'We moeten niet te vroeg juichen Het individu is niet de vijand van de gemeenschap Spe in dij ziek Westen onthutst door initiatief Moskou j'Kosto h< lpm Trouwe hoi DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DB STEM Vasten -DE STEM- Brigade-generaal Van Baal, nieuwe chef-staf van VN-troepen in Bosnië: Twijfel aan haalbaarheid mestakkoord Sarajevo bel met slachtoJ DESTEM ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 fA Op zondag Quinqua gesima werd, enige decennia geleden nog, na epistel en evangelie de beminde gelovigen 'Zalig heid in de Heer' toegewenst, als vaste aanhef van de vastenbrief die, in alle kerken en kapellen waarover een rec tor was aangesteld, van de kansel moesten worden voor gelezen en gegeven was te Utrecht door de aartsbisschop en de bisschoppen van Neder land. Daarmee zette in zekere zin de tijd van versterving al in die strikt genomen met As woensdag begon en veertig dagen duurde. De vastenavondviering bleef in de kleine stad en de huiselijke kring waarin ik opgroeide be perkt tot het eten van oliebol len, knolvormige baksels met sliertige uitwassen, die mijn moeder met de schuimspaan uit een pan met dampende olie opviste en daarna rijke lijk met poedersuiker be strooide. Al waren zij het 'Momento mori' van de pries ter indachtig dat wij, zeer ver gankelijk, van as waren ver vaardigd en tot as zouden we derkeren, toch probeerden wij op Aswoensdag behoed zaam het vaalzwarte kruisje op ons voorhoofd te bewaren omdat, naar men zei, degene die dat met Pasen nog aan de pastoor kon tonen, van hem een nieuw zondags pak kreeg. Op Aswoensdag werd ook het vastentrommeltje in gebruik genomen waarin koekjes, tof fees, drop, zuurtjes, gekleurd ouwel, uit onze kindermond gespaard, tot het middaguur van Paaszaterdag werden be waard. Alleen halverwege de vasten, op zondag Laetare, mochten we even genieten van boterbrok of zoethout. De vastenwet, die ons ieder jaar opnieuw vanaf de preek stoel werd voorgehouden, be trof het vasten en de onthou ding. De onthoudingsvoor schriften, die overigens het hele jaar door voor alle vrij dagen golden, verboden iede re gelovige vanaf het zevende levensjaar vlees of jus uit vlees te gebruiken. Wel mocht men soep en andere spijzen met spek koken of braden, als men vóór het nuttigen het spek er maar uit verwijderde. Ook vleesextracten stonden op de zwarte lijst, met name de bouillonblokjes van Liebig en Maggi. Van de Maggisoe- pen waren Rumford-, Windsor- en koninginnesoep van dat verbod uitgesloten. De eigenlijke vastenwet schreef voor dat iedere gelo vige die de leeftijd van 21 jaar bereikt had en het 60e levens jaar nog niet was ingetreden, slechts eenmaal per dag een volle maaltijd gebruikte en bij de andere maaltijden sober heid betrachtte. Roken en het drinken van alcoholica wer den uiteraard ten zeerste ont raden. Al viel dat niet onder de onthoudingswet, in de vastentijd werden geen kerke lijke huwelijken ingezegend, wat wel wat zegt over de toen en nog wel geldende seksuele opvattingen. Op de zondagen in de vasten werden in elke' parochiekerk lijdensmedita ties gehouden, zeer uitvoerige preken tijdens het middaglof, waarin de passie en het ster ven van Christus in vaak zeer realistische taferelen werden geschilderd om ons tot schuldbewuste boetvaardig heid te brengen. De lijden smeditaties die de KRO op dinsdagavond uitzond, kluis terden door het retorische ta lent van pater Borromeus de Greeve, pater Lohuis en rec tor Keet hele gezinnen aan het radiotoestel. Met Passiezondag, twee we ken voor Pasen, werden in de kerk crucifixen en heiligen beelden met paarse doeken bedekt. Er klonk geen Gloria en geen Alleluja meer, het orgel zweeg, in plaats van de altaarbei werd wel een sner pende ratel gebruikt. Het as- kruisje is met het wijwater en het palmtakje in het museum van de roomse folklore te recht gekomen. Misschien dat de rituelen in de crematoria de betekenis van Aswoensdag weer laten beseffen. Bezie de krantepagina met de 06-informatienummers. Een paar jaar geleden stond er '40 cent per minuut' bij zo 'n