IINNENÜ Serviërs blazen de aftocht Schip met illegalen spoorloos Onderduiken in een asielcentrum makkie Omhelzing idolen Nederland in 2020: driekwart onkerkelijk België schroeft verkeersboetes op m Bemiddeling van Russen betekent doorbraak in Sarajevo IDEO ■IVIDEO Meteen kleintj in DE STEM piet Mangnus onselt stemmen' luren vijf irocent hoger Is 100Stubs-&25- O-DU grootste kruidenier de kleintjes letten. 6.95 Werkloosheid schiet omhoog feinig tips na bublikatie foto fiemann valt verontrust |ver Grieken ^inst Van Melle omhoog l«ep van de Ruwenhuyzen |oor rechter Als de lente komt Ziekenfondsraad 3,6 miljard tekort Steengrillen, net iets anders. Ultra-rechtse Belg snel uit het land gezet Mattenlegger nu golfslagbad tolang de vooraad strekt ean dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke mdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen kans, onT"ek ujt jn „Kleintjes"-kolommen kijkt of er iets 1 r. nadina bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden van nun kleintjes lezers 8 71 031 1"000218 ,34e JAARGANG joosterzande - Progressief intenisse beschuldigt aanhan- ers van Lijst Piet Mangnus van inselpraktijken in Ossenisse. partij deed haar aantijging gieren tijdens een besloten ver dring van lijstrekkers die 0 burgemeester Steenkamp et spoed bijeen waren geroe- (n. piet Mangnus wilde geen actie geven op de beschuldi- i& ZIE ZEELAND-Cl Bilt - De huur gaat per 1 juli idelijk gemiddeld vijf procent jhoog. Dat blijkt uit een en- jte onder 430 woningcorpora- die gezamenlijk ruim 0 woningen in de sociale ctor beheren. De huurstijging Jt daarmee een fractie lager jdan de 5,25 procent van vorig ar, zo meldt het NCIV, de lepel voor christelijke woning- itporaties. betalen: Py Tissues, ,En HET WEER 4<2>- I MIN./MAX j -4/6 akkorrels, n oud papier, ir £25- ijn: bel gratis 06-0305. De deze advertentie kunt u in alle open, behalve de artikelen waar es bij staan. Die artikelen kunt u in AH winkels waar één van die de deur staat. Reclameprijzen aterdag 19 februari a s. Zolang de ikt. I I I I I VRIJDAG 18 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG. 2,00 IJmuiden (anp) - De Neder landse kustwacht heeft bijna een week lang vruchteloos gezocht naar een schip dat mogelijk enkele tientallen Fi- lipijnse Tamils op illegale wijze aan land zou zetten. Deze mensen waren eerder in Denemarken geweigerd. Dat hebben woordvoerders van het Kustwachtcentrum en van het ministerie van Justitie gisteren bevestigd. Toelating De bemanning van het Litouwse schip Garliems probeerde rond 10 februari vergeefs de Tamils in Denemarken aan land te bren gen. De Deense autoriteiten wei gerden hun toelating. Bovendien verboden ze het schip een van de Deense havens aan te doen. Daarop zette de Garliems via het Skagerrak koers naar de Noord zee. De Deense autoriteiten waarschuwden de Duitse grens bewaking, die op haar beurt de kustwachten van de Noordzee- staten inlichtte. Omdat mensensmokkel met een illegale aanlanding niet werd uitgesloten, volgde groot alarm. Het Kustwachtcentrum in IJ muiden informeerde de Konink lijke Marine, de douane in alle zeehavens, de Koninklijke Mare chaussee en de korpsen rivierpo litie. Patrouilles Bijna een week lang hebben de kustwacht en de marine tijdens hun reguliere patrouilles met schepen en vliegtuigen op het Nederlandse deel van de Noord zee zonder resultaat naar de Garliems gezocht. De zoekactie is in de loop van woensdag gestaakt. De kust wacht en het ministerie