DE STEM Oostburg regelt hoevetoerisme Mei-motie gaat om geld en macht nsen bv. Kastelen op een zakdoek in Oostburg Geloofskwestie zaait verdeeldheid in staten PROFILE KLAASSEN 'De provincie laat het afweten' Willterpracht in avondrood Bezwaar van Dow tegen dagvaarding ongegrond Eis tien jaar cel en ton boete na invoeren van 3.300 kilo cocaïne Axelaar Edwin de Kort de Zeeuwse Lezer van het Jaar Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountainbikes race- en kinderfietsen Motie confessionele partijen haalt het niet 'Bouwploegen afval gratis laten lozen' EBRUARI 1994 DEEL B indelijk jouw verhaal hebben." Die journalisten zijn te weinig et het spel zelf bezig. Maar eg je dat, dan zijn ze gepi- eerd. Ik heb het meegemaakt at er eentje aan me vroeg, nog oordat we een wedstrijd in het ieuwe seizoen hadden ge peeld: 'Haal je de Kerst?' Dat as iemand van misschien 21 'aar, die zelf nog nooit een bal eschopt hééft! Toen zei ik, dat k hoopte dat hij de Kerst zou alen. En mocht zijn baas hem erder weg sturen, dan zou ik el een wat kleiner krantje zoe- en, waarvoor hij mocht gaan erken." „Ze hoeven echt niet tegen me op te kijken. Maar het respect, dat is voor een groot deel ver dwenen. De randzaken, om het voetballen heen, die zijn be langrijker geworden. Het gaat steeds meer die kant op en dat vind ik een beetje jammer." Je populariteit is grenzeloos. In het maandblad Elf staan in de februari-aflevering twee hele pagina's vol met felicitatie-ad vertenties aan jouw adres, in 1983 lieten volwassen mensen de tranen de vrije loop bij je afscheidswedstrijd (Feyenoord tegen Oranje '74). En vorig jaar verlengde je het leven van een al opgegeven man - volgens diens vrouw - met een zomer, simpelweg door hem te ontvan gen en rond te leiden in de Kuip. Vind je dat soms niet eng worden, die heldenverering? Willem van Hanegem: „Naast de prettige dingen, die bij je vak horen, zijn gevallen als dat met die doodzieke man minder pret tig, al doe je het wel. We krijgen heel veel van dat soort verzoe ken binnen, vaak ook van jon gens van pas twaalf of zeven tien jaar, die als laatste wens hebben om hier te mogen ko men. Er wordt gezegd dat je dan een knop om moet draaien, maar dat kan ik niet. Zulke dingen drukken veel zwaarder op mij dan de voetballerij zelf. Het houdt me dagen bezig. Ik kan me daar nooit van afslui ten. Man, dan zit ik daarna weer in de auto en ga alles wat ik gezien of gelezen heb, op mijn eigen leven projecteren. Soms zit ik dan gewoon te jan ken in de auto." „Ik weet ook niet waarom ze bij mij komen. Dat is altijd al zo geweest. Waar ik ook kwam. Dan bezocht ik bijvoorbeeld een zwakzinnigeninrichting en wil den die mongoloïde kinderen allemaal per se aan me zitten. Waarom? Ik weet het niet. Als je trouwens in- sommige tehuizen rond loopt, dan kun je toch niet meer in een God of een Onze Lieve Heer geloven. Je ziet zo veel ellende, hoe zou zo iemand dat toe kunnen staan?" Tenslotte, welk cadeau zou je het liefste ontvangen voorje vijftigste verjaardag? Willem van Hanegem, breeduit lachend: „Meestal weet ik niet zo gauw wat ik moet vragen, maar als we weer kampioen worden, dan zou ik dat toch wel een heel mooi cadeau vinden- Serieus, ik moet zeggen dat we tegen RKC voor de beker (9 februari, 2-4-winst, J.H.) heel aardig gespeeld hebben. Zonde dat we thuis al vier keer onno dig een punt hebben laten lig gen, tegen Vitesse, Utrecht. RKC en NAC. Maar als we het verder zo blijven doen als de laatste keer in Waalwijk, waar om dan ook niet...." PASSAGE - AXEL 01155-61781 teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729 Zeeland ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 