hen P Specialist in dienst ziekenhuis 'Kosto heeft de 300 Vietnamese vluchtelingen gewoon verkocht' Dierenvriend Deeltijdauto wapen in strijd tegen verkeer Trouwe honden pESTEM BINNENLAND A3 Twijfel aan haalbaarheid mestakkoord Sarajevo betuigt medeleven met slachtoffers watersnood DE STEM COMMENTAAR Elco klimt niet in de pen KIEZINGEN Discriminatie CDA moet de eigen C meer glans geven De Vries Europees lijsttrekker VVD Vakbonden: eenjarige cao zorgsector BINNENLAND KORT 19 FEBRUARI 1994 A2 and van Rose fungeert Van - een soort informatiemanager atie verzamelen zodat je etten in concrete orders. Als ie dat ergens geen gevechten me» inden, moet je onmiddellijk zor. t de convooien weer op g Dat is het werk waar het omi nd mag dan verguld zijn met de van chef-staf, Van Baal zit etj de Nederlandse belangen te ook al is zijn staf verantwoor-j oor het Nederlandse transport- i tmobiele bataljon, twee van de an tien internationale bataljons ië. „Ik ben daar niet de hoeder erlands. Als chef-staf is het van alle problemen op te pakken van taljon dan ook." al voelt zich wel gesteund door erlandse politiek, ook dank zij uitlatingen als die van het Pv. erlid Van Traa. Die verklaarde dat de Tweede Kamer de Ne- se Bosnië-politiek moet blijven ook 'als straks de eerste lijk; op Schiphol arriveren.' 'n moment besef je dat de poli. e ultieme verantwoordelijkheid e nemen. Ik ben er blij om dat de dat zo openlijk durft te zeggen, en militair kan alleen functione- der de paraplu van de politiek, itiek draagt namens het Neder- volk de verantwoordelijkheid, vervolgens aan de militairen om en dat de risico's zo klein moge- jven." denkring zijn ze natuurlijk bezorgd. Want at het niet meer over de Konink- andmacht. Het gaat dan om het lid dat vertrekt. Als individuele r is het je eigen verantwoorde- d. Maar thuis is het iets wat je in miteit van je relatie bespreekt: je de ogen van je vrouw." ebben een uitgebreide vrienden- Die feliciteerde ons met mijn ing, maar dacht ook meteen aan equenties voor mijn gezin. Dat eel mensen zijn die nu al gezegd dat ze op mijn vrouw Jenny en deren passen is een heerlijk ge- 'tiatief, in al zijn schrander- eid (ook wat de timing betreft) t een onthutsende noviteit vol et voor het Westen verwarren- e tot bedenkelijke gevolgen, enzij het allemaal één gröot pel zou zijn geweest, waarin linton - waarvan het altijd wijfelachtig is gebleven of hij oit bombardementen op Bosnië ad zullen uitvoeren - aan Jelt- willens de taak heeft gege- en het Navo-ultimatum te ont- rachten... 'aar zó sluw als dit soort sa- enzweringstheorieën vaak illen, blijken politici achteraf eestal niet te zijn geweest, et als gevolg een toch nog lijvende ongewisheid over het iplomatieke en militaire dra- a zich de komende dagen zal ntvouwen in niet alleen Bosnië "aar ook in iets wat weer naar uderwetse oost-west-verhou- ingen geurt. Individualisme is als klan- aarde de contaminatie van dividualisering en egoïsme", potte hij. Dat leek een woor- 'enspelletje, maar was meer an dat. Want inderdaad had rinkman het individualisme eassocieerd met het recht van e sterkste en het ieder voor ich. Met puur egoïsme dus. ndividualisme is volgens Jrinkman niet alleen strijdig Bnet 'de boodschap van Jhristus, het dienen van je aaste', hij ziet het ook als levengevaarlijk' en 'bedreigend 'oor de democratie', lier wordt een tegenstelling ge- chapen die volstrekt onrecht JBoet aan ontwikkelingen in de :amenleving. Wie ook maar een ieetje serieus naar de huidige amenleving kijkt, ziet niet een lucht in egoïsme en zelfzucht, liet wel dat de burger mondi- ;er is geworden en daarnaar landelt. Ziet ook dat velen hun igen weg kiezen, minder tradi tioneel, veel minder aan de and van wat oude instituties tien voorhouden. Het is nogal rrogant wanneer Brinkman, :oals in zijn rede suggereerde, voor de christen-democratie het Ueenrecht opeist 'van een dui delijke opvatting over de sa- Imenhang in de maatschappij, Imet het belang van de andere Imens als leidraad. Wij als de ■betere kant van ik.' IZo'n uitspraak plaatst al dege-. Inen die, weliswaar minder in- Istitutioneel dan vroeger, wel degelijk oog hebben voor de samenhang in de maatschappij ten onrechte in het verdachten bankje. Alsof het individu per definitie de vijand van de ge- Imeenschap is. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 Van onze verslaggeefster Alkmaar - „Het is een dood gewone deal die prachtig lijkt. De diplomatieke be trekkingen met Vietnam zijn in maart een feit." „Nederland opent daar dan een ambassade en in Den Haag wordt een plaatsje vrijgemaakt voor Hanoi. Maar de 300 Viet namese vluchtelingen die in diezelfde maand worden terug gestuurd, zijn gewoon verkocht. 'Jullie hier een ambassadeur, goed. Maar die 300 moeten te rug'-" Pastoor A. Cassee van de Alk- maarse parochie Blije Mare is net terug uit Vietnam. Hij was op reis gegaan omdat hij zich in Nederland het lot van de uitge wezen Vietnamezen sterk aan trekt. Hij kent er velen, zag hun ontreddering na het uitwij- zingsbesluit en besloot te gaan kijken. Hij weet zeker dat alle 300 Vietnamezen, die op last van staatssecretaris Kosto vanaf maart worden teruggestuurd naar hun thuisland, inderdaad niets zal overkomen. Daarvoor staan er in Vietnam te veel internationale belangen op het spel. Maar: „Ze pakken een broer, een paar neven, ouders misschien. Het communistische systeem daar zal het altijd win nen." Pastoor Cassee deed er niets anders dan praten. Met Vietna mezen en met buitenlanders daar. „Het zijn niet alleen de familieleden die het zeggen. Ie dereen is het er over eens. De hoogleraar en de buschauffeur, de Amerikaan en de bedelaar: 'Het systeem heeft een belang rijk wapen: de tijd. Wat je je vandaag nog niet kunt permit teren omdat de publieke opinie tegen is, dat doe je gewoon morgen als iedereen even de andere kant opkijkt'. In de ogen van het regime hebben de ge vluchte Vietnamezen het land in diskrediet gebracht en dat moet gewroken worden. De enigen op wie ze in Vietnam wachten zijn de emigranten die in Amerika, Europa of Australië een hogere opleiding hebben gekregen in het bedrijfsleven. Maar dat zijn niet de politieke vluchtelingen die Kosto heeft uitgewezen." „Als Kosto eerlijk zou zijn, weet hij dat hij liegt wanneer hij beweert dat de remigranten geen enkel gevaar lopen. De familieband in Vietnam is zo hecht, dat als een broer of een neef wordt opgepakt, zoiets er ger is als wanneer het jezelf overkomt. Kosto zou geloof waardiger zijn als hij niet bij voortduring praatte over 'die Vietnamezen' die hij en bloc terug gaat sturen. Onder hen zijn er die inderdaad zonder enig risico terug kunnen. Maar anderen, die met toestemming van Vietnam indertijd naar Tsjechoslowakije zijn vertrok ken en bij de val van het IJzeren Gordijn hebben geweigerd te rug te keren, krijgen het al veel moeilijker. En dan is er nog de meest kwetsbare groep: die naar Tsjechoslowakije is gegaan om vandaaruit tegen het commu nisme te protesteren. Die men sen kunnen echt niet terug. Maar Kosto gooit ze op een hoop en zegt dat niemand ge vaar loopt. Ze krijgen een paar duizend gulden mee en moeten zien dat ze het redden. Neder land gaat daar fabrieken vesti gen. KLM krijgt er een kantoor, er komt een melkpoederfabriek. Maar de regering is zelfs nog niet op de gedachte gekomen om die uitgewezenen binnen zo'n Nederlandse vestiging nog op enige manier op te vangen." Hij was er op een vakantievi sum. „Ja, een treuriger vakantie is niet denkbaar." Van onze Haagse redactie Den Haag - Specialisten in ziekenhuizen moeten niet langer als zelfstandige ondernemers werken, vindt het kabinet. Nu worden ze per 'verrichting' betaald. Het is beter als ze van het ziekenhuis een soort basis- loon krijgen, dat