Oos hoe DE STEM interesseert me niet' PROFILE Eis tien ja boete na van 3.30 'Abraham' van Hanegem altijd in voor een geintje 4De provinc Gebruikt stadsfietsen -1 race- en kir 'Bouwploegen afval gratis laten lozen' PASSAGE - AXj Van onze verslaggever Oostburg - De provinc Zeeland laat het afwet regels te formuleren vo het zogenoemde hoevetc risme; De gemeente Ooi burg kan daar niet wachten. Ze heeft daarc zelf regels gemaakt vorm te geven aan de vorig jaar door gedep teerde G. de Vries-Hoi mes gelanceerde nieu manier van recreëren. Burgemeester en wethoudj schetsen in een notitie aan adviescommissie Planologie kader voor deze nieuwe recr tievorm. De aanleiding is mondeling verzoek van akk bouwer A. Verhage uit Schol Van onze correspondenten Middelburg - Voor zijn totaal 3.300 kilogram coca rechtbank een gevangen daarnaast een boete van mer A.P. De man wordt beschouwd al; 'sleutelfiguur' met 'meer dan middelde' contacten met toj guren uit de Colombiaanse di smaffia, die het mogelijk mai dat met name het beruchte kartel voet op Europese boi kreeg. Eerder werden in c zaak drie mannen uit Zaand Amsterdam en het Zeeu Vlaamse Heikant veroordeeld gevangenisstraffen van res| tievelijk 15, 8 en 4 jaar en bc bedragen van één miljoen gul en tweemaal een ton. De drugs werden in twee tijen per schip en verstop kunststof steenkolen va Comlumbia aangevoerd, wat de tweede lading van 2.200 Voorjaar '93 vlak voor Ante pen op de Westerschelde v onderschept. Een recherchet was vervolgens drie dagen b met het stukhakken van cokes in 38 containers. Café Een eerste lading (1.100 1 gram) belandde in een lood Zaandam, waar hoofdverda Van der W. het spul had opgi gen. Eerder was de Zaandan door P. in een Amsterdams benaderd, waarna hij de 1 had gehuurd en een B.V. richt voor de invoer van uit Columbia'. P. was ook ne die Van der W. in cor] bracht met een zekere 'Mi| in Columbia die al enige ti; zoek was naar een bereidw Van onze verslaggever Hulst - Bouwers van can valswagen moeten het af dat bij die activiteiten 1 komt, gratis bij de gemee: kwijt kuiinen. Dat zei van Duijse (Groot Hulst) dens de vergadering van Huister commissie ruim lijke ordening. Bij het bouwen van car valswagens komt nogal afval vrij en later ook w bij het afbreken. Het s kunnen de bouwploegen bet gemeentelijk de kwijt, maar daar moeten wel voor betalen. Dat m volgens Van Duijse gr, kuruien. „Met de bouw die carnavalswagens d de bouwers toch ook stukje promotie van Hul betoogde hij. Wethouder G. van de Vc de gaf toe nog nooit bij fl kwestie te hebben sti' staan. „We zullen eens kijken hoe dat in elkaar over welke hoeveelheden eigenlijk spreken en hoe die zaak kunnen opp ken", beloofde hij. Sp or f eindelijk jouw verhaal hebben." „Die journalisten zijn te weinig met het spel zelf bezig. Maar zeg je dat, dan zijn ze gepi keerd. Ik heb het meegemaakt dat er eentje aan me vroeg, nog voordat we een wedstrijd in het nieuwe seizoen hadden ge speeld: 'Haal je de Kerst?' Dat was iemand van misschien 21 jaar, die zelf nog nooit een bal geschopt hééft! Toen zei ik, dat ik hoopte dat hij de Kerst zoa halen. En mocht zijn baas hem eerder weg sturen, dan zou ik wel een wat kleiner krantje zoe ken, waarvoor hij mocht gaan werken." „Ze hoeven echt niet tegen me op te kijken. Maar het respect, dat is voor een groot deel ver dwenen. De randzaken, om het voetballen heen, die zijn be