Weekend snt... met hotelservice jaar: PYRKERHÖHE. ENGELAND IERLAND SCHOTLAND Op 27 en 28 maart gaat Italië naar e stembus om een parlement te vervangen dat ten offer is gevallen aan de gerechtelijke orkaan die sinds twee jaar door het politieke andschap van Italië raast. Vlak na e voor haar zo succesvol verlopen emeenteraadsverkiezingen van 5 ecember 1993 was links volop avoriet. Maar sindsdien heeft rechts, met de steun van een media-imperium dat in Europa zijn weerga niet kent, een tegenoffensief op alle fronten ingezet. Het is daarom heel goed mogelijk, dat de Italiaanse [evolutie een reactionaire uitkomst gaat krijgen. Het zou niet de eerste keer zijn. Silvio Berlusconi weet ook als politicus veel Italianen te overtuigen De verkiezingen zouden wel eens voor een ruk naar rechts kunnen zorgen de STEM E4 lagenHPo(5dagenVP^TS^ leumprijs ƒ37, boausien Neo tel nr Q4iq?.-)iqJ^ mineraal- en modderbaden behandelingen volgens Kneipo- methode aqua-gym kuren hart, bloedsomloop reuma gewnchten, spijsvertering,'zenuv/én Iff vakantie: brochure 'ft Istig en midden in skicentrui lllige hotelappartementen 2- fers, bad of do/wc, balkon ti bge, sneeuwbar, prachtig' ui Ti Gasteinertal (54 liften, 2! 90 km loipen.... ruim oiitbï In. voordelige aanbiedinqe 5 dgn. lift v.a. DM 860 - Fax: 00-43.6432.7521 fcsarltal 920-2100 m. Iafdaling tot in het dal. lOF, A-5611 Grossari. «4.332, fax 3325. nog kamers vrij. De meest complete goedkope WINTERSPORÏ REIZEN all-in 10 dgs bui reis HP, 7 dgn. skipas. dgn. skiles, 7 dgn. skiui rusting v.a. 820,-. Dole mieten skisafari 10 dgi busreis HP, 7 dgn. skipai 6 dgn. skibegeleiding, dgn. skiuitrusting v. 995,-. Langlaufsafari 1 dgs. busreis HP, 3 hah dgn. L.I. les, 7 dgn. L.i. ui rusting en 3 L.I. excursii v.a. 655,-. Groepskortir v.a. 10 pers. Alle reizen oc per eigen auto mogelijk, voor gratis gids Reisburea Joytours 070-3633939 SGR/ANVR. eren en Bloemenriviera In, hotels, parken, campings. TOI55-27475. (gratis gids) ROME, Florence, Venet Ravenna. 10 dgse busre v.a. 679,- HP. Vertr. apii okt. Garant Reizen (SGI 080-605800. 10-daagse busreis TOf CANE div. vertrekdata vï april t/m sept. geheel ve zorgd prijs v.a. 869,- p.| PELIKAAN REIZEN 070 650452 lid SGR/ANVR. LONDEN vliegreis 3 dg U( ƒ381,-. AEROTRAVE (SGR/ANVR) 043-640440. BRITISH Holidays 04( 428005. Luxe stacar's.loc ges en bung's op ca.30 parken door heel Engelanc in ZW Engeland ca.300 exi vak.verblijven. Dordogneln 70, 5627 HG Eindhoven. LONDEN CAMBRIDGI 6-daagse excursiereis ma o.a. Leeds en Windsc Castle en Canterbury v.i 649! ZUID-ENGELAND 8-daagse reis met o. Stonehenge, Bath en Wir Chester v.a. 898. Grati reisgids? Bel: Speciale Rei zen Centrale 050-120101 (24 uur per dag) of 020 6202121 anvr/sgr BRITISH Holidays knipoog naar Zuid-lerl.Luxe bung s; stacar's t.h. Dordogneln Eindhoven 040-428005. 12 daagse busreis HIGH1 LANDS div. vertrekdata van mei t/m sept. geheel ver zorgd, prijs v.a./ 159^,-pP PELIKAAN REIZEN 07b- 650452/lid SGR/ANVR EMARKEN i met: igementen i bij o.a. Kopenhagen hotelaanbiedingen ïtiewoningen uit een van de talogi met huizen, ormatie: 050-143200. NDIC/GRONINGEN """""J vak. en |Olf-, ;ser- nds- 0002 N Ontdek KOPENHAGEN: daagse excursiereis veel Kopenhagen maar BREMEN, HELSINGOR ROSKILDE v.a 699! Gratis reisgids? Bel Speciale n zen Centrale 050-1201» (24 uur per dag) of 6202121 anvr/sgr 9- iNSK <OW jids? sizen 0100 020- Geh. verz. busreizen Polen en Litouwen, ca auto o.a.:vak.huisjes. fietsvak^en Pr^ht^a0ed; reizen. kope vakanties:^ l^ggR travel: 073-137274 Door Aart Heering Silvio Berlusconi verspilt geen tijd met politieke debatten. In plaats daarvan vertoont hij zich op de sporttribune van zijn eigen AC Milan) en bestoken zijn tv-zenders de Italianen met beelden De ommezwaai van Italië van de meuwe Leider. foto ap "T" og maar een paar jaar Wj» geleden leek