van Jus titie zeggen geen idee te hebben waar het schip met de Tamils is gebleven. Geregistreerde werklozen finam j j s o nd j fmsm j as ond 1992 1993 Voorburg (anp) - De werk loosheid is de afgelopen maanden nog sneller gestegen dan daarvoor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek komt nu uit op 480.000 gere gistreerde werklozen ofwel 7,5 procent van de beroepsbevol king. Vorig jaar rond deze tijd was dat nog 5,8 procent. In de laatste drie maanden alleen al kwamen er 42.000 werklozen bij. De stijging is naar verhou ding het grootst bij jongeren tot 25 jaar. Van hen is nu 11,5 procent tegenover 7,6 procent een jaar geleden. Het aantal werkloosheidsuitkeringen is gestegen naar een absoluut re cord van 800.000. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het is een klein kunstje om enkele dagen of zelfs een aantal weken in een opvangcentrum voor asielzoekers door te brengen zonder serieuze asielzoeker te zijn. Wie van kwade wil is of eventjes, bijvoorbeeld voor de politie, moet onderduiken vindt er vrij gemakkelijk onderdak. Eerder deze week bleek een Belg terecht te zijn gekomen in het opvangcentrum in Rijsbergen. Het duurde twee weken, voordat Justitie de man uit de centrum haalde. Had hij zich onopvallen der gedragen of in een 'pre-op- vangcentrum' gezeten dan had hij waarschijnlijk nog veel lan ger in het centrum kunnen ver toeven. Door de grote stroom verzoeken is het ministerie van Justitie niet in staat om asielzoekers (of men sen die zich daarvoor uitgeven) snel te registreren en te controle ren. Voor een crimineel die even moet onderduiken voor de politie zou het een fluitje van een cent zijn om enkele weken onder te dui- Sarajevo/Den Haag (rtr/afp/anp) - De Serviërs zijn begonnen met terugtrekking van een groot deel van hun zware wapens bij Sarajevo. Zonnig Met een matige zuidoost [tot oostenwind wordt onverminderd koude en ;droge lucht aangevoerd. lOe komende dagen Iworden kouder Lscndaal - De Roosendaalse Jolitie heeft naar aanleiding van epublikatie van een foto van e verdachte van een verkrach- [ngnoggeen 'gouden tip' gekre- i. Gisteren reageerden slechts ikele mensen op de foto die in Ie Stem stond. Zij konden de jas liter niet koppelen aan een «paalde persoon. Het 14-jarige lachtoffer had geen bezwaar te- len publikatie van de foto. mar - Gunda Niemann, de ►ise favoriete op de 3000 me- j verspeelde gisteren een haast Éere gouden plak door een val. |«:ana Bazjanova profiteerde. Jrla Zijlstra verzuimde gebruik Imaken van Niemanns instabi- IZIE SPORT B1 hssel - De Europese partners ft Athene zijn verontrust over A Griekse embargo tegen Ma- Pmië. De Europese Commissie ■klaarde grsteren dat die stap t in de geest van het Unie- 'fag is. BUITENLAND- A4 Na - Het zoetwarenconcern Melle uit Breda heeft het Popen jaar veel meer winst laakt dan eerder was ver- Prat. Over 1993 boekte het 'tam een netto winst na be dingen van ongeveer 42 mil- 1® an dertig procent méér dan P1992. I® ECONOMIE - A5 ^sterdam Justitie gaat de voormalige grootaandeel- tters van het failliete auto- f^-seringsbedrijf HCS Techno- lwV00r rechter dagen. Ze ti® verdacht van handel in Rn i met vo°rkermis. Onder F is Begemann-topman J. van 'Vieuwenhuyzen. f ÉCONOMIE A5 De kogel is door de kerk Woordvoerder Bill Aikman van de VN-vredesmacht in Bosnië- Herzegowina sprak gisteren van een 'zeer aanzienlijke terugtrek king' en een 'hartverwarmende' ontwikkeling. De Serviërs bezworen al hun wapens terug te trekken