onze correspondent Rusland De persbureaus meldden dat Rusland gisteren zijn Sarajevo- initiatief heeft uitgebreid door voor te stellen volgende week een internationale conferentie over Bosnië te houden. De VN hebben het idee echter verwor pen omdat 'zo'n ontmoeting lan ge tijd van voorbereiding ver eist'. De Navo reageerde gisteren nuchter op het Russisch initia tief van donderdag om Servische stellingen bij Sarajevo door Rus sische blauwhelmen te laten be waken. Maar de Navo herhaalde ook haar vastbeslotenheid om vanaf maandag bombardemen ten uit te voeren, als de Bosni sche Serviërs zich niet houden aan het ultimatum tot terugtrek king van hun zware wapens rond Sarajevo. Door het embargo is de olietoe voer naar jonge Balkanstaat voor het grootste deel afgesne den en zijn de voedselimporten gehalveerd. Op de vraag of hij onder druk was komen te staan van EU- functionarissen om het embargo op te heffen, zei Pangalos tijdens een persconferentie: „Wat gaan ze doen? Me uitpersen? Elk land heeft het recht dergelijke maat regelen te nemen als het vindt dat het schade wordt toege bracht door het kwaadaardige optreden van een ander land." Pangalos sprak na een ontmoe ting met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Claes en de EU-commissaris voor Eu ropese zaken Van den Broek. Zij waren in Athene voor een minis tersconferentie van de 'trojka' - de vorige (België), huidige (Grie kenland) en komende (Duits land) voorzitter van de EU. De Griekse minister herhaalde het standpunt van Athene dat Skopje moet stoppen met zijn 'voortdurende en steeds ergere vijandige propaganda'. Ook moet het zijn vlag wijzigen, de expansionistische standpunten uit de grondwet schrappen en mag het zich geen Macedonië meer noemen. Pas als Skopje afziet van de naam Macedonië zal Athene ervan overtuigd zijn dat het geen territoriale aan spraken maakt op de gelijknami ge Griekse provincie, aldus Athene. Verder eist Griekenland dat Skopje garanties geeft dat de bestaande grenzen tussen de twee landen ongewijzigd blijven. Pas dan zal Athene het embargo opheffen en weer deelnemen aan onderhandelingen van de Vere nigde Naties die een einde moe ten maken aan het twee jaar slepende conflict. Skopje en sommige EU-landen hebben de Griekse blokkade ille gaal genoemd. Pangalos verklaarde dat Grie kenland bereid is zijn besluit voor het Europese Hof van Justi tie te verdedigen als het zover moet komen. Hij zei dat de twee miljoen inwoners van Skopje door het embargo zijn verstoken van 85 procent van hun oliebe hoefte, 45 procent van hun voed selimporten en 70 procent van hun andere importen. De journalist Alfred Yoron was tot half 1992 verslaggever bij Radio Juba, de stedelijke omroep van de Zuidsudanese hoofdstad Juba en verdween in juni van dat jaar. Stern-columnist Veldman, die regelmatig in De Stem publi ceert over Oostafrikaanse zaken, kende Yoron persoonlijk. Hij vroeg begin deze week in de column 'De kolonel zwijgt' aan dacht voor het lot van de onge veer dertigjarige Yoron. Juba is in handen van de funda mentalistische regering van Bas- hir, maar wordt al jaren bele gerd door rebellen die strijden voor de onafhankelijkhied van het overwegend christelijke Zuid-Sudan. In die stad was Yoron behalve journalist ook voorzitter van het plaatselijk co mité voor Rechtvaardigheid en Vrede, een soort mensenrechten comité. Yoron werd in juni 1992 opge- Staatssecretaris Van Rooy wordt bij het verlaten van het Catshuis geflankeerd door PLO-leider Arafat en ANC-voorman Mandela. FOTO ANP Van onze redactie buitenland Den Haag/Schiphol - PLO-leider Arafat heeft Nederland opnieuw gevraagd als bemiddelaar op te treden in het vredes proces in het Midden-Oosten. Arafat, die Nederland gisteren bezocht, zei dat na afloop van besprekingen met de regering in Den Haag. Arafat ontmoette in Den Haag ook ANC-lei- der Mandela die gisteren zijn tweedaags bezoek aan Nederland afsloot. Yasser Arafat waarschuwde er gisteren voor dat de vredesbesprekingen met Israël in gevaar komen als niet binnen een maand een volledig akkoord met Jeruzalem wordt be reikt over beperkt Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. Ook staatssecretaris Van Rooy van Economi sche Zaken