Italië een I toonbeeld van politieke I onbeweeglijkheid. Na bijna een halve eeuw te _L V zijn geregeerd door de oppermachtige Democrazia Cristi- ana (DC) had het land zich ontwik keld tot een geheel eigen vorm van welvaartsstaat waarin vriendjespo litiek tot leidend beginsel was ver heven, corruptie een vaste praktijk was en overheidsfondsen en -func ties schaamteloos werden gebruikt om stemmen te kopen. Het toppunt werd bereikt in de jaren tachtig, toen de DC regeerde samen met de socialisten van van Bettino Craxi, die him partners al gauw in inhaligheid naar de kroon staken. Het was het tijdperk van de 'fi- nanza allegra' (de vrolijke finan ciën), een zorgeloos potverteren, waarin iedereen tevreden werd ge steld. De industriëlen met over heidssubsidies en protectionisti sche maatregelen. De werknemers met regelmatig terugkerende loon- rondes. De zelfstandigen met een officieus getolereerde massale be lastingontduiking. De maffia met een uiterst mild opsporings- en vervolgingsbeleid. De politici met een gigantische illegale financie ring van zichzelf en hun steeds waterhoofdiger partijapparaten. En hun cliëntèle met de creatie van honderdduizenden overbodige ba nen in de overheidssector en nog meer dubieuze uitkeringen. De decadentie van het regime was voor iedere Italiaan zichtbaar, te meer daar de politici hun aan smeergeld ontleende rijkdommen niet eens meer verborgen. Maar toch hielden de Italianen tot aan het begin van de jaren negentig het corrupte bestel met hun stemmen zelf in stand. Voor een deel was dat te danken aan de kerk, die de DC altijd door dik en dun heeft ge steund. Minstens zo belangrijk was dat miljoenen Italianen de zittende po litici steunden om daar een baan tje, een uitkering, een bouwvergun ning of een andere persoonlijk voordeel aan te ontlenen. Het on derzoek Schone Handen heeft dat mechanisme nu een halt toegeroe pen en de van hun economische macht verstoken regeringspartijen zijn als kaartenhuizen in elkaar gestort. De corruptieschandalen hebben de macht van het 'oude regime' gebro ken, dat is duidelijk. Maar voor het zover kon komen moest eerst de 'factor K' verdwijnen, de commu nistische dreiging die tot voor kort het politieke debat in Italië over heerste. Italië was het enige land in West-Europa waar de communis ten verreweg de grootste linkse partij vormden en de meeste Italia nen redeneerden als de conserva tieve journalist Indro Montanelli die in de jaren zeventig zijn lezers opriep om hun 'neus dicht te knij pen en toch maar DC te stemmen,' omdat dat altijd nog de voorkeur verdiende boven het alternatief dat de oppositie te bieden had. Gaandeweg werd het rode gevaar echter minder gevaarlijk. Voor een deel was dat te danken aan de ontwikkeling binnen de communis tische partij PCI zelf, die drie jaar geleden afstand nam van haar naam en verleden om verder te gaan als Linkse Democratische Partij (PDS). Belangrijker nog was de revolutie in Oost-Europa van 1989. Met de instorting van de Berlijnse Muur verdween ook het schrikbeeld van de kozakken op het Sint Pieter splein. (Zjirinovski had zijn op wachting nog niet gemaakt.) De DC was niet langer meer een on misbaar bastion tegen de dreiging van de rode horden en daarmee werd de weg vrijgemaakt voor nieuwe politieke formaties. De eerste daarvan was de Lega Nord van Umberto Bossi, die groot werd als alternatief voor de door corruptie verkankerde traditionele partijen. Het oudste en krachtigste bolwerk van de Lega is Milaan en het is dan ook geen toeval dat juist in die stad twee jaar geleden het onderzoek Schone Handen is be gonnen. Dat Schone Handen zijn huidige omvang kon bereiken is natuurlijk te danken aan ondernemende ma gistraten als Antonio Di Pietro. Maar het ligt ook aan de onderne mers die voor het eerst massaal bekentenissen aflegden, omdat de prijs van de corruptie