Navo-ultimatum flink afgezwakt Laati Geef Zuid-Afrika een eerlijke kans Massale stakingen verwacht in Rusland fr iflSM ANC-leider Mandela doet concessies aan rechtse Vrijheidsalliantie Raketaanvallen op Kabul ondanks bestand 'Italiaanse Nobelprijs is gekocht' Europa terughoudend over sturen extra militairen naar Bosnië 6Veel meer Joegoslavische misdadigers in Duitsland' >o(lcrlaii( Europese Coi VA l?A NEDERLAND 3 Bintrex hee voor 25 clu failliet bedr BUITENLAND Drie jaar cel wegens afsnijden penis buurman BUITENLAND kori VANAVOND 20.20 UUR GIRO 26655 DE STEM DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 PËSTEM Johannesburg (anp/afp/rtr) - Kort voor de komst van Nelson Mandela naar Nederland is het ANC aan het grootste deel van de eisen van de rechtse Vrijheidsalliantie tegemoet gekomen. De Alliantie heeft hier voorzichtig optimistisch op gerea geerd. Tegelijkertijd heeft de regering aange kondigd dat het parlement in de eerste week van maart voor een speciale zit ting bijeen wordt geroepen om de grondwet en de kieswet te wijzigen. Zo hoopt zij de alliantie alsnog over te halen tot deelname aan de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika. De Alliantie, waarin het Afrikaner Volksfront, het thuisland Bophuthats wana en de Inkatha Vrijheidspartij van Buthelezi samenwerken, besloot vorige week tot een boycot van de verkiezin gen. Deze worden eind april gehouden. Mandela zei gisteren dat het ANC als gebaar van goede wil en om een 'bur geroorlog' te voorkomen bereid is op een of andere manier zelfbeschikking van etnische groepen in een regio te garanderen. Maar het stemt niet in met de oprichting van een blanke 'Volks- taat', zoals het Afrikaner Volksfront eist. Bovendien wil het ANC de bevoegdhe den van de toekomstige negen provin cies uitbreiden. Zij zouden op financieel gebied autonoom zijn, ruimte hebben om hun eigen grondwet op te stellen en zelf kunnen beslissen over hun naam. Dat laatste is een concessie aan Inka tha. Deze partij bepleit dat de provincie Natal, waar bijna negen miljoen Zulu's wonen, Natal/KwaZulu gaat heten. Bovendien verzet het ANC er zich niet langer tegen dat de kiezers twee stem men uitbrengen: een voor de grondwet gevende vergadering en een voor de provinciale vergaderingen. Ondertussen blijft het onrustig in Zuid- Afrika. De politie heeft gisteren met rubberkogels en traangas een groep zwarte demonstranten uiteengejaagd die ondanks een demonstratieverbod naar Standerton, 150 kilometer ten zuidoosten van Johannesburg, waren gekomen. De ongeveer 5.000 demonstranten wil den naar het gemeentehuis van Stan derton optrekken om daar een protest in te dienen tegen een proclamatie van de blanke racistische Afrikaner Weer standsbeweging. Terwijl de demonstranten zich op een station buiten Standerton verzamelden, kwamen in de stad 180 gewapende leden van de AWB bijeen, die zich vervolgens in lijn langs de spoorbaan opstelden. Volgens de radio waren negen personen, onder wie een politieagent, gewond ge raakt bij het treffen tussen de politie en de zwarte demonstranten. ANC-functionarissen in Durban maak ten bekend dat een aanslag is gepleegd op de leider van een ANC-afdeling in het kustgebied van Natal. George Mb- hele werd in de school waar hij werkte in Port Shepstone, bij Durban, door twee mannen doodgeschoten terwijl hij voor de klas stond. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Het zondagnacht aflopende Navo-ultima- tum aan de Servische belegeraars van Sarajevo is belangrijk afgezwakt. Op aandrang van Amerika's pre sident Clinton staan de Navo en de Verenigde Naties nu alsnog toe dat de Serviërs hun zware wapens binnen de gestelde 20-kilometerzone rond Sarajevo behouden. De wapens zouden slechts, onder toezicht van VN-militai- ren 'niet operabel' moeten worden. Volgens waarnemers in Was hington is informeel tot een toe geeflijker houding jegens de Ser viërs besloten omdat Amerika en haar Navo-partners er nog altijd beducht voor zijn hun dreiging met luchtaanvallen te moeten uitvoeren en vervolgens dieper in een bloedige oorlog te worden getrokken. Niettemin hielden Washington en de militaire com mandanten van Navo en VN gis teren vol dat er onmiddellijk luchtacties zullen worden uitge voerd zodra Sarajevo opnieuw door Servisch geschut zou wor den bestookt. Volgens het vorige week door de Navo aan de stijdende partijen in Bosnië gestelde ultimatum zouden alle zware Servische wa pens binnen tien dagen verwij derd moeten worden uit een straal van 20 kilometer van het centrum van Sarajevo. Na de afkondigigen van het ulti- Frankfurt (ap) - De 50-jarige Heidemarie Sieb- ke is gisteren door een rechtbank in haar woon plaats Frankfurt aan de Oder tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het afsnijden van de penis van haar buurman, de 56-jarige Hans-Joachim Kamponi. Siebke volbracht het karwei met behulp van een keukenmes. De rechter achtte Siebke niet schuldig aan het opzet telijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel of poging tot doodslag, maar aan op zettelijke buitensporige dronkenschap. Siebke was inderdaad stom dronken - onderzoek wees een alcoholpromillage van tussen de 2,6 en 4,0 uit - op die avond in oktober 1992 toen haar buurman Kampo ni haar voorstelde met hem naar bed te gaan, overigens zonder handtastelijk te wor den. Siebke sloeg Kamponi be wusteloos met een krukje, pakte een broodmes, hakte daarmee zijn penis af en legde het orgaan vervolgens in een leunstoel, die zij in brand stak. Pogingen om de verminkte penis weer aan te hechten mislukten jammer lijk. Bonn - De Duitse autoriteiten hebben gisteren gezegd onder zoek te doen naar nog tien vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië wegens het plegen van oorlogsmisdaden. Vorige week werd de Bosnische Servier Dusko Tadic gearresteerd. Hij zou mensen hebben omgebracht in het kamp Omarska. Rolf Hannich, woordvoerder van de federale openbare aanklager in Karlsruhe, zei dat vorig jaar tegen tien andere verdachte oor logsmisdadigers onderzoeken zijn ingesteld die nog aan de gang zijn. Er worden vluchtelin gen ondervraagd die zeggen ge tuige te zijn geweest van misda den in kampen in het voormalige Joegoslavië, aldus Hannich. Hij weigerde iets te zeggen over de afkomst van de verdachten. Er steken steeds meer beschuldi gingen de kop op dat onder de 370.000 vluchtelingen uit voor malig Joegoslavië tenminste 100 Bosniers, Serviers en Kroaten zijn die oorlogsmisdaden hebben gepleegd. Tadic, een voormalige Bosnisch- Servische politieman, werd za terdag in München gearresteerd. Bijna elke dag komen er nieuwe details boven water over Tadic. Het Duitse boulevardblad Bild bracht gisteren een interview met overlevenden van het kamp Omarska die zeggen dat Tadic in de zomer van 1992 gevangenen heeft gemarteld en gedood. Zo zou hij gevangenen hebben ge dwongen de testikels van andere gevangenen af te bijten wier lip pen waren dichtgebonden om hun te beletten te schreeuwen. Een vluchteling die alleen als Mohammed werd geïdentificeerd zei tegen Bild dat Tadic mensen tegen een muur