telefoonnummer. Daarvan schrok blijkbaar niemand; dus kwamen er steeds wat centen bij. Tot we de mededeling '50 ctper halve minuut' bereikten, als keurige camouflage voor de toch opzienbarende prijsontwikke ling. Of'vier kwartjes per minuut'. Vandaag staat er gewoon 'lpm'. En niemand die ook maar even veronderstelt dat het om 1 cént of 1 kwartje kan gaan. Het zou smaakvol zijn hieruit te concluderen dat telefoonseks ernstig lijdt aan inflatie. Maar vermoedelijk is het omgekeerde het geval: deze vorm van telefonische informatie-uitwisseling wordt blijkbaar steeds waardevoller geacht. (HC) 'O Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. f Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I HET WEEKEINDE zal briga de-generaal Ad van Baal (47) nog gebruiken om zijn moeder in zijn Westbrabantse geboor tedorp Kruisland op te zoeken. Het wordt een afscheid voor een half jaar, want Van Baal wordt met ingang van 1 maart zes maanden lang de nieuwe chef-staf van de VN-troepen in Bosnië, de rechterhand van de Britse commandant Rose. Het is een functie die Nederland heeft gekregen als dank voor zijn bijdrage aan de VN-ope- ratie in ex-Joegoslavië. Door Henk Bouwmans DE LAATSTE weken heeft Van Baal met meer dan normale belangstelling de ontwikkelingen in Bosnië gevolgd. Bij zijn kennismakingsbezoe gevolgd. Het drukte hem met de neus op de feiten: een chef-staf loopt net zo veel gevaren als een chauffeur van een transporteen heid. „Die markt ligt precies op de route van het hoofdkwartier van com mandant Rose naar het presidentiële paleis van Izetbegovic." Van Baal is blij met de standvastigheid die de wereldgemeenschap na die aan slag heeft getoond. „Die vastberaden heid is een heel belangrijk signaal, niet alleen voor de Serviërs en moslims maar ook voor alle mensen die daar een functie vervullen. Want aan die vastbe radenheid heeft het wel eens ontbro ken." Dat de Serviërs nu door de bemiddeling van de Russen en onder dreiging van het Navo-ultimatum met luchtaanval len druk doende zijn hun zware wapens terug te trekken uit de heuvels rond Sarajevo stemt hem positief. Maar hij waarschuwt wel. „We moeten over het kortstondige effect van zo'n ultimatum heen kijken. Laat ons eerst maar eens kijken wat er gebeurt. Het is nog veel te vroeg om te juichen." Debuut De benoeming van Van Baal, comman- Brigade-generaal Van Baal wordt in Bosnië de rechterhand van VN-commandant Rose. FOTO ANP dant van de 43e gemechaniseerde briga de in het Drentse Havelte, was voor velen een verrassing. Niet het minst voor Van Baal zelf. In Kiseljak, waar hij de leiding krijgt over de 460 man tellen de VN-staf in Bosnië, wordt het de eerste keer in zijn militaire loopbaan dat Van Baal in een internationale staf werkt. Terwijl Nederland al vele VN- operaties achter de rug heeft, wordt het zijn debuut als blauwe baret. Is dat gebrek aan internationale erva ring geen nadeel? „Dat zal blijken op 1 september als de zes maanden er op zitten", zegt de generaal, die nu al weet dat zijn VN-werk beloond wordt met een extra generaalsster en de functie van plaatsvervangend bevelhebber van de landstrijdkrachten, Van Baal vindt dat hij wel degelijk beseft wat hem te wachten staat. Als artillerist was hij actief in vele interna tionale oefeningen en als beleidsfunc tionaris op materieelgebied keek hij ook over de Nederlandse grenzen heen. „Ik ben dus niet helemaal blank." Training Bovendien heeft hij ook lessen geleerd uit de reorganisatie van de Koninklijke Landmacht (KL). „Ik heb veel conflic ten meegemaakt, weliswaar niet op le ven en dood. Maar het ging toch om belangentegenstelling en -verstrenge ling. Dat is toch een training. Ik heb ook geprobeerd om de veranderde taak van de KL van het bestrijden van een grootschalig conflict naar crisisbeheer sing voor mij in te vullen. Door te studeren, te lezen en te praten met mensen die uitgezonden zijn, heb ik mij een beeld kunnen vormen." „Ik weet nu dat mijn werk geen dag hetzelfde zal zijn. Het zal zeer onvoor spelbaar zijn. Het belangrijkste is dat je vooral moet denken in kansen. Je