DEEL 1 Voor lozen koolwaterstoffen in Westerschelde Van onze correspondent Middelburg - De raadkamer van de rechtbank in Middel burg heeft het bezwaarschrift van Dow Benelux tegen de dagvaarding ongegrond verklaard. Dow Benelux had zich op 4 februari voor de economische politierechter moeten verantwoorden voor het lozen van kool waterstoffen in de Westerschelde. De advocaten van Dow dienden daarop een bezwaarschrift in tegen de dagvaarding en die werd achter gesloten deuren behandeld op 4 februari. Volgens Rijkswaterstaat, die de lozingen op de Westerschelde constateerde, zijn er door Dow het afgelopen jaar op verschil lende tijdstippen grote hoeveelheden koolwaterstoffen (elf ton benzeen en zes ton tolueen) op de Westerschelde geloosd. Rijkswaterstaat oordeelde dat er sprake was van overtreding en dus begon de justitiële molen te draaien. Dow op haar beurt vond en vindt nog steeds dat er absoluut geen sprake is van enige overtreding omdat de lozingen volgens de vergunning waren toegestaan en de hoeveelheden niet waren overschreden. De advocaten van Dow dienden dus een bezwaar schrift in omdat de dagvaarding in hun ogen volledig onterecht was. D'ow moet dus nu op donderdag 28 april alsnog voor het hekje verschijnen. In het recente verleden kreeg Dow al eerder schikkingen aangeboden van enkele duizenden guldens wegens overtreding van de milieuwetten. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale èn Gedeputeerde Staten zijn heftig verdeeld geraakt in een geloofskwestie die sinds vorig jaar mei al dient en politiek steeds harder wordt gespeeld. De Staten zijn verwikkeld in een Babylonische spraakverwarring. Een motie van alle confessionele partijen in de Staten om de veelbesproken mei-motie (nieuwe zorginstellingen mogen alleen worden toegelaten als ze van algemene signatuur zijn) van tafel te krijgen haalde het giste ren tijdens de statenzitting niet, een plaagstoot van de WD om de twee confessionele gedepu teerden Dek en Nederhoed on deruit te halen, miste ook het doel. Het zit de SGP, de RPF/GPV en het CDA al bijna een jaar niet lekker dat Provinciale Staten in meerderheid dp WD-motie aan namen. Uit oogpunt van veelzij digheid, pluriformiteit, zegt dat besluit grofweg dat er in de toekomst alleen nog maar nieu we ziekenhuizen, verpleegtehui zen en bejaardenoorden van al gemene indentiteit in Zeeland mogen worden gebouwd. Uit zonderingen zijn mogelijk, maar moeilijk. Hiermee wordt dus de bouw van bijvoorbeeld gerefor meerde theuizen uitgesloten. Onwettig De confessionele partijen vinden dat niet te verteren en beroepen zich op de vrijheid van gods dienst. Minister D'Ancona (wel zijn) heeft de staten per brief laten weten ook bezwaren te hebben en liet doorschemeren dat de motie misschien wel on wettig zou wezen. De voorstanders zeggen juist dat de vrijheid van godsdienst met meer algemene instellingen ge diend is. Daar zijn er in Zeeland veel te weinig van. En iedereen kan in een openbaar bejaarden tehuis immers aan religie doen wat hij of zij maar wil. „Zelfs onder begeleiding van een pastoor of een dominee," zei sta tenlid De Nooijer (PvdA) giste ren. Hij had de bewaren tegen de motie allemaal gelezen zei hij en hij was het met veel argumenten eens. De Nooijer: „De reactie van de Provincale Raad van Kerken dat ieder mens recht heeft op het belijden van een geloof, laat er geen misverstand over bestaan, dat is ook ons uitgangspunt." In Provinciale Staten heerst ei genlijk een spraakverwarring. Voor- en tegenstanders praten langs elkaar heen en komen niet tot elkaar. Ze gebruiken eikaars argumenten om de motie te om armen, dan wel aan te vallen. Zo werd er gisteren bijna