per specialisme kan verschillen. Met dat standpunt neemt het kabinet het advies van de Com missie Biesheuvel over. Die com missie, onder leiding van voor- Den Haag (anp) - De ministeries van Landbouw en Milieubeheer twijfelen aan de haalbaarheid van hun eigen mestbeleid. De departementen denken dat het juridisch niet mogelijk is in 1996 een mineralenboekhouding in te voeren. Dat is echter wel afgesproken met het landbouw- bedrijfsleven, dat grote waarde hecht aan deze overeenkomst. Juristen vgn de ministeries me nen inmiddels dat het niet moge lijk is snel zo'n boekhouding in te voeren, die controleerbaar is en waar ook nog een heffing aan kan worden gekoppeld. malig premier Biesheuvel, kwam enkele maanden geleden met een advies voor een herziening van de gezondheidszorg. De Landelijke Specialisten Vere niging (LSV) is fel gekant tegen een regeling waarbij specialisten min of meer in dienst komen van een ziekenhuis. De regeringspartijen CDA en PvdA kunnen goed leven met de voorstellen van de Commissie Biesheuvel. Die commissie sug gereerde een basisinkomen voor specialisten van 250.000 tot 300.000 gulden Voor de huisarts gaat ook het een en ander veranderen. Vol gens het kabinet moet een huis arts in de toekomst betaald wor den door een vast bedrag per patiënt te ontvangen. Een onder scheid naar 'particulier' en 'zie kenfonds' is daarvoor niet langer nodig. Dit was eveneens een voorstel van de Commissie Bies heuvel. Het kabinet heeft ook een beslis sing genomen over het bedrag van 104 miljoen gulden dat in de afgelopen jaren te veel is uitge geven aan specialistische zorg. Door de tarieven van specialis ten te verlagen, moet dat bedrag de komende tijd weer opge bracht worden. Van onze verslaggever Maastricht - Burgemeester Kresevljakovic van de door het oorlogs geweld zwaar geteisterde stad Sarajevo heeft premier Lubbers per brief zijn medeleven betoond voor de slachtoffers van de watersnood die Limburg in december trof. „Onze geest en onze gevoelens zijn niet gedood, ondanks het feit dat wij leven in het grootste concentratiekamp ter wereld en ons bevinden in de smerigste oorlog aller oorlogen. Naast alle dagelijke tragedies die wij overleven, heeft het nieuws over de ramp die uw burgers trof tijdens de watersnood, mij en mijn burgers diep geraakt," schrijft de burgemeester van Sarajevo. De burgemeester vraagt Lubbers om de brief te zien als een steun in de rug om de problemen het hoofd te kunnen bieden. De Limburgse Commissaris der Koningin Van Voorst tot Voorst heeft de burge meester inmiddels gemeld dat het Limburg wel lukt de watersnood problemen het hoofd te bieden. Prins Bernhard probeert een chuckwalla zijn anjer te voeren, voordat hij dit leguaan-achtige diertje in de Desert los zou laten. Deze nieuwste attractie, een reusachtige woestijnhal, van Burger's Zoo in Arnhem is gisteren door de prins geopend. Het project heeft 20 miljoen gulden gekost en er is twee jaar in gewerkt. In deze woestijnachtige omgeving verblijven een groot aantal vogelsoorten, dikhoornschapen en rode lynxen. In de toekomst komen daar nog hagedissen en insekten bij. foto anp POLITICI DISCUSSIËREN zelden over wat ze gedaan hebben, bever gaat het over wat de ander zich voorneemt te doen. Alsof de kiezer meer geloof hecht aan beloftes en voorspellingen voor de toekomst dan aan het in het verleden geleverde bewijs. En in Plaats van dit ballonnetje door te prikken volgt de pers Den Haag als een trouwe hond. De ruzie tussen Brinkman en Wöltgens bewijst de stelling. De PvdA neemt zich voor een VVD-initiatief te steunen dat de kostwinnersvergoeding voor jeugdigen schrapt. Een jaar geleden stelde het CDA een soortgelijke maatregel voor. Er is toen niets van gekomen. Brinkman, in het nauw geraakt door de reacties op de CDA-plan- nen met betrekking tot de aow, zocht een bliksemafleider, In de PvdA-steun aan het