liet staan om ze daarna met staven en stokken dood te slaan. „Zij speciale voor keur ging uit naar het ombren gen van rijke mensen. Op die manier werd hijzelf rijk," zei Mohammed. matum zijn geen verplaatsingen van Servisch geschut tot achter de 20-kilometerlijn vastgesteld. Wel hebben de Serviërs aanvan kelijk enkele tientallen stukken geschut bij de VN-troepen, o.a. op het vliegveld van Sarajevo, ingeleverd. Maar dat is volgens sommige schattingen slechts tien procent van wat ze in het straks verboden gebied hebben staan. Intussen is het inleveren naar verluidt praktisch tot stilstand gekomen. De VN-commandant in Bosnië, de Britse generaal Michael Rose, is volgens bronnen in Washing ton met Navo-commandant Jer- remy Boorda overeengekomen dat een zo soepel mogelijke uit leg moet worden gegeven aan de bepaling in het ultimatum dat de Serviërs hun wapens moeten 'hergroeperen' en onder 'con trole' van de VN moeten bren gen. 'Hergroeperen', hetgeen volgens de gangbare definitie 'verplaatsen' zou moeten impli ceren, zou nu niét meer hoeven. En wat 'controle' door de VN is, daarover was gisteravond in Washington, Brussel en Bosnië de verwarring maximaal. Tot zover onze correspondent. Extra troepen De persbureaus meldden giste ren dat Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Spanje zeer terughou dend hebben gereageerd op een verzoek van de Verenigde Naties extra troepen te sturen naar Sa rajevo. Parijs, met het grootste contingent blauwhelmen in Bosnië, liet weten niet van plan te zijn meer manschappen be schikbaar te stellen. Londen for muleerde het voorzichtiger en Spanje voelt voelt er niets voor meer militairen te sturen. Nederland is niet gevraagd extra militairen te leveren, deelde een woordvoerder van het ministerie van Defensie desgevraagd mee. Minister Ter Beek had in novem ber bovendien al verklaard dat Nederland na de toegezegde 1.100 man van de luchtmobiele brigade en ondersteunende een heden niet nog meer troepen naar het voormalige Joegoslavië zal sturen. De Verenigde Naties hebben in gestemd met de benoeming van brigade-generaal Van Baal als chef-staf van de VN-vredes- macht (Unprofor) in Bosnië. Mi nister Ter Beek heeft dat giste ren in de Tweede Kamer meege deeld. Van Baal wordt in Bosnië de rechterhand van de comman dant van de VN-vredesmacht, de Britse generaal Michael Rose. Inwoners van Kabul zoeken massaal hun toevlucht tot veiligere delen van de stad. Er geldt een bestand in de Afghaanse hoofdstad Kabul, maar daar is in de dagelijkse praktijk weinig van te merken. Door raketaanvallen op de stad werden gisteren 13 mensen gedood eh raakten 17 personen gewond, zo hebben commandanten die loyaal zijn aan president Rabbani gezegd. De beschietingen zijn waarschijnlijk het werk van de eenheden van premier Hekmatyar en krijgsheer Dostum, die in een machtsstrijd verwikkeld zijn met de president. foto ap Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - De Russische regering wordt geconfronteerd met massale protesten uit verschillende sektoren van de sa menleving. Alle oproepen aan de rege ring gaan over achterstallige betaling van salarissen en het uitblijven van beloofde subsidies en investeringen. De grootste bedreiging voor de regering is de onrust en de dreigende stakingen bij de staatstelevisie. De president van dit staats bedrijf, Oleg Poptsov, zei dinsdag dat er een politieke staking voor de deur staat. „Drie dagen stilte in de ether zijn genoeg om de controle over het land te verliezen," zei Poptsov dreigend. Vorige week moesten 