Geklaa; 6 Stukken mensenvlees tegen de muur ,S3S?* L-assaassJsd 'De misdaad groeit sneller dan Europol' Specialiste -DE STEM- DESTEM Vrij veilig DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Aow Affiche :jSKS~ cci:zrh~*' Staatsschuld Gemeente belangen Sudanese christen ontvluchtte nachtmerrie Zit goed, blijft goed DONDERDAG 17 FEBRUAR11994 HET voorgenomen besluit van het CDA om de aow te bevriezen, is voor onze oude ren onaanvaardbaar. Dit be tekent, dat er voor ouderen met alleen aow weer een in komensachteruitgang aan komt. Het is onrechtvaardig en a-sociaal, steeds worden de minst draagkrachtigen in de samenleving weer onder de loupe genomen. Rondkomen met alleen aow is geen eenvoudige zaak, het blijft echt centjes tellen. De steeds stijgende lastendruk is een zware domper op het in komen van de ouderen. Het mag een grote schande heten dat vooraanstaande politici en hoogleraren zulke uitspra ken durven doen. Het CDA noemt zich christe lijk. Het is gewoon a-sociaal om steeds weer de laagste inkomens aan te pakken. De ouderen van nu en nog vele toekomstige ouderen hebben Nederland naar een wel vaartsstaat toe gewerkt. Het is a-sociaal om wat ouderen opgebouwd hebben te ontne men, het recht op een mens waardig inkomen. De aow is geen uitkering, maar een volksverzekering, daar moet men vanaf blijven. Er wordt gesteld dat ouderen die niet van hun aow kunnen rondko men een beroep kunnen doen op de bijzondere bijstand, met als gevolg dat de ouderen zich niet de moeite zullen getroosten om weer naar het loket van de sociale dienst te gaan. Dat leidt tot verarming en verpaupering van vele oudjes, terug naar de situatie van voor de oorlog 1940-1945. Dit mag nooit meer gebeuren! Waarom begint de overheid niet met het bezuinigen op EG-uitgaven, deze rijzen toch al de pan uit, maar daarover rept men met geen woord. Daarom, afblijven van de aow. Hulst A. de Deckere TOEN ik de krant las, werd ik onaangenaam verrast door het artikel 'Een kopje koffie, een condoom en de hand van Brinkman' van Joyce van der Horst. Ik citeer: „...onder an dere Kok en Janmaat staan op de affiches. Klaarblijkelijk weet de SP het verschil niet tussen sociaaldemocraat Kok en centrumdemocraat Jan maat. Misschien dat de gewo ne man deze partij het ver schil kan uitleggen." Behalve dat in dit stuk de SP gewoon belachelijk wordt ge maakt, getuigt het niet van veel kennis van zaken van de verslaggeefster. Immers, de affiches staan geheel los van elkaar. Op het affiche 'Kok' wordt met een tomaat naar het kof fertje met de Miljoenennota gegooid, waarmee de SP haar onvrede over de kabinets plannen uit. Op het affiche 'Janmaat' daarentegen wordt de CD-leider zelf met toma ten bekogeld, om de walging van de SP jegens deze racist kenbaar te maken. Ik hoop, dat ik op deze ma- te korten ente benerken. Stana^ etuv" s*andpunt eens is. nier mevrouw Van der Horst het verschil tussen een kof fertje en de tronie van Jan maat heb kunnen uitleggen. Zo niet, moet ze het maar aan een 'gewone man' gaan vra gen. Breda J. Kwisthout HET gehele probleem van de staatsschuld had helemaal niet bestaan als we eerder op het volgende waren gekomen. Een staatsschuld is niets min der dan dat een mooi-weer- regering haar impopulaire belastingheffing uitstelt tot een volgende regering van politieke tegenstanders. Elke zichzelf respekterende oppo sitiepartij moet dan ook nieu we staatsleningen niet erken nen als leningen van de staat maar als een persoonlijke le- ning van de zittende minister van Financiën. Die minister van Financiën is persoonlijk volstrekt onkredietwaardig. Derhalve haalt geen enkele bank het meer in zijn hoofd om nog geld aan de staat te lenen. Kruisland Leon Nelen In principe vind ik het een goede zaak dat iedere groepe ring in ons land het recht heeft een politieke partij op te richten. Ik ben er echter van overtuigd dat plaatselijke politieke groeperingen, zoals