te hoog was geworden. De eisen van de politici waren gaandeweg opgeschroefd van geschenken en min of meer vrijwillige giften tot verplichte bij dragen van vijf of tien procent en dat was bij een neergaande con junctuur steeds moeilijker op te brengen. De gelegenheid om zich aan de steekpenningcultuur te onttrekken werd geboden door de Lega, die het machtsmonopolie van Andreotti en Craxi had doorbroken. De angst voor represailles, bij voorbeeld door de 'verklikkers' nooit meer een opdracht te gunnen, werd min der en in het Milanese Gerechtshof vormden zich rijen van boetvaardi ge industriëlen. Sedertdien worden overal in Italië de banden tussen politiek, zaken wereld en criminaliteit blootge legd. Meer dan drieduizend politici en ondernemers worden inmiddels vervolgd voor corruptie en het ein de is nog lang niet in zicht. Parallel aan de 'juridische revolutie' is ook een politieke rebellie gaande die in de afgelopen drie jaar geleidelijk is aangezwollen. Een eerste duidelijke teken daar van werd gegeven in juli 1991, toen een volksstemming werd gehouden over de afschaffing van een onder deel van de kieswet, dat van de meervoudige voorkeurstem. Tot dan toe kon de kiezer binnen één lijst vier of vijf verschillende kandidaten aangeven. Daardoor was het mathematisch mogelijk om de kiezers te controleren door hen elk een verschillende combinatie van namen op te geven en bij het tellen van de stemmen te controle ren of de opdracht naar behoren was uitgevoerd. De regeringspar tijen voelden er niets voor om het stelsel te wijzigen en de socialis tische leider Craxi riep zijn landge noten op om niet te stemmen maar 'naar zee te gaan', opdat daardoor de noodzakelijke meerderheid van 50 procent van de stemgerechtig den niet zou worden gehaald. Maar de Italianen deden het niet en stemden voor de afschaffing van de meervoudige voorkeurstem. Bij de kamerverkiezingen van april 1992 viel de regerende vierpartij- en-coalitie - DC, de socialistische PSI, de sociaaldemocratische PSDI en de liberale PLI - terug van 53,7 naar 48,8 procent, naar de toenma lige Italiaanse begrippen een fikse tuimeling. De grote winnaar was de Lega Nord, die in het Noorden de tweede partij werd, terwijl de 'anti-maffiapartij' La Rete vooral op Sicilië een krachtige start maakte. Dankzij de restzetels behielden de regeringspartijen een flinterdunne parlementaire meerderheid, maar Craxi en Andreotti die elkander de functies van staatshoofd en pre mier dachten te betwisten, werden uitgerangeerd, ook omdat Schone Handen inmiddels concrete resul taten begon op te leveren. De so cialist Giuliano Amato, zelf geen beroepspoliticus, werd minister president en de onkreukbare chris tendemocraat (want die zijn er ook nog) Oscar Luigi Scalfaro presi dent. In april vorig jaar werd, weer tegen de zin van de regeringspartijen, per referendum de kiesprocedure voor de Senaat, die in Italië vergelijkba re bevoegdheden heeft met die van de Kamer, grondig gewijzigd. In de praktijk betekende het een over gang van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging naar een dis trictenstelsel. De gangmaker achter het referen dum, de dissidente christendemo craat Mario Segni, wilde daarmee tot een meer directe democratie komen en een einde maken aan de veelheid van partijen en het gekon kel van stromingen en partijbon zen. In de daarop volgende maan den wijzigde een overgangskabinet onder leiding van de directeur van de Italiaanse Bank Carlo, Azeglio Ciampi, ook de kiesprocedure voor de Kamer, waarna de weg vrij was voor vervroegde verkiezingen. Bij gedeeltelijke gemeenteraads verkiezingen in juni en november- december vorig jaar kon circa de helft van de Italiaanse kiezers al met het nieuwe stelsel kennisma ken. De uitslagen waren rampzalig voor de door schandalen geteister de regeringspartijen die in novem ber met