Geklaag over gasprijs laat Lubbers koud uur Specialisten voorspellen nog langere wachttijden voor patiënten 11 slo^iur Stille wachter 'We wilden geen racistische manifestatie' Extreem rechts kan rekenen op zware tegenwind Een op de 20 homo's besmet met aids-virus bestem 1 DESTEM ka COMMENTAAR Vrij veilig BINNENLAND A3 I Tijdens het wekelijkse vrage- Zit goed, blijft goed 1 KIEZINGEN BINNENLAND KORT 17 FEBRUARI 1994 y DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 Van onze verslaggever L'trecht - In Nederland staan 3000 tot 5000 patiënten met een hart ziekte op de wachtlijst om geholpen d worden. 100 tot 150 van hen overlijden, omdat ze niet tijdig geopereerd kunnen wor- d®. Daarnaast wachten 10.000 patiën- t® op een heupprothese, pat deelde cardioloog Kingma van het intoniusziekenhuis in Nieuwegein gis teren in Utrecht mee tijdens de presen tatie van een enquête over de positie ïan medisch specialisten, die in op dracht van de Nederlandse Specialisten Vereniging (NSF) gehouden is. Radiodiagnost en NSF-voorzitter De Valois voorspelt dat de wachtlijsten nog zullen groeien. Die worden niet door de specialisten maar door de budgettering veroorzaakt. Het rapport Biesheuvel - 'Gedeelde zorg, betere zorg' - zet, vol gens hem, niet alleen de specialist maar vooral de patiënt in de kou. NSF-bestuurder en plastisch chirurg Aarts oordeelt dat medisch specialisten zich bij hun keuze voor al dan niet behandelen van een patiënt nooit mo gen laten leiden door budgettaire over wegingen. „De patiënt moet er altijd van uit kunnen gaan dat de reden waarom hij of zij geen pacemaker krijgt gebeurt op medische indicatie en niet omdat de dokter door zijn budget heen is of dat anderen bevoorrecht worden. Zover mag het nooit komen." Eerder (77 procent) zijn specialisten het eens met de strekking van het rapport 'kiezen en delen' van de Commissie Dunning (1992) dat er keuzen in de gezondheidszorg moeten worden ge maakt. Vooral de politiek zou deze keuzen moeten maken vindt 82 procent van alle specialisten. Uit de enquête onder enkele duizenden specialisten - zowel NSF-lid als geen NSF-lid - blijkt dat bijna tweederde van hen de wachtlijsten bij een ontkop peling van verrichtingen en honorering en een vast dienstverband nog ziet groeien. Bijna eenderde denkt dat de wachtlijs ten gelijk zullen blijven en slechts zeven procent denkt dat de patiënt bij uitvoe ring van de voorstellen van de Commis sie Biesheuvel korter op zijn behande ling hoeft te wachten. Opvallend is, zegt het NSF-bestuur, dat ook de meerder heid van de specialisten in dienstver band verwacht dat de wachttijden zul len toenemen of minstens gelijk blijven. De enquête laat zien dat bijna tweeder de van alle medisch specialisten voor stander is van een vrije beroepsuitoefe ning en bijna driekwart van de momen teel vrij gevestigde specialisten wil dat zo houden. Zeventig procent is voor een uurloon - eind vorig jaar al voorgesteld door de LSV - in plaats van betaling per onderzoek of behandeling. Van de specialisten denkt 58 procent dat het aantal behandelingen per pa tiënt niet zal dalen als er een honore ringssysteem komt waarbij de omzet niet meer afhankelijk is van het aantal verrichtingen, en 51 procent denkt dat het aantal patiënten per specialist zal afnemen. - --V ts*. -■ - ajC 'JSu -v - a - j - Ü-. - "i Van onze verslaggever Carl Mureau Den Haag - Uiterlijk onbewogen hangt premier Lubbers in zijn stoel. Hij lijkt soms zelfs een beetje verveeld. De minister-president neemt in elk geval niets terug van zijn uitspraken in Bleiswijk, waar hij vorige week een volle veilinghal voorhield dat de gasprijs voor tuinders eigenlijk wel wat omlaag kan. I nuurtje roepen kamerleden van de oppositiepartijen premier Lubbers ter verantwoording, aangevoerd door Van Ojik van GroenLinks. In