Gemeentebelangen en hoe ze ook allemaal mogen heten, in zijn algemeenheid niets extra's toevoegen aan de be hartiging van de belangen van de inwoners. Ongetwijfeld komen er goede kandidaten op de lijsten van die plaatselijke partijen voor. In tegenstelling tot landelijke partijen ontbreekt het een plaatselijke partij echter aan vertegenwoordiging in de ge meenteraden van de omlig gende plaatsen. Zoiets is be langrijk als er bijvoorbeeld bij herindeling onderhandeld moet worden met de andere partners in de nieuw te vor men gemeente. Evenmin heb ben ze partijgenoten in Pro vinciale Staten en de Tweede Kamer, hetgeen belangrijk kan zijn als een herindeling nog niet definitief is. Plaatselijke lijsten hebben minder goede kanalen en kontakten en dit komt mijns inziens de belangen van de inwoners niet ten goede. Lage Zwaluwe Henk Heinen Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1,® 01100-28030,fax01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. g Van onze verslaggever utrecht - In Nederland staan tot 5000 patiënten met een 1 ziekte op de wachtlijst om gehd te worden. l00 tot 150 van hen overlijden, nat°deelde^cartoloogS Kingma vaj Antoniusziekenhuis in NieuwegeirS wen in Utrecht mee tijdens de prl wie van een enquête over de pi van medisch specialisten, die ui dracht van de Nederlandse Special Duizenden Sudanezen zijn op de vlucht geslagen voor de burgeroorlog in hun land. - FOTO ARCHIEF DE ST1 Van onze verslaggever Paul de Schipper „Heb jij ooit meegemaakt dat een straaljager recht op je afkwam? Dat er stralen met vuur het zand lieten branden? Een man wiens hoofd er ineens af is? Je moeder in twee stukken?" Peter Modi legt zijn lepel terug in de soepkom, schudt wild zijn hoofd: „Nee, dat weet jij niet!" Hij gebaart, wijst omhoog naar de denkbeeldige Mig 23, trekt een witte boterham in tweeën en roept: „Zie je? Een zwarte man, hier zijn hoofd daar zijn lichaam en stukken mensenvlees tegen de muur. Zo gaat dat in mijn land. Dat doen de Arabieren, de funda mentalisten. Ze moorden ons uit." Zweet parelt van het zwarte voorhoofd. „Kalm, kalm Peter." De hand op zijn schouder maakt hem rustiger. We zitten in de kantine van het asiel zoekerscentrum in de Bredase Chassé- kazerne. Voor Peter, de Zuidsudanees van de Zande-stam is het verleden nog te dichtbij. Hij komt uit een vernield land. De afgelopen dagen zijn er weer duizenden in paniek op de vlucht gesla gen omdat de oorlog er is opgelaaid. Het noodlot, een kameel en een corrup te Kenyaan brachten Peter naar Neder land. Hij struikelt over zijn woorden: „Fami lie, dood...dood... ach wat het interes seert het jou ook." „Zullen we morgen verder praten?" Vader „Mijn vader," begint hij de volgende ochtend, „was een goede man. Wij woonden in Juba, de hoofdstad van Zuid-Sudan. Vader had daar een trans portbedrijf met drie trucks, grote lor ries. Mijn oom Michael was een van zijn chauffeurs. Vader werkte hard. Er wa ren drie kinderen. Ik was de oudste. Mijn vader en moeder waren een goed koppel, want ze hadden nooit ruzie." „Als kinderen hadden we alles, een stenen huis met vier kamers en ik had zelfs een fiets. We speelden aan de Nijl. We waren een gelukkig gezin. We hoor den bij de Anglicaanse kerk. Vader kende de bijbel goed. Daarom vierden we nooit verjaardagen. Vader vond dat cadeautjes geven niet kon, want zei hij: Het hoofd van Johannes is misbruikt als verjaardagscadeau en aangeboden aan Pilatus." „Vader zei: als je vooruit wilt komen, moet je studeren. Ik ging naar de uni versiteit van Juba. Vader vertelde soms iets over de mensen uit het noorden, de Arabieren, die hadden vroeger slaven geroofd uit het zuiden. Arabieren zijn niet te vertrouwen, zei hij dan." „In 1983 begon John Garang een guer rilla-oorlog tegen de Arabische regering in het noorden. Hij richtte een leger op, de SPLA, het Sudanees Volksbevrij dingsleger. Al heel snel had hij het platteland in het zuiden in