een vol uur gepraat over de vraag of het besluit wel wettig was. De poli tici kwamen er niet uit. De onaf hankelijk rechter of een raad van beroep zal zich daar te zij- nertijd wel over buigen, en dat zal niet lang duren. VERVOLG OP ZEEL - C3 Van onze verslaggever Oostburg - De provincie Zeeland laat het afweten regels te formuleren voor het zogenoemde hoevetoe risme. De gemeente Oost burg kan daar niet op wachten. Ze heeft daarom zelf regels gemaakt om vorm te geven aan deze vorig jaar door gedepu teerde G. de Vries-Hom- mes gelanceerde nieuwe manier van recreëren. Burgemeester en wethouders schetsen in een notitie aan de adviescommissie Planologie het kader voor deze nieuwe recrea- tievorm. De aanleiding is een mondeling verzoek van akker bouwer A. Verhage uit Schoon- dijke. Die ziet er wel brood in een driehonderd jaar oude schuur op zijn erf op te knappen en in te richten als toeristenver blijfplaats. Januari vorig jaar introduceerde De Vries-Hommes op een ZLM- bijeenkomst in Schoondijke het zogenoemde hoevetoerisme of agritoerisme. De boer moet va kantiegangers onderdak kunnen bieden door appartementen te maken in de schuur op zijn erf en eventueel ook rondleidingen verzorgen over de boerderij. Maar hoe dat allemaal precies geregeld moest, liet zij toen in het midden. Er moest nog pro vinciaal beleid voor worden ge formuleerd. Verzoek Ongeveer een jaar later is dat er nog altijd niet. Op het gemeente- Van onze correspondenten Middelburg - Voor zijn betrokkenheid bij de invoer van in totaal 3.300 kilogram cocaïne is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf geëist van tien jaar, met daarnaast een boete van ƒ100.000 tegen de 50-jarige Haarlem mer A.P. De man wordt beschouwd als de 'sleutelfiguur' met 'meer dan ge middelde' contacten met topfi guren uit de Colombiaanse drug smaffia, die het mogelijk maakte dat met name het beruchte Kali- kartel voet op Europese bodem kreeg. Eerder werden in deze zaak drie mannen uit Zaandam, Amsterdam en het Zeeuws- Vlaamse Heikant veroordeeld tot gevangenisstraffen van respec tievelijk 15, 8 en 4 jaar en boete bedragen van één miljoen gulden en tweemaal een ton. De drugs werden in twee par tijen per schip en verstopt in kunststof steenkolen vanuit Comlumbia aangevoerd, waarbij de tweede lading van 2.200 kg. Voorjaar '93 vlak voor Antwer pen op de Westerschelde werd onderschept. Een rechercheteam was vervolgens drie dagen bezig met het stukhakken van de cokes in 38 containers. Café Een eerste lading (1.100 kilo gram) belandde in een loods in Zaandam, waar hoofdverdachte Van der W. het spul had opgesla gen. Eerder was de Zaandammer door P. in een Amsterdams café benaderd, waarna hij de loods had gehuurd en een B.V. opge richt voor de invoer van 'cokes uit Columbia'. P. was ook dege ne die Van der W, in contact bracht met een zekere 'Miguel' in Columbia die al enige tijd op zoek was naar een bereidwillige Van onze verslaggever Hulst - Bouwers van carna valswagen moeten het afval dat bij die activiteiten vrij komt, gratis bij de gemeente kwijt kunnen. Dat zei A. van Duijse (Groot Hulst) tij dens de vergadering van de Hulster commissie ruimte lijke ordening. Hij het bouwen van carna valswagens komt nogal wat afval vrij en later ook weer bij het afbreken. Het spul kunnen de bouwploegen bij bet gemeentelijk depot kwijt, maar daar moeten ze wel voor betalen. Dat moet volgens Van Duijse gratis kunnen. „Met de bouw van die carnavalswagens doen de bouwers toch ook aan stukje promotie van Hulst", betoogde hij. Wethouder G. van de Voor de gaf toe nog nooit bij deze kwestie te hebben stilge staan. „We zullen eens be kijken hoe dat in elkaar zit, °ver