oppositionele voorstel dacht hij die gevon den te hebben. Hij schilderde, tegen beter weten in, de maatregel af als een bedreiging voor minimumloners en uitkeringstrekkers. Brinkmans actie haalde de pers en zo was zij natuurlijk ook bedoeld. Wöltgens voelde zich door de publiciteit gedrongen te gageren. Hij kon zijn eigen partij toch niet ongestraft laten afschilderen als een gevaar voor de minst draagkrachtigen. Ook Wöltgens rekende weer op aandacht van de media. En niet ten onrechte. De pers staat bol van de ruzie en Wöltgens doel, bet eigen blazoen redden ten koste van dat van het CDA, is bereikt. Zelfs meer: Brinkman staat nu te kijk als iemand die met jteteire middelen de verkiezingsstrijd voert Wordt hoogstwaarschijnlijk vervolgd, schreven we in De Stem van gisteren. En ja, de ruzie tussen PvdA en CDA heeft ook gisteren de gemoede ren in Den Haag nog eventjes bezig gehouden. Waarom het ook al weer ging: Brinkman haalde woensdaga vond tijdens een verkiezings bijeenkomst flink uit naar de PvdA, die een wetsvoorstel van de VVD steunt. Dat voorstel wil afschaffing van het belas tingvoordeel voor kostwinners. Hoe kon de socialistische partij zo'n standpunt nou aan haar achterban verkopen, want het schaadt immers de koopkracht, vroeg de beoogd premier zich in gemoede af. Wöltgens werd daar vreselijk kwaad over, vond dat dergelij ke opmerkingen alleen maar voor een verkiezingscampagne van bedenkelijk allooi zorgen en-dat- was-de-afspraak-toch- niet, en schreef Brinkman een briefje met de vraag zijn op merkingen in te trekken. Zodat de kranten weer volop stof tot schrijven hadden.. Maar de CDA-lijsttrekker voelt er niets voor op het briefje van Thijs te reageren, noch schrif telijk, noch mondeling, bleek gisteren. Hij heeft er het zijne donderdag al over gezegd, neemt niks terug en daar blijft het bij. De PvdA moet dan maar eens aantonen dat het gewraakte voorstel de koop kracht niet schaadt. Punt uit. De extreemrechtse partijen mogen nog net niet alles zeg gen in hun verkiezingspro gramma, zo blijkt. In Delft heeft de CD discriminerende uitspraken uit haar verkie zingsprogramma geschrapt, dat vorige week door de politie in beslag was genomen. Het programma is na overleg met de politie aangepast. Uitspra ken als 'Delft mag geen buiten landers meer opnemen want de stad heeft al genoeg proble men' zijn er nu niet meer in te vinden. Als je niet beter wist, zou je zeggen dat het program ma er nu uitziet als dat van een vriendelijke lokale partij waar in onder meer wordt gepleit voor meer en beter onderwijs voor kinderen met een licha melijke en geestelijke handi cap. Tja, zegt politievoorlichter Frans van Rijnswou: „De CD verbieden kan niet. We kunnen niet verder gaan dan hen een aantal discriminerende punten te laten schrappen." Fractieleider Van der Vlies is ernstig bezorgd over de massa le ontkerkelijking van Neder land. In zijn bezorgdheid wendt hü-zich tot collega/con current het CDA. De partij, zegt hij, moet de C van Christe lijk meer glans verschaffen, om Gods woord meer cachet te geven. „Ministers en kamerle den van het CDA zouden ons land en volk de beste dienst bewijzen, door op passende momenten voor de bijbelse boodschap uit te komen. Nie mand, ook regeerders niet, hoeft zich te schamen voor dat heilzame Woord," aldus de SGP-voorman, die daar nog bij zegt dat daar een mooie taak ligt voor Elco Brinkman. De 39-jarige G. de Vries is gisteren in Venlo door de alge mene ledenvergadering van de WD gekozen tot Europees lijsttrekker van de liberalen. Voor de positie van De Vries, die ook nu al in het Europees Parlement zit, waren geen te genkandidaten. Nummer twee op de Europese lijst is het hui dige Tweede-Kamerlid Wie- benga. Op drie staat het huidi ge lid van het Europees Parle ment Jessica Larive. Naast Wiebenga zal waarschijnlijk ook de landbouwspeeialist J. Mulder in juni