nadat Rusland gisteren beloofde vre destroepen naar Sarajevo te stu ren. „Wij denken dat de oorlog nu eindelijk voorbij is," aldus hun leider Radovan Karadzic in zijn hoofdkwartier in Pale, even buiten Sarajevo. De Russische afgezant Valeri Tsjoerkin bood in Pale aan troe pen uit zijn land te stationeren in de Bosnische hoofdstad voor controle op een staakt-het-vu- ren. De VN-vredesmacht zei dat de Bosnische Serviërs hebben ver zekerd dat ze al hun materiaal binnen 36 uur zullen weghalen uit de directe omgeving van Sa rajevo. Hele konvooien zouden begonnen zijn aan de aftocht. De Navo heeft gedreigd met lucht aanvallen op alle zware artillerie die na maandagochtend 01.00 uur nog operationeel is. Rusland sprak van een belang rijke diplomatieke overwinning na de Servische belofte. De Rus sen eisen nu dat de Westerse landen druk uitoefenen op de moslims om hun zware wapens onder toezicht van de VN te stellen. Tsjoerkin zei ook dat Navo-aanvallen nu zijn 'uitge sloten'. De EG-bemiddelaar VANDAAG IN DEZE KRANT Door de tulp gingen ooit rijke Nederlandse bur gers volledig uit hun bol. Vervolgens werd de bloem ons nationale symbool. Een terugblik over vierhonderd lentes bewijst dat 'de tulpen uit Amsterdam' eigenlijk af komstig zijn uit Turkije. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Lord Owen meent eveneens dat luchtaanvallen van de Navo nu veel minder waarschijnlijk zijn. De Bosnische moslims spraken zich onmiddellijk uit tegen Rus sische controle op zware wapens van de Serviërs. Vice-president Ejup Ganic zei dat de Russen niet neutraal zijn. Ook gisteravond sloot de Navo luchtaanvallen nog altijd niet uit. Maar mocht dat gebeuren, dan dreigen de Serviërs alle bui tenlanders in Bosnië 'neer te sa belen'. Amstelveen (anp) - De Zieken fondsraad verwacht dit jaar voor de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) en de zie kenfondswet een dekkingstekort van 3,6 miljard gulden. Dit be drag overtreft verre de blijvende belastingmeevaller van twee miljard. Als belangrijkste oorzaak van de toenemende tekorten van de laatste jaren noemt de raad de door het ministerie van WVC steeds te laag geschatte kosten ontwikkeling. De premies die op grond daarvan worden vastge steld zijn daardoor ook te laag. Bovendien spelen bij de premie vaststelling steeds meer andere overwegingen een rol, zoals de koopkracht. INHOUD 4 KATERNEN BinnerWBuitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Grote Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/6 A6 deel B deel C deel D D5 Van onze verslaggever Utrecht/Rijswijk - De Nederlandse bisschoppen kijken niet op van de jongste cijfers en prognoses van het Sociaal en Cultureel Planbureau over de toekomst van de kerken en de godsdienst in Nederland. Van onze verslaggever Roosendaal - Verkeersboetes in België gaan fors omhoog. Zowel dit als volgend jaar komt er 50 procent bovenop. Belgen verzuchten nu al dat België dan het land met de hoogste verkeersboetes zal zijn. Verhoging van de normbedragen past in de drastische verhoging van de gerechtelijke geldboetes in het algemeen. Komt een zaak voor de rechter dan kan deze nog wel tot onder de basisbedra gen van het openbaar ministerie veroordelen. De commissaris van politie in Essen geeft een idee van wat overtreders in 1994 globaal te wachten staat: Gewone overtredingen (fout par keren, minder dan tien kilometer boven de maximum snelheid) komen dit jaar op 82 gulden tot ruim vier duizend gulden te