en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven spraken met Arafat. Niet al leen werd gesproken over de bijdrage van Nederland (veertig miljoen gulden) aan een drijvende haven in Gaza, ook de ontwikke ling van de landbouw en de toeristische industrie kwamen aan bod. De ontmoeting met de PLO-leider volgde op het bezoek van een Nederlandse handelsdelegatie eerder de ze maand aan de Gazastrook. Aarafat ontmoette Nelson Mandela gisteren op het Catshuis in Den Haag. Het idee voor het gesprek was van beide politieke leiders afkomstig, aldus Mandeia's woordvoerder Carl Niehaus. „Zij houden elkaar geregeld op de hoogte van de onderhandelingen waar zij in verwikkeld zijn. Zo heeft Mandela een overzicht gegeven van de laatste stand van zaken in Zuid-Afrika en heeft Arafat hem bijgepaat over de ontwikkelingen in het Midden-Oosten." Ook het eerste officiële bezoek dat Mandela in maart aan Israël had willen brengen kwam aan de orde. „Ik heb de Israëlische regering en Arafat laten weten dat ik het uitstel tot er een vredesakkoord met het PLO is," legde Mandela uit. Voor zijn vertrek gaf Mandela nog een persconferentie op Schiphol. Daar zei hij dat het Afrikaans Nationaal Congres alles zal doen om de extreem-rechtse partijen over te halen deel te nemen aan de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika. „Maar we moeten het belang van de organi saties in de Vrijheidsalliantie niet overdrij ven. Ze hebben waarschijnlijk niet eens de capaciteit een burgeroorlog te voeren," aldus de ANC-voorman. Mandela heeft de Nederlandse regering tij dens zijn bezoek uitgebreid geïnformeerd over de situatie in Zuid-Afrika. Premier Lubbers gaat eind deze maand op zijn beurt naar zuidelijk Afrika. Lubbers' bezoek is nuttig, meende Mandela. „Het is goed dat een regeringsleider van een land dat zo belangrijk voor ons is de veran deringen met eigen ogen ziet." Mandela sprak in Nederland ook met pre mier Johannes Rau van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen. Mandela riep via Rau Duitsland op bij te dragen aan de economi sche ontwikkeling van Zuid-Afrika. Een zelfde pleidooi hield hij gistermiddag in een forumdiscussie met Nederlandse onderne mers over zakendoen in Zuid-Afrika. „Het was een succesvol en produktief bezoek", concludeerde Mandela. Van onze verslaggever Amsterdam - Een publikatie in De Stem, afgelopen maandag, over de vermiste Sudanese journalist Alfred Yoron, heeft tot een internationale opsporingsactie geleid. Bovendien is het Sudanese staatshoofd Omar al Bashir dringend gevraagd opheldering te geven over het lot van Yoron. pakt, kwam na een paar dagen weer vrij, maar kort daarop volgde een nieuwe arrestatie door de plaatselijke Militaire In lichtingendienst. Sindsdien is van hem niets meer vernomen. De organisatie Journalist Safety Service, gevestigd in Alkmaar, reageerde onmiddellijk na de publikatie in De Stem en sloeg grootscheeps alarm. Woordvoer der Amala Esparza: „Hij stond niet op onze lijst. Daarom zijn we zo snel in actie gekomen. Daarom wordt ook op interna tionaal niveau de president van Sudan aangesproken." De mensenrechtorganisatie Am nesty International, de in Cana dese gevestigde Organisatie voor Vrijheid van Meningsuiting (IFEX), de Internationale Fede ratie van Journalisten (IFJ) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) houden zich inmiddels met de zaak Yoron bezig. De politieke crisis waar Slowakije al wekenlang mee worstelt, is zo uit de hand gelopen dat het land onregeerbaar is geworden. De regering van premier Meciar staat met één been in het graf, maar de oppositie is te verdeeld om het vacuüm op te vullen. Intussen zijn scheldpartijen, verdachtmakingen en complot-theorieën aan de orde van de dag. Door onze correspondent Stevo Akkerman TOEN DE Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) in juni 1992 de verkie zingen in Slowakije won, kon haar voorman Vladimir Meciar praktisch doen en laten wat hij wilde. Niet alleen beschikte zijn partij over 74 van de 150 zetels in het parlement, ook gold hij als 'vader des vader lands' en dus onaantastbaar. Nu, bijna twee jaar later, is Slowakije een onafhankelijk land, met een gedesillusioneer de bevolking, een uiteengeval len HZDS, een