langrijker geworden. Het gaat steeds meer die kant op en dat vind ik een beetje jammer." Je populariteit is grenzeloos. In het maandblad Elf staan in de februari-aflevering twee helt pagina's vol met felicitatie-ad- vertenties aan jouw adres, in 1983 lieten volwassen mensen de tranen de vrije loop bij je afscheidswedstrijd (Feyenoori tegen Oranje '74). En vorig jaar verlengde je het leven van een al opgegeven man - volgens diens vrouw - met een zomer simpelweg door hem te ontvan gen en rond te leiden in ie Kuip. Vind je dat soms niet eng worden, die heldenverering? Willem van Hanegem: „Naast de prettige dingen, die bij je vak horen, zijn gevallen als dal met die doodzieke man minder pret tig, al doe je het wel. We krijgen heel veel van dat soort verzoe ken binnen, vaak ook van jon gens van pas twaalf of zeven tien jaar, die als laatste wens hebben om hier te mogen ko men. Er wordt gezegd dat je dan een knop om moet draaien, maar dat kan ik niet. Zulke dingen drukken veel zwaarder op mij dan de voetballerij zelf Het houdt me dagen bezig. Ik kan me daar nooit van afslui ten. Man, dan zit ik daarna weer in de auto en ga alles wat ik gezien of gelezen heb, op mijn eigen leven projecteren. Soms zit ik dan gewoon te jan ken in de auto." „Ik weet ook niet waarom ze bij mij komen. Dat is altijd al zo geweest. Waar ik ook kwam. Dan bezocht ik bijvoorbeeld een zwakzinnigeninrichting en wil den die mongoloïde kinderen allemaal per se aan me zitten. Waarom? Ik weet het niet. Als je trouwens in- sommige tehuizen rond loopt, dan kun je toch niet meer in een God of een Onze Lieve Heer geloven. Je ziet zo veel ellende, hoe zou zo iemand dat toe kunnen staan?" Tenslotte, welk cadeau zou je het liefste ontvangen voor- je vijftigste verjaardag? Willem van Hanegem, breedui lachend: „Meestal weet ik niet zo gauw wat ik moet vragen, maar als we weer kampioen worden, dan zou ik dat toch wel een heel mooi cadeau vinden- Serieus, ik moet zeggen dat f t tegen RKC voor de beker februari, 2-4-winst, J.H.) heel aardig gespeeld hebben. Zonde dat we thuis al vier keer onno dig een punt hebben laten lig" gen, tegen Vitesse, Utrecht, RKC en NAC. Maar als we het verder zo blijven doen als de laatste keer in Waalwijk, waar om dan ook niet...." ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 DEElB zevende kind van Jacobus 'Lo' van Hanegem en Anna van Grol. Willem van Hanegem: voormalig havenarbeider, schoorsteenveger, magazijnbediende, lompen- en oud metaal-verzamelaar, stukadoor, tennisparkbe heerder, maar vooral voetballer, bij Velox ('61-'66), Xerxes/DHC ('66-'68), Feyenoord ('68-'76), AZ ('76-'79), Chicago Stings ('79), FC Utrecht ('79-'81) en weer Feyenoord ('81-'83), assistent-trainer bij Feyenoord, Utrecht en Wageningen, hoofdtrainer van Holland en Feyenoord. Willem van Hanegem, 52-voudig international, zan ger op twee singles: 'Ik ben ik en jij bent jij' met Frans Derks en solo 'Don't forget me' van Hans Vermeulen, gastdirigent van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, dompteur van olifanten en paarden, getrouwd met Marianna, vader van vier kinderen, twee volwassenen (Gert en Alice) en twee kleuters (Willem jr. en Boy). De Kromme ziet Abraham. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam - Het is woensdag 4 november 1992, de avond van de tweede wedstrijd in het Europa Cup Il-toernooi tussen Feyenoord en FC Luzern. De Rotter dammers moeten een 1-0-achterstand goed maken om de kwartfinale te bereiken. Een zéér belangrijk duel dus, zowel op sportief als op financieel gebied. Amper een kwartier voor het begin van de wedstrijd bellen drie vaderlandse journalisten vanaf de perstribune naar een fotograaf die op het veld staat, waar de spelers met de war- ming-up bezig zijn. „Geef Wil lem even." De portable telefoon gaat van de fotograaf via de verbaasde speler John de Wolf naar de trainer van Feyenoord, Willem van Hanegem. Lachend staat hij de drie journalisten minuten lang te woord, neemt de tip om reserve Obiku al vroeg in te brengen als extra spits dank baar in ontvangst en vertelt dat hij voor 'het goede gevoel' 'Jer sey girl' van Bruce Springsteen in zijn auto beluisterd heeft, voordat hij de Kuip binnen ging. Hij tuurt naar boven, naar de tribune, zwaait en steekt grijn zend zijn duim omhoog richting journalistentrio op de perstri bune, voordat hij met zijn spe lers terugkeert naar de kleedka mer. En dat dus zo'n vijftien minuten voor het begin van een cruciale wedstrijd, in zijn eerste seizoen als hoofdtrainer bij Feyenoord. Probeer als verslaggever zo'n geintje uit te halen bij eender welke andere trainer, op welk niveau dan ook, en je komt nooit meer het stadion binnen... Interview Het is Willem van Hanegem ten voeten uit, altijd in voor een dolletje. Als hij tenminste goed gehumeurd is. Na Feyenoord- RKC, op 30 januari jongstleden, had hij er vanzelfsprekend goed de smoor over in dat het in een bar slechte wedstrijd 1-1 was geworden. En dan is het kwaad kersen eten met Willem. Het verzoek na dat duel, om een interview later die week vanwe ge zijn 50e verjaardag, is dan ook helemaal verkeerd getimed. „Nee, interviews doe ik voorlo pig niet meer," zegt hij. „Jullie journalisten schrijven een hoop nonsens. Na die laatste wed strijd van John Metgod schreef er eentje dat het een smet op Metgods afscheid was dat ik hem geen hand gegeven had, toen hij het freld afging. Ik heb hem in de kleedkamer een hand gegeven en succes gewenst met zijn nieuwe baan. Dat is toch genoeg? Moest ik dan het veld oprennen, hem om zijn nek vlie gen en een kus op zijn kale pan geven? Dan zouden jullie schrij ven dat dat hypocriet was. Dat ik niet mezelf was. En nu was het nog niet goed. Weet je wat ik hypocriet vind? Dat je zoiets gaat schrijven: dat het de enige smet was op die afscheidswed strijd. Als je dat schrijft, ben je een eikel." Uitspraken Een week later is de nukkige bui van Willem al lang weer overgewaaid, en neemt hij in het kleine trainerskamertje in de Kuip, kort voor de lucratieve oefentrip van Feyenoord naar Japan, wel de tijd voor een interview en reageert op een kleine greep uit zijn eigen, mar kante uitspraken plus wat an dere opmerkelijke dingen in de afgelopen 50 jaar. Als speler heb je regelmatig ge zegd dat je niets zou voelen voor een baan als trainer. Onder andere in 1974: „Ik zal wel nooit trainer wor den. Ik zie het echt niet zitten om al die diploma's te halen. Jammer, komt de humor in de trainerswereld niet ten goede. Willem van Hanegem: „Van die uitspraak klopt alleen het eerste gedeelte. Ik zal nooit van mezelf zeggen dat ik zo grappig ben. Ik ben zo vaak verkeerd geciteerd. Vooral in van die rubriekjes als 'Bal Na', die iedere week bol stonden van uitspraken van mij, die ik nooit gedaan had. Ze verwachten