Weinig bewiis van attocht mj&k Op weg over het Bosnische geitepad Jansens triomf Lasten omlaag voor burgers en bedrijven 6,0% Rente. De allerhoogste van Nederland. 'Misschien vervoeren die Servische konvooien wel aardappelen' kleintie De Kleintjeskrant Verdachte verkrachting Roosendaal aangehouden OP TV :K de verschillen De Kromme ziet Abraham Een boer en zijn paard Slepers Smit Rotterdam: Acties dreigen Oostburg maakt regels voor hoevetoerisme Specialist in dienst ziekenhuis PSV verliest van MVY, 2-1 Geen politieke reclame op RTL Schipper houdt slakzandvervoer voortaan als zaterdag bij lage óók in Zeeland. Fietser uit Westdorpe verongelukt KNMI: pas op voor wakken )AG 18 FEBRUARI 1994 heeft u iets Ier Wey met ontwerpster J0S Va„ Ivan de Nederlandse OlymniJ,? ly Berkhout, die duizendenSe Lid. Beeldend kunstenaar Har^ [g in het Stedelijk Museum Ij Is en echt. in iltimatum aan de Serviërs rond Iporter' de grote test waarvoord! ft piloten in Italië die mogela teren en praat met overlevend! narkt in Sarajevo die nu in eea ■keer over de verhalen van vier ldoor de voormalige Sovjet-Unie lallozen die hun idealisme met de 1 het keiharde realisme van de tongen leugen van de heilstaat I uit 1985. Regie: Michael Richie 'Don Baker en Dana Wheeler-Ni-' bek naar de drugsscene in een tioxe journalist Irwin M. Fletch Ian Stanwyck. Deze biedt Fletch I te plegen. Hij garandeert hem f sroute met twee vliegtickets naar |en kan beginnen. 1.05) 1 Amerikaanse speelfilm uit 1978 len: Clint Eastwood, Sondra Locke ÏPhilo Beddoe is een trucker die btry-muziek. Hij verdient wat hij ^list te gaan en op gevechten te geholpen door een eigenaardig I Frans-Poolse speelfilm uit 1991. bllen: Irène Jacob, Philippe Volter pgisch drama. De levens van de I de Franse pianiste Véronique zijn I elkaar verweven. Ze lijken niet lp dezelfde dag geboren en hebben 1 Wanneer Weronika sterft, wordt droefenis overvallen. 4.00) Ipeelfilm uit 1961. Regie: Andrew IJanssen, Joyce Taylor en Frank Ipaald geen lieve dame. Ze begeeft fet haar partners Frank Henderson len ze een tankstation, maar woren 1 hulpsheriffs Wals en Pringle. Het Leemt Walsh mee als gijzelaar. Er Fsdadigers en de ontvoerde Walsh. uit 1980. Regie: Joseph Ruben, pk, Dennis Quaid en Philip Casnoff, pkemo loopt weer vol met jonge Lrolijke boel. maar schijn bedriegt, ly Kavell en Mark Bergman, hebben Tn wilde feesten en gokpartijen. pert de Miniplaybackshow (RTL4, foto dijkstra waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde dvertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Heintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 lezers en lezeressen pluizen week in week uit qoaj uaoqos 'uew uba jeeq 'siqoaJ lUB>JJ9pU0 'BUJBp UBA JBOA 'Sjq09J *U!ld jqoaj Bbbj>| 's^uij lujb 'auiep uba JBBH Stem- e Kleintjes' -rubrieken na. Dat ziin elke dag vele °n tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM 8 71 0311"000225 )34e JAARGANG I I I I I ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 VANDAAG IN DEZE KRANT Morgen wordt Willem van Hanegem 50 jaar. Vandaag een terugblik met de Feyenoord-trai- ner en oud-internatio nal, die een groot gevoel voor humor heeft, maar voor het tappen van moppen door verwijst naar Harry Touw. zie sport - b4 IN DE WEEKEND-BIJLAGE Boer Arjaan Rasenberg uit Wagenberg heeft zijn leven lang,werkpaarden boven tractoren verko zen. „Veel boeren ver rekken van de schuld, maar ik kan nog een stap terugdoen," oor deelt hij in deze voor boeren beroerde tijden. zie weekend - deel e INHOUD 6 katernen Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids RTV-programma's D4 Weekendbijlage A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 D3 deel E priKiuiMiaiiYKi Schiedam (anp) - De directie van Smit Havensleepdiensten en de vakbonden zijn er gisteravond 0 in geslaagd een dreigend arbeidsconflict af te wenden. Volgens onderhandelaar J. van jen Brink van de Vervoersbond FNV is de directie niet bereid af ie' zien van gedwongen ontsla- steeds op tafel. De directie van Smit wilde geen commentaar ge- -g ven op het afbreken. gt m/ J g op weg van Schiedam naar Eu- T ropoort. Daar komen ook de an- dere veertien boten van het be drijf naar toe om te overleggen wat nu te doen. De bedoeling is nog steeds de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland af te slui ten, maar het is nog onzeker of dat daadwerkelijk gebeurt. ZIE ECONOMIE A5 HET WEER p :pi ■*©- -8/3 /ZONDAG f] MIN./MAX tl PjTJf Mooi maar koud Vandaag kan in de ochtend plaatselijk mist of nevel ont staan. Overdag wordt het met volop zon mooi maar koud. Zondag zal er wat meer bewolking zijn. De wind is overwegend matig. Oostburg - Oostburg heeft zelf regels opgesteld voor het zoge heten hoevetoerisme. De ge meente doet dit omdat ze vindt dat de provincie Zeeland laat het afweten regels te formuleren om vorm te geven aan deze vorig jaar door gedeputeerde De Vries-Hommes gelanceerde nieu we manier van recreëren. Oost burg kan daar niet op wachten. ZIE ZEELAND - C1 Den Haag - Het kabinet vindt dat specialisten in dienst moeten komen van het ziekenhuis. Ze moeten niet langer werken als zelfstandige ondernemers, die per verrichting worden betaald. Met dit standpunt neemt het kabinet het advies van de Com missie Biesheuvel, dat destijds door de specialisten zelf is ge kraakt, over. ZIE BINNENLAND - A3 Maastricht - PSV verloor giste ren de wedstrijd tegen MVV in de eredivisie van de betaald- 'oetbalcompetitie, 2-1. De Eind- bovenaren gingen in de slotfase van de wedstrijd onderuit. Kort voor tijd maakte verdediger Benneker het winnende doel punt. ZIE SPORT - B3 Den Haag - De drie grote par tijen CDA, PvdA en WD gaan voor de komende verkiezings campagnes geen reclamezendtijd op RTL4 kopen. De partijen heb ben maanden geleden aan de commerciële zender een offerte gevraagd voor het uitzenden van reclamespotjes. RTL4 heeft on- 'ongs laten weten daar voorlopig met op in te gaan. RTL is er nog met uit of de zender politieke reclame zou moeten toestaan. De Politieke partijen zullen nu al- leen gebruik maken van hun normale zendtijd op de netten van de publieke omroep. De oTER ]aat geen reciame voor Politieke partijen toe. Van onze correspondent Harold Doornbos Sarajevo - Terwijl de VN in Sarajevo enthousiaste verhalen houden over de terugtrekking van Servi sche zware wapens, hou den andere waarnemers hun hart vast. Journalisten zien ter plaatse weinig bewijzen van een aftocht en het Bosnische leger signaleert juist een concentratie van Servi sche wapens dichtbij woonwij ken. „Want daar staan ze veili ger tegen Navo-aanvallen." De VN ondersteunen hun 'posi tieve indruk' niet met concrete informatie. Waarom geen cijfers? „Om de onderhandelingen tus sen de Bosniërs en de Bosnische Serviërs niet te verstoren," zegt Rob Annink, een Nederlandse VN-woordvoerder. En waar bestaan die Servische konvooien uit die zich terug trekken? „Dat kunnen we niet zien," geeft woordvoerder Bill Aikman toe. Oftewel: misschien zijn ze inderdaad volgeladen met wapentuig. Misschien zitten ze vol met aardappelen. Niemand weet het. De pers heeft toestemming ge kregen om de Servische terug trekking te aanschouwen. Dat mocht vanzelfsprekend alleen onder VN-begeleiding. De VN deelden iedereen in in speciale perspools, er werd vervoer geor ganiseerd en zo zou iedereen met eigen ogen kunnen zien dat het de Serviërs menens is. Uw verslaggever zou de Servi sche terugtrekking in Lukavice gaan bekijken. Dat is een ge hucht dat op enkele kilometers ten zuiden van Sarajevo-stad ligt, en gedurende de oorlog een belangrijk Servisch steunpunt. Als de Serviërs zich daarvan daan terugtrekken is dat het bekijken absoluut waard. Maar aan de eind van de och tend laat de VN weten dat het bezoek aan Lukavice is uitge steld met een halfuur. Dertig minuten later wordt het bezoek met nog een uur uitgesteld. En aan het einde van de middag zegt de VN: 'echt niet' te weten hoe het komt dat de Serviërs plotseling geen toestemming ge ven voor een bezoek aan hun 'terugtrekkende troepen'. De Belgische radio-journalist Philippe Deprez, die wel werd toegelaten op de berg Zuc, trof daar naar eigen zeggen een al lerminst positieve sfeer aan. Hij hoorde er dat de Serviërs alleen maar wat 'oud schroot' bij de VN inleveren. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE OOK PAGINA-A2 Generaal F. Polle (m.) wenst zijn manschappen een behouden tocht. Over het 'geitepad' vertrok gisterochtend zestig man genie met zwaar materieel richting Srebrenica. foto anp/ed oudenaarden Van onze verslaggever Hans Rube Split/Brela - Het geitepad in de heuvels van Bosnië vrezen ze het meest. Meer nog dan die ene sluipschut ter die de afgelopen week door een voorruit van een van hun makkers mikte. Verder vinden ze het wel best zo, de Nederlandse soldaten die vrijdagochtend om kwart voor vier vanuit Split aan hun tocht van een dikke zevenhonderd kilometer naar Srebrenica be ginnen. Commandant Smulders geeft de laatste instructies: slaapzak en helm onder hand bereik, aan de Bosnische grens het kogelvrije vest om en zet de kachel niet te hoog maar hou elkaar bezig. Het is voor de Nederlanders nu echt ernst geworden, al enkele malen zijn er manschappen 'naar boven' geweest, groepen verkenners en kwartiermakers bijvoorbeeld. Ook de mannen met de vrachtwagens hebben geregeld naar Lukovac gere den, maar vandaag, vrijdag, be gint het echte werk: zestig man genie met dertig wagens zwaar materieel, op zaterdag nog eens zo'n pakket, en dan verder elke dag konvooien. Over een week of twee zouden dan de infante risten van de luchtmobiele bri gade 'naar boven' moeten kun nen. Zij vertrekken dinsdag vanaf. Schiphol. De Nederlanders nemen een compleet dorp met zich mee. Een greep uit de verhuiskolon- ne die de komende weken door de bergen van Bosnië trekt: 70 tientonners met bouwhout, 600 ton brandstof, een veldhospi taal, 36.000 rantsoenen, 400 voertuigen (zoals rupsvoertui gen, graafmachines) 250 con tainers, prefabwoningen. „Het is een operatie die zijn weerga niet kent", zegt leger- woordvoerder adjudant Wil- lemsen. De mannen en vrouwen van het bataljon die i'n Brela zijn gele gerd wachten inmiddels gelaten op de dingen die komen. Som migen zijn het luxe hotel aan de Adriatische Rivièra al meer dan zat, zeker nu er ook nog eens sneeuw is gevallen. De meningen over Sarajevo zijn verdeeld. Een kleine meerder heid gelooft niet dat er aange vallen wordt, zeker niet nu de Russen 'meewerken'. Nee, problemen verwacht ei genlijk niemand. „Alleen de wegen. Ze zijn spekglad. Als er wat gebeurt dan heb je links naast je spiegel rots, en rechts onder je spiegel een ravijn van 200 meter diep." En, de afgelo pen dagen is er tientallen centi meters sneeuw gevallen. „Je ziet niets", zegt Landman. „Opeens is de weg weg." Dat is het geitepad, het meest besproken onderwerp onder de militairen. Ze hebben er nog alleen over horen spreken. Het geitepad begint in Duvno, daar gaan de sneeuwkettingen om de wielen, het eindigt in Gornji Vakuf. Met vijftien kilometer per uur, maximaal, met een truck met oplegger over een door de Britten in de bergwand uitgehakt lang zandpad. Als ze daar over zijn, is het grootste probleem achter de rug. Op een enkele wegversperring na. Als alles goed gaat, kunnen ze over vier dagen 'helemaal boven' zijn, in Srebrenica. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - De schippersfamilie van Damme uit Terneu- zen mag het vervoer van slakzand, een restprodukt van Hoogovens uit IJmuiden, naar de cementfabriek in Rozenburg blijven uitvoeren. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) uit Den Haag heeft de eis van twee schippersvakbonden, dat de vrachten op de schippersbeurs moeten worden aangeboden, afgewezen. Voor het CBB staat vast dat het uit IJmuiden af te voeren slakzand een meer dan gemiddeld watergehalte heeft. Het hoge watergehalte vereist extra pompen. Het schip van de Terneuzense schippersfamilie van Damme beschikt over een speciale pompinstallatie en is bij elk weertype inzetbaar. De cementfabriek is zo altijd gegarandeerd van aanvoer en Hoogovens raakt niet teveel opslagruimte kwijt aan het slakzand. (ADVERTENTIE) 076-236883 Van onze correspondent Zandstraat - De 80-jarige R. d'Haene uit Westdorpe is gis teren bij een verkeersongeval bij Zandstraat om het leven gekomen. De bejaarde man fietste over de Seidlitzweg, een polderweg nabij de buurtschap Zandstraat in de gemeente Sas van Gent en ver leende op de kruising met de Maatsweg geen voorrang aan een naderende bestelbus. De fietser werd aangereden door deze auto, bestuurd door een 44-jarige inwoner van Philippi ne. Ondanks verwoede pogingen daartoe kon de automobilist de bejaarde Westdorpenaar niet meer ontwijken. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De man is, zoals de politie vrij dag in deze krant al suggereerde, afkomstig uit de wijk Langdonk, op een steenworp afstand van de plaats van het misdrijf. De ver dachte is door verschillende Roosendalers herkend als de man op de foto die woensdag werd gepubliceerd. De foto was gemaakt door een omwonende van de plaats van de verkrach ting, die te hulp schoot. De foto werd vrijgegeven omdat de politie hoopte dat mensen de jas van de verdachte zouden her kennen. Eerder al dacht de poli tie trouwens aan een man uit Langdonk. De verdachte was, rennend, op verschillende plaat sen in de wijk gezien. Daaruit leidde de recherche af dat de Toen niemand er nog rekening mee hield sloeg Dan Jansen toe: eindelijk goud. De Amerikaanse pechvogel die altijd wel viel of struikelde op Olympische Spelen won gisteren de 1000 meter. En geen winnaar werd deze hoofdprijs zo gegund. foto epa I ZIE SPORT - B2 Van onze Haagse redactie Den Haag - De lasten voor burgers en bedrijfsleven worden per 1 juli verlaagd. Het kabinet stevende gisteravond laat af op een dergelijk akkoord over de manier waarop de miljar denmeevaller moet worden verdeeld. Minister Kok van Financiën en premier Lubbers stellen voor om het belastingtarief in de eerste schijf te verlagen. Ook het werk- geversdeel van de ww-premie kan omlaag. Het belastingtarief in de eerste schijf zou ongeveer een kwart procent omlaag kunnen, en daarmee op 38 procent komen. Verder wordt de vennootschaps belasting iets verlaagd en de dividendvrijstelling voor zelf standigen verhoogd. De verla ging van de vennootschapsbelas ting komt vooral het midden- en kleinbedrijf ten goede. Met het pakket maatregelen is ongeveer twee miljard gulden gemoeid. Gisteravond laat zag het ernaar uit, dat ook de andere ministers in het kabinet zich kunnen vinden in het 'eindbod' van Lubbers en Kok. Het kabinet bekostigt deze maatregelen met de eind vorig jaar geconstateerde financiële meevaller. Toen bleek dat er over 1993 een meevaller is van ruim vier miljard gulden. Bijna de helft daarvan (1,8 miljard) is structureel: die keert ieder jaar terug. De meevaller wordt ver oorzaakt door een strengere con trole van de belastingdienst op de aangiften van bedrijven. Voor de rest van de 4,1 miljard, het eenmalige deel, had het ka binet gisteren halverwege de avond nog geen definitieve af spraken gemaakt. De CDA-frac- tie wil dit geld gebruiken voor het verder verlagen van het fi nancieringstekort. De PvdA- fractie wil echter eerst afwach ten of er geen onverwachte te genvallers komen. De president van De Nederlandsche Bank ver wacht bijvoorbeeld een forse te genvaller door lagere aardgasop brengsten. Den Haag (anp) - Het KNMI waarschuwt schaat sers komend weekeinde op te passen. Het ijs heeft be gin deze week te lijden ge had van de harde wind. Openingen die daardoor ontstonden, zijn later weer dichtgevroren. De stukken ijs die er het mooist uitzien, zijn echter het meest verra derlijk. Schaatsers moeten zich volgens het KNMI op ijs begeven dat is vrijgege ven. De ijslijn 06-9775 geeft meer informatie. (ADVERTENTIES) SPAAR BELEG De RenteRekening van Spaarbeleg. Wilt u meer weten? Bel 06-8822 (20ct p.m.) Van onze verslaggeefster Roosendaal - De Roosendaalse politie heeft een 28-jarige man aangehouden voor de verkrachting van een veertienjarig meisje op zaterdag 5 februari. man uit de buurt moest komen. In de loop van vrijdag zijn bij de politie ook andere aanwijzingen binnengekomen. Daarbij werd door getuigen en andere Roosen dalers opgemerkt dat de nu aan gehouden verdachte wel eens de gezochte man zou kunnen zijn. De 28-jarige man, A.A. is gister middag aangehouden. Bij zijn eerste contact met de politie van Roosendaal heeft de verdachte al een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De man is in verzekering gesteld en wordt verder ver hoord. De jas van de verdachte is nog niet gevonden. Volgens een politiewoordvoerder is dat ook niet nodig als A.A. een volledige bekentenis aflegt. GEITEPAD Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vo). Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.. Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging):- De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 o kwartaal automatisch 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) i De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I— J

de Stem | 1994 | | pagina 1