een vorige afle vering van de politieke rel over het tuindersgas kreeg minister Bukman (Landbouw) van zijn partij een motie van afkeuring aanzijn broek. foto archief de stÈI Verkiezingsstunt beschrijven sisgeluid en lacht] S je tegen een kameel dat hii 1 taan." loplieden deden onderweg zaken] lichtte ik maar tot ze uitgehan- l/aren op de markt en verdei] i Na twaalf dagen op de rug van Est, kwamen we aan de grens. Ze'i fne toe. In Nairobi kon ik contact fen met verre familie in Amerika,] jkter. Hij huilde en beloofde me u te sturen. „Ga weg uit Afrika,'' burde me 1900 dollar. In NairobiI fen ze me dat ik, als ik een] wilde, naar 'Liberia' moest liberia is de man die alles regelt, Ipieren. Liberia gaf me een pas-, Een jas en een ticket voor Frank- bar zei hij: „Ga niet naar Duits- san kom je van de bakpan in het L Eant daar zitten nazi's. Die doden Imensen. Ga naar Frankrijk, Ita- lederland." re planeet hm uit het vliegtuig in Frankfort, j Is net een andere planeet. Mooie t, lachende mensen en allemaal J als een rijke man. Ik ging naar |traal Station en kocht het goed- treinkaartje naar een ander kwam ik in Maastricht. nsen daar zeiden: ga naar Haar- hr het vliegveld. Daar vangen ze Ikers op. Via Haarlem ben ik in precht gekomen." |t nu, terug naar Sudan?" ï1?0'?: ken a'les kwijt, ik ben J kwijt. Nooit zal ik meer zijn I ■roeger omdat de mensen die er laren, nu dood zijn. Ik heb wel lik ben christen en dus sterk. Ik Eg naar Afrika, misschien hande- Erden, kopen in Europa en daar En. Misschien is dat een uitweg? het niet, ik denk elke dag aan bkomst. 1 V - lij Voor Lubbers zit zo'n motie er niet in, hoewel Van Ojik het optreden van de premier een 'brutale verkiezingsstunt van het CDA' noemde. Kan Lubbers wel waarmaken wat hij de tuinders in Bleiswijk heeft voorgehouden? Ja," luidt het antwoord. De premier heeft immers verwezen naar de ontwikkelingen op de i aardoliemarkt. Daar dalen de pnjzen, waardoor ook het aard gas best goedkoper mag worden. „Dat is een analyse waar ik voor sta." Het is tenslotte al jarenlang ge bruikelijk dat de aardgasprijs (enkele tienden van centen per kuub) regelmatig wordt aange past vanwege prijsschommelin- gen op de markt voor aardolie. Contract Waar het in deze politieke affai re echter om gaat, is het nieuwe aardgascontract voor de tuin bouwsector dat per 1 oktober moet ingaan. Volgende maand beginnen daarvoor de onderhan delingen tussen de Gasunie (en EnergieNed) en het Land bouwschap. De Gasunie zet in op een verhoging van de gasprijs (ie is nu 21 cent per kubieke meter) met naar verluidt 4 a 5 cent. Zij heeft daarvoor een on derhandelingsmandaat dat is (ADVERTENTIE) Lubbers foto de stem/johan van gurp goedgekeurd door minister Andriessen (Economische Za ken). Evenals in Bleiswijk zegt Lub bers dat de Gasunie bij de on derhandelingen rekening moet houden met de barre tijden die de tuinders momenteel doorma ken. Van Ojik vindt dat Lubbers hiermee de Gasunie voor de voe ten loopt. De GroenLinkser ci teert voorzitter Varekamp van het Landbouwschap, die de sug gestie van 'de hoogste baas van Nederland' gaarne wil gebruiken bij de onderhandelingen. „Nee." Lubbers heeft niet de indruk dat hij de Gasunie voor de voeten loopt. Hij vindt alleen dat er langzamerhand een scheef beeld was ontstaan, alsof de re gering alleen het belang van de Gasunie (die zijn gas zo duur mogelijk wil verkopen) onder ogen zag. Dat beeld moest wor den rechtgezet, vindt Lubbers. Het behoud van de werkgelegen heid in de tuinbouwsector, die door de malaise onder druk staat, is voor het kabinet immers van minstens even groot belang. Gespleten tong Diverse kamerleden doen nog een poging om de premier het vuur na aan de schenen te leg gen. Zo vindt de WD'er Blauw dat Lubbers over de gasprijs heeft gesproken met een gesple ten