kimt jezelf wel wentelen in allerlei proble men, maar je moet initiatief nemen. In het bedrijfsleven is dat niet anders. Ik ben absoluut niet geïnteresseerd in een directeur die aan het einde van het jaar tien excuses aanvoert waarom hij geen winst heeft behaald. Welke kansen heb je laten liggen om partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen? Daar gaat het om." Baas De Nederlandse chef-staf zal in zijn werk de Britse commandant Rose niet voor de voeten lopen. „Ik heb één baas en dat is Rose. Ik ben zijn adviseur. Rose is de verantwoordelijke man." Als rechterhand van Rose fungeert ij-J Baal als een soort informatiemana „Informatie verzamelen zodat je kunt omzetten in concrete orders. Al ontdekt dat ergens geen gevechten ir, plaatsvinden, moet je onmiddellijk z! gen dat de convooien weer op g8 komen. Dat is het werk waar het 0»i gaat." Nederland mag dan verguld zijn met functie van chef-staf, Van Baal at niet om de Nederlandse belangen l dienen, ook al is zijn staf verantwooï delijk voor het Nederlandse trans;;,-1 en luchtmobiele bataljon, twee van* meer dan tien internationale bat in Bosnië. „Ik ben daar niet del... des vaderlands. Als chef-staf is het vjj belang alle problemen op te pakken v; welk bataljon dan ook." Van Baal voelt zich wel gesteund do;; de Nederlandse politiek, ook dank s stevige uitlatingen als die van het pj dA-kamerlid Van Traa. Die verklaarof onlangs dat de Tweede Kamer de M derlandse Bosnië-politiek moet blij»! steunen, ook 'als straks de eerste li"™ zakken op Schiphol arriveren.' „Op zo'n moment besef je dat de po'J tiek de ultieme verantwoordelijkhtJ durft te nemen. Ik ben er blij om dat politiek dat zo openlijk durft te 2 Want eên militair kan alleen functioneel ren onder de paraplu van de pi De politiek draagt namens het 1 landse volk de verantwoordelijkheid! Het is vervolgens aan de militairen 01 te zorgen dat de risico's zo klein mogi lijk blijven." Vriendenkring „Thuis zijn ze natuurlijk bezorgd. Wan! dan gaat het niet meer over de Konink-| lijke Landmacht. Het gaat dan om li familielid dat vertrekt. Als individuele! militair is het je eigen verantwoorde! lijkheid. Maar thuis is het iets wat je iu| de intimiteit van je relatie bespreekt: je kijkt in de ogen van je vrouw." „Wij hebben een uitgebreide vriendenl kring. Die feliciteerde ons met mijj benoeming, maar dacht ook meteen a de consequenties voor mijn gezin. Da:| er zoveel mensen zijn die nu al gezegi hebben dat ze op mijn vrouw Jenny ei de kinderen passen is een heerlijk gs voel." Door onze correspondent Mare de Koninck HOEWEL nog geenszins vaststaat dat 'de komst van de Russen' tot vrede in Sara jevo c.q. Bosnië zal leiden, is het initiatief van Boris Jelt- sin op het eerste gezicht een briljante zet. Jeltsin heeft er zoveel vliegen in één klap mee geslagen en het Westen zo'n totaal nieuw diplo matiek landschap voorgelegd dat leiders in Washington en West-Europa gisteravond nog steeds een verdwaalde indruk maakten. In Jeltsin's 'ingreep' zitten meerdere dubbelwaardigheden die de Navo en president Clin ton in pikante tweestrijd bren gen en die een ouderwets soort Amerikaans-Russische span ning aan het licht brengen. De eerste ambivalentie is dat het Navo-ultimatum aan de Servi sche omsingelaars van Sarajevo nu waarschijnlijk niet meèr re levant is omdat de Serven zich - zogenaamd op verzoek van de Russen - massaal terugtrékken. Maar mocht die terugtrekking minder totaal blijken dan be loofd en dus niet aan de Navo- eis voldoen, dan is tegelijkertijd het ultimatum als gevolg van de nieuwe Russische rol in Bosnië praktisch niet meer uitvoer baar. Het lijkt ondenkbaar dat Ame rikaanse en Westeuropese luchtmachten volgende week bommen op Bosnië gaan gooien nu Moskou, dat verklaard te genstanders is van de Navo-ge- weldsdreiging, zich daar diplo matiek op de voorgrond heeft geplaatst, zo'n belangrijke in vloed op de Serven blijkt te kunnen hebben en straks zelfs met honderden Russische VN- vredesmilitairen in Sarajevo aanwezig zal zijn. Een geïrriteerde uitwisseling gisteren van