blijkbaar van mij lollige dingen, maar ik ben he lemaal geen moppentapper. Kunnen ze beter Harry Touw vragen." „Er zijn inderdaad weinig trai ners met humor. Er zijn er bij die soms raar zitten te kletsen, een masker voor houden. Maar misschien worden ze daartoe wel gedwongen door de pers. Er lopen journalisten rond die to taal geen respect hebben, of je nu tien of twintig jaar in het vak zit. En daar word je als trainer natuurlijk niet vrolijker van." „Ik zag het inderdaad niet zit ten om die diploma's te halen. Willem van Hanegem wordt morgen 50 jaar. Bij een andere trainer is dat het vermelden niet of nauwe lijks waard, in het geval Van Hanegem levert dat kilometers tekst op in ieder zichzelf respecterend dag-, week- of maandblad. Cruijff mag volgens velen de grootste voetballer/ trainer zijn die Nederland ooit gekend heeft, 'De Kromme' is met een straatlengte voorsprong de kleurrijkste en de populairste. In 1974 zei trainer Wiel Coerver, nadat hij met Feyenoord kampioen was geworden, al over hem: „Van Hanegem is een fenomeen. Hij zet praktisch iedereen naar z'n hand. De spelers, het bestuur, de journalisten. Apart mens, die Van Hanegem. Ontzet tend moeilijk voor iedereen. Voor zichzelf en voor zijn omgeving." Die typering klopt 20 jaar later nog altijd, Willem is hetzelfde gebleven. Op deze pagina een portret van Willem van Hane gem, geboren in Breskens, op 20 februari 1944, als Wim van Hanegem, bij wie het gezin een zeer belangrijke plaats in zijn leven inneemt. Als Marianna niet zo had aan gedrongen, dan had ik het ook nooit gedaan. Ze bleef erover zaniken, dus heb ik het toch maar gedaan." 1975: „Misschien ken ik mezelf niet eens goed, doordat ik zo veel dingen in een opwelling doe. Een paar jaar geleden heeft een psycholoog geprobeerd me te analyseren, maar na drie we ken is-ie er woedend mee opge houden. Hij dacht dat ik de boel in de maling zat te nemen. Willem van Hanegem: „Dat ver haal stamt uit de tijd dat Hap- pel bij Feyenoord zat ('69-'73, J.H.). Het bestuur vond mij las tig en wilde dat psychologisch onderzoek. Happel zei meteen dat het weggegooid geld was en hij kreeg gelijk. Die psycholoog was het niet na drie, maar al na twee weken beu. Het klopt wel dat ik vaak dingen impulsief doe. Maar of ik mezelf niet goed ken? (lachend) Dan zou ik mis schien alsnog een analyse moe ten laten maken." 1983: „Nooit gedacht dat ik voetballer zou worden. Heel lang niet beseft dat ik goed kon spelen. Willem van Hanegem: „Dat is zo. Ik heb van jongs af aan wel gevoetbald en iedereen wilde me ook hebben, maar dat inte resseerde me niet zo. Ik speelde in Utrecht bij DOB, een speel tuinvereniging was dat. Op een gegeven moment vroegen ze van een andere club, Centrum, of ik niet daar wilde komen spelen. De vader van een van die gasten had een fritestent. Als ik het zou doen, dan mocht ik na iede re wedstrijd een broodje en een glas limonade komen halen. Veertien, vijftien jaar was ik en zo kreeg ik dus mijn eerste wedstrijdpremies.. „We werden met Centrum zelfs landskampioen straatvoetbal. Het waren ook allemaal goede voetballers, echte pingelaars meestal. Een stuk of zes, zeven van toen hebben betaald voet bal gehaald, de meesten bij Ve lox." 1983: „Als ik niet getrouwd was, was ik misschien clochard geworden. „Over alles wat ik ooit gezegd heb, denk ik nu nog hetzelfde. Dus ook dit klopt. Als clochard heb je toch een