als Europarle mentariër debuteren. De libe ralen maken kans op minimaal vier zetels in het Europarle ment. Den Haag - Nog voor er maar een woord is gesproken over de nieuwe arbeidsovereenkomst in de zorgsector doemen de proble men al op. De vakbonden in de diverse zorgsectoren willen een een-jari ge cao. Daarmee dreigt de bo dem te ontvallen aan de over eenkomst tussen het kabinet en de werkgeversorganisaties, waarin extra geld is toegezegd. Om het verlies aan werkgelegen heid in de noodlijdende zorgsec toren (onder meer ziekenhuizen, bejaardenoorden en welzijns werk) te beperken, stelde het kabinet eind vorig jaar voor 1994 en 1995 enkele honderden miljoenen guldens extra be schikbaar. Voorwaarde was wel dat de sociale partners in een tweejarige cao afzien van loons verhogingen. De vakbonden hebben steeds ge steld in een éénjarig contract genoegen te willen nemen met de nullijn, mits er een garantie komt dat gedwongen ontslagen achterwege blijven. Nu de vak bonden een groot deel van hun leden hebben geraadpleegd, blijkt dat die opvatting door hun achterban wordt gedeeld. Een tweejarige cao zonder loonsver hoging in het tweéde jaar is voor AbvaKabo en CFO 'niet be spreekbaar'. waar gaat het allemaal om? In feite om nauwelijks iets. Een belastingmaatregel voor 18-jarigen. Was 1994 niet het jaar van "rie verkiezingen geweest, zou Brinkman niet uitgehaald hebben zou de pers aan de steun van de PvdA aan het VVD-initiatief nauwelijks een kolommetje besteed hebben. ï1 be schaduw van de stembus krijgt elk gebaar en elke ■'"'tering de waarde van een zonsverduistering of een donder- j. Politici streven daarnaar in de hoop zo andere partijen in diskrediet te kunnen brengen en zelf te kunnen scoren. De media zorgen ervoor dat hun opzet niet in kwade bedoelingen steken Van onze verslaggever Arnhem - Doe de eigen auto de deur uit. Sluit daarvoor in de plaats een jaar-leasecon tract, zodat je voor een zelf gekozen aantal dagen ge bruik kunt maken van een huurauto tegen aantrekkelij ke voorwaarden. Dat is de kerngedachte van het Call-a-Car-systeem. In Haarlem, Leiden en Amsterdam gingen deze week de eerste proeven van start met het gebruik van de auto in deeltijd. Elders in het land is inmiddels zoveel belang stelling voor de deeltijdauto, dat de Bovag gisteren liet weten dat ze een landelijk netwerk wil ont wikkelen met uniforme regels. In Duitsland en Zwitserland is het fenomeen deeltijdauto al een stuk meer ingeburgerd. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat en de Bovag lieten daarom in Nederland een haalbaarheids onderzoek uitvoeren onder 1200 mogelijk geïnteresseerden. Daar uit bleek dat het aantal kilome ters dat privé wordt verreden zal dalen, terwijl de autobranche toch invloed houdt op de markt. In Haarlem bijvoorbeeld gaat het nu om een experiment van de gemeente die samenwerkt met een particuliere autover huurder. Inmiddels hebben 35 bewoners van de binnenstad de eigen auto al verkocht. Daarvoor in de plaats hebben ze een jaara bonnement genomen bij de auto verhuurder. Ze betalen een vast bedrag per maand en mogen dan een afgesproken aantal dagen gebruik maken van een huurau to. Wie bijvoorbeeld een Fiat 500 wil hebben voör 25 dagen per jaar, betaalt 95 gulden per maand. Bij dit bedrag is alles inbegrepen, behalve de benzine- kosten. De huurder mag per keer 100 km rijden. Wie de eerste dag slechts 80 km rijdt, spaart als het ware voor de volgende keer: hij mag dan 120 km op de teller zetten. Bij een huurcontract van 25 dagen gaat het dus om 2500 vrije kilometers per jaar. Wie meer rijdt, betaalt 20 cent per km extra. Degene die een grotere auto wil, of die vaker wil tijden, moet meer betalen. Volgens de gemeente Leiden kan iemand die jaarlijks minder dan honderd dagen per jaar rijdt, goedkoper uit zijn met de 'deel tijdauto'. Dit ook al omdat de gebruiker extra voordeeltjes