Russische en geal lieerde verklaringen (de Navo bleef met luchtacties dreigen als ook maar één Servisch kanon niet tijdig is teruggetrokken; Moskou waarschuwde voor 'al gehele oorlog' in dat geval) bracht ineens weer iets van de koude oorlog in de lucht en gaf aan dat Navo-bommen op Bosnië het karakter kunnen krijgen van een directe, zelfs militaire, confrontatie met Rus land. Dat laatste is een perspec tief waar Clinton geenszins aan toe is. Dat Jeltsin, mocht er nu uit zicht op ware vrede in Bosnië komen, goeddeels met de eer gaat strijken is voor president Clintön natuurlijk een nogal zu re aangelegenheid. Jeltsin's druk op de Serven kon onge twijfeld alleen zcf effectief zijn dankzij het Westerse ultima tum, maar lijkt toch van een hogere morele autoriteit dan de brute geweldsdreiging van de Navo (Amerika). Tegelijk moet Clinton echter blij zijn met Jeltsin's triomf, omdat de Russische leider daar mee zijn gezag en politieke overlevingskansen in Moskou vergroot. Washington is er mede altijd beducht voor gebleven haar eigen ultimatum in Bosnië met geweld te moeten waarma ken, in de wetenschap dat dat in Moskou koren op de molen zou zijn van de anti-Jeltsin- krachten en van met name de racistische nationalist (Sla vische blqedbroeder de Serven) Zjirinovski. Verder is het voor Amerika maar een twijfelaqjitige aange legenheid dat de Serven in Bosnië nu zo'n concrete partner hebben gekregen in Rusland. Al hebben de Amerikanen onlangs geconcludeerd dat de Bosnische moslims zich moeten neerleggen bij de moreel moeilijk aan vaardbare realiteit dat ze terri torium zullen moeten prijsgeven aan Servische agressie en etni sche 'schoonmaak', de nieuwe diplomatieke prominentie van Moskou kan de balans al te sterk in het voordeel van de Serven doen doorslaan. Een eervolle vrede en b.v. berech ting van oorlogsmisdrijven lijkt nu nog onwaarschijnlijker. Al die facetten maken Jeltsin's initiatief, in al zijn schrander heid (ook wat de timing betreft) tot een onthutsende noviteit vo! met voor het Westen verwarren de tot bedenkelijke gevolgen. Tenzij het allemaal één g spel zou zijn geweest, waarin Clinton - waarvan het altijd twijfelachtig is gebléven of hij ooit bombardementen op Bosnië had zullen uitvoeren - aan Jelt sin willens de taak heeft gege ven het Navo-ultimatum te ont- krachten... Maar zó sluw als dit soort menzweringstheorieën vaak willen, blijken politici achteraf meestal niet te zijn gewc Met als gevolg een toch blijvende ongewisheid over het diplomatieke en militaire dra ma zich de komende dagen i ontvouwen in niet alleen Bosnië maar ook in iets wat weer naar ouderwetse oost-west-verhou dingen geurt. Nederland is hard op weg een geseculariseerd land te worden. Er is volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau een grote kans dat in 2020 ongeveer drie kwart van de bevolking buiten kerkelijk zal zijn. Secularise ring grijpt snel om zich heen. In 1958 behoorde nog 76 procent tot een kerkgenootschap, in 1991 nog maar 43 procent. Vooral onder jongeren neemt de secularisatie snel toe: in 1958 was twintig procent van de jon geren buitenkerkelijk, in 1991 72 procent. Kijk je naar leef tijdsgroepen dan blijkt dat de buitenkerkelijkheid vooral toe te slaan onder de generatie die na 1945 werd geboren en nog pregnanter onder degenen die werden geboren tussen 1960 en 1974, de protestgeneratie. In de 1980 was 55 procent van deze generatie buitenkerkelijk, in 1991 was dat opgelopen tot 71 procent. De SCP-studie laat geen ver banden zien tussen deze ont wikkelingen en de maatschap- peljke opstelling van degenen die buitenkerkelijk werden. De studie bevestigt wel dat de ver zuiling, lange tijd hét kenmerk van de Nederlandse samenle ving, zwaar onder druk staat. Ze is nog het grootst op het gebied van het onderwijs: 35 procent kiest nog voor onder wijs op levensbeschouwelijke grondslag (waarbij overigens niet duidelijk is of dat een kwa liteitskeuze is of een zuiver le- venbeschouwelijke keuze). Nog maar 22 procent staat een con fessionele partij voor. Slechts dat laatste gegeven