staan. Zware overtredingen (rij den door rood, rijden over een ononderbroken witte lijn, tien of meer kilometers boven het maxi mum toegestane) kosten 410 tot 4100 gulden. Rijden onder invloed 817 tot 8170 gulden; recidive binnen drie jaar 1634 tot 8170 gulden. Doorrijden na aanrijding met schade 1634 tot 16.340 gulden; doorrijden na aanrijding met let sel 3.268 tot 40.850 gulden. Betrapping op rijden na intrek ken rijbewijs 4085 tot 16.340 gulden. Vanaf 1995 gaan die bedragen dus nog eens flink omhoog. Schikking De (gemeente)politie in Essen heeft de mogelijkheid lichte ge vallen zelf af te doen. Zij begint er echter niet aan buitenlanders een schikkingsvoorstel te doen, omdat er teveel papierwerk aan vast zit. De commissaris: „Onder eenvoudige omstandigheden mo gen we een boete of een borgsom innen. Als de overtreder geen geld bij zich heeft mogen we ook zijn auto in beslag nemen." De rijkswacht lijkt heel wat strenger. Er zijn gevallen te over, waarbij een buitenlander zijn auto bij de rijkswacht moest achterlaten, tot aan het schik kingsvoorstel was voldaan. Buitenlanders dienen er na het constateren van een overtreding rekening mee te houden, dat zij ten opzichte van Belgen in het nadeel zijn. In sommige (de lichtste) gevallen betalen zij vele malen meer per schikking. In de meeste gevallen, vanaf zware overtredingen, bepaalt het openbaar ministerie of er een schikkingsvoorstel komt of dat de rechter zich over een zaak moet buigen. Het Belgisch Instituut voor de Verkeersveiligheid heeft al een kanttekening bij het optrekken van de boetes geplaatst. Zolang de controle op naleving van de regels niet optimaal is, zullen weggebruikers de pakkans als een negatieve lotto beschouwen. Soortgelijke opmerkingen zijn ook in Nederland gemaakt bij vaststelling,van maximum snel heden. Volgens het planbureau is drie kwart van de Nederlandse be volking in het jaar 2020 waar schijnlijk onkerkelijk geworden. Op dit moment is al 71 procent van de jongeren van 17 tot 30 jaar onkerkelijk. Vooral de Rooms-Katholieke Kerk staat de komende dertig jaar nog een flinke aderlating te wachten, al dus het planbureau in zijn rap port 'Secularisatie in Nederland, 1966-1991'. Het rapport is gisteren gepubli ceerd. Het bevat niet echt nieu we gegevens, maar het brengt samenhang in het vele onder zoek naar de ontkerkelijking dat al verricht is. De bisschoppen wijzen er op dat het SCP-rapport geen rekening houdt met mogelijke trendbreu ken in de toekomst. Maar voor het overige hebben ze begin vo rig jaar niet voor niks uitgespro ken dat Nederland een missie land is geworden. De kerkge schiedenis laat wel meer dalen en perioden van opbloei van het kerkelijk leven zien, aldus de bisschoppen. Met de ontkerkelijking is het na de Tweede Wereldoorlog hard gegaan. In 1958 was driekwart van de bevolking nog lid van een kerkgenootschap. In 1991 was dat al gezakt tot 57 procent. Maar ook het kerkbezoek zal de komende dertig jaar nog flink teruglopen. Nog maar zo'n 40 procent van de kerkleden zal de kerk in 2020 nog om de veertien dagen bezoeken. Bij de katholie ken zal het wekelijkse misbezoek op zondag volgens het planbu reau geheel verdwijnen. Hervormden en gereformeerden blijven trouwere kerkgangers: in 2020 gaat 35 procent van de hervormden en 55 procent van de gereformeerden nog om de veertien dagen naar de kerk. Maar het totale ledental van de gereformeerde kerken is dan ge slonken tot 3 procent van de bevolking, het ledental van de