handen en belegerde de steden waar het regerings leger zat." „Op een namiddag in de zomer van 1984 werd ons huis gebombardeerd. Vanuit de bush schoot de guerrilla. Ik was niet thuis, maar mijn oom Michael en mijn broertje Andrew lagen dood onder het puin. Bij ons in de buurt stierven nog veertig mensen." Honger „De rebellen sloten de stad in. Er kwam honger. De kinderen stierven in de straat, net als in Etiopië en Somalië. Vader werd ziek, hoge bloeddruk. Hij verkocht zijn trucks. Hij was zestig, een oude man al en hij wilde een huis kopen in het buitenland omdat hij zag dat er grote rampen zouden komen. Met een vriend ging hij naar Kenya. Op weg naar de grens werd hij in elkaar gesla gen en beroofd. Zijn vriend hebben ze gedood en vader keerde terug met een shock. Veertien dagen later was hij dood." „Mijn overgebleven broer kon het niet meer verdragen. Hij zag wat de funda mentalisten in Juba deden, dat ze zo maar mensen in het openbaar geselden zonder dat er een rechter bijkwam en dat ze zwarte mensen gewoon dood schoten. Mijn broer meldde zich bij de SPLA. Ik heb hem nog één keer gezien, in 1988. Hij kwam illegaal door de linies de stad in om moeder te bezoe ken. „Moeder dreef handel op de markt om in leven te blijven. Ik ging op de fiets het platteland op om voedsel te zoeken, soms vijftig, zestig kilometer voor een kilo bonen. Op een middag was moeder in een klein dorpje. Daar gebeurde toen hetzelfde als op de markt in Sarajevo. Er vielen bommen. De vliegtuigen do ken naar beneden en beschoten het marktplein. Moeder was dood. Er lagen overal stukken mens. Iemand die het overleefde, kwam het vertellen. „Je moeder komt niet meer terug," zei hij. Mijn leven was vernield. We waren nog met twee over, ik en mijn broer." Leeg Even wordt het verhaal hem teveel. Hij begint snel te praten: „Weet je hoe ons land eruit ziet? Het is geen Libanon, geen Sarejevo. Het is leeg. Alles is weggeroofd en platgebrand. De mensen lopen, eten gras en huilen. In de dorpen zie je alleen nog ruïnes van stenen gebouwen, de rest is genivelleerd en overal liggen beenderen van mensen en dieren, zover als het oog reikt." „Ik ben bang, heel bang, gebruik mijn echte naam niet, de fundamentalisten pakken je overal." Een klop op de kamerdeur. Peter ver stijft: „Wat is dat?" Hij springt dan op, gooit de deur open... het is maar een schoonmaker die met zijn emmer tegen de deur stootte. „Toen mijn moeder begraven was, meldde ik me ook bij de SPLA, als sociaal werker. Ik moest voedsel orga niseren voor soldaten en ik hielp bij vaccinaties van kinderen. Op een dag in 1990 werd ik gevangen genomen door regeringssoldaten. Mensen kunnen heel wreed zijn. Die Arabische soldaten zei den tegen me: i Jouw Christus offerde zijn bloed hè, We willen jouw bloed, het bloed van .een christen proeven. Ze beten me met hun tanden op vijf plaat- S611. Hij staat op, trekt zijn hemd uit en toont me vijf grote littekens op het rechterschouderblad: „Dat deden ze. En hier mijn voorhoofd, met de kolf van een geweer. Toen ze met me bezig waren viel plotseling de SPLA aan. Een van die Arabische soldaten viel dood naast me neer. Ik was opgezwollen en ijlde. Er kwam pus uit mijn wonden. De soldaten brachten me bij herders. Die hebben me verder verzorgd. Een medic- jnman heeft spreuken over me uitge sproken en ik herstelde. Toen ik wakker werd, was het net of ik uit de dood terugkwam. De herders hebben mij het leven gered." „Toen ik beter werd, had ik nog maar één doel: weg uit dit land. In de zomer van 1993 ging ik lopen naar het oosten, naar de Nijl. Soms kon ik, als ik betaalde, meerijden met fietsers, ach terop en om de paar kilometer zelf fietsen. Zo kwam ik na twee weken aan de oever van de Nijl. Een man in een lendedoek had een kano. Die heeft me over het water heen gepeddeld." „Op de oostelijke oever was een kamp van handelaren. Van één van hen heb ik een kameel gekocht. Ik mocht me