rechtvaardigt op het eerste ge zicht aandacht voor de SCP- studie in een rubriek die de politiek in brede zin tot onder werp heeft. Die 22 procent lijkt laag als men dat percentage afzet tegen de 39,4 procent van de kiezers die in 1989 hun stem gaven aan CDA, SGP, GPV en RPF. Maar van dat percentage mag men tenminste de twaalf procent niet-kerkelijke kiezers aftrekken die vanwege Lubbers op het CDA stemden. Aannemelijk is verder dat er verschil is tussen het voorstan der zijn van een confessionele partij en het bepalen van het stemgedrag; daarbij kunnen te genstrijdige motieven een rol spelen. De komende kamerver kiezingen zullen duidelijk ma ken hoe groot het verschil is tussen het percentage voorstan ders van een confessionele par tij en het percentage kiezers op die partijen. De meest recente polls laten zien dat het verlies van het CDA slechts ten dele wordt goedgemaakt door winst van de kleine christelijke par tijen, die een sterker confessio neel profiel hebben dan het CDA. Er is een andere rechtvaardi ging voor het geven van aan dacht aan de SCP-studie op deze plaats. Zij ligt in de be schouwingen over de vraag of secularisering - opgevat als het voorrang geven aan het indivi dueel bewustzijn boven het aanhangen van van boven af gedecreteerde leerstelligheid - zal leiden tot wat met een ge leerde term heet: anomie. Letterlijk betekent dat wette loosheid. Minder letterlijk wordt eronder verstaan het ge voel van onzekerheid dat kan ontstaan als gevolg van het aar zelen tussen oude en nieuwe zekerheden en normen. In de leer van de anomie wordt ervan uitgegaan dat levensbeschou wing de centrale plaats inneemt in de zingeving van het leven. Worden de vaste levenbeschou- welijke uitgangspunten losgela ten dan zou het individu ernstig gedesoriënteerd raken, gevoe lens van onzekerheid zouden hem overvallen en hij zou vat baar worden voor allerlei irrati onele gedachten en gedragin gen. Op grond van wetenschappelij ke onderzoekingen komt het SCP tot de conclusie, dat derge lijke gevoelens nauwelijks een rol spelen in de belevingswereld van de Nederlanders: „Het ver dwijnen van veel orthodox- christelijk gedachtengoed laat kennelijk geen absolute leegte na." En: „Secularisering bete kent niet dat men normloos wordt, wel dat men zich met zijn normen niet meer op een kerkgenootschap oriënteert." De ook in de politiek wel ge hoorde gevolgtrekking dat het wegvallen van die oriëntatie mede geleid heeft tot verval van normen en waarden wordt hier Brinkman...arrogant... dus gerelativeerd. Daarmee is overigens het probleem niet weg. Maar het stelt wel de toe genomen individualisering in een ander daglicht. In dat verband is de strijd tus sen CDA en D66 interessant. Het CDA werpt zich op als de verdediger van min of meer tra ditionele normen en waarden; zij plaatst het gemeenschapsge voel tegenover het individualis me. D66 is van stonde af aan de partij van het individu en de keuzevrijheid geweest. Een zwart-wit tegenstelling hoeft dat niet te zijn en is dat ook niet. Welbeschouwd zijn de nor men en waarden die het CDA uitdraagt niet meer en niet min der dan 'verwereldlijkte' be schavingsnormen die, het kan nauwelijks anders in een land als Nederland, wortelen in de joods-christelijke traditie. Het verschil tussen CDA en D66 op dit stuk lijkt meer te zitten FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP in de wijze waarop die normen en waarden worden uitgedra gen. Bij het CDA is dat uitdra gen niet vrij van een zeker pa triarchale toets. D66 legt meer de nadruk op de persoonlijke keuzevrijheid. Los van de vraag hoe de opvat tingen van de beide partijen zich vertalen in concrete poli tieke beleidslijnen (bijvoorbeeld op het stuk van de sociale ze kerheid en het belastingregiem) is het nogal onzinnig om de verschillen in houding uit te vergroten zoals de lijstrekker van het CDA, Brinkman, ge neigd is te doen. In zijn rede tot het CDA-con- gres maakte hij een kariktuur van wat hij bij voorkeur 'het individualisme' noemt. Alleen al die woordkeus kwam hem een week later op een schrobbe ring