12 regio's en 30 steden in Rusland het al een dag zonder televisie stellen. Op de staatskanalen werden alleen nieuwsbulletins uitgezonden. Poptsov liet weten dat de regering als gevolg van deze gedeeltelijke staking uitbetaling van 51 pro cent van de achterstallige betalingen aan de televisie had toegezegd. Maar het ministerie van Financiën heeft tot nu toe niet meer dan 18 procent uitbetaald. Verschillende vakbonden van journalisten en mediawerkers kwamen dinsdag en gisteren bijeen om verdergaande akties tegen de regering te bespreken. Dinsdag begon een stakingsgolf bij de Russi sche universiteiten die zich langzaam over het hele land uitspreidt. Ook hier gaan de protesten over niet betaalde salarissen, die als ze al betaald worden geen gelijke tred houden met de toenemende inflatie. Docenten van 180 universitaire centra in 56 van de 88 regio's van de Russische Federatie eisen him achterstallige salaris over 1993 op, plus een inflatiecorrectie. Het bedrag aan niet uitbetaalde salarissen in de onderwijs- sektor is gestegen tot 200 miljard roebel, ongeveer 260 miljoen gulden. Een docent aan de universiteit verdient op dit moment een maandsalaris van rond de 40.000 roebel, minder dan 60 gulden. Ter vergelijking, de prijs van een küo vlees op een Russische markt ligt nu rond de 8000 roebel. Vitali Boetko, de leider van de onafhankelij ke mijnwerkersvakbond zei gisteren dat de regering de mijnwerkers over 1993 nog 70 miljard roebel schuldig is. En de regerings schuld over de eerste anderhalve maand van dit jaar is al opgelopen tot 327 miljard roebel. De direkte klanten van de kolenindustrie, meestal staatsbedrijven, hebben nog eens een gezamenlijke schuld van ongeveer 800 miljard. „Onze mensen zijn als gevolg daar van niet betaald vanaf december, op sommi ge plaatsen niet vanaf november. De levens omstandigheden in alle regio's zijn zonder uitzondering zeer verslechterd", zei Boetko. Als gevolg daarvan zijn er op diverse plaat sen stakingen uitgebroken die niet door de vakbond waren uitgeroepen. Op sommige plaatsen zijn mijnwerkers massaal in hon gerstaking gegaan. In andere delen van het land weigeren mijnwerkers om de mijn schachten te verlaten. Arbeiders uit de transportsektor en de bouwsektor zouden bereid zijn om de stakin gen te ondersteunen. Boetko deelde mee dat de vakbondsleiders op 21 februari een bij eenkomst hebben in Moskou, waar de moge lijkheid van een nationale staking zal wor den besproken. De Russische regering zal op een zeker moment weinig anders kunnen dan tenmin ste een deel van de achterstallige betalingen zo snel mogelijk te voldoen. Zo niet, dan zijn nog grotere arbeidsonrust en massale stakin gen het gevolg. Volgens de afgetreden minis ter van Financiën Boris Fjodorov is daarmee 'de doos van Pandora open'. Druk op de regering voor hogere salarissen en meer subsidies komt uit alle sektoren. Het toege ven aan deze vraag betekent volgens Fjodor ov een gigantisch begrotingstekort en dat heeft weer enorme inflatie tot gevolg. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De 84-jarige neuro loge Rita Levi Montalcini, die in 1986 de Nobelprijs voor Medicijnen kreeg toe gekend, is onverwacht bij de Italiaanse smeergeld schandalen betrokken. Volgens de oud directeur-gene raal van het ministerie van Volksgezondheid, Duilio Pog- giolini, zou de farmaceutische industrie 17 miljoen gulden hebben betaald voor de toe kenning van de prijs. De vier maanden geleden gear resteerde Poggiolini wordt er zelf van verdacht circa 300 miljoen gulden aan smeergeld te hebben geïncasseerd. In ruil daarvoor stond hij prijsverho gingen van medicijnen toe en zorgde hij ervoor dat deze in het ziekenfonds werden opge nomen. Geconfronteerd met een over vloedige hoeveelheid bewijs materiaal heeft Poggiolini be sloten om in de tegenaanval te gaan. Tegenover de officier van justitie gaf hij toe steekpennin gen van respectievelijk ander half en één miljoen gulden te hebben ontvangen van de di recteuren van twee Italiaanse farmaceutische industrieën (Sigma Tau en Menarini), die inmiddels ook gearresteerd zijn. Een van de grootste medicij nenfabrikanten van Italië, Fi- dia, zou er volgens Poggiolini zelfs in zijn geslaagd om voor 17 miljoen gulden de Nobel prijs voor Levi Montalcini te kopen. Fidia, dat het onder zoek van de neurologe spon sort, zou dat bedrag aan naam bekendheid dubbel en dwars hebben teruggewonnen. Op zijn 'onthulling' is in Italië en Zweden met ongeloof en verontwaardiging gereageerd. Levi Montalcini spreekt zelf van een 'schurkenstreek' van een notoire oplichter, In een interview met de Corrie- re della Sera spreekt ze het vermoeden uit dat Poggiolini door buitenlandse industrieën zou zijn betaald om de Itali aanse concurrentie zwart te maken. Verder betoogt zij dat het onmogelijk is om de leden van de Zweedse Academie voor Wetenschappen om te kopen, die na het horen van tientallen deskundigen, over de toeken ning beslist. „Als de Nobelprijs te koop is, waarom heeft Pog giolini hem dan niet zelf ge kocht. Hij heeft geld genoeg!", aldus Levi Montalcini. De Zweedse Academie voor Wetenschappen deed het ver haal kort maar krachtig als onzin af. Niettemin wil de rechtbank van Napels de be schuldigingen toch gaan toet sen in Stockholm. (ADVERTENTIE) Premier Bustamante van Peru treedt af Lima - De Peruaanse premier Alfonso Bustamante is afgew wegens een ruzie over een mensenrechtenzaak. Met zijn vertJl protesteert Bustamante tegen een omstreden wet die week zonder zijn handtekening door het parlement is gej Hierdoor kunnen officieren die verdacht worden van de r..„„ op negen studenten en een hoogleraar in 1992, door eenmiEl tribunaal worden berecht, in plaats van door civiele rechters Volgens een medewerker van Bustamante heeft de premier zj.J ontslagbrief vorige week donderdag al aan president FujiiJJ gestuurd na publikatie van de wet. Fujimori gaf gedurende h(! weekeinde toe dat zijn eerste minister het oneens was met 'B:J wet, maar ontkende dat er sprake was van een kabinetscrisis Meciar wil vervroegde verkiezingen Londen - De Slowaakse premier Vladimir Meciar heeft aangt. kondigd dat hij zal voorstellen om parlementsverkiezingen uit J schrijven voor eind juni. P Voor de televisie zei Meciar dat hij een wet zal indienen 4 L vervroegde verkiezingen mogelijk maakt. Als deze wet gjJ wordt aangenomen moet volgens de premier het Slowaakse voll| zich in een referendum over zijn voorstel uitspreken. Algemene verkiezingen zouden oorspronkelijk niet voor M worden gehouden. Maar het Slowaakse kabinet raakte voriJ week in een crisis toen twee ministers en tien afgevaardigde! van Meciars regeringspartij HZDS zich afscheidden en a tegen het kabinet keerden. Iran wil 'veiligheidsforumvoor de Golf Teheran - De Iraanse onderminister van Buitenlandse Zak.,, Mohamed Javad Zarif heeft gisteren gepleit voor het instellenl van een forum van de staten aan de Perzische Golf. „Dat zi spanningen in de regio kunnen beheersen en voorkomen," aldi de onderminister. „In het forum kan alles worden besproken wat in de regio a_ een dreiging wordt ervaren of verontrusting wekt," citeerde deI Engels-talige Tehran Times Zarif. Belg in cel ontvangt wapen per post Brussel - Een Belg die vorige maand een uitbraakpoging c uit de gevangenis van Gent, heeft het daarbij gebruikte per post ontvangen. Het wapen was uit elkaar gehaald en in onderdelen vrienden verstuurd. Die pakjes glipten binnen omdat binnenko.