heel onbevangen leven. Je hebt met niemand wat te maken, geen gezeur aan je kop. Jij denkt natuurlijk gelijk aan zo'n vent die constant een fles in zijn handen heeft, maar dat bedoel ik niet. Ik bedoel de vrijheid die je hebt. Dat lijkt me niet onaantrekkelijk. Het blijkt trouwens dat veel advocaten en doktoren uiteindelijk ook clo chard zijn geworden, het is dus niet eens zo'n gekke redenering van me. Dat wil ,nog niet zeggen dat ik het nu ook nog zou willen, ik zei toen toch ook al 'als ik niet getrouwd was.' Dat ben ik wel, dus zorg ik heus wel goed voor mijn vrouw en mijn kinderen." Het stoort blijkbaar sommige mensen dat je het vaak over je gezin hebt en met vrouw plus kinderen in bladen en op televi sie verschijnt. „Dat vind ik het meest gekke wat er is. Je gezin is toch een heel belangrijk onderdeel in je leven? Het is bij mij altijd al zo geweest. Vroeger waren Truus (de eerste vrouw van Van Hane gem, J.H.) en de kinderen er ook bijna altijd bij als ik op televisie kwam. Wat dat betreft, is er niet veel veranderd." „We vliegen direct naar Japan (vorige week donderdag, JH) en blijven daar vijf dagen. Giste ren vertelde ik dat aan mijn jongste, Boy, en die vroeg met een of hij meemocht. Als ik hem dan moet vertellen dat het niet kan en ik zie dat gezicht en FOTO DE STEM/DICK DE BOER later zie ik hem met kleine Willem weer spelen, dan vind ik het verschrikkelijk dat ik weg moet. Het liefst zou ik met de auto 'stiekem' tegen een paaltje rijden, zodat ik niet meehoef naar Japan. Het vliegen interes seert me niet meer zo, maar dat ik die kleine gasten in de steek moet laten, dat vind ik vrese lijk. Dan moet 'Mar' me echt dwingen om toch te gaan, want anders zouden ze me nog ont slaan." „Als het thuis niet goed gaat, dan werkt dat door op je werk. En als mijn vrouw tevreden is met het werk dat ik doe, dan is dat goed. Geld interesseert me niet, heeft me nooit geïnteres seerd. Daarom doet mijn vrouw ook de onderhandelingen met de voorzitter. Is zij tevreden met de aanbieding, dan ben ik dat ook. 'Typisch Van Hane gem?' Zeggen ze dat dan? Kom nou, ik ga echt niet handenwrij vend denken: 'Ik zal eens lekker mijn vrouw de zaakjes laten regelen, want dat is gek.' Ze doet gewoon altijd al onze za ken, zo vreemd is dat toch hele maal niet?" „Vervelend dat ik dat steeds moet uitleggen. Net als bijvoor beeld de vraag of Jozsef (Kiprich) wel of niet moet spe len. Daar loopt ook iedereen over mee te zeuren, terwijl Joz sef zelf weet en voelt dat hij nog geen honderd procent is na zijn knie-operatie en daarom niet iedere wedstrijd kan spelen. Als de mensen eerst eens een beetje na zouden denken, dan kwamen ze zelf ook wel tot die conclu sie." De 'haat-liefde-verhouding' met de pers. 1974: „Toch vind ik publiciteit nog altijd leuk. Als je mij twin tig keer wilt interviewen, dan zeg ik twintig keer 'Ja'. 1993: „Ik word vaak gebeld door journalisten die eerst aller lei onzin hebben geschreven en dan mag ik ineens uitleggen dat het allemaal anders ligt Te gen die gasten zeg ik: donder- stralen jullie lekker op! Daar word ik gek van. Willem van Hanegem: „Veel jonge journalisten zijn veel minder met hun werk bezig dan de journalisten van vroeger. Ze werken hetzelfde als die gekke bladen. Ze publiceren eerst drie, vier verhalen met nonsens, gewoon in de hoop dat je dan reageert en dat ze zo toch uit-

de Stem | 1994 | | pagina 16