Onverstoorbaar Wijsheid Vroege campagne Express aangetekend Naar Nederlands model Zeeuwse Babbels Mini-opkomst voor mini-VVD enquête HÉ JA, DAT KEN I PESTEM ZEELAND Carnavaleske verkiezingsstunt tptee owe de ZOUTA WAOR KEUNE ZIJN? PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 C4 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Harold de Puysseleijr, Frank Deij, Theo de la Ruelle, Jeanette Vergouwen, Camile Schelstraete, Wim Kooijman en Peter Oggel. De redactie stelt reacties op prijs. Dat geldt echter niet voor anonieme inzendingen. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. OOK DE Jeugd bemoeit zich met de politiek. Dominic de Koning zong in Lamswaarde tijdens het kindersongfestival van de Lamsoren de sterren van het plafond en maakte eens goed reclame voor de lieden die strijden om een zeteltje in de gemeente Hontenisse. Dominic ziet de mannen van DEZE MAAND werd in West- dorpe even 'stilgestaan' bij de persoon van Roger Spuesens. Deze zeventigjarige rasechte Westdorpenaar is een vereni gingsman in hart en nieren. Naast de vele tijd die hij aan de gemeenschap spendeert, deelt hij ook al jarenlang lief en leed met zijn vrouw Annie. Deze zuchtte wel eens diep als hij weer eens thuiskwam met de mededeling dat hij andermaal was gevraagd om in een bestuur zitting te nemen. Maar hoop doet leven. Na zijn pensionering zal het wel rusti ger worden, dacht Annie steeds. Niets bleek minder waar. Want Roger is nog vaker dan vroeger op pad. Maar hij heeft in al die jaren wel veel geleerd, zo blijkt. Want tegenwoordig vertelt hij pas tegen zijn vrouw dat hij als bestuurslid is gevraagd voor weer een vereniging, als hij al minstens twee weken in functie is. Indachtig het spreekwoord dat de wijsheid met de jaren komt. Lamswaarde helemaal zitten. Hij weet bovendien dat er vlak voor de verkiezingen aardig wat gunsten in de wacht gesleept kunnen worden. Op de wijs van Glorie Halleluja zong Dominic: Straks zal Hon tenisse weer in vuur en vlam gaan staan. Mijn vader zegt, dan kommen de verkiezingen weer aan. Ik kon nie goed be grijpen wat dat allemaal wel deed. Maar mijnen Pa ed mij uitgeleed. Mee lijsten kommem ze vanijgen. Vraag maar raak ge keu het krijgen. Nou ik docht te vragen ij je toch wel altijd iets. Ik docht al aan een nieuwe fiets. Dominic loopt daarna het lijstje van de kandidaten af en vraagt aan elk zijn deel. Bij meester Frank hoopt hij een aantal tie nen op zijn rapport te krijgen en een acht voor vlijt. Patrick van Deyn bakt volgens hem goede pannekoeken en hij wil zijn buiksken wel eens vullen. Van dokter Hopmans wil hij geen spuit in zijn bil, maar een vrouw om mee te trouwen om dat den dokter een eel groot uis ij niet zo ver ier vandaan mee eel veel vrouwen. Ik wil er wel mee eentjen trouwen, ik weet alleen nog nie welk ad de schoonste is. Ze zijn geen van allen mis. Tenslotte houdt Dominic het maar op een lijst: Aan ze't amaal maar bekijken. De Prin- senlijst zou mij wel lijken. Want ik weet 't zeker nou mijn lijst die kies ik zelf. Ik stem op de Raad van Elf. DE POSTERIJEN staan bekend om hun welwillendheid. De klant moet geholpen worden. Dat niet alle bestellingen naar wens verlopen, kun je de hard werkende mannen en vrouwen van de PTT nauwelijks kwalijk nemen. Een dame die absoluut zeker wilde zijn van de aankomst van haar verzending vroeg de loket houder om de brief 'aangete kend' te verzenden. „Dat kost wel elf gulden mevrouw," pro beerde hij zuinig te doen. Maar de dame in kwestie maakte nog maals duidelijk dat de brief met inhoud absoluut de andere mor gen bij de geadresseerde in Goes moest zijn. „Jullie beloven dat de brief die voor 17.00 uur gepost wordt, de andere morgen bezorgd wordt en bovendien wil ik dat hij persoonlijk overhandigd wordt," hield ze vol. „Morgen bezorgen, dan is het zaterdag, dat zal niet gaan, op zaterdag werken de aparte bestellingen niet. Als U er zeker van wil zijn dat hij morgen besteld wordt moet hem per expresse ver zenden," was het