aan sluiten bij hun karavaan naar Kenya. Ze volgden een jungleroute door de savanne. Dat was een verborgen slin gerpad van honderden kilometers leng te. Daar waren geen mijnen, geen solda ten en geen struikrovers, want die zit ten langs de weg waar de lorries rij den." Hij klikt met zijn tanden, maakt een niet te beschrijven sisgeluid en lat „Zo zeg je tegen een kameel dat moet staan." „De kooplieden deden onderweg zake dan wachtte ik maar tot ze uitgelaj deld waren op de markt en ve gingen. Na twaalf dagen op de rug va dat beest, kwamen we aan de greisrt lieten me toe. In Nairobi kon ik cont opnemen met verre familie in Amen) een dokter. Hij huilde en beloofde om geld te sturen. „Ga weg uit Afrika] zei hij." „Hij stuurde me 1900 dollar. In Naiié vertelden ze me dat ik, als ik paspoort wilde, naar 'Liberia' mo gaan. Liberia is de man die alles regel'.l alle papieren. Liberia gaf me een pas poort, een jas en een ticket voor Frank fort, maar zei hij: „Ga niet naar Duits land. Dan kom je van de bakpan in ld vuur, want daar zitten nazi's. Diedodti| zwarte mensen. Ga naar Frankrijk, lië of Nederland." Andere planeet „Ik kwam uit het vliegtuig in Frankfort! Het was net een andere planeet. Mooit| winkels, lachende mensen en gekleed als een rijke man. Ik ging naai het Centraal Station en kocht het goed-| koopste treinkaartje naar een i land. Zo kwam ik in Maastricht." „De mensen daar zeiden: ga naar I lem, naar het vliegveld. Daar vangen n I asielzoekers op. Via Haarlem ben ik ii Breda terecht gekomen." „En wat nu, terug naar Sudan?" „Nee, nooit, ik ben alles kwijt, ik bel mezelf kwijt. Nooit zal ik meer zijtl zoals vroeger omdat de mensen die el toen waren, nu dood zijn. Ik heb «I kracht, ik ben christen en dus sterk.Ill wil terug naar Afrika, misschien bande-1 laar worden, kopen in Europa en c verkopen. Misschien is dat een uitweg11 Ik weet het niet, ik denk elke dag s mijn toekomst." I van onze verslaggever Carl Mureai Den Haag - Uiterlijk onbewoj I zijn stoel. Hij lijkt soms z\ minister-president neemt m uitspraken in Bleiswrjk, waal veilinghal voorhield dat de wel wat omlaag kan. Tijdens het wekelijkse vrage nuurtje roepen kamerleden van de oppositiepartijen premier Lubbers ter verantwoording, aangevoerd door Van Ojik van GróenLinks. In een vorige afle vering van de politieke rel over het tuindersgas kreeg minister Bukman (Landbouw) van zijn partij een motie van afkeuring aan zijn broek. Verkiezingsstunt Voor Lubbers zit zo'n motie er niet in, hoewel Van Ojik het optreden van de premier een 'brutale verkiezingsstunt van het CDA' noemde. Kan Lubbers wel waarmaken wat hij de tuinders i in Bleiswijk heeft voorgehouden? j „Ja," luidt het antwoord. De premier heeft immers verwezen naar de ontwikkelingen op de I aardoliemarkt. Daar dalen de prijzen, waardoor ook het aard- gas best goedkoper mag worden. „Dat is een analyse waar ik voor sta." Het is tenslotte al jarenlang ge- bruikelijk dat de aardgasprijs i (enkele tienden van centen per kuub) regelmatig wordt aange past vanwege prijsschommelin- gen op de markt voor aardolie. Contract Waar het in deze politieke affai re echter om gaat, is het nieuwe I aardgascontract voor de tuin bouwsector dat per 1 oktober moet ingaan. Volgende maand beginnen daarvoor de onderhan- - delingen tussen de Gasunie (en; EnergieNed) en het Land-, bouwschap. De Gasunie zet in op een verhoging van de gasprijsl (die is nu 21 cent per kubiekel meter) met naar verluidt 4 5| cent. Zij heeft daarvoor een on-j derhandelingsmandaat dat (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Europees bureau ter bestrijding van drughandel Europol is nog zeer pril, maar er wordt al van alle kanten aan getrok ken. Als het aan de landen van de Europese Unie ligt, groeit het binnen de kortste keren uit tot een bureau dat zich niet alleen met drughandel en witwassen van crimineel geld bezighoudt, maar ook met andere vormen van