zijn vieren niet verder kwamen dan 20 procent. Het poli tieke centrum werd weggevaagd en daarvan profiteerden links en rechts. In het Noorden werd ter rechterzijde de grootste winst ge boekt door de Lega, die haar Noor- ditaliaanse autonomisme in rap tempo heeft getransformeerd in een nieuw-rechts populisme en in het zuiden werd de neofascistische volksvertegenwoordiging overdui delijk geworden. Met parlementai re obstructiemethoden, desinfor matiecampagnes en bomaanslagen probeerde het ancien régime nog om zijn bestaan te rekken, maar op 16 januari was het toch zover. President Scalfaro ontbond Kamer en Senaat, waarop premier Ciampi verkiezingen uitschreef op 27 en 28 maart, die de bekroning moeten vormen van de Italiaanse Revolu tie. Volgens het nieuwe kiesstelsel wor den 475 kamerleden en 232 senato ren rechtstreeks gekozen in even- zovele districten, terwijl het over gebleven kwart nog volgens het oude stelsel van evenredige verte genwoordiging wordt aangewezen. Net als in Groot-Brittannië wordt in één ronde gekozen en wint de kandidaat met relatief de meeste stemmen, ook als dat minder dan 50 procent is. Het nieuwe stelsel noodzaakte tot de vorming van nieuwe brede coalities ter vervan ging van de twaalf landelijke par tijen die in het huidige parlement vertegenwoordigd zijn. Na twee maanden van onderhandelingen heeft dat geleid tot het ontstaan van drie blokken: links, centrum en rechts. Vooral links, een niet bijster hecht gelegenheidsverbond van acht pro- In april vorig jaar werd, tegen de zin van de regeringspartijen, per referendum een wijziging het Italiaanse kiesstelsel voorgesteld. De bevolking stemde massaal voor de wijziging. foto ap partij MSI uit een jarenlange slui mer gewekt. Maar het beste resultaat behaalden de progressieve coalities onder lei ding van de linkse democraten van Achille Occhetto, die door de smeergeldcycloon betrekkelijk on geschonden zijn gebleven. Bij de laatste verkiezingsronde sleepten zij de burgemeestersposten van Pa lermo, Rome, Napels, Venetië, Ge nua en Triëst in de wacht. Door deze resultaten en door de gerechtelijke acties tegen de zitten de parlementsleden, van wie in middels een kleine 200 worden ver dacht van corruptie en 20 van connecties met de maffia, was de onhoudbare positie van de zittende gressieve groeperingen onder lei ding van Occhetto's linkse demo craten, begon de campagne met grote verwachtingen, die door de resultaten van de gemeentelijke verkiezingen gerechtvaardigd le ken. Toch werd daarmee een verte kend beeld gegeven, omdat de pro gressieve overwinning mede het ge volg was van de verdeeldheid van de tegenstanders. Bij de meest re cente peilingen halen de progres sieven niet meer dan 35 tot 40 procent. Het politieke centrum, dat bestaat uit het Pact voor Italië van Mario Segni, de uit de resten van de christendemocratie voortgekomen Italiaanse Volkspartij PPI en poli tieke Einzelganger als oud-premier Amato en de republikein Giorgio La Malfa, is met minder dan 20 procent verreweg het zwakst. Ter rechterzijde zijn de zaken da nig in beroering geraakt sinds Ber lusconi op 16 januari zijn lang verbeide opwachting in de politiek maakte. Met een populistische boodschap, de steun van drie lan delijke tv-zenders en een ontegen zeglijk charisma lijkt de tycoon inderdaad op een luisterrijk resul taat af te stevenen. De Italiaanse Citizen Kane is de politieke strijd ingegaan met een radicaal rechts programma, waarin belastingverlaging, de vrije onder neming, de natie, het gezin, de strijd tegen misdaad en drugs, de christelijke traditie en het (ongebo ren) leven centraal staan. Hij pre senteert zichzelf als de enige man die in staat is om Italië uit de crisis te leiden en diept de 'factor K' weer op door alle progressieven over één kam te scheren als 'com munisten' die Italië in een antilibe rale dwangbuis