tong. En D66'er Tommei zegt dat hij van Lubbers' rede in Bleiswijk een 'onaangename smaak' in de mond kreeg. De premier heeft de tuinders alleen maar valse hoop gegeven. Daar wil de minister-president echter niets van horen. Valse hoop? Geen sprake van. Lubbers: „Ik zie er geen kwaad in om mensen een riem onder het hart te steken." i I In het centrum van Amsterdam zijn gisteren zes gekraakte panden ontruimd. De politie had circa 400 ME'ers paraat, en een waterkanon. Het handjevol krakers bood nauwelijks verzet. De acties beperkten zich tot het gooien van wat stenen, verf en broden. De gekraakte panden worden gesloopt. Er komen onder meer een hotel en appartementen voor in de plaats. foto anp Justitie verhinderde persconferentie rechts-extreme Belg Van onze verslaggever Peter Schouten Rijsbergen - Geen sappige confrontatie met een lichtelijk in de war geraakte zuiderbuur die hier in Nederland asiel was komen vragen. In plaats daarvan wordt het legertje verte genwoordigers van radio, televisie en schrij vende pers uit Nederland en België gister middag in het Rijsbergse asielzoekerscen trum geconfronteerd met twee zeer ernstig kijkende rijksambtenaren. W. de Lange van de Centrale Opvang Asiel zoekers van WVC: „Onze bewoners, waar ze ook vandaan komen, zijn vrij om contacten te leggen met de buitenwereld. Ook met de pers. Grondwettelijk kunnen en willen we hen daarin geen enkele belemmering opleg gen. Toen we hoorden dat er voor onze Belgische gast bij de media een overmatige belangstelling bestond, vonden we het wel wenselijk om dat contact ordelijk te laten verlopen. Vandaar dat we u hier allemaal tegelijk hebben uitgenodigd." De journalisten worden ongeduldig. „Waar blijft hij?" De Lange: „Ik kan u nu zeggen dat betrokkene niet meer in dit centrum aanwezig is. Hij is door de vreemdelingenpo litie in bewaring gesteld." W. Frouws van Justitie' geeftmadere uitleg: „Wij vonden het - in het belang van de openbare orde - niet verstandig dat meneer hier publiekelijk zijn buitengewoon verwer pelijke ideeën naar buiten zou brengen, zeker niet hier in dit centrum. We waren bang voor een racistische manifestatie. Met het oog op een zo spoedig mogelijke beëindi ging van de aanvraag-procedure en de ver wijdering naar België hebben we hem daar om in bewaring genomen." Kan de woordvoerder van Justitie dan mis schien iets uitgebreider ingaan op de identi teit van de man en op zijn verwerpelijke ideeën? „Ik heb geen behoefte om te citeren uit zijn gedachtengoed," zegt Frouws. „Ik kan u alleen maar zeggen dat hij de opvat tingen van het Vlaams Blok nog veel te genuanceerd vindt. Hoe zijn geestelijke toe stand is? Na lezing van zijn dossier maak ik me daarover lichtelijk zorgen." Ook op herhaald aandringen van de verza melde pers wil de woordvoerder van Justitie geen verdere mededelingen meer doen over de identiteit van de rechts-extreme Vlaming. „Ik kan u enkel nog zeggen dat hij 53 jaar oud is, in België al een veroordeling op zijn conduitestaat heeft wegens racistische pu- blikaties en dat de Anne Frank Stichting hem al eens aangeklaagd heeft." Naspeuringen leiden tenslotte naar de 53-jarige Herbert Verbeke uit Antwerpen, lid van de Belgische Vereniging 'Vrij Histo risch Onderzoek' die het bestaan van de holocaust en de jodenvervolging in veelvul dig verspreide pamfletten aanmerkt als een stukje geschiedvervalsing. Zijn broer Siegfried Verbeke heeft samen met de bekende Franse revisionist R. Fauris- son het boek 'Het dagboek van Anne Frank: een kritische benadering' geschreven. Het tweetal beweert daarin dat vader Otto Frank het dagboek pas na afloop van de oorlog geschreven zou hebben. De Verbeke's hebben niet alleen in de clinch gelegen met de Anne Frank Stichting, ook het CIDI (Centrum voor Informatie en Docu mentatie over Israël) en het