geïsoleerde Vla dimir Meciar en een machteloze oppositie. Het vertrek van tien HZDS- parlementsleden, onder aan voering van vice-premier Ro man Kovac en minister van buitenlandse zaken Jozef Mo- ravcik, leek deze week de dood steek te betekenen voor de toch al wankelende regering van Meciar. De premier raakte zijn meerderheid kwijt. Zelfs de ge- Premier Meciar trouwen van de (overigens óók uiteengevallen) Slowaakse Na tionale Partij konden hem niet meer redden. De premier besloot daarop tot de vlucht voorwaarts, en stelde voor al in juni nieuwe verkie zingen te houden. Maar de op positie, wel wetend dat Meciar een geducht campagne-voerder is, vooral als hij zich kan voor doen als martelaar, stemde dat voorstel af. Het tegenvoorstel echter om in november verkie zingen te houden, haalde het eergisteren ook niet. De onderlinge verdeeldheid brak de oppositie weer eens op. Om die reden zal ook een even tuele motie van wantrouwen, die de christen-democratische KDH in wil gaan dienen, waar schijnlijk niet leiden tot de val van de regering. Meciar wil nu een referendum houden, om met de steun van het volk toch zo snel mogelijke nieuwe ver kiezingen te organiseren. Wat de Slowaakse kiezer van deze situatie moet denken, is een raadsel. Hij vindt zich ge confronteerd met een regering die eigenlijk weg wil en een oppositie die eigenlijk niet re geren wil. Het kan alleen maar bijdragen tot het gevoel dat de parlemen taire democratie een eigenaar dig soort klucht is. Dat idee was de afgelopen maanden toch al steeds sterker geworden. Het begon er mee dat Meciar de ene na de andere naaste medewer ker en goede vriend van zich vervreemdde: minister van Bui tenlandse Zaken Knazko moest het veld ruimen, minister van Privatisering Dolgos werd ge wipt, ambassadeur Filkus ont slagen. Vervolgens ging Meciar een conflict aan met president Mi- chal Kovac (een van de mede oprichters van de HZDS). Aan leiding was de weigering van Kovac om Ivan Lexa te benoe men tot nieuwe minister van Privatisering. Lexa zelf rea geerde door een beledigende ti rade over Kovac af te steken, waarop Kovac een klacht in diende bij justitie. Terwijl de echo van deze affai res (waar de opmerkingen van minister Hofbauer over Tsje chië als het 'einde van Europa's ingewandenstelsel' wellicht aan toegevoegd kunnen worden) nog naklonk, kwam Vladimir Meciar met een sensatio- nele onthulling. Hij had een brief ontvangen, zei hij, van Milan Panic, de vroegere premier van Joegoslavië. Dat wil zeggen: een nep-brief. Panic bedankte daarin voor het aanbod van Meciar om wapens aan rest- Joegoslavië te leveren. „Deze brief is een poging de internationale positie van Slo wakije te beschadigen. Het is een provocatie," aldus Meciar. Niemand in Slowakije twijfelt eraan dat de brief van Panic nep was, maar over de mogelij ke afzender bestaat verschil van mening. Slowaakse natio nalisten wijzen naar de Tsje chen. Anderen denken aan de Hongaarse minderheid. Maar Milan Knazko, Meciars vroegere rechterhand, heeft zo zijn eigen vermoedens. Volgens hem is het wat al te toevallig dat deze externe dreiging ont dekt werd op het moment dat Meciar in politieke moeilijkhe den kwam te verkeren. „Dat is precies de manier waarop Me ciar werkt. Hij creëert een vij and, wakkert angst aan, en pre senteert zich vervolgens als de grote redder. Ik ben ervan overtuigd dat hij die brief zelf geschreven heeft!" Door Martin Fletcher (The Times) Washington - „Dringend. Memo voor premier John Major: Sla ontbijt over voor ontmoeting met Clinton volgende week." De Amerikaanse president heeft een van zijn vreetbuien en de beste manier om de 'speciale betrekkin- gen' tussen Engeland en de VS te herstellen is hem hierbij gezelschap te houden. Dinsdag was Clinton op weg naar een lunch met twee sena toren in een restaurant in Ohio toen hij langs wegrestau rant Charlie's kwam. Hij sprong uit zijn limousine en verorberde een grote appel beignet terwijl hij stond te wachten op een cheeseburger. Dat weerhield hem er niet van met de senatoren een grote pastrami-sandwich te eten en een stuk roomgebak. Twee dagen eerder bezocht de 96 kilo zware president een sjiek diner in Houston. De porties waren duidelijk ontoe reikend voor