criminaliteit. En niet alleen met gegevens-uitwisseling, maar ook met daadwerkelijke opspo ring van criminelen. In een statig Haags pand, voor heen het hoofdkwartier van de Centrale Recherche- en Informa tiedienst, werd gisteren het offi ciële startsein gegeven voor Eu ropol. Na een jarenlang steek spel tussen de lidstaten 'kreeg' Nederland vorig voorjaar uitein delijk de internationale organi satie. Dat ging niet bepaald van een leien dakje. Met name de Fran sen hadden zo hun bedenkingen. Europol vestigen in een land waarvan de hoofdstad als een van de 'heetste' Europese drug steden wordt beschouwd, dat vonden de Fransen bizar. De coördinator van Europol, de Duitser Storbeck, maakt zich daar niet druk over. „Nederland wijkt eigenlijk alleen af van de andere Europese lidstaten als het gaat om het softdrugbeleid. Nou, wij zijn echt niet van plan om de Nederlandse coffeeshops op te gaan rollen. Er zijn belang rijker zaken." Europol houdt zich bezig met de echte 'zware jongens'. De Bel gische assistent-coördinator Bruggeman vertelde gisteren dat Europol de afgelopen maanden ongeveer twintig zaken op zijn bordje heeft gekregen. Hij geeft geen details, maar wil wel een voorbeeld schetsen. „Zo had de Griekse douane een boot vol co caïne onderschept. De Grieken vroegen ons om informatie over de bemanning. Daardoor wisten ze binnen een paar uur precies wie ze moesten arresteren." Europol kan al op meer succes sen bogen, vertelt Storbeck trots. En dat terwijl er nog veel onvolkomenheden zijn, zoals de voertaal. Belangrijker is, dat het bureau nog geen enkele wettelijke status heeft. Europol kan alleen gege vens verzamelen en op verzoek uitwisselen tussen diverse lidsta ten met de beperking van ieders nationale wetgeving op het ge bied van privacy-bescherming. De regels moeten in alle lidsta ten hetzelfde zijn, voordat Euro pol echt effectief kan werken. Daar is een verdrag voor nodig. Het verdrag zal ook moeten vastleggen waarmee Europol zich precies mag bezighouden. Nu is dat alleen drugcriminali teit en aanverwante zaken, zoals het witwassen van druggelden. Minister Hirsch Ballin van Justi tie zei gisteren al, in navolging van zijn Europese collega's, dat Europol de rui"- „e moet krijgen om zich op een breder terrein te bewegen. De drughandel vertakt zich steeds meer naar andere terreinen, zowel illegale als lega le. Storbeck: „De georganiseerde misdaad groeit harder dan Euro pol." Het bureau kan niet daadwerke lijk optreden tegen criminelen; het heeft geen opsporingsbe voegdheid. Alleen Interpol heeft als internationale organisatie opsporingsbevoegdheid. Hoe Euro- en Interpol zich in de toekomst met elkaar moeten ver houden, is nog onduidelijk. De twee instanties mogen nu alleen gegevens uitwisselen die niets met personen te maken hebben. Storbeck, ooit hoofd van een Interpol-bureau in Wiesbaden, is kort over zijn voormalige werk gever: „Interpol werkt veel te langzaam. En het heeft te weinig vertrouwen van de aangesloten landen." Zijn boodschap is dui delijk: Europol kan niet snel ge noeg groeien. In Den Haag werd gisteren het startsein gegeven voor Eu ropol. FOTO ANP GEZONDHEID GAAT ieder aai berichten over nieuwe epiden buiten gebrachte feiten over rus geven alle aanleiding tol onderzoek zich tot homoseksi Er blijken aanzienlijk meer leden te hebben dan tot onthullender is: aids is niet derde van de besmetten komt Aids woont om de hoek, ii kunnen weten, want ook in leperkt gebleven tot de hom men de kop in het zand. Ondanks alle publiciteitscam risicogroepen, het condoor vervangen door onthouding procent van de ondervraagde bedrijft, vrijt altijd veilig. Zei hiv-tests blijkt het seksueel g< Aids is geen exclusieve zaak weet iedereen. Of men het moet worden dat een groo' bevolking risico loopt met hh welk moreel standpunt mei veilig' zal in de lichtzinnige moeten blijven worden. Er i voorzichtigheid.

de Stem | 1994 | | pagina 2