in de schoot geworpen krijgt. Zo verstrekt de gemeente een par- keervignet met fikse kortingen op de gebruikelijke tarieven; de NS verstrekken twintig proeent korting op de Rail-actiefkaart of Seniorenkaart; taxibedrijven re duceren de ritprijs en met streekvervoerders zijn onder handelingen aan de gang over een korting op de busjaarkaart. De deeltijdauto is ongeschikt voor mensen die (bijna) dagelijks een auto nodig hebben. En auto mobilisten die minder dan tien keer per jaar een wagen nodig hebben kunnen volgens de Bo vag beter incidenteel huren dan een jaar-leasecontract afsluiten. Voor de overheid is Call-a-Car één van de initiatieven om het alsmaar groeiende aantal auto's op de wegen tegen te gaan. Bere keningen tonen aan dat het wa genpark in Nederland in het jaar 2005 verdubbeld zal zijn verge leken met 1990. Deelnemers aan Call-a-Car doen in veel gevallen hun eigen auto weg of schaffen geen (tweede) auto aan, is geble ken in Duitsland en Zwitserland. Belangrijkste voordelen voor de gebruikers zijn de kostenbespa ring en het wegvallen van de zorg voor onderhoud en verzeke ring. Gedeeld autobezit heeft ook voordelen voor het milieu, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het aantal gere den kilometers neemt erdoor af. Voor het overbruggen van korte re afstanden wordt dan vaker gekozen voor fietsen, lopen of het openbaar vervoer. Je staat er niet bij stil, maar als pakweg een jaar of tien geleden Nelson Mandela en Yasser Arafat elk afzon derlijk even in ons land zouden zijn geweest, zou elk van die bezoeken aanleiding zijn geweest voor volop tumult. Dat die twee mannen nu op een en dezelfde dag in Den Haag vertoeven is inmiddels zo gewoon, dat Nederland niet eens meer de moeite neemt om een ontbijtje behoorlijk regelen. Dat die twee hier ontvangen worden, is niet het gevolg van ingrijpende politieke koerswijzigingen die Neder land heeft doorgevoerd. Ben je gek, er ligt opportunis me aan ten grondslag dat is afgedwongen door zich wijzigende internationale omstandigheden. Mij zal het dan ook niet verbazen als over een jaar of wat figuren als Zjirinovski en Karadzic hier aan een Catshuis-ontbijtje zitten en begripvol worden bejegend. Dat Mandela en Arafat hier ontvangen worden heeft niets van doen met het dienen van de internationale vrede, maar met het veiligstellen van economische belangen. Beide heren spelen straks een sleutelrol in economisch aantrekkelijke gebieden. Of dacht u misschien echt dat onze minister-president de 1000 meter heren in Hamar laat lopen om op het Catshuis alleen maar over politieke stabiliteit te praten? MERIJN J. Mans nieuwe burgemeester Enschede Enschede - Drs. J. Mans (53) is benoemd tot burgemeester van Enschede. De provincie Overijssel heeft dat gisteren bekend gemaakt. Mans is op dit moment burgemeester van Kerkrade. Hij volgt in Enschede H. Wierenga op, die op 1 april gebruik maakt van de vut-regeling. De nieuwe burgemeester van Enschede is evenals zijn voorganger lid van de PvdA. Voordat hij in 1988 burgemeester van Kerkrade werd, was hij zes jaar eerste burger van Meerssen. Tussen 1974 en 1982 was Mans adjunct-gemeentesecretaris in Maastricht. Daarvoor was hij wethouder van Breda en wetenschappelijk medewerker bij de Koninklijke Militaire Academie in die stad. Mans heeft sociolo gie gestudeerd aan de Katholike Universiteit Nijmegen, waar hij cum laude is afgestudeerd als specialist openbaar bestuur. 