hervormde kerk tot 6 procent en dat van de katholieke kerk tot 15 procent van de bevolking. Nieuwe religies lijken de open gevallen plaats niet te zullen gaan innemen. Volgens het plan bureau hoeft de grote ontkerke lijking nog niet te betekenen dat de kerken alle maatschappelijke invloed zullen verliezen. Inter nationaal gezien is het lage ker klidmaatschap in ons land ex treem. Wat ongelovigheid betreft wordt ons land nog overtroffen door de voormalige DDR. ZIE PAGINA-A2: 'Geloof mee naar huis' (ADVERTENTIE) Ze zijn eikaars idolen. Ruud Gullit, voetballer, Nelson Man dela, ANC-leider, vielen elkaar gisteravond in de armen, een moment waar ze beiden naar uitgekeken hadden. En einde lijk kon Gullit de Gouden Bal overhandigen aan de man, aan wie hij 'm in 1987 opdroeg. Dat gebeurde in een Vara-tv- programma met als motto 'Geef Zuid-Afrika een eerlijke kans'. Mandela sprak van 'een van de meest onvergetelijke momenten van mijn leven'. FOTO ANP ZIE BINNENLAND-A3: 'Wie is de gastheer?' ken. Zo iemand meldt zich bij de Vreemdelingendienst. Daar zegt hij (wellicht in een vreemde taal) dat hij asiel wil. De ambtenaar van de Vreemdelingendienst vraagt de 'asielzoeker' naar naam, geboortedatum en land van herkomst. Die gegevens worden op dat moment niet ge controleerd. Vervolgens wordt de 'asielzoe ker' met een treinkaartje en een routebeschrijving doorgestuurd naar een opvangcentrum of pre- opvangcentrum. Daar duurt het een hele tijd, in pre-opvangcen- tra vaak al' meer dan zes weken, voordat er een ambtenaar van Justitie de asielzoeker komt re gistreren. Bij het ministerie van Justitie en bij diverse Vreemdelingendien sten in het land bevestigt men dat misbruik van de asielopvang inderdaad gemakkelijk is. Er zijn echter geen aanwijzingen dat opvangcentra inderdaad op deze manier worden misbruikt. Wat wel voorkomt is het zoge naamde 'asieltoerisme'. Het gebeurt de laatste jaren 's zomers vaak dat zich jongeren uit Oosteuropese landen als asielzoeker melden en hier een aanal weken onderdak vinden in een opvangcentrum. Die tijd ge bruiken ze om in Nederland rond te stappen als toerist. Van onze verslaggever Rijsbergen - De Belgische rechts-extremist Herman Verbe- ke, die twee weken als asielzoe ker in het opvangcentrum Rijs bergen verbleef, is door Justitie in hoog tempo Nederland uit gewerkt. Ofschoon het ministerie woens dagmiddag nog meldde enige dagen nodig te hebben om de Antwerpenaar over de grens te kunnen zetten, gebeurde dat woensdagavond al. Volgens een woordvoerder van Justitie is Verbeke teruggestuurd zodra on omstotelijk vaststond dat zijn asielaanvrage niet serieus te ne men viel: „Hij was hier om met komedie aandacht te krijgen voor zijn racistische ideeën. Daar hebben we korte metten mee gemaakt." Van onze verslaggever Rotterdam - De mattenlegger Cardium is een nieuw leven be gonnen als drijvend golfslagbad in een trainingscentrum voor de offshore-industrie op de Maas vlakte. De Cardium legde in de jaren '80 letterlijk de basis voor de Oosterscheldekering. Na het gereedkomen van dit sluitsuk van de Deltawerken liep Rijks waterstaat lange tijd met een aantal kapitale werkschepen te koop. Een ervan, de Cardium, is nu van de bovenbouw ontdaan. Het onderschip is omgedoopt in Triton. Het doet sinds vorige week dienst in het Maritiem Trainingscentrum. (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) Pil 9M Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT l-J

de Stem | 1994 | | pagina 1