antwoord. Al dus geschiedde....kosten per ex presse...elf gulden. IN HET meest recente nummer van het ledenblad van het CDA West-Zeeuws-Vlaanderen meldt fractievoorzitter Harry Lippens dat de raadsleden druk in de weer zijn met werkzaamheden voor de verkiezingscampagne. Een zin verder schrijft Lippens: 'We zijn de campagne al gestart in oktober 1990 met het eerste kernenbezoek in IJzendijke...' OP de Groenendijk, daar gaat het leven gewoon door. Carnaval, dat was vorig jaar ook al, en komend jaar vast weer. Niks om je druk over te maken. En dan doe je zoals altijd. Gewoon op zondagmorgen naar je stamcafé en een kaartje leggen. Onverstoorbaar tegen het behang van confetti. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hellupü! tuut.tuut..tuut..tuut... Hoe kan Van Cadzand uit Schoondijke nu lijsttrekker zijn in Oostburg? Piet Mangnus: Da's een lekkere duit in het zakje. Bij de Centrum Democraten blijf je dus niet plakken. Als je nou nog niet op de foto stond, heb je vast geen carnaval gevierd. Aan vis zit toch altijd al een luchtje? Zou het programma van het GPV Axel ook een ontwerp van Van Schaik zijn? Asiel zit met een kater. En nog een eindje verder: 'On danks vier jaar werken in de raad is het noodzakelijk voor de verkiezingen uitgebreid cam pagne te voeren'. Het komt ons voor dat het CDA dat zeker doet. Tenminste, de verkiezingscampagne 1994 be ginnen in oktober 1990? Uitge breid en ruim op tijd toch? Zeeland - meer in het bijzonder in dit geval Zeeuws-Vlaande- ren - is bezaaid met verhogingen in het landschap. Dijken bij voorbeeld om het bewoonde land te beschermen tegen wassend water en ander ongerief. Maar verhogingen zijn er ook ter ondersteuning van 'kunstwerken', zoals bruggen en viaducten in de ambtelijke stukken heten. En dan zijn er hier en daar ter beklimming ook weer trappen nodig. Want Nederland let op de puntjes en de komma's. En dan naar zuiver Nederlands model met een bordje erbij dat deze trap echt en alleen maar is bestemd voor voetgangers, alsof een automobilist deze route zou kiezen. Maar vergissen is menselijk, en dan komen de figuurtjes van man en kindje met de voetjes in de lucht te spartelen. En alsof dat allemaal nog niet erg genoeg is, blijkt dan ook dat de schroefjes van het klemmetje onvoldoende zijn aangedraaid. En zo verwordt dan zo'n bord bij zo'n trap bij zo'n steilte tot een echte klucht. FOTO WIM KOOIJMAN DE WD in Axel rondde deze week haar mini-enquête af met een hoorzitting in café De Mo lenhof. De verwachtingen wa ren hoog gespannen. De libera len hadden meer dan zesdui zend formulieren onder de be volking verspreid waarop 250 mensen hadden gereageerd. En al die mensen waren in principe uitgenodigd om hun schriftelij ke reacties over zaken die hen dwars liggen mondeling toe te lichten. Er ligt bij veel mensen nogal wat dwars, bleek uit de enquê teresultaten. De kunstwerken in de Noordstraat bijvoorbeeld, de stoeptegels van de Sta tionstraat, de entreeborden bij Koewacht waar de bevclking zich voor schaamt. Er moet 'Koewacht gemeente Axel' op komen te staan en niet 'Axel', zoals nu, want dat is Koewacht nie.t. De een wil dat er iets aan de katten wordt gedaan, de an der aan de honden en een aantal mensen voelt zich met de herin richting van de binnenstad in Axel doodongelukkig. Zeker als het om de paaltjes gaat die bij de parkeerplaatsen zijn neerge zet. „We voelen ons als vee in de wei. Paaltjes zijn er al en veel te veel. Nu nog schrikdraad'. Kortom, veel leed groot en klein, geduldig door partij-filo- soof Oegema verzameld op A- vier formaat. De WD had het daarbij moeten laten bleek donderdagavond. Want het maakt natuurlijk nog al verschil of je lekker anoniem op een papiertje je gram kunt halen of dat in het openbaar moet doen met een microfoon voor je neus. Van de 250 mensen kwamen er dan ook slechts acht opdagen. Een mini-opkomst voor een mini-enquête. En van het horen van de acht kwam ook al niet veel terecht. Het werd een onderonsje tussen de inleiders