Landelijk Bu reau Racisme-bestrijding hebben zich met succes bij de rechter beklaagd over de bui tengewoon abjecte ideeën van de Belgische Vereniging Historisch Onderzoek. De Haagse rechtbank verbood de versprei ding van de rechts-extreme Vlaamse pam fletten vorig jaar 4 november op straffe van een dwangsom van tien mille per overtre ding. GEZONDHEID GAAT ieder aan. Vandaar de angst en schrik als er berichten over nieuwe epidemieën verschijnen. De gisteren naar buiten gebrachte feiten over het aantal dragers van een aids-vi- rus geven alle aanleiding tot bezorgdheid, ook al beperkte het onderzoek zich tot homoseksuele mannen, tr blijken aanzienlijk meer mannen een hiv-infectie onder de leden te hebben dan tot nu toe aangenomen. En wat nog onthullender is: aids is niet langer een grote-stadsziekte. Twee derde van de besmetten komt van buiten Amsterdam. Ads woont om de hoek, is nu bevestigd, ledereen had het Kunnen weten, want ook in de Verenigde Staten is aids niet beperkt gebleven tot de homowereld van Californië. Toch steekt jtien de kop in het zand. óndanks alle publiciteitscampagnes is, zelfs onder de grootste RSicogroepen, het condoomgebruik afgenomen. Het is niet vervangen door onthouding of strikte monogamie. Slechts 58 va-n ondervraagden die met wisselende partners seks oedrijft, vrijt altijd veilig. Zelfs na met 'goed gevolg' afgenomen "'.v-tests blijkt het seksueel gedrag niet voorzichtiger te worden. Aids is geen exclusieve zaak van homoseksuele mannen. Ook dat ™eet 'edereen. Of men het nu goedkeurt of niet, geaccepteerd Toet worden dat een groot gedeelte van de seksueel actieve evoiking risico loopt met hiv besmet te worden. Jk,moreel standpunt men ook wil innemen, het parool 'vrij ®M|9 zal in de lichtzinnige of goedgelovige hoofden gehamerd ten kijven worden. Er is geen reden voor paniek, wel voor voorzichtigheid. De extreemrechtse partijen CD en CP'86 krijgen in de nieuwe gemeenteraden de wind scherp van voren. De tijd van negeren is voorbij. De onzin die deze partijen als argumenten hanteren, zal met argumenten worden bestreden. De lijsttrekkers in de grote ste den tonen verbale spierballen wanneer de afkortingen CD en CP vallen. Slechts een enkeling wil nog ultrarechtse raadsleden weren uit gemeentelijke com missies, waar zo'n 'boycot' de afgelopen vier jaar een gangba re strategie was. „Dat werkt niet, dat is gebleken." Uit een rondgang langs de lijst trekkers in de grote steden komt nog maar één partij naar voren - Groen Links in Den Haag - die zegt niet met verte genwoordigers van extreem rechts in discussie te gaan. „Want dat zou hen legitimeren als democratische partij", klinkt het klassieke standpunt daar. Tot dusver hebben die verte genwoordigers, als ze al hun mond opendeden, geen enkele bijdrage geleverd aan de ont wikkeling van de stad waar voor ze optraden, luidt de me ning in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. W. Schuurman bijvoorbeeld, als rechterhand en levenspartner van H. Janmaat toch met haar hoofd op het kussen van de 'CD-ideologie' nam geen deel aan het politieke debat in de Haagse raad. „Ze las af en toe een betoog over migranten, dat duidelijk door Janmaat was ge- Protesten in de Amsterdamse raad tijdens de installatie van het extreem rechtse raadslid Bouman in 1986. foto anp schreven. Die zat dan op de publieke tribune met z'n dui men aan te geven hoever ze kon gaan zonder dat de burgemees ter zou ingrijpen," analyseert lijsttrekker Santbergen van het CDA. GroenLinks in Rotterdam, ge volgd door met name de plaat selijke PvdA, en de grote par tijen in Amsterdam hebben al besloten tot de aanval over te gaan: interrumperen en bestrij den luidt het nieuwe parool. De Amsterdamse PvdA'er Van Hoeve concludeert dat dat meestal goed is gegaan. „Maar niet iedereen is in staat