uit de mond van D66- lijstrekker Van Mierlo te staan. „Individualisme is als klan kwaarde de contaminatie van individualisering en egoïsme", spotte hij. Dat leek een woor denspelletje, maar was meer dan dat. Want inderdaad had Brinkman het individualisme geassocieerd met het recht van de sterkste en het ieder voor zich. Met puur egoïsme dus. Individualisme is volgens Brinkman niet alleen strijdig met 'de boodschap van Christus, het dienen van je naaste', hij ziet het ook als Tevengevaarlijk' en 'bedreigend voor de democratie'. Hier wordt een tegenstelling ge schapen die volstrekt onrecht doet aan ontwikkelingen in r'" samenleving. Wie ook maar een beetje serieus naar de huidige samenleving kijkt, ziet niet een vlucht in egoïsme en zelfzucht. Ziet wel dat de burger mondi ger is geworden en daarnaar handelt. Ziet ook dat velen hun eigen weg kiezen, minder tradi tioneel, veel minder aan de hand van wat oude instituties hen voorhouden. Het is nogal arrogant wanneer Brinkman, zoals in zijn rede suggereerde, voor de christen-democratie het alleenrecht opeist 'van een dui delijke opvatting over de sa menhang in de maatschappij, met het belang van de andere mens als leidraad. Wij als de betere kant van ik.' Zo'n uitspraak plaatst al dege-. nen die, weliswaar minder in stitutioneel dan vroeger, wel degelijk oog hebben voor de samenhang in de maatschappij ten onrechte in het verdachten bankje. Alsof het individu pet definitie de vijand van de ge meenschap is. Van onze verslaggeefster Alkmaar - „Het is een do gewone deal die pracl lijkt. De diplomatieke trekkingen met Vietnam in maart een feit." Nederland opent daar dan- ambassade en in Den H wordt een plaatsje vrijgema voor Hanoi. Maar de 300 V namese vluchtelingen die! diezelfde maand worden te: gestuurd,, zijn gewoon verkcf •jullie hier een ambassad goed. Maar die 300 moeten! rug'." Pastoor A. Cassee van de Van onze Haagse redactie Den Haag - Specialisten als zelfstandige ondernemd Nu worden ze per 'verricht' betaald. Het is beter als ze het ziekenhuis een soort ba loon krijgen, dat per specials kan verschillen. Met dat standpunt neemt kabinet het advies van de Cc missie Biesheuvel over. Die cc missie, onder leiding van vq Den Haag (anp) - De minister van Landbouw en Milieubel twijfelen aan de haalbaarl van hun eigen mestbeleid. De departementen denken het juridisch niet mogelijk ij 1996 een mineralenboekhoucf in te voeren. Dat is echter afgesproken met het landboi bedrijfsleven, dat grote waa hecht aan deze overeenkomst. Juristen vgn de ministeries nen inmiddels dat het niet me lijk is snel zo'n boekhouding te voeren, die controleerbaai en waar ook nog een heffing kan worden gekoppeld. _Van onze verslaggever Maastricht - Burgemeester j geweld zwaar geteisterde sti brief zijn medeleven betoond die Limburg in december trol „Onze geest en onze gevoeler, wij leven in het grootste I bevinden in de smerigste ooi; tragedies die wij overleven, burgers trof tijdens de wa geraakt," schrijft de burgemë De burgemeester vraagt Lubl de rug om de problemen het Commissaris der Koningin 1 meester inmiddels gemeld da problemen het hoofd te biede POLITICI DISCUSSIËREN liever gaat het over wat dt de kiezer meer geloof heel de toekomst dan aan het ir plaats van dit ballonnetje als een trouwe hond. De ruzie tussen Brinkman PvdA neemt zich voor e kostwinnersvergoeding voi stelde het CDA een soortg van gekomen. Brinkman, in het nauw ger nen met betrekking tot de PvdA-steun aan het oppos den te hebben. Hij schilder af als een bedreiging voor Brinkmans actie haalde 0 bedoeld. Wöltgens voelde reageren. Hij kon zijn ei afschilderen als een gevaa Ook Wöltgens rekende we ten onrechte. De pers stae net eigen blazoen redder bereikt. Zelfs meer: Brinkrr unfaire middelen de verkie Maar waar gaat het allema belastingmaatregel voor drie verkiezingen geweest en zou de pers aan de ste nauwelijks een kolommetj 'n de schaduw van de 'luistering de waarde van s'.ag. Politici streven daar Diskrediet te kunnen breng T?rgen ervoor dat hun op blijft.

de Stem | 1994 | | pagina 2