welke hoeveelheden we eigenlijk spreken en hoe we zaak kunnen oppak ken", beloofde hij. Europeaan die zijn in nep-kolen verpakte drugs zou willen invoe ren. Voor zijn bemiddeling ontving de Haarlemmer, behalve een 'on kostenvergoeding' van ƒ50.000, ook de belofte dat er nog wel zo'n vier vijf ton aan 'commis sieloon' zou worden overge maakt. Na het eerste transport belandde de Haarlemmer in Miami (waar hij verbleef voor zijn 'handel in edelstenen') op verdenking van drugshandel in de gevangenis. Na een zelf be taalde borgtocht vluchtte de man via Mexico naar Nederland, waar hij zich ten slotte bij de politie aangaf, om uitlevering aan Amerika te voorkomen. Justitie had zich intussen gestort op het onderzoek van het tweede transport en de berechting van de drie betrokkenen, maar hield de uitlevering op, toen bleek dat P. nog veel meer kon vertellen, en ook hij als verdachte werd aangemerkt. Maar eerst werd de Haarlemmer nog als getuige ge hoord in de zaak tegen zijn drie Nederlandse contacten, waarbij hij nadrukkelijk stelde dat de mannen (die dit steeds hadden ontkend) heel goed hadden ge weten dat de 'cokes' in feite een dekmantel vormden van de 'coke' die in de brokken zaten verpakt. Bovendien was er zelfs een derde transport (van 4.000 kilo) in voorbereiding. Zakenman P. onderstreepte zijn rol als za kenman, die in het belang van zijn handel in edelstenen erin had toegestemd voor zijn Zuid- amerikaanse zakenvrienden in Nederland te bemiddelen voor wat betreft de drugtransporten. Hij zou zich dan ook voorname lijk hebben beperkt tot 'tolken diensten' en het doorgeven van adressen, waarvoor hij uitslui tend een onkostenvergoeding had ontvangen. Maar officier van justitie mr. Mos noemde P. een 'drugambas sadeur', de criminele verbin dingsman die kind aan huis was bij het belangrijkste drugskartel in Zuidamerika van dit ogenblik. Wel wilde de officier in zijn strafeis rekening houden met het feit dat P. 'bijzonder coöperatief' had samengewerkt met politie en justitie, al betekent dat wel dat hij in maffiakringen nu op de nominatie staat voor liquidatie. Volgens P.'s advocaat mr. Ooms moet P. binnenkort in Amerika getuigen in een andere onvang- rijke drugszaak en is de kans dat hij wordt opgepakt om zijn straf uit te zitten miniem. P. zelf ver dween zoals hij was gekomen: in een snelle onopvallende politie wagen, met loeiende sirenes, en motorrijders om de weg vrij te maken. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Cees Maas De zogeheten mei-motie die Provinciale Staten heeft ver deeld in een religieus en een niet religieus blok, is een ge loofskwestie. Oppervlakkig beschouwd. Voor- en tegen standers zeggen de pluriformi teit en de vrijheid van gods dienst te willen dienen door juist wel tehuizen met een duidelijke identiteit (christe lijk, humanistisch of islami tisch) toe te laten in de toe komst, of juist niet, door ie dereen zijn of haar eigen gods dienst telaten belijden in een openbaar tehuis of ziekenhuis. Pluriformiteit, dat woord viel gisteren vaak. Alleen interpre teren voor- en tegnstanders het elk naar hun eigen straat je. De WD'er Van Zwieten, bedenker van de mei-motie zei gisteren: „Pluriformiteit wordt in dit huis op twee manieren geïnterpreteerd, vanuit de zorgverleners en vanuit de zorgontvangers, en onze tegenstanders redeneren vanuit de zorgverleners." Met andere woorden: 'wij staan voor de gewone burger, ook de godsdienstige burger, terwijl de tegenpartij het voor de christelijke besturen van de tehuizen opneeemt.' Dit werd natuurlijk nadruk kelijk ontkent door Roosse (GPV5RPF), de opponent van Van Zwieten. Het gaat dus ook om macht. Herhaaldelijk gisteren, en