zijn emoties om te zetten in goed commentaar. Steeds die afwe ging: interrumperen we of wachten we een keer? Soms waren we totaal niet voorbe reid op een bijdrage van die lieden. Het is toch onvoorstel baar dat ze zelfs bij de aanleg van een brug of een verkeers weg weer op hun stokpaardje uitkomen? Want die brug of weg zou niet nodig zijn als er niet zoveel buitenlanders wa ren! De Rotterdamse D66-fractie wil de huidige secundaire hou- ding tegenover extreem-rechts laten varen en 'er desnoods op in hakken'. De gemeentewet biedt volgens de democraten nog wel de mogelijkheid CD- en CP-vertegenwoordigers bui ten de raadscommissie te hou den. Maar daar moeten wel alle partijen het over eens zijn. De Haagse PvdA-lijsttrekker Heijnen noemt de aanhang van beide extreemrechtse partijen een serieuze politieke categorie. „Dat soort mensen moet toch duidelijk worden gemaakt dat als ze de allochtonen niet ac cepteren, er voor alle partijen vreselijke situaties ontstaan." Zijn Utrechtse collega en par tijgenoot Nadjib, zelf allocht oon, noemt de CD gevaarlijker voor Nederlanders dan voor migranten. „Kijk naar hun pro gramma. De mensen moeten goed beseffen dat die partij de doodstraf wil invoeren, tegen homofilie is, nog dieper wil snijden in de wao en allerlei subsidies wil afschaffen. Bui tenlanders moeten alleen maar het land uit." Het gaat economisch slecht in Nederland. Daarom wordt de franje weggesneden en moet vooral de gewone man ervan doordrongen worden dat zijn onbekommerde oude dag allang is ingeruild voor een grauw perspectief. Tegen die achtergrond van malaise is het niet meer dan logisch dat de nationale luchtvaarmaatschappij KLM op Schiphol enige scheppen geld gespendeerd heeft aan een indoor-golfbaan. Die baan is aangelegd om de wachtende zakenman- vliegpassagier wat aangenaam tijdverdrijf te kunnen bieden. Er zijn vijf zogeheten slagkooien en er is wat kunstgras, waarop het in het putje mikken op peil gehouden kan worden. Pronkstuk is een computer-apparaat dat de bereisde zakenman het idee moet geven dat hij op een echte golfbaan staat. Bij de KLM was de afwezigheid van zo'n golfbaan tot voor kort de missing links in het zakenreis-pakket. We moeten goed begrijpen dat onze nationale lucht- vaarttrots er niet is voor gewone stervelingen. Wie meent dat de KLM met dit speeltje geld verspilt, denkt op een verkeerde golf-lengte. Fokker zou een toestel moeten ontwerpen, waarin je ook tijdens het vliegen kunt golfen. Geheid dat de KLM belangstelling heeft. MERIJN Patiënt krijgt meer rechten Den Haag - Patiënten krijgen in de toekomst meer rechten. Medici worden verplicht patiënten alle informatie te geven over de behandeling. Artsen moeten straks voor iedere medische handeling toestemming vragen aan de zieke. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt op hoofdlijnen in met dit wetsvoor stel wet geneeskundige behandelingsovereenkomst. Artsen moe ten in de toekomst patiënten inzage in hun dossier geven. Slechts in uitzonderingsgevallen kan een arts hiervan afzien. Bijvoorbeeld als er gevaar bestaat dat een patiënt bij lezing ernstig psychisch nadeel ondervindt. De WD, D66 en Groen Links willen dat er een bepaling over het levenstestament in het wetsvoorstel wordt opgenomen. In zo'n levenstestament of wilsverklaring verklaart een patiënt wanneer hij niet meer verder behandeld wil worden. Opening cao-onderhandelingen metaal Den Haag - De vakbonden zijn bereid om een onderdeel van de vut-afspraken in de metaal- en elektrotechnische industrie op termijn te schrappen. Het gaat om de regeling, waarbij mensen met een 40-jarig dienstverband vervroegd kunnen uittreden. Voorwaarde is wel dat de werkgevers perspectief bieden om de vut in de metaal op middellange termijn in stand te houden. De voorstellen worden vandaag aan de