Loes den Doelder, Piet Apers, Bram Cambier en de uit Terneuzen gehaalde gespreks leider Pierre Eysackers. Eysackers, die niet gebukt ging onder enige kennis van Axelse zaken, zoals hij zelf zei, slaagde er op de schaarse momenten dat hij zichzelf wilde wegcijferen niet in geluid uit het publiek te halen. Oh, ja er was een vrouw tje die op zaterdag wel eens boodschappen doet in Axel met haar twee jonge spruiten. En dan, och arme, wel 200 meter met een vol geladen winkelwa gentje naar haar auto terug moet lopen. Of haar partij niet voor meer parkeerplaatsen in de binnenstad kon zorgen voor jonge moeders met volle bood- schappenkarretjes, luidde de vraag. Veel hoger zou het ni veau die avond niet meer stij gen. Maar het was de WD dan ook om de kleine alledaagse dingen te doen. Lekker dicht bij de burger. Er was één lichtpuntje. Door de geringe opkomst kon de WD het zich permitteren om de zaal nog een tweede consumptie aan te bieden. En dat was voor de potentiële acht WD-stemmers misschien nog wel de grootste winst. 'k Wou de karneval in XJlst ook wel 's meemaoken, dus ik naor de stad. 't Was t'r leutug moenk zeggen, 'k 'ent taor wel al 's beroerder g'ad. Ik kreeg nogal goe zicht op de Raod van Elf en ne mens moe wat toen niewaor, ik ging die ammel 's stik voor stik bekijken en ik vergeleek die mee makaor. Wa mij opviel: daor zitten vreed veel mensen mee n'n groten neus bij! Luistert! Ik zeg nie allemaol, wel veel, zo kwam da d'over op mijl Zou d'echt wille weten oft waor is, zoud'r deenkeluk ne kjomputer bij maoten aolen, of ne statestieker of zomaor gewoon mee 'n lineaolatjen de linkte bepaolen. Maor goed, 't leek zo en agge dan, lik as ik, wa fielesofies zij d'aongeleed, dan gaoj daor over deurdeenken; ne mens gao taor wa dieper op in dan zogezeed. Want gulder weet ook, evegoed azze kik, agg' aon ouwen neus groot geschapoen zijt, dan is da wijjer ook zo eeh...! Wiste gij da nie? Jaowoor, da's echteluk waor e feit! Voelde wa'k bedoel? Sjaorel zank maor zeggen, maor ge begreep mij al vaneigen? the magt'r dan ook zijn eeh! Weette nou genoegt, ofmoej nog meer uitleg krijgen? Wee toch zeker eeh? Maor deenk nou wijjer 's mee mij mee: atta nou waoren is, dan is't toch vreed toevallug dat'r zo'n ele grope mee mannen bij makaoren is! Ik gaon ne stap wijjer: wien offert'r zijn op om in de Raod van Elf te gaon? Mannen uit één stik! Die voor de gemeenschap zijn, die an ergest voor wille staon! Voelde wa'k bedoel? Zoutta saomengaon, zo van: 't Een groot, 't ander groots? Leenkt'r ook 's over naor agge wil, t'oefnie derekt, wacht tot 11/11 desnoods. Maor wel in gedachten ouwen eeh, want ik vin da't veel meer as toeval is. En t'oef nie waor te zijn vaneigen, hod-weet zijne kik nie elemaol mis, riaor, zijn de mannen van de Raod van Elf echt op alle fronten mannen van formaot? Öa zouw'k wel's wille weten, en gulder ook wet'k, en da d'is dus waor at om gaot'. P.C. KERKDIENSTEN zaterdag 19 februari ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u ds. C.v.d. Ploeg (HA). Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. H. Termate. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. H. Termate. zondag 20 februari HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. L. Mietus (in Vrije Evan. Kerk). Groede: llu.. ds. v.d. Sar. Hoek: 10 u. ds. R. Wasterval. Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: llu. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. mevr. Taalman. Oostburg: 10 u. dienst te Zuidzan- de. Philippine: 10 u. dienst te Sas van Gent. Retranchement: llu. ds. Houwaart. Sas van Gent: 10 u. mw, Y. Bolsen- broek. Schoondijke: 9.30 u. ds. F. v.d. Sar (SOW-dienst). St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Sluiskil: dienst te Sas van Gent. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u ds. M. Heijting. (Goede Herderkerk): 10.30 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. J. Maas land. (Opstandingskerk): 9 u. ds. C. Hoogenaoorn. (De Honte): 17.45 u. ds. J. Boersma, Terneuzen. Waterlandkerkje: llu. dhr. Senf. IJzendijke: 9.30 u. dhr. v.d. Bauw- hede. Zaamslag: 10 u. ds. C. Hoogendoorm Terneuzen Zuidzande: 10 u. ds. G. Grootjans. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. R.v. elderen. 17 u. ds. A. de Haan, Zaamslag. Terneuzen (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. ds. D. de Best. (Goede Herderkerk): 9 u. ds. D. de Best. Zaamslag: 10 u.. ds.. A. de Haan, 15 u. ds. R.v. Elderen, Axel. Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Breskens: 9.30 u. ds. L. Mietus, 17 u. mevr. W.v. Oostenbrugge. Oostburg: 9.30 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. ds. F.v.d. Sar GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. G. de Kimpe, 15 u. ds. T. Bosma. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 10 en 15 u. ds, P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. H. Smit, U ithuizermeeden CHRISTELIJKE GEREFORMEER DE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst ('t Kruisgebouw): 10 u. dhr. Goudswaard. Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Van der Griendt. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u ds. L. Mietus. Retranchement: llu. ds. L. Mietus. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. mevr. C. Rezelman. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Mana Hemelvaart, zat. 19 u., zond 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. llu. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. llu. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. llu. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. G. Claessens, St. Jansteen, tel. 01140-20159. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor R. Schouteten, tel. 01170-52003 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. W. Vervaet, tel. 01155-61532. Aflevering 343 Eigenlijk zijn we te laat voor carnaval, maar over veertien dagen zie je daar niets meer van. Overal in de optochten kwam de problematiek van de Brabantse varkensbedrijven regelmatig terug en in dat opzicht sluit dit liedje mooi aan. Het is onlangs gemaakt door de groepen 7 en 8 van basisschool De Kreeke te Westdorpe met medewerking van G.F. Langeraert. Een beetje varkensvrees en wat politiek, maar ja, de verkiezin gen komen ook maar steeds dichterbij! De melodie is als: Allen die willen te kaap'ren varen. WESTDORPE-LIED Wat er in Westdorpe zal komen Zullen zeker geen varkens zijn. Knor en Knar en ook de rest kunnen wegblijven, kunnen wegblijven. Knor en Knar en ook de rest Kunnen wegblijven We willen geen mest. Wilt u eens een gokje wgen? Ga dan naar het Vlaanderenplein! Gokker hier, verslaafde daar, 't Zal er sjiek wezen, 't zal er sjiek wezen. Gokker hier, verslaafde daar, 't Zal er sjiek wezen; De hal is bijna klaar. Komt u naar Westdorpe rijden 't Wegennet is niet zo best. Putje hier en kuiltje daar, Wordt het ooit beter, wordt het ooit beter? Putje hier en kuiltje daar Komt de Graafjansdijk ooit nog klaar? Tot onze ontsteltenis bemerkten we ook nu pas dat in deze rubriek nog nooit het welbekende Mollenlied van Nieuw-Namen werd opgenomen. Al in 1978 werd het geschreven door Julien Blommaert. De melodie is bekend (ook buiten De Kauter). MOLLENLIED tevens CARNAVALSLIED We zimmen ammel gruuetgebrocht mi gjernot en mi krekels. We spilden in ut zandgeloag en zwommen in de kwjoa. Os floere broek ing vol rost zand da kost ons nikske geven. D'r waore stammenees genoeg, dus dust emmen nie gat. 't Is vriet, 't is vriet we wjunden in de kiet, mar.... Refrein: Zied os ier is zitten de Kauter die is ier. En waut de Kauter dur nie gewist dan wauter gjin plezier gewist. Ien, twie, drei, vier, de Kauter die is ier.... Ze zeggen amme mollen zin en op nun zanduup wuuenen. Mar pezewevers zimmen nie das gortendieje gjin woar. En ljupt ge mar van uut nar er om ieverast leut te moaken, Den edde rap a zakken vol, ge stot subiet ier trug. Om grjust, om grjust en van den gruueten dust, want.. Refrein: Pegam.

de Stem | 1994 | | pagina 23