DE STEM 'Er zijn nog zo weinig mensen over in Bosnië' 'Ik span me graag in voor de partij' ragAzzi aan huis De Vierkante Decimeter Monika, Sanela en Agnesa een jaar later V 394 Be parkeervakken nabij de toegang |eren ten behoeve van invaliden om i zoals vermeld in Bijlage I van het in ter gemeentesecretarie, afdeling lijn van zes weken vangt aan op de tenminste te bevatten: de naam en is gericht en de gronden van het )ige voorziening worden gevraagd, k gelden dezelfde vereisten als ten in overlegd. Ook is er griffierecht issiekamer van het gemeentehuis te NC.A. vergadert de commissie Openbare r een ieder ter inzage bij de afdeling lij de respectievelijke secretaris van voor het inspreekrecht dienen zich imissie aan te melden. CIEN rommissiekamer van het gemeente- ir een ieder ter inzage bi] de sectie bij de secretaris van de commissie, rekrecht dienen zich uiterlijk 24 uur 'melden. =N van het gemeentehuis te Oostburg. rren voor een ieder ter inzage bij de bij de secretaris van de commissie, sekrecht dienen zich uiterlijk 24 uur melden. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 DEEL |V iw 1 I - - v j ""u*" Door Muriel Boll A onika Cvitkusic, A Sanela Huremovic mJBJÊ en Agnesa Muid- ÊrmfM ric zijn drie Joego- Slavische meisjes V van negentien jaar met wie ragAzzi vorig jaar mei een gesprek mee had. Ze waren toen een jaar op de vlucht voor de oorlog in hun land en uitein delijk terechtgekomen in Den Bosch. Hoe is het nu met hen? Sanela is gelijk met haar ouders meegekomen, maar Monika's vader en haar broer waren ach tergebleven, net als de vader van Agnesa, maar die zijn inmiddels ook noor Nederland gekomen. „We hebben nu een normaler leven," is het eerste wat Sanela zegt. „We vervelen ons minder; ik zit op een volleybalclub in Vught, Monika en Agnes vol leyen hier in de kazerne. En we hebben veel huiswerk." We zitten in Monika's kamer die met witte lakens is afgeschut van het lokaal waar haar familie in woont. Er hangen foto's en pos ters, er is een bed, een tafel, een bankje, het is echt een eigen plek. Vorig jaar woonden er on geveer 300 jongeren op het ka zerneterrein, nu nog maar 30 of 40. De meesten hebben eigen woonruimte gekregen. Monika, Agnesa en Sanela zijn blij dat ze nog bij elkaar zijn, ze proberen ook bij elkaar te blijven in een zelfstandige woning. Sanela en Agnesa volgen inmid- dels een opleiding in de textiel- richting. Sanela wilde altijd al modeontwerpster worden, dus zij kan verder, want daar heb je niet veel taal voor nodig. Voor Angela is textiel heel iets anders dan de architectuuropleiding die ze in Joegoslavië volgde. Met de Nederlandse taal is de toekomst er anders gaan uitzien. Dat geldt ook voor Monika, die zat op het gymnasium en wilde medicijnen gaan studeren. Nu heeft ze moe ten kiezen voor een opleiding administratief werk. Het valt direct op dat ze er vrolijker uitzien dan een jaar geleden. Toen gingen ze niet uit, want ze spraken slecht Neder lands en hadden weinig Neder landse vrienden. Bovendien wa ren ze bang geworden door wilde verhalen over drugs. Dat is ver anderd, ze gaan een paar keer per maand naar de disco met Nederlandse en Joegoslavische vriendinnen. Ze spreken nu ook veel beter Nederlands, voor dit gesprek hebben we geen tolk meer nodig. En tot hun gerust stelling hebben ze gemerkt dat er niet zomaar drugs in hun cola gestrooid worden. Het drietal vindt dat de Neder landers veel doen voor vluchte lingen, iedereen reageert posi tief. Is er niets negatiefs? Een beetje lachend zegt Monika: „Die aardappelen elke avond, of rijst, en altijd jus. In Joegoslavië eet je gevarieerder en vaker vlees." Monika zou niet naar Joegosla vië terug willen, heel misschien als de oorlog echt over is. Sanela wil het liefst hier blijven nu ze in Nederland gewend is. Agnesa zegt: „Ik weet niet zeker of het zin heeft om terug te gaan, er zijn zo weinig mensen over daar." Ze hebben alledrie de status van vluchteling gekregen en dus ook een Nederlands paspoort, dat geeft een rustig gevoel. Hun ouders krijgen nu kinderbijslag voor hen, af en toe kunnen ze dus iets kopen, maar iedereen spaart zoveel mogelijk om naar de achtergebleven familie te stu ren. Sanela: „Eén liter melk kost daar nu tien Duitse marken. En de mensen hebben het vreselijk koud, er is geen brandstof." Een tante van Agnese schreef dat ze soep had gemaakt van de plan ten uit de vensterbank. Ze erge ren zich aan de mensen die be weren dat ze weten hoe de om standigheden zijn. Die weten niet half hoe erg het is. Als er in de kazerne over