werknemers voorgelegd. Die willen al jaren dat deze bepaking wordt geschrapt. FNV: Uitkering tot 65e jaar Amsterdam - De FNV wil dat de vervolguitkering bij werkloos heid door blijft lopen tot de pensioengerechtigde leeftijd. Dit is een van de maatregelen die de vakcentrale voorstelt om mensen met een uitkering hun economische zelfstandigheid te laten behouden. Iemand die werkloos wordt krijgt nu, afhankelijk van leeftijd en arbeidsverleden, gedurende een half tot vijf jaar een uitkering van 70 procent van het laatstverdiende loon. Daarna wordt één jaar een vervolguitkering verstrekt. De vervolguitke ring is even hoog als een bijstandsuitkering. Belangrijk verschil met de bijstand is dat geen rekening wordt gehouden met het vermogen (bijvoorbeeld in de vorm van een eigen huis) of met het inkomen van een gezinslid. Ruzie over besteden belastingmeevaller Den Haag - De belastingmeevaller van vier miljard gulden blijkt voor de helft structureel, dus blijvend te zijn. Maar binnen het kabinet is men het lang niet eens over de besteding van dit geld. CDA-minister Andriessen en voor zover bekend ook premier Lubbers vinden dat dat geld gebruikt moet worden voor een verlaging van de overhevelingstoeslag die bedrijven op het loon moeten betalen. Om koopkrachtverlies voor burgers te vermij den moet die maatregel gepaard gaan met een verlaging van het tarief in de eerste belastingschijf. Ook de CDA-fractie is voorstander van deze aanpak. CDA-minister De Vries wil het geld echter gebruiken om de ww-premies voor werkgevers te verlagen. De PvdA onder aanvoering van minister Kok (Finan ciën) wil de extra inkomsten grotendeels terugsluizen naar de burgers. De meevaller moet volgens de sociaal-democraten vooral worden ingezet voor een vermindering van het laagste belastingtarief. Bilthoven (anp) - Een op de twintig homoseksuele mannen in Nederland is besmet met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Tweederde van de naar schat ting 6.500 tot 15.000 hiv-infec- ties onder homoseksuele mannen komt voor buiten Amsterdam. Dit blijkt uit een landelijk on derzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM) en de afdeling Homostudies van de Universiteit Utrecht. Eerder deze week werd bekend dat aids in Amsterdam de be langrijkste doodsoorzaak is on der mannen tussen de 25 en 55 jaar. Ongeveer de helft van het aantal aids-patiënten woont in Amster dam. Van hen is 80 procent ho mo- of biseksueel. Over de verspreiding van het aids-virus onder homoseksuele mannen bestonden tot nu toe alleen indirecte schattingen op basis van de aantallen aids-pa tiënten. Maar die zijn nogal on zeker omdat de gemiddelde tijd die verstrijkt' tussen de besemet- ting en het moment waarop ie mand aids krijgt tien jaar is. De resultaten van het eerste lan delijke onderzoek naar de ver spreiding van van hiv onder ho moseksuele mannen bevestigen volgens het RIVM dat homosek suele mannen in Nederland nog steeds de grootste risicogroep voor aids vormen. Van de deelnemers aan het on derzoek had 40 procent de laat ste zes maanden anale seks met vaste en 25 procent met losse partners. Binnen vaste relaties werd minder vaak een condoom gebruikt (21 procent altijd) dan met losse partners (58 procent altijd). Het condoomgebruik bij vaste partners is tussen 1990 en 1992 afgenomen. Onder losse partners lijkt dat niet het geval. Ook is onderzocht of mannen die zich zelf op hiv hadden laten testen en die niet besmet bleken, veiliger waren gaan vrijen. Van deze deelnemers bleken er even veel met meer als met minder partners te zijn gaan vrijen, zo dat alles bij elkaar het 'risicoge drag' na een hiv-test niet afnam. De onderzoekers concluderen daarom dat de preventie van aids ook sterk moet worden ge richt op mensen die (nog) niet zijn besmet.

de Stem | 1994 | | pagina 3