'Vierde vakcentrale in SER' Den Haag - De Algemene Vakcentrale (AVC) moet een zetel te krijgen in de Sociaal Economische Raad (SER). De werkgevers organisaties voor de bejaardenoorden (VNB) en welzijnsinstel- lingen (FW) echter niet. Dat zegt de SER in een advies over zijn eigen samenstelling aan minister De Vries van Sociale Zaken. De Vries neemt uiteinde lijk een besluit over de samenstelling van dit belangrijke adviescollege. De AVC (110.000 leden) wil een zetel in de SER om meer invloed te krijgen op het beleid van het kabinet. FNV en MHP verklaarden zich gisteren tegen toetreding van de AVC. Zij vinden dat de AVC-achterban te veel uit ambtenaren bestaat (tachtig procent) en te weinig leden telt in het bedrijfsleven. Agent schiet autodief neer Utrecht - Een politieagent heeft kort na vier uur gisterochtend met een gericht schot een 21-jarige Utrechtse autodief geveld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht en verkeert buiten De rijksrecherche onderzoekt de zaak. De agent loste het schot toen de autodief op het trottoir op hem inreed. De kogel boorde zich via het portier in de rug van de man. Na de treffer probeerde de Utrechter te vluchten, maar na tientallen meters kwam hij met zijn auto tot stilstand tegen een andere auto. 'Geen gasboringen in Waddenzee' Utrecht - De Natuurbeschermingsraad, een adviesorgaan van de rijksoverheid, vindt dat er nog niet naar gas mag worden geboord in de Waddenzee. Het kabinet heeft met de oliemaat schappijen afgesproken dat gaswinning in de Waddenzee de komende vijf jaar alleen vanaf de wal mag plaatsvinden. De gasvelden in de Waddenzee moeten derhalve vanuit schuine boorschachten worden aangeboord. De Natuurbeschermings raad wijst die afspraak af. Eerst moet de maatschappelijke noodzaak van deze gaswinning worden aangetoond, stelt de raad. Tot dusver is dat in zijn ogen niet gebeurd. Zeehondje blijkt ziek van landbouwgif Pieterburen - Een zeehondje dat met onbekende ziektever schijnselen in de zeehondencrèche in Pieterburen was opgeno men, blijkt ziek te zijn geworden van het verdelgingsmiddel Apron Plus dat in januari in zakjes op de Nederlandse kust aanspoelde. Het landbouwgif is in urine van het dier aangetoond door de Gezondheidsdienst voor Dieren in Deventer. Volgens dierenarts Hartman vertonen drie andere zeehonden vergelijk bare ziekteverschijnselen, maar is de relatie met het gif nog niet aangetoond. Belangstelling voor bijbel groeit licht Haarlem - Nederland mag dan steeds minder christelijk worden, van verminderde belangstelling voor de bijbel is volgens het Nederlands Bijbelgenootschap geen sprake. Het NBG heeft vorig jaar ruim 100.000 bijbels geleverd, drie procent meer dan in het jaar daarvoor. De lichte stijging wordt veroorzaakt door de grotere vraag naar de NBG-vertaling van 1951. Ook de Kijkbijbel, een prentenbijbel met weinig tekst, en losse bijbelge deelten werden veel verkocht. De vraag naar de Groot Nieuws Bijbel, een vertaling in de omgangstaal, bleef constant. Nieuw rijbewijs jaar vertraagd Den Haag - Het nieuwe rijbewijs komt pas 1 januari 1996 op de markt. Dat is een jaar later dan de bedoeling was. De vertraging wordt veroorzaakt doordat de Europese aanbesteding en de levertijd meer tijd kosten dan was voorzien. Omdat het rijbewijs echter ook als identiteitsbewijs mag gaan gelden voor de beperkte identificatieplicht die 1 juni dit jaar ingaat, moet de fraudebestendigheid omhoog. De Europese aanbesteding zal zodoende meer tijd kosten. Daarnaast speelt mee dat de gemeenten de taak krijgen om het sofi-nummer en de nationali teit van de rijbewijshouder op het nieuwe rijbewijs te vermel den. Meer dan miljoen allochtonen in 2000 Den Haag - In het jaar 2000 zullen in Nederland meer dan 1 miljoen allochtone mensen wonen. Rond de eeuwwisseling maakt deze groep naar verwachting 6,6 procent van de totale Nederlandse bevolking uit, oftewel 1.056.515 mensen. Dit heeft het NIDI (de stichting Nederlands Interdisciplinair Demogra fisch Instituut) bekendgemaakt op basis van een onderzoek over de periode 1992-2000. In januari 1992 woonden 783.000 allocht onen in Nederland. Onder allochtonen verstaan de onderzoekers mensen die zelf of wier ouders respectievelijk in Turkije, Marokko, Suriname of op de Antillen werden geboren.

de Stem | 1994 | | pagina 3