poli tiek gepraat wordt, lopen de Joe goslavische meisjes weg. Ze vol gen de gebeurtenissen in hun vaderland niet meer zo intens als vorig jaar; het lijkt zo ver weg, en daar komt bij dat een nieuw leven opbouwen energie kost. (Dit gesprek vindt plaats vóór de aanslag op de markt in Sarajewo, dat scheelt ongetwijfeld). „Ik mis mijn stad, Gradacac, waar ik geboren ben," zegt Sane la peinzend. „We hebben één foto van ons huis, die stuurde een vriendin van mijn moeder, een Servische. Het huis is afge brand, er is niet veel van over." Vrolijk vertellen ze even later dat ze hoop op de toekomst hebben. Inmiddels hebben ze ook alledrie een vriend, dan leef je toeft een toontje hoger. Agne sa en Sanela hebben een Bosni sche vriend, Monika een Neder landse. Verder is er school, straks werk, misschien trouwen, kinderen krijgen... Alleen 's nachts is alles anders, dan komen de nachtmerries. Ag nesa: „Ik droom altijd over ons huis. Er is overal bloed. Er zijn veel mensen en die zitten ook onder het bloed, precies zoals ik het heb gezien." „In mijn droom ga ik alle kamers binnen," zegt Monika, „Ik bekijk alles wat er staat. Mijn Bosnische vriend is er ook. Dan word ik wakker en voel overal pijn." De Vierkante Decimeter van deze week is gevuld door Tjer Geerts uit Dongen. 'Kort ge zegd symboliseert mijn deci meter de denkbeeldige ver warring die een mens kan overvallen op het moment dat je ontzettend veel tegelijk moet doen en er geen over zicht meer op het geheel is. Los van het feit dat mijn teke ning voor de Vierkante Deci meter is bedoeld, is het tevens een werkstuk dat getoond kan worden bij de selectie voor mijn vervolgopleiding. Dus ik had twee redenen om te teke nen,' aldus Tjer in zijn toelich ting. Hij krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door eer. originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter invullen. Dat mag met tekeningen, gedichten, boodschappen, foto's of watje maar kunt bedenken. Zolang het niet beledigend of schun nig is, plaatsen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. Monika, Sanela en Agnesa: We hebben nu een normaler leven. We vervelen ons minder. FOTO CLEMENS LE BLANC ragAzzi aah huis bij Johan Kwisthout Door Muriel Boll agAzzi heeft jon- geren van de VVD en van het CDA W geïnterviewd; ik M zou graag iets wil- len vertellen over mijn partij, de Socialistische Par tij," schreef Johan Kwisthout aan ons. Johan staat op de tweede plaats van de kieslijst. Hij is nu nog net 17 met de verkiezingen 18 jaar. Als Johan gekozen wordt, zal hij het jongste lid van de Bredase gemeenteraad zijn. Je ziet in een oogopslag waar je moet zijn. Achter de ramen van het huis hangen de witte verkie zingsbiljetten met de knalrode tomaat. Ze zijn hier duidelijker te zien dan op de aanplakbor den, waar ze er losfladderend bij hangen. „Is dat zo? Dat komt dan door dat we geplakt hebben op een dag dat het vreselijk regende, daar moeten we snel iets aan doen. Ik heb me kandidaat ge- steld omdat het goed leek dat de belangen van jongeren door een jongere worden behartigd. In on ze partij is de gemiddelde leeftijd trouwens laag, 35 jaar, bij de RPF 66 jaar, om maar eens wat te noemen." „Ik span me graag in voor de partij, ik ben voorzitter van de afdeling Breda. Omdat ik nog op school zit, eindexamenklas athe neum, kan ik er meer tijd aan besteden dan iemand met een baan. En het kost flink wat tijd, gewone vergaderingen, vergade ringen van het district en van de partijraad. Ik voetbal ook, als keeper in WDS, dus ik moet de tijd goed verdelen." „Vijf jaar geleden ben ik lid geworden. Toen las ik in een SP-folder dat die partij een maatschappij wilde met een an dere economie. Een economie die zich in de eerste plaats richt op de behoeften van mensen, niet op zoveel mogelijk produce ren om zo hoog mogelijke win sten te halen. Bij zo'n andere economie, een plan-economie, komen de winsten ten goede aan iedereen en dat lijkt me recht vaardiger. Andere linkse partijen willen de maatschappij ook ver anderen, maar ze blijven zo pas sief. Wat in heeft Groen Links nu helemaal bereikt na tien jaar? Wij willen actie voeren tegen de afbraak van het minimumloon en de wao, actie voeren tegen het rascime, tegen de Betuwe lijn." Dat willen andere partijen toch ook? „Ja, maar wij willen vooral de omstandigheden van gewone Johan Kwisthout: „wij willen vooral de omstandigheden van gewone mensen verbeteren, dichtbij huis. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP mensen verbeteren, dichtbij huis. Zorgen dat een frietkraam kan blijven in de Haagse Beemden omdat de mensen anders ander halfjaar geen frietje kunnen ko pen omdat dan pas het nieuwe winkelcentrum klaas is. Helaas is dat niet gelukt. We hebben wel voor elkaar gekregen dat in de wijk Geerenzuid een speeltuin komt, die is nu in aanbouw. Ver- der hebben we bij NAC-wed- strijden stickers uitgedeeld tegen het racisme. 'Goed dat jullie iets doen, niet alleen praten,' was de algemene reactie. De partij spant zich ook in voor betere beloning van de krantenbezorgers." Als je in het begin van de eeuw had geleefd, zou je dan lid zijn geworden van de SDAP, die zich sterk maakte voor de rechten van arbeiders? „Leuke vraag, ik denk het wel. De maatschappij was toen ver deeld in klassen. Die zijn geluk kig verdwenen, maar nu is de maatschappij verdeeld in inko mensgroepen. Ik vind niet dat iedereen evenveel moet verdie nen. Verschillend wrk moet ver schillend beloond worden. Alle rijkdom in Nederland komt voort uit arbeid: niemand mag zich eigenaar noemen van de vruchten van de arbeid van een ander. Dat iemand in de raad van bestuur van een oliemaat schappij 2,4 miljoen verdient en een pompbediende een honder- ste deel daarvan, vindt ik on rechtvaardig. Ik erger me vrese lijk aan iemand die misschien twee ton verdient en dan roept dat je heus wel kunt rondkomen van 800 gulden per maand. Mijn moeder en ik leven van een we- duwenpensioen, ik weet hoe moeilijk het is!" Politiek is macht. Wil je macht? „De macht is niet aan politici, maar aan de kiezers die je op het matje kunnen roepen. Het leuk ste vind ik het om huisbezoeken te doen, vertellen waar we mee bezig zijn en vragen wat de men sen belangrijk vinden. Als er een schreeuwend tekort is aan socia le woningbouw, moeten op het NAC-terrein niet ook dure vil la's en appartementen komen, maar goedkope woningen. On derwijs moet gratis zijn. Wie rij ke ouders heeft, hoeft geen bij baantje te hebben en kan zich alleen aan de studie wijden. Die ouders die nu voor hun kinderen betalen, kunnen dan veel meer belasting betalen, zodat gratis onderwijs voor iedereen moge lijk is." „Wij hebben de naam een partij van proteststemmers te zijn, net als de partij van Janmaat. De SP heeft het stemgedrag van Jan maat in de kamer onderzocht en hij bleek praktisch altijd met het CDA, soms met de VVD, mee te stemmen. Hij is gewoon niet meer dan een racist." Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of dat je zo maar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotogra feren en met je te praten. Wie een verslaggever en foto graaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmer kelijke inzending uit. A 1) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw A 2) Never alone - 2 Bros on the 4th Floor 4) All for love - Bryan Adams, Rod Stewart Sting 3) The sign - Ace of Base 5) La solitudine - Laura Pausini 6) Anything - Culture beat (18) Let the beat control your body - 2 Unlimited A 8) Twist and shout - Chaka Demus Pliers A 9) Return to innocence - Enigma 7) Babe - Take That (16) Doop - Doop A (12) Is it love - Twenty 4 Seven 0 (11) Wild world-Mr. Big (15) Dream on - Aerosmith (19) Amazing - Aerosmith A (10) I got you babe - Cher with Beavis Butthead (21) Onderweg naar morgen - Ruth Jacott (29) I wanna dance - Melodie MC (36) It's alright - East 17 (28) 't Wurd tied - Normaal (14) I got a man - Positive K (27) I'm in the mood - Cece Peniston 0 (25) Tutti di nono - C'est Tout (22) Give love a try - Indigo (41) No time 2 waste - T-spoon (39) Take control - Dj Bobo A (13) Pizza lied - André van Duin (35) Everyday - Phil Collins A (17) Please forgive me - Bryan Adams A (20) For whom the bell tolls - The Bee Gees A Whoomp there it is - Tag Team Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen A Praat geen poep - Dingetje A (43) Cornflake girl - Tori Amos m Africa - Dynamic Base A (32) Tiroler circus - Dom's Kindergarten A (23) What's my name - Snoop Doggy Dog (fp) (46) The great escape - Marillion éjh (40) The perfect year - Dina Carroll It's a loving thing - C.B. Milton (26) Funk dat - Sagat A (37) I'm allowed - Buffalo Tom (48) (Who?) Keeps changing - South Street Player The sun - Valensia Skip to my lu - Lisa lisa (47) Daughter - Pearl Jam Teardrops - The Radio's Something in common - Bobby Brown Whitney Houston (44) Leave me alone - Back to Basic (24) Why are you so beautiful - René Froger Stichting Mega Top 50 mKBMÊB SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229,4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1994 | | pagina 25