willen wurmen. Net als Ronald Reagan, met wie hij zichzelf graag vergelijkt, verspilt Berlusconi geen tijd met politieke debatten en confrontaties met jour nalisten die hem niet welgezind zijn. In plaats daarvan vertoont hij zich op de sporttribune (van zijn eigen AC Milan) en bestoken zijn drie landelijke tv-zenders de Italia nen al maandenlang met beelden van de nieuwe Leider, in combina tie met een nimmer aflatende hetze tegen het 'linkse kartel' dat het 'verbond van de vrijheid' de pas wil afsnijden. Het propagandaoffensief blijkt zo succesvol, dat Berlusconi inmiddels de populairste politicus van het land is. In Noord-Italië heeft hij een pact gesloten met de Lega Nord en in de rest van het land met het Nationaal Verbond van de neofascistische lei der Gianfranco Fini. Dat deze bei de partijen radicaal tegengestelde opvattingen hebben over de natio nale eenheid en het economisch beleid, doet nu even niet ter zake: beide zijn erop gebrand om mee te profiteren van het Berlusconi-ef fect. Daarnaast zijn conservatieve christendemocraten, liberalen, so ciaaldemocraten, enkele socialisten en zelfs de radicale leider Marco Pannella die twintig jaar geleden naam maakte als voorvechter van het recht op echtscheiding, abortus en cannabisgebruik, op Berlusco ni's rijdende trein gesprongen. Diens uit het niets ontstane partij Forza Italia kan al op 20 tot 25 procent van de stemmen rekenen, naast nog eens 20 procent voor zijn bondgenoten. En in een districten stelsel kan dat voldoende zijn voor een absolute meerderheid in het parlement. Berlusconi's aanhang komt vooral voort uit het grote deel van de Italiaanse bevolking (73 procent volgens een recent onderzoek) dat zijn voornaamste politieke infor matie van de tv betrekt. Deze men sen vallen voor het bombardement van spots, commentaren, journaals, quizzen en spelletjes waarin keer op keer de mythe wordt bevestigd van Berlusconi als 'nieuwe man' in de politiek, als geniaal ondernemer die ook Italië uit de crisis kan trekken en als redder in de strijd tegen het rode gevaar. Zij vergeten daarbij, als het ooit al geweten hebben, dat Berlusconi kort geleden nog een trouwe steun pilaar was van het regime van Craxi en Andreotti en dat zijn Fininvest-holding dreigt te bezwij ken onder een schuldenlast van zes miljard gulden. Minstens zo belangrijk is de steun van ondernemers en middenstan ders die vrezen dat een linkse rege ring de belastingwetgeving serieus zou gaan toepassen. Zij zijn bereid om iedereen te steunen die dat kan vermijden en zien in Berlusconi de verdediger van hun belangen nu de DC dat niet meer kan. En tenslotte klampen talloze poli tieke gelukszoekers en vertegen woordigers van het oude regime zich nu aan Berlusconi vast om aan hem functies en privileges te ontle nen of te behouden. Als Berlusconi wint, dan zou dat in zekere zin een restauratie betekenen nog voor de revolutie is voltooid. Eenzelfde verzet van de burgerij tegen de dreiging van links leidde in 1922, in een andere situatie van politieke beroering, tot de fascisti sche Mars op Rome. Natuurlijk is de situatie niet zo dramatisch als toen, al was het maar omdat Ber lusconi met spots werkt in plaats van met wonderolie, maar toch lijkt de vergelijking niet helemaal misplaatst. Forza Italia's leiders- cultus met de Big Brother-achtige choreografie, de mythe van de 'man van de Voorzienigheid', het ontbre- ken van alle interne democratie in j de beweging, de diabolisering van j de tegenstander en de keuze voor propaganda in plaats van debat, het roept allemaal onprettige her inneringen op aan een nog niet zo heel ver verleden. :n en Rekreatie Is een menlijke rubriek van de Dagbladengroep, irtentiereserverinaen- 73-125225, fax 073-1377-- bus 449, 5201 AKDen BoJ ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994

de Stem | 1994 | | pagina 37