vanuit verschillende partijen, werd in de koffiezaal een uit spraak van het voormalig CDA-statenlid Eversdijk aan gehaald die in een soortgelijke kwestie ooit gezegd heeft: 'Wij willen houden wat we hebben, begrijp dat dan, dat is de kern.' Maar wat zijn de feiten? In Zeeland bestaan elf verpleeg huizen en er is er niet één van algemene signatuur. Van de 51 bejaardenoorden zijn er slechts 17 openbaar. Er is dus sprake van scheefgroei. Giste ren viel dan ook het woord monopolie herhaaldelijk. Monopolie is macht, maar het kost ook (overheids)geld. Van Zwieten hield zijn tegenstan ders het volgende voor: „Stel we hebben een regio van 50.000 inwoners, daarin staat een groot tehuis van de inden titeit X, dat heeft dus een monopolie. Als u zegt, we wil len er nog een algemeen tehuis bij, op dat kleine aantal inwo ners, dan staat u niet met beide benen op de grond." Waarmee hij ook wilde zeggen dat een beleid dat alleen open bare tehuizen toelaat, minder tehuizen in de toekomst moet bouwen voor meer identiteiten samen. En minder tehuizen betekent een zeer forse bespa ring op de uitgave van over heidsgeld. Geld dus. Zo spelen op de achtergrond heel andere motieven dan de nobele inzet voor de gods dienstvrijheid. En de kwestie is kennelijk zo belangrijk dat het college van GS er openlijk over verdeeld is. En dat is in jaren niet voorgevallen in het Middelburgse. huis van Oostburg ligt echter wel al langere tijd het verzoek om medewerking van Verhage die wel iets ziet in het hoevetoe risme. Dus togen Oostburgse ambtenaren zelf aan het werk. Het resultaat is te vinden in de notitie aan de commissie. Hoevetoerisme staat er in om schreven als een vorm van re creatief verblijf in agrarische ge bouwen. „Dit is meer San ver huur van enkele kamers van de agrarische woning. Hier gaat het ook om zelfstandige eenheden voor verblijf in een schuur. Voor alle duidelijkheid: een soort ap partementen in een bestaande boerenschuur." In die vorm voegt hoevetoerisme volgens de opstellers van de nota iets toe aan het recreatieve pro- dukt. Het is een vorm van re creatie die gericht is op rust, ruimte en kleinschaligheid. Dui delijk geen massatoerisme. Hoe vetoerisme is bedoeld voor 'men sen die eens iets anders willen'. Het is een aanvulling op de kam peerboerderij en daarom past het in de streek. Winnaar van jaarlijkse prijsvraag De Stem Van onze verslaggever Axel - Hij spendeerde er de nodige uurtjes aan, deed navraag en zocht op. Het resultaat is er naar: Edwin de Kort uit Axel mag zich sinds gisteren Zeeuwse lezer van het jaar noemen. Edwin, student aan de Academie voor de Journalistiek in Tilburg, maakte bij de jaarlijkse prijs vraag van dagblad De Stem geen enkele fout. Voor deze prestatie kreeg hij gisteren een bronzen beeldje van een krantelezer plus een cadeaubon ter waarde van honderd gulden. Zowel de tweede als de derde prijs viel dit jaar in Hulst. Een cadeaubon van vijftig gulden ging naar J. Peters, een bon van 25 gulden naar J. Voermans. De jaarlijkse prijsvraag leverde een groot aantal inzendingen op. Daaronder echter nogal wat fou te oplossingen. Veel inzenders dachten bij voorbeeld dat Arthur Edwin de Kort met het beeld je en de krant die hij zo goed bijhoudt. foto Ashe zich destijds als tennisser onderscheidde door zijn service, terwijl het toch vooral om zijn huidskleur ging. Verder kozen veel lezers de Duo- mo in Florence als het bij een bomaanslag zwaar beschadigde gebouw. Het juiste antwoord evenwel was het Uffizi-museum. Moeilijk bleek ook vraag 47 over de plaats van de eerste carpool- strook in Nederland, maar dat kwam vooral door een tikfout in de opgave. Wij hebben besloten die