een man met zijn eetlust. Vandaar dat Clinton naderhand te vinden was in het Tex-Mex restaurant Chuy's, waar hij taco's, kip en guacamole tot zich nam, dit alles weggespoeld met twee margarita's. De week daarvoor had Clinton zijn veelbesproken lunchaf spraak met de Duitse bonds kanselier Kohl in Filomena's, een restaurant in Georgetown dat beroemd is om de grote porties, 's Werelds prominent ste smulpapen aten zich he roïsch een weg door een koud voorgerecht van vlees en ka zen, een warm voorgerecht be staande uit paddestoelen ge vuld met krab, garnalen in sinaasappelsaus, gebakken inktvis, een Toscaanse soep met witte bonen en tomaat, ravioli met kalfsvlees, kaas en spinazi en genereuze porties van het ongezondste dessert dat er bestaat: zabaglione. Kohl is nu gelukkig weer be gonnen met zijn jaarlijkse len- tedieet. Zo niet Clinton. De voorvechter van de hervor- mingen in de Amerikaanse ge. zondheidszorg eet monter vet- der. Clinton glipt regelmatig even weg uit het Witte Huis om met zijn vrienden te i in trendy restaurants in Was hington. De twee bodyguards uit Arkansas die onlangs uit I de school klapten over Clin tons vermeende seksuele uit- spattingen, leken bijna even gefascineerd door Clintons eetlust. „Als hij een appel eet, eet hij alles op: klokhuis, zaadjes, steel," aldus een van hen, Ho ger Perry. „Een gepofte aard- appel eet hij uit de hand, twee happen en weg." Maar laten we eerlijk zijn: Clinton jogt bijna iedere mor gen. Hij maakt gebruik van de nieuwe fitnessruimte van het Witte Huis, rookt niet drinkt weinig. Zijn jaarlijkse medisch onderzoek doorstond hij met vlag en wimpel. De grappen dat vice-president i Gore 'maar een Big Mac ver wijderd is van het president schap' zijn bij Hillary Clinton harder aangekomen dan bij j hem. Het eerste staatsdiner dat zij organiseerde - voor de Zuidkoreaanse president Kim Jong Sam vorig jaar november - moet voor haar man een grote teleurstelling zijn ge weest. Op het menu stond alarmerend gezonde kost als een herfstsalade, vismousse en mager gemberamandelijs. Hongerig ging de arme man naar bed. Van onze redactie landbouw Goes - De Tweede Kamei heeft deze week bij minister p Bukman (Landbouw) aan gedrongen op steun voor de fruitteelt. Want vele bedrij-l ven in deze sector verkeren in grote nood. Insiders verwachten dat vijftien tot twintig procent van de fruit- bedrijven het einde van dit jaai „iet zullen halen. Met name ir de IJsselmeerpolders vallen har de klappen. Bedrijf na bedrijl gaat failliet of staat te koop Elm 'Moslim-vluchteling was kampbewaker' Kopenhagen - Een Bosnische moslim-vluchteling die in Dene marken is aangehouden op verdenking van oorlogsmisdaden, is door voormalige Kroatische gevangenen herkend als 'een van de wreedste kampbewakers'. De man, die wordt beschuldigd van moord en gewelddaden, wordt op last van de rechtbank vier I weken in voorarrest gehouden. Het is de eerste maal dat in Denemarken een buitenlander in staat van beschuldiging is gesteld wegens oorlogsmisdaden in een ander land.'DëTJefensé politie zei gisteren dat zij "beschuldi gingen onderzoekt van ongeveer twintig vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. 40 Doden bij paniek op Chinees station Hongkong - Op het spoorwegstation van Hengyang in het zuiden van Cina zijn meer dan 40 mensen om het leven gekomen j en 44 anderen gewond geraakt toen in de drukte paniek uitbrak. Dat hebben kranten in Hongkong gisteren gemeld. De ramp j voltrok zich afgelopen dinsdag, toen grote aantallen platte landsbewoners aan het einde van de Chinese Nieuwjaarsvakan tie terugkeerden naar de zuidelijke stad Kanton om te werken. Volgens de krant Tin Tin Pao was de stampei begonnen toen een man bagage probeerde op te pakken die hij op een oversteek plaats bij het station had laten vallen. Toen de mensen achter hem doorliepen viel men over elkaar heen en brak paniek uit. Vrees voor epidemieën op Sumatra Liwa - Indonesische autoriteiten hebben overlevenden van de aardbeving in West-Lampung op Sumatra gewaarschuwd voor mogelijke ziekte-epidemieën doordat de watervoorraden ver vuild zijn geraakt. Het dodencijfer van de beving van woensdag was gisteren opgelopen tot 207. De regent van West-Lampung, Umpu