| mende post niet wordt gecontroleerd in Gent. De man, die een straf van vijftien jaar uitzat, gijzelde onder bedreiging met het pistool vier rijkswachters en vier cipiers. 1 kreeg zelfs een vluchtauto waarin hij met de gijzelaars plus eeii I advocaat de benen nam. Uiteindelijk werd hij na een schietpar-1 tij met achtervolgende rijkswachters toch overmeesterd, 1 hij de negen mannen had vrijgelaten. Grieks embargo tegen Macedonië Athene - Griekenland heeft gisteren gemeld dat de voormalig! I Joegoslavische republiek Macedonië geen goederen meer mag 1 aan- of afvoeren vanuit de noordelijke Griekse havenstad Thessaloniki. Dit embargo wordt alleen opgeheven als nië toegeeft aan de Griekse eisen in het conflict tussen de I buurlanden. Athene maakte ook bekend dat het Griekse consu-1 laat in Macedonië wordt gesloten. Griekenland duidt Macedonië aan met 'Skopje', de hoofdstad van de voormalige Joegoslavische republiek. De Griekse premier Papandreou herhaalde de Griekse eis c Macedonië een Grieks symbool van zijn vlag verwijdert en j| zinsneden uit zijn grondwet schrapt die volgens Griekenland j getuigen van aanspraken op de noordelijke Griekse provincie Macedonië. Rusland negeert regels kernenergie Moskou - Minstens twintigduizend keer zijn in 1993 de veilig heidsvoorschriften in Russische nucleaire installaties niet nage-1| leefd. Voorzitter Visjnevski van de staatscommissie voor toezicht op II het gebruik van nucleaire substanties heeft over vorig jaar 7t j incidenten geteld, waarbij ondernemingen die kernenergie g bruiken stilgelegd moesten worden. Het stilleggen werd veroor-1 zaakt door risico's als gevolg van het veronachtzamen van voorschriften. Rusland is het enige land dat geen wetgeving heeft die I' veiligheid van het omgaan met kernenergie regelt. Er bestaan evenmin regels of voorzieningen voor het afvoeren van kernaf val. Het kernafval wordt doorgaans in de nabijheid van de centrale opgeslagen. Franse kardinaal Marty verongelukt Villefranche - De 89-jarige Franse kardinaal Francois Marty, tot 1981 aartsbisschop van Parijs, en zijn chauffeur zijn gistermor gen bij een verkeersongeluk in Villefranche-de-Rouergues om het leven gekomen. Zij kwamen met him Lelijke Eend onder een trein. De kardinaal zat zelf achter het stuur. Vanaf 1968 was Marty aartsbisschop van Parijs. Jean-Marie Lustiger. In 1930 werd hij tot priester gewijd. Hij was achter-1 eenvolgens deken in Aurillac, bisschop van Saint-Floür en aartsbisschop van Reims. 'Akoord met Noord-Korea eerste stap' Wenen - Het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) heeft gisteren gezegd dat het akkoord met Noord-Korea dat dinsdag gesloten werd over inspectie van een aantal nucleaire installaties slechts een eerste stap is. Het zal zijn inspanningen om de twee meest omstreden inrichtingen te mogen controleren voortzetten. Tijdens de jongste overlegronde is niet gesproken over inspectie I van de twee verdachte nucleaire installaties bij Yongbyon ten j noorden van de hoofdstad, Daartegen bestaan de meeste verden kingen van betrokkenheid bij de fabricage van kernwapens. Noord-Korea ontkent bezig te zijn met het maken van kernwa- j