vraag niet mee te rekenen. De juiste oplossing is als volgt: lb, 2c, 3a, 4a, 5a, 6c, 7b, 8b, 9a, 10c, 11a, 12b, 13a, 14b, 15b, 16a, 17a, 18c, 19a, 20a, 21b, 22b, 23c, 24b, 25a, 26c, 27c, 28c, 29a, 30b, 31c, 32a, 33b, 34e, 35a, 36b, 37c, 38c, 39a, 40c, 41b, 42b, 43b, 44b, 45c, 46c, 48b, 49b, 50b. Hoevetoerisme is gebonden aan de volgende regels. Het gaat om maximaal vijf appartementen en vijftien slaapplaatsen. De locatie ligt buiten het kustgebied (scheidslijn Roofack/Potjes). Er moet een koppeling zijn met de agrarische bedrijfsvoering. Uit breiding van het bebouwde op pervlak is niet toegestaan.- De voorzieningen moeten zich bin nen het bouwblok bevinden. Nadrukkelijk stellen burgemees ter en wethouders dat het om een experiment gaat. Als er vijf plaatsen zijn waar boeren hoeve toerisme uitoefenen, komt er een evaluatie en pas daarna is uit breiding mogelijk. Van sneeuw nog niet veel gezien, deze winter. Maar ook een vlokkenloze winter kan zo nu en dan voor veel veel pracht zorgen. Zoals in Nieuwvliet met niet meer dan een huisje, een boompje en de zon op haar retour. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - De gemeente Oostburg wil strengere eisen stellen aan mensen die een eigen huis (laten) bouwen. Want er staan te veel huizen te dicht op elkaar in de nieuwbouwplannen Oostdij- ke (Oostburg) en Ghistelker- ke (Breskens). Daar staan bo vendien veel lelijke bouw werken tussen. Ook is er te weinig groen en staan schut tingen ontsierend dicht langs de weg. Op het gemeentehuis van Oost burg zijn veel van deze negatieve reacties binnengekomen op de invulling van de plannen Oost- dijke en Ghistelkerke. Daarom wil de gemeente Oost burg striktere regels opstellen waar mensen die een nieuw huis laten bouwen aan moeten vol doen. De praktijk leert namelijk dat potentiële bouwgegadigden niet goed omgaan met de wat ruimere planvoorschriften. Het resultaat daarvan is dat bij voorbeeld op een plaats waar de gemeente twee woningen in ge dachten had er drie worden ge bouwd. Ook blijken mensen die bouwen niet bereid zich aan de minimale afstand tot de buren te houden. Zelfs als de planvoor schriften dat voorschrijven. De grootte van de kavels levert in de praktijk ook de nodige problemen op. Mensen streven als regel naar een zo groot moge lijke woning voor het geld dat ze uit kunnen geven. Het resultaat is dat ze beknibbelen op de grondkosten, waardoor er ook weer op plaatsen waar eigenlijk maar ruimte is voor twee huizen er drie verschijnen. „Aldus ont staat het fenomeen 'Kastelen op een zakdoek"', luidt de schitte rende omschrijving van deze on gewenste situatie in een notitie van burgemeester en wethouders aan de adviescommissie Openba re werken, Bouwbeleid en Ver keer. Paal en perk Kortom, de gemeente moet paal en perk stellen aan het rommel tje in de nieuwbouwplannen. 'We moeten exact aangeven wat mag en wat niet, omdat anders -getuige de recente prak tijk- ongewenste situaties ont staan'. Het moment om die regels te stellen is gekozen nu de uitvoe ring van twee nieuwe uitbrei dingsgebieden (Maurits in IJzen- dijke en Oostdijke 5 in Oostburg) op stapel staat. Daar moet het er allemaal mooier uit gaan zien door eisen aan de bestemmings planvoorschriften, de welstand, de (minimale) kavelgrootte en de infrastructuur (groen en wegen). Meer kwaliteit Het moet allemaal leiden tot een meer kwaliteit in de woonwij ken. Dus voortaan geen schut tingen meer pal aan de openbare weg, en geen vier woningen bou wen op drie kavels in de ge meente Oostburg. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika g Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. C

de Stem | 1994 | | pagina 17