Singa, zei dat het cijfer van 207 doden en 2.489 gewonden nog kon stijgen omdat er door verbroken verbindingen nog weinig nieuws is uit afgelegen dorpen. De autoriteiten hebben ook grote moeite om de gewon den te helpen, van wie er 1.116 ernstig aan toe zijn. Ook gisteren waren er weer een aantal naschokken. Belgische politie onderschept drugs Brussel - De Belgische politie heeft in de nacht van donderdag I op vrijdag in een Nederlandse auto 147 kilo zuivere cocaïne in beslaggenomen. Zij hield de bestuurder, de 40-jarige A. van K. uit Arnhem aan. De politie ging op onderzoek uit na een tip dat zich in de haven van Zeebrugge twee duikers in de buurt van een Colombiaans bananenschip bevonden. De cocaïne bleek aan de kiel van het schip, de Star Avilla, te zijn vastgemaakt. De duikers brachten de drugs aan land en laadden het goedje in de Nederlandse auto. De agenten slaagden er niet in deze twee mannen op te pakken. Wel kon de politie de auto even later in Brugge aanhouden. Volgens de politie ging het om een recordvangst in Zeebrugse haven. Corsicaans 'front' weer actief Toulouse - Corsicaanse afscheidingsstrijders hebben gisteren bommen laten ontploffen bij verscheidene overheidsgebouwen in het zuiden van Frankrijk. Daarbij is schade aangericht maar niemand liep letsel op. Enkele uren voor de bommen explodeer den had het verboden Corsicaanse Nationale Bevrijdingsfront (FLNC) meegedeeld het sinds juni in acht genomen bestand te beëindigen en de 'militaire operaties (tegen Frankrijk) te hervatten'. Met het bestand was een eind gekomen aan jarenlange nachtelij ke bomaanslagen tegen Franse doelen op Corsica. Vooral vakantiehuisjes, banken en overheidsgebouwen als symbolen van de 'macht van Parijs' waren daarbij het doelwit. 'Tienduizenden vermoord in Burundi' Kigali - Het leger van Burundi heeft na de mislukte staatsgreep in oktober vorig jaar tussen de 25.000 en 50.000 mensen vermoord. Dat is de conclusie van een internationale commissie die gisteren haar bevindingen bekend maakte van een onder zoek naar de mensenrechtensituatie in Burundi. Het door Tutsi's gedomineerde leger vermoordde bij de couppo ging Burundi's eerste Hutu-president, die in juni vorig jaar democratisch was verkozen. Ook enkele andere regeringsleden vonden de dood. Daarop braken gevechten uit tussen de Tutsi-minderheid en de Hutu's, die 80 procent van de bevolking uitmaken. Van onze verslaggeefster Woensdrecht - De aangek bij Fokker treft ook doch medewerkers daar hebben het vliegtuigconcern te mensen uit moeten. Net als Fokker Aircraft Servici moet Elmo waar nu nog 50( mensen werken, worden omge vormd tot een winstmakende bv p. Stander, voorzitter van d ondernemingsraad ziet we brood in dat idee, maar betreur in hoge mate het aantal ontsla gen dat daarmee gepaard gaal Hij verwacht echter dat het aan tal nog wel omlaag gaat, omda het natuurlijk verloop binne: j het bedrijf en afvloeiingsregelin i gen niet in het getal van 125 zij: opgenomen. Bovendien is het al gemeen gehanteerde handva 'een op de vier moet weg' waai schijnlijk niet zonder meer o elke Fokkervestiging toe te pas sen, zegt hij. Een definitief getal is pas be kend na overleg met de vakbe weging, ondernemingsraad e directie. „Hoe lang het nog duur Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Bij machi op Zoom worden 34 van de 2 Het gaat slecht in de staalindu trie en het Bergse bedrijf her weinig orders, verklaart dire teur J. Kranenburg de ontsla aanvraag. „Vooral de vraag na grote machines en gietwerk zeer sterk afgenomen. Met hulpstukken voor leidingen g£ Den Haag (anp) - Mensen c kortdurend seizoenwerk verric ten, hoeven van het kabinet ge werknemerspremies (wao, zie tewet en ww) te betalen. De ontheffing dient beperkt blijven tot één keer per kale derjaar voor maximaal vier v ken. Het kabinet wil hiermee een 1 drage leveren aan het oploss van de personeelsproblemen zich met name in de tuinbo voordoen. In totaal werken 300.000 seizoenarbeiders in tuinbouw. (ADVI 1994 PLUS MET VEILI LOOP Deel nat MET Ja, stuur mij voor nadere de prospectus van ALBE De HEER/MEVR ADRES: TEL.: POSTCODE: Opsturen in gefrankeerde envel --U3 AC 's-Gravenhage. Tel. (Op werkdagen

de Stem | 1994 | | pagina 4