pens. Amsterdam (anp)-Het Neder f' midden- en kleinbedrijf (I heeft in het afgelopen jaar w te klagen gehad over het beta gedrag van zijn klanten. Het duurde gemiddeld 47 dagen Hat een rekening werd voldaai Hanks de recessie en de stil werkloosheid is de betalingstl zelfs een dag korter geworden. Ii moest een ondernemer nog 48 wachten op zijn geld, meldt EuJ Van onze correspondent Bert Schar Brussel - De Europese Com staalproducenten nog tot apr1 voorstellen te komen. Ind produktie per jaar met m beperken niet wordt gehaair geen financiële en sociale ste slagen en sociale onrust z> kunnen zijn. Brussel heeft gisteren straaf- maatregelen aangekondigd tegen zestien Europese staalbedrijven, die in de jaren '80 door onderlin ge afspraken gouden zaken de den met de produktie van stalen balken voor de bouwnijverheid. De prijs daarvan werd kunstma tig hoog gehouden. Hoewel de huidige crisis in de staalindustrie en de door Brussel nagestreefde sanering van die sector los staan van het ontdui ken van de Europese concurren tieregels door deze groep staal producenten, leek het moment waarop in Brussel beide dossiers op tafel kwamen bewust zo ge- kozen. De Europese Commissie is na melijk verre van tevreden met de wijze waarop de particuliere staalproducenten meewerken aan de herstructurering van de sector. Zij stellen zich passief op en hebben grote kritiek op de gesubsidieerde staalbedrijven, die volgens hen tegen alle af spraken in nog te veel overheids steun genieten. Europees Commissaris K. van Miert (concurrentiezaken) ont kent echter dat Brussel beide kwesties doelbewust op hetzelf de moment in de openbaarheid heeft gebracht om de staalba-l ronnen onder druk te zetten om hun produktie-capaciteit met enkele miljoenen tonnen per jaar te beperken. Eerder had Van Miert's collegai Martin Bangemann (industrie) aangegeven dat de produktiebe- perkingen in de staalsector, op papier, amper 17 miljoen ton bedragen, terwijl het doel van de Europese Commissie is om de capaciteit terug te dringen mei 19 tot 25 miljoen ton. Door de sanering gaan vermoedelijk 50.000 arbeidsplaatsen verloren; De ondergrens van 19 miljoer ton moet volgens Bangemann ze ker worden gehaald, wil Brusse met steunmaatregelen over de brug komen. De staalbaronnen krijgen nog to april te tijd. Die maand vergade ren de ministers van Industri| over de staalsanering. Het zou c laatste gelegenheid zijn voot particuliere producenten om hui duit in het zakje te doen. h december bereikten de minister Van onze verslaggever Oosterhout - Het internatioi volle dochter van Huijbre chauffeurs over van Huijbre Volgens de vakbonden CNV e FNV heeft de directie die chau feurs afgelopen zaterdag al aar genomen. Volgens curator mr. J. van d< Have is het nog lang niet zove „We zijn momenteel druk bez met -de onderhandelingen, verwacht daar op zijn vroeg pas volgende week uit te kome Noodzakelijk is dat we een ander ook met de bank bespr ken. Die is de grootste schul eiser," zegt hij. „Maar het klo wel dat Bintrex mensen v Huijbregts gepolst heeft." Bek ken wordt ook of Bintrex acti' teiten en wagens van Huijbref kan overnemen. De curator heeft alle 90 werki mers van Huibregts ontslag aa gezegd, de Vervoersbond Cl heeft daar bezwaar tegen aanj tekenv-bestuurder Arie Kei vindt het namelijk merkwaan dat het faillissement zo snel gekomen. «De bank heeft de geldkr; donderdag dichtgedraaid, vraag me af of de directie c heeft zien aankomen. Als zij 1 van tevoren wist, vind ik dat e kwalijke zaak. Kwam het ind

de Stem | 1994 | | pagina 4